یک فنجان لذت ناب… | نقد و بررسی عنوان Cuphead

۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۰

بالاخره پس از مدت‌ها انتظار عنوان Cuphead عرضه شد؛ اما آیا این بازی توانسته به انتظارات پاسخ دهد و به بازی تبدیل شود که در خاطرات باقی بماند؟ با نقد و بررسی عنوان Cuphead در ادامه با وب‌سایت گیمفا همراه شوید.

در سال ۲۰۰۰ دو برادر به‌نام Chad و Jared شروع به توسعه یک بازی مستقل کردند. این بازی از کارتون‌های تولید شده توسط دیزنی و Fleischer الهام گرفته شده بود و به گفته خود آن‌ها از همه بیشتر ویژگی سوررئالیست (فراواقع گرایی) بودن آن کارتون‌ها در بازی‌شان نشان داده می‌شود. متاسفانه توسعه بازی به‌خوبی پیش نرفت و به‌دلیل کمبود امکانات آن‌ها از توسعه این عنوان صرف نظر کردند تا اینکه در سال ۲۰۱۰ آن‌ها یکبار دیگر سعی کردند ایده خود را عملی نمایند. برادران Moldenhauer اینبار آماده بودند تا هرطور شده ایده خود را عملی کنند. آن‌ها تمامی پشت زمینه و رنگ آمیزی‌های شخصیت‌ها را خود طراحی کرده و برای رنگ آمیزی از فتوشاپ استفاده کردند. موتور منتخب آن‌ها Unity بود و پس از سال چهار سال در دست توسعه بودن، در سال ۲۰۱۴ این بازی معرفی شد.

برادران Moldenhauer

سبک بازی Cuphead شوتم آپ یا run and gun است و طراحی بازی شبیه به کارهای هنری دهه ۱۹۳۰ و عرضه نخستین تلویزیون‌های رنگی است. یکی از دلایل توجه بسیار به ساخته استودیوی MDHR نیز همین طراحی منحصر به فرد است. بسیاری با دیدن نحوه طراحی این بازی به یاد دوران گذشته و کارتون‌های آن زمان میوفتند و نباید قدرت نوستالوژی را دست کم گرفت. در ابتدا که به تجربه Cuphead پرداختم بیشتر انتظار یک بازی پلتفرمر شبیه به عناوین سری Rayman را داشتم، عنوانی پلتفرمر که با شکست دادن دشمنانی به تعدادی غول آخر میرسید که باید او را نیز شکست دهید اما در اشتباه بودم! تعداد غول آخرهای موجود در این بازی از تعداد مراحل پلتفرمر بازی بیشتر است و طراحی هرکدام از دیگری بهتر! بازی بیشتر شبیه به عناوینی چون Titan Souls است تا Rayman. غول آخرهای بازی بسیار چالش آور هستند و برای با تجربه‌ترین بازی‌بازان نیز مشکلاتی ایجاد می‌کنند اما این چالش طوری نیست که شما را خسته یا درمانده کند؛ برعکس شما حس اعتیاد بیشتری کسب می‌کنید و با اینکه با هربار شکست قصد بر کوباندن کنترلر خود دارید و می‌گویید دیگر کافی است اما نجوایی شما را تشویق می‌کند که یکبار دیگر فقط یکبار دیگر امتحان کن!

آشنا به‌نظر می‌رسد؟!

Cuphead

داستان بازی Cuphead بسیار ساده است. شما با شیطان شرط بندی می‌کنید و می‌بازید حال باید روح خود را به شیطان بدهید اما اگر نمی‌خواهید چنین اتفاقی بیوفتد باید روح کسانی که به شیطان قرض داشته‌اند را بگیرید و خب این استارت داستان بازی را می‌زند و شما خانه به خانه و مرحله به مرحله شرخر شیطان می‌شوید و غول آخرهای مختلفی را برای بدست آوردشان روح‌شان شکست می‌دهید.

هر غول آخر دارای استایل و سبک مخصوص به خود است که باید آن را حفظ کنید، میزان زمان موردنیاز برای شکست دادن هر غول آخر حدود دو دقیقه است ولی اشتباه نکنید! به راحتی می‌توانم بگویم ده دقیقه اول هر نبردی شما مشغول یادگیری سبک مبارزه غول آخرها هستید، با این وجود آن‌ها تنها به یک سبک مشخص با شما نمی‌جنگند بلکه با هر مرگ و بازگشت به بازی، سبک مبارزه آن‌ها نیز مقداری تغییر می‌کند تا از حالت تکراری و قابل پیش بینی بودن خارج شود پس شما همیشه باید آماده چیزهای تازه باشید و به‌نظرم موردی که باعث اعتیاد بالا به بازی می‌شود نیز همین است. هر مرگ در بازی یک درس تازه‌ای برای بازی‌باز است که در تلاش بعدی آماده چه اتفاقی باشد. تک تک غول آخرهای بازی حس یک شخصیت مجزا را به شما داده و حس تکراری بودن ویژگی‌های آن غول آخر به شما دست نمی‌دهد، استودیوی MDHR برروی تک تک غول‌های بازی وقت گذاشته و هرکدام را در نوع خود منحصر به فرد کرده است.

انیمیشن‌ها، صداگذاری‌ها و گیم‌پلی بازی فوق العاده است. برای مثال در ادامه می‌توانید گیم‌پلی ۳۰ثانیه‌ای از بازی را تماشا کنید. این‌ها یکی از نخستین غول آخرهایی هستند که با آن‌ها مبارزه می‌کنید:

Cuphead دارای سیستم پیشرفت نیز بوده. بدین شکل که شما با بدست آوردن سکه‌هایی از بازی می‌توانید آیتم‌های تازه و قدرت‌های جدیدی برای شخصیت خود خریداری کنید. تنوع سلاح‌ها و قدرت‌های بازی آنقدری نیست که فکر می‌کنید اما تجربه قدرت‌های متفاوت در بازی باعث می‌شود هم گیم‌پلی و نحوه بازی شما مقداری تغییر کند و حس تازگی به بازی انتقال پیدا کند. سیستم دفع حملات دشمن (Parry) سخت‌ترین و مشکل‌ترین ویژگی است که باید آن را بلد شوید و حرفه‌ای شدن در آن نیز در بهتر بازی کردن و راحت‌تر شکست دادن دشمنان کمک به‌سزایی می‌کند. هرچیزی که رنگ صورتی دارد را می‌شود دفع کرد و دفع آن‌ها باعث می‌شود میزان قدرت ویژه شما بیشتر شود. قدرت ویژه نیز با توجه به سلاح مورد استفاده متفاوت است و ضربه‌ای مهلکی به دشمنان وارد می‌کند.

مراحل پرواز با هواپیما چالش آور بوده و نیازمند عکس العمل سریع شما هستند

امکان بازی کردن Cuphead به‌صورت دونفره هم وجود دارد و نفر دوم می‌تواند در نقش برادر Cuphead یعنی Mughead به تجربه بازی بپردازد. تجربه بازی به‌صورت دو نفره از سختی آن می‌کاهد و تجربه بیش از پیش شیرین می‌کند. متاسفانه یکی از مشکلات Cuphead نبود بخش دونفره آنلاین است و شما تنها می‌توانید برروی یک دستگاه به‌صورت دونفره آفلاین به‌تجربه بازی بپردازید. استودیوی MDHR اطمینان داده که حتما اضافه کردن دونفره آنلاین را در نظر می‌گیرد اما درحال حاضر عدم وجود چنین ویژگی برای عنوانی که تمرکز بالایی برروی تجربه دونفره دارد، نکته منفی محسوب می‌شود. بازی دارای سه سطح ساده، معمولی و حرفه‌ای است. در سطح ساده شما می‌توانید بازی را در هفت الی هشت ساعت به پایان برسانید، در سطح معمولی نیز چالش‌ها بیشتر می‌شوند و شاید تا ۱۳ یا ۱۴ ساعت وقت شما را بگیرد. سطح سومی نیز در بازی وجود دارد که پس از اتمام بازی باز می‌شود. سطح حرفه‌ای (Expert) حقیقتا دیوانه‌وار است و بازی به شکل غیرقابل باوری سخت می‌شود! و به شخصه نتوانستم بسیاری از مراحل بازی را در این سطح به اتمام برسانم.

طراحی، موسیقی، گیم‌پلی همه و همه در بالاترین سطح ممکن قرار دارند

Cuphead را شاید بتوان منحصر به فردترین بازی سال دانست. با طراحی و رنگ آمیزی و سبک بازی شما در همان چند دقیقه اول عاشق آن می‌شوید. موسیقی و گیم‌پلی بازی چنان ترکیبی قدرتمندی ساخته‌اند که شما از تجربه بازی سیر نمی‌شوید. استودیوی MDHR با توجه فوق العاده به جزئیات عنوانی را عرضه کرده‌اند که حقیقتا ارزش تمامی صبرها و انتظارها را دارد. با داشتن یک سوم قیمت یک عنوان AAA، بازی Cuphead تجربه‌ای چند برابر ارزش خود را به شما می‌دهد و ساعت‌ها می‌تواند بازی‌باز را درگیر خود کند. پس منتظر چه هستید؟! کنترلر خود را بردارید و دوستی را به خانه دعوت کنید، Cuphead عنوانی است که باید هرچه سریع‌تر به تجربه‌اش بپردازید!

نقد بازی توسط نسخه ایکس‌باکس وان آن صورت گرفته است

1
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید