رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر درون | ۲۰ کاور برتر تاریخ بازی‌های ویدئویی

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰

در فرهنگی تصویری و دنیایی انباشته شده از تصویر، که جهان امروزین ما باشد، تصاویر حکمرانی می‌کنند. باورها به وجود می‌آورند و تاثیرات و تاثرات گوناگونی بر ما عارض می‌کنند و صادرکننده امید و یاس و تنهایی و شادی و هوس و برافروختن و فرورفتن و صعود و نزول و هر گونه معنایی هستند. عکسی را خبرنگاری یا عکاسی در گوشه پرتی از جهان از مردی و زنی یا که کودکی و جانوری پرت افتاده‌تر می‌گیرد و تا سال‌ها هر آن کس که تصویر ثبت شده را ببیند، با تاثراتی معلوم با آن مواجه خواهد شد. جادوی تصویر همین است! در اینچنین جهانی، کاور (Cover) هر کالای مصرفی، به عنوان بخشی از گستره تصویری حاضر، علاوه بر آنکه نماینده و نشان دهنده بخشی از محتوای آن است، در بردارنده هویت آن اثر یا کالا نیز هست؛ و حتی می‌تواند کاور کالایی مصرفی را به اثری هنری –با اغماض و قدری تامل- بدل یا نزدیک کند.

کاور یا پوستر فیلم‌ها این چنین‌اند. شکی ندارم که پیش آمده و فیلمی را برای خاطر گیرایی و زیبایی ناتوان از توصیفش دیده‌اید. کاور فیلم اسب تورین از بلا تار، با آن رنگ خاکستری مرده و پوچش با من همین کار را کرد. کاور فیلم زندگی شیرین با ژست جاودانه آنیتا اکبرگ سوئدی، از فدریکو فلینی با من همین کار را کرد. کاور کتاب‌ها چنین‌اند. اگرچه طراحی جلد کتاب در ایران به طرز فاجعه باری ضعیف است، اما پیش آمده که کتابی را برای خاطر جلد زیبایش خریده‌ام، فارغ از محتوایش. کاور آلبوم‌های موسیقی این چنین‌اند. در این مورد، موسیقی غرب، و خاصه آثاری که در ژانر راک تولید می‌شوند، برخی اوقات کاورهای تامل برانگیز و نبوغ آمیزی را خلق می‌کنند. و اگر به دیار خود روان شویم، کاور بازی‌ها هم چنین‌اند. چند بازی را تنها به خاطر کاورش خریده‌اید؟ شمارش کنید. تعدادشان زیاد است. حتی شاید علاقه شما به آن بازی مستقیما از طریق کاور آن بازی در شما شکل گرفته باشد.

اینکه کاور از چه زاویه‌ای انداخته شده باشد، چه عناصر گرافیکی در آن باشد، چه مضمون یا شخصی را در کدام فیگور یا حالت نمایش دهد، چه حسی را انتقال دهد، از چه شاخص‌های زیباشناسی یا دکوراتیو استفاده کرده باشد، چه رنگی را در آن غالب کرده باشد، چه مایه مهارت در طراحی به کار رفته باشد و ذوق و خلاقیت خرج شده باشد و یگانه باشد و… همگی از دلایل ایجاد رابطه بصری مثبت با کاور یک بازی به حساب می‌آید.

با این تفاسیر به سراغ انتخاب برترین کاورهای تاریخ بازی‌های ویدئویی رفته‌ایم. البته که با نگاهی شخصی و سلیقه‌ای خود بسنده. اگرچه کاورهای خوب و برتر تقریبا در میان تمامی لیست‌هایی که با عنوان برترین وجود دارد، مشترک‌اند. اما بنا بر ذوق شخصی، کاورهایی نیز نظر بنده است و دلایل و چرایی انتخاب خود را نیز، زیر کاورها توضیح خواهم داد. به این ترتیب اجازه بدهید بیش از این حاشیه نرویم و به معرفی ۲۰ کاور برتر بپردازیم و از نگاه کردن به نگاره بازی‌های نامی و تجربه کرده و نکرده‌مان حظ کنیم.

 

کاور رسمی بازی Sleeping Dogs

۲۰- Sleeping Dogs

سازنده: United Front Games, Square Enix Europe

ناشر: Square Enix Holdings

سال: ۲۰۱۲

Sleeping Dogs بازی مستعدی بود و خیلی ها آن را پسندیدند و تحسینش کردند. کاور بازی به سبب داشتن بخش اعظم محتوای بازی در خود، نشان دادن شلوغی شهری همچون هنگ کنگ در درون کاور، و همچنین ترسیم و تداعی سقف خانه های سنتی شرق دور که شاخصه جغرافیایی و فرهنگی شرق است، با چینش و جا دادن شخصیت ها و در راس آنها Wei Shen (شخصیت اصلی بازی)، کاور تحسین شده ای در میان بازی ها لقب گرفت. در واقع وقتی به این کاور نگاه می کنید، گویی نمایی از شهر هنگ کنگ پیش چشمانتان ظاهر شده است. با همه همهه و ازدحام و نور و چراغش؛ همانند خود بازی که دنیایی شلوغ و پر هیاهو دارد. همین امر سبب آن شده است تا ما این کاور را به علت هویت خاصش در جمع ۲۰ کاور برتر قرار بدهیم.

کاور رسمی بازی Doom

۱۹- Doom

سازنده: TeamTNT, GT Interactive, id Software, Aspyr

ناشر:  Bethesda Softworks, Activision, Electronic Arts

سال: ۱۹۹۳

Doom شوتر اول شخصی بود که دنیای بازی های تیراندازی و حد و حدود و استانداردهایش را تعریف کرد. کاور بازی، سربازی اسلحه به دست را به تصویر کشیده است که در جدال با شیاطین سرخ و شاخدار جهنمی، سعی در رهایی از چنگشان دارد. حالتی که سرباز سبز پوش در مرکز تصویر گرفته، و جریانی از اتفاقات که در تصویر در حال وقوع است، چشم دوختن به کاور را پیگیرانه و لذت بخش می کند. گویی نیمچه روایتی در آن وجود دارد. در پس زمینه کس دیگری در حال دویدن به سوی شخصیت مرکزی است و انگار که قصد یاری رساندن به او را دارد. گوشه سمت چپ، یکی از شیاطین دقیقا به شما زول زده است! و رازآلودگی تصویر را همچون نقاشی های پیتر پل روبنس (نقاش بلژیکی-هلندی قرن شانزدهم و هفدهم) که اغلب آثارش به تصویر کشیدن انسان های سم دار و شیاطین هوس ران بوده است، افزایش می دهد. این میزان از ذوقی که طراحان برای کاور این بازی، ۲۴ سال پیش به خرج داده اند، باعث شده تا این کاور در میان ۲۰ کاور برتر، رتبه نوزدهم را از دید ما داشته باشد.

 

کاور نسخه Xbox 360 بازی Red Dead Redemption

۱۸- Red Dead Redemption

سازندگان: Rockstar San Diego, Rockstar North, Rockstar Leeds, Rockstar New England

ناشر: Rockstar Games

سال: ۲۰۱۰

Red Dead Redemption را بایستی ناقل بی چون و چرا و زیبای بازی های جهان آزاد، به دنیای Game دانست. حتی بیشتر از GTA! جان مارستون صبور و خانواده دوست بر زمینه سرخ رنگ سرنوشت سرخ خود، لوله شاتگان کوچک خود را به سمت هدفی نامعلوم نشانه گرفته و با چهره ای رنجور و موهایی چسبیده به سر و با چشمانی مغموم روی کاور این بازی نقش بسته است. ترکیب رنگ قرمز در پس زمینه با لباس سفید مارستون و همچنین فونتی که برای نام بازی انتخاب شده است، در عین سادگی، هویتی به خصوص به کاور این بازی بخشیده است. پس زمینه و گوشه سمت راست، نشان از غرب وحشی دارد و مرگ های سرخی که در راهند!

 

کاور رسمی بازی Call of Duty: Modern Warfare 2

۱۷- Call of Duty: Modern Warfare 2

سازنده: Infinity Ward, Aspyr

ناشر: Avtivision

سال: ۲۰۰۹

تمام شکوه و قدرت ندای وظیفه در این کاور متجلی شده است. غالب شدن رنگ زرد و فیگور تمام قد خسته و مانده سربازی که تفنگش را فقط در دست دارد و نشانه نگرفته یا آماده شلیک نیست. با نگاهی که سمت چپ خود را دنبال  می کند و زمینه فرو رفته در گرد و غبار و خاک و آتش باعث شده تا نقابی به چهره زده باشد. Call of Duty: Modern Warfare 2 تنها به دلیل محتوای خود نزد بازی بازان و منتقدان مطرح نیست، حتی کاور این بازی نیز جذابیت و لعابی چشم نواز دارد. لباس سرباز در کاور تزیین شده نیست و خوش دوخت و تمیز نشان داده نشده، بلکه همه خستگی از نبرد را می توان در زانوهای پاره شلوار و حالت درمانده کاور این بازی دید.

کاور نسخه PS3 بازی Fallout 3

۱۶- Fallout 3

سازنده: Bethesda

ناشر: Bethesda

سال: ۲۰۰۸

شکی ندارم که رنگ نقره ای مرده کاور Fallout 3 که در تیرگی و سیاهی فرو رفته است، و طراحی گیرا و دلربای Robo Thor Armor این بازی بر روی کاور، بسیاری را گرفتار خود کرده است. گویی تمام کاور از جنس فلز پوسیده و رنگ و رو رفته ای است که در مجاورت با نشتی هسته ای، به این روز در آمده است. شاید اگر بگویم شهرت این کاور، از خود بازی نیز بیشتر است، بی راه نگفته باشم. تابش نور از سمت چپ بر این زره، همچون روزنه امیدی بر چهره سرد کاور بازی Fallout 3 است.

کاور رسمی بازی Alan Wake

۱۵- Alan Wake

سازنده: Remedy Entertainment

ناشر: Microsoft Game Studios ,Remedy Entertainment

سال: ۲۰۱۰

Alan Wake بازی خاصی بود. کاور بازی نیز خاص از آب درآمده و عنصر اصلی بازی در کاور نقش اساسی بازی می کند. یعنی نور چراغ قوه آقای نویسنده (آلن ویک). خود ویک در مرکز تصویر قرار دارد و نور چراق قوه اش نام بازی و نام خودش را برایمان آشکار کرده است. ترکیب کردن سایه ها و درخشش نور با نام بازی، قریحه نیک طراحان کاور را نشان می دهد و به ساده ترین شکل ممکن کاوری طراحی شده است که چشم را مجذوب خود می کند و به درون دنیای بازی می کشاند. این کشش در نخستین نگاه اتفاق می افتد.

کاور نسخه PC بازی Mafia 2

۱۴- Mafia 2

سازنده: ۲K Czech, Feral Interactive

ناشر: ۲K Games, Feral Interactive, 1C Company, Connect2Media

سال: ۲۰۱۰

المان های بازی مافیا، تمام و کمال در کاور نسخه دوم این بازی نقش بسته است. عنصر شب در پس زمینه، ماشین هایی با چراغ هایی روشن، پشت چهار مرد مسلح که در روایت داستان، هر یک به اندازه خود نقش بازی می کنند، و کت و شلوار! کاور Mafia 2 به قدری خوب است و دیدنش قند در دل بازی بازان آب می کند که نگو. نحوه قرار گرفتن اشخاص و پیشاپیش آنها ویتو اسکالتا، همانند ژست جاودانه گروهی مافیایی در ذهن باقی می ماند و قرار گرفتن نام بازی بر فراز آن چهار نفر، با لوگوی استثنایی نسخه دوم، کاور این بازی را شایسته قرار گرفتن در رتبه چهاردهم بهترین کاورهای تاریخ معرفی می کند.

 

کاور رسمی بازی Left 4 Dead، نسخه Xbox 360

۱۳- Left 4 Dead

سازنده: Valve Corporation, Turtle Rock Studios, Certain Affinity

ناشر: Valve Corporation

سال: ۲۰۰۸

تولید اختصاصی Valve برای مایکروسافت و Xbox 360 بازی تحسین شده ای از کار در آمد. کاور بازی ترکیب رنگ عجیبی را انتخاب کرده است. با توجه به ژانر بازی که وحشت و بقا بود، انتخاب رنگ سبز، ریسک به نظر می آید. اما طراحی استثنایی آن دست گاز گرفته شده یا بریده شده یا از بین رفته و لکه کردن کاور با اندکی رنگ خون، توانسته یگانگی شجاعانه ای را نصیب این کاور کند. با ساده ترین طرح ممکن، به علاوه ذوقی غیر معمول، توانسته کاور بازی Left 4 Dead را بسیار خلاقانه جلوه دهد. زنگ آمیزی خاص این کاور است که آن را در لیست ما جای داده است.

یکی از دو کاور منتشر شده بازی The Last Guardian

۱۲- The Last Guardian

سازنده: Sony Interactive Entertainment, Team Ico, genDESIGN, SIE Japan Studio

ناشر: Sony Interactive Entertainment

سال: ۲۰۱۶

بازی که سالیان سال هواداران یکی از خلاق ترین خالقان بازی های رایانه ای منتظر عرضه اش بودند، The Last Guardian نام داشت. فومیتو یودا (Fumito Ueda) به تنهایی دارای بیشترین عناوین در لیستی که ما بر آن عقیده داریم، بوده است. کاور این بازی لحظه ای از رابطه میان آن موجود عجیب با پسر بچه بازی را ثبت کرده است و تمام زیبایی این کاور به خود بازی بر می گردد و ذوق سرشار سازنده اش. فیگور بزرگ و خمیده جانور بالدار و پسر بچه شبه بودایی، ترکیبی دیدنی را جایی میان زمین و آسمان، بر صخره ای و بلندای ستونی، بر کاور بازی The Last Guardian به ثبت رسانده است.

کاور بازی Resident Evil 4 برای نسخه PC

۱۱- Resident Evil 4

سازنده: Capcom, Capcom Production Studio 4

ناشر: Capcom

سال: ۲۰۰۵

کاورهای زیادی برای نسخه چهارم بازی Resident Evil 4 طراحی شده است. کاوری که ما انتخاب کرده ایم مربوط به نسخه PC است. همه چیز در این کاور بی نظیر به زاویه بندی ختم شده است. زاویه ای که در درست ترین حالت ممکن قرار گرفته است. از پشت سر پرهیب مرد اره ای (Chainsaw Man)  را می بینید که یحتمل به قربانی بعدی خود می اندیشد. درختانی با سایه های دراز اطرافش را گرفته اند و نور از مرکز تصویر تابیده شده است. آسمان به سرخی گراییده و پرندگانی بر فراز تصویر بال گشوده اند. بهترین کاوری که می توانست برای یک بازی در ژانر ترسناک طراحی شود و در خور عنوان تحسین شده Resident Evil 4 باشد، کاوری است که ما به عنوان دهمین کاور برتر تاریخ انتخاب کرده ایم.

 

کاور رسمی بازی Resistance: Fall of Man

۱۰- Resistance: Fall of Man

سازنده: Insomniac Games

ناشر: Sony Computer Entertainment

سال: ۲۰۰۶

Resistance: Fall of Man، عنوان انحصاری پلی استیشن در سال ۲۰۰۶، یکی از خوفناک ترین کاورهای تاریخ بازی های ویدئویی را منتشر کرد. کاور جمجمه بدون فک یک Chimera Hybrid را با کلاهخودی به سر، تصویر کرده است. با چشم خانه هایی خالی و پس زمینه ای که ویرانی و مرگ نخستین نشان آن است. رنگی که بر کاور غالب شده است، رنگ گرد و غبار گرفته و نحس و اهریمنی جنگ است و نشانی از زندگی نیست. این کاور تقریبا در تمامی لیست های بهترین کاورهای تاریخ، در میان ۱۰ کاور برتر قرار گرفته است. ما نیز تحسین و تشویق خود را نثار طراحان این کاور می کنیم.

۹- Grand Theft Auto San Andreas

سازنده: Rockstar North, War Drum Studios

ناشر: Rockstar Games

سال: ۲۰۰۴

می دانم که بلافاصله با دیدن کاور Grand Theft Auto San Andreas از خود پرسیده اید چرا این نسخه؟ باید بگویم سری GTA با سومین نسخه به ترکیبی از کاور این سری بازی دست یافت که تا کنون تغییر نکرده است و صرفا پخته تر و کامل تر شده است. خانه های مربعی شکل که تصاویر کوچک درون آنها، توصیف کننده و نمایش دهنده محتویات درون بازی اند. در شماره سوم این بازی خانه های مربعی شکل همسانی وجود داشتند که در نسخه Vice City جایشان را به اشکالی نامرتب و چند ظلعی دادند. اما در نسخه San Andreas بود که کاور GTA رنگ یک دست تری گرفت و خانه ها هر کدام بخشی از بازی و شخصیت های مهم بازی را در خود جا دادند. در واقع این کاور کاشی مانند نامرتب، بهترین نوع کاور برای بازی ای محسوب می شود که دنیای وسیع و هرج و مرج طلب خود را معرفی کند. دلیل انتخاب این شماره، تقدم زمانی تکمیل فرم کاور GTA است. می توان نسخه V را انتخاب کرد. اما San Andreas نخستین عنوان بود که کاور GTA در آن به کمال رسید.

کاور رسمی بازی Dark Souls 2

۸- Dark Souls 2

سازنده: FromSoftware

ناشر: Bandai Namco Games

سال: ۲۰۱۴

سردی دنیای ارواح تاریک. یاس گام برداشتن بر زمینی ناشناخته و نامعلوم. پیش روی هاشور خورده از باد و بوران و خاک گل آلود. بر شما آشکار نیست که از دل این دنیا چه بیرون خواهد جست! کاور بازی Dark Souls 2 در طراحی کاور، شاهکاری بی بدیل به شمار می آید. رنگ کاور تقریبا سیاه و سفید است و تقابل سیاهی و نور در مرکز به شخصیت شانه افتاده بازی می رسد، که سلانه سلانه قدم بر می دارد و شمشیر فرو افتاده اش را با عزمی که می توان از مشت های گره کرده اش دانست، در دست دارد. می توان کاور این بازی را به عنوان پوستری هنری روی طاقچه گذاشت یا به دیوار چسباند. بودن در میان ۱۰ کاور برتر تاریخ بازی ها، در شان و مقام این بازی است.

کاور رسمی بازی Halo 4

۷- Halo 4

سازنده:  ۳۴۳ Industries, Certain Affinity

ناشر: Microsoft Studios

سال: ۲۰۱۲

باز هم زاویه در این کاور نقش تعیین کننده دارد و نقطه کانونی تصویر که بازتابی را از منبعی دایره ای شکل نشان می دهد، در حماسی کردن فیگور و حالت مستر چیف تاثیر روشنی بر جا می گذارد. مستر چیف یک زانو بر زمین دارد و به گونه ای به تصویر کشیده شده است که در حال برخاستن از زمین است. سر او به سمت چپ است و اسلحه را به سمت راست خود گرفته است. زوایایی که بدن او شکل می دهد، اسطوره ای و به خاطر سپردنی است. زاویه انتخاب شده اندکی از پایین تر از بدن مستر چیف است تا هر چه بیشتر بر تاثیر این کاور ستودنی بی افزاید.

کاور نسخه Xbox 360 بازی Borderlands

۶- Borderlands 

سازنده: Gearbox Software, Feral Interactive, Demiurge Studios

ناشر: ۲K Games

سال: ۲۰۱۰

خلاقیت، رنگ بندی، ذوق و ژستی جنون آمیز از کاور بازی Borderlands یک کاور ماندگار و برتر ساخته است. لوگوی بازی در پس زمینه به درشتی دیده می شود. شخصیت روی کاور که یکی از دشمنان موجود در بازی است و ماسکی جالب توجه به صورت دارد، با نشانه رفتن انگشت خود به سمت سر، حرکتی تهدید کننده دارد و درست در امتداد جهت انگشتش، تاثیر مخرب این تهدید، یا آن چه درون ذهن اوست، با پاششی نشان داده شده است و درون آن، دسته های ارازل و اوباش جانی، با یکدیگر درگیرند. این کاور به دلیل ژست خاصی که تعریف کننده ماهیت بازی Borderlands است، بسیار تحسین شده و در لیست ما نیز لیاقت قرار گرفتن در جمع ۱۰ کاور برتر را دارد.

 

کاور رسمی بازی Shadow of The Colossus

۵- Shadow of The Colossus

سازندگان: Team Ico, Sony Interactive Entertainment, SIE Japan Studio

ناشر: Sony Computer Entertainment

سال: ۲۰۰۶

یک بازی انحصاری تاثیرگذار برای پلی استیشن، ساخته سازندگان Last of The Guardian یعنی کنجی کایدو و فومیتو یودا. (البته کایدو در ساخت آخرین نگهبان نقشی نداشته است) کاور بازی Shadow of The Colossus همانند نام خود از خلق سایه ها و پرهیب ترسناک و آرام کلوسوس الهام گرفته است و توانسته کاوری چشم نواز و درگیرکننده از نظر بصری خلق کند. کاور، در حین کوچکی به شکل عجیبی چشمان شما را در مسافتی بیش از آنچه تصور می شود، از سر کلوسوس تا محل ایستادن Wander، که پیش پای کلوسوس سوار بر اسبی است و طیفی از نور از میان دست و کمر آن غول عظیم الجثه بر او می تابد، می کشاند. این کاور یکی از جلدهای ستودنی صنعت بازی های ویدئویی محسوب می شود.

کاور نسخه PC بازی Limbo

۴- Limbo

سازنده: Play Dead

ناشر: Playdead, Microsoft Studios

سال: ۲۰۱۰

Limbo آنقدر خلاقیت داشت و آنقدر متحیرمان کرد که هرگز نامش از یاد تاریخ بازی ها نخواهد رفت. کاور این بازی مستقل و کوچک نیز سیاه و سفید است و پسرک بی نام و نشان بازی مان را دوان به سوی نوری که از دل جنگل تابیده، نشان می دهد. شاید همان نوری که در انتها بر او تابیدن می گیرد. چنین زاویه ای را ما هرگز در بازی ندیدیم. در واقع کاور این بازی در زاویه ای دو و نیم بعدی کار شده است. سادگی در این کاور نیز بیش از هر چیز دیگر هویداست. اما ترکیب مناسب نور و سیاهی (که گویی تا آخرالزمان در تقابل با یکدیگر خواهند بود) توانسته کاور بازی برزخ را به جلدی ماندگار بدل کند. شکی نیست که هنر به خرج رفته در بازی ساخت استدیوی Play Dead و کاور آن، شایسته حضور در مقام چهارم لیست ماست.

کاور رسمی بازی Civilization VI

۳-  Civilization VI

سازنده: Firaxis Games

ناشر: ۲K Games 

سال: ۲۰۱۶

 از زمانی که این بازی منتشر شده است و کاور بازی را دیده ام، یکسره تحسین نثار طراحان این شماره از بازی تمدن کرده ام. طرح روی جلد این بازی با الهام گرفتن از اساطیر یونان باستان، خاصه اطلس، که جهان را بر گرده خویش داشت، گویی قصد دارد شما را در جایگاه اطلس بنشاند و وظیفه تحمل کردن وزن جهان را بر دوشتان بگذارد. جزییات طراحی این کاور بسیار زیاد است و هر گوشه از آن را که نگاه کنید، سوژه ای برای دنبال کردن هست. نور گرم تابیده شده در این کاور، مژده تولد تمدنی جدید را می دهد که شما بانی اش خواهید بود. این کاور بارها و بارها نگاه کردنی است و جذبه طرحش بازی باز را برای تجربه اش، ترغیب می کند. جایگاه سوم، درخور این کاور زیباست.

یکی از جلدهای منتشر شده از بازی Ico

۲- ICO

سازنده: Team Ico, Sony Interactive Entertainment, SIE Japan Studio

ناشر: Sony Interactive Entertainment

سال: ۲۰۰۱

بازی ایکو را نیز خالقان Shadow of The Colossus ساخته اند. یک بازی در سبک اکشن ماجراجویی که با کاورش حسی غریب از تنهایی را با رنگ زردش بر آدم فرو می بارد. در تمامی لیست هایی که از بهترین و برترین کاورهای صنعت بازی تهیه شده، این کاور در زمره ۵ کاور اول یا اول بوده است. طراحی کارتونی این کاور، تصور روبرو بودن با یک انیمیشن یا کارتون را می دهد. گرچه فضای آفتابی و گریز دو تن در مرکز تصویر، از کنار سایه های بلند و سازه های مرتفع، رازناکی و کشش بسیاری را در بیننده ایجاد می کند. عظمت و ارتفاع سازه ها در قیاس با آن دو دوان در مرکز تصویر، یاد آور برخی نقاشی های نقاشان مکاتب مدرن است.

کاور رسمی بازی Heavy Rain

۱- Heavy Rain

سازنده: Quantic Dream

ناشر: Sony Interactive Entertainment

سال: ۲۰۱۰

شکی برایم وجود نداشت که عنوان بهترین کاور تاریخ بازی های ویدئویی را به عنوان انحصاری سونی یعنی Heavy Rain بدهم. این کاور به قدری هنری و شگفت طراحی شده است که نمی توان در برابر جذبه پر کشش مقاومت کرد و تحسینش نکرد. یک اوراگامی کاغذی (کاردستی ژاپنی) به رنگ مقوایی تا خورده، زیر بارانی سنگین نشانده شده است و گوشه ای از پای جلویی اش، خون آلود است. بهتر از این نمی توان کاوری طراحی کرد. تابشی در مرکز کاور وجود دارد و اطراف در سیاهی فرو رفته است. قطرات باران خونی را که بر سطح ریخته است، پخش می کند. این کاور پیچیده شده در راز و رمز است و شما را برای کشفش ندا می دهد. به قدری بی نقص طراحی شده است که می توان از آن به عنوان پوستر استفاده کرد. یا که قابش کرد و در اتاق آویزان کرد. کاور بازی Heavy Rain، برترین کاور تاریخ بازی های ویدئویی، از نگاه سایت گیمفا و نگارنده این مقاله است.

در انتها نیز لازم می دانم از برخی کاورها که شایسته حضور در این لیست بودند و به دلیل گستردگی و تنوع بسیار، امکان جا دادنشان در لیست نبود یادی کنم. باشد تا از ما رضایت داشته باشند. کاور بازی هایی همچون Bioshock، Skyrim، Dead Space، Mortal Kombat یا Portal نیز شایسته تحسین و یاد آوری اند. در خاطر داشته باشیم که در دنیای تصاویر، جلدها و کاورها بخشی از هویت بازی ها را پدید می آورند. پس با دقت بیشتری نظاره شان کنیم و برای طراحانشان کف بزنیم.

1
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید