تحلیل فنی | سیستم بودجه‌ای برای اجرای ۴K سری‌ بازی‌های Crysis

۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰

موضوع اجرا شدن بازی‌های مختلف برروی سخت افزار های مختلف و گوناگون، همیشه برای بازی‌بازان مهم، چالش برانگیز و البته سرگرم کننده بوده است. بازی x برروی پلتفرم y با چه مشخصاتی اجرا می‌شود و آیا سیستم مورد نظر، توانایی لازم را برای اجرای بازی های خاص دارد یا خیر. با قسمتی دیگر از سری تحلیل سخت افزاری با ما همراه باشید تا تا عملکرد سری‌ بازی های Crysis را برروی یک سیستم بودجه ای بررسی کنیم.

اگر با منبع تحلیلی دیجیتال فاندری (Digital Foundry) آشنایی داشته باشید، می‌دانید که عوامل آن، هر از چندگاهی، ویدیویی با نام ۴K On the Budget تهیه و منتشر می‌کنند. در این سری ویدیو ها، تحلیلگران دیجیتال فاندری سعی می‌کنند با استفاده از یک سیستم بودجه ای و با حداقل هزینه (تقریبا)، بازی های مختلفی را با رزولوشن ۴K و نرخ فریمی ثابت اجرا کنند. کارت گرافیک استفاده شده در این برنامه، GTX 970 است که به نظر کارت گرافیک تقریبا کم خرجی برای گرفتن رزولوشن ۴K به حساب می‌آید. اگر برایتان سوال پیش آمده که چرا از این کارت گرافیک در این برنامه استفاده می‌شود، باید بگویم که GTX 970 در رده بندی محبوب ترین کارت های گرافیک، جایگاه های فوق‌العاده ای مانند دوم یا سوم دارد و این در حالی است که کارت های گرافیک قدرتمند تری نیز در بازار مودجود هستند.

هم‌اکنون یک قسمت از سری ۴K On the Budget را برای شما آماده کرده‌ایم؛ جایی که دیجیتال فاندری می‌خواهد با سیستم بودجه ای خود، سری محبوب Crysis را با رزولوشن ۴K اجرا نماید. ابتدا بگذارید مشخص کنم که دیجیتال فاندری در کنار کارت گرافیک اشاره شده، از پردازنده Intel Core i5 – 6500 CPU 3.20 GHz و ۸ گیگابایت RAM در سیستم بودجه ای خود استفاده می‌کند که برای گرفتن خروجی ۴K از بازی های مختلف و مشاهده جلوه های بصری زیبا، سیستم ارزان و خوبی به نظر می‌رسد. البته فراموش نکنید که GTX 970 قطعا به اورکلاک احتیاج دارد تا بتواند نیازهای ما را برطرف نماید؛ با این حال تحلیلگر دیجیتال فاندری اشاره می‌کند که نباید در بخش اورکلاک، کارت گرافیک را درون خط قرمز ها ببریم و فشار زیادی روی آن بیاوریم.

اول از همه به سراغ جدید ترین شماره از سری، یعنی Crysis 3 می‌رویم که در سال ۲۰۱۳ عرضه شد. همان طور که می‌دانید‌، سری Crysis، به لطف موتور کرای انجین و البته طراحان فنی کاربلد استودیوی کرایتک، همیشه از نظر فنی، جلوتر از زمان خود بوده و پیشگام عمل کرده است. برای دست یافتن به یک سناریوی خوب در اجرای بازی Crysis 3 با رزولوشن ۴K، قطعا باید بعضی از عوامل را قربانی کنیم؛ یکی از آن ها، بزرگترین چالش هر بازی‌باز رایانه‌ شخصی، یعنی Anti-Aliasing و Multi Sampling است که در این جا باید به درجه FXAA بسنده کنیم. با این که بازی هم‌اکنون فوق‌العاده به نظر می‌رسد اما در حالت عادی و در مرحله ابتدایی جنگل، نرخ فریم اصلا ثابت به نظر نمی‌رسد.

با فشار بیشتر برروی پدال گاز کارت گرافیکمان، می‌توانیم به چیزی که می‌خواهیم، برسیم.

با فشار بیشتر برروی پدال گاز کارت گرافیکمان، می‌توانیم به چیزی که می‌خواهیم، برسیم. بازی هم‌اکنون در همان مرحله و سکانس، نرخ فریم ۳۰ به بالا دارد و مشکلی به چشم نمی‌خورد اما در هنگام درگیری با دشمنان، با افت فریم آزار دهنده ای مواجه هستیم که به ما می‌گوید: هنوز جای کار بسیاری برای تنظیم کردن بازی وجود دارد. حال، به مرحله بارانی و چالشی تر بازی می‌رسیم؛ در اینجا مجبور به پایین آوردن رزولوشن سایه‌ها و Post Processing هستیم و حتی برای رفع مشکل V-sync، از فناوری کارت گرافیک های انویدیا کمک می‌گیریم (V-sync درون بازی را غیر فعال می‌کنیم). بازی به نظر هیچ مشکلی ندارد و در چالش برانگیزترین لحظات نیز از نرخ فریم ۳۰ بر ثانیه پایین‌تر نمی‌آید.

کار سختی برای ثابت کردن نرخ فریم Crysis 3 با رزولوشن ۴K در پیش است.

این پایان کار برای Crysis 3 نیست و می‌خواهیم GTX 970 را با چالش بیشتر و سنگین تری مواجه کنیم. به مراحل بزرگ تر و حجیم تر بازی که وارد می‌شویم، درمی‌یابیم که ثابت کردن نرخ فریم با وجود انتظارات ما، به هیچ وجه امکان پذیر نیست زیرا در هر مرحله عناصر متفاوت و سنگینی دیده می‌شوند که هر چند شگفت انگیز و زیبا هستند اما کار را برای ما بسیار سخت می‌کنند؛ از سیستم ذرات بازی بگیرید تا بافت های ضخیم و برآمده بازی، همه و همه چالش بزرگی ایجاد می‌کنند. در هر صورت، با تنظیم بازی به صورت زیر، می‌توان بهترین خروجی را با رزولوشن ۴K Native گرفت:

با تنظیم گرافیکی بازی به این صورت، می‌توان بهترین خروجی را با رزولوشن ۴K Native گرفت

به سراغ شماره پیشین سری، یعنی بازی Crysis 2 می‌رویم؛ عنوانی که در سال ۲۰۱۱ عرضه شد و مانند انتظار، شگفت انگیز به نظر می‌رسید (همین الآن هم زیباست). خوشبختانه در این جا چالش کمتری مقابل ما قرار می‌گیرد و می‌توانیم بازی را رزولوشن ۴K، تنظیمات گرافیکی Very High و Anti-Aliasing قابل قبول، با نرخ فریم میانگین ۴۵ فریم در ثانیه اجرا کنیم. این در حالی است که اگر به نرخ فریم ۳۰ بر ثانیه نیز راضی هستید، می‌توانید تنظیمات گرافیکی بازی را تا Extreme (یا مرز آن) پیش ببرید (اگر هم نرخ فریم ۶۰ می‌خواهید، به خوبی می‌توانید به آن برسید).

 

یکی از موارد مهم درباره Crysis 2 این است که بازی برخلاف شماره های اول و سوم، محیط های بزرگ و وسیع و نقشه های سندباکس ندارد و همین نکته کار را برای اجرای بازی راحت تر می‌سازد؛ حتی راحت تر از نسخه اول که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. در شماره دوم دیگر خبری از سبزه های با کیفیت و ضخیم، ذرات ناشی از محیط جنگلی و … نیست و بازی بیشتر در محیط های شهری و با ساختمان های بزرگ جریان دارد؛ ساختمان هایی که پردازش گرافیکی آن ها قطعا ساده تر و سبک تر است.

زیبا و هوس‌انگیز!

به سراغ نسخه اول سری می‌رویم. بازی‌بازان کم سن و سال که زمان عرضه بازی در سال ۲۰۰۷ را به یاد نمی‌آورند، قطعا با دیدن جلوه های بصری بازی شگفت خواهند شد. چگونه یک بازی ویدیویی در سال ۲۰۰۷ چنین جلوه های گرافیکی فوق‌العاده‌ای داشت و آیا کسی در آن زمان می‌توانسته Crysis را روی سیستم خود اجرا نماید؟ واقعیت این است که هم‌اکنون نیز نباید اجرای Crysis را دست کم گرفت. برروی سیستم بودجه ای، Crysis با رزولوشن ۴K و تنظیمات گرافیکی High و Very High، با میانگین نرخ فریم ۳۷ بر ثانیه اجرا می‌شود؛ این در حالی است که Anti Aliasing به صورت کامل  غیر فعال است (به گفته تحلیلگر دیجیتال فاندری، با فعال کردن Anti Aliasing عملکرد بازی به شدت افت خواهد کرد). همان طور که مشاهده می‌کنید، اجرای شماره اول که در سال ۲۰۰۷ اجرا شده، سخت تر از اجرای شماره دوم (۲۰۱۱) است اما بازی آن قدر زیبا به نظر می‌رسد که هم‌اکنون، در سال ۲۰۱۷ می‌توان آن را بازی کرد و به شدت لذت برد (نظرتان در مورد عرضه نسخه‌های ریمستر سه گانه Crysis روی کنسول‌های نسل هشتمی و میان نسلی چیست؟ فکر نمی‌کنم با وجود وضعیت نابسامان استودیوی کرایتک، فعلا چنین اتفاقی رخ دهد).

نسخه اول Crysis در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و در آن زمان اجرا بازی روی سیستم‌های مختلف، کاری طاقت فرسا به حساب می‌آمد. بازی پس از ۱۰ سال عرضه، هنوز هم زیبا به نظر می‌رسد.

شما می‌توانید ویدیوی کامل این قسمت از سری ۴K On The Budget را در زیر دانلود نمایید (واضح است که تنها مشاهده ویدیو به صورت ۴K باعث فهم دقیق موضوعات فنی این سری می‌شود):

دانلود ویدیو با رزولوشن ۲۱۶۰p

حتما نظرات خود را درباره ویدیوهای تحلیلی و سخت افزاری منبع دیجیتال فاندری (مانند همین ۴K on the Budget) به ما بگویید. تا قسمتی دیگر از سری ویدیو‌های تحلیلی، خدانگهدار.

0
0
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • proGamer گفت:

  این کرایسی هنوز هم ی چالش گرافیکیه

  0
  0
  • دوستان توجه داشته باشید که مشاهده این این مطالب و ویدیوهای تحلیلی نه تنها لذت بخش و هیجان انگیزه، بلکه باعث بالا رفتن سطح دانش و تجربه بازی‌بازان میشه… خیلی فرقی نمیکنه رو چه پلتفرمی بازی می‌کنید (هر چند PCبازها بیشتر به کارشون میاد)، همین که یک بازی‌باز با این تحلیل ها و جزئیات مربوط به سخت افزار و گرافیک بازی‌ها آشنا بشه و دست و پنجه نرم کنه، چیز ارزش‌مندی به دست آمده.
   در مورد ویدیو‌های مقایسه عملکرد بازی‌ها بین پلتفرم های مختلف هم توجه داشته باشید که اصلا قصد قضاوت پلتفرم یا کنسول خاصی رو نداریم و فقط می‌خواهیم با تفاوت ها و جزئیات بیشتر آشنا بشیم و سطح دانش خودمون رو بالا ببریم.
   امیدوارم لذت ببرید.

   0
   0
  • ALIThelastofus گفت:

   بازیی که گرافیک بالایی داشت ولی گیم پلی تکراری و خسته کننده من شماره ی دوش رو با اکراه و تنفر تمومش کردم البته توی ps3 چند سال پیش ولی همیشه pc بازها ازش به عنوان یک چالش بزرگ سخت افزاری یاد میکنند مخصوصا یکشو رایس هم همین مشکل رو داشت گرافیک بالا ولی گیم پلی تکراری

   0
   0
 • mamad313 گفت:

  واقعا بازیش عالی بود ارزش دوباره بازی کردن رو داره

  0
  0
 • Rico Rodriguez Coming Soon گفت:

  باورنکردنیه !!!! واقعا گرافیکش بالا بوده .جالبه من هیچوقت سمتش نرفتم.!!!!چون عکس رو بازی سرباز معمولی نبود سرباز اینده بود. Grin

  0
  0
 • OLDKRATOS گفت:

  یادش بخیر Yes
  اما اینکه crysisهمیشه نیازمند سخت افزار بسیار قدرتمند بوده بخاطر این موضوعه که سازنده ها بخاطر دستیابی به سطح رندرینگ بالا و استفاده از سخت افزار قدرتمند بازیو روی یک سخت افزار بسیار رده بالا بهینه کردن.
  وگرنه حال حاضر بسیاری از عناوین به لحاظ فنی از crysis 3 قویتر هستند.کسانی هم که به این موضوع خوشبین نیستند بهتره battlefield 1 رو ۴k تجربه کنن تا متوجه حرفم بشن چون واقعا battlefield 1 بسیار چشم نوازه

  0
  0
  • Rico Rodriguez Coming Soon گفت:

   قطعا.واسه بتل ۱ حتی تریلر ۸K از گیم پلیش هم تو اپارات موجوده.
   بحر حال کرایسیس در زمان خودش بهترین گرافیک رو داشت.ناگفته نمونه Amazon Lumbyard موتور گرافیکی Star Citizen ، Everywhere و The DRG Initiative هم بر اساس CryEngine 3 ساخته شده و در واقع این سه بازی وراث Crysis محسوب میشن.

   0
   0
  • TERIXA گفت:

   BattleField 1 بیشتر بر پایه نور پردازیه به قول خودشون برات Eye Candy درست میکنن ولی در کل بهینه سازیش واسه PC عالی بود بر خلاف خیلی از عناوینی که این روزا منتشر میشه.

   0
   0
 • aliguy گفت:

  زمان عرضه اولین نسخه گرافیگ روز بازار ۸۸۰۰ gtx بود داییم خریده بود اما حریف جزئیات بازی نشد این بازی از نظر بصری واقعا اخرشه

  0
  0
 • aet گفت:

  اقا این کرایسیس ۲ یه شاهکار بود!
  اون رو با gt 220 بازیش کردم و اصلا هم نمیدونم چه فریم ریت یا رزولوشنی داشت!
  الان خواستم یه بار دیگه بازیش کنم Smile

  0
  0
 • MahdiLGMMP گفت:

  یادمه crysis 1 اومده بود تو گرافیکش مونده بودم حالا میرم تو بازی خیلی بد به نظر میاد

  0
  0
 • TERIXA گفت:

  بعد خوندن این خبر جو نگیردتون برید اورکلاک کنید هم عمر گرافیک کم میشه هم اگه یه دفعه سرعت فرکانس ببرید بالا گرافیک احتمال منهدم شدنش وجود داره.

  0
  0
  • Rico Rodriguez Coming Soon گفت:

   من یک واتر کولر دارم ولی جرات اورکلاک ندارم.نگهش داشتم انشاالله اول مهر قیمت ها پایین بیاد از شر ۲۵۰۰K خلاص بشم.
   امیدوارم تا اون موقع نسل هشتم بیاد اخه حتی i5 های کافی لیک هم شش هسته داره که در اون صورت ترجیح میدم i5 بگیرم.

   0
   0
 • beyond2soul گفت:

  دوستانی که میگفتن با ۵۰۰ دلار نمیشه پی سی ۴کی بست
  لطفا به یووووووووووی توووووووووب برن
  و کلمه زیر رو سرچ کنند مثلا
  pc 500 dollar 4k
  و کلی سیستم به شما معرفی میشه که اولا همه بازی ها رو ۴کی واقعی میاره
  دوما با این سیستم شما میتونی بازی ها روی فول اچ دی روی الترا یا های با ۶۰ فریم بزنی ( بر خلاف کنسول ها )
  سوما میتونی باهاش بازی های نسل های قبل از شرکت های سونی ماکرو و نینتندو رو با امولاتور بازی کنی
  چهارما این پی سی که میخری مثل وان ایکس برای یک یا ۲ سال نیست ومیتونی در آینده هم باهاش بازی کنی
  پنجما غیر از بازی میتونی باهاش به انیتنرت بری . برنامه های گرافیکی کاری کنید. ایمیل بزنید. وب گردی . فیلم دیدن. و ……..
  پنجما بازی ها ایکس باکس که روی پی سی هم میاد پس دلیل خریدی برای شما نمیمونه.
  ****************
  حالا شما قضاوت کنید وقتی با ۵۰۰ دلار میشه همچین کاری کرد؟ چرا کسی باید بره اون کنسول رو بخره
  اینجاست که تمام اقتصاد دانا و خود قیل میگه ما توقع فروش زیاد نداریم
  تو همین ایرانش هم این کنسول وقتی بیاد ۳ میلیون کمتر نیست ( سوئیچ ۳۰۰ دلاری بالای ۲ تومان بود )
  شما با همون ۳ میلیون میتونی یک سیستم ۴کی واقعی و فول اچ دی الترا و ۶۰ فریم داشته باشه با توضیحات بالا
  موفق باشید

  0
  0
  • amir2hashmati گفت:

   ما میخریمش قیمتشم مهم نیست تو فقط بسوز ROTFL ROTFL

   0
   0
  • arianazk1375 گفت:

   عزیز من تو بگو با ۲۰۰دلار میشه پیسی بست بازیهارو با کیفیت۴kبیاره وقتی یکی با کنسول حال میکنه عمرا طرف پیسی بره و برعکس این پلتفرم هست تعیین میکنه کی سمت چی بره و علاقه یکی مثل من حال میکنه رو کاناپه باشه و لم بده و روی تیوی ۴۲اینچ بازی کنه یکی ترجیح میده رو صندلی بشینه و رو صفحه۲۰اینچ حالا باز بیا بگو با این قیمت میشه فلان کار کرد

   0
   0
   • beyond2soul گفت:

    تو نمیدونم همون هستی یا نه یکبار جوابت رو دادم. فکر کنم همونی.
    در مورد کاناپه فلان
    شما میتونی با ۲۰۰ هزار تومان یک صندلی مدیریتی بخری یا با همون کاناپه پشت کامپیوتر بشینی و با گیم پد یا همون دسته بازی کنی
    در مورد کنسول این حرفها هم شما زمانی با این پول طرف کنسول میری که بازی انحصاری داشته باشه
    وقتی همه بازی هاش روی پی سی با کیفیت و گرافیک بالاتر و فریم بالاتر هستش؟ مریضی؟
    در مورد تلویزیون ۴۲ اینچی
    تلویزیون کنتراست بهتری داره خوب و نسبت به سایزش ارزون تره. و هرتز بالاتر

    ولی تو کیفیت تصویر مانیتور بهتره چون تراکم پیکسلیش بیشتره. اینپوت لگش کمتره که به درد بازی میخوره. و همینطور مصرف برقش پایین تره.
    پس میبینم که خرید یک کامپیوتر با توضیحاتی که دادم خیلی به صرفه تر و بهتره خیلی خیلی بهتره

    منبع :
    http://iusnews.ir/fa/news-details/178678/%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%AA%D9%88%D8%B1-%DB%8C%D8%A7-%D8%AA%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D9%88%D9%86%D8%9F-%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%9F/

    0
    0
    • arianazk1375 گفت:

     تو لیست قطعاتی که بشه باهاش مثل کنسول بازیهاشو ۴kبازی کرد و بنویس دسته ۲۰۰هزار تومنی سهله یه الایت میخرم با از این صندلی های گیمری

     0
     0
     • beyond2soul گفت:

      شما برو تو یوی توب
      بزن چندین دستگاه نام بردن و بنچمارک بازی ها هم هستش

      ***********
      در مورد مانیتور هم
      شما یک تلویزیون هم بخوای بخری که اینپوت لگ پایینی داشته باشه و بازی هم توش سایه ایجاد نشه باید بالای ۴ ۵ میلیون پول بدی
      ******************
      در کل خرید وان ایکس اشتباهه دوست من
      من همیشه گفتم خرید پرو هم اشتباهه

      0
      0
    • arianazk1375 گفت:

     در ضمن این مانیتورهایی که با این قابلیتهای زیبا میگی بالای ۲ میلیون تومن هستن و برای کسی هست که بالای۵ میلیون خرج کردن و قصد تهیه مانیتوری بدون پرش صفحه و رفرش ریت بالا هستن در اون صورت هست کیفیتش از تیوی بالاتر میشه نه هر مانیتوری

     0
     0
    • arianazk1375 گفت:

     و تعجبم اینه حاضرین هر پیشنهاد سختی بدید خودتونو از راحتی کنسول محروم کنید صندلی بهترین نوعش هم باشه شما مجبوری به دلیل کوچکتر بودن مانیتور نسبت به تیوی فاصلتونو رعایت کنید دوم حالا باز شما خوبی یه بنده خدایی میگفت کیس ببر وصل کن به تیوی !!!

     0
     0
  • arianazk1375 گفت:

   بعد برادر من کارت۱۰۸۰با اون همه دبدبه و کبکبه توانایی اجرای ۴kو ۶۰فریم در اخرین کیفیت نداره که قیمت این کارت به تنهایی بالای ۵۰۰دلار هست رم و سیپیو که باید نوع بسیار عالی باشه تا برا گرافیک مشکل بوجود نیاره و منبع تغذیه و مادربرد و همه اینارو بدون احتساب مانیتور بگیریم قعطعا بالای۱۰۰۰دلار میشه چیزی که صد در صد بیشتر هست و باز توانایی این اعدادی که ذکر کردید نداره شما ی سیستم معرفی بکن به من که فورزای جدید ۴kو ۶۰فریم بیاره همین امروز ۵۰۰دلار پیسی با انتخاب قطعات توسط شما میخرم

   0
   0
   • beyond2soul گفت:

    همینجا نگه اش دار
    بله بنده خودم ۱۰۸۰ دارم و ۴کی ۶۰ فریم نمیاد
    شما اصلا بازی با جزئیات پاییت فورتزا رو نگو دوست من
    اگر اینطوره؟ چرا این کنسول بازی گیرز رو ۴کی و ۶۰ فریم نیاورد؟ گرافیک مالی هم نداره خداییش روی پی سی بازی کردم
    در ضمن چرا بازی های دیگه ای مثل اساسین رو ۴کی ۳۰ فریم نمیاره؟ ( انداخن گردن موتور بازی )
    ولی بازی های دیگه هم که در آینده دارن میان مثلا متر
    رو ۴کی و ۳۰ فریم هم آورد کلات رو بنداز بالا
    شما به خاطر اجاری یک بازی ماشینی با جزئیات پایین در مرحله داری این کنسول رو هیولا میکنی در صورتی که اینطور نیست
    دفاع میخوای بکنی منطقی دفاع کن لطفا

    0
    0
   • Aminh گفت:

    دیگه زیاده روی کردید من GTX 1080 دارم که بازی ها رو روی نهایتش با کیفیت ۴K اجرا میکنه و فریم بعضی بازی ها مثل Titanfall 2 رو ۱۴۳ ثابت نگه میداره.

    0
    0
   • crystal sky گفت:

    همون ۱۰۸۰ یی که گفتی میتونه فورزا رو ۴k رو بالاترین جزییات حتی بیشتر از ۶۰ فریم هم بیاره

    0
    0
 • MS GAMER گفت:

  یعنی من میتونستم ۴k بازی کنم Neutral

  0
  0