گیمفاوب سایت خبری تحلیلی بازی های ویدئویی
English
ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

تحلیل فنی | بررسی عملکرد بازی Killer Instinct روی ایکس‌باکس‌وان ایکس

تحلیل فنی | بررسی عملکرد بازی Killer Instinct روی ایکس‌باکس‌وان ایکس

مقایسه فنی و گرافیکی بازی‌های مختلف برروی پلتفرم های گوناگون، همیشه جذابیت خاصی برای بازی‌بازان دارد. بررسی عملکرد بازی ها و چگونگی اجرای آن ها برروی پلتفرم های مختلف، نه تنها باعث می‌شود تا جزئیات منحصر به فردی را کشف کنیم، بلکه می‌توانیم با آگاهی فنی بیشتری به تجربه بازی مورد نظر بپردازیم. با قسمتی جدید از سری تحلیل فنی با گیمفا همراه باشید.

پس از عرضه کنسول ایکس‌باکس وان در سال ۲۰۱۳، تنها چند بازی وجود داشتند تا قابلیت‌های کنسول جدید شرکت مایکروسافت را به تصویر بکشند و به خوبی بازی‌بازان را سرگرم نمایند؛ عنوان Killer Instinct قطعا یکی از آن ها بود. این بازی مبارزه‌ای که در واقع یک ریبوت برای سری قدیمی و کلاسیک استودیوی خلاق و خوش فکر Rare به حساب می‌آمد، توانست خود را به یکی از ارکان اصلی بازی های انحصاری کنسول ایکس‌باکس وان تبدیل کند و باری دیگر نام خود را بر سر زبان ها بیندازد. اما در این مطلب قصد داریم تا عملکرد فنی این بازی را روی کنسول‌های نسل هشتم مایکروسافت (مخصوصا ایکس‌باکس وان ایکس) بسنجیم و حتی مقایسه‌هایی نیز با نسخه رایانه های شخصی داشته باشیم. با این که کنسول میان نسلی قدرتمند مایکروسافت، یعنی ایکس‌باکس وان ایکس هنوز وارد بازار نشده، اما با توجه به داشته‌هایمان از این نسخه، می‌توانیم به راحتی به مقایسه و بررسی آن بپردازیم.

افزایش رزولوشن بازی به ۲۱۶۰p باعث می‌شود همه چیز زیبا تر و پر جزئیات تر به نظر برسد و قطعا تجربه بازی را بهبود می‌بخشد.

Killer Instinct در سال ۲۰۱۳ به عنوان یک بازی مبارزه‌ای، زیبا و رنگارنگ به نظر می‌رسد و از آن مهم تر، عناصر گرافیکی خوش ساخت آن مانند ذرات پس از برخورد و افکت‌های مختلف، قدرت ایکس‌باکس وان را در آن زمان به خوبی نشان می‌داد. اما بیایید کمی نزدیک تر و دقیق تر به بازی نگاه کنیم؛ Killer Instinct در هنگام عرضه روی ایکس‌باکس وان، تنها با رزولوشن ۷۲۰p اجرا می‌شد. پس از مشاهده رقابت و البته درخواست کاربران و بازی‌بازان، سازندگان تصمیم به عرضه یک به‌روزرسانی گرفتند که رزولوشن اجرایی بازی را به ۹۰۰p ارتقا می‌داد. با همه این تفاسیر، در آن زمان دریافتیم که برای تجربه Killer Instinct در زیباترین و با کیفیت ترین حالت ممکن، باید منتظر نسخه رایانه‌های شخصی باشیم. در نسخه رایانه‌های شخصی، با توجه به بهینه سازی خوب سازندگان، می‌توانستیم بازی را با یک پردازنده معمولی و با یک کارت گرافیک تقریبا قدرتمند، به صورت ۴K اجرا نماییم و از جلوه های بصری بازی لذت ببریم.

همان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید و در متن نیز توضیح داده شد، جزئیات و موارد گرافیکی به طرز قابل توجهی در نسخه ایکس‌باکس وان ایکس بهتر نشده‌اند و عمده تغییر بازی نسبت به نسخه استاندارد، افزایش عظیم رزولوشن اجرایی و بافت‌ها است.

اما باز هم به نسخه های کنسولی بازمی‌گردیم. نسخه ایکس‌باکس وان ایکس بازی Killer Instinct، اولین بازی مبارزه‌ای خواهد بود که برروی کنسول‌ها با رزولوشن ۴K Native اجرا می‌شود؛ به نظر تاریخی و جالب می‌رسد! اجرای بازی به صورت ۴K روی کنسول قدرتمند مایکروسافت، تجربه بازی روی کنسول ها را به مرحله دیگری می‌برد؛ فاصله ۷۲۰p یا ۹۰۰p تا ۲۱۶۰p واقعا زیاد است و به بازی‌بازان اجازه می‌دهد تا تصاویر با کیفیت تر و بسیار شفاف تری را مشاهده نمایند. حتما با خواندن این قسمت متعجب خواهید شد که آیا تا به حال هیچ بازی مبارزه‌ای دیگری با رزولوشن ۴K Native روی کنسول‌ها اجرا نشده است؟ بیایید با هم جدید ترین بازی های مبارزه‌ای بزرگ را مرور کنیم؛ بازی تحسین شده Injustice 2 برروی کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو با رزولوشن ۱۴۴۰p اجرا می‌شود، بازی King of Fighters XIV نیز با رزولوشن ۱۴۴۰p روی پرو اجرا می‌شود و در آخر، بازی Tekken 7 به همان رزولوشن ۱۰۸۰p استاندارد (حتی روی پرو) بسنده کرده است. اما آیا تنها بررسی موضوع رزولوشن اجرایی و تمرکز صرف برروی آن درست است؟ قطعا خیر! موضوع این جا است دقیقا همانند نسخه رایانه‌های شخصی، نسخه وان ایکس Killer Instinct فقط در زمینه رزولوشن اجرایی و رزولوشن بافت ها نسبت به نسخه استاندارد ایکس باکس وان برتری دارد و بسیاری از موارد گرافیکی هنوز قدیمی و خاک خورده به نظر می‌رسند. به عنوان مثال وقتی دو بازی Killer Instinct و Injustice 2 را با هم مقایسه می‌کنیم، با وجود برتری Killer Instinct در رزولوشن اجرایی، اما انیمیشن‌ها، موشن کپچر ها، جزئیات محیط و نقشه‌ها و بسیاری دیگر از موارد گرافیکی در Injustice 2 بهتر و زیباتر به نظر می‌رسند بنابراین نمی‌توان Killer Instinct را به طور کلی زیباترین عنوان مبارزه‌ای روی کنسول ها دانست؛ با همه این تقاسیر، Killer Instinct روی ایکس‌باکس وان ایکس فوق‌العاده به نظر می‌رسد و قطعا ارزش تجربه دوباره را دارد.

همان طور که مشاهده می‌کنید، هیچ تفاوتی در کیفیت اجرایی دو نسخه ایکس‌باکس وان ایکس و رایانه‌های شخصی وجود ندارد و این دو نسخه کاملا شبیه به هم هستند.

بیایید کمی نسخه وان ایکس را با نسخه رایانه‌های شخصی مقایسه کنیم. در زمان عرضه بازی Killer Instinct، می‌توانستیم با یک پردازنده پایه i3 و یک کارت گرافیک R7 370، آن را بدون هیچ مشکلی با همه عناصر و جزئیات گرافیکی و رزولوشن ۱۰۸۰p به صورت ۶۰ فریم بر ثانیه بازی کنیم. اما برای برابری نسخه رایانه‌های شخصی و ایکس‌باکس وان ایکس، از یک پردازنده i5 6600k و یک کارت گرافیک AMD RX 580 استفاده می‌کنیم. Killer Instinct روی این قطعات در بالاترین تنظیمات و رزولوشن ۴K به صورت ۶۰ فریم در ثانیه اجرا می‌شود و وقتی این نسخه را با نسخه ایکس‌باکس وان ایکس‌ بازی رو در رو می‌کنیم، هیچ تفاوتی مشاهده نمی‌کنیم؛ هیچ تفاوتی! تا این جا که از نظر بصری و گرافیکی از نسخه وان ایکس مطمئن شده‌ایم اما عملکرد و نرخ فریم بازی روی این کنسول به چه صورت است؟ Killer Instinct برروی وان ایکس در ۹۰ درصد مواقع، کاملا به صورت ۶۰ فریم در ثانیه اجرا می‌شود و تنها در ۱۰ درصد مواقع و در هنگام اجرای حرکات مخصوص و چندضرب های سنگین، شاهد افت فریمی نا محسوس هستیم. این در حالی است که با توحه به آزمایش‌ها، اجرای بازی روی رایانه‌های شخصی با پردازنده و کارت گرافیک نام برده شده، به صورت ۱۰۰ درصد روی ۶۰ فریم در ثانیه قفل است. شاید بتوان دلیل این افت فریم جزئی در نسخه وان ایکس‌ را V-sync پیشرفته و بی نقص و همچنین پسا پردازش (post processing) بیشتر دانست.

با استفاده از این پردازنده و کارت گرافیک، می‌توان در شرایط حداقل، بازی را از نظر فنی و بصری به نسخه ایکس‌باکس وان ایکس رساند؛ البته با یک سری تفاوت اندک در نرخ فریم که در متن توضیح داده شد.

قطعا تجربه بازی مبارزه‌ای Killer Instinct با رزولوشن ۴K روی کنسول ایکس‌باکس وان ایکس، به شدت لذت بخش است و به همه بازی‌بازان توصیه می‌شود. شما می‌توانید برای بررسی دقیق و موشکافانه عملکرد بازی Killer Instinct برروی کنسول ایکس‌باکس وان ایکس، ویدیوی تحلیلی زیر را که به وسیله دیجیتال فاندری تهیه شده است، تماشا و دانلود نمایید. (واضح است که تنها مشاهده ویدیو با بالاترین کیفیت ممکن باعث فهم دقیق موضوعات فنی این سری می‌شود):

دانلود ویدیو با رزولوشن ۲۱۶۰p

دانلود ویدیو با رزولوشن ۱۰۸۰p (نرخ فریم ۶۰ بر ثانیه)

دانلود ویدیو با رزولوشن ۷۲۰p (نرخ فریم ۶۰ بر ثانیه)

12345678910(1 رای, میانگین آرا 9٫00 از 10 )
Loading...
نظرات

 1. MICROSOFT.xbox one گفت:

  اشکان جان عالی بود خسته نباشی Yes Yes
  دقت کنید وقتی رزولوشن از ۷۲۰ میشه ۴K یعنی یک اختلاف چند برابری در کیفیت اینجاست که وقتی روی یک TV 4K بازی کنی متوجه میشی چقدر اختلاف دارن

  33Thumb up 6Thumb down
 2. MattiasNilsson2018 گفت:

  بازیش البته بازی نیست که بتونه PC رو به چالش بکشه.

  17Thumb up 2Thumb down
 3. Last Of Us گفت:

  خوشم میاد گرا.فیک این بازی روی وا.ن ای.کس هم پایینه
  نگاه به عکس دومی بکنید. گردن یارو
  ببینید چقدر کیفیت بافتش بی کیفت و پایینه Pain Shock Hypnotized Sweat Big Frown Sick
  خداییش به خاطر اینقدر تغییر ملت برن وا.ن ایک.س بخرن؟
  این از این؟ اونم از فورتزا و کوانتوم بریک
  Beat Up Hypnotized Dazed Sweat
  خسته نباشی ما.کرو سا.فت

  8Thumb up 28Thumb down
  • 6 Assissin cered گفت:

   Lastofus
   باهات موافقم ۵۰۰ دلارمو از سر راه نیاوردم بدم بشینم این جور بازی ها رو تجربه کنم

   7Thumb up 17Thumb down
  • goldberg74 گفت:

   نادان پس این چیه https://uploads.disquscdn.com/images/9646dc84eebcf7748d2e58753e541634c0185589443a8563a4dd829bd8c709c6.jpg
   این بازیش کلا گرافیک نداشت بعدش پرش از ۷۲۰ پی به فورکی کار پرزحمتیه اره ستینگ همونه ولی

   10Thumb up 11Thumb down
   • Last Of Us گفت:

    خدایا
    مارو با کیا کردی ۸۰ میلیون؟ این به من میگه نادان ROTFL
    شما اون خبری که تو سایت اومد؟ نوشته بود یک نسخه ویژه برای این بازی برای ایکس باکس ساخته شده ( یعنی همون ریمستر خودمون ) رو خوندی؟
    اینا اومدن بازی رو برای وان ای.کس به کل ریمستر کردن
    توقع داری گرافیک بازی ریمستر شده؟ با بازی چندین سال پیش یکی باشه Question Question Big Frown Cry Beat Up Hypnotized Hypnotized Dazed Dazed
    حتی گرافیک این بازی روی وان ایک.س از کامپیوتر هم بهتر بود. این یعنی کامپیوتر ضعیف تره از وان ایک.س؟ بازی روی خود کامپیوتر ساخته میشه.
    البته وقتی آقای ای.کس هم میاد طوری کامنت میزاره که یعنی وان ایکس قوی تر از کامپیوتره من از تو توقع ندارم Big Frown
    **************

    خداوکیلی چرا دارم با این بچه سال های غیر منطقی و متعصب و کور بحثم یکنم خودمم نمیدونم

    7Thumb up 20Thumb down
    • goldberg74 گفت:

     تو نصف منم اطلا عات ندای میدونی معماریه فور gnx هست که عینا با دایرکت ایکس ۱۱,۱ برابری میکنه رو وان ۱۲ هست و بازی هایی از برچسب ایکس باکس وان ایکس استفاده میکنند پشتیبانی میشه
     https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Xbox_One_X_Enhanced_games
     عزیزم دیگه وان ایکسو حالا تو انحصاری یکم و تو قدرت مسخره نکن Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes

     4Thumb up 4Thumb down
    • Pixie Meat گفت:

     اون نسخه چرا وقتی Ps4 pro اومد عرضه نشد Question

     6Thumb up 6Thumb down
     • Last Of Us گفت:

      چرا برای کامپیوتر این نسخه نیومد Question

      بگو چرا برای کامپیوتر ندادن Question هر موقع جواب این رو تونستی بدی جواب پرو هم میگیری.
      جواب : چون اگر این نسخه بخواد برای کامپیوتر بیاد گرافیکش خییییییییییییلی بالاتر از وا.ن ایک.س میشه و اینطوری دیگه ۴تا ساده لوح فکر نیمکنند که وا.ن ای.کس از کامپیوتر هم قوی تره. در مورد پرو هم از فیل اسپنسر و چک هاش میتونی سوال کنی.
      ۲ سال از عرضه بازی گذشته. دنیای بازی دچار پیشرفت هایی شده. پول هم فیل جون داده و بازی براش با گرافیک بالاتر بهینه سازی شده. زمان پرو سونی این پول رو نداد. البته زمان پرو هم بازی حالت ۶۰ فریم داشت . تازه روی یک کنسولی که ۱۰۰ دلار گرون تره.
      و ۱۰۰ البته کنسولی که ۱ سال دیرتر ساخته میشه و ۱۰۰ دلار گرون تره قوی تره. شکی تو این حرف نیست. ولی بوگاتی هم قویه ولی چرخ نداشته باشه و جاده مناسب برای روندنش نداشته باشی باید بشینی توش سریال ستایش رو ۴کی تماشا کنی.

      خوشم میاد اینجا همه خودشون رو پی سی باز معرفی میکنند. وقتی بحث سونی و ما.کرو میشه میان دفاع کنند از ما.کرو . خیلی جالبه خدایی ROTFL
      ************
      goldberg7
      کاملا از سن و سالت و اطلاعاتت مشخصه ROTFL
      خدا همه رو شفا بده

      0Thumb up 8Thumb down
      • Pixie Meat گفت:

       عزیزم قرار گرافیک بازیا کل قدرت کنسول به چالش بکشه یا کمتر
       اگه قرار باشه هر بازی از کل قدرت پیسی استفاده کنه دیگه همه پیسی می گرفتن و بازیا می شد مثل Star Citizen
       اینو همه میدونن وان ایکس توان براری با پیسی نداره(حالا نیایین بگین با ۵۰۰ دلار میشه فلان کرد…!)
       نسخه PS4 pro یک سال بعد از نسخه رایانه های شخصی اومد
       ولی بازم گرافیکش کمتر بود
       و مثالی که زدی از پهنا تو حلقم! Neutral Neutral
       من ازت آیدی استیم خواستم چیزی نگفتی
       بعد الان خودت میگی پیسی بازی بعد از سونی دفاع می کنی؟!
       در ضمن شاید وقتی نسخه وان ایکس بیاد یه آپدیتی هم برای رایانه های شخصی بیاد!

       5Thumb up 3Thumb down
       • Last Of Us گفت:

        حرفت غیر منطقی هستش پسر جان
        بنده گفتم بازی روی وا.ن ایکس ۲ سال دیرتر اومده و ریمستر شده اینو قبول داری؟ چرا ریمستر شده؟ یعنی شرکتihd Crystal Dynamics, Eidos Montréal عاشق چشم و ابروی وا.ن ایکس بودن مجانی براش نسخه ریمستر ساختن؟ یا اینکه ما.کرو چک داده؟
        خوب اون زمان هم پرو پول کمتری داد و تفاوت کمتر بود و البته ۶۰ فریم روی پرو بازی اجرا میشه. هر چی پول بدی آش میخوری دیگه
        بعد وا.ن ای.کس قوی تره و ۱۰۰ دلار گرون تره. پس مشخصه که بازی باید گرافیکش هم از پرو بیشتر باشه
        الان مشکلت چیه؟
        آیدی استیم من به چه درد تو میخوره؟ مثلا میخوای چیو چک کنی؟ من باهات حال نمیکنم برای چی باید آیدی استیمم رو بهت بدم؟
        بله بنده همیشه گفتم در درجه اول پی سی بازم و در درجه دوم سونی باز
        چرا نباید دفاع کنم؟ تو بگو چرا از و.ان اینقدر دفاع میکنی اگر پی سی بازی؟
        آپدیت برای کامپیوتر نمیدن. دلیلش هم گفتم. چون الان خیلی از ن.وب های ماک.ر فن و بچه سال ها فکر میکنند این کنسول از کامپیوتر هم قوی تره. مصداق این حرف بنده برو تو پست نسخه ویژه تام رایدر تو همین سایت و یوتیوب ببین چه کامنت هایی گذاشتن

        1Thumb up 3Thumb down
        • Pixie Meat گفت:

         چیزی نمی خوام از آدیت چک کنم می خوام ببینم اصلا آیدی داری تو که میگی در درجه اول پیسی بازی نکنه استیم آیدی نداری؟
         من خواستم ازت آیدیتو بگیرم باهم بریم گیم برعکس شما که با من حال نکردی من باهات خیلی حال کردم

         0Thumb up 0Thumb down
  • Strixxx گفت:

   واقعا نووبی یا خودت زدی ب نووبی ؟Thinking
   این‌بازی ۲۰۱۳-۲۰۱۴ اومده یعنی بیس‌ کار‌ واسه همون زمانه
   انتظار داری ب کل‌ بازی‌ رو ریمیک کنن؟
   در مورد پیسی هم این بازی قبل از وان ایکس بسته ب سیستم با همون کیفیت اجرا میکرده پس دلیلی وجود نداره برای pc دوباره بدن
   من نمیدونم واقعا کسی ک‌ گیمر‌ ه چیکار‌ ب پلتفرم های دگ داره. هرچی داری حال‌ کن باهاش Neutral

   3Thumb up 5Thumb down
   • Strixxx گفت:

    اضافه میکنم بیس این کار برای وان ه. دگ هر عقل سالمی اینو میدونه ک وقتی ی بازی قدیمیه یا از پایه برای یک پلتفرم ضعیفی مثل وان نوشته شده(در اون زمان) نمیتونه ا ی حدی بیشتر گرافیک داشته باشه. یک بحث پورت و اون زحمت و وقتیه ک باید روش بزارن+ هزینه دو هم اینکه بحث انجین ک بیش از ی حدی پوش بشه عملکرد برعکس داره و باگ+ افت فریم و … میاد سراغ بازی.

    3Thumb up 4Thumb down
   • Last Of Us گفت:

    واقعا مشخصه کی ن.وب هستش ROTFL
    بازی رایز آف تام رایدر هم سال ۲۰۱۵ اومده. ولی بازی رو به کل ریمستر کردن برای وا.ن ایک.س
    نکنه فکر کردی بازی تو وا.ن ای.کس که رفت خودش گرا.فیکش اومده بالاتر Hypnotized Sweat Eek! Dazed
    در مورد پی سی هم شما اگر ویدئوی مقایسه رایز آف تام رایدر نسخه ویژه که داره روی وا.ن ای.کس میاد رو تماشا میکردی حرفه ای جان
    متوجه میشدی گراف.یکش از کامپیوتر بالاتر و ۴تا بچه سال مثل تو فکر میکنند که وا.ن ایک.س از کامپیوتر هم قوی تره. شما برو کامنت هاشون رو تو همین سایت یا یوت.یوب بخون متوجه میشی.
    من نمیدونم وقتی من حقیقت رو میگم چرا یک سری به جای تشکر میسو.زن Big Frown
    Doctor Doctor Doctor
    ********************
    در مورد کانت دومت. توضیح دادم. ما.کرو پول داد. رایز آف تام رایدر رو براش ریمستر کردن. اینو که قبول داری؟
    خوب میتونست یکمی هزینه و وقت بزاره برای همین بازی و کوانتوم بریک و فورتزا و تفاوت رو بیشتر بکنه

    2Thumb up 6Thumb down
    • Strixxx گفت:

     یک سوالی دارم از شما اونم اینه ک اگه واقعا از کنسولت لذت میبری برو بشین بازی کن برای چی وقتت رو تلف میکنی بیای اینجا ضد مایکرو صحبت کنی Neutral
     رایز تفاوتش تو چی بود؟ تکسچر
     باقی چیزا از همون اول هم در دسترس بوده و تو نسخه pc حتی فراتر از وان ایکس هم اپشن داره. ی جورایی میشه گفت وان ایکس مثل یک پیسی میان رده عمل کرده و فقط از قدرت اضافیش استفاده کردن و اپشن هارو قرار دادن همین. ریمستر کجا بود یک بهینه سازی سادس. مایکرو پول داده؟ اکثر سازنده ها وقتی یک پلتفرم جدید یا پرسود وجود داره بازیشون براش بهینه میکنن. مایکرو مگه خدا ه بیشتر پول بده بازی بهتر شه؟ جدا یکم فکر کن. سازنده با سازنده فرق داره. چطور وقتی انچ ۴k اجرا نشد گفتی سازنده اصلی نبوده؟ اونجا سونی نمیتونس پول بده بهتر اجرا شه؟ ROTFL تو حتی نمیدونی اون توم ریدر ه نه تام رایدر
     در اخر بگم ربطی ب سن نداره تو اگر ۳۰ سالته بدتره چون بچگانه تر داری رفتار میکنی. من ن کنسول مایکرو دارم ن دوست دارم داشته باشم وقتی pc زیر دستمه همون با کیفیت بهتر بازی میکنم و ترجیح میدم اگه قراره کنسول بگیرم از سونی بگیرم ک انحصاری هاش تو هیچ پلتفرمی تو دنیا قابل بازی نیست.
     کسی هم نگفت وان ایکس از پیسی سرتره. این تفکر فقط مخصوص نووب کنسول گیمر ه ک فراتر از اونو ندیده و ب کنسول محدوده.
     بحث منطق ه اگه برندی بد عمل کنه یا خوب عمل کنه باید گفت. حالا هرچی میخاد باشه
     Yes
     اشکان احسانم تایید کن lol

     5Thumb up 0Thumb down
عضویت در سایت

ثبت نام برای این سایت

A password will be e-mailed to you.

دریافت رمز جدید

لطفا نام‌کاربری یا نشانی رایانامه خودتان را وارد کنید. برای ساخت یک گذرواژه تازه با رایانامه، شما یک پیوند دریافت خواهید کرد.

نام کاربری و یا آدرس ایمیل خود را جهت طی کردن مراحل بازیابی رمز عبور وارد نمایید.
ورود به حساب

جستجو در سایت