پهلوان ها به بهشت نمی روند | نقد و بررسی Paladins

۱۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰

لازم نیست بگوییم که چرا اورواچ یکی از بهترین بازی های چند سال اخیر و یا شاید دهه اخیر باشد و چطور بر تمام بازی های بعد از خود تاثیر گذاشته و خواهد گذاشت. البته همانند صنعت سینما، در صنعت بازی نیز شاهد هستیم که پس از آن که یک عنوان موفق، معرفی و عرضه می شود، به سرعت بازی های مشابهی نیز شروع به سر بر آوردن می کنند. یکی از این بازی ها عنوان جدید استدیو Hi-res Studios  است که توسط خود این استدیو نیز بازار یابی و عرضه شده است. نمی توان از عناوین کپی برداری شده سخن گفت و گوشه چشمی به نسخه اصلی نداشت ولی داستان امروز فرق دارد و سعی می کنیم که بدون در نظر گرفتن اورواچ به بررسی Paladins بپردازیم و این بازی را به دید یک بازی مستقل ببینیم.

Paladins یک بازی در سبک شوتر اول شخص است که دارای عناصر قهرمانی است. بازی ای که برای ما یاد آور عناوینی مانند سری Team Fortress  و عنوان Dota 2 است. جایی که یک بازی اول شخص با سبک گرافیکی به ظاهر کارتونی و سرعت بالا با یک بازی دیگر با وجود عناصر قهرمانی و وجود قدرت های مختلف و منحصر به فرد ترکیب می شود و در نتیجه چنین عناونی ساخته می شود.

در پالادینز شما کنترل یکی از ده ها شخصیت موجود در بازی را دارید که از قضا هر کدام نقش مختص به خود را نیز در بازی ایفا می کنند. یکی در تیم باید نقش تانک را ایفا کند در حالی که دیگری باید باید دائما سلامی وی را احیا کند. در سوی دیگر در تیم شما فردی که توانایی وارد اوردن بیشترین آسیب را دارد باید به کشتن دشمنانتان مشغول باشد و سایرین نیز یا باید دشمنان را دور زده و از پیش آن ها را سلاخی کنند یا این که کار مشابه دیگری انجام دهند. این پایه و اساس پالادینز است و مهم ترین نکته این است که شما افرادی را در این نقش ها داشته باشید تا بتواننید در برابر دشمنان شانسی برای پیروزی داشته باشید و نکته عجیب داستان این است که اگر شما به طور مثال ۵ نفر در نقشی به طور مثال Flanker که در واقع یکی از سریع ترین و پر قدرت ترین نقش های بازی است داشته باشید، باز هم به احتمال زیاد در برابر تیمی که دارای همه اعضای ضروری برای نبرد است، خواهید باخت.

البته این مسئله سبب می شود که تیم شما مفهوم کار تیمی و اهیمت نقش ها را درک کند و به صورتی هماهنگ عمل کند و از انجایی که خوشبختانه برای بازی کردن ای عنوان نیاز به دانش و مهارت خاصی ندارید می توانید به راحتی هم تیمی هایی را پیدا کنید و ساعت ها به بازی کردن با ان ها مشغول باشید ولی به محض آن که تیم شما دارای بازی بازانی حرفه ای باشد خواهید فهمید که داستان به همین سادگی ها هم نیست و شما باید تمام مهارت های قهرمان خود را آموخته باشید و بتوانید در زمان مناسب از قدرت مناسب استفاده کنید.

هر قهرمان دارای ۵ قابلیت اصلی است که یکی از آن ها به طور قطع قابلیت شلیک اسلحه است و ۴ عدد دیگر دیگر منحصر به فرد هر قهرمان است. البته اسلحه هر قهرمان نیز اکثرا منحصر به فرد خود او است ولی شباهت هایی نیز بین آن ها دیده می شود. سلاح های اصلی قهرمان ها در محدوده ای بین سلاح های دستی ساده و پر سرعت و اسلحه های اتوماتیک تا عصا هایی که از آن ها انرژی و پلاسما شلیک می شوند قرار دارند و با توجه به نقش قهرمان و نوع سلاح، هر اسلحه دارای رنج، قدرت و سرعت شلیک خود است که در ترکیب با دیگر قدرت های هر قهرمان بازی به خوبی متعادل سازی شده است و استفاده از تک تک سلاح های بازی چه سلاح دور برد باشد چه یک شاتگان کم سرعت و قدیمی برای خود به شدت لذت بخش است.

در سمت دیگر قهرمان های بازی دارای نقش مختص به خود هستند که این نقش توسط دو عامل به آن ها اعطا می شود. یکی سطح سلامتی آن ها که هر چه قدرت خروجی آسیب رسان یک قهرمان بیشتر باشد، از سطح سلامتی کمتری نیز بهره می برد و در نتیجه بازی متعادل باقی می ماند و دیگری قدرت های ویژه و به خصوص هر قهرمان است که نقش اصلی هر یک از آن ها را تعریف می کند.

البته جدای از این قابلیت های ویژه در بازی شاهد بخشی به نام آیتم ها نیز هستیم که کاربری آن ها همان طور که انتظار می رود، افزایش قدرت های به خصوص با خریداری آن ها می باشد. برای خریداری این آیتم ها باید در طول یک بازی با انجام فعالیت های مفیدی مانند کمک به هم تیمی ها، تسخیر اهداف و حمله و یا آسیب رساندن به دشمنان یا کشتن آن ها این امتیاز را کسب کرده و با استفاده از آن ها قدرت های خود را بهببود بخشید البته قدرت این آیتم ها به صورت غیر فعال است، به این منظور که دکمه ای برای فعال کردن آن ها وجود ندارد و فقط به شما قدرت تازه ای اضافه می کنند یا این قدرت ها فعلی شما را بهبود می دهند. در سمت دیگر ماجرا و به عنوان یکی دیگر از ویژگی های خوب بازی در ابتدای هر بازی شما باید علاوه بر قهرمان خود، برای این شخصیت یک تخصص به خصوص نیز انتخاب کنید که البته برای برخی قهرمان ها این تخصص ها یکبار مصرف هستند و برای هر بار استفاده مجدد از این تخصص ها باید با یکی از واحد های پولی بازی این تخصص را برای یک مسابقه خریداری کنید و البته خبر خوب این است که همواره یک تخصص رایگان برای قهرمان های بازی وجود دارد.

در ضمن هر قهرمان بازی دارای یک قدرت نهایی نیز می باشد که با انجام فعالیت های معمول مانند آسیب رساندن به دشمنان شروع به پر شدن می کند می توانید در نهایت با استفاده از آن یا دشمنان خود را در دردسر درست و حسابی بیاندازید یا این که قدرت های دشمنان را خنثی کنید ولی قبل از مسابقات حتما باید توجه داشته باشید که توضیحات این قابلیت های نهایی را حتما بخوانید تا در گرما گرم نبرد در حال کند و کاو برای استفاده درست از آن ها نباشید.

در خصوص گیم پلی بازی شاهد یک بازی پر سرعت و به شدت جذاب هستیم که با توجه به این بازی هنوز در فاز بتا به سر می برد باید شاهد بهبود روز افزون آن نیز باشیم. بازی بیشتز از آن چه که شما تصور می کنید سریع است و زمان اندکی برای تفکر دارید، باید سریع تصمیم بگیرید و شروه به تیراندازی کنید و گرنه کشته می شوید، به همین سادگی. استفاده از قدرت های هیرو ها نیز به همین صورت است یا باید در گوشه ای بنشینید و از دور شروه به تیر اندازی به دشمنان کنید یا این که به وسط میدان نبرد بیایید و شروع به اسپم کردن دشمنان با قدرت های خود بکنید.

بازی دارای یک مود کلی است که در آن دو تیم وظیفه دارند ابتدا بر سر کنترل منطقه ای در میانه میدان نبرد با همدیگر به مبارزه بپردازند و تیمی که موفق شود این منطقه را زودتر تسخیر کند علاوه بر آن که یک امتیاز بدست می آورد، کنترل یک ترن کوچک را نیز بدست می آورد که حالا باید با هل دادن آن به سمت منطقه ای در نزدیکی نقطه اسپاون بازی تیم حریف برنده رقابت شوید. علاوه بر تسخیر منطقه بی طرف میانه زمین، رساندن ترن به مقصد خود نیز برای تیم شما امتیاز به همراه دارد. البته اگر تیم حریف موفق شود که اجازه ندهد ترن شما در مدت زمان معین به هدف برسد، آن ها نیز یک امتیاز برای این کار دریافت می کنند.

این مود در هر دو حالت معمولی و مسابقات رنک قابل اجراست ولی برای دسترسی به مسابقات رنک باید علاوه بر آن که به سطح خاصی رسیده باشید که با بیشتر مکانیک های بازی آشنا شده باشید، باید حداقل ۱۲ قهرمان قابل بازی نیز داشته باشید که رسیدن به سطح مورد نظر بازی ( سطح ۱۵) کار راحتی به نظر می رسد ولی خرید ۳ قهرمان دیگر به مراتب سخت تر است و شاید شما را مجبور کند که بخواهید با پول واقعی یا بسته قهرمان های بازی را خریداری کنید یا این که با پرداخت مبلغی کمتر، آن ها را به صورت مجرا بدست آورید که این پرداخت های درون برنامه ای شاید در ابتدا و برای یک عنوان رایگان چیز عجیبی به نظر ولی متاسفانه شما با پرداخت پول می توانید نسبت به افرادی که پولی پرداخت نکرده اند قدرت های بیشتری داشته باشید و در نتیجه راحت تر برنده شوید.

یکی دیگر از بخش هایی که پیش از شروع مسابقه باید به آن توجه داشته باشید، کارت های قابل استفاده است که بهش ما قدرت های افزوده شده ای می دهند. این کارت ها به صورت معمول از جعبه های بازی بدست می آیند ولی شما می توانید این بسته ها را نیز خریداری کنید و زودتر از سایرین به این کارت های ارزشمند دسترسی پیدا کنید. که متاسفانه اولا این کار چندان عادلانه به نظر نمی رسد و در ثانی با وجود غولی به نام اورواچ سرمایه گذاری بر روی این بازی به هیچ عنوان عاقلانه نیست.

البته یکی از مشکلات بازی این است که در حال حاظر تنها یک مود قابل بازی وجود دارد که البته در آینده مود های دیگری نیز به بازی افزوده می شود ولی در مود های جدید تر احتمالا شاهد این سطح از همکاری تیمی نخواهیم بود. که البته تیم سازنده با کمی تفکر ( بخوانید تقلید بیشتر از اورواچ !) می تواند به این مهم نیز دست یابد.

در مجموع باید گفت که پالادینز به هیچ عنوان بازی نیست ولی چندین نکته سبب می شود که بازی ارزش چندانی نداشته باشد. اولا این که بازی بیش از حد با پرداخت های درون برنامه ای اشباع شده است. درست است هزینه های بازی و سرور های آن باید بدست آید ولی پول دادن برای برنده شدن یکی از منفور ترین کار هایی است که می توان با یک بازی خوب انجام داد.

همچنین بازی بیش از حد از اورواچ کپی برداری کرده است و این هم نقطه مثبتی محسوب می شود و هم نکته منفی بازی است. نکته مثبت از این جهت که می توانید بدون هزینه ای اضافی بازی برتر سال را ( تاحدودی ) تجربه کنید ولی نکته منفی این است که بازی و سازندگان چیز خاصی از خود ندارند. این بازی هم چون جمله ایست که آخر نصب بازی های غیر اصل همیشه می بینید، اگر که از بازی خوشتان آمده است نسخه اصلی را بخرید، این هم داستان پالادینز است.

در پایان نیز باید گفت که اگر به این بازی جذب شده اید باید بدانید که اگر این بازی واقعا و تماما ساخته خود High-res Studio بود، این بازی چیزی از شاهکار کم نداشت ولی چون تقریبا تمام محتوایی که بازی به شما ارائه می کند، پیشتر در سایر عناوین مشابه دیگر نیز دیده شده است به شدت از ارزش بازی کاسته می شود ولی در صورتی که علاقه داشته باشید یک بازی با گرافیکی زیبا، گیم پلی سریع و زیبا و بدون هزینه اضافه، داشته باشید پالادینز گزینه ای درست برای شما است ولی به یاد داشته باشید هر چه بیشتر در بازی پیشروی می کنید خواهید فهمید که چرا باید خود اورواچ را از ابتدا خریداری می کردید.

1
1

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Ali_Sh_97 گفت:

  خیلیییی بازی باحالیه، حتما تجربه اش کنید مخصوصا کسایی که overwatch بازی نکردن

  2
  1
 • OmidRG گفت:

  باشه آقا … فهمیدیم شما پولداری میتونی اوورواچ بازی کنی … ما پول نداریم ، اگر هم داشتیم ۶۰ دلار پول بی زبون رو نمیدادیم برای یه بازی که به قول شما «کپی» مجانیش هست …

  3
  0
 • پوریا گفت:

  سلام خدمت همه دوستان.
  این نقدی که شما گزاشتید مال ۴ سال پیش هست!
  لطفا اگر میشود یک نقد دیگر از بازی را بگزارید. چون این نقدی که من دیدم هیچ شباهتی به نسخه ای که الان دارم بازی میکنم ندارد.در این جا گفته شده بازی فقط یک مود دارد.
  اما در نسخه الان حدودا ۶ مود دارد!
  اینجا گفته شده که در بازی ۱۰ تا کاراکتر هست.اما در حال حاضر حدود ۳۰ تا کاراکتر تو بازی هست!تازه این نقد مال نسخه بتا هم هست.
  لطفا یک نقد دیگر از این بازی بزارید.

  0
  0
 • پوریا گفت:

  سلام خدمت همه دوستان.
  این نقدی که شما گزاشتید مال ۴ سال پیش هست!
  لطفا اگر میشود یک نقد دیگر از بازی را بگزارید. چون این نقدی که من دیدم هیچ شباهتی به نسخه ای که الان دارم بازی میکنم ندارد.در این جا گفته شده بازی فقط یک مود دارد.
  اما در نسخه الان حدودا ۶ مود دارد!
  اینجا گفته شده که در بازی ۱۰ تا کاراکتر هست.اما در حال حاضر حدود ۳۰ تا کاراکتر تو بازی هست!تازه این نقد مال نسخه بتا هم هست.
  لطفا یک نقد دیگر از این بازی بزارید. Neutral

  0
  0