چرا مناسبات نظری جشنواره گیم تهران ساماندهی نمی شود؟

۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۷

ششمین دوره جشنواره گیم تهران حدود یک ماهی است که شروع شده. جشنواره گیم تهران هم اکنون در مقطعی قرار دارد که روابط عمومی بنیاد بازی ها در حال انتشار پروفایل بازی های فرستاده شده است و داوران و دبیران هم مشغول بررسی بازی ها و انتخاب برترین ها.

قطعاً اتفاقات خیلی خوبی در این دوره افتاده و پیشرفت های چشم گیر و گوش گیری هم این دوره نسبت به دوره های قبلی داشته که ما به آن ها کاری نداریم و خودشان به اطلاعتان خواهند رساند.

اما اتفاق جدیدی که در این دوره افتاده است، شرکت کردن چند بازی کاملاً خارجی از طرف شرکت های بی نام و نشان ایرانی است.

یکی از آن بازی ها که گویا از روی سایت جشنواره حذف شده بازی «زاراوان» است که توسط شرکت پارسنیپ با اسم رسمی «بازی سازان هویج کوهی» مثلاً ساخته شده است. این شرکت که در تاریخ ۲۶ خرداد همین امسال با سرمایه یک میلیارد تومن ثبت شده معلوم نیست چه طور یک شبه بازی ساز شده و اصلاً هیچ کس هم از تیم سازنده اش خبری ندارد. رئیس هیات مدیره شرکت بازی سازان هویج کوهی جناب آقای «علیرضا طلوع کلامی طوسی» مدیر عامل سابق شرکت «جرینگ (پرداخت اول کیش)» از مدیران بسیار بزرگ و با سابقه ی ایران است که در رده ی مدیران بانک های اول ایران قرار می گیرد. البته ما در مورد بازی زاراوان ادعا نمی کنیم که ایرانی نیست، اما اگر هست خیلی دوست داریم اسامی تیم سازنده شان را بدانیم و به ایشان تبریک بگوییم.

جنگ خان ها

جنگ خان ها

اما از آن جمله هستند بازی های، «پارس امپریا» ساخت شرکت Imperia Online و «جنگ خان ها» ساخت شرکت XS Software که البته بازی اولی گویا از روی سایت رسمی جشنواره حذف شده است.

شرکت ایمپریا آنلاین

در سایت رسمی جشنواره سازنده ی این دو بازی شرکت «اهورا سافت» یا «ایده های رایانه ای اهورا پایا» ذکر شده که در تهران واقع است.

صفحه رسمی شرکت اهوراپایا در سایت بنیاد بازی ها

صفحه رسمی شرکت اهوراپایا در سایت بنیاد بازی ها

البته این دو بازی هر دو کاملاً در بلغارستان ساخته شده اند واتفاقاً حتی کار بومی سازی آن ها هم در همان بلغارستان انجام شده. شرکت اهورا هم به گفته ی خودشان و طبق صفحه ی رسمی شرکت در سایت بنیاد بازی ها، بر روی بومی سازی بازی های تحت وب و موبایل تمرکز دارد.

خوانندگان قدیمی تر دنیای بازی به خاطر دارند که سال ها پیش، آگهی های بازی «جنگ خان ها» در وبسایت دنیای بازی وجود داشت و شخص بنده با آقای حامد رحیمی، مسئول بازرگانی ایران، در شرکت XS Software قرارداد انتشار آگهی امضا کرده بودم. از همان موقع بازی جنگ خان ها نسخه ی فارسی داشت و شرکتی هم به نام اهورا پایا در کار نبود.

به نظر بنده این اتفاق خیلی خوبی است که بازی های خارجی در جشنواره گیم تهران شرکت کنند، آن هم بازی های استاندارد و بزرگی مثل جنگ خان ها و غیره. حتماً این پیشرفت محسوب می شود که یه جشنواره ی محلی خود به خود تبدیل به جشنواره ی بین المللی شود. انشا الله که روزی نه چندان دور برسد که اپیک گیمز و اکتیویژن و بلیزارد هم بازی هایشان را در جشنواره های ما شرکت دهند.

اما اتفاق خیلی بد آن است که روزی ما سایت جشنواره گیم تهران را باز کنیم و بینیم که به به! وارکرفت هم امسال در جشنواره شرکت کرده، بعدش روی لینک وارکرفت کلیک کنیم و ببینیم که نام سازنده را نوشته: شرکت رایانه ای توسعه نمای طوفان یخ پاسارگاد گستر!

این چیزی است که من اسمش را می گذارم سوء استفاده از بلبشو و بی برنامه گی. این دقیقاً شرایطی است که می توان از آن ماهی گرفت. یعنی آب گل آلود. این همان شرایطی است که راه را برای دلالان و سودجویان بازی می کند.

اگر XS Soft قرار است در جشنواره شرکت کند، خوب مثل آدم بازی اش را به اسم خودش بفرستد و نام سازندگانش را هم درج کند. مسئولان جشنواره هم تصمیم بگیرند که اساساً بازی خارجی را می خواهند راه بدهند یا نمی خواهند. یا مثل جشنواره های سینمایی در قسمت خارجی ها شرکت دهند. هر تصمیمی هم گرفتند پای حرفشان بیاستند.

اگر هم XS Soft نمی خواهد در جشنواره شرکت کند دیگر این شامورتی بازی ها چیست؟!

اصلاً تو را به خدا یکی به ما بگوید چرا در پروفایل بازی ها اسم حتی یه شخص حقیقی به عنوان سازنده ذکر نشده است؟! اصلاً چرا جشنواره از بازی سازان نمی خواهد که اسامی تیم سازنده را برایشان ارسال کنند و پایش امضا کنند که به حضرت عباس ما خودمان این بازی را ساخته ایم و تیمش هم همین بوده که گفتیم؟!

اگر جشنواره از سازندگان تایید رسمی بگیرد که مسئولیت این گونه شامورتی بازی ها به گردن خودتان است و درصورت احراز غیر، جایزه و تقدیر و غیره از شما پس گرفته خواهد شد، مقدار زیادی از این مشکلات حل می شود.

جناب آقای ایزدی، دبیر محترم جشنواره گیم تهران

دامت شوکته

حتماً خاطر شریفتان هست که دوره قبل هم بر سر احراز مالکیت محتویاتی که به جشنواره فرستاده شده بود مناقشات ریزی پیش آمد. بنده به عنوان دوست و رفیق شفیق شما پیش بینی می کنم اگر همین الان فکرش را نکنید همین امسال آن مناقشات ریز تبدیل به مناقشات خیلی درشت تر می شود. یک لحظه فکر کنید که همین امسال یا سال آتی بازی کلش آف کلنز با نمایندگی از کافه بازار در جشنواره شرکت کند، چه تدبیری داشتید؟ چه کار می کردید؟ همان کارها را همین الان انجام دهید که تا این لحظه هم خیلی دیر شده است.

من الله توفیق

آرش حکیمی

۷ بهمن ۱۳۹۵

ضمیمه: در تماسی که با روابط عمومی و دبیر جشنواره گرفتیم مشخص شد مناسباتی برای رسیدگی به امور فوق الذکر تدارک دیده شده. قرار نیست بازی های خارجی و بومی سازی شده در جشنواره شرکت کنند و کمیته ی داوران در حال پیگیری و احصای اصالت محصولات است. به امید حق گویا قرار است امسال جشنواره بازی های تهران جدی تر و پیگیرانی تر برگزار شود.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید