گیمفاوب سایت خبری تحلیلی بازی های ویدئویی
English
ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

یک فنجان لذت ناب… | نقد و بررسی عنوان Cuphead

نقد و بررسی
یک فنجان لذت ناب… | نقد و بررسی عنوان Cuphead

بالاخره پس از مدت‌ها انتظار عنوان Cuphead عرضه شد؛ اما آیا این بازی توانسته به انتظارات پاسخ دهد و به بازی تبدیل شود که در خاطرات باقی بماند؟ با نقد و بررسی عنوان Cuphead در ادامه با وب‌سایت گیمفا همراه شوید.

در سال ۲۰۰۰ دو برادر به‌نام Chad و Jared شروع به توسعه یک بازی مستقل کردند. این بازی از کارتون‌های تولید شده توسط دیزنی و Fleischer الهام گرفته شده بود و به گفته خود آن‌ها از همه بیشتر ویژگی سوررئالیست (فراواقع گرایی) بودن آن کارتون‌ها در بازی‌شان نشان داده می‌شود. متاسفانه توسعه بازی به‌خوبی پیش نرفت و به‌دلیل کمبود امکانات آن‌ها از توسعه این عنوان صرف نظر کردند تا اینکه در سال ۲۰۱۰ آن‌ها یکبار دیگر سعی کردند ایده خود را عملی نمایند. برادران Moldenhauer اینبار آماده بودند تا هرطور شده ایده خود را عملی کنند. آن‌ها تمامی پشت زمینه و رنگ آمیزی‌های شخصیت‌ها را خود طراحی کرده و برای رنگ آمیزی از فتوشاپ استفاده کردند. موتور منتخب آن‌ها Unity بود و پس از سال چهار سال در دست توسعه بودن، در سال ۲۰۱۴ این بازی معرفی شد.

برادران Moldenhauer

سبک بازی Cuphead شوتم آپ یا run and gun است و طراحی بازی شبیه به کارهای هنری دهه ۱۹۳۰ و عرضه نخستین تلویزیون‌های رنگی است. یکی از دلایل توجه بسیار به ساخته استودیوی MDHR نیز همین طراحی منحصر به فرد است. بسیاری با دیدن نحوه طراحی این بازی به یاد دوران گذشته و کارتون‌های آن زمان میوفتند و نباید قدرت نوستالوژی را دست کم گرفت. در ابتدا که به تجربه Cuphead پرداختم بیشتر انتظار یک بازی پلتفرمر شبیه به عناوین سری Rayman را داشتم، عنوانی پلتفرمر که با شکست دادن دشمنانی به تعدادی غول آخر میرسید که باید او را نیز شکست دهید اما در اشتباه بودم! تعداد غول آخرهای موجود در این بازی از تعداد مراحل پلتفرمر بازی بیشتر است و طراحی هرکدام از دیگری بهتر! بازی بیشتر شبیه به عناوینی چون Titan Souls است تا Rayman. غول آخرهای بازی بسیار چالش آور هستند و برای با تجربه‌ترین بازی‌بازان نیز مشکلاتی ایجاد می‌کنند اما این چالش طوری نیست که شما را خسته یا درمانده کند؛ برعکس شما حس اعتیاد بیشتری کسب می‌کنید و با اینکه با هربار شکست قصد بر کوباندن کنترلر خود دارید و می‌گویید دیگر کافی است اما نجوایی شما را تشویق می‌کند که یکبار دیگر فقط یکبار دیگر امتحان کن!

آشنا به‌نظر می‌رسد؟!

Cuphead

داستان بازی Cuphead بسیار ساده است. شما با شیطان شرط بندی می‌کنید و می‌بازید حال باید روح خود را به شیطان بدهید اما اگر نمی‌خواهید چنین اتفاقی بیوفتد باید روح کسانی که به شیطان قرض داشته‌اند را بگیرید و خب این استارت داستان بازی را می‌زند و شما خانه به خانه و مرحله به مرحله شرخر شیطان می‌شوید و غول آخرهای مختلفی را برای بدست آوردشان روح‌شان شکست می‌دهید.

هر غول آخر دارای استایل و سبک مخصوص به خود است که باید آن را حفظ کنید، میزان زمان موردنیاز برای شکست دادن هر غول آخر حدود دو دقیقه است ولی اشتباه نکنید! به راحتی می‌توانم بگویم ده دقیقه اول هر نبردی شما مشغول یادگیری سبک مبارزه غول آخرها هستید، با این وجود آن‌ها تنها به یک سبک مشخص با شما نمی‌جنگند بلکه با هر مرگ و بازگشت به بازی، سبک مبارزه آن‌ها نیز مقداری تغییر می‌کند تا از حالت تکراری و قابل پیش بینی بودن خارج شود پس شما همیشه باید آماده چیزهای تازه باشید و به‌نظرم موردی که باعث اعتیاد بالا به بازی می‌شود نیز همین است. هر مرگ در بازی یک درس تازه‌ای برای بازی‌باز است که در تلاش بعدی آماده چه اتفاقی باشد. تک تک غول آخرهای بازی حس یک شخصیت مجزا را به شما داده و حس تکراری بودن ویژگی‌های آن غول آخر به شما دست نمی‌دهد، استودیوی MDHR برروی تک تک غول‌های بازی وقت گذاشته و هرکدام را در نوع خود منحصر به فرد کرده است.

انیمیشن‌ها، صداگذاری‌ها و گیم‌پلی بازی فوق العاده است. برای مثال در ادامه می‌توانید گیم‌پلی ۳۰ثانیه‌ای از بازی را تماشا کنید. این‌ها یکی از نخستین غول آخرهایی هستند که با آن‌ها مبارزه می‌کنید:

Cuphead دارای سیستم پیشرفت نیز بوده. بدین شکل که شما با بدست آوردن سکه‌هایی از بازی می‌توانید آیتم‌های تازه و قدرت‌های جدیدی برای شخصیت خود خریداری کنید. تنوع سلاح‌ها و قدرت‌های بازی آنقدری نیست که فکر می‌کنید اما تجربه قدرت‌های متفاوت در بازی باعث می‌شود هم گیم‌پلی و نحوه بازی شما مقداری تغییر کند و حس تازگی به بازی انتقال پیدا کند. سیستم دفع حملات دشمن (Parry) سخت‌ترین و مشکل‌ترین ویژگی است که باید آن را بلد شوید و حرفه‌ای شدن در آن نیز در بهتر بازی کردن و راحت‌تر شکست دادن دشمنان کمک به‌سزایی می‌کند. هرچیزی که رنگ صورتی دارد را می‌شود دفع کرد و دفع آن‌ها باعث می‌شود میزان قدرت ویژه شما بیشتر شود. قدرت ویژه نیز با توجه به سلاح مورد استفاده متفاوت است و ضربه‌ای مهلکی به دشمنان وارد می‌کند.

مراحل پرواز با هواپیما چالش آور بوده و نیازمند عکس العمل سریع شما هستند

امکان بازی کردن Cuphead به‌صورت دونفره هم وجود دارد و نفر دوم می‌تواند در نقش برادر Cuphead یعنی Mughead به تجربه بازی بپردازد. تجربه بازی به‌صورت دو نفره از سختی آن می‌کاهد و تجربه بیش از پیش شیرین می‌کند. متاسفانه یکی از مشکلات Cuphead نبود بخش دونفره آنلاین است و شما تنها می‌توانید برروی یک دستگاه به‌صورت دونفره آفلاین به‌تجربه بازی بپردازید. استودیوی MDHR اطمینان داده که حتما اضافه کردن دونفره آنلاین را در نظر می‌گیرد اما درحال حاضر عدم وجود چنین ویژگی برای عنوانی که تمرکز بالایی برروی تجربه دونفره دارد، نکته منفی محسوب می‌شود. بازی دارای سه سطح ساده، معمولی و حرفه‌ای است. در سطح ساده شما می‌توانید بازی را در هفت الی هشت ساعت به پایان برسانید، در سطح معمولی نیز چالش‌ها بیشتر می‌شوند و شاید تا ۱۳ یا ۱۴ ساعت وقت شما را بگیرد. سطح سومی نیز در بازی وجود دارد که پس از اتمام بازی باز می‌شود. سطح حرفه‌ای (Expert) حقیقتا دیوانه‌وار است و بازی به شکل غیرقابل باوری سخت می‌شود! و به شخصه نتوانستم بسیاری از مراحل بازی را در این سطح به اتمام برسانم.

طراحی، موسیقی، گیم‌پلی همه و همه در بالاترین سطح ممکن قرار دارند

Cuphead را شاید بتوان منحصر به فردترین بازی سال دانست. با طراحی و رنگ آمیزی و سبک بازی شما در همان چند دقیقه اول عاشق آن می‌شوید. موسیقی و گیم‌پلی بازی چنان ترکیبی قدرتمندی ساخته‌اند که شما از تجربه بازی سیر نمی‌شوید. استودیوی MDHR با توجه فوق العاده به جزئیات عنوانی را عرضه کرده‌اند که حقیقتا ارزش تمامی صبرها و انتظارها را دارد. با داشتن یک سوم قیمت یک عنوان AAA، بازی Cuphead تجربه‌ای چند برابر ارزش خود را به شما می‌دهد و ساعت‌ها می‌تواند بازی‌باز را درگیر خود کند. پس منتظر چه هستید؟! کنترلر خود را بردارید و دوستی را به خانه دعوت کنید، Cuphead عنوانی است که باید هرچه سریع‌تر به تجربه‌اش بپردازید!

نقد بازی توسط نسخه ایکس‌باکس وان آن صورت گرفته است

12345678910(13 رای, میانگین آرا 9٫92 از 10 )
Loading...

اسپانسر پوشش E3 2018 فروشگاه اینترنتی دریم کالا - E3 2018 sponsored by DreamKala.com 

   
ADS
نظرات

 1. PS4_PC_XBOXONE_SWITCH گفت:

  بازیش حرف نداره رو PC بازی کردم ولی نمرش از نظر من ۸٫۵ براش کافیه

  27Thumb up 83Thumb down
 2. Kh-88-k1ng گفت:

  به نظرم چون استودیو گفته بخش انلایت رو بعدا اضافه میکنه نباید اونو یه نکته منفی بدونیم
  و واقعا این بازی ارزش نمره ده یا نه رو داره

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 58Thumb up 6Thumb down
  • امیرحسین دهنوی گفت:

   سلام
   خیلی ممنون از دیدگاه‌تون.
   نمیشه محصولی رو صرفا با استناد به قول یا موردی که ممکنه در آینده بهش اضافه بشه نقد کرد، باید چیزی که هست و هم‌اکنون در دسترس قرار داره مورد بررسی قرار داده بشه.
   ممنون

   30Thumb up 1Thumb down
 3. MattiasNilsson2018 گفت:

  بازیش عالیه.حیف که من باهاش کنار نیومدم.بازیش واقعا سخته.من حتی تو toturial اولیه بازی که داشت کلید ها رو معرفی میکرد نیم ساعت الاف بودم.تو اولین باس بازی چندین بار کشته شدم در نتیجه مجبور شدم حذفش کنم.کلا سمت بازیهای سخت نمیرم.واسه همینه که من هیچوقت سمت دارک سولز یا بازیهای نقش افرینی نرفتم.من ترجیح میدم مثل کالاف بزن بکش برم جلو. Kissed

  27Thumb up 41Thumb down
 4. M.M.MAHDAVI گفت:

  بازیش فوق العادس
  تیتر جالبی انتخاب کردین

  19Thumb up 2Thumb down
 5. PLAYSTAION.PS گفت:

  ممنون بابت مقاله بسیار زیبا بود،خسته نباشید امیرحسین جان.
  اقای دهنوی پسAmir HD96شما هستید!!!!تو هایلایت خوب غوغا میکنید،وهمچنین واقعا گیمر حرفه ای هستید(بقول دوستان پروگیمر)،عشق شوتر هستید Yes

  11Thumb up 2Thumb down
 6. Finn The Human گفت:

  بازی سرگرم کننده ای هست، البته باس هاش به شدت روی اعصابن Really Angry ایده ای که در مورد گرافیکش اجرا کردن واقعا عالیه شاید مهم ترین ویژگی این بازی که باعث میشه تجربش کنیم همین موضوع گرافیک هنریش باشه

  11Thumb up 1Thumb down
 7. Unassuming_gamer گفت:

  یکی از کاربرا یادمه هی میگفت این آسونه مال بچه هاست،والا اول من با کیبورد تست کردم دیدم اصلا نمیشه،بعد دسته ps4 رو زوم به pc یذره بهتر شد،بعد اونیکی دسترم زدم دادم داداشم ۶ ساعت یذرب نشستیم ۶ تا باسو کشتیم Mad
  خیلی سخت و جذابه مبارک مایکرو فنا‌.

  28Thumb up 1Thumb down
 8. Darksouls3 گفت:

  دوستان این کاپت انحصار دایم ایکس باکس واقعا؟
  این بازی معرکه هست

  10Thumb up 1Thumb down
 9. پنکه گفت:

  یک فنجان لذت ناب
  چه تیتری انتخاب کردی Grin
  شاهکاره شاهکار In Love

  22Thumb up 2Thumb down
 10. MICROSOFT.xbox one گفت:

  امیر حسین جان بسیار لذت بردم کارت درسته Yes Yes
  این عنوان شک ندارم جوایز زیادی رو درو میکنه الحق که منحصر به فرد ترین بازی سال هست In Love In Love

  29Thumb up 5Thumb down
 11. playdead1990 گفت:

  واقعا؟واقعا نیم نمره واسه co-op آنلاین؟!اصلا این بازی واسه آنلاین بازا نیست این بازی بهشت گیمرهای قدیمیه که با دسته دو نفره میزدن و با شاهکارهای هنری و سخت بزرگ شدن In Love
  آقا بعد از اینکه بازی رو تموم میکنین یه درجه ی دیگه باز میشه به نام expert که مرد میخواد میفهمین مرد ROTFL

  نظر محبوب به انتخاب کاربران 35Thumb up 0Thumb down
  • Mc71 گفت:

   نمیدونم چرا منو یاد میکی ماوس سگا یا همون castle of illusion میندازه؟
   گرفتمش ولی چون تنهام هنوز بازیش نکردم، تک نفره هم میشه نهایت لذتشو برد یا باید دو نفره بازی کرد؟

   3Thumb up 0Thumb down
  • امیرحسین دهنوی گفت:

   این مورد هم از گیمر به گیمر فرق میکنه، به شخصه خیلی دوست داشتم بتونم بخش دونفره این بازی رو با دوستانم تجربه کنم منتها همه در شهرهای دیگه زندگی میکنن و خب نبودش واقعا ناراحت کننده ست.

   5Thumb up 1Thumb down
  • playdead1990 گفت:

   MC71
   نهایت سختیش رو تکنفره میتونی لمس کنی و البته لذت بیشتر ولی واسه خنده و فان ۲ نفره خوبه ولی خیلی صفحه شلوغ میشه وممکنه قاطی کنی
   Amirhossein dehnavi
   درست میفرمائید ولی لذتش به اینا یه جا باشین بخندین Smile

   2Thumb up 1Thumb down
 12. soheil گفت:

  همیشه استودیو های مستقل گل میکارن اینم مبارک طرفداراش حیف‌ رو ps4 نمیاد والا میشد خودم و به چالش بکشم باهاش بعد نیو دیگه بازی ایی نیست که بتونه من و به چالش بکشه
  البته نینجا گایدن و بازی نکردم
  ببینم اون چجوره
  به هرحال مبارک طرفداراش
  گرافیک خنده دار و محیط خوبی داره

  4Thumb up 3Thumb down
 13. erfan9 گفت:

  تنها بازی انحصاری مایکروسافته که چون نمی تونم بازیش کنم افسوس می خورم

  5Thumb up 5Thumb down
 14. Ella گفت:

  برترین بازی تاریخ

  4Thumb up 14Thumb down
 15. hosseingamer@irib.tv3.ir گفت:

  تنها دو بازی اکس باکس که من به شدت براشون احترام قائلم:cuphead و ori.هردوشون عالین.مخصوصا اوری که با اون اجرای زنده موسیقی متنش تو e3روح آدم صیقل داده میشد

  9Thumb up 1Thumb down
 16. Retr0 گفت:

  کجان اونایی که مدام می گفتن کله شیری و این بازی خوش ساخت رو مسخره می کردن ROTFL ROTFL ROTFL

  8Thumb up 3Thumb down
 17. Roohi گفت:

  فردا میگیرمش روpcمیزنم ببینم چجوره Smile
  بنظرم کلی باهاش حال کنم In Love والبته دهنم سرویس شه Grin

  2Thumb up 0Thumb down
 18. Marshal Reza گفت:

  نمایش بازى رو که در کنفرانس مایکروسافت دیدم اول گفتم آخه اونا میخان با این بازى با انحصارى هاى رقیب مقابله کنن ؟؟!! اما بازى رو که دیدم نظرم عوض شد. شاید در حد انحصارى هاى تاپ سونى نباشه اما نمیشه گفت که طرفداراى سونى دوس ندارن این عنوان رو تجربه کنن.

  3Thumb up 3Thumb down
 19. Efi_inquisition گفت:

  خودتونو مسخره کردین یا مارو؟ یه ماهه هر نظری میدم‌ تایید نمیشه بعد نظر چهارتا بچه سال که میان حرف مجانی میزنن تایید میشه اینجا هم پارتی بازیه؟
  یارو رسما داره به همه توهین میکنه نظرش تایید میشه بعد ما که در مورد بازی نظر میدیم اخرشم از نویسنده پست تشکر میکنیم تایید نمیشه

  5Thumb up 0Thumb down
 20. morteza1380e fallah گفت:

  این بازی شاهکاره . منو یاد کنترا و متال اسلوگ انداخت . اگه میشه بازی shank رو هم نقد کنید

  2Thumb up 0Thumb down
 21. m.o.h.3.e.n گفت:

  ممنون اقای دهنوی بابت نقد بازی
  این بازی بازی ساله حتی اگه برنده این جایزه نشه باز هم بنظر من بازی سال همین بازیه

  5Thumb up 1Thumb down
 22. Undead گفت:

  واقعا بازی های پلتفرمر خوب تو این نسل که همه چی شده گرافیک و مولتی پلیر مثل این یه گوهره.
  اون سری از ادمایی که میگن این بازی مال بچه هاست اونایی هستن که ۱۲ با ۱۳ سال بیشتر ندارن . ولی اونایی که با ps1 یا قبل تر بزرگ شدن میدونن این چیه

  10Thumb up 0Thumb down
 23. […] بررسی بازی Cuphead را به قلم دوست خوبم، امیرحسین دهنوی از اینجا مطالعه […]

  3Thumb up 0Thumb down
عضویت در سایت

ثبت نام برای این سایت

A password will be e-mailed to you.

دریافت رمز جدید

لطفا نام‌کاربری یا نشانی رایانامه خودتان را وارد کنید. برای ساخت یک گذرواژه تازه با رایانامه، شما یک پیوند دریافت خواهید کرد.

نام کاربری و یا آدرس ایمیل خود را جهت طی کردن مراحل بازیابی رمز عبور وارد نمایید.
ورود به حساب

جستجو در سایت