بتل رویال برای همه | بررسی نسخه بتای Fortnite Battle Royale

22 مهر 1396 - 09:00

بتل رویال سبکی که این روز ها بسیار اسمش را می شنویم. جنگی یک به یک تا سر حد مرگ که در آخر تنها یک نفر حق زنده ماندن دارد. این سبک برای اولین بار در فیلمی ژاپنی به همین نام نشان داده شد که در آن گروهی از دانشجویان را در یک جزیره رها می کردند که این منطقه پر از انواع و اقسام تجهیزات نظامی و لوازم جانبی برای زنده ماندن بود. این فیلم به تنهایی برای مردی که این روز ها همه نام او را می شنویم، یعنی آقای گرین کافی بود ولی بعد از سال ها فیلم دومی در این سبک به نام مسابقه عطش نیز ساخته شد و همین دو فیلم کافی بود تا آقای گرین ایده های خود را برای بازی سازی در یک عنوان اولیه جمع کند.

اولین بازی ساخته شده از این سبک، یک ماد از بازی آرما ۲ بود که نکته جالب در خصوص این ماد این بود که اقای گرین تا قبل از ساخت این ماد هیچ تجربه ای از ماد سازی نداشت. بعد ها نسخه های دیگری از این سبک، در عناوین دیگر به نام های H1Z1 king of the kill و مادی از آرما ۳ نیز باز توسط آقای گرین ساخته شد و نسخه آرما ۳ بازی با آن که تقریبا دیگر طرفداری نیز ندارد، ولی هر ماه حدود ۲ هزار دلار بی زبان برای ایشان هزینه در بر دارد که تماما از جیب خود پرداخت می کند.

پس از چندین تجربه تماما موفق در سبک بتل رویال حالا وقت آن رسیده بود که بازی مستقل این سبک نیز عرضه شود که بتل گراند با موفقیت بی نظیرش که تماما توسط خود بازی بدست آمده بود و حتی یک ریال نیز هزینه تبلیغ بازی نشده است. جدای از موفقیت فوق العاده این عنوان شگفت انگیز، بالاخره نوبت به سایرین نیز رسیدعه است که عناوین کپی برداری شده خود را نیز عرضه کنند.

اتوبوس خوشحال و خندان که از داخلش هم صدای موزیک می آید، زمینه ای برای کشتار همدیگر روی زمین !

Fortnite به عنوان یکی از تلاش های شرکتی که این روز ها و پس از قطع همکاری خود با مایکروسافت دیگر چندان موفقیتی کسب نکرده است و تقریبا تمام درآمدش از حق استفاده از موتور بازی سازی اش یعنی Unreal Engine  بدست می آید. آنریل انجین که حتی خود قدرت دهنده اجرای عناوینی مانند PlayerUnknown’s battleground هستند و با آن که منبع در آمد خوبی برای Epic Games محسوب می شود ولی بعد از پایان دوره Gears of War های ساخته این شرکت، EG خود نیز به حاشیه رانده شده بود. با وجود عرضه و موفقیت چشمگیر عناوینی مانند Team Fortress 2،  OverWatch  و سایر بازی های با سبک مشابه که علاوه بر زمان به شدت کمتر برای طراحی و راحتی ساخت و عین حال نیاز کمتر برای طراحی دقیق فیزیک و سایر عناصری که یک بازی را شکل می دهند، سبب شد که Epic Games نیز برای ساخت عنوانی در این سبک وسوسه شود و نتیجه کار همان طور که انتظارش می رفت به شدت نا امید کننده بود و به احتمال زیاد هزینه های ساخت بازی نیز به سختی تامین شد. البته همان طور که انتظار می رود هیچ سازنده ای بازی خود در چنین شرایطی رها نمی کند و با پشتیبانی از آن و عرضه محتوای بیشتر سعی در زنده نگاه داشتن عنوان خود دارد، داستانی که برای عناوینی مانند Warframe و یا حتی Rainbow Six Siege به خوبی جواب داد که سبب شد عنوانی مانند R6 که در زمان عرضه با موج شدید نقد های منفی همراه شده بود، حالا پس از دو سال در لیست ۱۰ بازی پر فروش سال نیز قرار گیرد. به همین ترتیب EG با همین تاکتیک سعی کرد که عنوان خود را زنده نگه دارد و بهترین راه نیز ارائه یک بازی در سبکی می باشد که از قضا این روز ها بیشترین طرفدار را نیز دارد و به این ترتیب Fortnite Battle Royale ساخته شد که شاید نتوان گفت کپی برداری کرده است ولی بدون شک ایده های بسیاری از PUBG را در بازی خود پیاده کرده است.

همانند برادر بزرگتر خود، بازی در یک نقشه نسبتا بزرگ اتفاق می افتد که البته نسبت به نقشه PUBG چندان بزرگ به نظر نمی رسد و در نتیجه شاهد نبرد های بسیار بیشتری نیز نسبت PUBG هستیم که این در حالتی است که اسلحه در بازی به شدت نایاب تر از PUBG می باشد. نقشه بازی به شدت مربع شکل است و در میانه آن یک دریاچه قرار دارد که معمولا آیتم خاصی در جزیره میانی آن یافت نمی شود ولی در شرایطی که منطقه قابل بازی به این دریاچه کشیده شود، با توجه به سرعت بسیار کمتر کاراکتر ها در آب به محل بسیار خوبی برای مخفی شدن تبدیل شده است.

کیل کم بازی که ویژ”ی خوبی محسوب می شود وشما بعد از کشته شدن قاتلتان، می توانید نظاره گر بازمانده بعدی نیز باشید

به سبک PUBG در بازی شاهد حالات بازی به صورت تک نفره، دو نفره و چهار نفره هستیم که باز هم به سبک PUBG در هر رقابت ۱۰۰ نفر حظور دارند ولی نبرد های به شدت بیشتر و سنگین تری را نیز در بازی شاهد هستیم و بازی با سرعت بیشتری نیز پایان می گیرد. در بازی تعداد نسبتا کمی نیز سلاح موجود است که در پنج دسته بندی سلاح های دستی، سلاح های گروه شات گان ها، مسلسل های دستی، سلاح های تهاجمی و سلاح های ویژه (تک تیر انداز و راکت انداز) دسته بندی می شوند که فعلا و در فاز بتا تعداد این سلاح های زیاد نیست. در ثانی سلاح های هر کلاس نیز در چند دسته بندی که با رنگ های مختلف نمایش داده می شود نیز نشان داده می شوند. این رنگ ها شامل سه حالت طوسی، سبز و آبی می باشد که به ترتیب این رنگ های متفاوت علاوه بر آن که بر قدرت سلاح شما تاثیر دارند، برخی از سلاح های خاص تنها در رنگی به خصوص ( عموما آبی ) یافت می شوند البتته خبر خوش آن است که برای رنگ های مختلف از یک سلاح نیاز به مهمات جدا نیست ولی مهمات ریزه کاری هایی مانند بخش مهمات PUBG را ندارد که سلاح های محتلف کالیبر های مختلفی نیز داشته باشند. برای یافتن سلاح ها نیز به سبک بتل گراند باید در داخل خانه ها به جستجوی آن ها بپردازید یا این که پس از کشتن دشمنان از محل جنازه آن ها به دریافت سلاح، مهمات و تجهیزات اقدام کنید. هم چنین در بازی تعدادی جعبه به خصوص وجود دارد که با قرار گیری شما در اتاق آن ها شنیدن صدایشان قابل شناسایی هستند و اگر با چشم خود نتوانستید که آن ها را پیدا کنید، باید با کلنگی که از ابتدای بازی در دست دارید به جان در و دیوار ها بیافتید تا جعبه را بیابید و معمولا محتوای این جعبه ها شامل سلاح های خوب و سطح بالا به همراه تعداد قابل قبولی از مهمات است.

شهر های بازی به شدت کوچک هستند و در عین حال باز هم به سختی می توانید چندین ایتم خوب از ان ها بدست بیاورید

شروع بازی نیز باز به سبک بتل گراند است که البته بجای پرتاب بازیکنان از یک هواپیمای C130 شما را از یک اتوبوس خوشحال که به بالنی وصل شده پرتاب می کند که نمایان گر تغییرات به شدت ماهرانه ای است که با زیرکی توسط تیم سازنده Epic Games در بازی گنجانده شده که واقعا جای تبریک دارد. جدای از این ها طریقه کوچک شدن محدوده قابل بازی نیز به شدت مشابه بتل گراند است  (حتی رنگ دیواره انرژی نیز همان است) و واقعا مشخص نیست که اعضای تیم سازنده بازی چه ایده هایی را از خود به بازی منتقل کرده اند. البته این کپی برداری های پیاپی این سوال را در ذهن به وجود می اورد که واقعا هدف EG از ساخت این عنوان فرعی فقط بر سر زبان آوردن بازی خود بوده است چون از قضا در این امر نیز به شدت موفق ظاهر شده اند و تواسنته اند که آمار خوبی از بازی بازان را به بازی خود سرازیر کنند که البته در ادامه به دلایل ان نیز خواهیم پرداخت.

البته یکی از مکانیزم هایی که به شدت سبب تفاوت این عنوان و بتل گراند می شود توانایی ساخت و ساز در بازی است که می تواند نتیجه یک نبرد در حالتی که شما بیرون محدوده قابل بازی هستید و یا این که دیوار آبی انرژی در حال نزدیک شدن به شما می باشد و دشمنان نیز در داخل محدوده ایمن در انتظار شما هستند را تغییر دهد باشد. به این شکل که شما و هم تیمی هایتان می توانید به راجتی و با استفاده از مکانیزم بدست اوردن منابع، شروع به ساخت و ساز دیوار، پله، رمپ و برجک کرده و این مسئله دو طرفه کار می کند و به این شکل که تیم مدافع نیز می تواند با این موانع کار شما برای پیشروی را کند کرده و شما را در موقعیت ضعیف تری قرار دهد. برای ساخت و ساز سه دسته مواد اولیه مورد نیاز است که شامل چوب، آجر و فلز می شود که به ترتیب این منابع هر کدام دیواری مستحکم تر و قوی تر در برابر دشمنان می سازند و البته به ترتیب بدست اوردن این منابع نیز سخت تر می شود.

ساخت و ساز می توانید شمشیر دو للبه ای باشد که شما را نجات دهد یا این که به دشمنان جدید جای شما را نشان دهد !

در نهایت باید گفت که Fortnite Battle Royale به هیچ وجه بازی بدی نیست. بازی به شدت نسبت به بتل گراند که البته تنها رقیب جدی و صد البته منبع الهام بازی، سریع تر و شاد تر است ولی این که بازی بسیاری از عناصر مهم خود را از این عنوان وام گرفته است قابل قبول نمی باشد. در ثانی بازی در لحظات ابتدایی خود به شدت دچار افت فریم است که باید دید آیا تیمس ازنده با توجه به محدودیت های کنسول ها می تواند این مشکل را بر طرف کند یا خیر .

البته رایگان بودن بازی تاثیر بسیار مهمی نیز بر موفقیت های این بازی داشته است که اولا عدم نیاز پرداخت پول برای یک بازی در این سبک که کم کم جای خود را در میان گیمر ها باز می کندو در ثانی امکان بازی کردن بر روی کنسول ها که تا کنون هیچ عنوانی در این سبک نداشته اند سبب شده است که به سرعت و با توجه به موفقیت های پیاپی بتل گراند بر روی رایانه های شخصی، با استفاده از این تبلیغ مثبت برای این سبک، به راحتی خود را مطرح کنند ولی اولا مشخص نیست که با عرضه سایر عناوین خصوصا  PUBG برای کنسول ها و دیدن محصول نهایی که شاید هم تا انتها بازی رایگان نماند ایا این عنوان باز هم موفق باقی خواهد ماند یا خیر که باید پاسخ این سوال سوال را نیز به آینده سپرد ولی سوال اصلی آن است که در این شرایط آیا تهی این عنوان ارزشش را دارد  و باید گفت که هم به دلیل رایگان بودن و هم به دلیل آن که بر روی کنسول ها گزینه دیگری وجود ندارد دانلود این عنوان به شدت توصیه می شود.و

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • قبل از خوندن مقاله زیباتون می خوام مطلبی رو عارض بشم خدمت همه .نزدیک دو سال و نیم هستش که در زومجی فعالیت دارم . گفتم بدم نمی آید یه سری به سایت های فعال دیگه نظیر گیمفا هم سر بزنم. به هر حال تازه در گیمفا عضو شدم. یه سری از مقاله ها رو مطالعه کردم و البته فضای سایت رو ارزیابی کردم. سایت گیمفا سایتی بی نظیر در گیم هست و البته با توجه به تجربه بیشترتون نسبت به زومجی سایتتون رو دوست دارم و می خوام در گیمفا هم همچون زومجی فعالیت داشته باشم. از نویسنده های زحمت کش سایت گیمفا هم جا داره تشکر ویژه کنم . در کل سایت گیمفا واقعا عالی و فضای دوستانه ای داره . ممنون از زحمات مسئول این سایت.تشکر هم می کنم بابت زحمات تمامی نویسندگان زحمت کش سایت گیمفا. امیدوارم بتونم برای سایتتون مفید باشم. البته از طرف خودم سلامی دارم به تمامی دوستان گیمفایی. امیدوارم همیشه زنده و سلامت باشید و دنیا به کامتون باشه

  • خوش اومدی جناب کرمانشاهی
   بعد از اون بحثی که با شما داشتم سر بتل و کال آف زومجی حساب کاربری ام رو مسدود کرد. من فقط خواستم بحث رو بازار کنم. یعنی چی واسه بحث کردن اونم سر دو بازی زومجی میاد اکانت من رو می بنده . من که توهینی نکردم به سایت محترم زومجی. خلاصه ما که از زومجی دل کندیم . مسخره ها سر هیچی اکانتم رو قفل کردن .

   • EIMPIIIWAR گفت:

    اقای فرهمندی من چندین سال هست تو این سایت هستم(۴سال)،بنده سایت همسایه حدود٢سال پیش عضو شدم و راجع به پست که در مورد اینترنت ایران بود کامنت گذاشتم که دوستان عضو خوششون اومد نسبت به حرف بنده ولی متاسفانه فضای حاکم بر کامنت ها از طرف کارکنان زومجی جوری هست که اجازه میدن به خودشون حذف کنن(خب از همون اول کامنت رو تائید نکنید)و اکانت بنده رو مسدود کردند.و من دیگه کلا اون سایت رو فراموش کردم.
    دوستانی که تازه عضو این سایت شدن،این سایت واقعا به کانت هاتون ارزش قائله و همچین سیستم های در این سایت نیس که کامنتتوت سر هیچ وپوچ حذف شه(خارج از کامنت های توهین امیز و فحاشی)واقعا سردبیر سایت اقای سعید اقا بابایی ارزش زیادی به مخاطبان و افراد عضو سایت داره و این واقعا ستودنیه،فقط یک سری افرادی هستند که به تعداد انگشت های دست هستند که نمیدونم مقصودشون از کامنت های بی ارزششون چیه،مطمئن باشید چه عضوهای قدیمی و عضوهای جدید سایت گیمفا نه اهل فن بازی هستند و نه کوبوندن محصول خاصی،و واقعا دوستان گیمفایی حرفه ای هستند در کارشون که به شخصه ازشون خیلی چیزها یاد گرفتم.واقعا همه اینجا با هم برابریم و برادر :yes:

    • درسته واقعا
     متاسفام برای سایت زومجی
     اون جا اجازه بحث کردن رو به کاربر نمی دن . تا یکی بحثی می کنه با فن های مایکرو و سونی یه باره بی هیچ دلیلی زومجی میاد اکانت رو مسدود می کنه . خیلی بده چنین کاری. باید بحث کردن و رقابت کردن همیشه در کامنت ها جریان داشته باشه. اگه این طوری بود که بحث اصول گرا ها و اصلاح طلب ها هم کشک بود دیگه. آخه جالبه علنا عوامل زومجی خودشون رو معترض به دلار و گرونی و … می دونن. اون وقت کامنت می زاریم درباره ی بسته شدن سایت هایی مثل تاینی موویز میان میگن به ما مربوط نیست. بعد تازه جالبه بنده سر فن و … هم بحث نکردم و خداشاهده توهینی به هیچ کس نکردم. من فقط خواستم با آقای کرمانشاهی عزیز راجع به بتل و کال آف بحث کنم. بحث خوبی هم داشتیم ولی یباره بی هیچ دلیلی و در کمال پر رویی هم کامنت های بنده رو پاک کردند هم در محض بی ادبی کامل بنده رو با شوت از سایت بیرون کردند. متاسفام برای عوامل سایت زومجی که بحث کردن رو حرام می دونن. متاسفانه کاری کردن که هیچ وقت پام رو تو زومجی نزارم .متنفرم از سایتی که بی هیچ دلیلی کامنت افراد رو پاک می کنن.

    • xMIADx گفت:

     اک منم بیخود مسدود کردن کلا فراموش سایتشون کردم 😐

   • آقای فرهمندی
    نمی گم مشکل از سایت زومجی نیست
    زومجی هم این وسط مقصر هست
    دیروز نصف کامنت ها از جمله کامنت بنده رو هم پاک کردند سر هیچی و من هم واقعا عصبانی شدم
    ولی قبول کن رفیق شما کمی زیاده روی کردی تو بحث
    یادمه آقای کرمانشاهی سه بار تو کامنت ها به شما فهموند که کال آف بالاتر از بتل نیست بلکه کال آف در بخش تک نفره قدرتمنده و بتل تو چند نفره. بعد از مزیت ها گفت و خلاصه خیلی خوب متقاعدتون کرد که شاید خیلی ها بتل و کال آف رو به چشم رقیب ببینن ولی ما باید هر دو رو کنار هم باری کنیم چون کاملا با هم فرق دارن.
    ولی شما تو ۶ تا کامنت هی می گفتی کال آف بالاتره. ناراحت نشی رفیق فقط می خواستی مسخره بازی دربیاری و بحث رو کش بدی. قبول کن پیاز داغش رو زیاد کردی.
    البته من خیلی ناراحتم . زومجی نزدیک ۲۰ تا کامنت رو فقط پاک کرد . نباید این اتفاق می افتاد
    خلاصه زومجی هم احترام خودش رو داره ولی دیگه آدم رو تو کامنت ها خیلی دست و پاگیر می کنه و نمی زاره آزادانه نظر بدید. من فضای گیمفا رو صمیمی تر می دونم و دوست ندارم بعد از این اتفاق دیگه به زومحی برگردم. حالا عیبی نداره حذف کامنت ها ولی چرا حساب کاربری رو مسدود می کنن. کارشون خیلی نادرست. من همین رو نوشتم واسه جناب عیاری تو هفته نامه بعد در عرض چند دقیقه کامنت رو پاک کردن . من هم با سیاست های زومجی مخالفم

    • EIMPIIIWAR گفت:

     اقا امیر و اقا حسین دوستان گُلم هر دوی شما صحیح و عادلانه صحبت میکنید،خب طبیعت انسان ها همینه بعضی ها سخت میگیرن،بعضی ها هم ازاد بیان میدن به اقشار جامعه،خب وقتی سایتی جز پربازدیدهای روزمره بشه بعضی ها خودشون و سایتشون رو بهتر از سایت های دیگه میدونن و اینجوری میشه که با مشهور شدن متاسفانه نظر و انتقاد بیننده و عضو سایت براشون اهمیت داده نمیشه و خیلی راحت به خودشون میگن ما که خفنیم تو سایت های ایرانی پس این کاربر باشه یا نباشه مهم نیست!!!واقعا ادم همیشه از جایی ضربه میخوره که انتظارشو نداره(سایتی که زوم کردنش به گیم بوده شده زوم کردن به سینما و تلویزیون مابقی٣٠درصد هم گیم!!)،خلاصه بحث رو خاتمه بدید و به روزای اتی دل ببندیم،هرچی بوده تموم شده،ایشالله کنار هم،از هم صحبتی با هم لذت ببریم.موفق باشید :yes:

  • سلامت باشین
   خوش اومدین به گیمفا آقای کرمانشاهی
   باعث خوش حالی ماست که بهترین و محبوب ترین و مودب ترین کاربر زومجی به این جا تشریف آوردن

  • خوش اومدی رفیق
   فعالیت هاتون رو تو زومجی دیدم. کاربر مودب و با احترام و البته محبوبی هستید. امیدوارم شما هم سلامت باشید و همیشه زندگی به کامتون باشه

  • سلام عزیز
   فضای سایت واقعا عالی و دوستانه س،فقط بعضی اشخاص هستن که میان جو سایت رو به هم می زنن تا اسم سایتو خراب کنن
   که با سکوت و بی توجهی میشه ازشون گذشت
   خوشحالم که شما هم به جمع گیمفایی های دوست داشتنی اضافه شدید :rose:

  • EIMPIIIWAR گفت:

   خوش امدید و نسبت به کاربرای سایت گیمفا لطف دارید ایشالله لذت ببرید از اخبار و مطالب سایت. :rose:

  • Saman_hk گفت:

   خوش اومدین جناب کرمانشاهی.خیلی خوش حالم که انسان فهیمی مثل شما عضو گیمفا شده اند.
   راستش بنده حدود ۴ ساله که در این سایت فعالیت دارم و دو سه ماه هم میشه که با نام phantom_gamer و با همین عکس در زومجی فعالیت دارم.
   قدیما جو اینجا خیلی خوب و دوستانه بود و از خواندن کامنت های دوستان قدیمی لذت میبردم،بعضی هاشون مثل محمد رضا عزیز و فرزام جان هنوز هستند.متاسفانه یه مدتی هست جو بسیار خراب شده و کامنت های بیخود و اسپم به شدت افزایش پیدا کرده که امیدوارم با اومدن انسان های عاقلی مثل شما دوباره مثل قدیم بشه.
   موفق باشید.

  • آقای کرمانشاهی، به خانواده گیمفا خوش آمدید! از لطفتون متشکرم و امیدوارم روزهای بسیاری خوبی رو کنار هم سپری کنیم!

  • آقای کرمانشاهی خوش اومدی ولی اینجا کامنت هایی بسیار آزار دهنده فن بازی های بی مورد و از اینجور دست فعالیت ها هم مشاهده میشه
   به اینا توجه نکن

  • xMIADx گفت:

   دمت گرم دادا بچه کرمانشاهی؟؟
   تو سایت زومجی هم نظراتت جالبه ولی تازگیا زومجی یه کم تنبل شده کلا یه چندماهی میشه نظر ندادم

  • سلام.خسته نباشید.بازیش واقعا جالبه.ایده اش هم خیلی یاحاله(کاری با کپی برداریش ندارم)

  • Rvin.0verkill گفت:

   و شما بعد از کشته شدن قاتلتان،میتوانید نظاره گر بازمانده بعدی باشید*^*
   *^*
   #^# Plz NexT survivor

 • Saman_hk گفت:

  فکر کنم بخاطر لگد زدن اسلحه ها باشه که خوشت اومده!
  راستی با اینترنت ۵ کیلوبایت در دقیقه ات چطور میتونی بازیش کنی؟!

 • Elder Gamer گفت:

  شرمنده اینجا نظر میدم
  اگه تو بازی hellblade تعداد مرگ ها زیاد باشه، دیگه نمیشه بازی رو ادامه داد؟

 • kasratomb گفت:

  :announce: :announce: دوستان من از همه شما که دارین این کامتو میخونین خواهش میکنم نظرات که این terminator و assassincreed 6 میده رو گزارش تخلف بزنین تا بلکه مسئولین سایت برسی‌کنن و اکانتو بلاک کنن واقعا اسم سایت گیمینگ بزرگی مثل گیفا نباید به دست چند نفر‌ کودک ذهن مثل این دوستمون خراب شه لطفا همکاری کنین دمتون گرم :yes:

 • Amirooo گفت:

  با تشکر از نویسنده محترم.متنتون به شدت غلط املایی و نگارشی داره.حتی در قسمت موارد مثبت به جای بتل گراند نوشتید بتل رویال.ازتون خوهش میکنم روی این موارد کوچک دقت کنید.تا کیفیت متن بالاتر بره.ممنون

 • تا جایی که میدونم بدلیل تحریم ها این بازی سروراش تو ایران بستس
  شما چجوری بازی کردی ؟

 • Tirbod گفت:

  درود
  با تشکر از شما برای بررسی زیباتون!
  فقط میخواستم بدونم با توجه به اینکه پلتفرم اصلی شما Pc هست و اسکرین شات ها هم مربوط به نسخه pc هست چطوری این بازی را کردید چون برای تمام کار هاش نیاز به تغییر آیپی داره،ثبت نام دانلود و اپدیت لانچر و دانلود بازی،من تمام این مراحل را رفتم که به وقتی دیدم برای دانلود بازی هم نیاز به تغییر آیپی داره ولش کردم،میخواستم بپرسم شما برای بازی کردن هم آیپیتونو عوض کردید یا نیازی نیست؟یا اگر کردید اثری در پینگ شما نداشت؟

 • کلمه به شدت افراط گونه در مقاله تکرار شده و واقعا خواننده رو آزار میده.سعی کنید تو مقاله هاتون از کلمه های متنوعی استفاده کنید اقای باجلان. از هر ۵ تا کلمه یکیش به شدته:/

 • کلمه به شدت افراط گونه در مقاله تکرار شده و واقعا خواننده رو آزار میده.سعی کنید تو مقاله هاتون از کلمه های متنوعی استفاده کنید اقای باجلان. از هر ۵ تا کلمه یکیش به شدته:/

 • برسی زیبایی بود امیدوارم گوتی شود

 • Ella گفت:

  در مقابل فورزا ۷ حرفی برای گفتن نداره

 • aBBaS _Ps4 گفت:

  بازی نسبتا خوبی میشه در نسخه نهایی بازی :-/

 • Rvin.0verkill گفت:

  و شما بعد از کشته شدن قاتلتان،میتوانید نظاره گر بازمانده بعدی باشید*^*
  *^*
  #^#Plz nexT survivor