همسرم مقابل “ايكس باكس” جبهه گرفت

۳۰ دی ۱۳۸۹ - ۰۸:۵۰

استیو بالمر در این مصاحبه از پاسخ دادن درباره سوال‌هایی که از ویندوز موبایل ۷، محصول جنجالی مایکروسافت که با هدف رقابت با شرکت‌های اپل و گوگل در حال تکمیل است مطرح شدند پاسخ مستقیم و آشکاری نداده است.

یو اس ای تودی: در حال حاضر مهمترین موضوع در رابطه با عرضه محصولات مایکروسافت چیست؟

– استیو بالمر: اگر بخواهید بدانید اشتیاق مصرف کنندگان در چیست، آنچه مردم دوست دارند در دست بگیرند و از آن استفاده کنند ایکس-باکس و ایکس-باکس کینکت است. حتی در مورد خانواده خودم هم به همین شکل است. همسرم در ابتدا نسبت به این دستگاه‌ها جبهه گرفته بود و می‌گفت این دستگاه برای پسربچه ها است! اما اکنون از آن استقبال کرده و استفاده می کند. این بازی‌ها دسترسی خانواده‌ها را به سرگرمی افزایش می دهند زیرا با کمک کینکت می‌توانید از بدن و صدای خود در کنترل بازی‌ها استفاده کنید. تنها باید بنشینید و بگویید “ایکس باکس”، یا “فیلم را پخش کن” تا دستگاه دستورهای شما را اجرا کند.

شما طی تعطیلات آغازین سال هشت میلیون کینکت به فروش رساندید که بیش از انتظارتان بود. چه عاملی میان کینکت و دیگر کنسول‌های بازی موجود در بازار تفاوت ایجاد می کند؟

– ایکس باکس یک کنسول بازی نیست، بلکه مرکز سرگرمی خانواده است. جایی برای برقراری ارتباطات اجتماعی، جایی برای تماشای تلویزیون، تنها سیستمی که می‌توانید در آن از بدن، صدا و فرم بدن به عنوان کنترل کننده استفاده کنید.

اما به نظر می آید همه دارند در مورد تلفن‌های هوشمند حرف می‌زنند. در مورد ویندوز ۷ موبایل بگویید، در چه وضعیتی است؟ در چنین وضعیتی که شما رقبایی مانند اندروید و اپل دارید، انتظاراتتان از این محصول چیست؟

– رقابت‌های زیادی وجود دارد، اما زیباترین تلفن‌های همراه بازار محصول ما است. ما طیف بزرگی از ابزارهای جایگزین برای تلفن‌های همراه، نرم افزارها و دیگر ابزار داریم که به خوبی یا بهتر از دیگر محصولات دیگر شرکت‌ها است. کارهای زیادی در پیش است اما ما در بازی رقابت حضور داریم.

اما آیا برند مایکروسافت برای افراد جوانی که در جستجوی شرکت‌هایی مانند اپل یا گوگل است، عامل جذابی به نظر می‌آید؟

– شما خود (خطاب به مصاحبه کننده) یک پسر ۱۵ ساله دارید که روزی می‌گوید: یک ایکس باکس می‌خرم. من نوجوانانی را می‌خواهم که برای داشتن کینکت به همین اندازه هیجان زده شوند اما هنوز برای وسعت دادن به طیف کاربران برنامه کاری دقیقی نداشته‌ایم.

آیا پدیده تحول نسل در حال وقوع است؟ مردم درحال تغییر دادن عملکرد خود، از استفاده روزانه از رایانه‌ها به انجام هر کاری به صورت قابل حمل و بی سیم هستند. آیا ویندوز موبایل ۷ می‌تواند چنین تقاضاهایی را تامین کند؟

– مردم کارهای مختلف را به شیوه های مختلف انجام می‌دهند. قرار نیست همه با هم برای نوشتن مشق‌های خود از تلفن استفاده کنند. آنها قطعا بارها و بارها از تلفن هوشمند خود برای خواندن یا عکاسی و یا یادداشت استفاده می‌کنند. نکته مهم این است که دریابیم مردم برای انجام کارهای خود ابزارهای مختلف می‌خواهند و اصلا اهمیتی ندارد بر اساس انرژی که ابزار مورد نظر مصرف می‌کند، آن را تغییر دهند، چه این ابزار به دلایلی در جیبشان قرار داشته باشد و چه به دلایلی دیگر بر روی میز اتاقشان!

چه شد که از شرط‌بندی‌های جسورانه تکنولوژیکی دست برداشتید؟ سهام کنونی شرکت شما بیش از ۴۰ میلیارد دلار است. اگر می‌خواهید در زمینه تلفن‌های هوشمند سهام قابل توجهی داشته باشید چرا شرکت RIM، سازنده گوشی‌های بلک بری را خریداری نمی‌کنید؟

– ما هنوز شرط‌بندی‌های جسورانه‌ای می‌کنیم. ما درباره سیستم “ابر” شرط‌بندی کردیم و اکنون همه چیز در وضعیت خوبی به سر می‌برد.ایکس باکس و کینکت نیز به همین شکل، ما بر روی Bing سرمایه گذاری کردیم و این موتور جستجو به سرعت در بخش تجاری در حال رشد است. از این رو من کاملا درباره شرط‌بندی‌هایم خوش‌بینم. در این شرایط مالکیت بر شرکتی دیگر چه معنی می‌تواند داشته باشد؟ این موضوعی پیچیده است.

درباره شبکه های اجتماعی چه می گویید؟

– ما رابطه خوبی با شبکه‌های اجتماعی داریم و همان‌طور که دیده‌اید Bing با آنها کاملا در تعامل است. در صورتی که کاربر یکی از آنها باشید و بخواهید درباره موضوعی بنویسید و پیش از آن بدانید که دوستانتان درباره این موضوع چه فکری می کنند، می‌توانید به راحتی در Bing جستجو کرده و نظرات دوستان خود را ببینید. زمانی که با استفاده از “ایکس باکس لایو” آنلاین می‌شوید می‌توانید با دوست‌های خود بازی کنید و به این شکل یک شبکه اجتماعی بزرگ را به وجود آورید.

آیا از تحول صنعت تکنولوژی از رایانه های خانگی به شبکه های اجتماعی و سپس به تلفنهای هوشمند شگفت زده شده اید؟

– نه! کارهایی هستند که ما واقعا آنها را انجام داده‌ایم. منظورم این است که چیزهایی بودند که ما می‌دانستیم اتفاق خواهند افتاد و بقیه موارد شاید آن طور که امیدوار بودیم پیش نرفتند. اما زمانی که به گذشته نگاه می‌کنم، من ۳۰ سال است که در مایکروسافت هستم، می‌بینم که چگونه تکنولوژی آنچه در ابتدا بوده را تغییر داده است. حتی رایانه‌های خانگی. آنها ابتدا با ماشین‌های برنامه‌ریزی ظهور پیدا کردند سپس به ماشین‌هایی با نمایشگر تبدیل شدند، بعد تبدیل به دستگاه‌هایی با قدرت پردازش کلمات شدند و پس از آن عکس و نامه‌های الکترونیک افزوده شدند. امروزه به ماشین‌های جیبی تبدیل شده‌اند که اگر دوست داشته باشید می‌توانیم به آنها تلفن همراه بگوییم. بیشتر آنها از همان اندازه قدرت پردازش رایانه‌ای برخوردارند که رایانه‌اي برخوردارند. اما سیر تکاملی چگونگی خدمت‌رسانی تکنولوژی به ما و چگونگی تغییر یافتنش متناسب با نیازهای جدید نباید پدیده ای شگفت انگیز باشد.

مهمترین رویداد تکنولوژیکی که به نظر شما در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ رخ خواهد داد چیست؟

– مردم بر روی دو پدیده متمرکز خواهند شد: سیستم محاسباتی “ابر” و سطح مشترک کاربر طبیعی، منظورم از کاربر طبیعی فناوری‌های مربوط به صدا، لمس و شناخت بینایی است. توانایی‌هایی که در کینکت، تلفن‌های همراه، و تبلت‌ها دیده می شوند. رایانه‌هایی که مقصود کاربر را درک می‌کنند افزایش خواهند یافت. درباره تغییر به سوی سیستم محاسباتی “ابر” باید بگویم زمانی که به اینترنت، تنها به عنوان فضایی برای انتشار یک مطلب نگاه نکرده و آن را فضایی برای کمک به پشتیبانی از پردازش‌های رایانه‌ای اشتراکی ببینیم، کارهای زیادی برای انجام دادن باقی می ماند. چه این اشتراک برای کار و تجارت باشد و چه برای جمعی از دوستان.

منبع : ایتنا

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید