گیمفاوب سایت خبری تحلیلی بازی های ویدئویی
English
ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

روزی روزگاری: نقطه آغاز گریستن شیطان… | نقد و بررسی بازی Devil May Cry 3: Dante’s Awakening

روزی روزگاری: نقطه آغاز گریستن شیطان… | نقد و بررسی بازی Devil May Cry 3: Dante’s Awakening

هیدکی کامیا یکی از نوابغی است که رفتن و جدا شدن او از کپکام، اگر بیشتر از جدایی استاد شینجی میکامی به این کمپانی بزرگ لطمه نزده باشد، لااقل در سطح او، به این غول ژاپنی مخصوصا از لحاظ خلاقیت آسیب وارد کرده است و به نوعی با رفتن کامیا مرگ خلاقیت در کپکام را به چشم دیده ایم و می بینیم. جدایی کامیا یعنی خداحافظی با ایده هایی مثل Viewthiful Joe و Okami و البته در راس آن ها یکی از پادشاهان سبک هک اند اسلش یعنی Devil May Cry. افرادی مانند کامیا و میکامی کپکام را بزرگ کردند و با رفتنشان و برخورد زشت مدیران کپکام با ان ها، مرگ تدریجی این شرکت را رقم زدند. شرکتی که مدیرانش فکر می کردند همیشه همان قدر موفقیتی که در نسل ۵ و ۶ داشتند را در نسل های بعدی هم حفظ خواهند کرد و نیازی به شخص خاصی برای موفقیت ندارند، اما سخت در اشتباه بودند و از قدرت رقبا و تلاش غربی ها برای تصرف بازاز بازی های رایانه ای، سخت غافل. همان طور که قبلا نیز خدمت شما عرض کرده ام و به آن واقف هستید، کپکام. شرکتی است که به معنای واقعی از عرش به فرش رسید و بازی هایی داشت که هیچ شرکت دیگری حتی خواب ساختن چنین بازی هایی را نیز نمی دید، اما ضعیف و ضعیف تر شد و رقبا آن قدر قوی شدند که این کمپانی را فرسنگ ها پشت سر گذاشتند. سیاست های اشتباه و کاملا پول پرستانه این شرکت بدون هیچ توجهی به خواسته بازیبازها و طرفداران کاری کرد که نه تنها خاطرات گذشته اش از یاد بسیاری برود بلکه تبدیل به استودیویی منفور نیز در نزد بسیاری از بازیبازان و طرفداران قدیمی گردد. می دانید کپکام اکنون می توانست چگونه باشد؟

کمتر فرنچایزی داریم که آنتاگونیستش به اندازه پروتاگونیستش که یکی از محبوب ترین شخصیت های تاریخ است، محبوب باشد، اما حکایت خوش تیپ ترین برادران دنیای بازی های رایانه ای این طور است.

کپکام اگر نابغه ای مانند میکامی را حفظ می کرد اکنون سری رزیدنت ایول عناوینی با کیفیت نسخه چهارم و اویل ویتین برای ما همراه داشت. اگر نابغه ای مثل کامیا را حفظ می کرد اکنون بایونتا برای کپکام بود و شاهکاری مثل اکامی ساخته می شد. این شرکت می توانست محبوب ترین کمپانی دنیا باشد همان طور که قبلا بود. هیچ شرکتی مانند این کپکام آی پی های غول پیکر در اختیار ندارد و البته هیچ بازیسازی هم مانند این شرکت نمی تواند این گونه در یک نسل این همه گند کاری با آن آی پی ها به راه بیاندازد. کپکام مسیر را بدجوری اشتباه رفت. امیدوارم که کپکام بتواند دوباره به رزوهای قدرتمند قدیم باز گردد. روزهایی که آن قدر شیرین و دوست داشتنی بودند که طعمش هنوز زیر زبان بازیبازاهای قدیمی باقی مانده است. به امید روزی که باز هم شاهد عناوین قدرتمندی از شرکت کپکام باشیم. مقاله ای که امروز برای شما عزیزان در نظر کرفته ایم مربوط به یکی از همان بازی های عصر طلایی کپکام و یکی از ۲-۳ بازی برتر هک اند اسلش تاریخ است. عنوانی از فرنچایزی که هیدکی کامیای بزرگ آن را خلق کرد و نامش را گذاشت “شیطان هم ممکن است بگرید” یا همان “Devil May Cry” عزیز و دوست داشتنی خودمان. در این مطلب قصد داریم تا به طور کامل به بررسی نقاط قوت و ضعف عنوان  Devil May Cry 3: Dante’s Awakening بپردازیم و تمام جزییات آن را همراه شما عزیزان واکاوی کنیم تا خاطرات خوب گذشته از این عنوان زیبا برایتان یادآوری شده و یا اگر این بازی مورد علاقه تان است ولی به هر دلیلی در نسل ششم و هفتم از زیر دستتان در رفته، اکنون به سراغ آن بروید و عنوان هک اند اسلش بی نظیر Devil May Cry 3: Dante’s Awakening را تجربه کنید. پس اگر به هر دلیلی به این عنوان علاقمند هستید، پیشنهاد می کنم در ادامه مقاله نقد و بررسی بازی  Devil May Cry 3: Dante’s Awakening با بنده و وبسایت تحلیلی خبری گیمفا همراه شوید.

یعنی تیپ و قیافه و رفتار و شخصیت این پسر بی نظیره. واقعا یه دونه اس!!!

وقتی برای نخستین بار بازی اول Devil May Cry منتشر گردید تمام صنعت بازی و منتقدان و بازیبازان را شگفت زده کرد و تا آن زمان بازی هک اند اسلشی مثل این شاهکار وجود نداشت. شاهکار بی نظیر Devil May Cry توسط  Capcom در سبک Action-adventure و hack and slash ساخته شد و در سال ۲۰۰۱ و سپس در سال های بعد از آن، توسط کمپانی کپکام برای پلتفرم های PlayStation 2 ,PlayStation 3 و Xbox 360 منتشر گردید. Devil May Cry پس از انتشار بی نهایت موفق عمل کرد و بازخوردهای فوق العاده ای را از سوی منتقدان و طرفداران دریافت نمود تا نهایتا امتیاز متای شاهکار ۹۴ را کسب نماید و تبدیل به یکی از عناوین بسیار موفق شرکت کپکام شود. بازی پر بود از نکات مثبت و قوت و خالی بود از ضعف های بزرگی که بتوانند لطمه ای به تجربه ناب بازیبازان وارد کنند. بازی کمبو و فنون و مبارزات فوق سریع و مرگباری داشت، داستان بسیار زیبایی را روایت می کرد، شخصیت های آن عالی بودند و مخصوصا شخصیت اصلی آن دانته، کاملا مشخص بود که توانایی تبدیل به یکی از برترین و محبوب ترین و خوش تیپ ترین شخصیت های تاریخ را داراست که همین طور هم شد، پیشینه داستانی بسیار قوی و کاملی برای بازی در نظر گرفته شده بود، گرافیک فنی و هنری بازی در زمان خود شاهکار بودند و در مجموع همه چیز در این عنوان در نقطه اوج کیفیت قرار داشتند و به این ترتیب فرنچایز بی نظیر Devil May Cry به دنیای بازی های رایانه ای معرفی شد.

3 گانه ای با دنیا دنیا خاطره و لذت و عشق و هیجان…

پس از موفقیت نه چندان زیاد نسخه دوم این فرنچایز، سال ۲۰۰۵ و در نسل ششم بود که عنوان Devil May Cry 3: Dante’s Awakening که مانند عناوین قبلی در سبک اکشن ماجرایی و هک اند اسلش قرار داشت و توسط Capcom Production Studio 1 ساخته شده بود توسط کمپانی Capcom انحصارا برای پلتفرم پلی استیشن ۲ و یک سال بعد با نسخه  Devil May Cry 3: Dante’s Awakening, Special Edition که در آن درجه سختی مقداری تغییر کرده و اصلاح شده بود و همچنین ورجیل به عنوان یک شخصیت قابل بازی در آن قرار داشت، مجددا برای پلی استیشن ۲ و همچنین این بار برای رایانه های شخصی نیز منتشر گردید. مجموع فروش نسخه اصلی و مخصوص بازی بیشتر از ۴ میلیون نسخه بود و همچنین در سال ۲۰۰۵ مانگایی که یک Prequel بر بازی بود نیز منتشر شد. در سال ۲۰۱۲ نیز این بازی با نسخه HD Collection که هر ۳ بازی اول را در خود داشت در نسل هفتم و برای پلتفرم های ایکس باکس ۳۶۰ و پلی استیشن ۳ منتشر گردید. با وجود برخی صحبت ها و بحث ها که در مورد درجه سختی بسیار بالای بازی در نسخه اصلی مطرح شد و برخی از آن گلایه داشتند اما باز هم نظر اکثر منتقدان این بود که بازی به دلیل این که مجددا به گیم پلی چالش برانگیز بازی اول بازگشته است (بعد از نسخه نه چندان موفق دوم) بسیار قابل تحسین است و بازی مورد ستایش تمامی صنعت گیم قرار گرفت. Devil May Cry 3: Dante’s Awakening آن قدر بی نظیر و فوق العاده بود بود که قریب به اتفاق منتقدین آن راشدیدا تحسین کردند و امتیازاتی را مانند ۹۶ از IGN، امتیاز ۹۰ از Game trailers، امتیاز ۹۰ از Informer و ۸۶ را از Gamespot دریافت نموده و نهایتا موفق شد تا امتیاز متای فوق العاده عالی ۸۴ در نسخه اصلی و ۸۷ در نسخه Special Edition را کسب نماید و به عنوان یکی از برترین و زیباترین عناوین کپکام و یکی از چند عنوان برتر هک اند اسلش در تاریخ بازی های رایانه ای خود را مطرح نماید.

وای که چه کیفی می کردیم وقتی دانته و ورجیل پشت به پشت هم دشمنی را کنار گذاشتند و برای شکست دشمن پدرشان جنگیدند…

 جالب است بدانید این نسخه یک پیش زمینه یا Prequel بر بازی اصلی و شماره نخست Devil May Cry محسوب می شود که در آن شاهد جوان ترین و کله شق ترین دانته هستیم. بازی سال ها قبل از وقایع بازی اول و در یک برج جادویی به نام Temen-ni-gru اتفاق می افتاد و روایتگر رابطه ویران شده بین دو برادر یعنی دانته و ورجیل بود که ورجیل به عنوان آنتاگونیست اصلی بازی درخششی کمتر از دانته در آن نداشت. بازی المان های دو نسخه قبلی را در خود حفظ کرده و سیستم مبارزات بازی را با افزودن چندین استایل مبارزه گسترش داده بود. مبارزات بازی بر استفاده از شمشیر تمرکز داشتند اما به سنت تقریبا همیشگی این سری که از بازی اول آغاز شده بود، بعد از شکست هر باس در بازی، سلاح جدیدی را به دست می آورید که نهایتا باعث می شد تعداد بسیار زیادی سلاح های متنوع در اخنیار داشته باشید که هر کدام کاملا متفاوت از دیگری بودند و در واقع با پیشرفت در بازی هرگز احساس خستگی و تکراری شدن به شما دست نمی داد زیرا مدام سلاح هایی جدید با کارایی و قابلیت های جدید در بازی در اختیار شما قرار می گرفت تا انواع و اقسام کمبوهای قدرتمند را با آنها خلق نمایید. دانته نیز که این بار از همیشه جوان تر بود، مانند همیشه شخصیتی بسیار خوش تیپ و جذاب است و یک پروتاگونیست فوق العاده قدرتمند و با ابهت و البته یکی از محبوب ترین ها در دنیای بازی های رایانه ای محسوب می شود. داستان بازی اغلب توسط کات سین هایی که با انجین بازی رندر می شدند و همینطور ویدئوهایی بسیار باکیفیت و زیبا که از پیش رندر شده بودند، روایت می شد.

۲ پاراگراف پیش رو در این مقاله دارای اسپویلر بسیار شدید در مورد داستان بازی و بخش های پایانی و رسیدن به انتهای آن است. در صورتی که می خواهید این عنوان را تجربه نمایید (البته باید به نسل ۶ بازگردید)، از خواندن این ۲ پاراگراف قطعا صرف نظر کنید.

جستر لعنتی که در واقع همان آرکام است و یکی از مهم ترین شخصیت های داستان است. واقعا روی مغز بود این لعنتی!!

داستان نسخه سوم در مغازه دانته که هنوز نامی ندارد آغاز می شود و یک مرد مرموز به نام Arkham دعوتنامه ای را از سوی برادر دانته، ورجیل، در پوشش یک حمله شیطانی به دست دانته می رساند. پس از این که دانته دشمنان و شیاطین را شکست می دهد یک برج بسیار عظیم از زمین بیرون می آید و شهری که اطراف ان است را نابود می کند. دانته که حس می کند ورجیل در آن برج است، این موضوع و دعوتنامه را به عنوان یک چالش در نظر می گیرد و قصد رفتن به برج و رویارویی با ورجیل را می کند. او در طول مسیرش شروع به از بین بردن شیاطین می کند و وقتی آن ها شکست می خورند تبدیل به سلاح هایی برای دانته می شوند. سپس دانته توسط یک زن موتور سیکلت سوار مورد حمله قرار می گیرد که بعد مشخص می شود ماری نام دارد و دختر Arkham است و می خواهد انتقام مرگ مادرش را از پدرش بگیرد. Arkham برای ورجیل کار می کند و آن ها قصد دارند نیمه گردنبند دانته که مادر دانته و ورجیل به آنها داده است (به هر کدام یک نیمه) را از دانته بگیرند و از قدرت گردنبند کامل در برج، برای اتصال دنیای انسان ها و شیاطین به یکدیگر استفاده کنند. بعد از چند نبرد و دست و پنجه نرم کردن با موجودی دلقک شکل به نام جستر، دانته سرانجام به ورجیل می رسد و با او مبارزه می کند. ورجیل دانته را شکست می دهد و نیمه گردنبند او را می دزدد و می رود. سپس قدرت های شیطانی نهفته دانته بیدار می شوند و او شروع به تعقیب ورجیل می کند و او را در اتاق کنترل در زیر برج پیدا می کند و ورجیل نمی تواند برج را دوباره فعال کند. دو برادر مجددا نبرد می کنند تا این که مبارزه آن ها توسط جستر و ماری قطع می شود. در این هنگام جستر هویت واقعی خود که همان Arkham است را آشکار می کند و مشخص می شود که او همه آن ها را بازی داده است تا برج را دوباره فعال کنند و به سرزمین شیاطین برسد. او قصد دارد تا با استفاده از قدرتش، Force Edge که فرم خفته شمشیر اسپاردا (پدر دانته و ورجیل) است را بدزدد و به وسیله آن بر زمین که حالا پر از شیاطین شده است حکمرانی کند. با شکسته شدن طلسم، برج تغییر شکل می دهد و Arkham به summit وارد می شود و ورجیل نیز که سردرگم و گیج شده است، ناپدید می شود.

دانته مانند همیشه برادر شلخته تر با موهای نامرتب و بی خیال تر بود که راحت تر صحبت می کرد و پر رو بود و با همه دعوا داشت و کری می خواند و اصطلاحا لاتی حرف می زد اما در آن سو ورجیل برادر منظم تر و اصطلاحا باکلاس تر با لباس ها و موهای مرتب و حرف زدن لفظ قلم و رفتاری خشک و جدی بود که کاملا می شد در حرف زدن دو برادر این موارد را کاملا مشاهده کرد.

دانته مجددا با نبرد خود را به بالای برج می رساند و در آنجا بر سر این که چه کسی باید به نبرد با Arkham برود با ماری مبارزه می کند و بعد از پیروزی، ماری سلاح قدرتمند خود را به دانته می دهد. دانته به Summit می رسد و وارد دنیای شیاطین می شود و Arkham را که فرم شیطانی اسپاردا را تصاحب کرده است می یابد. Arkham که بسیار قدرتمند شده است تبدیل به یک هیولای عظیم می شود و دانته به نبرد با او می رود. در طول مبارزه ورجیل نیز ظاهر می شود و اینجا دو برادر با هم متحد می شوند تا Arkhamh را شکست داده و یک بار برای همیشه وی را نابود نمایند. در نبردی نفس گیر دو برادر دشمن مشترکشان را شکست می دهند و نهایتا هم ماری او را می کشد تا انتقام مادرش را هم گرفته باشد. سپس در دنیای شیاطین، دانته و ورجیل بر سر تصاحب Force Edge و دو قسمت گردنبند با هم مبارزه می کنند. ورجیل این بار شکست می خورد و در حالی که پورتال بسته می شود در دنیای شیاطین باقی می ماند و با نیمه گردنبند خودش در تاریکی سقوط می کند. دانته در بیرون برج، ماری را می بیند و با هم یک دوستی و شراکت دو نفره را برای شکار شیاطین شکل می دهند و دانته نام مغازه اش را “Devil May Cry” می گذارد. سپس صحنه ای از ورجیل را در دنیای شیاطین می بینیم که زنده است و قصد دارد تا به نبرد با دشمن قدیمی پدرش (اسپاردا) یعنی موندوس برود. همان طور که مشاهده می کنید داستان بازی به معنای واقعی کلمه فوق العاده زیبا و جذاب است و از پیچش های داستانی به موقع گرفته تا شخصیت های بسیار قدرتمند و عمیق، همه و همه به بهترین شکل در دل داستان آن جای گرفته اند و لحظه لحظه بازیباز را به ادامه بازی و فهمیدن بیشتر داستان و اتفاقات پیش رو ترغیب می کند.

همچین آدم ریلکسیه دانته!!!

علاوه بر داستان زیبا، روایت داستان نیز بسیار حرفه ای و زیبا انجام می گیرد و داستان بازی با یک ریتم مناسب و جذاب که آن را هر لحظه داغ داغ نگاه می دارد روایت می شود. درواقع داستان بازی نه ذره ای بیهوده کش می آید و خسته کننده می شود و نه بخش هایی از آن به امان خدا رها شده و اصطلاحا “سمبل” می شوند. همه چیز در داستان و روایت آن در جای خود قرار دارد و یک مثال کامل از همراهی داستان و گیم پلی و تنیده شدن این دو در هم را در بازی شاهد هستیم و هر کدام بر دیگری اثر مثبت می گذارند و نتیجه آن، لذت بردن بازیباز از لحظه لحظه بازی می شود. شخصیت های بازی فوق العاده جذاب و عمیق و پرداخت شده هستند و بازیباز به راحتی آن ها را درک کرده و با آن ها ارتباط برقرار می کند و آن ها را دوست می دارد یا از آن ها متنفر می شود. شخصیت دانته و ورجیل به معنای واقعی یک پروتاگونیست و آنتاگونیست بی نظیر هستند که هر دو برای بازیباز بسیار محبوب می شوند و زمانی که در یک بازی شخصیت منفی اصلی در حد نقش اصلی داسنان برای مخاطب محبوب شود، یعنی داستان یک رویارویی فوق العاده را می شنویم که هر لحظه اش برای مخاطب لذتبخش خواهد بود و این اتفاقی است که دقیقا در Devil May Cry 3 رخ می دهد. دیگر شخصیت های داستان مانند ماری و جستر و Arkham (که البته این دو یک نفر هستند) نیز بسیار شخصیت پردازی عمیقی دارند و انگیزه ها و دغدغه هایشان کاملا برای بازیباز توضیح داده می شود و قابل پذیرش است. دیالوگ های بازی بسیار عالی و مفید و دور از هر گونه اغراق بیهوده هستند و نقش بسیار مهمی در درک رابطه بین شخصیت ها برای بازیباز ایفا می کنند و این موضوع با صداگذاری عالی شخصیت های بازی که در بخش مربوط به آن صحبت خواهیم کرد، بسیار پررنگ تر هم می شود و سبب می شود تا هر چه بیشتر در دنیای بازی غرق شویم. در نهایت باید گفت داستان و روایت و شخصیت پردازی در عنوان Devil May Cry 3 نماد کاملی از یک بازی بسیار موفق و بهتر است بگوییم نماد کاملی از قدرت فوق العاده کپکام در نسل ششم بود که بازیباز را با تمام روح و قلبش به درون بازی می کشید و او را محو دنیای بازی می کرد تا هرگز گذر زمان را احساس نکند.

ترکیب سلاح های گرم و سلاح های سر و خلق کمبوهای بیشمار در بازی بی نهایت لذتبخش بود

Devil May Cry 3 در زمان خود به واقع یکی از زیباترین و چشم نواز ترین بازی ها محسوب می شد و حتی اگر اکنون نیز بازی را انجام دهید آن گونه نیست که حالتان از گرافیک بازی به هم بخورد و با این که بازی برای نسل ۶ است ولی کیفیت خیلی خوبی دارد و کاری می کند که گرافیک آن حتی در زمان حال نیز به دل شما بنشیند و از آن متنفر نباشید. قطعا کار سازندگان بازی در کپکام در آن زمان بسیار بسیار قابل تحسین و فوق العاده بوده است، البته باید گفت در آن سال های طلایی کپکام، تقریبا تمامی عناوینی که این شرکت می ساخت جزو خوش گرافیک ترین و چشم نواز ترین عناوین دوره خود به حساب می آمدند. ۳ گانه Devil May Cry نیز از این قائده مستثنا نبود و در تمامی نسخه های این سری شاهد یک بازی بسیار زیبا و جذاب از لحاظ گرافیکی بودیم که در آن زمان قدرت بالای پلی استیشن ۲ را نشان می داد. بازی از لحاظ گرافیک فنی و هنری فوق العاده بود.  از منظر هنری Devil May Cry 3 بسیار زیبا و خوش آب و رنگ بود. تنوع مراحل در این نسخه فوق العاده بالا رفته بود و محیط های بازی با تنوع بالای خود شما را کاملا خشنود و راضی نگاه می داشتند. انواع محیط های زیبا و جذاب در بازی وجود داشتند و باعث می شدند تا هرگز احساس خستگی و دلزدگی به بازیباز دست ندهد. طراحی شخصیت ها و همینطور دشمنان و باس ها نیز بسیار عالی انجام شده بود و از شخصیت های اصلی گرفته تا دشمنان همگی با دقت و ریزبینی طراحی شده بودند و کیفیت بالایی داشتند. طراحی شخصیت دانته و ورجیل به حدی زیبا و واقعی بود که شما را واقعا متعجب می کرد و لذت بازی کردن را بسیار بالاتر می برد.

همچین باس هایی…. یکی از برترین بازی های تاریخ از لحاظ تعدد باس فایت های شاهکار

البته بقیه شخصیت ها نیز از لحاظ ظاهری فوق العاده با جزییات طراحی شده بودند و دست کمی از دانته و ورجیل نداشتند. طراحی دشمنان و باس ها نیز عالی بود و واقعا برخی از یرترین باس فایت ها در تاریخ بازی های رایانه ای را در Devil May Cry 3 شاهد بودیم و قبلا نیز این بازی را در لیست بازی هایی با بیشترین تعداد باس های بی نظیر، قرار داده بودیم. باس فایت های بازی هر کدام کاملا متفاوت از دیگری بودند و تاکتیک و روش شکست دادن مختص به خود را داشتند که این موضوع بازی را بسیار لذتبخش تر نیز می کرد. از لحاظ فنی نیز وضعیت به همین شکل بود و در بازی به هیچ وجه شاهد باگ یا افت فریم و موارد این چنینی نبودیم و کاملا راحت و روان بازی را تجربه می کردیم. کیفیت تکسچرها و بافت ها در بازی در زمان خود فوق العاده بود و به واقع جای تحسین داشت. این کیفیت بالا با یک نورپردازی بسیار عالی در بازی همراه شده بود تا شاهد عنوانی باشیم که از لحاظ گرافیک فنی یکی از برترین عناوین دوره خود محسوب شود. نقش نورپردازی در این عنوان بسیار با اهمیت بود و حتی اگر گاهی در موارد معدودی کیفیت برخی نکسچرها و بافت ها پایین بود با کمک نورپردازی عالی بازی، اصلا به چشم نمی آمدند و باعث می شدند تا شما حتی متوجه آن ها نیز نشوید. به واقع نورپردازی در بازی Devil May Cry 3 یکی از برترین ها در زمان خود محسوب می شد. نهایتا باید گفت عنوان Devil May Cry 3 از لحاظ جلوه های بصری و گرافیک، یک عنوان فوق العاده قدرتمند در زمان خود محسوب می شد و این زیبایی هم در زمینه گرافیک فنی و هم گرافیک هنری کاملا به چشم می آمد.

این سگ های جهنمی لعنتی را یادتان هست؟ خوشم می آمد که دانته به …. هم نبود دشمن ها چقدر هستند و قوی هستند یا ضعیف و … کلا حالشون رو می گرفت و براشون کری می خوند!!

گیم پلی Devil May Cry 3 تشکیل شده است از مراحلی (“missions”) که در آنها باید با دشمنان مختلف مبارزه کنید و برخی چالش های پلتفرمینگ را پشت سر بگذارید و تعدادی پازل را حل کنید تا در داستان بازی پیشروی نمایید. عملکرد شما در هر مرحله توسط بازی سنجیده می شود و با درجات D تا A مشخص می شود و البته بالاترین درجه و بهترین عملکرد با حروف S و سپس SS نمایش داده می شود. درجه ای که شما کسب می کنید بر اساس زمانی که مرحله به پایان می رسانید، تعداد ارب های قرمز (واحد پولی بازی که از شکست دشمنان به دست می آید و در طول مراحل جمع می کنید) که به دست می آورید، مبارزه “stylish”، تعداد استفاده از آیتم ها و همین طور میزان آسیب وارد شده به دانته محاسبه می گردد. مبارزه “stylish” اجرای یک سری از حملات بدون آسیب دیدن است و توسط یک نوار پر می شود و هر چه بهتر عمل کنید امتیاز استایل شما بالاتر می رود. هر چقدر که طولانی تر ضربات را وارد کنید به شکلی که کاملا متنوع باشند و از یک حرکت پشت سر هم استفاده نکنید و همین طور از حملات جاخالی دهید، امتیاز استایل شما بالاتر می رود. نوار استایل بعد از چند ضربه به دشمن، عبارت “Dope” را نمایش می دهد و سپس در ادامه حملات، بر حسب مهارت شما عبارات “Crazy”, “Blast”, “Alright”, “Sweet”, “SShowtime” و سرانجام “SSStylish” که برترین امتیاز استایل است زوی صفحه ظاهر می شود. اگر دانته در این حین آسیب ببیند نوار استایل افت می کند و اگر هنوز در مرحله “Crazy” یا پایین تر باشد، از بین رفته و ریست می شود. سیستم مبارزات در این بازی اجازه خلق کمبوهای بسیار زیادی را با استفاده از سلاح های مختلف که هر کدام حملات گوناگونی دارند، به بازیباز می دهد. با این که بازی کاملا بر اساس مبارزات سریع و دکمه زدن های مداوم و حلق کمبوهای پشت سر هم بنا شده است اما هرگز یک بازی که در آن کورکورانه دکمه ها را بزنید نیست و باید استراتژی داشته باشید، زیرا که دشمنان از حملات بسیار مختلف استفاده می کنند و با استفاده از هوش مصنوعی بالای خود، تاکتیک های گوناگونی را اتخاذ می کنند و به نوع مبارزه شما واکنش نشان می دهند.

قلع و قمع کردن یک لشکر شیاطین با دانته واقعا هیجان انگیز بود. هیجانی که هیچ وقت فراموش نمی شود

قابلیت Devil Trigger به دانته اجازه می دهد تا به فرم شیطانی خود وارد شود. این موضوه ظاهر دانته را عوض می کند و قدرت ضرباتش را بیشتر کرده و قدرت دفاعی وی را افزایش می دهد، خط سلامتی اش را پر می کند و استفاده از حملات ویژه را ممکن می سازد. این قابلیت تا وقتی فعال می ماند که نوار Devil Trigger خالی نشده و دارای انرژی باشد. این نوار در حالت نرمال بازی، با ضربه زدن به دشمنان یا تحریک کردن آنها (taunting) پر می شود و با استفاده از قابلیت Devil Trigger و تغییر شکل دادن یا سایر قابلیت هایی که از انرژی نوار Devil Trigger استفاده می کنند خالی می شود (مانند استایل های Quicksilver و Doppelganger). این قابلیت تا زمانی که حدود یک سوم بازی را طی نکرده اید در اختیار دانته قرار نمی گیرد اما ورجیل (که در نسخه Special Edition) قابل بازی است، از ابتدا آن را در اختیار دارد. تفاوت عمده بازی Devil May Cry 3 با نسخه های قبلی سری در سیستم مبارزات آن است که به دانته اجازه می دهد یکی از ۴ استایل مبارزه را انتخاب کند. هر استایل بر روی موارد خاصی تمرکز داشته و قابلیت ها و تکنیک های مجزایی نیز دارد. انتخاب استایل در ابتدای هر مرحله و در چک پوینت های مرحل وجود دارد. این استایل ها شامل Trickster که بر سرعت بیشتر و جاخالی دادن تمرکز دارد، Swordmaster که قابلیت های خاص استفاده از شمشیر و دیگر سلاح ها را در اختیار بازیباز می گذارد، Gunslinger که تکنیک های سلاح های گرم را در اختیار بازیباز قرار می دهد و سرانجام Royal Guard, که قابلیت بازگرداندن ضربات دشمن با فشردن به موقع یک دکمه را به دانته هدیه می دهد، می باشند.

استایل و حرکات دانته برای ما که آن روزها سنمان کمتر بود آن قدر جذاب و خفن بود که دوست داشتیم ما هم مانند او شویم

بعدا در بازی، شما به دو استایل دیگر نیز دسترسی می یابید که شامل Quicksilver (کند کردن دشمنان در حالی که حملات دانته سرعت نرمال دارد) و  Doppelgänger (خلق یک سایه برای دانته که در کنار او مبارزه می کند) هستند. جالب است بدانید که یک بازیباز دیگر می تواند با فشردن دکمه استارت کنترلر دوم، نقش سایه دانته را بر عهده بگیرد و مبارزه کند که این موضوع را خیلی از بازیبازها نمی دانند. یک مد دونفره که مشابه همین استایل  Doppelgänger است، در هنگام مبارزه دانته و ورجیل با Arkham نیز وجود دارد که بازیباز دوم ورجیل را در نبرد کنترل می کند که این موضوع را نیز بسیاری از بازیبازها که در نسل ششم بازی را تجربه کرده اند، نمی دانستند. در نسخه Special Edition، ورجیل یک استایل دیگر به نام Dark Slayer دارد که چیزی مشابه Trickster است.اگر بخواهیم به معدود ضعف هایی که در این بازی وجود دارند اشاره کنیم در راس آن ها باید بگوییم در یکی دو ساعت ابتدای بازی که شما هنوز ارتقای خاصی انجام نداده اید و در مرحله آشنایی با بازی و مبارزات و گیم پلی هستید، درجه سختی بازی به طور آزاردهنده ای شدیدا بالاست و مخصوصا برای شخصی که با این سری آشنا نباشد می تواند عذاب آور باشد و سبب شود که بازی را ترک کرده و عطایش را به لقایش ببخشد در حالی که قاعدتا نباید این طور می بود و ابتدای بازی نباید تا این حد دشوار باشد. همین طور در نکته ای دیگر باید اشاره کرد که گاهی در Devil May Cry 3 حس می کنید که بازی به اندازه کافی و به حد مبارزات سختی که انجام می دهید، پاداش دهنده نیست و مقداری خسیس است (در زمینه Orb ها و آیتم ها و …. اما در زمینه سلاح ها عالیست)، در نهایت در خصوص گیم پلی عنوان Devil May Cry 3 باید گفت همانند هر بازی شاهکار هک اند اسلش، گیم پلی و مبارزات قلب تپنده این بازی هستند و به واقع اگر بخواهیم عناوین هک اند اسلش را از لحاظ سرعت مبارزات و قابلیت خلق کمبوهای مختلف رده بندی کنیم بی شک این سری و البته بایونتا که آن هم ساخته کامیای دوست داشتنی است، برترین ها هستند و مبارزات به حدی در این بازی جذاب و سریع و لذتبخش است که شاید اگر چندین بار مختلف بازی را به اتمام برسانید باز هم بتوانید روند متفاوتی را برای شکست دشمنان و خلق کمبوها پیش بگیرید مخصوصا با قابلیت استایل های مختلف که در این نسخه در بازی وجود داشتند و تنوع بی نظیری به آن بخشیده بودند. گیم پلی در Devil May Cry 3 کاملا بی نقص و در نهایت لذتبخشی و جذابیت است و حتی ثانیه ای نیز اجازه نمی دهد تمرکز بازیباز از روی مبارزات برداشته شود و به چز دیگری جز این شاهکار فکر کند.

این ها پرتعدادترین دشمنان بازی بودند و معمولی ترین شیاطین

Devil May Cry 3 در زمینه صداگذاری و موسیقی هم به مانند اکثر عناوین بزرگ کپکام در آن روزها، شاهد بالاترین کیفیت ممکن در نسل ششم بودیم و صداگذاری تک تک شخصیت ها و صداهای محیطی و سلاح ها و … با حداکثر حرفه ای گری انجام پذیرفته بود تا شاهد یک بازی بی نقص در این بخش باشیم. صداگذاری دانته و ورجیل بسیار قدرتمند و جذاب بود و صدای آن ها کاملا با ظاهر و رفتار و خصوصیات شخصیتشان همخوانی داشت و منطبق بود. دانته مانند همیشه برادر شلخته تر با موهای پریشان و فردی بی خیال تر بود که راحت تر صحبت می کرد و پر رو بود و با همه دعوا داشت و کری می خواند و اصطلاحا لاتی حرف می زد اما در آن سو ورجیل برادر منظم تر و اصطلاحا باکلاس تر با لباس ها و موهای مرتب و حرف زدن لفظ قلم و رفتاری خشک و جدی بود که کاملا می شد در حرف زدن دو برادر این موارد را کاملا مشاهده کرد. صداگذاران دیگر شخصیت های بازی مانند ماری و جستر و آرکام و … نیز به بهترین شکل از پس صداگذاری ضخصیت های خود بر آمده بودند و بک بازی بسیار با کیفیت را در این زمینه شاهد بودیم. همینطور انواع صداهای محیطی مانند سلاح های سلاح های مختلف هنگام مبارزه و … در بهترین کیفیت قرار داشتند و بازیباز را کاملا راضی می کردند. در مورد موسیقی این بازی هم که لااقل من دیگر اصلا نباید چیزی بگویم.

سرعت ناب در اجرای کمبو…

 در حقیقت همان طورکه قبلا و در نقد عنوان Splatterhouse (البته اصلا و ابدا مقایسه ای بین این دو بازی در کار نیست زیرا اصلا در سطح هم نیستند) گفته بودم “موسیقی این عنوان برای شخصی مثل من یک بهشت واقعی است و واقعا از تک تک قطعات آن در طول گیم پلی بازی لذت بسیار بالایی بردم. موسیقی های بازی تماما قطعات عالی موسیقی متال و هوی متال هستند که شنیدن آنها همراه گیم پلی پرسرعت و هیجان انگیز بازی، هیجان آن را چند برابر می کند و موسیقی متال کاملا با آن همخوانی دارد. قطعات فوق العاده زیبایی در ساندترک بازی وجود دارند که بسیار جذاب و تحریک کننده هستند. البته قبول دارم که این فقط برای من و علاقمندان به موسیقی متال است که در کشورمان بسیار بسیار بسیار کم تعداد هستند و اغلب از شنیدن این موسیقی ها به هیچ وجه خوششان نمی آید، حال به هر دلیلی از مذهبی گرفته تا دیگر موارد. از آن جایی که بسیاری در همان حالت عادی و به تنهایی موسیقی هوی متال و .. را عجیب و شیطانی و .. می دانند، قرار داشتن این نوع موسیقی را در بازی مثل Devil May Cry با موضوع شیطان و فرشته و شیطان خوب و… دلیلی برای انتقاد از بازی می دانند که البته درست یا غلط بودن ادعاهای آن ها اصلا مشخص نیست و کاملا نسبی است، زیرا شخصی مانند بنده عاشق موسیقی متال و گیم پلی خشن و مرگبار هستم و عده ای نیز در مقابل آن جبهه می گیرند.”

همیشه برای من موسیقی های Devil May Cry جزو برترین موسیقی ها در کل عناوین بوده و هستند زیرا همواره از سبک محبوب من یعنی هوی متال در آن ها استفاده می شود که اتفاقا کاملا هم مناسب جو این فرنچایز است. یعنی اصلا به دانته می خورد که دقیقا متال باز باشد!

Devil May Cry 3: Dante’s Awakening مجموعه ای است بسیار وزین و بالانس شده از کلی نکات مثبت که به بهترین شکل یکدیگر را حمایت می کنند و هر کدام سبب می شوند تا بخش دیگر قدرتمندتر گردد و بازیباز حداکثر لذت ممکن را از بازی کردن ببرد. داستان بسیار زیبا و جذاب که آغاز سری را به بهترین شکل به تصویر می کشد، شخصیت پردازی فوق العاده و بی نظیر پروتاگونیست و آنتاگونیست بازی یعنی دانته و ورجیل، گرافیک های فنی و هنری که در زمان خود جزو برترین ها بودند، گیم پلی بسیار جذاب و هیجان انگیز و چالش برانگیز که بسیار مناسب بازیبازان هاردکور است، تنوع بی نظیر مبارزات و سلاح ها و کمبوها، صداگذاری های عالی شخصیت ها، اضافه شدن سیستم استایل ها به بازی، تنوع معرکه ای به آن بخشیده است، یکی از برترین بازی های تاریخ از لحاظ تعدد باس فایت های شاهکار و کلی موارد مثبت دیگر که در Devil May Cry 3: Dante’s Awakening وجود دارند، همه و همه دست به دست هم داده اند تا یک شاهکار هک اند اسلش خلق شود و عنوانی را تجربه کنید که هرگز هیچ گاه نه از یاد شما می رود و نه از دفتر کهنه و قدیمی بازی های شاهکار تاریخ پاک خواهد شد. چقدر لذتبخش و عالی خواهد بود اگر بشنویم که مثلا ۳ گانه ارتقا یافته و ریمستر شده ۳ بازی اول این سری برای نسل هشتم منتشر خواهد شد و یا مثلا نسخه سوم بازی به صورت کامل بازسازی شود و برای نسل هشتم منتشر شود (مانند اتفاقی که دارد برای Shadow of The Colossus رخ می دهد). هرچند که از کپکام، زیاد از این درخواست ها داریم و این شرکت هم توجه خاصی نمی کند وگرنه غیر از رزیدنت اویل، اکنون نسخه های بازسازی شده و ارتقا یافته و کالکشن اونیموشا و داینوکرایسیس و دویل می کرای و … معرفی شده بودند یا داشتیم آن ها را بازی می کردیم…

Devil May Cry 3: Dante’s Awakening هرگز و هرگز و هرگز بازی نیست که به هیچ بهانه ای آن را از دست بدهید. یا طرفدار هک اند اسلش هستید و عاشق این بازی شده اید یا با این بازی طرفدار هک اند اسلش می شوید و عاشق این بازی!! از این دو حالت خارج نیست!!

Devil May Cry 3 عنوانی است که واقعا شایسته هر تحسینی است و شک ندارم هر شخصی که این بازی را تجربه کرده باشد خیلی خیلی خوب می داند که Devil May Cry 3: Dante’s Awakening هرگز عنونی در حد متای ۸۷ نیست و کمترین شایستگی که دارد و در بدترین حالت باید امتیاز ۹ تا ۹٫۵ و حتی بیشتر را داشته باشد. البته نظرات همواره متفاوت بوده و هستند اما خب اگر منتقدان را کنار بگذاریم، بازیبازی وجود ندارد که Devil May Cry 3: Dante’s Awakening را تجربه کرده باشد و از آن به عنوان یکی از شاهکارهای زندگی اش یاد نکند. Devil May Cry 3: Dante’s Awakening به معنای واقعی، تعریف یک هک اند اسلش فوق العاده خوش ساخت و جذاب بود که هر طرفدار این سبک را پای خود میخکوب می کرد و پر بود از مبارزات عالی و باس های مخوف و فضاسازی های فوق العاده و شخصیت پردازی های عالی و چالش های بی شمار برای بازیبازان هاردکور. Devil May Cry 3: Dante’s Awakening هرگز و هرگز و هرگز بازی نیست که به هیچ بهانه ای آن را از دست بدهید. یا طرفدار هک اند اسلش هستید و عاشق این بازی شده اید یا با این بازی طرفدار هک اند اسلش می شوید و عاشق این بازی!! از این دو حالت خارج نیست!!

12345678910(13 رای, میانگین آرا 9٫31 از 10 )
Loading...
نظرات

 1. گیم باز گفت:

  نقد عالی بود البته هنوز نخوندنم بازی شیطان هم میگرید قطعا بهترین بازی تاریخه

  21Thumb up 19Thumb down
 2. آقا سعید الحق و الانصاف که گیمفا با شما زندست و شما با گیمفا زنده‌اید. واقعاً چنین پشتکاری و کوششی در کارتون بسیار شایسته تقدیره.
  بریم نقدو بخونیم ببینیم دنیا دست کیه….البته اون اخبار بود ببخشید Big Smile

  10Thumb up 1Thumb down
  • درود بر پوریای عزیز. پوریا جان واقعا شما نمی دونید که با یک نظر یک خطی کاری می کنید که کوهی از انگیزه و البته مسئولیت رو به من میدین و واقعا به خودم افتخار می کنم که برای شما مطلب می نویسم و قطعا بهترین مطلب دنیا هم اگر کسی نباشه که بخوندش هیچ ارزشی نداره. از این که همیشه حمایت کردید و می کنید ازتون واقعا سپاسگزارم پوریا جان و امیدوارم که لیاقت لطف شما رو داشته باشم. از روزی که در گیمفا به عنوان یک نویسنده مشغول به کار شدم تا به امروز که سردبیرش هستم همیشه برام اوج افتخار بوده که در قدیمی ترین و اصیل ترین و بهترین منبع گیمینگ ایران مطلب می نویسم اون هم برای کاربرانی مثل شما که واقعا بیشتر دوست من هستید تا کاربر سایت. گیمفا به خاطر وجود کاربرانش زنده هست و ممنون که همیشه به سایت خودتون مهر می ورزید و به بنده هم لطف دارید. مطمئن باشید که تا زمانی که بتونم براتون خواهم نوشت و سعی میکنم هر مطلب بهتر از قبلی باشه و تنوع خوبی رو داشته باشیم از نقد بازی جدید و قدیمی و مستقل و پیش نمایش و ویدئو و ۱۰ برتر و … قطعا تا روزی که بتونم بنویسم در گیمفا خواهم بود و کسی مطلبی رو از من هیچ وقت در هیچ سایت دیگه ای غیر از گیمفا نخواهد دید و در گیمفا بازنشسته خواهم شد. باز هم ممنون از شما پوریای عزیز.
   https://www.aparat.com/saeedsliipknott

   12Thumb up 3Thumb down
 3. eljugador گفت:

  بهترین کاتسین ها رو داشت
  داستان و دیالوگ قوی
  گیم پلیش هم عالی بود (بایونتا یکم بهتر بود)
  انواع سلاح گرم و سرد
  سختم بود البته بنظرم
  زندگی کردیم با این بازی و ایول ۴

  نسخه سومش هم بهترین نسخه در کل سری هست

  تقابل های دانته و ورجیل بهترین تقابل های برادری دنیای گیم بودن
  و بنظرم تقابل های لیدی و دانته بهترین تقابل رمانتیک گونه دنیای گیم

  4Thumb up 1Thumb down
 4. HAMED SONY.FAN گفت:

  تشکر بابت نقد سعید جان…عالی بود

  شاید باورتون نشه ولی چهار تا بازی واسه من وجود داره که بچگیم پای اینا گذاشته شده…ینی از صبح ساعت ۷ ساعت کوک میکردم و تا ۹ شب یک ضرب بازی میکردم…
  رزیدنت ایول ۴_ گاد اف وار ۱_گاد اف وار ۲_ دویل می کرای ۳…
  اونقدر با این بازیا مخصوصا این اخری خاطره دارم که فکر نمیکردم هیچ گیمی تا اخر عمرم بتونه دوباره لذت تجربه اینا رو بهم بده ولی فقط یه مورد پیدا شد که اونم شاهکار اخرالزمانی ناتی داگ بود و بس…
  دویل می کرای ۳ اثری هستش که شگفت زدتون میکنه همونجور که تو نقدم ذکر شده بود…اونقدر تنوع گیم پلی تو این بازی بالاست و اونقدر گیم پلی سریع و هیجانی ای داره که به هیچ وجه نمیتونید از پاش بلند شید…از انواع و اقسام سلاحای موجود در بازی بگیرید تا انواع باس فایت ها و تنوع در مراحل…
  بنده خودم فقط نزدیک دوسال dmc 3 بازی میکردم و رو انواع درجات سختی بازی رو تموم کردم ولی بازم نمیشد از این بازی لعنتی دل کند… Laugh !

  5Thumb up 1Thumb down
 5. MICROSOFT.xbox one گفت:

  دمت گرم سعید جان روی چه شاهکاری هم امروز دست گذاشتی توضیحات بسیار کامل بود و غیر از خسته نباشی چیز دیگه ای نمیشه گفت Yes Yes

  9Thumb up 2Thumb down
 6. msmm گفت:

  سلام. الحق که نقد عالی بود سعید جان. Yes
  لطفا در مورد بازی Viewthiful Joe هم نقدی به قلم خودتون بنویسید. واقعا در حق این شاهکار کم لطفی شده و در بین گیمرهای جدید شناخته شده نیست. هرچند که اکثر گیمرهای قدیمی هم با این عنوان آشنایی کمی دارند.من که نقد درستی ازش تو هیچ سایتی پیدا نکردم.

  2Thumb up 1Thumb down
 7. PLAYSTAION.PS گفت:

  اقا سعید عالی بود،واقعا نقدهاتون اینقدر زیباست و جامع که من ترغیب شدم دوبار مطالعه کردم،واقعا سپاس گذارم.
  واقعا یک فرانچایز وipفراموش نشدنی هست و جز٣تا از بهترین عنوان های هک*اند*اسلش هست.
  اقاسعید متاسفانه خیلی وقته خبری از تماشاخانه وهایلایت نیست،توی نقدوبررسی قبلیتون اطلاع دادم بهتون ولی متاسفانه هنوز خبری نشد،لطف کنید بررسی بفرمائید این موضوع رو.موفق باشید

  2Thumb up 1Thumb down
 8. صدرا کرمانشاهی گفت:

  یادش بخیر . واقعا بازی زیبا و به یاد موندنی بود. ناراحتم از اینکه کپکام قدر چنین پروژه های عظیم رو ندونست و راه رو اشتباه رفت. کپکام واقعا می تونست تبدیل بشه به بهترین و محبوب ترین شرکت گیم . امیدوارم این شرکت محبوب بازی سازی دوباره به روال محبوبیت خودش برگرده و بتونه در اوج قرار بگیره. در هر حال کپکام استادانی همچون هیدکی کامیا و شینجی میکامی بزرگ رو از دست داد و این باعث ضربه بزرگی به این کمپانی محبوب بازیسازی شد. انشالله نمی‌ریم و ببینیم استدیوهایی همچون کپکام و کرایتک و … دوباره در اوج قرار بگیرن و بتونن به موفقیت های گذشته برگردن. ممنون دمتون گرم باعث شدید یاد اون روز های اوج این کمپانی بزرگ بیافتم و غبطه بخورم که چرا اتفاق های بد باید یقه ی این کمپانی رو بگیره . از مقاله لذت بردم و حسابی در این روزهای سرد پاییزی گرمم کرد . مرسی آقا سعید

  5Thumb up 3Thumb down
 9. حسین حیدرزاده گفت:

  آقا سعید مثل همیشه دوباره حماسه ای دیگر آفرید
  مرسی لذت بردم عالی بود Yes

  4Thumb up 1Thumb down
 10. رضا بهاری گفت:

  سعید جان مرسی
  خیلی عالی بود

  2Thumb up 0Thumb down
 11. امیر عباس فرهمندی گفت:

  ممنون آقا سعید
  اگه میشه مقاله ای رو هم راجع به بازی های زامبی محوری که در طول تاریخ منتشر شدند و نظیر ندارند شبیه dying light و left 4 dead و … بنویسید
  متشکرم . مقاله های آقا سعید درست مثل مقاله های خانم ابراهیم پور در زومجی محشر و خوندنیه
  ممنون واقعا
  خیلی گلی آقا سعید

  1Thumb up 2Thumb down
 12. TERIXA گفت:

  واقعا سری DMC رو دوست داشتم تا قبل از اینکه نینجا شتری گند بزنه به داستان ابوهت اسپاردا و شخصیت دانته و ورجیل.

  1Thumb up 1Thumb down
 13. Aubteen گفت:

  ممنون بابت نقد کلی خاطره رو زنده کردین با این نقد. یکی از زیباترین بازیهای زندگیم هست این بازی همه چیز داشت واقعا. هنوز که هنوزِ باشکوه و عضمت هست بعد از گذشت چندین سال. هیچ وقت از بازی کردنش خسته نمیشم و هنوز که هنوزِ برام لذت بخش هست بازی کردنش.

  4Thumb up 1Thumb down
 14. mojy_star گفت:

  سلام .سپاس به خاطر نقد .
  این بازی یکی ار بهترین و به یادماندنی ترین بازیهای منه .اولین بار تو خونه پسر داییم باهاش آشنا شدم و عاشقش شدم و به خاطر هــمـیـــن بازی و اویل ۴ ps2 خریدم . واقعا این بازی شاهکار بود .
  -در ضمن من متال اصلا گوش نمیدم ولی آهنگ آخــر بازی (تیتراژ پایانی که باز میتونی بازی کنی ) واقعا آهنگ خفنی بود .

  2Thumb up 1Thumb down
 15. Seyed A Painkiller Br35 Ba56 گفت:

  سال ۲۰۰۵ عجب سالی بود…
  شاهکار پشت شاهکار…چه عناوین انقلابی و بزرگی که توی این سال منتشر شدن…من اعتقاد دارم که نیمی از نسل ۷ بر روی تاثیرات همین بازی هایی که در این سال منتشر شد بنا شدن و این سال پر بود از بازی های جریان سازی که در آینده الگوی بسیاری از بازی ها شدن…
  GTA San Andreas ، Resident Evil 4 ، MGS 3 ، Shadow of The Colossus ، Forza Motorsport ، God of War ، Splinter Cell Chaos Theory ، NFS Most Wanted ، Call of Duty 2 ، Cold Fear ، Devil May Cry 3 و…
  واقعا زبان آدم از این همه زیبایی بند میاد.
  و اما بازی امروز بخش روزی روزگاری…هر چی از زیبایی و خاص بودن این DMC3 بگم بازم کمه ، شخصیت پردازی بی نظیر ، لول دیزاین عالی و اتمسفر تاریک و خوف بازی ، کات سین های تماشایی ، معما و چالش ، باس های چغر ، موسیقی زیبا و…
  فقط تنها نکته منفی بازی از نظر من سخت شدن بیش از حد بازی در یک سری مراحل بود (شایدم من بیش از حد نوبم) که البته برای این مورد هم از کلوپ محلمون یک راهنمای متنی گرفته بودم که الحق هم خیلی در بازی کمکم کرد…یادش بخیر…هنوز هم دارمش.
  سخن رو کوتاه کنم آقای آقابابایی مثل تمام نوشته های قبلیتون این مقاله هم شاهکار بود واقعا خسته نباشید…اینو جدی میگم هر روز یا فوقش هر دو سه روز یک بار یک مقاله زیبا از شما توی سایت میبینم و واقعا این حجم از تلاش و پشتکار شما بسیار قابل تحسینه…نه تنها شما بلکه تمام نویسنده های توانمند سایت مثل آقای عبداللهی و صدری و…هم همینطورند… In Love
  فرزند هنر باش نه فرزند پدر فرزند هنر زنده کند نام پدر را
  دم همه هنرمندان و زحمتکشان گیمفا گرم.

  3Thumb up 0Thumb down
  • درود فراوان بر شما امیرعلی عزیز. خیلی متشکرم از لطف و محبتی که دارید. واقعا باعث افتخار من هست که براتون هر چند روز یک بار مطلب بنویسم و واقعا افتخار می کنم که شما می خونید مقالات بنده رو. من از طرف تمامی تیم تحریریه از شما تشکر می کنم واقعا. نظرتون در مورد بازی بسیار زیبا بود و البته در مورد سال ۲۰۰۵ هم کاملا با شما موافق هستم. خیلی ممنون از نظرتون و لطفی که دارید به بنده
   https://www.aparat.com/saeedsliipknott

   2Thumb up 0Thumb down
 16. Arash گفت:

  درود بر شما
  واقعا عالی بود، سپاسگزارم.
  نسخه ۳ برای من بهترین سری Devil May Cry بود و هیچ وقت خاطراتی که باهاش دارم فراموش نمیکنم. چندین بار تا آخر روی درجه سختی های مختلف بازیش کردم و هیچ وقت خسته نشدم. هنوز موسیقی زیباش بعد از آخرین باری که بازیش کردم ،تقریبا ۱۰ سال پیش تو ذهنم مونده.
  یه نکته خیلی جالبی که برای من اتفاق افتاد، نمیدونم شما هم تجربه داشتین یا نه، بعد از این که روی Hard بازیش کردم و بلافاصله بعد از اتمام بازی رو Easy پلی کردم سرعت بازی ۲ برابر شده بود ، مبارزات و کمبوها فوقالعاده لذت بخش و دو برابر سریعتر شده بود.
  In Love

  0Thumb up 0Thumb down
  • درود بر شما آرش عزیز. خیلی متشکرم از لطفتون. بنده سپاسگزارم از این که مطالعه فرمودید.
   در مورد بازی بسیار زیبا و صحیح فرمودید.
   نکته ای که گفتید رو یادم نمیاد واقعا که ایا این موضوع برام پیش اومده بود یا نه. البته فکر نمی کنم چون قاعدتا وقتی بازی رو روی سخت تموم می کردیم برنمی گشتیم روی اسون. در هر حال ممنون از شما
   https://www.aparat.com/saeedsliipknott

   1Thumb up 0Thumb down
 17. ali ghorbany گفت:

  با خوندن این نقد برم دوباره بازیش کنم بازیش شاهکاره به تمام عیاره نقدتون عالی بود خسته نباشید

  0Thumb up 0Thumb down
 18. حسین جعفرنیا گفت:

  انصافا وقتی نام این شاهکارو دیدم نتونستم ازش بگذرم. چه خاطراتی از این بازی نداشتم. بهترین بلزی ای که هیچ چیزی جاشو نمیگیره. الحق که مثل گاد بهترین هک اند اسلش بود. حتی الانم برای من خیلی از گاد بهتره (اما ابهت گاد خیلی هارو بر ضد ما کرد).
  مثل همیشه عالی بود اقابابایی عزیز کل متن یه تجربه ی دیگر از بازی بود که نشانه ی تجربه ی زیاد شما از این شاهکاره.خسته نباشی.

  0Thumb up 0Thumb down
 19. death sentence گفت:

  سلام اقا سعید واقعا ممنون تا عنوان مقاله رو دیدم گفتم اول تشکر کنم بعد بخونم
  واقعا ممنون که به درخواست من و امثال من توجه کردید و این مقاله رو نوشتید
  واقعا عنوان مقاله رو دیدم اشک تو چشام جمع شد
  من با این عنوان خاطره ها داشتم بالای چهل بار با هر دو کارکتر دانته و ورجیل رو همه ی حالات تمومش کردم عنوان بینظیری بود از لحاظ موزیک، داستان، گیم پلی از همه نظر تکمیل بود
  هیچ وقت برای اولین بار که به ورجیل رسیدم بالای اون برج یادم نمیره با اون فضا سازی عالی
  واقعا یه دنیا ممنون اقا سعید نمیدونم چطور تشکر کنم Yes

  1Thumb up 0Thumb down
  • سلام خدمت شما علی جان. خیلی متشکرم از لطفتون. خوشحالم که رضایت داشتید از مقاله و مطمئن باشیدکه در خواست های شما عزیزان برای من مهم ترین چیز هست و تا زمانی که من در گیمفا هستم اولویت اولم و مهم ترین دارایی سایت کاربرای عزیزمون و نظرات اونها هست.
   در مورد بازی کاملا درست می گید و مشخصه که واقعا عاشق این عنوان هستید. یک شاهکار بی تکرار بود واقعا. سلامت باشید
   https://www.aparat.com/saeedsliipknott

   1Thumb up 0Thumb down
 20. MattiasNilsson2018 گفت:

  یکی از بهترین های سبک هک اند اسلش هست و میشه گفت حتی بهترین البته در کنار سری God of War .
  این دو رقابت نفس گیری برای برترین بودن در این سبک دارن.فکر میکنم نسخه جدید God of War تکلیف این قضیه رو مشخص کنه.

  1Thumb up 0Thumb down
 21. Dante Son Of Angel گفت:

  من ریبوت دی ام سی و دانته جدید بیشتر به دلم چسبید

  0Thumb up 5Thumb down
 22. aBBaS _Ps4 گفت:

  سلام باتشکر از نقد زیباتون فوقعلاده لذت بردم…
  خاطراتم زنده شد واقعا عجب گیمی بود حتی باید بگم کم و کسری هم از god of war2 نداشت…
  باس فایتاش مخصوصا باس اولی که سگ سه سر بود واقعا لذت بی نظیری داشت کشتنش…بقیه باس ها هم عالی بودن میشه گفت باس اخری ورجیل هم عالی بود..
  درکل این عنوان نمره ۹٫۵ واقعا کمشه چون لذتی که تو اجرای کمبو ها داشت تمام نقاط ضعفش به چشم نمیومد و از نظر من نمره۹٫۸ برازندش بودبود

  0Thumb up 0Thumb down
 23. Radikal 666 گفت:

  ممنون بابت مقاله. این بازی واقعا عالی بود مخصوصا موسیقیش ک همراه با گیمپلی آدم رو بشدت غرق بازی میکرد.امیدوارم نسخه جدیدش تو این نسل بیاد واقعا سبک هک اند اسلش تو این نسل خیلی کمه

  0Thumb up 0Thumb down
 24. amir galahad x1993 گفت:

  ممنون سعید جان.بازم زدیم به دل خاطرات و یاد دوران شکوه و جلال بازی ها که هنوز نواوری و مشتری مداری اولویت بود.البته اقا سعید بعد از چند بار شکست مد اسان باز می شد که واقعا بالانس می شد بازی.به نظر من بازی نمرش فراتر از کامله همه چیزش فوق العاده و در بالاترین سطح ممکن قرار داشت.فقط می تونم بگم حیف اون روزا که طی شدن……

  0Thumb up 0Thumb down
 25. Hossein E 47 گفت:

  عالی بود یادش بخیر به حدی نفسگیر بود که اتفاقات اطراف رو درک نمیکردم میگفتن ناهاره دو ساعت بعد میگفتم چی؟ این موضوع فقط تو گاد معادلشو تجربه کردم و وقتی شولیه طلایی سوم تو سولز دو میمونه فقط عرق میکردم هیچی هم نمیفهمیدم ممنونم ازتون
  پ.ن اقای اقا بابایی یه گله ای داشتم حرف منم فقط نیست سایت به شکل بدی جناحی شدی سایت گیمفا یکی از بهترین سایت های ایرانه در سطح ببن المللی هم فعاله پس از یه همچین سایتی انتظار میره تمام اقشار گیم رو پوشش بده سایت نقد بازیهای موبایل رو داره ولی نقد بازیهای پیسی هر چند وقت گذاشته میشه یک راهنمای تخصصی از لیگ بود که دیگه نیومد نمرات عناوین پیسی هم درج نمیشن یا بشن با تاخیر خیلی طولانی بازیهای جدید. هم کمتر نقد میشن مگر سروصدا کنه مثه بتل گراند. درکل من بازم خوبی سایت رو میخوام این ها رو هم گفتم چون انتقاد پذیر هستین که کمتر کسی انتقاد پذیره تو سایت و جواب کامنت هارو میده که این یک حسن بزرگه بازم ممنون آقای آقا بابایی

  0Thumb up 0Thumb down
  • درود بر شما حسین عزیز. خیلی متشکرم از نظرتون. دقیقا در این بازی گذر زمان حس نمی شد.
   حسین جان من عذر میخوام که همچین احساسی به شما دست داده. باور بفرمایید که به هیچ عنوان (این رو از صمیم قلب می گم) و تحت هیچ شرایطی بنده اصلا تعمدا سایت رو به سمت خاصی نمی برم و می بینید که تمامی بازی های جدید سونی و ماکروسافت بدون استثنا سریعا نقد میشن و نمرات عالی و فوق العاده ای هم مثلا به عناوین ماکروسافت داده میشه زیرا که من اصلا و ابدا در نمرات نویسندگان و نظرشون و … دخالت نمی کنم و تمامی پلتفرم ها در این سایت برای من در یک حد از احترام قرار دارن. اگر خودم بیشتر از پلی استیشن می نویسم به خاطر این هست که در این بخش اطلاعات دارم ولی نویسندگان شایسته در بخش ایکس باکس و پی سی هم داریم که همه بازی های خوب رو پوشش میدن. حسین جان ۸۰-۹۰ درصد بازی هایی که در این سایت نقد میشن مولتی پلتفرم هستن و نسخه پی سی دارن مثل همین بازی امروز. همین طور بازی های انحصاری پی سی هم نقد میشن مثلا این هفته نقد توتال وار براتون میره و به زودی هم نقد دیوینیتی ۲ که یک شاهکار هست. بهتون اطمینان میدم که واقعا مسئله جناحی شدن و … در کار نیست و لااقل تا زمانی که من سردبیر هستم این موضوع نمیذارم اتفاق بیافته. ما بازی پلی استیشن و ایکس باکس و پی سی و موبایل رو کنار هم نقد میکنیم و فرقی ندارن برامون. فقط یک عذرخواهی بسیار بسیار بزرگ به مخاطبین نیتندو بدهکاریم که متاسفانه نمیتونیم در نقد بازی های شاهکار نیتنتدو مثل دیگر پلتفرم ها عمل کنیم زیرا کمتر نویسنذه ای هست که در سطح گیمفا باشه و طردار خاص نینتندو باشه (لااقل من هنوز برخورد نداشتم وگرنه نیتندو هم مخاطبین و گیمرهای بسیار حرفه ای داره) و اگر کسی با این شرایط پیدا بشه قطعا استقبال میکنم از حضورش. حسین جان نظرات و انتقادات و پیشنهاد شما مهم ترین چیز هست برای من و خودتون هم میدونید که بسیار بسیار ارزش قائلم برای نظراتتون. هیچ مشکل هم با انتقاد درست و مودبانه و بی غرض ندارم و حق شماست که اگر از چیزی احساس ناراحتی دارید مطرح کنید و بنده باید جوابگو باشم چون که این سایت مال شماست و بدون شما گیمفایی در کار نخواهد بود. حسین جان مطمئن باشید که از صمیم قلب مبگم جناح و … در کار نیست و علاوه بر ۸۰-۹۰ درصد نقدها که نسخه پی سی هم دارن قطعا بازی های انحصاری عالی پی سی هم براتون نقد میشن مثل خیلی از بازی های مستقل خوب که نقد کردیم و در اصل بازی پی سی بودن و بعدا براشون نسخه کنسول اومده و یا شاید هم نیومده. پی سی یکی از پلترم های اصلی گیم دنیا هست و مطمئنا حداکثر احترام رو برای اون و برای پی سی بازها قائل هستم بنده و حمایت کامل گیمفا رو هم از بازی های پی سی داشتیم و خواهیم داشت. انشالله در اینده کاری کنیم که این حس بد شما از بین ببره و بدونید که بازی های پی سی هم مثل بقیه بازی ها برای ما خیلی خیلی ارزشمند هستن. امیدوار هستم که پاسختون رو گرفته باشید و حرف من رو قبول کنید.
   https://www.aparat.com/saeedsliipknott

   2Thumb up 0Thumb down
   • Hossein E 47 گفت:

    خیلی ممنون آقای آقا بابایی شما در راسته کاریتون که نقد بازیهای سونی هست چون استادین هیچ کمی نذاشتین که این خیلی با ارزشه منم اینو گفتم چون حس کردم این یه ماهه یه مقدار داشت پیسی نادیده گرفته میشد سر همین توتال وار و دیوینیتی که خبراش دیر میومد یا نمیومد نقد به دیگر نویسنده ها که میشد جوابی نمیدادن الان که گفتین نقدها میخواد بیاد خوشحال. شدم واقعا چون منتظر نقد دیوینیتی از گیمفا بودم. شکی نیست به خیلی ثابت شده که شما کاربرا واستون مهمه بی اغراق بیشترین دلیله محبوبیت گیمفا در کنار مقالات و بحث های جالبش که الان یه مقدار کج داره میره همین انتقاد پذیر بودن و برای کاربر ارزش قاعل شدنه شماست. من اینو تو نقد ریکور فهمیدم که کسانی که از نویسنده انتقاد کردن در کمال تعجب جواب پاسخی از ایشون دریافت نشد ولی شما براتون کاربرا مهم بودن و پاسخ کامنت هارو میدادین همین برای شخص من کلی ارزش داره و همین منو این مدت گیمفایی نگه داشته و نگه میداره
    همین که جواب به این خوبی دادین دیگه ناراحتیی نمیمونه حرف شما رو هم صد در صد قبول دارم

    2Thumb up 0Thumb down
    • درود مجدد حسین جان. خوشحالم که حرف بنده رو قبول کردید چون واقعا از صمیم قلب بود و بازی های پی سی و پی سی بازها بسیار بسیار برای من محترم و ارزشمند هستن و قطعا کوتاهی نمی کنیم در نقد کردنشون حسین عزیز. خوشحال هستم که راضی هستید از این که همیشه نظرات کاربرا برای من در اولویته و قطعا تا زمانی که هستم همینطور خواهد بود. انشالله که ازمون در ادامه مسیر راضی تر باشید و با کمک کاربرای عزیز و خوبی مثل شما گیمفا هر روز بهتر بشه و ما در خدمتتون باشیم حسین جان. نقد توتال وار فردا براتون منتشر میشه عصر
     https://www.aparat.com/saeedsliipknott

     1Thumb up 0Thumb down
 26. blake گفت:

  ععععععععععععععالی . ممنون واقعا . ولی خداییش قسمت منفی رو خیلی سعی کردین چن نکته پیدا شه Grin Laugh (شوخی)
  تو دل ما گیمرا که نمره این بازی کامله . واقعا dmc3 علاقه من رو ب دنیا گیم چند برابر کرد تجربه کردنش برای هر گونه گیمری مهمه . همون طور که ذکر کردین “هیچ بهونه ای برای تجربه کردن این عنوان وجود نداره” Yes Yes Yes

  1Thumb up 0Thumb down
 27. vergil2max گفت:

  چند ساعت پیش نقد و تمام کمال خوندم و کلی لذت بردم.خسته نباشید اقای اقابابایی.
  در مورد نقد که چیزی نمیتونه بگم چون تقریبا بی نقص بود ولی در کل شک دارم کسی از موسیقی بازی ایراد بگیره چون اونموقع دیگه دویل می کری نیست.
  این متا نشون میده-داریم شاهکارهای که متا زیر ۹۰ گرفته چه این نسل چه نسل های گذشته.بنظرم تقریبا ۱۱ سال پیش بود که این شاهکار را بازی میکردم و بعد از خدای جنگ ۲ و ۳ سومین هک اسلش برتر عمرم.
  در مورد مشکلات بازی کاملا باهاتون موافقم ولی بازم بنظرم میشد به بازی نمره ۹٫۸ داد.گرچه بنظرم نمره قلبیتون عین من ۱۰باشه.بعد از کریتوس کبیر-ورژیل دومی یا سوم شخصیت محبوب گیمی.همیشه ارزو داشتم یک نسخه می امد که ورژیل نقش اصلی و اول بازی میبود.خاطرهام شیرین گذشتم زنده شد.با تشکر.

  1Thumb up 0Thumb down
  • vergil2max گفت:

   اقای اقابابایی حالا که بحث موسیقی متال شد میشه لطفا چند از بهترین و هیجان انگیزترین اهنگهای که گوش کردید را برام اسم ببرید.

   0Thumb up 0Thumb down
   • بله حتما. البته واقعا در طول این تقریبا ۱۷ سالی که متال و راک گوش میدم بینهایت اهنگ های بی نظیر بودن برام ولی سعی میکنم برترین هاشون رو بگم که خب قاعدتا از متالیکا هستن در اول لیست ون برام بهترین گروه تاریخه.
    ۱- Enter Sandman – متالیکا – این تقریبا بهترین اهنگ کل زندگی من هست
    ۲- Master of Puppets – متالیکا – یک شاهکار بی نظیر
    ۳- Bohemian Rhapsody – از گروه Queen – یکی از ۲-۳ آهنگ تاثیر گذار و برتر تاریخ موسیقی
    ۴- Seasons in the Abyss – از Slayer – یک شاهکار بی همتا که واقعا موزیک خوفناکی داره و در طول اهنگ ۲-۳ بار کلا ساختار موزیک عوض میشه
    ۵- Psychosocial – از Slipknot – یک موزیک بسیار قدرتمند با هنرنمایی بی نظیر کوری تیلور که واقعا وکال فوق العاده ای هست
    ۶- Ich Will – از رامشتاین – یک موزیک پر از خاطره و بی نظیر برای من
    ۷- My Plugin Baby – از Muse – فوق العاده اس و بس
    ۸- Little Piece of Heaven – از Avenged Ssevenfold – بی نظیره
    ۹- So fa Away – از Avenged Sevenfold – یکی از بی نظیرترین آهنگ های ملایم مراک و متال
    ۱۰- Hail To The King – از Avenged Sevenfold – محشره این موزیک
    سعی کردم متنوع بگم از گروه های مختلف. این ۱۰ اهنگ برتر من در متال نیست و فقط یه لست از اهنگاییه که خیلی بی نظیر و زیبا هستن و من عاشقشونم. البته ۲-۳ شماره اول لیست واقعا برام اول هستن. امیدوارم گوش بدید و لذت ببرید
    https://www.aparat.com/saeedsliipknott

    1Thumb up 0Thumb down
  • درود فراوان بر شما. خیلی لطف کردید که وقت ارزشمندتونو گذاشتید و مطالعه کردید مطلب رو. خوشحالم رضایت داشتید. سلامت باشید انشالله.
   قطعا نمره قلبی و کاملا شخصیم ۱۰ هست به این بازی ولی در قالب نویسنده باید برخی نکات رو که همه جهان بهش اشاره کردن و واقعا وجود دارن رو گفت
   https://www.aparat.com/saeedsliipknott

   0Thumb up 0Thumb down
 28. sajad_2011 گفت:

  بسیار ممنون آقای بابایی بابت مقاله .. من همیشه مقاله های شما رو میخونم احساس میکنم اون عشق و علاقه ای که بازی های سبک H&S دارین و به نوعی عشق به این سبک در تمام وجودتون حس میشه رو منم دقیقا همین حس رو در وجود خودم دارم و افتخار میکنم که در چنین سایتی عضوم که شخصی مثه شما مقاله های نوستالژیک و بسیار زیبایی رو خلق میکنه که از تمام وجودش واسه اون وقت گذاشته و با عشق و علاقه نوشته .. سپاس گذارم .

  6Thumb up 0Thumb down
  • درود فراوان بر سجاد عزیز. خیلی خیلی متشکرم ازتون. واقعا نظرتون بسیتار ارزشمند هست برام و بهم انگیزه میده. باعث افتخارمه که راضی هستید از مقالات سجاد جان و کاملا حسی رو که هنگام نوشتن مقاله دارم و حسی که بازی ها دارم رو درک می کنید در نوشته هام که این نشانه اینه که با دقت مطالعه می کنید که این واقعا باعث خوشحالی منه. ما افتخار میکنیم به این که در گیمفا کاربرای فهیمی مثل شما داریم که قدر کار و زحمت رو میدونن و با نظرات خوبتون تمام خستگی رو در میارین از تن نویسنده. انشالله گیمفا با حضور کاربرای عزیزی مثل شما که البته بهتره بگم دوستانم، هر روز بهتر باشه از دیروز و بتونم با مقالات خوب رضایتتونو جلب کنم. خیلی ممنون سجاد عزیز
   https://www.aparat.com/saeedsliipknott

   1Thumb up 0Thumb down
 29. Farshad CJ گفت:

  درود فراوان خدمت شما آقا سعید گل آقا خاطراتمون رو زنده کردی هم داغ دلمو که چرا کپکام اینقدر بدبخت شده اونم ظرف ۲ نسل تو نسل ۶ کپکام چی بود حالا چی شده هی خدا بگذریم در رابطه بازی بگم واقعا همونطور که گفتید ابتدای بازی ناموسا سخت بود اولین باس اون سگ ۳ کله بود منم همیشه چون عشق کل کل داشتم با بچه ها رو درجه سختی هارد شروع کردم بازی رو مگه میمردن بزور ۲تا از ۳ تا کله رو پروندم بازم نتونستم راحت بگم یه ۱۰ یا ۱۲ بار طول کشید تا کشتمش ولی بیخیال نشدم اکثر رفیقام بیخیال شدن رفتن رو درجه های سبک تر بازی رو ادامه دادن اما من ول نکردم اینقدر دیوونه گیم بودم البته هنوزم هستم ولی نمیدونم اون موقع سن پایین و نوجوان پر حس و حال بودم یا بازی ها واقعا با کیفیت و عالی بودن یا اینکه بازی های الان بد شدن آدم دل و دماغ بازی کردن نداره بهترین باس فایت برای من اون دوتا شمشیر های سخنگو بودن چه کمبو های محشری داشتن عالی بود عالی صحنه بلند شدن دانته شمشیرش که تو سینه اش بود برام بهترین صحنه بازی بود خیلی حال داد وقتی فهمید قدرت سنگ چیز خاصی نیست قدرتش تو وجودش و یکی هم صحنه ای که ماری رو در حال سقوط میگیره و اون تو مغزش شلیک میکنه وای که چقدر خوب بود انگار نه انگار گلوله خورد مغزش جای گلوله رو یه انگشت کشید و رفت کلا دنیا به هیچش نبود قسمت ۴ ام عالی بود ولی حیف که ریبوت جدیدش گند زد به تمام خاطرات و فانتزی هام در رابطه موسیقی هم باهاتون شدید موافقم موسیقی متن بازی حرف نداشت آهنگ های هر مبارزه دقیق ماله خودش بود کپکام خدا خفت کنه چرا آخه یه بازی درست و درمون نمیدی در کل مرسی از مقاله عالی تون و یه خواهش که البته تو مقاله قبلیتون هم گفتم اگر مقدوره براتون درباره بازی Global Operation و Metal Slug ( سرباز کوچولو ) هم به دست توانا و قشنگتون یه مقاله بنویسید

  1Thumb up 0Thumb down
  • درود فراوان بر شما فرشاد جان. خیلی ممنونم از لطف و محبتتون و این که وقت با ارزشتون رو میذارید و مطالعه می فرمایید مقالات من رو. واقعا باعث افتخار من هست.
   بسیار نظر زیبایی نوشتید فرشاد عزیز و دقیقا کلمه به کلمه باهاتون موافق هستم و خوشحالم که در زمینه موسیقی بازی دقیقا مثل هم فکر میکنیم.
   چشم فرشاد جان. ممکنه مدتی زمان ببره ولی به روی چشم حتما نوشته میشه
   https://www.aparat.com/saeedsliipknott

   1Thumb up 0Thumb down
 30. girl gamer گفت:

  خدای من یعنی میشه این شاهکار به روزهایه اوجش برگرده یادش بخیر ساله ۲۰۰۵ رو اون زمان خدای جنگ ۱ دویل می کری ۳ انیموشا ۳ رزیدنت اویل ۴ بازی میکردم همه ی بچه های ۷۸ ساله بهم نگاه میکردن Cry ممنونم اقای بابایی روحمونو قوت دادی

  2Thumb up 0Thumb down
 31. girl gamer گفت:

  هیچ وقت اون باس مرحله ی دوم یه زنه شیطانی بنفش بوود یادم نمیره با اون عصاش Yes Yes Yes

  5Thumb up 1Thumb down
 32. DANI PC+PS4 گفت:

  یکی از بهترین بازیهایی که کردم DMC 3 بود منتظر نسخه جدیدش هستم شدید

  3Thumb up 0Thumb down
 33. AHMAD_R3ZA گفت:

  نقد این بازی ، دقیقا مثل خود با ی بی نظیر بود In Love واقعا سری بازی های DMC یکی از بهترین بازی های سبک hack & slash و برای کسایی که از کنسول های نسل ششمی شروع کردن واقعا یه نوستالژی تمام عیاره یه چیزی که تکرار نمیشه ، هیچوقت Cry

  4Thumb up 0Thumb down
 34. حامد بنادری گفت:

  درود بر شما جناب آقابابایی،نقد خاطره انگیزی بود،پیشتر در یکی از نقدها جمله ای بود با این مضمون : در آن زمان (دوران اوج Capcom) کافی بود که نوشته زرد رنگ Capcam خود را به ما نشان دهد،فقط به دنبال این نوشته زرد رنگ بودیم،نیازی نبود در پی نام و نشان آن عنوان باشیم تنها دیدن نام Capcom یعنی تاًیید یک شاهکار دیگر، در واقع نام Capcom مهری بود که تنها به پای یک شاهکار نواخته میشد.این جمله برای بسیاری که از ابتدای نسل پنجم و حتی قبل تر از آن دوران دسته کنسول را به دست گرفته اند کاملاً صدق میکند،ممکن است همین الان هم شخصی بسیاری از عناوین گذشته را تجربه کند اما تجربه یک عنوان در زمان خودش یک تجربه فوق العاده و متفاوت است و این برای کسانی که بازی های Resident Evil 1.2.3-Dino Crisis و دیگر شاهکارهای Capcom را در نسل پنجم و خصوصاً با کنسول PS1 و همچنین Onimusha-Okami-Resident Evil 4-Devil May Cry به علاوه نام های بزرگ دیگر را در نسل ششم و با بهترین کنسول آن دوران یعنی PS2 تجربه کرده باشند حکایت دیگری دارد،البته این عناوین یک شاهکار حقیقی هستند و یک شاهکار به زمان خاصی تعلق ندارد یک شاهکار متعلق به همه زمان هاست کما اینکه بازیکن های کمک سن و سال تر نیز اگر چه در حال و هوای آن دوران نباشند اما در همین زمان هم لذت بسیاری از این عناوین خواهند برد. در آخر یک جمله از شما را نقل قول میکنم:
  ” Capcom شرکتی است که به معنای واقعی از عرش به فرش رسید و بازی هایی داشت که هیچ شرکت دیگری حتی خواب ساختن چنین بازی هایی را نیز نمی دید، اما ضعیف و ضعیف تر شد و رقبا آن قدر قوی شدند که این کمپانی را فرسنگ ها پشت سر گذاشتند.”
  امیدوارم Capcom بار دیگر ققنوس وار از میان خاکسترهای خود برخیزد.

  24Thumb up 0Thumb down
 35. Dante | Devil گفت:

  ممنون اقای بابایی بابت این نقد زیبا… Heart
  واقعا هیچوقت این دو برادر افسانه ای از ذهن هیچکس بیرون نمیره(مخصوصا دانته)

  12Thumb up 1Thumb down
 36. peen گفت:

  درود و سپاس بابت نقد عالی
  هنوز معتقدم هیچ نسخه ای از سری مانند شماره ۳ نشد که نشد و سعی می کنم اون افتضاحی که نینجا تئوری در ساختن نسخه جدید بار اورد و کریستین رونالدو را بجای دانته می خواست به گیمرها غالب کنه فراموش کنم

  7Thumb up 0Thumb down
 37. mohsen8D گفت:

  بازی بی نظیر
  قسمت چهارمشم عشق بود
  یادمه همین سه رو توی سه روز سه بار تموم کردم اون موقه
  فکر کنم ۱۴ سالم بود اون موقه به هرحال خیلی بازیش میکردم و منتظر نسخه بعدیش بودم
  چهارشم بازی کردم بی نظیر بود
  ولی نسخه بعدیش… عکسشو دیدم نخریدم که به خاطرات خوشم لطمه نزنه!

  10Thumb up 4Thumb down
 38. ali dashti گفت:

  سلام آقای بابایی خسته نباشید،مقالتون رو هنوز نخوندم ولی صد در صد میخونم مگه میشه مقاله در مورد بازی dmc باشه و آقای بابایی بنویسه و نخوند یا بد باشه؟ ممنون که ی سری هم به دانته زدید مخصوصا دانته نسخه سوم،ازتون درخواست کرده بودم توی بررسی ویدئویی بازی ها،متاسفانه دقیقا یادم نیست کدوم بازی بود
  چه خاطراتی که باهاش ندارم دوستم توی باس گیر میکرد من میرفتم واسش ردش میکردم،این بازی فوق العاده،عالی و بینظیر بود و هست،واسه اولین بار که دوستم معرفیش کرد بهم فکر نمیکردم بشه بهترین بازی عمرم از وقتی بازیش کردم هک‌ اند اسلش شد سبک مورد علاقه من و هیچ هک اند اسلشی DEVIL MAY CRY نمیشه حتی God of War کمبو های این بازی شگفت انگیز و پایه بازی هک اند اسلش کمبو هست عمرا اگه god of war همچین کمبوهایی داشته باشه
  صحنه های سینماتیک و باسهاش هنوز توی ذهنمه،با چه ذوق و شوقی صحنه های سینماتیک رو نگاه میکردم از متلک های دانته گرفته تا کله خریاش یا لحظه ای که دانته و ورجیل پشت به پشت هم میگن jackpot آخ که چه حسی داشت و چقدر کیف میکردیم بهترین باسش همون سگ سه سر بود کاملا بالانس شده و بی عیب و نقص

  وقتی ی باس رو میکشتی منتظر بودی کات سین بعدش چیه چه سلاحی میده،کمبوهاش چه شکلیه و دانته باهاش چه حرکاتی میزنه بعضی حرکاتش بعد از کشتن باس خیلی فان بود همین سلاح ها بعد هر باس انگیزت رو واسه بازی بیشتر میکرد البته همه ی باس ها سلاح نداشتن

  به نظر من هیچ موسیقی ای به جز هوی متال با حال و هوای dmc و مخصوصا ی بازی هک اند اسلش سرعتی کار ساز نیست
  خلاصه این بازی فوق العاده بود از همه نظر شخصیتا،داستان،موسیقی….. اگه این بازی دسته بندیش مثل فیلمای سینمایی بود میشد،درام،ماجراجویی،هیجان انگیز کمدی
  با اختلاف بهترین بازی عمرم

  3Thumb up 13Thumb down
 39. .kratos king کریتوس فن. گفت:

  نقد خوبی بود
  یکی از بهترینای هک اند اسلش
  ممنون سعید

  11Thumb up 2Thumb down
 40. taxi driver گفت:

  من نسخه معمولی شو رو ps2 بازی کرده بودم فک کنم پارسال بود که نسخه special edition واسه pc دانلود کردم نه میشد با کیبورد بازی کرد با دسته هم که کلا جهتاش برعکس بود

  0Thumb up 5Thumb down
 41. Dr.LC گفت:

  واغن نمیدونم چی بگم……..فوق العاده خوبه؟؟واغن نقد کردن این جور بازیا ک واس همه خاطره میشن خیلی سخته آدم ن میدونه از کجا شروع کنه ن از کجا تموم….دمت آقا سعید خیلی حال دادی…..راجب موسیقی بازی اگه یکم سنگینیش کم تر بود مطمئنا خیلیا بیشتر ازش لذت میبردن ب نظرم باید از کارای لینکین پارک و صد البته بهترین ضدای تاریخ ینی چستر استفاده میشد………..

  3Thumb up 0Thumb down
 42. maximum of pain گفت:

  آقای بابایی مرسی ولی یه بارم یه نقد منفی بنویسین همه نقدهای شما خلاصه شده از شاهکار و فوق العاده و بیست و… . محض تنوعم شده یه نقد از یه بازی بنویسین که دوس ندارین. ده تا بیستا برترم بیخیال شین.

  2Thumb up 8Thumb down
 43. feri80 گفت:

  سلام نقد خوبی بود ولی دلایل کم کردن نمره هم خیلی مسخره بودن من که وقتی ۸ سالم بود بازری کردم اصلا یکی دو ساعت ابتدایی برام سخت نبود

  0Thumb up 0Thumb down
عضویت در سایت

ثبت نام برای این سایت

A password will be e-mailed to you.

دریافت رمز جدید

لطفا نام‌کاربری یا نشانی رایانامه خودتان را وارد کنید. برای ساخت یک گذرواژه تازه با رایانامه، شما یک پیوند دریافت خواهید کرد.

نام کاربری و یا آدرس ایمیل خود را جهت طی کردن مراحل بازیابی رمز عبور وارد نمایید.
ورود به حساب

جستجو در سایت