گیفت کارت
گیفت کارت

مقایسه گرافیکی NiOh برروی پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۴ پرو

۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۰

عنوان NiOh قطعا یکی از عناوین مورد انتظار سال جاری است که طرفداران سبک نقش آفرینی حساب ویژه‌ای برروی آن باز کرده‌اند و با توجه اطلاعات و نمایش‌های بازی، می‌توانیم جاه طلبی کویی تکمو را کاملا در آن مشاهده کنیم. حال که زمان زیادی تا انتشار بازی باقی نمانده است، تصمیم گرفتیم تا مقایسه گرافیکی مفصلی بین کنسول‌ های پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۴ پرو آماده کنیم و از تفاوت‌ها و نکته‌های ریز گرافیکی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

این طور که مشخص است، کویی تکمو تمام تمرکز خود را به کار بسته تا بازی‌بازان پلی‌استیشن ۴ بتوانند با گزینه‌ها و انتخاب‌های بسیاری مواجه شوند و نهایت لدت را از بازی ببرند. تعادل خوبی در جلوه‌های بصری و نرخ فریم در دو نسخه به وجود آمده که بازی‌بازان را به تجربه نسخه پلی‌استیشن ۴ پرو تشویق می‌کند.

کویی تکمو و شرکت سرگرمی های سونی، روز گذشته دموی قابل بازی Last Chance بازی NiOh را منتشر کردند که با بررسی دو نسخه آن توانستیم تفاوت‌های فنی بسیاری را بین آن‌ها پیدا کنیم.

برروی صفحه نمایش‌های ۱۰۸۰p استاندارد و معمولی، بازی دارای دو گزینه است؛ مود اکشن (Action Mode) که به صورت ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌شود و مود فیلم (Movie Mode) که به صورت ۳۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌شود. حالت دیگری نیز وجود دارد که نرخ فریم در آن قفل نیست و به صورت متغیر است. تفاوت‌های بزرگ و کوچکی بین این حالت‌ها وجود دارد و دست بازی‌باز برای انتخاب حالت دلخواه کاملا باز است.

حال، ما از همه این حالت‌ها برروی دو کنسول پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۴ پرو تصاویر ۱۰۸۰p تهیه کردیم و در کنار یکدیگر قرار داده‌ایم تا تفاوت‌ها به طور دقیق آشکار شوند. این تصاویر در فرمت PNG هستند و کیفیت (و البته حجم) بالایی دارند پس دقت کنید. شما می‌توانید تصاویر مقایسه گرافیکی بازی NiOh برروی پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۴ پرو را در زیر مشاهده کنید:

همه مودها

مود اکشن

مود فیلم (نرخ فریم متغیر)

مود فیلم

همه مودها

مود اکشن

مود فیلم (نرخ فریم متغیر)

 NiOh_02_PS4_Movie_Mode_variable NiOh_02_PS4_Pro_Movie_Mode_variable

مود فیلم

NiOh_02_PS4_Movie_Mode NiOh_02_PS4_Pro_Movie_Mode

همه مود‌ها

NiOh_03_PS4_Action_Mode NiOh_03_PS4_Movie_Mode NiOh_03_PS4_Movie_Mode_variable NiOh_03_PS4_Pro_Action_Mode NiOh_03_PS4_Pro_Movie_Mode NiOh_03_PS4_Pro_Movie_Mode_variable

مود اکشن

NiOh_03_PS4_Action_Mode NiOh_03_PS4_Pro_Action_Mode

مود فیلم (نرخ فریم متغیر)

NiOh_03_PS4_Movie_Mode_variable NiOh_03_PS4_Pro_Movie_Mode_variable

مود فیلم

NiOh_03_PS4_Movie_Mode NiOh_03_PS4_Pro_Movie_Mode

همه مودها

NiOh_04_PS4_Action_Mode NiOh_04_PS4_Movie_Mode NiOh_04_PS4_Movie_Mode_variable NiOh_04_PS4_Pro_Action_Mode NiOh_04_PS4_Pro_Movie_Mode NiOh_04_PS4_Pro_Movie_Mode_variable

مود اکشن

NiOh_04_PS4_Action_Mode NiOh_04_PS4_Pro_Action_Mode

مود فیلم (نرخ فریم متغیر)

NiOh_04_PS4_Movie_Mode_variable NiOh_04_PS4_Pro_Movie_Mode_variable

مود فیلم

NiOh_04_PS4_Movie_Mode NiOh_04_PS4_Pro_Movie_Mode

برروی کنسول پلی‌استیشن ۴، مود اکشن با کم ترین رزولوشن و مود فیلم با رزولوشن بیشتر نمایش داده می‌شود (بهترین مکان برای یافتن تفاوت رزولوشن، تیر و کمان ویلیام است) و علاوه بر آن کیفیت و وضوح سایه‌ها نیز به مراتب بالا تر است. در جزئیات همچنین مشاهده می‌کنیم که تفاوت بزرگی در کیفیت بافت‌های بازی دیده می‌شود. در طرف دیگر، پیدا کردن تفاوت‌ها بین دو مود فیلم (در دو کنسول) به شدت سخت است و نمی‌توان فراتر از باز بودن نرخ فریم بازی رفت.

در مورد پلی‌استیشن ۴ پرو کمی قضیه فرق می‌کند و تصمیم گیری برای انتخاب حالت‌ها دشوار می‌شود. همان طور که اشاره شد، پایین ترین رزولوشن برای حالت اکشن و بالاترین رزولوشن برای حالت فیلم است و تفاوت چشمگیری در بخش anti-aliasing یا کیفیت لبه‌ها مشاهده می‌شود. در طرف دیگر، در حالی که رزولوشن در حالت فیلم (حالت فریم ریت متغیر) بالاتر از حالت اکشن است، به دلیل افزایش نرخ فریم بازی، کیفیت لبه‌ها پایین تر آمده که قابل مشاهده است.

حتی در کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو، تفاوتی در رزولوشن سایه‌ها در دو حالت اکشن و فیلم وجود دارد اما تفاوتی در بخش رزولوشن‌ بافت‌ها دیده نمی‌شود و این در حالی است که این مورد در نسخه پلی‌استیشن ۴ به وضوح دیده می‌شود. در طرف دیگر، در دو حالت فیلم نسخه پلی‌استیشن ۴ پرو، انعکاس و رفلکشن بیشتر و زیباتری را شاهد هستیم.

نکته جالب در مورد مقایسه گرافیکی بازی NiOh در این جا است که حالت فیلم در نسخه پلی‌استیشن ۴ معمولی، به شدت شبیه به حالت اکشن نسخه پلی‌استیشن ۴ پرو است و این بدان معنی است که حالت قدرتمند کنسول قدیمی به حالت سطح پایین کنسول جدیدتر می‌رسد. البته در نظر داشته باشید که مقایسه این دو حالت با نرخ فریم‌های ۳۰ و ۶۰ انجام می‌شود و از این نظر نمی‌توان این دو را رقیب دانست.

در حالت کلی، اگر به دنبال جلوه‌های بصری بهتر و زیبا تر هستید و نرخ فریم ۶۰ اهمیت چندانی برایتان ندارد، حالت فیلم کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو بهترین گزینه برای شما است (این در حالی است که نرخ فریم ۶۰ بر ثانیه قربانی می‌شود) اما در طرف دیگر اگر می‌خواهید علاوه بر مشاهده جلوه‌های بصری خوب، از نرخ فریم ۶۰ بر ثانیه نیز بهره ببرید، باید حالت اکشن کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو را فعال کنید. پیشنهاد نهایی برای بازی کردن NiOh، همین گزینه است.

اگر هنوز نسخه دموی Last Chance بازی NiOh را دانلود نکرده اید، می‌توانید آن را از اینجا و اینجا، به ترتیب از فروشگاه پلی‌استیشن آمریکای شمالی و اروپا دانلود کرده و تجربه کنید. عنوان NiOh در تاریخ ۷ فوریه سال ۲۰۱۷ در آمریکای شمالی به صورت انحصاری برای کنسول پلی‌استیشن ۴ منتشر خواهد شد و البته به صورت مستقیم از طرف سونی انتشار پیدا می‌کند. این در حالی است که بازی‌بازان اروپایی باید یک روز بیشتر صبر کرده و بازی را در ۸ فوریه تهیه کنند. در آخر نیز، NiOh در ۹ فوریه در ژاپن منتشر خواهد شد.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید