گیمفاوب سایت خبری تحلیلی بازی های ویدئویی
English
ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

تحلیل فنی | بررسی دقیق نسخه ایکس‌باکس‌وان‌ایکس Rise of the Tomb Raider

تحلیل فنی | بررسی دقیق نسخه ایکس‌باکس‌وان‌ایکس Rise of the Tomb Raider

مقایسه فنی و گرافیکی بازی‌های مختلف برروی پلتفرم های گوناگون، همیشه جذابیت خاصی برای بازی‌بازان دارد. بررسی عملکرد بازی ها و چگونگی اجرای آن ها برروی پلتفرم های مختلف، نه تنها باعث می‌شود تا جزئیات منحصر به فردی را کشف کنیم، بلکه می‌توانیم با آگاهی فنی بیشتری به تجربه بازی مورد نظر بپردازیم. با قسمتی جدید از سری تحلیل فنی با گیمفا همراه باشید.
تعداد نسخه های مختلف بازی محبوب و تحسین شده‌ی Rise of the Tomb Raider همچنان در حال بالا رفتن است. این بازی اکشن ماجرایی که پس از موفقیت نسخه سال ۲۰۱۳، ساخته و عرضه شد، به نوبت در حال عرضه برروی همه پلتفرم‌های ممکن است. بازی Rise of the Tomb Raider در ابتدا به صورت یک بازی انحصاری زمانی مایکروسافت معرفی شد و به مدت یک سال، تنها برای پلتفرم های ایکس‌باکس ۳۶۰ و ایکس‌باکس وان در دسترس بود. پس از گذشت این یک سال، شرکت اسکوئر اینکس توانست سرانجام بازی را برای پلتفرم‌های رایانه‌های شخصی و پلی‌استیشن ۴ عرضه کند و پس از ورود کنسول میان نسلی سونی، یعنی پلی‌استیشن ۴ پرو به بازار، Rise of the Tomb Raider با ارتقای  فنی و بصری برای این پلتفرم نیز در دسترس قرار گرفت. حال، کنسول میان نسلی قدرتمند شرکت مایکروسافت، یعنی کنسول ایکس‌باکس وان ایکس در راه است و باید شاهد یک نسخه ویژه از بازی برای آن باشیم. با همه این نسخه‌های مختلف، تنها کنسول نینتندو سوییچ می‌ماند که Rise of the Tomb Raider را روی خود ندارد. به تازگی یک دموی قابل بازی از فصل اول بازی روی کنسول ایکس‌باکس وان ایکس‌ در دسترس بازی‌بازان قرار گرفته که منبع تحلیلی دیجیتال فاندری، بررسی خوب و مفیدی را از آن تهیه کرده است.

با بررسی‌ نسخه‌های رایانه‌های شخصی و ایکس‌باکس وان ایکس متوجه می‌شویم که نه تنها جلوه های بصری بازی روی در هر دو نسخه برابر است، بلکه حتی در نسخه وان ایکس، یک سری عناصر و موارد خاص نیز به کار رفته است. در این تصویر به نبود Depth of Field در نسخه وان ایکس نیز دقت کنید.

مانند بسیاری از عناوین دیگر که روی ایکس‌باکس وان ایکس به صورت نسخه نهایی و با بهترین و بالا ترین جلوه‌های بصری اجرا می‌شوند، عنوان Rise of the Tomb Raider نیز به همین گونه است و شاهد جلوه‌های بصری فوق‌العاده زیبایی در این نسخه از بازی هستیم. در بحث نسخه‌های کنسولی، اولین چیزی که بین مقایسه نسخه‌های ایکس‌باکس وان ایکس و پلی‌استیشن ۴ پرو چشم‌گیر جلوه می‌کند، رنگ پردازی بازی است؛ تا عرضه نهایی کنسول جدید مایکروسافت نمی‌توانیم با قطعیت صحبت کنیم اما به نظر می‌رسد به دلیل تغییر در Tone Mapping یا استفاده از عنصر HDR واقعی، رنگ‌ها در بازی به نوعی دیگر به نظر می‌رسند که البته بسیار نیز زیبا است.

تفاوت در رنگ پردازی بازی در دو نسخه پرو و وان ایکس جالب توجه است؛ هنوز نمی‌توان به قطع گفت اما دلیل این تفاوت احتمالا مواردی است که در متن به آن ها اشاره شد.

پس از اجرای Rise of the Tomb Raider روی کنسول ایکس‌باکس وان ایکس، با سه حالت گرافیکی و فنی مختلف رو به رو می‌شویم؛ حالت Native 4K Mode، حالت ۴K Enriched Visuals و حالت High Frame Rate. اگر یادتان باشد در نسخه پلی‌استیشن ۴ پرو بازی نیز حالت‌های مختلفی را برای انتخاب در اختیار داشتیم اما در این جا همه چیز بهتر و حساب شده تر است. در حالت Native 4K Mode، رزولوشن اجرایی بازی به ۲۱۶۰p کامل می‌رسد و شاهد جلوه‌های بصری بسیار شفاف و پر جزئیاتی هستیم. این حالت در نسخه پرو، رزولوشن را به صورت Checkerboard رندر می‌کرد و شاهد تصاویر ۴K واقعی نبودیم. در مقایسه این حالت نسخه وان ایکس با نسخه رایانه‌های شخصی متوجه می‌شویم که بازی چقدر خوب روی ایکس‌باکس وان ایکس‌ اجرا شده و تصاویر را به صورت بی نقص نشان می‌دهد. زمانی که بازی را روی یک پردازنده Core i7 5820k و کارت گرافیک GTX Titan XP اجرا می‌کنیم، تقریبا همان جلوه‌های بصری و گرافیکی فوق‌العاده‌ای را مشاهده می‌کنیم که در نسخه وان ایکس بازی به چشم می‌خورند. موضوع جالبی که در نسخه وان ایکس‌ مشاهده می‌شود، نبود عنصر گرافیکی Depth of Field است. بسیاری از شما می‌دانید که Depth of Field یک فناوری زیبا و پیشرفته برای بلور کردن بافت‌ها (بیشتر در دور دست‌ها) است اما به طور تعجب آوری این فناوری را در نسخه وان ایکس‌ مشاهده نمی‌کنیم. با این حال نمی‌توان از روی دمو قضاوت کرد و قطعا باید منتظر نسخه نهایی بازی باشیم.

 

رزولوشن ۲۱۶۰p و تنظیمات گرافیکی نهایی، صحنه های متحیر کننده‌ای را در بازی می‌سازد.

در نسخه دموی Rise of the Tomb Raider روی ایکس‌باکس وان ایکس، یک مشکل دیگر نیز دیده می‌شود و آن چیزی نیست جز عملکرد بازی. در حالت‌ Native 4K در قسمت انتهای دمو که با هجوم دشمنان و تخریب همه جانبه محیط اطراف همراه است، نرخ فریم بازی مرتب از ۳۰ بر ثانیه پایین تر آمده و افت فریم ایجاد می‌کند. زمانی که لارا به درون آب می‌افتد، این افت فریم بیشتر نیز می‌شود که دلیل آن کاملا مشخص است؛ نسخه وان ایکس به مانند نسخه ایکس‌باکس وان استاندارد، از یک نوع V-sync سازگار یافته استفاده می‌کند و در نسخه وان ایکس، میان پرده‌ها همگی با فعال بودن کامل V-sync رندر می‌شوند بنابراین قطعا جوش و خروش آب در این قسمت از دمو، کار را برای ماشین قدرتمند مایکروسافت سخت می‌کند. این در حالی است که در نسخه پرو که به صورت ۴K Checkerboard رندر می‌شود، هیچ افت فریمی در این قسمت مشاهده نمی‌کنیم. باز هم می‌گویم که این تنها یک دمو است و سازندگان قطعا تا عرضه نسخه نهایی، برروی این حالت وان ایکس بیشتر کار خواهند کرد.

مشاهده تفاوت ها در دو حالت Native 4K و Enriched Visuals غیر ممکن نیست اما بسیار سخت است. سازندگان در حالت دوم از فناوری Sparse Rendering استفاده کرده‌اند که مشاهده با Checkerboard Rendering است.

حالت ۴K Enriched Visuals، حالت بسیار خوبی برای تجربه بازی روی وان ایکس است. در این حالت رزولوشن اجرایی بازی به صورت Sparse Rendering (مشابه به Checkerboard) در می‌آید و شاهد جزئیات و کیفیت بسیار بالای محیط هستیم. مشاهده تفاوت رزولوشن بین این حالت و ۲۱۶۰p واقعی بسیار سخت است و نکته جالب این جا است که با این حالت، در نقطه استرس دمو، بر خلاف حالت Native 4K هیچ افت فریمی مشاهده نمی‌شود. در آخر، حالت High Frame Rate است که همان طور که از نام آن پیداست، نرخ فریم بازی را در عوض کاهش رزولوشن و برخی عناصر گرافیکی، بالا می‌برد. نسخه پرو نیز چنین حالتی داشت اما در آن جا هدف ۶۰ فریم در ثانیه نبود و نرخ فریم بیشتر حول ۵۰ بر ثانیه می‌چرخید. تجربه Rise of the Tomb Raider با نرخ فریم ۶۰ بر ثانیه قطعا فوق‌العاده است و باعث می‌شود اصلا از تجربه بازی خسته نشویم اما این حالت ایکس‌باکس وان ایکس نیز کمی جای کار دارد. به نقطه استرس دمو، یعنی بخش انتهایی آن که می‌رسیم، نرخ فریم بازی تقریبا ۱ یا ۲ عدد افت می‌کند و با توجه به این که مرحله دمو، یک مرحله با تقاضای فنی کم است، نرخ فریم در مراحل بزرگتر و پر جزئیات تر بازی شاید کمی نگران کننده به نظر برسد. در آخر به این نکته جالب و عالی اشاره کنیم که بازی‌بازان ایکس‌باکس وان ایکس در صورت استفاده از هر حالت گرافیکی در بازی، همچنان بافت‌های با کیفیت یا سایه‌های دقیق را مشاهده می‌کنند که همه این‌ها با حافظه کارت گرافیک بالای کنسول فدرتمند مایکروسافت به دست می‌آید.

این افت فریم‌ها در نقاط استرس و فشار بازی قطعا باید تا زمان عرضه رفع شوند. در حالت نرخ فریم بالا شاهد افت فریم این چنینی (در تصویر) و در حالت Native 4K شاهد افت فریم‌های شدیدتری هستیم.

قطعا تجربه بازی Rise of the Tomb Raider برروی کنسول ایکس‌باکس وان ایکس بسیار لذت بخش و فوق‌العاده است. اگر تا کنون موفق به تجربه بازی نشده‌اید، نسخه وان ایکس شما را از نظر فنی حیرت زده می‌کند و اگر هم آن را پیش از این تجربه کرده‌اید، قطعا ارزش دارد بازی را برای بار دوم به اتمام برسانید. با توجه به دموی در دسترس قرار گرفته، دو مشکل در این نسخه وجود دارد؛ یکی نبود فناوری Depth of Field و دیگری عملکرد و نرخ فریم آن در نقاط فشار و استرس که البته امید زیادی می‌رود که در نسخه نهایی شاهد آن ها نباشیم. شما می‌توانید برای بررسی دقیق و موشکافانه عملکرد بازی Rise of the Tomb Raider برروی کنسول ایکس‌باکس وان ایکس، ویدیوی تحلیلی زیر را که به وسیله دیجیتال فاندری تهیه شده است، تماشا و دانلود نمایید. (واضح است که تنها مشاهده ویدیو با بالاترین کیفیت ممکن باعث فهم دقیق موضوعات فنی این سری می‌شود):

دانلود ویدیو با رزولوشن ۲۱۶۰p

دانلود ویدیو با رزولوشن ۱۰۸۰p

دانلود ویدیو با رزولوشن ۷۲۰p

12345678910(1 رای, میانگین آرا 10٫00 از 10 )
Loading...
برچسب ها
نظرات

 1. the last of us love گفت:

  این بنده حقیر این بازی را در همان روز اول به قیمت ۳۰۰ هزارتومان خواهم خرید و در کنسول ایکس باکس وان ایکس بازی خواهم کرد

  17Thumb up 61Thumb down
 2. MICROSOFT.xbox one گفت:

  اشکان جان مثل همیشه عالی بود خسته نباشی Yes Yes
  کریستال داینامیکس فوق العاده کار کرده و مطمئنن در انتهای کار کیفیت اجرایی شگفت انگیز خواهد بود
  این جمله هم بسیار جالب بود:
  ” زمانی که بازی را روی یک پردازنده Core i7 5820k و کارت گرافیک GTX Titan XP اجرا می‌کنیم، تقریبا همان جلوه‌های بصری و گرافیکی فوق‌العاده‌ای را مشاهده می‌کنیم که در نسخه وان ایکس بازی به چشم می‌خورند”
  دم کریستال داینامیکس گرم

  35Thumb up 20Thumb down
  • Last Of Us گفت:

   یعنی الان منظور شما و این دیجیتال فاندری که اصلا طرفدار وا.ن ای.کس نیستش این هستش که وا.ن ایک.س مثلا با تایتان اکس پی و سی پی یو آی سون فلان یکی هستش نه ؟ ROTFL ROTFL ROTFL
   بنچمارک این بازی روی گرافیک ۱۰۶۰
   ( تازه اون بهینه سازی ای که برای وا.ن ایک.س کردن رو نداره به اینکه از اینم فریم بهتر بود )
   guru3d.com/articles-pages/geforce-gtx-1060-review,13.html
   حالا ببینیم گراف.یک تایتان اکس پی جایگاهش کجاست . خودتون قضاوت کنید ببینید دیجیتال فاندری پول گرفته این شکلی وا.ن ای.کس رو بزرگ کنه یا نه
   uupload.ir/files/id8d_photo_2017-10-07_21-15-49.jpg

   14Thumb up 42Thumb down
 3. LordMercy گفت:

  جون داداش اسم اکس باکس وان اکس رو ایکس باکس وان ایکس ننویسید Razz

  6Thumb up 16Thumb down
 4. Godofwar0385 گفت:

  در مورد گرافیک این بازی نمیشه حرفی زد واقعا عالی بود ولی خود بازی رو دو بار تموم کردم دفعه ی اول بدم اومد و اصلا اون حس و حال نسخه ی قبلیشو بهم نداد گفتم یبار دیگه بهش فرصت بدم دومین بار خیلی بیشتر بدم اومد اصلا خیلی بازیش خشک و بی روح بود ولی از نظر گرافیک عالیه

  17Thumb up 16Thumb down
 5. Heisenberg_sina گفت:

  خدایا بسه دیگه.
  ما خسته شدیم دیگه….. Cry

  9Thumb up 4Thumb down
 6. legendboy گفت:

  خوب تا الان تحلیل های زیادی از وان ایکس دیدیم و خوب قدرتمند بودنش اثبات شده ولی اینکه با یه pc high end مقایسه بشه جای بسی تعمل است …

  13Thumb up 2Thumb down
 7. Last Of Us گفت:

  عک.س هایی از نظ.رات اسا.تید که تاریخ فراموش نخواهد کرد. حتما حتما حتما ببینید جالبه Grin Laugh ROTFL
  ( برای گرفتن این عکس ها شامم یخ کرد ولی ارزش داره. ببینید Evil Grin )
  uupload.ir/files/3nig_untitled-1.jpg
  uupload.ir/files/6p6_untitled-2.jpg
  uupload.ir/files/zyy4_untitled-3.jpg
  uupload.ir/files/lzan_untitled-3z.jpg
  uupload.ir/files/ic7g_untitled-4.jpg
  uupload.ir/files/fq6n_untitled-5.jpg
  uupload.ir/files/5w7t_untitled-6.jpg
  uupload.ir/files/be3k_untitled-7.jpg

  13Thumb up 26Thumb down
 8. K.I.N.G.O.F.G.A.M.E گفت:

  عشقم از این به بعد تمام هزینه هام برای تو میشه

  12Thumb up 7Thumb down
 9. MattiasNilsson2018 گفت:

  در این که کنسول قدرتمندیه و قیمتش عالیه شکی نیست.
  بدون در نظر گرفتن این که نسخه وان ایکس این بازی با نسخه PC متفاوته این بازی رو i7 7700K و GTX 1080 هم براحتی اب خوردن تو ۴K اجرا میشه.
  اصلا احتیاجی به ۵۸۲۰K و Titan XP نیست.چون اصلا این بازی نمیتونه چنین سخت افزاری رو به چالش بکشه.

  4Thumb up 0Thumb down
 10. m.o.h.3.e.n گفت:

  اینکه یک بازی که دو سال پیش برای pc عرضه شده رو با نسخه کنسولی که هنوز عرضه هم نشده مقایسه کنیم کار مسخره و بیهوده ایه
  در مورد گرافیک فوق العاده این بازی و قدرت بالای xbox onex هیچ شکی نیست ولی این رو هم نباید از قلم بندازیم که نسخه ویندوز این بازی بهینه سازی چندان خوبی هم نداشته حتی برای خروجی گرفتن در حد نسخه ۳۶۰ بازی به کارت گرافیک به مراتب خیلی قدرتمند تری نیاز هست
  من خودم اون موقع بازی رو روی سیستم دوستم که کارت ۷۷۷۰ روی سیستمش بود نصب کردم ولی حتی روی حداقل تنظیمات هم غیر قابل بازی کردن بود

  7Thumb up 0Thumb down
 11. mohamad 47 گفت:

  اقا بازی هر چقدر هم گرافیک داشته باشه ولی گیم پلی درست حسابی نداشته باشه به درد سطل اشغال میخوره.من با زور این بازی رو یه بار تموم کردم.سیستم مبارزات در مقابل انچارتد جکه!!!تیر اندازیش افتضاحه.سلاح های بیخود.صدای اسلحه ها خییییییلی مسخرس.محیط های بازی بد نیست ولی رفته رفته بازی چیزی برای عرضه به بازیکن نداره و انتهای بازی رو که من کلا بزور رفتم.کاملا عذاب اور بود.انچارتد کجا این کجا!
  دوستان فکر نکنید من فن بازی دراوردم که این بازی رو این جوری توصیف کردم.به خدا هر چی گفتم راست گفتم از فن بازی خوشم نمیاد و بچه نیستم بیام وقتمو بزارم از این کارا کنم.منم یه سری دوستان گفتن بهم بازیش مالی نیست ولی گوش نکردم و خودم بازی کردم دیدم چیه!

  نسخه قبلیه خیلی بهتر بود این نمیدونم چرا این طوری ساخته بودن.یه پسرفت کامل بود.امیدوارم نسخه بعدی بهتر باشه.

  11Thumb up 4Thumb down
 12. Sarrow3 گفت:

  Pc ترکونده لعنتی.

  3Thumb up 2Thumb down
 13. sadeqboom گفت:

  دلم به حال این فن کنسولها میسوزه…کلا قضیه ۱ کنسول بگیر تا چند سال هزینه نکن مالیده..هر روز یه رنگ و یه مدل میدن بیرون ..هیچ فرقی هم تهش با هم نمیکنن

  5Thumb up 4Thumb down
عضویت در سایت

ثبت نام برای این سایت

A password will be e-mailed to you.

دریافت رمز جدید

لطفا نام‌کاربری یا نشانی رایانامه خودتان را وارد کنید. برای ساخت یک گذرواژه تازه با رایانامه، شما یک پیوند دریافت خواهید کرد.

نام کاربری و یا آدرس ایمیل خود را جهت طی کردن مراحل بازیابی رمز عبور وارد نمایید.
ورود به حساب

جستجو در سایت