اسپنسر: قراردادهای انحصاری مورد تمرکز شرکت مایکروسافت قرار ندارند

۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۰

شرکت سونی روز به روز بر قراردادهای انحصاری خود با توسعه‌دهندگان شخص ثالث جهت تقویت فهرست بازی‌های کنسول موفق پلی‌استیشن ۴ خود می‌افزاید. بازی‌هایی از جمله Destiny 2، Call of Duty: WW2 و غیره بر روی کنسول پلی‌استیشن ۴ به اشکال مختلف محتوای اضافه دارند که برخی از آن‌ها برای مدت زمانی هرچند کوتاه‌مدت در دسترس دارندگان نسخه ایکس‌باکس وان آن‌ها قرار نمی‌گیرد. طبق گفته‌های اخیر رئیس بخش ایکس‌باکس مایکروسافت، یعنی فیل اسپنسر (Phil Spencer)، این مهم خیلی تعجب‌آور و حتی نگران‌کننده نیست.

اسپنسر در پاسخ به این پرسش که آیا در خصوص این قراردادهای تجاری و بازاریابی که محتوایی انحصاری را در اختیار دارندگان کنسول پلی‌استیشن ۴ قرار می‌دهد یا محتوایی زودتر در دسترسشان قرار می‌گیرد، اظهار داشت:

این‌ها همه مربوط به کسب و کار است. ما چشم‌انداز بلند مدتی را برای برند ایکس‌باکس متصور شده‌ایم و به سمت آن پیش می‌رویم. قراردادهای بازاریابی عالی هستند اما استراتژی [ما] نیستند.

بنابراین اینطور که پیداست تمرکز شرکت مایکروسافت بر روی این نکته است که نسخه‌های ایکس‌باکس وان این بازی‌ها از کیفیت بالایی برخوردار باشند. اسپنسر با انتشار توییتی ابراز داشت که نسخه ایکس‌باکس اسکورپیو این بازی‌ها از بالاترین کیفیت ممکن در قیاس با دیگر نسخه‌های عناوین مورد بحث برخوردار خواهد بود. زمانی که کنسول مورد انتظار ایکس‌باکس اسکورپیو با عنوان قدرتمندترین کنسول تاریخ وارد بازار گردد، بی‌شک بهبود گرافیکی و فنی بازی‌ها در آن مورد توجه عموم قرار خواهد گرفت.

با این حال آیا ممکن است که عده‌ای این پیشرفت و بهبود گرافیکی و عملکرد فنی بازی‌ها بر روی کنسول ایکس‌باکس اسکورپیو را به جای محتوای اضافی و انحصاری ترجیح دهند؟ این بحثی است که نیاز به تشریح بیشتر دارد. اما این نکته قابل توجه است که اگرچه نسخه‌های رایانه‌های شخصی بازی‌های چندپلتفرمی بهترین کیفیت ممکن را دارند، اما گران تمام شدن گردآوری یک سیستم قدرتمند هزینه زیادی را می‌طلبد و به همین جهت عده‌ای ترجیح می‌دهند تا به کنسول‌ها روی آورند.

بی‌شک آن‌هایی که کیفیت بالای ایکس‌باکس اسکورپیو بازی‌های این چنینی را ترجیح دهند از محتوای اضافی و انحصاری که حاصل قرارداد تجاری شرکت سونی با ناشرین این عناوین است محروم خواهند شد. نظر شما در این رابطه چیست؟ کدام استراتژی را پیروز واقعی این رقابت می‌دانید؟

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید