طنز و جدی ، تلخ و شیرین | نقد و بررسی بازی Marvel vs Capcom : Infinite

۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰

ماجرای سبک فایتینگ و بازی های مبارزه ای ، همانند پدری است که اکنون دو فرزند دارد! پدری که تغییرات زیادی را هم در خود و هم در فرزندانش مشاهده کرده است . پدری که خاطرات فوق العاده ای برای ما رقم زد و هنوز هم میراث او را می بینیم .فرزندان البته راه پدر را ادامه دادند اما هر چه که می گذشت ، مسیر این دو فرزند از یکدیگر دورتر می شد! و هر یک راهی متفاوت را انتخاب کردند.

حکایت بازی های سبک فایتینگ را به خوبی می توان با این مثال بیان کرد . شاید بی جا نباشد بگوییم که این سبک از بازی و بازی های مبارزه ای که امروزه می بینیم ، بخش زیادی از خود را مدیون بازی سازان شرقی، و اصالت چشم بادامی هاست . بازی های این سبک ، مدت هاست که به دو شاخه مختلف تقسیم شده اند و این موضوع را حتی می توان با یک مقایسه سطحی اثبات کرد.  دو شاخه ای که هرکدام نشان دهنده یک فرهنگ و اصالت جدا هستند. اولین شاخه را می توان شاخه غرب نامید !شاخه ای که به سمت مبارزه غربی رفته و رنگ و بویی غربی دارد و شاخه دوم ، شاخه ای است که سعی داشته با حفظ همان اصول زیبای قدمی و شرقی ، خود را در میان این سیل عظیم بازیها زنده نگاه دارد. اما بازی ای که اکنون از آن صحبت می کنبم ، تمام قوای خود را جمع کرده ، تا دوباره این دو فرزند را در کنار یکدیگر بنشاند ، و البته لحظات خوشی را خلق کرده باشد. با ما و نقد و بررسی بازی  Marvel vs Capcom : Infinite همراه باشید.

وقتی به این تصویر و حتی باقی تصاویر منتشر شده از بازی نگاه می کنم ، اثر خاصی از آن خشونت خونین و مرگبار بازی های مبارزه ای نمی بینم! اما ظاهرا مسئله جدی تر از این حرف هاست!

وقتی برای اولین بار وارد بازی می شوید ، چیزی که خیلی به چشم می خورد ، طراحی نه چندان عالی چهره ها و کیفیت بصری متوسط بازی نسبت به بازی های هم سبک امسال است. چهره پردازی بازی ، قطعا می توانست بهتر و مرغوب تر باشد و ممکن است خیلی در ذوق بزند ، و این مشکل دقیقاً در هر سه نسخه بازی ( PS4 ، Xone و PC ) مشهود است و واقعاً کپکام در بحث طراحی  کاراکتر ها کم کاری کرده ، مخصوصا چهره قهرمانان که می توانست بسیار زیبا تر از این ها باشد . آن هم در نسل هشتم که همگی بازی های فوق العاده ای را از حیث طراحی و گرافیک دیدیم. البته اینجا پایان کار ما نیست و هنوز امیدها برای بازی از بین نرفته ، هر چه باشد ، موارد زیادی هستند که می توانند ایراد های گرافیکی یک بازی را به سادگی بپوشانند و مدارک جرم را محو کنند.  اما MVCI چه چیزهایی برای پوشاندن عیب هایش دارد?

” چهره پردازی بازی ممکن است شما را آزار بدهد! “

MVCI در نگاه اول از نظر گرافیکی کمی فرسوده بنظر می رسد ، اما بعد از گذشت زمان ، مطمئنا به آن عادت می کنید. وقتی به بازی نگاه می کنم ، در واقع هیچ اثری از آن خشونت خونین بازیهای مبارزه ای نمی بینم ، گویی سازندگان یک مهمانی دوستانه بین قهرمانان مارول و کپکام راه انداختند. سازنگان انگار خیلی به خنداندن ما علاقه داشتند و چهره ها را طوری طراحی کرده اند که لحظه ای فکر نکنیم قرار است اتفاق بدی برای کسی بیفتد.آنچه که به خوبی مشهود است ، تلاش سازندگان برای جلب رضایت تمامی اقشار با هر سن و سلیقه ای است. افرادی وجود دارند که از ریختن خون و دیدن صحنه های وحشتناک متنفر هستند و اصلا نمی خواهند شاهد تکه تکه شدن اعضای بدن فرد دیگری باشند ، اینجاست که MVCI به کمک ما می آید و طعم جدیدی از مبارزات را به ما هدیه می دهد. این را حتی می توان یکی از مزیت های خوب بازی دانست!

MVCI ، درست مانند فردی است که می خواهد خیلی جدی باشد اما نتواند!!!

قبل از اینکه به سراغ قسمت های دیگر برویم ، بهتر است از مهمترین چیز شروع کنیم و این سوال را از خودمان بپرسیم که واقعاً این نسخه نسبت به قبل چه تغییراتی را در مبارزات تجربه کرده؟ خب قاعدتاً سازندگان وقتی نسخه جدیدی میسازند ، از ایرادات نسخه های قبل کاملاً درس گرفته اند و البته سازندگان MVCI هم باید به همین منوال پیش می رفتند. شاید یکی از کاربردی ترین داشته های این نسخه “Infinity Stones” می باشد که نقش مهمی در مبارزات ایفا می کنند و هر کدام از آنها ، توانایی منحصر بفردی دارد. در حقیقت ، بزرگترین تغییرات بازی هم همراه با همین سنگ های بینهایت شکل می گیرد. این سنگ ها به هر یک از مبارزین قدرت و توانایی خاصی می دهدکه در نهایت همه اینها منجر به شکل گیری حرکات خلاقانه ای خواهد شد که تابحال در این سری وجود نداشته اند. به لطف همین قابلیت ها است که هر شخصیت در بازی ، می تواند متفاوت از دیگران بنظر برسد و به شما اجازه دهد تا سبک و استراتژی مخصوص خودتان را طراحی کنید.

” Marvel vs Capcom Infinite ، مخلوطی است از بامزگی و جدیت!، جذابیت و مشت های پی در پی که می تواند لحظات مفرح زیادی را برایمان رقم بزند! “

Infinity Stones ، مانند سال های گذشته ، دارای قابلتی جانبی است که “Infinity storm” نامیده می شود! و  معمولاً وقتی ضربات بسیاری را متحمل شده باشید ، آزاد می شود . موردی که در سنخه امسال به بهبود مبارزات کمک بسیار خوبی کرد ، ایجاد تعادل در این قابلیت است. دیگر بعد از این Infinity storm برای حریف حکم اعدام نخواهد بود. اگرچه این قابلیت ، کفه ترازو را به نفع کاربر تغییر می دهد ، اما بازیکن دوم را مجبور می کند تا با هوش و استراتیژی بییشتری بازی کند ، در نتیجه ، حساسیت بازی بیشتر از قبل خواهد بود و نیاز به سرعت عمل بیشتر از همیشه احساس می شود. ( طوری که شما برای جلوگیری از ضربات طوفانی حریف مجبور می شوید تا کمبو هایتان را نگه دارید و دست از ضربه زدن به حریف برندارید!)

هر شخصیت در بازی ، دارای ۱۰ مأموریت فرعی است.(گزینه هایی برای آموزش است ) که البته هرکس که یک بازی مبارزه ای در این چندسال اخیر بازی کرده باشد کاملا با آن آشناست. در این میان ، کاربر با نحوه استفاده از Infinity Stones و مکانیزم های گیم پلی آشنا می شود. این مأموریت ها ، از حرکات ساده و مبتدیانه آغاز می شوند و تا جایی پیش می روند که حتی می توانند به همه ، ریزه کاری های جالبی را آموزش بدهد! MVCI در کل ، بخش های نسبتاً خوب و متنوعی را داراست . بخش های آموزشی ، بازی با دوستان و نزدیکان و بازی با هوش مصنوعی ، مسابقات آنلاین رده بندی و لیگ های مختلف ، همگی از کارهایی است که در بازی می توانید به انجام آنها بپردازید. سرور های بازی بخوبی از پس کار بر می آیند و بازی از بخش آنلاین بسیار خوبی برخوردار است. به طوری که وقتی هر دو طرف از اتصال خوبی بهره مند باشند ، وجود مشکل و تاخیر خیلی احتمال کمی به خود می گیرد و حتی در اکثر بازیها ، ابدا مشکلی مشاهده نمی شد.

بخش داستانی بازی نیز ، سعی کرده تا با حفظ همان حالت طنز ، یک ماجرای ابرقهرمانی بزرگ را روایت کند.

بخش داستانی بازی ، واقعاً خوب طراحی نشده و به همان اندازه که سازندگان در طنز و سبک نشان دادن شخصیت ها سعی کرده اند ، شاهد داستانی سبک و صد البته سطحی خواهیم بود. آنچه که در روایت بازی قابل تحسین بنظر می رسید ، شخصیت پردازی طنز سازندگان برای شخصیت ها به شمار می رود. سازندگان به خوبی سعی داشتند تا ویژگی های هر کاراکتر را به شیوه ای طنز بیان کنند. اما حقیقتاً به جز این نکته ، روایت بازی کمی ضعیف طراحی شده و داستانی قابل حدس و کمی کلیشه ای را در برد دارد. بدون شک ، سازندگان می توانستند با حفظ همان ویژگی های طنز ، روایت داستانی گیرا و فوق العاده زیبایی را خلق کنند که مدت ها در ذهنمان جای بگیرد. البته داستان همیشه در بازی های مبارزه ای حرف اول را نزده است و حتی داستان MVCI نسبت به بازی های مبارزه ای دیگر از سطح خوبی برخوردار است چرا که سازندگان قطعا آن را اولویت آخر و بی ارزش خود قرار نداده اند . Ultron Sigma ، قصد دارد تا با جمع آوری Infinity Stones  هستی را به هم بریزد و قهرمانان به دنبال چاره ای برای مقابله با او هستند. در این میان ، آنان مجبور می شوند ریسک های مختلفی را انجام بدهند و ما شاهد یک مبارزه بسیار بزرگ و تمام عیار هستیم.

Marvel vs Capcom : Infinite ما را به دنیای طنز و با مزه ای می برد که البته در آن مبارزات بسیار بزرگی رخ خواهد داد. کپکام ، به خوبی از مشکلات بازی مبارزه ای قبلی خود ( Street Fighter V ) درس گرفت و به هیچ وجه تکرارشان نکرد . MVCI ، یک بازی مبارزه ای قابل اعتماد دیگر است که اگرچه قرار بود دو برادر را دوباره کنار یگدیگر بنشاند، اما هنوز هم به اصول شرقی خود پای بند ماند، این یعنی دیگر خبری از صحنه های خشن و وحشتناک Mortal Kombat نخواهد بود! اما بجای آن بازی تجربه ای جذاب از ترکیب دو دنیای متفاوت به ما می دهد . گاهی اوقات ، اضافه کردن مقداری نمک به خوراکی شیرین ، می تواند طعم بسیار دلنشینی را خلق کند! گاهی اوقات هم ترکیب دنیای مارول و کپکتم می تواند منجر به خلق یک بازی مبارزه ای جذاب بشود! اما هر اندازه هم که از خوبی های MVCI بگوییم ، بازهم به مشکلاتی بر می خوریم که می توانست بازی را بسیار بسیار بهتر از محصولی بکند که اکنون می بینیم. در نهایت ، اگر از منفجر کردن سر حریف و ساخت حمام های مختلف خون خسته شده اید و دوست دارید یک بازی مبارزه ای متفاوت ، همراه با حس و حالی سبک تر از سیاهی و خون داشته باشید ، ما به شما Marvel vs Capcom : Infinite را  پیشنهاد می کنیم.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید