آخرین گزارش مالی شرکت سونی| فروش پلی‌استیشن ۴ به ۶۳٫۳ میلیون دستگاه رسید

۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۷

به‌تازگی گزارش مالی شرکت سونی منتشر شده است که در آن به بررسی میزان فروش سخت‌افزارها و نرم‌افزارها و همینطور میزان درآمدهای این شرکت پرداخته شده است. با ارائه برخی از جزئیات این گزارش، در خدمت شما خواهیم بود.

شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی به‌تازگی در بخشی از آخرین گزارش مالی خود که مربوط به سه ماهه اول مالی می‌شود، اعلام کرده است که در حال حاضر حدود ۶۳٫۳ میلیون دستگاه پلی‌استیشن ۴ در سراسر دنیا به فروش رسانده است. میزان فروش این کنسول در دوره گذشته یعنی تا پایان ۳۱ام مارس، ۶۰ میلیون دستگاه بوده است که این موضوع نشان دهنده این است که سونی بین بازه زمانی اول آوریل تا ۳۰ام ژوئن، ۳٫۳ میلیون دستگاه از کنسول نسل هشتمی خود یعنی پلی‌استیشن ۴ به فروش رسانده است.

این رقم جدید، یعنی ۶۳٫۳ میلیون دستگاه، صرفاً نشان دهنده تعداد دستگاه‌هایی است که به خرده‌فروشی‌ها ارسال شده است، نه تعداد دستگاه‌هایی که به دست مشتری رسیده است. رقم دقیقی که سونی در دوره گذشته اعلام کرده بود، ۶۰٫۴ میلیون دستگاه بود؛ رقمی که این شرکت طی رویداد E3 2017 افشا کرد، یعنی دقیقاً در تاریخ ۱۱ام ژوئن.

اما در مجموع این میزان فروش، نشان دهنده کاهش فروش پلی‌اسیتشن ۴ نسبت به سال گذشته است؛ سالی که در آن در همین دوره مشابه، سونی موفق به فروش ۳٫۵ میلیون دستگاه پلی‌استیشن ۴ شده بود. به عبارتی ساده‌تر، سونی در سه ماهه اول مالی در سال گذشته، توانسته بود ۰٫۲ میلیون دستگاه بیشتر از دوره مشابه در سال جاری، پلی‌اسیتشن ۴ به فروش برساند. همانطور که در ماه‌های گذشته نیز اشاره شده بود، سونی تا پایان سال مالی، انتظار فروش ۱۸ میلیون دستگاه پلی‌اسیشن ۴ دارد؛ سال گذشته سونی موفق یه فروش ۲۰ میلیون دستگاه تا پایان سال مالی شده بود. این موضوع نشان از کم شدن توقع مدیران سونی از میزان فروش پلی‌اسیتشن ۴ دارد. به هر حال فروش کنسول‌ها سال به سال رو به کاهش است و اگر سونی بتواند همین اختلاف ۲ میلیون دستگاه را در سال جاری حفظ کند، خواهد توانست انتظارات خودش را برآورده سازد.

بخش بازی‌های رایانه‌ای و خدمات شبکه سونی، که کسب‌وکار پلی‌اسیتشن را پوشش می‌دهد، رشد ۵٫۴ درصدی درآمد خود را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. درآمد این بخش درمجموع ۳۴۸٫۱ میلیارد ین می‌باشد. سونی اعلام کرده بود که بالا رفتن فروش این شرکت در درجه اول به فروش خوب بازی‌های پلی‌اسیتشن ۴ برمی‌گردد که شامل فروش بازی‌های دیجیتالی نیز می‌شود که در این بخش نمی‌توان از سهم بزرگ پلی‌اسیتشن وی آر در جهت بالا رفتن فروش کلی بازی‌های سونی، چشم‌پوشی کرد. همچنین سونی در بخش دیگری از این گزارش مالی اعلام کرد که کاهش قیمت پلی‌استیشن ۴ برروی بازی‌ها و خدمات شبکه این شرکت تأثیر منفی داشته است.

و اما نکته قابل توجه در این گزارش این بود که سونی هیچ آمار و ارقامی از میزان فروش پلی‌اسیتشن وی آر اعلام نکرد. آخرین باری که سونی میزان فروش این دستگاه را اعلام کرده بود در ماه فوریه بود که این شرکت اعلام داشت که آن‌ها موفق به فروش ۹۱۵,۰۰۰ دستگاه پلی‌استیشن وی آر شده‌اند.

از لحاظ درآمد عملیاتی، درآمد این شرکت در این دوره ۱۷٫۷ میلیارد ین بوده است. لازم به ذکر است که درآمد این شرکت در این بخش، در دوره مشابه سال قبل، ۲۶٫۳ میلیارد ین بوده است که بازهم نشان از کاهش درآمد سونی می‌باشد. سونی اعلام کرده است که بخش اعظم این کاهش درآمد به‌دلیل پروژه‌های سنگینی بوده که این شرکت در سال گذشته داشته است. زمانی که این شرکت پروژه‌های عظیم و بسیار سود آور در دست توسعه داشت و یا عناوین فرست پارتی بزرگ مانند Uncharted 4 در برنامه‌های خود داشت، مشخص بود که درآمد آن در این بخش‌ها رشد زیادی خواهد کرد. بنابراین می‌بینیم که کاهش قیمت پلی‌استیشن ۴ باز هم برای این شرکت مشکل ایجاد کرده است.

سونی یک شرکت بسیار بزرگ با بخش‌های متعدد است که زیر مجموعه‌های زیادی از جمله بخش فیلم، تلویزیون، گوشی‌های هوشمند و دیگر بخش‌ها دارد. به‌طور کلی درآمد سونی در این دوره، ۱۵٫۲ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است و به رقم ۱٫۸ تریلیون ین رسیده است. همچنین درآمد عملیاتی این شرکت نیز به ۱۵۷٫۶ میلیارد ین رسیده است.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید