تصویر برداری هولوگرامی با کینکت

۵ بهمن ۱۳۸۹ - ۲۰:۳۳

وجه تمایز هولوگرافی و دیگر روش‌های تصویربرداری در این است که وقتی تصویر تهیه ‌شده از یک جسم به روش هولوگرافی را بازیافت می‌کنیم این تصویر می‌تواند موقعیتی مشابه با هر موقعیتی که در هنگام تولید داشته است را دوباره بازسازی کند.

به عبارت دیگر وقتی از جسمی یک تصویر هولوگرافیک تهیه می‌شود با قرار گرفتن در زوایای مختلف نسبت به تصویر ایجادشده، زاویه و شکل ظاهری این تصویر تغییر می‌کند و این طور به نظر می‌رسد که جسم اصلی در مقابل دیدگان شما قرار گرفته است نه تصویر آن.

بر اساس این‌که از چه روشی برای تهیه تصاویر هولوگرافیک استفاده شده باشد می‌توان در زمینه‌های مختلفی همچون برچسب‌های هولوگرافیک کارت‌های شناسایی و یا خلق تصاویر دوبعدی تبلیغاتی و یا بسیاری از دیگر فناوری ها از این فناوری استفاده کرد. اما آن چه امروزه از آن به عنوان کلیدی برای ورود به دنیای ارتباطات در قرن بیست و یکم نام برده شده است امکان‌پذیر ساختن برقراری ارتباطات زنده تصویری با استفاده از فناوری تولید هولوگرام‌های سه‌بعدی متحرک است که تصور می‌شود بتواند در آینده ارتباطات میان انسان‌ها را به نحو شگفت‌انگیزی تحت تاثیر خود قرار دهد.
هولوگرافی به عنوان روشی جدید برای تصویربرداری سه‌بعدی از یک صحنه یا یک جسم مشخص نخستین‌بار در سال 1947 توسط یک فیزیک دان از اهالی مجارستان مورد توجه قرار گرفت. این محقق به دلیل طرح ایده استفاده از هولوگرامی برای بهبود توان تفکیک قسمت‌های مختلف تصویر مشاهده شده در میکروسکوپ‌های الکترونی جایزه نوبل سال 1971 میلادی را از آن خود ساخت. اگرچه پیشنهاد مطرح‌شده توسط این محقق در زمینه‌های عملی به اجرا گذاشته‌ شد اما حقیقت این است این روش که تا قبل از اختراع لیزر نتوانسته بود واقعیت‌های عملی خود را به نمایش گذارد. اگر فیلم جنگ ستارگان را دیده باشید حتما به یاد دارید که در سکانسی از فیلم نمایی کامل از فردی دیده می‌شود که رو به دوربین با موک اسکلی واکر شخصیت اصلی داستان در حال صحبت کردن است و جالب این‌که می‌توانستید در اطراف این تصویر به نمایش درآمده از فردی که مخاطب موک بود حرکت کرده و چنین تصور کنید که این فرد واقعا در همان محل حضور دارد.
اگرچه به نظر می‌رسد که چنین ایده‌ای تخیلی و غیرقابل دستیابی است که تبدیل ‌آن به واقعیت سالیان زیادی به طول خواهد انجامید اما خوش بختانه پس از آن‌که این فیلم بر روی پرده سینما به نمایش درآمد تلاش‌های گسترده‌ای برای عملی ساختن آنچه در این فیلم از آن به عنوان روشی ایده‌آل برای برگزاری نشست‌ها و گفتگوها صحبت شده بود انجام شده تا این‌که بالاخره محققان توانستند به کمک قدرت پردازشگرهای پیشرفته که براساس فناوری‌های امروزی طراحی و ساخته شده‌اند و همچنین تصویربرداری از یک جسم در زوایای مختلف و بازسازی این تصویر به کمک نرم‌افزارهای کامپیوتری و تابش امواج لیزر در محیط‌ مرئی که می‌تواند فضایی مملو از ذرات بخار باشد تصویری سه بعدی از آن جسم را به نمایش درآورند که البته با توجه به این‌که این سیستم تصویربرداری اغلب هزینه زیادی را به همراه خواهد داشت و امکان نمایش همزمان صوت و تصویر به صورت زنده را ندارد و می‌بایست متن پیام از قبل ضبط‌ شده باشد همچنان محدودیت‌هایی در توسعه این روش در ارتباطات وجود دارد.
این مقدمه ای بود تا این که بیشتر با تصویر برداری هولوگرامی آشنا بشوید. در جدیدترین هکی که بر روی کینکت انجام گرفته شده کاربران توانسته اند به وسیله کینکت به تصویر برداری هولوگرامی برسند.

در زیر ویدئوی این هک و طرز کار آنرا می توانید مشاهده کنید

دانلود

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید