و چه نقش‌ها که آفریده‌ایم… | ۳۲ فرنچایز برتر نقش‌آفرینی در تاریخ بازی‌های رایانه‌ای (قسمت دوم)

۱۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۵

برای تنوع هم که شده، با کلیشه ای ترین نوع شروع مقاله آغاز می کنیم! سبک Roleplaying Games یا همان نقش ‎آفرینی یکی از سبک‎ های بسیار پر طرفدار در دنیای بازی‎ های رایانه ‎ای می‎باشد که از زمان قدیم تا به امروز و طی این سال ها علاقمندان زیادی را در سراسر دنیا به خود جذب کرده است. البته در کشور ما کمی اوضاع فرق می‎کند و این سبک واقعا تا چند سال قبل نه تنها زیاد شناخته شده نبود بلکه همان طور که قبلا نیز خدمت شما عرض کرده ام برخی گاها فکر می‌ کردند وقتی می ‎گوییم بازی RPG یعنی عنوانی که در آن از اسلحه RPG7 استفاده می‎ شود! البته در سال‎ های اخیر و به لطف اطلاع رسانی وسیع‎ تر و دقیق‎ تر وبسایت ‎ها و مجلات مربوط به بازی ‎های رایانه ‎ای و آشناتر شدن بازی ‎بازهای ایرانی با این سبک و البته انتشار عناوین نقش آفرینی غربی با کیفیت که بیشتر از بازی‎های نقش‎‌آفرینی ژاپنی باب طبع ما ایرانی‎‌ها است، همه و همه باعث شده است تا سبک نقش ‎آفرینی در کشور ما نیز کاملا شناخته شده شود و طرفداران زیادی پیدا کند. بدون شک در این سبک نیز مانند سایر ژانر های مختلف، برخی عناوین شاخص و شناخته شده‌‎ تر از دیگر عناوین هستند و به نوعی حکم معیار و شاخص سنجش در سبک نقش ‎‌آفرینی را دارند. عناوینی مثل Final Fantasy در سبک نقش‎‌آفرینی ژاپنی (JRPG) و سری عناوینی مثل Dragon Age ،Mass Effect ،the Witcher ،The Elder Scrolls و Souls در سبک نقش‌آفرینی غربی.

32 فرنچایز برتر نقش‌آفرینی در تاریخ بازی‌های رایانه‌ای (قسمت دوم)

هر ساله تعداد زیادی بازی در این سبک توسط استودیو ها و کمپانی‌ های مختلف ساخته و به بازار عرضه شده و با بازخورد های مختلفی نیز روبرو می‌ شوند که ممکن است باعث ارتقای کیفیت و اهمیت آن فرنچایز شوند و یا با شکست همراه شوند. همچنین ممکن است که سازنده ای با انتشار یک عنوان نقش افرینی جدید و زیبا، یک فرنچایز محبوب و جذاب نقش افرینی را پایه ریزی کند که در طول سال ها تبدیل به یکی از بهترین ها در این سبک گردد. در این مطلب قصد داریم تا به معرفی ۳۲ فرنچایز و یا بازی برتر در سبک نقش افرینی اعم از ‍‍ژاپنی و غربی از دید نویسنده بپردازیم و ان ها را برای شما عزیزان معرفی و بررسی کنیم. در این مطلب اساس کار بر پایه “فرنچایزها” است ولی در مواردی که “یک عنوان” نقش افرینی آن قدر عالی بوده است که با یک بازی تبدیل به یکی از برتربن ها شده و احتمال بالایی برای ساخت ادامه ان و تبدیل شدن به یک فرنچایز وجود دارد، آن بازی در لیست قرار داده شده است و در واقع در این مطلب هم شاهد فرنچایزها و هم شاهد تک بازی های مختلف سبک نقش افرینی هستیم و سعی کرده ایم که در مورد فرنچایزها اطلاعات مفید و کاملی را مانند سال شروع آن سری و نام اولین بازی و اخرین بازی آن فرنچایز و برترین امتیاز متایی که کسب کرده است و…. برای شما عزیزان مطرح کنیم و به بررسی کلی ان فرنچایز یا تک بازی نیز بپردازیم.

3 تا از پرچمداران نقش افرینی…

قبل از شروع این مطلب باید نکاتی را ذکر کنم که از شما عزیزان خواهشمندم آن ها را مطالعه نمایید تا شک و شبهه ای برای شما دوستان پیش نیاید. قطعا جدا از این لیست که بنده تهیه کرده ام تعداد بسیار زیاد دیگری بازی ها و سری های نقش افرینی زیبا و قدرتمند در دنیا و در طول تاریخ وجود داشته اند که می توانستند در این مطلب حاضر باشند اما به هر حال تعداد محدودیت دارد و نویسنده، عناوینی را که از نظر خود برتر بوده اند در لیست جای داده است. پس دقت کنید که این مقاله، ۳۲ بازی و فرنچایز نقش افرینی برتر بنده است، نه ۳۲ نقش افرینی برتر کاربران عزیزمان یا ۳۲ نقش افرینی برتر ثبت شده و رتبه بندی شده در دنیا! زیرا که اساس چنین مقالاتی این گونه است و  سلیقه شخصی نیز بسیار اهمیت دارد.  در این مطلب هم فرنچایز های قدرتمند و اصیل و قدیمی نقش افرینی در دنیا که سال هاست در دل بازیبازان جای دارند، قرار داده شده اند و هم تک عناوین نقش آفرینی فوق العاده قدرتمندی که ان قدر زیبا بوده اند که خود می توانند تشکیل یک فرنچایز دهند و احتمال انتشار نسخه های بعدی آنها بسیار بالاست و یا نسخه های دوم آنها در راه هستند. رتبه بندی و ترتیبی که در این لیست برای بازی های مختلف لحاظ شده است کاملا نظر شخصی نویسنده است و هیچ معیار و میزانی برای درست یا غلط بودن ان وجود ندارد زیرا پای سلیقه مطرح است البته سلیقه منطقی، نه این که مثلا کسی یک بازی بسیار سطح پایین و ضعیف را بیاورد و در صدر لیست برترین نقش آفرینی ها قرار دهد و بگوید این سلیقه من است زیرا که این توهین به شعور مخاطب است اما به هر حال سلیقه شخصی نیز در چنین مقالاتی بسیار اهمیت دارد.

هیچ سبکی، عمق بازی های نقش افرینی را ندارد…لااقل برای ما نقش افرینی بازان.

عناوین این لیست بازی ها و فرنچایزهایی هستند که قطعا نه هیچ کدام از شما و نه هیچ کس در دنیا در قدرتمند بودن آن ها شکی ندارد، تنها می ماند رده بندی آن ها که در اینجا سلائق و علائق با هم متفاوت است و بر اساس تجربه و خاطراتی که هر شخص دارد جایگاه ها را تعیین می کند. پس در نظر داشته باشید که عنوان یا فرنچایزی که مثلا من در رتبه ششم قرار داده ام دلیلی بر این نیست که ان بازی حتما ششمین بازی یا سری برتر نقش افرینی در دنیاست بلکه برای من این گونه است و شاید برای شما اول یا دهم باشد. نکته بعدی این که تمامی عناوین این لیست بر اساس داشته ها و اطلاعات نویسنده گرد آوری شده اند و در این مطلب قرار گرفته اند. شاید شما عقیده داشته باشید که مثلا بازی دیگری می توند به جای فلان بازی از این لیست قرار بگیرد و یا جایگاه بازی فرق کند. در اینجا نیز معیار و میزان ثابتی نداریم و عقل و منطق در کنار احساس و خاطرات است که در ذهن هر شخص با هم ترکیب می شوند و اسم هایی از بازی های مختلف را به عنوان خروجی بیرون می دهند. قطعا وقتی شما فلان بازی از لیست من را بازی نکرده اید آن را در لیست خود نخواهید آورد و البته برعکس این مورد نیز صادق است. پس بهتر است تا این مطلب را به عنوان یک مقاله سرگرم کننده که به همراه آن با برخی سری بازی های قدرتمند نقش افرینی که اصلا نمی شناختید نیز آشنا می شوید، نگاه کنید. با بیان این نکات اگر تا کنون به خواندن مقاله ادامه داده اید از شما دعوت می کنم تا در ادامه مطلب “۳۲ فرنچایز برتر نقش‌آفرینی در تاریخ بازی‌های رایانه‌ای (بخش دوم)” با بنده و وبسایت تحلیلی خبری گیمفا همراه شوید.

 • ابن مطلب پیش از انتشار عناوین Nioh و Horizon Zero Dawn نگارش شده است وگرنه به طور قطع این دو بازی نیز در لیست بنده حضور می داشتند.

۱۶ – Middle-earth: Shadow of Mordor

سازنده:  Monolith Productions

ناشر:  Warner Bros. Interactive Entertainment, Feral Interactive

ژانر: Action role-playing

سال انتشار اولین نسخه تا اخرین نسخه: Middle-earth: Shadow of Mordor در سال ۲۰۱۴ – Middle-earth: Shadow of War سال ۲۰۱۷

پلتفرم های مقصد:  PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows, Linux, Macintosh operating systems

بالاترین امتیاز متای فرنچایز: Middle-earth: Shadow of Mordor با امتیاز متای ۸۷/۱۰۰

در سال ۲۰۱۴ بود که عنوانی منتشر شد که مورد توجه بسیاری از بازیبازان و منتقدان قرار گرفت و به واسطه یک خلاقیت بزرگ که این روزها زیاد در بازی ها دیده نمی شود همه از آن به نیکی یاد کردند و حتی بزنده جوایز زیادی نیز در سال ۲۰۱۴ شد. این بازی که در دنیای بزرگ و بی پایان “ارباب حلقه ها” و در سرزمین میانه جریان داشت Middle-earth: Shadow of Mordor نام داشت که یک عنوان اکشن نقش افرینی (البته از آن تا حدودی هم میتوان به عنوان اکشن ماجرایی یاد کرد اما المان های نقش افرینی بسیار پررنگ تر هستند) بسیار زیبا بود که موفق شده بود در تمامی بخش های خود اعم از داستان و گرافیک و صداگذاری و البته از همه مهم تر گیم پلی، فوق العاده عمل کند. این بازی یک سیستم عالی در مبارزات خود داشت به نام “نمسیس” که ستاره اصلی این بازی بود و مورد توجه همه قرار گرفت. این سیستم فرماندهان ارتش دشمن را از رده پایین تا بزرگترین فرماندهان را به صورت گروهی نشان می داد و شما باید آنها را یکی حذف می کردید و یا به کنترل خود در می آوردید تا این گونه به بزرگترین فرماندهان دشمن دسترسی یابید و نهایتا بتوانید به مبارزه نهایی بازی برسید.

جالب اینجا بود که اگر هر یک از این فرماندهان شما را می کشت (که این مورد زیاد هم پیش می امد چون در بازی ممکن بود به ی فرمانده خیلی قوی تر از سطح خود برخورد کنید) در رده بندی سازمانی ارتش ارک ها ارتقا درجه می یافت و قدرتمندتر می شد که این موضوع کار را در سیستم نمسیس بسیار حساس کرده بود. داستان زیبای بازی در کنار جلوه های بصری فوق العاده ان و گیم پلی خلاقانه و صداگذاری و موسیقی عالی سبب شد تا این بازی به عنوان یکی از بازی های بسیار موفق سال ۲۰۱۴ شناخته شود و امتیازات فوق العده ای را نیز دریافت نماید. وبسایت آی جی ان امتیاز ۹٫۳ را به این عنوان اختصاص داد و نهایتا بازی با متای ۸۷ به کار خود پایان داد. اخیرا نیز اعلام شد که نسخه جدید این سری با نام Middle-earth: Shadow of War در ماه آگوست سال جاری میلادی منتشر خواهد شد تا این گونه این بازی رسما تبدیل به یک فرنچایز شود و از حالت تک بازی بودن در اید. فرنچایزی بسیار زیبا و موفق در کارنامه سازندگان بازی در Monolith Productions و همینطور کمپانی برادران وارنر. بدون شک سری نقش افرینی Middle-earth در دنیا به عنوان یکی از برترین فرنچایزهای اکشن نقش آفرینی شناخته خواهد شد و این سری زیبا در لیست ما از برترین سری عناوین نقش افرینی در جایگاه شایسته شانزدهم قرار می گیرد.

۱۵ – سری Borderlands

سازنده: Gearbox Software, Aspyr Media,

ناشر:  ۲K Games

ژانر:  شوتر اول شخص RPG

سال انتشار اولین نسخه تا اخرین نسخه: Borderlands در سال ۲۰۰۹ – Borderlands: The Handsome Collection سال ۲۰۱۵

پلتفرم های مقصد: PlayStation 3, Windows, Xbox 360, OS X, PlayStation Vita, iOS, Linux, Android, PlayStation 4, Xbox One

بالاترین امتیاز متای فرنچایز: Borderlands 2 با امتیاز متای ۹۱/۱۰۰

کمتر پیش می آید که شاهذد ساخته شدن یک عنوان شوتر اول شخص با سبک نقش آفرینی باشیم و تعداد عناوین زیادی در این سبک در دنیا وجد ندارند اما یک فرنچایز در این سبک در دنیا وجود دارد که خود به تنهایی برای به دوش کشیدن بار سنگین بازی های شوتر اول شخص نقش افرینی کافیست و به قدری زیبا و با کیفیت است که همیشه نام خود را به عنوان یکی از برترین فرنچایزهای نقش افرینی در دنیا مطرح می کند و هر جا که صحبت از فرنچایزهای قدرتمند نقش افرینی باشد نام Borderlands نیز شنیده خواهد شد. یک سری فوق العاده زیبا با دنیایی بی نهایت عجیب و غریب و شخصیت هایی دیوانه و گرافیک سل شید فوق العاده و از همه مهم تر تعداد بیشماری سلاح های مختلف که از ترکیب صدها مدل مختلف با المان های مختلف اتش و برق و .. تشکیل شده اند و بازی را به یک بهشت واقعی از نظر تنوع سلاح تبدیل کرده اند. نسخه اول این سری در سال ۲۰۰۹ توسط استودیو توانمند گیرباکس ساخته شد و توسط کمپانی ۲کی گیمز در نسل هفتم منتشر گردید که توانست نظر منتقدان و بازیبازان را جلب کرده و امتیاز متای عالی ۸۴ را نیز کسب نماید.

اما اوج این سری بدون شک به عنوان دوم ان باز می گردد که با نام Borderlands 2 در سال ۲۰۱۲ در نسل هفتم منتشر گردید و تبدیل به یک بازی شدیدا تحسین شده توسط منتقدان و بازیبازان گردید و امتیاز رویایی ۹۱ را نیز دریافت نمود که نشان از یک شوتر اول شخص نقش افرینی شاهکار دارد. بعد از آن نیز عنوان فرعی Borderlands: The Pre-Sequel در اواخر نسل هفتم منتشر شد که به نوعی ضعیف ترین بازی سری نیز محسوب می شود. در نسل هشتم ۳ عنوان این سری در قابل یک مجموعه بازسازی شده ارزشمند به نام Borderlands: The Handsome Collection برای پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان نیز عرضه گردید که یک مجموعه واقعا ارزشمند برای طرفداران شوترهای نقش افرینی و بهتر است بگوییم برای طرفداران نقش افرینی محسوب می شود و امتیاز متای ۸۲ را نیز دریافت نمود. دنیای این سری زیبا به حدی پتانسل قصه گویی بالایی داشت که استودیو تل تیل نیز به سراغ آن رفت و سری شاهکار Tales from the Borderlands: A Telltale Game Series را خلق نمود که تبیل به یکی از بهترین بازی های این سازنده نیز شد. در نسلذ هشتم نیز شاهد عرضه نسخه سوم این سری بی نظیر یعنی Borderlands ۳ خواهیم بود که امیدواریم به مانند قبل یکی از برترین بازی های سبک خود باشد. بدون شک سری شوتر نقش افرینی Borderlands در دنیا به عنوان یکی از برترین فرنچایزهای نقش آفرینی شناخته خواهد شد و این سری بزرگ و محبوب در لیست ما از برترین سری عناوین نقش افرینی در جایگاه شایسته پانزدهم قرار می گیرد.

۱۴ – سری Chrono 

سازنده: Square, Square Enix

ناشر: Square, Square Enix

ژانر: RPG

سال انتشار اولین نسخه تا اخرین نسخه: (Chrono Trigger (Super NES سال ۱۹۹۵ –  (Chrono Trigger (Android سال ۲۰۱۱

پلتفرم های مقصد: Super NES, PlayStation, Nintendo DS, i-mode, iOS, Android

بالاترین امتیاز متای فرنچایز: Chrono Cross با امتیاز متای ۹۴/۱۰۰

سری عناوین Chrono یکی از قدیمی ترین و بزرگترین فرنچایزهای نقش افرینی در دنیا محسوب می شوند که کار خود را از سال ۱۹۹۵ با بازی Chrono Triggerبر روی کنسول سوپر نینتندو آغاز کردند و در طول سال ها تبدیل به یکی از بزرگترین و باکیفیت ترین عناوین این سبک شدند. این فرنچایز همواره توسط شرکت خوشنام Square Enix (در قدیم Square نام داشت) ساخته و منتشر گردیده است. بازی Chrono Trigger یک عنوان نقش افرینی بر پایه سفر در زمان بود که در دو شاخه ادامه یافت،  Radical Dreamers: Nusumenai Hōseki, و Chrono Cross. بازی های Chrono Trigger و Chrono Cross تا به امروز جزو با کیفیت ترین عناوین اسکوئر انیکس محسوب می شوند و در سال ۲۰۱۱ اعلام شد که این دو بازی مجموعا ۵٫۳ میلیون نسخه در دنیا فروخته اند که یک رقم عالی محسوب می شود. همچنین بالاترین امتیاز متای این سری در اختیار عنوان Chrono Cross می باشد که موفق شد متای رویایی و بی نظیر ۹۴/۱۰۰ را کسب نماید و نام خود را به عنوان یکی از برترین بازی های نقش افرینی تاریخ مطرح نماید.

حتی ساندترک اصلی این سری نیز که توسط Yasunori Mitsuda ساخته شده است جزو تحسین شده ترین و زیباترین موسیقی ها در تاریخ بازی های رایانه ای محسوب می شود و نسخه های زیادی از آن تاکنون به فروش رفته است. عناوین این سری تاکنون بر روی پلتفرم های زیادی منتشر شده اند که شامل Super NES, PlayStation, Nintendo DS, iOS و Android هستند و تاکنون شاهد عرضه نسخه ای از این سری بر روی کنسول های مایکروسافت و رایانه های شخصی نبوده ایم. عناوین این سری محبوب تا به امروز شامل Chrono Trigger ،Radical Dreamers ،Chrono Cross و Chrono Break می باشند که در طول سال ها برای پلتفرم های مختلف منتشر شده اند و از سوی بازیبازان و منتقدان مورد تحسین قرار گرفته اند.  بدون شک سری عناوین نقش افرینی Chrono در دنیا به عنوان یکی از برترین و محبوب ترین فرنچایزهای نقش آفرینی شناخته شده و این سری بزرگ و محبوب در لیست ما از برترین سری عناوین نقش افرینی در جایگاه شایسته چهاردهم قرار می گیرد.

۱۳ – سری Persona

سازنده: Atlus, Arc System Works

ناشر: Atlus, Deep Silver, Koei, Ghostlight, Sega, Square Enix, NIS America

ژانر: RPG

سال انتشار اولین نسخه تا اخرین نسخه: Revelations: Persona سال ۱۹۹۶ – بازی Persona 5 سال ۲۰۱۷ (منتشر نشده)

پلتفرم های مقصد: Arcade, PC, Nintendo 3DS, PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4, PSP, PS Vita, Xbox 360

بالاترین امتیاز متای فرنچایز: Persona 4 Golden با امتیاز متای ۹۳/۱۰۰

سری عناوین Persona جزو پرطرفدارترین فرنچایزهای نقش‌آفرینی در دنیا به ویژه در ژاپن هستند و نسخه های بسیار زیادی تاکنون از این سری به فروش رفته است و حتی عنوانی مبارزه‌ای نیز با نام این فرنچایز موفق شد تا بازخوردهای بسیار مثبتی را کسب کند. این سری که در اصل با نام Shin Megami Tensei: Persona شناخته می شود جزو برترین ساخته های Atlus محسوب می شوند که معمولا نیز توسط همین کمپانی در طول سال ها منتشر گردیده اند. در حقیقت سری عناوین پرسونا یک فرنچایز اسپین اف و یک زیرشاخه از سری اصلی  Megami Tensei محسوب می شوند که موفقیت بسیار زیادی کسب کرده اند و تبدیل به یکی از بزرگترین بازی های شرکت Atlus شده اند. این فرنچایز کار خود را از سال ۱۹۹۶ با بازی Revelations: Persona آغاز نمود و جدید ترین نسخه ان نیز بازی Persona 5 است که در سسپتامبر ۲۰۱۶ نسخه ژاپنی ان برای پلی استیشن ۳ و پلی استیشن ۴ منتشر گدید و نسخه غربی ان نیز اپریل سال جاری میلادی برای این دو کنسول سونی منتشر خواهد شد. یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین عناوین فرنچایز پرسونا و البته یکی از برترین عناوین نقش‌آفرینی در تاریخ بازی‌های رایانه ای بازی Persona 4 است که نسخه ارتقا یافته آن به نام Persona 4 Golden که برای کنسول PS Vita منتشر شد و یکی از برترین عناوین این کنسول دستی نیز محسوب می شود.

در واقع Persona 4 Golden از نظر امتیاز متا بترین عنوان سری پرسونا محسوب می شود که توسط بازیبازان و منتقدان مختلف در دنیا تحسین شد و موفق گردید تا متای بی نظیر و رویایی ۹۳/۱۰۰ را کسب نماید که بالاترین امتیاز متا در این سری محسوب می شود. دایستان نسخه چهارم نیز بسیار جذاب و زیباست و روایت فوق العاده ای دارد. وقتی که یک سری قتل‌های عجیب و حل نشده در اطراف شهر شروع به رخ دادن می‌کنند که در آن قربانیان از آنتن‌های تلویزیون آویزان شده‌اند و علت مرگ هم ناشناخته است، شما ناخواسته پی می‌برید که قادر به سفر در دنیای تلویزیون هستید که قلمرویی است خطرناک پر از سایه‌هایی هیولاصفت. با به دست آوردن قابلیت استفاده از Pesona ها، شما و دوستانتان به سرعت متوجه ارتباط بین قتل‌ها و دنیای تلویزیون می‌شوید و قصد می‌کنید تا حقیقت را یک بار برای همیشه کشف کنید. با ترکیب یک نقش‌آفرینی کلاسیک با عناصر شبیه‌سازی زندگی، Persona 4 Golden چیزهای زیادی برای ارائه به کسانی که می‌خواهند یک تجربه عمیق و طولانی در سبک نقش افرینی داشته باشند در چنته دارد. بدون شک سری عناوین نقش افرینی Pesona در دنیا به عنوان یکی از برترین و محبوب ترین فرنچایزهای نقش آفرینی شناخته شده و این سری بزرگ و محبوب در لیست ما از برترین سری عناوین نقش افرینی در جایگاه شایسته سیزدهم قرار می گیرد.

۱۲ – سری Deus Ex

سازنده: Ion Storm ,Eidos Montréal

ناشر: Eidos Interactive , Square Enix , Feral Interactive

ژانر: Action role-playing, first-person shooter, stealth

سال انتشار اولین نسخه تا اخرین نسخه: Deus Ex در سال ۲۰۰۰ – Deus Ex: Mankind Divided در سال ۲۰۱۶

پلتفرم های مقصد: Android, iOS, Mac, PC, Linux, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4, Wii U, Xbox, Xbox 360, Xbox One

بالاترین امتیاز متای فرنچایز: Deus Ex: Human Revolution – Director’s Cut با امتیاز متای ۹۱/۱۰۰

یکی از جذاب ترین موضوعاتی که در بازی های رایانه ای به ان پرداخته می شود مسئله رباتیک شدن همه چیز و حتی انسان هاست که بدون شک سری عناوین Deus Ex پرچمدار این نوع عناوین هستند و به بهترین شکل در نسخه های مختلف خود به این موضوع پرداخته اند. اگر خاطرتان باشد در مطلب نقد و بررسی بازی Deus Ex: Mankind Divided به طور کامل در مورد این موضوع صحبت کردیم که بد نیست در اینجا هم گریزی به ان مطالب بزنیم. زمانی که یک موضوع خاص را زیاد در فیلم‌ ها، بازی‌ ها و دیگر رسانه‌ ها مشاهده می کنیم به آن معنی است که در آن برهه زمانی زیاد به آن موضوع در جامعه فکر می شود و اذهان زیادی را درگیر خود کرده است. حال، کسانی که در این بین توانایی به تصویر در آوردن افکار خود را دارند نیز این موضوعات و دغدغه های ذهنی را در قالب مولتی مدیاها و از طریق رسانه‌های مختلف به عموم مردم و جامعه نشان می دهند و همین کار به مانند یک چرخه باعث می شود که صحبت در مورد آن موضوع بیشتر هم بشود و ذهن‌های بیشتری را به سمت آن مورد سوق داده شوند. فکر می کنید دلیل ساخت این همه بازی و فیلم که بر محوریت موضوع “گرفتن گریبان بشر توسط تکنولوژی که خود تولید کرده است” یا “هوش های مصنوعی غیر قابل کنترل بشر” قرار دارند چیست؟ دلیل آن باز می گردد به این که ذهن مردم و جامعه با این موضوع درگیر است و دوست دارند تا ببینند اگر این موارد اتفاق بیافتند زندگی انسان ها چه می شود. ذهن کنجکاو بشر میخواهد کتکاش کند و بفهمد که اگر این موارد به وقوع بپیوندند چه بر سر حوامع انسانی رخ خواهد داد و به همین دلیل هم مدام احتمالات مختلف این وقایع را در قالب فیلم ها و بازی های مختلف مطرح می کند تا ذهن کنجکاو و درگیر خود را تسلی بخشد. یکی از همین موضوعات که در سال‌های اخیر زیاد آن را می بینیم و به ان پرداخته می شود مسئله ازتقا یافتن فیزیکی و حتی ذهنی انسان ها به وسیله تکنواوژی است که از زیر شاخه های همان موضوع “جنگ تکنولوژی در برابر انسان” است و بسیار ذهن ها را به خود درگیر کرده است که اگر تعدادی از انسان ها و مثلا نیروهای نظامی و ارتشی ازتقا یابند و دستکاری شوند و ابر سربازها و … خلق شوند چه رخ خواهد داد. شاید در ابتدا به عنوان نیت دفاع از کشور و … مطرح شوند اما در نهایت صدمات جبران ناپذیری به جامعه و شاکله خانواده ها خواهد زد. به هر حال همان ابر سربازها باید با تمام مشکلاتی که ناشی از دستکاری شدن و ارتقا یافتن فیزیکی و ذهنی به آن دچار شده اند به خانواده خود بر گردند و در میان مردم عادی زندگی کنند. آیا دیگر کسی به آن ها به چشک یک انسان نگاه خواهد کرد یا یک ماشین؟ ایا آنها می توانند دوباره آغوش گرم خانواده خود را داشته باشند؟ هزاران اما و اگر دیگر نیز مطرح است که اگر بخواهیم خودمان را گول نزنیم می دانیم که جواب آنها همه منفی است و این قبیل موارد به پایان های خوشی ختم نخواهند شد.

 سری عناوین زییا و محبوب Deus Ex همواره به بهترین شکل به کنکاش در این موضوع از طریق یک بازی رایانه‌ای پرداخته است و با اضافه کردن انتخاب های مختلف به این شرایط، کاری کرده است تا به فکر فرو رویم و کمی به معنای انسان بودن فکر کنیم. وقتی تمام این موضوعات را کنار هم می گذاریم به نتیجه ای جالب و حتی ساده می رسیم؛ انتخاب های ما است که این شرایط و چگونگی رقم خوردن آن ها را تعیین می کند. هیچ چیز کامل نیست و همه چیز از قانون نسبیت پیروی می کند. یعنی یک انسان ارتقا یافته ممکن است تصمیماتی خوب بگیرد و این موضوع را در نظر کسانی که این روی مسئله را می بینند خوب جلوه دهد و یا از قدرت خود برای آزار مردم استفاده کند و کسانی که این سمت موضوع را می بینند بر ضد آن شوند اما باید دید که احتمال وقوع کدام مورد بیشتر است. در سری Deus Ex که مشخص است انتخاب های منفی و استفاده غلط از این قدرت ها خیلی بیشتر رواج می یابد و احتمال بدبختی خیلی بیشتر از پایان خوش است که البته درست نیز به نظر می رسد. ما انسان ها آماده نابود کردن و ضربه زدن به خودمان هستیم و نوانایی گرفتن تصمیمات بد را خیلی بیشتر از تصمیمات درست داریم. اما در نهایت یک موضوع ثابت است؛ ما و انتخاب های ما تمام این شرایط را می سازند. خود انسان و انتخاب هایش است که باعث بدبختی و حتی نابودی وی خواهد شد. سری نقش افرینی Deus Ex در سل ۲۰۰۰ برای اولین بار با عنوانی به همین نام پای به دنیای بازی های رایانه ای گذاشت و اتفاقا مورد توجه بازیبازان و منتقدان نیز قرار گرفت اما بعد از این نسخه بازی سال ها به سکوت رفت تا این که نسخه بعدی آن با نام Deus Ex: Human Revolution عرضه گردید و باز هم بسیار بسیار موفق عمل کرد و حتی امتیاز متای عالی ۹۱ را نیز به دست اورد. مدتی قبل هم که نسخه جدید این سری با نام Deus Ex: Mankind Divided منتشر گردید که باز هم موفق عمل کرد و حسن ختامی شایسته بر ۳ گانه دوس اکس بود. بدون شک سری نقش افرینی Deus Ex همواره در دنیا به عنوان یکی از برترین فرنچایزهای نقش آفرینی شناخته خواهد شد و این سری بزرگ در لیست ما از برترین سری عناوین نقش افرینی در جایگاه شایسته دوازدهم قرار می گیرد.

۱۱ – سری Dragon Age

سازنده: BioWare

ناشر: EA

ژانر: RPG, Action RPG

سال انتشار اولین نسخه تا اخرین نسخه: Dragon Age: Origins در سال ۲۰۰۹ – Dragon Age: Inquisition سال ۲۰۱۴

پلتفرم های مقصد: PC, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One

بالاترین امتیاز متای فرنچایز: Dragon Age: Origins با امتیاز متای ۹۱/۱۰۰

سری Dragon Age یک نقش آفرینی بی نظیر است با پیشینه ای قدرتمند و سازندگانی که متخصص ساخت RPG هستند. فرنچایزی که توسط استودیو توانمند Bioware ساخته شد و اولین بار با عنوان Dragon Age: Origins در سال ۲۰۰۹ به صنعت و هنر بازی های رایانه ای معرفی شد. نسخه اول Dragon Age یک عنوان فوق العاده بود که نام این سری را به عنوان یکی از قدرتمندترین فرنچایزهای این ژانر مطرح کرد و در ادامه با انتشار بسته های الحاقی عالی برای آن، موفق شد تا بیشتر از قبل نیز بین بازیبازان محبوب گردد. به همین دلایل بود که انتظارات از نسخه دوم این سری بسیار بالا رفت و همه انتظار یک عنوان بی نقص را داشتند اما در کمال ناباوری به جای آن یک بازی ناقص که از هر لحاظ ضعیف تر از بازی اول بود را تحویل گرفتند که بسیار ناامید کننده بود آن هم از سوی یک نقش آفرینی ساز کاربلد. زمانی که صحبت از انتشار نسخه جدیدی از این فرنچایز مطرح گردید، نگرانی ها و دغدغه های زیادی بین بازیبازان به وجود آمد و با توجه به خاطره بدی که از نسخه دوم داشتند از این می ترسیدند که مبادا باز هم یک عنوان بی کیفیت را شاهد باشند. اما از طرفی دیگر نیز این امید وجود داشت که با توجه به کاربلد بودن سازندگان بازی (که تعداد عناوین فوق العاده آن ها خیلی بیشتر از بازی های ضعیف ساخته شده توسط آنهاست) آن ها موفق شوند تا جانی دوباره در کالبد این سری نیمه جان بدمند و بار دیگر آن را مانند دیگر فرنچایز شاهکار خود یعنی Mass Effect بالا بکشند. این عنوان جدید که در سال ۲۰۱۴ منتشر گردید یک نسخه شماره دار نبود و تحت نام Dragon Age: Inquisition به صورت بین نسلی برای کنسول های نسل هفتمی پلی استیشن ۳، ایکس باکس ۳۶۰ و همینطور کنسول های نسل هشتمی پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان در کنار نسخه رایانه های شخصی بازی، منتشر شد. خوشبختانه باید گفت بعد از انتشار این عنوان بود که تمامی افراد دست اندر کار صنعت گیم و بازیبازان و منتقدان و … شگفت زده شدند و حتی بازی از چیزی که برخی از آن ها فکر می کردند نیز بهتر و جذاب تر از کار در آمده بود.

خوشبختانه امیدها به بار نشست و Dragon Age: Inquisition یک عنوان تحسین برانگیز بود که موفق شد تا نه تنها خاطره بد نسخه دوم را پاک کند بلکه ما را به یاد نسخه اول قدرتمند این سری نیز می انداخت. این بازی توانست تا در سال ۲۰۱۴ جایزه برترین بازی آن سال را کسب کند که واقعا نیز به حق بود. هر چقدر که از زیبایی و جذابیت این سری بگوییم باز هم کم است و تا وقتی آن را تجربه نکرده باشد نمی توانید حرف بنده را درک کنید و با تجربه آن، خود خواهید فهمید که نقاط ضعف کوچک عناوین این سری اصلا برای شما مهم نیستند و در برابر عظمت و زیبایی این دنیای پهناور حتی به حساب نیز نمی آیند. Bioware با خلق Dragon Age نشان داد که استاد ساخت نقش افرینی است و خوب می داند که چه طور عنوانی بسازد که با بیش از ۱۰۰ ساعت گیم پلی هرگز از آن خسته نشده و حتی گذر زمان را نیز احساس نکنید.همانطور که قبلا در مورد عناوین قدرتمند نقش آفرینی بارها گفته ام، واقعا در دوره زمانه عناوین ۵ ساعته و نخ نما، بازی هایی مانند Dragon Age به مثابه الماسی گرانقدر هستند و برای پولی که خریداران هزینه می کنند ارزش قائل شده و به آن ها تجربه ای کامل از یک بازی را ارائه می دهند. در این سری ائلین بازی که Dragon Age: Origins نام داشت برترین نسخه محسوب می شود و بالاترین امتیاز متا را در اختیار دارد که امتیاز عالی ۹۱/۱۰۰ می باشد و نشان دهنده یک شاهکار فوق العاده است. ازادی عمل فوق العاده، تصمیمات مهم و حیاتی، مبارزات جذاب و تاکتیکی، شخصی سازی تا ریزترین جزییات حتی برای تمام شخصیت های همراه شخصیت اصلی، دنیای بزرگ و زیبا با تنوع محیطی عالی، مبارزه با اژدهاهای عظیم و پر ابهت، انواع و اقسام دشمنان مختلف و…. همه و همه از نکاتی هستند که در سری Dragon Age وجود دارند و ان را تبدیل به یکی از به یادماندنی ترین ۳ گانه های تاریخ بازی های رایانه ای کرده اند. بدون شک سری محبوب Dragon Age همواره در دنیا به عنوان یکی از برترین فرنچایزهای نقش آفرینی شناخته خواهد شد و این فرنچایز بزرگ در لیست ما از برترین سری عناوین نقش افرینی در جایگاه شایسته یازدهم قرار می گیرد.

۱۰ – سری  Baldur’s Gate

سازنده: BioWare, Snowblind Studios, Magic Pockets, Black Isle Studios, High Voltage Software, Overhaul Games

ناشر: Black Isle Studios, Interplay Entertainment, Destination Software, Atari

ژانر: RPG

سال انتشار اولین نسخه تا اخرین نسخه: Baldur’s Gate سال ۱۹۹۸ – Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear سال ۲۰۱۶

پلتفرم های مقصد: Android, iOS, PS2, Xbox, GameCube, GBA, Mac, PC

بالاترین امتیاز متای فرنچایز: Baldur’s Gate II: Shadows of Amn با امتیاز متای ۹۵/۱۰۰

سری عناوین بزرگ و قدرتمند Baldur’s Gate یکی از بزرگترین فرنچایزهای نقش افرینی در دنیا محسوب شده که وقایع ان در سرزمین های Forgotten Realms Dungeons & Dragons دنبال می شود. این سری محبوب در سال ۱۹۹۸ و با عنوان Baldur’s Gate کار خود را آغاز کرد و در طول سال ها نسخه های مختلفی از ان منتشر گردیده است که اغلب مورد تحسین بازیبازان و منتقدان قرار گرفته است و طرفداران خاص و دو اتشه خود را نیز داراست. این سری به معنای واقعی یک نقش افرینی کلاسیک است که تجربه کردن آن تنها برای بازیبازان هاردکور و علاقمندان سرسخت نقش افرینی ممکن است زیرا که عناوین آن بسیار دشوار و سخت هستند و برای تجربه آنها باید کاملا با استراتژی و هوشمندانه عمل کنید وگرنه خیلی سریع بازی شما را خرد و خمیر خواهد کرد و آن را کنار خواهید گذاشت. شاید بسیاری از شما حتی نام این سری را نیز نشنیده باشید اما باید بدانید که هر جا صحبت از برترین بازی های نقش افرینی تاریخ مطرح باشد قطعا نام Baldur’s Gate II: Shadows of Amn را خواهید شنید که یکی از شاهکارهای بی نظیر این سبک محسوب شده و در سال ۲۰۰۰ موفق شد تا امتیاز متای فوق العاده رویایی ۹۵/۱۰۰ را دریافت نماید و خود را به عنوان برترین بازی این سری محبوب معرفی کرد.

سری Baldur’s Gate در طول زمان به دو شاخه تقسیم شد که شامل Bhaalspawn Saga و the Dark Alliance هستند که هر دو بیشتر در سرزمین های  Western Heartlands اتفاق می افتند اما Bhaalspawn Saga به سرزمین های Amn and Tethyr نیز کشیده می شود. سری Dark Alliance در سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۴ انحصارا برای کنسول های نسل ششم منتشر گردید که هم از نظر منتقدان و هم از نظر فروش بی نظیر عمل کرد و موفقیت زیادی را کسب نمود. جالب است بدانید که سری Bhaalspawn Saga در ابتدا توسط کمپانی قدرتمند BioWare برای رایانه های شخصی ساخته شد که در سال ۲۰۱۲ آتاری اعلام کرد توسط Beamdog و Overhaul Games بازسازی شده و به صورت HD برای رایانه های شخصی منتشر گردید. جدیدترین نسخه از این سری نیز در مارچ سال ۲۰۱۶ با نام Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear برای رایانه های شخصی و اندروید و iOS منتشر گردید. بدون شک سری محبوب Baldur’s Gate همواره در دنیا به عنوان یکی از برترین فرنچایزهای نقش آفرینی شناخته خواهد شد و این فرنچایز بزرگ و قدرتمند و البته کلاسیک و دشوار در لیست ما از برترین سری عناوین نقش افرینی در جایگاه شایسته دهم قرار می گیرد.

۹ – World of Warcraft

سازنده:  Blizzard Entertainment

ناشر:  Blizzard Entertainment

ژانر: MMORPG

سال انتشار اولین نسخه تا اخرین نسخه: ۲۰۰۴

پلتفرم های مقصد: OS X, PC

بالاترین امتیاز متای فرنچایز: ۹۳/۱۰۰

مگر واقعا نیازی هم به توضیح در مورد یکی از بزرگترین فرنچایزهای تاریخ که توسط یکی از بزرگترین سازندگان تاریخ خلق شده، وجود دارد؟ کسانی که حتی آشنایی کمی هم با بازی های رایانه ای ندارند نام World of Warcraft را شنیده اند. یک عنوان بزرگ و بی نظیر که در سال ۲۰۰۴ توسط استودیو افسانه ای بلیزارد ساخته و منتشر گردیده است و تا به امروز بعد از ۱۳ سال همچنان بازیبازان بیشماری در دنیا مشغول تجربه ان هستند و با پشتیبانی فوق العاده بلیزارد و عرضه انواع و اقسام بسته های الحاقی هنوز هم به مانند یک بازی کاملا جدید به نظر می رسد. تعداد بازیبازان این سری افسانه ای بعد از ۱۳ سال همچنان از بسیاری از عناوین روز دنیا که موفق هم عمل کرده اند، بیشتر است و طرفداران سرسخت و بسیار متعصب خود را داراست. این بازی در سبک massively multiplayer online role-playing game یا به عبارتی MMORPG قرار دارد و در حقیقت برترین بازی این سبک محسوب می شود که به عنوان مقیاس و میزان برای دیگر عناوینی که در این ژانر هستند شناخته شده است و همیشه این بازی ها با World of Warcraft مقایسه می شوند. این عنوان چهارمین بازی منتشر شده بود که در دنیای فانتزی وارکرفت واقع می شود، دنیایی که در سال ۱۹۹۴ توسط Warcraft: Orcs & Humans معرفی شده بود.

 World of Warcraft در دنیای ازراث اتفاق می افتد و وقایع ۴ سال بعد از  Warcraft III: The Frozen Throne را دنبال می کند در طول سال ها بسته های الحاقی بسیار زیادی با کیفیت بالا برای این بازی منتشر شده اند که این عنوان را به روز نگاه داشته و کیفیت ان را ارتقا داده اند. اولین این بسته های الحاقی The Burning Crusade بود که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد، سپس  Wrath of the Lich King در سال ۲۰۰۸، Cataclysm در سال ۲۰۱۰،  Mists of Pandaria در سال ۲۰۱۲، Warlords of Draenor در سال ۲۰۱۴ و نهایتا Legion در سال ۲۰۱۶ برای این بازی عرضه شدند. در سال ۲۰۱۵ بلیزارد تعداد بازیبازان این عنوان را بیش از ۵٫۵ میلیون نفر در سطح جهان اعلام کرد و این بازی به عوان بیشترین تعداد بازیباز در بین بازی های MMORPG شناخته می شود. همچنین یک امار جالب از بلیزارد در سال ۲۰۱۴ اعلام شد که حاکی از وجود بیش از ۱۰۰ میلیون اکانت ساخته شده در طول سال ها برای این بازی بود که یک عدد خیره کننده و شگفت انگیز است. World of Warcraft همواره از سوی منتقدان نیز تحسین شده است و موفق شده تا امتیاز رویایی ۹۳/۱۰۰ را نیز کسب نماید. بدون شک عنوان بی نظیر World of Warcraft همواره در دنیا به عنوان یکی از برترین عناوین نقش آفرینی شناخته خواهد شد و این بازی بزرگ و قدرتمند در لیست ما از برترین سری عناوین نقش افرینی در جایگاه شایسته نهم قرار می گیرد.

۸ – سری Final Fantasy

سازنده: Square, Square Enix

ناشر: Square, Square Enix

ژانر: JRPG , RPG

سال انتشار اولین نسخه تا اخرین نسخه: Final Fantasy در سال ۱۹۸۷ – Final Fantasy XV در سال ۲۰۱۶

پلتفرم های مقصد: Android, Arcade, BlackBerry OS, Windows Phone, Mobile phone, MSX, Nintendo 3DS, Nintendo DS, Game Boy Advance, Nintendo Entertainment System, GameCube, iOS, Ouya, PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Portable, PlayStation Vita, Super Nintendo Entertainment System, Wii, Microsoft Windows, WonderSwan, Xbox 360, Xbox One

بالاترین امتیاز متای فرنچایز: Final Fantasy IX با امتیاز متای ۹۴/۱۰۰

در دنیای مورد علاقه ما و بحث مربوط به ما که بازی های رایانه ای هستند عناوین و فرنچایزهایی وجود دارند که سال های زیادی است برای ما خاطره سازی کرده اند و حتی فرنچایزی که ۲۹ سال برای چندین نسل از بازیبازان خاطره سازی کرده است؛ فرنچایزی با نام Final Fantasy. نامی که حتی کسانی که هیچ علاقه و ارتباطی به بازی های رایانه ای ندارند نیز نام آن را شنیده اند و برایشان ناآشنا نیست. محبوب ترین فرنچایز ژاپنی که سال ها با نسخه های مختلف خود قلب طرفداران را به دست آورده است و شاهد شاهکارهایی مثل نسخه هفتم Final Fantasy و چندین شماره دیگر از این فرنچایز بوده ایم که جزو شیرین ترین خاطرات بازیبازان مختلف در سراسر دنیا محسوب می شوند. همواره و در طول تاریخ ۲۹ ساله فرنچایز Final Fantasy، بازی های این سری جزو برترین و محبوب ترین بازی ها بوده اند و دنیایی فانتزی و بسیار زیبا را به بهترین شکل طراحی کرده اند تا همگان از شدت زیبایی این عناوین شگفت زده شوند. وقتی به تصاویر عناوین مختلف Final Fantasy نگاه می کردم و خاطرات آن ها را در ذهنم مرور می کردم به واقع گویی که کل دوران بازیباز بودنم از جلوی چشمانم می گذشت و بسیاری از ما با عناوین مختلف این سری نقش آفرینی زندگی کرده ایم. هر بازی Final Fantasy در زمان انتشار خود یکی از بی نظیر ترین عناوین بوده است و البته یکی از چشم نواز ترین بازی هایی بوده است که منتشر شده است و حتی هنوز هم گرافیک و زیبایی این بازی ها کهنه نشده است و حرف هایی برای گفتن دارند. سریFinal Fantasy از همان ابتدا توسط Square Enix ساخته شده است و اولین نسخه ان در سال ۱۹۸۷ توسط این کمپانی منتشر گردیده است و جدیدترین عنوان ان نیز مدتی قبل با عنوان نسخه پانزدهم فاینال فانتزی برای کنسول های نسل هشتم عرضه شد. عناوین این سری در سبک نقش افرینی ژاپنی و گاها در سبک نقش افرینی قرار داشته اند که البته در عناوین سال های اخیر بیشتر شاهد خارج شدن بازی از حالت ژاپنی بوده ایم. به دلیل محبوبیت بسیار بالای بازی های این سری و درخواست های زیاد طرفداران در سراسر دنیا همواره عناوین زیادی از این سری محبوب تاکنون بازسازی شده اند و در نسل های مختلف برای پلتفرم های مختلف منتشر شده اند، به طور مثال در دسامبر ۲۰۱۳ یک نسخه بازسازی و ریمستر شده از دو عنوان زیبای Final Fantasy X و Final Fantasy X-2 در قالب یک مجموعه ارزشمند به نام Final Fantasy X | X-2 HD Remaster برای پلتفرم های PlayStation 4, PlayStation 3, PlayStation Vita و رایانه های شخصی با سیستم عامل ویندوز عرضه شد تا دارندگان کنسول های نسل هشتم و یا کسانی که به هر دلیلی نتوانسته اند این بازی ها را تجربه کنند و اکنون می خواهند که به این دنیای فانتزی قدم بگذارند، کاملا شرایط برای آن ها فراهم باشد و بازی را با یک کیفیت گرافیکی بهتر تجربه کنند. این نسخه از لحاظ بصری و گرافیک حتی از عنوان اصلی نیز زیباتر است چون به هر حال بازی با وضوح HD اجرا می شود و بهبودهایی در بخش بصری یافته است.

FF-Heroes-Featured-Image-760x431

 همواره در سری فاینال فانتزی طراحی تک تک جزییات بازی از دنیای آن و محیط اطراف گرفته تا ریزترین جزییات شخصیت های بازی و لباس های آنها به زیباترین شکل ممکن انجام شده است و شما را شیفته خود می کند. این بازی ها همیشه یکی از خوش گرافیک ترین عناوینی بوده اند که منتشر گردیده اند و با داستان عالی، گیم پلی فوق العاده و گرافیک چشم نواز موفق شده اند تا به یکی از خاطره انگیز ترین بازی های نقش افرینی بین بازیبازان تبدیل شود و تا همیشه در یاد و خاطره ما باقی بماند. طراحی ظاهری و صورت شخصیت ها و لباس های آن ها و حرکت موهای آنها همیشه بی نظیر بوده است و به قدری شخصیت های اصلی بازی زیبا و دوست داشتنی طراحی می شدند که هر بازیبازی را شیفته خود می کردند. در حقیقت از دلایل اساسی این که شخصیت های اصلی این سری تبدیل به یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین شخصیت ها شدنده اند، همین طراحی هنری و گرافیکی فوق العاده زیبای آن ها، لباس های جالب و جذاب، طراحی چهره زیبا و دوست داشتنی آن ها بوده است. دنیای بازی های فاینال فانتزی بسیار وسیع و زیبا طراحی شده و انواع و اقسام محیط ها و مناظر چشم نواز را می توانستید در آن ها مشاهده کنید و همچنین نورپردازی نیز در این عناوین همواره سطح خیلی بالایی داشته است. همانطور که گفته شد همواره در عناوین مختلف فرنچایز Final Fantasy، جلوه های بصری و گرافیک، یکی از برگ های برنده اصلی این سری محسوب شده اند و بازی های آن همیشه جزو چشم نواز ترین بازی ها در زمان خود بوده اند. عناوینی که جدا از گیم پلی عالی و داستان های زیبایی که دارند، تنها به خاطر جلوه های بصری فوق العاده شان نیز ارزش بازی کردن را دارند. در طول تمام این سال ها و تعداد بسیار زیادی عناوین مختلف و بسیار با کیفیتی که از این سری عرضه شده است، برترین عنوان لااقل از نظر امتیاز متا بازی Final Fantasy IX است که امتیاز متای بی نظیر و فوق العاده  ۹۴/۱۰۰ را کسب کرده است و البته این نیز قابل ذکر است که کلا عناوین این سری معمولا متای پایینی نداشته اند و همیشه یک سطح بالای کیفی را داشته اند، حال برخی بیشتر و برخی کمتر. در هر صورت بدون شک سری محبوب Final Fantasy همواره در دنیا و در دفتر تاریخ بازی های رایانه ای به عنوان یکی از برترین فرنچایزهای نقش آفرینی و نقش آفرینی ژاپنی شناخته خواهد شد و این فرنچایز بزرگ در لیست ما از برترین سری عناوین نقش افرینی در جایگاه شایسته هشتم قرار می گیرد.

۷ – سری Diablo

Diablo-3_1333467624

سازنده: Blizzard Entertainment

ناشر: Blizzard Entertainment

ژانر: Action RPG, Hack and Slash

سال انتشار اولین نسخه تا اخرین نسخه: Diablo در ۱۹۹۶ – Diablo III: Reaper of Souls در سال ۲۰۱۴

پلتفرم های مقصد:  Mac, PlayStation, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One ,PC

بالاترین امتیاز متای فرنچایز: Diablo با امتیاز متای ۹۴/۱۰۰

باز هم بلیزارد و این بار یک فرنچایز اکشن نقش افرینی بی نظیر از این کمپانی قدرتمند و بزرگ. فرنچایزی عظیم و محبوب به نام دیابلو. Diablo در حقیقت یک سری اکشن نقش افرینی هک اند اسلش و dungeon crawler محسوب می شود که فروش بی نظیری در دنیا داشته و جالب است بدانید قبل از عرضه نسخه سوم بی نظیر این بازی و در سال ۲۰۱۲ دو نسخه اول این فرنچایز چیزی حدود ۲۵ میلیون نسخه در دنیا فروش داشتند! این سری دارای ۳ عنوان اصلی است که شامل  Diablo, Diablo II, و Diablo III می باشند. عناوین فرعی و الحاقی این سری شامل Diablo: Hellfire که بازی اول را ادامه می داد، Lord of Destruction که بعد از بازی دوم عرضه گردید و Reaper of Souls که نسخه سوم را ادامه می دهد، هستند. این سری در دنیای Sanctuary اتفاق می افتد و هر ۳ بازی این سری نیز از لحاظ جغرافیایی در یک محدوده واقع می شوند. این سری داستان مبارزه انسان های ساکن Sanctuary و شیاطین اعظم که توسط دیابلو که آنتاگونیست اصلی بازی است، رهبری می شوند را دنبال می کند. انسان ها معمولا در این سری توسط فرشتگانی مانند archangel of justice با نام Tyrael یاری می شوند.

diablo3patch

در دنیای Sanctuary شاهد حضور انسان ها، فرشتگان و انواع و اقسام کلاس های شیاطین و هیولاها هستیم. از این فرنچایز کتاب های بسیاری نیز منتشر شده است که بسیار موفق عمل کرده اند و همینطور کمیک بوکی نیز از این سری منتشر شده است که وقایع مختلف این دنیا را دنبال می کند. اولین نسخه این فرنچایز در سال ۱۹۹۶ با نام دیابلو منتشر شد که فوق العاده نیز عمل کرد و هنوز که هنوز است به عنوان موفق ترین بازی این سری از لحاظ امتیاز متا محسوب می شود. دیابلو موفق شد تا نقدهای بسیار مثبتی را دریافت نماید و نهایتا امتیاز متای بی نظیر ۹۴/۱۰۰ را کسب کرد. نسخه دوم بازی ۴ سال بعد در سال ۲۰۰۰ منتشر شد و سپس بعد از یک انتظار طولانی و سخت، نسخه سوم این سری در سال ۲۰۱۲ عرضه شد که این بار برای اولین بار این سری را بر روی کنسول های نسل هفتم و بعد از آن نسل هشتم شاهد بودیم که خبر بسیار خوبی برای دارندگان کنسول ها بود و نسخه سوم بازی موفقیت عظیمی را نیز بر روی کنسول ها کسب کرد. بدون شک سری محبوب Diablo همواره در دنیا و در دفتر تاریخ بازی های رایانه ای به عنوان یکی از برترین فرنچایزهای نقش آفرینی شناخته خواهد شد و این فرنچایز بزرگ در لیست ما از برترین سری عناوین نقش افرینی در جایگاه شایسته هفتم قرار می گیرد.

۶ – سری Fallout

۶۷۲۱۷c93-ea1a-4010-9822-88355720ff2b

سازنده: Interplay Entertainment, Black Isle Studios, Micro Forté, Bethesda Game Studios, Obsidian Entertainment

ناشر: Interplay Entertainment, ۱۴ Degrees East, Bethesda Softworks

ژانر: RPG , Action RPG

سال انتشار اولین نسخه تا اخرین نسخه: Fallout در سال ۱۹۹۷ – Fallout 4 در سال ۲۰۱۵

پلتفرم های مقصد:  DOS, Microsoft Windows, Mac, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, iOS, Android

بالاترین امتیاز متای فرنچایز: Fallout 3 با امتیاز متای ۹۳/۱۰۰

Bethesda Game Studios یکی از بزرگترین سازندگان بازی های نقش افرینی در دنیا محسوب می شود و دو فرنچایزی را در اختیار دارد که هر کدام از آنها بی شک جزو برترین سری بازی های نقش افرینی تاریخ هستند و همیشه در بالاترین جایگاه های این سبک قرار می گیرند. فرنچایزهای فال آوت و الدر اسکرولز. سری عناوین فال آوت یک فرنچایز نقش افرینی شوتر با تم post-apocalyptic Retro-futuristic محسوب می شوند که اولین بار توسط  Interplay Entertainment خلق شد. دنیای بازی فال اوت Wasteland نام دارد که در واقع عنوانی با همین نام که در سال ۱۹۸۸ منتشر شده بود، الهام بخش اصلی سری فال اوت است و در واقع سری فال اوت یک دنباله معنوی برای بازی Wasteland محسوب می شد. سری فال اوت وقایع چندین سال بعد از انفجار هسته ای در آمریکا را نشان می دهد و داستان امید انسان به بقا و دست و پا زدن او برای نجات نوع خود در یک دنیای وحشی پر از هیولاهای جهش یافته و غارتگران و قاتلین بی رحم را نشان می دهد. در این سری می توانید هم بازی را از دید اول شخص و هم سوم شخص دنبال نمایید که البته به نظر می رسد زاویه اول شخص پایه اصلی ساخت این سری محسوب می گردد زیرا که بازی در این حالت بسیار خوش دست تر از زاویه سوم شخص است، درست مانند سری الدر اسکرولز.

fallout-4-behemoth

از سری عناوین فال آوت تاکنون ۸ بازی منتشر شده است که شامل ۵ نسخه اصلی (۴ بازی شماره دار و فال آوت نیووگاس) و ۳ بازی اسپین آف با نام های Fallout Tactics: Brotherhood of Steel در سال ۲۰۰۱، Fallout: Brotherhood of Steel در سال ۲۰۰۴ و Fallout Shelter در سال ۲۰۱۵ می باشند. تمامی عناوین این سری جزو تحسین شده ترین بازی های نقش افرینی تاریخ هستند و موفق ترین انها بدون شک بازی سوم این سری در نسل هفتم است که تحسین تمام صنعت بازی اعم از منتقدان و بازیبازان را همراه داشت و موفق شد تا امتیازات بی نظیری را کسب نماید. نسخه سوم بازی در سال ۲۰۰۸ به عنوان بازی سال ای جی ان شناخته شد و جوایز بی نظیری را مانند Xbox 360 Game of the Year و Best RPG را نیز کسب کرد و سرانجام با متای فوق العاده ۹۳/۱۰۰ به کار خود پایان داد. نسخه چهارم این سری نیز بعد از ۷ سال انتظار از نسخه سوم، در سال ۲۰۱۵  برای نسل هشتم منتشر گردید و موفق شد تا بازخوردهای عالی را نیز کسب نماید و در لیست ۵ بازی کاندید بازی سال در مراسم گیم اواردز ۲۰۱۵ نیز به همراه غول هایی مانند ویچر ۳ و بلادبورن قرار گرفت. بدون شک سری محبوب Fallout همواره در دنیا و در تاریخ بازی های رایانه ای به عنوان یکی از برترین فرنچایزهای نقش آفرینی شناخته خواهد شد و این فرنچایز بزرگ در لیست ما از برترین سری عناوین نقش افرینی در جایگاه شایسته ششم قرار می گیرد.

۵ – Bloodborne 

ss-detail17.0

سازنده: FromSoftware

ناشر: Sony Computer Entertainment

ژانر: Action RPG

سال انتشار اولین نسخه تا اخرین نسخه: ۲۰۱۵

پلتفرم های مقصد: PlayStation 4

بالاترین امتیاز متای فرنچایز: ۹۲/۱۰۰

از همان زمانی که مطلع شدیم میازاکی در حال ساخت یک بازی انحصاری به نام Bllodborne (که در ابتدا نام رمزی آن Project Beast بود) برای کنسول پلی استیشن ۴ است، تمام صنعت بازی منتظر بودند تا ببینند این بار این نابغه بازیسازی چه عنوانی را در سر دارد و وقتی نخستین تریلرها از بازی نهایی که دیگر نامش Bloodborne شده بود را مشاهده کردیم همان موقع فهمیدیم که یک شاهکار دیگر در راه است و از همان موقع هیچ کسی و هیچ منتقدی و هیچ بازیبازی نبود که نداند این بازی یک عنوان بی‎نظیر خواهد بود و کسی در موفقیت آن شک نداشت. زمان گذشت تا بازی منتشر شد و همان‎طور که همه انتظار داشتند نیز شد و تحسین‎ها و نمرات عالی بود که پشت سر هم برای این شاهکار انحصاری ردیف می‎شدند و این بازی موفق شد تا امتیاز متای فوق‎العاده ۹۲ را کسب نماید و در بین برترین عناوین سونی و From Software جای بگیرد. بدون شک استودیو From Software و در راس آن ها هیدتاکا میازاکی، اکنون یکی از برترین استودیوهای سازنده بازی در این صنعت هستند که این را با قرار گرفتن در بین کاندیداهای برترین سازنده سال ۲۰۱۵ و همچنین قرار گرفتن بازی انحصاری Bloodborne در بین کاندیداهای برترین بازی سال ۲۰۱۵ نیز ثابت کردند و خود را به عنوان اساتید ساخت اکشن نقش آفرینی های زیبا و سخت و نفس‎گیر معرفی کرده‎اند. به شخصه هر زمان که نام عناوین Souls و Bloodborne را می‎شنوم ناخودآگاه احساس عجیبی آکنده از عشق و شوق به من دست می‎دهد که هیچ بازی دیگری در طول این عمر زندگی من موفق به انجام چنین کاری نشده است و نتوانسته تا مانند این عناوین روح مرا مجذوب خود کند و به عنوان بخشی جدانشدنی و البته بسیار دوست داشتنی از زندگی من تبدیل شود. حتی با وجود بارها بازی کردن و به اتمام رساندن Bloodborne باز هم کافیست تا وقتی کنسول خود را روشن می‎کنم لوگو و نام بازی را روی صفحه ببینم تا وسوسه شوم باز هم عناوین جدید را رها کرده و یک بار دیگر وارد دنیایی شاهکار میازاکی شوم. کسانی که با قلبشان عاشق این بازی هستند و آن را تجربه کرده‎اند می‎دانند چه می‎گویم. گویی این بازی طوری ساخته شده که هیچ‎گاه از آن خسته نشوی و هرگز تکراری نشود. بدون شک بازی Bloodborne یکی از بی‎نقص ترین عناوینی است که در نسل هشتم منتشر شده است و در تک تک بخش های خود از گرافیک و گیم‌پلی گرفته تا صداگذاری و … کیفیت فوق العاده بالایی دارد. به مانند همه این بخش‌ها، این کیفیت در طراحی و پیشینه‌پردازی شهری گه بستر وقوع اتفاقات بازی است نیز کاملا واضح و مبرهن است و شهر Yharnam یکی از مخوف‌ترین شهرها و محیط‌هایی است که تا به حال بازی‎های رایانه‎ای به خود دیده‌اند و حتی با وجود بارها بازی کردن Bloodborne، به هیج وجه محیط بازی و این شهر برای ما خسته کننده نمی‌شود.

original

گویی که هر بار Bloodborne را تجربه می‌کنیم، بازی نکته جدیدی برای ما به همراه دارد و زاویه‌ای دیگر از زشتی و سیاهی و تاریکی دنیای خود و البته زیبایی و کیفیت گیم پلی و طراحی خود را برای ما آشکار می‌کند تا هر چه بیشتر به سرنوشت آن بیاندیشیم و همچنین به سرنوشت شکارچی که کنترل وی را در اختیار داریم. همان طور که قبلا نیز به کرات اشاره کرده ام و حتما می دانید، کار طراحان و سازندگان بازی در استودیو فرام سافت‌ور و در راس آنها هیدتاکا میازاکی در طراحی و فضاسازی شهر Yharnam و ساخت بازی و قرار دادن تک تک بخش های آن در کنار هم به صورت کاملا هماهنگ، چیزی از خلق یک شاهکار کمتر نیست و خلق این بازی را باید جزو Master Piece های این استودیو به حساب آورد. اتمسفر شهر Yharnam به دلیل نوع معماری خاص آن که برگرفته از لندن ویکتوریایی است بسیار تاریک تر و مخوف‌تر از اکثر مناطقی است که تاکنون در دیگر عناوین میازاکی مثل سری سولز مشاهده کرده‌ایم و به طور کلی باید گفت فضاسازی و اتمسفر شهر Yharnam به قدری حزن‌انگیز، تاریک، ناامید‌کننده و مرده است که Bloodborne را تبدیل به تاریک‌ترین عنوان میازاکی تاکنون کرده است. کاملا مشخص است که میازاکی قصد داشته تا Bloodborne را تبدیل به برندی کاملا مجزا از سری سولز کند و اولین روشی که در راه رسیدن به چنین منظوری پیاده کرده است، طراحی Yharnam است که شبیه به هیچ یک از عناوین سولز نیست و زمانی که بستر وقوع دو بازی و داستان و پیشینه آن‌ها کاملا با هم متفاوت باشند، خیلی سخت است که بخواهیم آن‌ها را کاملا مانند هم فرض کنیم، حتی اگر المان‌های گیم‌پلی بسیار مشابهی هم داشته باشند. در واقع میازاکی در خلق یک سری جدید و مجزا از عناوین سولز کاملا موفق عمل کرده است و یک فرنچایز انحصاری جدید و عالی را برای سونی و پلی‌استیشن ۴ به ارمغان آورده است. همچنین از بسته الحاقی این عنوان با نام The Old Hunters نیز نمی توان گذشت و باید از آن به عنوان یک کامل کننده و بسته الحاقی فوق العاده عالی برای بازی یاد کرد که بازی را مقداری سخت تر نیز کرده بود. اکنون بسیاری از دارندگان و طرفداران پلی استیشن ۴ در دنیا شدیدا منتظر معرفی نسخه دوم بلادبورن هستند و بدون شک وقتی این عنوان معرفی شود مانند بمبی عمل خواهد کرد که صنعت گیم را به شور و وجد خواهد اورد. بدون شک عنوان شاهکار و فوق محبوب Bloodborne همواره در دنیا و در تاریخ بازی های رایانه ای به عنوان یکی از برترین عناوین اکشن نقش آفرینی شناخته خواهد شد و این عنوان بزرگ که کاملا پتانسیل تبدیل به یک فرنچایز بزرگ را نیز دارد، در لیست ما از برترین سری عناوین نقش افرینی در جایگاه شایسته پنجم قرار می گیرد.

۴ – سری Mass Effect

masseffect_all_lr2

سازنده: BioWare, Edge of Reality, Demiurge Studios

ناشر: Microsoft Game Studios , EA

ژانر: Action RPG Third Person Shooter

سال انتشار اولین نسخه تا اخرین نسخه: Mass Effect در سال ۲۰۰۷ –  Mass Effect: Andromeda در سال ۲۰۱۷ (منتشر نشده)

پلتفرم های مقصد: Xbox 360 ,PC, iOS, PlayStation 3 ,Android, Windows Phone ,Wii U ,PlayStation 4, Xbox One

بالاترین امتیاز متای فرنچایز: Mass Effect 2 با امتیاز متای ۹۶/۱۰۰

بدون شک یکی از برترین سه گانه های سبک نقش افرینی در تاریخ بازی های رایانه ای ۳ گانه شاهکار ساخته بایوویر یعنی Mass Effect است. ۳گانه ای که هر ۳ بازی ان یک شاهکار بی نظیر بوده اند و به حدی زیبا و بی نقص هستند که هنوز هم که هنوز است تجربه هر یک از آنها از برترین بازی های این نسل نیز لذت بخش تر است. نقطه اوج این ۳ گانه بی نظیر بازی دوم آن محسوب می شود که موفق گردید خود را به عنوان یکی از چند بازی برتر در تاریخ بازی های رایانه ای و نه فقط در سبک نقش افرینی، مطرح نماید و امتیاز متای بی نظیر ۹۶ را کسب کند که امتیازی در حد بازی های بی تکرار تاریخ مثل بایوشاک است و الحق که نسخه دوم این سری شایسته این امتیاز است. البته گمان نکنید که دو بازی دیگر این سری نیز دست کمی از بازی دوم دارند. خیلی کم سراغ داریم سه گانه ای را که هر ۳ بازی آن متای بالای ۹۰ داشته باشند اما این ۳ گانه موفق شده است تا چنین افتخاری را کسب کند و بازی اول آن با امتیاز متای ۹۱ و بازی سوم آن با متای ۹۳، یک موفقیت عظیم را در کارنامه یکی از برترین نقش افرینی سازان دنیا یعنی بایوویر ثبت کرده است. سری مس افکت از آن دست عناوینی است که تجربه آن و در واقع تجربه هر ۳ نسخه آن برای علاقمندان سبک نقش افرینی از واجب نیز واجب تر است و قطعا تبدیل به یکی از برترین تجربه های هر شخصی که آنها را بازی کرده خوهند شد. در بازی های نقش افرینی همیشه شخصیت های محبوب زیادی را سراغ داریم که بدون هیچ شکی یکی از برترین، قدرتمندترین، جذاب ترین و البته دوست داشتنی ترین آن ها فرمانده ای شریف و با قدرت است به نام فرمانده شپرد در سری مس افکت.

mass_effect_characters_by_sledziks-d3edwlj

 همواره وقتی که صحبت از این سری می شود بدون شک اولین کلمه ای که به ذهن هر طرفدار و بازیبازی می رسد “فرمانده شپرد” است و بس. شخصیتی که در یک ۳ گانه عظیم و جذاب با او در سراسر کهکشان سفر کرده ایم، مبارزه کرده ایم، متحد جمع کرده ایم، زمین را نجات داده ایم، عاشق شده ایم و البته گاهی دوستانمان را از دست داده ایم. حتما می دانید که در بازی جدید این سری با نام Mass Effect: Andromeda که مدت خیلی کمی تا انتشار ان باقی مانده است، دیگر شاهد حضور وی نخواهیم بود و باید این سری را بدون حضور فرمانده شپرد تجربه کنیم. در حقیقت بسیار سخت است که نام Mass Effect را تصور کنیم بدون حضور فرمانده شپرد محبوب و دوست داشتنی اما این نکته ای بود که از همان اولین روزهای معرفی عنوان جدید این سری فهمیدیم که باید آن را قبول کنیم و با آن کنار بیاییم. خیلی سخت بود تصور کنیم عنوانی از این سری که برای بار اول قرار است به نسل هشتم بیابد شاهد حضور کلیدی ترین شخصیت کل این سری نباشد و بسیاری از جمله بنده را از همان ابتدا نسبت به این بازی بدبین کرد. عنوانی که دارای شماره نیست و یکی بازی اصلی و شماره دار از سری اصلی Mass Effect محسوب نمی شود و قرار ایت تا داستانی دیگر را برای ما بازگو نماید. اما به این موضوع از سمت دیگری نیز می توان نگاه کرد. شاید بهتر باشد که یک داستان و یک شخصیت در اوج کنار برود و همیشه در ذهن علاقمندان یک قهرمان رویایی به نظر برسد تا این که آن قدر و آن قدر از سوی سازندگان دوشیده شود و داستان های مختلف از ان بیرون بیاید که دیگر هم خسته کننده شود و هم اقتدار و عظمت خود را از دست بدهد. شاید وقتی فرمانده شپرد در یک ۳ گانه تاریخی نامش به تاریخ بازی ها پیوسته است، بهتر است تا سازندگان از آن دست بکشند و سراغ شخصیت های جدیدی بروند، آن هم سازندگانی که آنقدر خوش نام و قدرتمند هستند که می دانیم می توانند در هر بازی خود در سبک نقش آفرینی غوغایی به پا کنند. بدون شک سری محبوب Mass Effect همواره در دنیا و در تاریخ بازی های رایانه ای به عنوان یکی از برترین فرنچایزهای نقش آفرینی شناخته خواهد شد و این فرنچایز بزرگ در لیست ما از برترین سری عناوین نقش افرینی در جایگاه شایسته چهارم قرار می گیرد.

۳ – سری The Elder Scrolls

۱۵۷۳۰۱_original

سازنده: Bethesda

ناشر: Bethesda

ژانر: RPG

سال انتشار اولین نسخه تا اخرین نسخه: The Elder Scrolls: Arena سال ۱۹۹۴ – The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition سال ۲۰۱۶

پلتفرم های مقصد: MS-DOS, PC, Xbox, Xbox 360, PlayStation 3, Xbox One, PlayStation 4

بالاترین امتیاز متای فرنچایز: The Elder Scrolls V: Skyrim با امتیاز متای ۹۶/۱۰۰

باز هم یک فرنچایز عظیم دیگر از Bethesda. فرنچایزی که در طول تاریخ هر گونه افتخاری که شما فکرش را بکنید کسب کرده است و از بازی سال گرفته تا ایجاد انقلاب در سبک نقش افرینی و فروش بی نظیر و امتیاز متای فوق العاده و … همه و همه در پرونده پر افتخار این سری دیده می شود. فرنچایزی که برترین و قدرتمندترین فرنچایزی است که Bethesda در اختیار دارد، یک سری نقش افرینی بی نظیر به نام The Elder Scrolls یا “کتیبه بزرگان”. سری عناوینی که در سال ۱۹۹۴ با بازی The Elder Scrolls: Arena به دنیای بازی های رایانه ای معرفی شدند و در طول سال ها خود را به عنوان یکی از ۲-۳ فرنچایز برتر تاریخ نقش افرینی به دنیا شناساندند. بی شک نقطه اوج گیری اصلی این فرنچایز با بازی The Elder Scrolls IV: Oblivion در سال ۲۰۰۶ و در نسل هفتم بود که انقلابی را در سبک نقش افرینی ایجاد کرد و مورد تحسین بازیبازان و منتقدان قرار گرفت. امتیازات بی نظیری که این عنوان کسب کرد شامل امتیاز ۹٫۶ از وبسایت گیم اسپات و ۹٫۳ از وبسایت ای جی ان بود و در نهایت امتیاز متای رویایی ۹۴٫ سپس با نسخه بعدی این سری یعنی The Elder Scrolls V: Skyrim موفقیت فوق العاده این سری باز هم ادامه یافت و حتی بیشتر نیز شد و این بازی از جانب تقریبا تمامی وبسایتها و منابع معتبر به عنوان بازی سال ۲۰۱۱ نیز انتخاب شد و امتیازات بی نظیری را نیز کسب نمود و نهایتا موفق شد تا متای فوق العاده ۹۶/۱۰۰ را کسب نموده و به عنوان یکی از برترین بازی های تاریخ شناخته شود.

۰۶

 جدید ترین بازی عرضه شده از این سری نیز نسخه بازسازی شده بازی بی نظیر اسکایریم است که برای کنسول های نسل هشتمی پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان منتشر شد تا بازیبازن این نسل نیز از تجربه یکی از برترین عناوین تاریخ محروم نشوند. سری The Elder Scrolls همواره و هر جایی که صحبت از بزرگترین فرنچایزهای نقش افرینی تاریخ باشد در یکی دو جایگاه نخست ان لیست قرار خواهد داشت و همواره در طول تاریخ منتقدان و بازیبازان در سراسر دنیا ان را تحسین کرده و ستوده اند (البته کاری به برخی شبه منتقدها یا منتقدنماها که در کشور عزیزمان هم یکی دو عدد وجود دارند و برای فراهم اوردن اوقات شادی دیگران و مطرح شدن خود، از این سری با لقب هایی زشت و توهین امیز یاد می کنند نداریم!). به امید ان که شاهد معرفی نسخه جدیدی از این سری محبوب و بزرگ باشیم و بار دیگر بتوانیم در دنیای فوق العاده و عظیم سری الدر اسکرولز یک ماجراجویی بزرگ دیگر را تجربه نماییم. بدون شک سری محبوب The Elder Scrolls همواره در دنیا و در تاریخ بازی های رایانه ای به عنوان یکی از برترین فرنچایزهای نقش آفرینی شناخته خواهد شد که تاکنون بیش از ۴۰ میلیون نسخه در سراسر دنیا فروش داشته اند و این فرنچایز بزرگ در لیست ما از برترین سری عناوین نقش افرینی در جایگاه شایسته سوم قرار می گیرد که البته باید به این نکته اشاره کنم که این سری در حقیقت بایستی مشترکا با سری سولز در جایگاه دوم باشند و نمیتوان گفت هیچ یک نسبت به دیگری برتری خاصی دارند و باید دو شماره “دوم” در این لیست قرار می گرفت اما به جهت این که ترتیب لیست و رده بندی بر هم نخورد با حساب علاقه شخصی نویسنده یکی را در جایگاه دوم و دیگری را در جایگاه سوم قرار داده ایم.

۲ – سری Souls 

maxresdefault (1)

سازنده: FromSoftware

ناشر: Sony Computer Entertainment, Atlus, Bandai Namco Entertainment

ژانر:  Action RPG

سال انتشار اولین نسخه تا اخرین نسخه: Demon’s Souls در سال ۲۰۰۹ – Dark Souls III سال ۲۰۱۶

پلتفرم های مقصد: PlayStation 3, PC, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 4

بالاترین امتیاز متای فرنچایز: Dark Souls II با امتیاز متای ۹۱/۱۰۰

تمام دنیا و تمام صنعت بازی و افراد حاضر در ان از بازیبازان گرفته منتقدان خوب می دانند که سری عناوین سولز داستان جرات و شهامت یک سازنده است. مردی که در دوره بازی‌های آسان، گیمرهای ساده‌خواه و بی‌علاقه به چالش، سازندگان ترسو و مقلد، خط‌های سلامتی که بلافاصله بعد از چند ثانیه پر می‌شوند و ذخیره کردن‌های چند ثانیه یک بار، آمد و دل به دریا زد و عنوانی ساخت که تمام این بایدهای عناوین امروزی را دور ریخت و خود قالبی جدید را معرفی کرد بدون توجه به عواقب آن. تمام تاریخ‌سازان در طول تاریخ همین‌گونه عمل کرده‌اند. دل و جرات به خرج داده‌اند و کاری کرده‌اند که کسی در آن دوران جرات انجامش را نداشته است. Hidetaka Miyazaki نیز همین‌طور عمل کرد و یک شبه ره صد ساله را پیمود و تبدیل به شخصی تاثیرگذار در این صنعت شد. بی‌شک تا همیشه از وی به عنوان یک نابغه بازی‌سازی یاد خواهد شد و قالبی که به وجود آورد تا همیشه توسط دیگر سازندگان حتی در سبک‌های دیگر نیز الهام گرفته خواهد شد. سری عناوین Souls با Miyazaki از همان ابتدا و از زمانی که بازی Demon’s Souls ساخته شد پای در مسیر افسانه شدن نهاد، در مسیر جاودانه شدن. با هر نسخه که از این عناوین منتشر شد شاهد پیشرفت بودیم و آرام آرام این سری تبدیل به یکی از تاثیرگذار‌ترین، پرطرفدارترین و جذاب‌ترین فزنچایز‌های سبک اکشن نقش‌آفرینی شد و امضای خاص خود را بر این صنعت بر جای گذاشت. Dark souls درس گرفتن از شکست است، درس مقاومت در برابر سختی و دشواری، درس استقامت و صبر. Miyazaki با این عنوان نشان داد “می‌توان” و “باید” گاهی خلاف جهت آب شنا کرد تا تاریخ‌ساز شد. Dark souls نشان داد که یک بازی می‌تواند به قدری شاهکار باشد که حتی اگر بارها و بارها و بارها کشته شوید و با یک باس شاید ۵۰ بار مبارزه کنید، باز هم چنان عاشق آن شوید که ۱۰ بار آن را به پایان برسانید. Dark souls مفهوم “مرگ” در یک بازی ویدئویی را تغییر داد و آن را به مفهومی حتی شیرین که باید از آن هر بار درس گرفت تبدیل کرد. Dark souls سختی و چالش را در بازی‌های رایانه ای تبدیل به یک “ارزش” کرد که نه تنها عاملی بازدارنده برای بازیباز نیست بلکه کاملا نقشی تشویق کننده و پیش برنده را برای وی بازی میکند. عناوین این سری در تمام زمینه‌ها، چه از نظر دنیای بازی، دشمنان و باس‌ها، طراحی منحصر به فرد و یونیکی دارند که تبدیل به برند خاص Dark Souls شده‌اند و به مانند یک کلاس آموزشی برای  طراحان و سازندگانی که می‌خواهند عناوینی در این سبک و قالب بسازند عمل کرده و منبع الهامی بسیار با کیفیت محسوب می‌شود.

miyazaki-souls-series-next-game-dark-souls-3-700x389

سری Souls در واقع پرچم دار عناین هاردکور و بسیار سخت در نسل‌های جدید بازی های رایانه ای است و عناوین هاردکور و چالش برانگیز را که از زمان بازی‌های کلاسیک مثل مگامن و … دیگر زیاد کسی سراغشان نمی‌رفت را مجددا احیا کرد. در واقع سازندگان در نسل‌های اخیر با ترس از این که مبادا بازیبازان ساده طلب امروزی که به عناوین آسان و خط سلامتی پرشونده عادت کرده‌اند، با سخت شدن بازی آن‌ها دیگر عناوینشان را خریداری نکنند، سمت ساخت عناوین چالش برانگیز نمی‌رفتند و یا چند درجه سختی برای بازی قرار می‌دادند. اما Miyazaki با سری Souls آمد و گفت “این بازی من است. بسیار سخت است. صدها بار خواهید مرد. همه چیز را با مردن از دست خواهید داد مگر دوباره به آن برسید. ذخیره‌های پشت سر هم وجود ندارد. خط سلامتی پر شونده نداریم، درجه سختی مختلف نداریم و تنها یک درجه سختی داریم و آن هم هاردکور است و اجباری. حالا می‌خواهید بخواهید و نمی‌خواهید به سراغ بازی های خودتان بروید.” به واقع شاید خود وی نیز باور نداشت که عناوینش تا این حد محبوب شود و حتی بسیاری را به بازی های هاردکور علاقمند کند. در بین عناوین سری سولز که شامل ۴ بازی هستند (دیمونز سولز و ۳ نسخه دارک سولز) بالاترین امتیاز متای کسب شده متعلق به عنوان Dark Souls II است که امتیاز متای ۹۱/۱۰۰ را در اختیار دارد و البته با بسته های الحاقی اش ارزش ان بسیار هم بالاتر می رود و حق امتیازش خیلی خیلی بالاتر از این هاست. به طور کلی هر ۴ بازی این سری امتیازات بالایی دارند و هرگز شاهد یک بازی معمولی و حتی خوب هم در سری سولز نبوده ایم و هر ۴ بازی در حد یک شاهکار در زمان خود بوده اند و هستند.  بد نیست تا گریزی به یکی از مقالاتی که در مورد این سری نوشته ام بزنیم و بخشی از ان را که کاملا و با تمام وجود ماهیت این سری زیبا را شرح می دهد دوباره یاداوری کنیم. “برگ‌های دفتر تاریخ ورق خواهد خورد و زمان خواهد گذشت، بسیاری از بازی‌ها خواهند آمد و خواهند رفت و در گرد و غبار صفحه‌های خاک گرفته این دفتر محو خواهند شد و از یادها خواهند رفت. باقی ماندن در این دفتر جوهر قوی می‌خواهد. شاید باید گفت “جوهره” قوی می‌خواهد تا نامش در گرد و غبار زمان محو نشده و تا همیشه در دفتر خاطره‌ها ستاره شود. نام Dark Souls و مردی با “جوهره” به نام هیدتاکا میازاکی تا ابد در کهنه دفتر تاریخ و در صندوقچه خاک گرفته خاطرات ما ماندگار شده است. تاریخ هرگز مردی را که جرات کرد و بر خلاف هنجارها عمل کرد را فراموش نخواهد کرد و من نیز هرگز عنوانی را که بخشی بزرگ از زندگی‌ و خاطراتم محسوب می‌شود را از یاد نخواهم برد. تاریخ فرموشکار است اما برخی چنانند که حتی ذهن شلوغ و پر مشغله تاریخ را نیز یارای فراموش کردن آن‌ها نیست و همواره با عشق و نیکی آن‎ها را به یاد خواهد داشت. Dark souls جاودانه است، یکی از افسانه‌های این صنعت پرزرق و برق. Dark souls معجونی از “عشق” و “مرگ” و “لذت” است که شاید با هم جور درنیایند ولی همین تضاد تبدیل به نقطه رستگاری این بازی شد.” با این اوصاف بدون شک سری محبوب Souls همواره در دنیا و در دفتر تاریخ بازی های رایانه ای به عنوان یکی از برترین فرنچایزهای اکشن نقش آفرینی شناخته خواهد شد و این فرنچایز بزرگ در لیست ما از برترین سری عناوین نقش افرینی در جایگاه شایسته دوم قرار می گیرد و تنها یک سری و یک بازی را بالاتر از خود می بیند، البته از نظر بنده.

۱ – سری The Witcher

witcher_games_cover_art

سازنده: CD Projekt RED

ناشر: CD Projekt

ژانر: Action RPG, Hack and Slash

سال انتشار اولین نسخه تا اخرین نسخه: The Witcher در سال ۲۰۰۷ – The Witcher 3: Wild Hunt سال ۲۰۱۵

پلتفرم های مقصد: PC, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 4

بالاترین امتیاز متای فرنچایز: The Witcher 3: Wild Hunt با امتیاز متای ۹۴/۱۰۰

بدون هیچ شک و شبهه‎ای فرنچایز شاهکار استودیو لهستانی CD Projekt RED یعنی The Witcher و مخصوصا بازی The Witcher 3 Wild Hunt یکی از برترین فرنچایزها و برترین عناوین نقش‎آفرینی است که صنعت بازی‎های رایانه‎ای تاکنون به خود دیده است و همچنین نسخه سوم از نظر اکثر منتقدین و گیمرها در سراسر دنیا بازی سال ۲۰۱۵ نیز بود و صدها جایزه بازی سال را از آن خود کرد. همواره و در هر  نسخه اصلی این سری محبوب شاهد نقاط قوت بسیار زیادی بوده ایم که باعث شده اند هر شماره این بازی تبدیل به یکی از بهترین نقش افرینی های زمان خود شوند (اگر نگوییم بهترین) که البته در مورد نسخه سوم بحث فرق دارد و نه تنها بهترین نقش افرینی زمان خود بود بلکه به عقیده بنده بهترین نقش افرینی بود که تاریخ به خود دیده است و برای بنده برترین بازی تمام دوران گیمر بودن. یکی از اصلی ترین دلایل جذابیت عناوین این سری همواره نقش مهم تصمیمات بازیباز در طول بازی و به چالش کشیدن وی برای گرفتن تصمیماتی سخت و دشوار بوده است. تصور کنید که یک بازی رایانه ای بتواند همان استرسی را که شاید در برخی تصمیم‎گیری‎های خود در زندگی واقعی داریم به ما منتقل کند. قطعا کار بسیار سختی است و بسیار بسیار کم‎تعداد هستند عناوینی که بتوانند این حس رابه ما منتقل کنند ویاعث شوند کنترلر را زمین بگذاریم ومدتی طولانی به یک تصمیم که می خواهیم بگیریم فکر کنیم (البته اگر زمان محدود نداشته باشد!). عناوینی که بتوانند چنین حسی در ما ایجاد کنند قطعا شاهکار هستند و البته معمولا شاهکاری از سبک نقش آفرینی. چون انتخاب و رویارویی با عواقب آن یکی از خاصیت‎های بازی‎های سبک نقش‎‎آفرینی هستند و یکی از عوامل اصلی که بسیاری از گیمرها این سبک را با هیچ سبک دیگری قابل مقایسه نمی دانند. چون حس زندگی در این سبک جریان دارد و باید پای لرز خربزه ای که خورده ‎ایم بنشینیم. عناوینی به مانند سری Witcher به معنای واقعی کلمه در بردارنده مفهوم احترام به مصرف کننده هستند و گیمر از ذره‎ ذره پولی که برای خرید آن خرج کرده است با تمام وجود راضی و خشنود است. هفته ‎ها و شاید ماه ‎ها سرگرم کردن یک گیمر کار آسانی نیست که از عهده هر بازی یا هر بازی ‎سازی بر آید. در دوره ای که بازی های ۵-۶ ساعته هم کشش لازم برای به انتها رساندن را در ما ایجاد نمی‎ کنند عناوینی مثل Witcher  به مانند الماسی درخشان و کمیاب هستند و گاها با بیش از ۱۰۰ ساعت گیم‎ پلی ما را وادار به دوباره یا سه باره تمام کردن بازی نیز می کنند. در این صنعت نیز نوابغ وجود دارند و اگر بخواهیم آن‎ها را نام ببریم بدون شک نام اعضای خبره‎ استودیو Cd Project Red، جزو صدرنشینان و نام هایی هستند که با خلق شاهکار عجین شده اند و البته هر گاه که بخواهیم از مشتری مدارترین بازیسازان نیز نام ببریم نام این استودیو در همان اوایل لیست به چشم خواهد خورد.

witcher2

بی شک اصلی ترین دلیل قرار گرفتن این فرنچایز در جایگاه اول لیست بنده به دلیل ابرشاهکاری به نام The Witcher 3 Wild Hunt است که به شخصه برای بنده بالاتر از هر عنوان دیگری در تمام زندگی ام قرار دارد و برترین بازی که در طول دوران بازیباز بودنم تجربه کرده ام، محسوب می گردد. از لحاظ بازخوردهای مثبت بازیبازان و منتقدان نیز نسخه سوم برترین عنوان این سری محسوب می گردد و علاوه بر انتخاب به عنوان بازی سال ۲۰۱۵ موفق گردید تا امتیاز متای رویایی ۹۴ را نیز کسب نماید. نسخه های اول و دوم این سری نیز در زمان خود چیزی فراتر از فوق العاده بودند و هر کدام در دوره خود تاریخسازی کرده اند اما به واقع گل سرسبد این فرنچایز قدرتمند نسخه سوم آن است که برترین و با کیفیت ترین حسن ختامی است که می توان برای پایان دادن به یک ۳ گانه تصور کرد. The Witcher 3 Wild Hunt پر از سیستم‎های مختلف و متنوع مبارزه و … است و در عین سادگی و در دسترس بودن، پیچیدگی‎های بسیاری نیز دارد که بسیاری از آن‎ها را خود بازی به شما آموزش می دهد ولی یادگیری بسیاری را نیز به عهده خود شما می گذارد تا با آزمون و خطا آن‌ها را فراگیرید. استفاده از سیستم‎ها و تاکتیک‎های مختلف مبارزات و … به خصوص در درجات بالای سختی بازی بسیار حیاتی هستند و در واقع برای آگاهی هر چه بیشتر از زحمتی که سازندگان برای سیستم مبارزات این بازی کشیده اند باید بازی را با درجات سختی بالاتر از Normal انجام دهید تا طعم واقعی مبارزه با تاکتیک و استراتژی‎های مختلف را بچشید و دریابید که مبارزات در این عنوان بسیار فراتر از یک بازی Hack and Slash ساده هستند. همچنین بازی Witcher 3: Wild Hunt عنوانی است پر از تصمیمات تاثیرگذار که در واقع بر پایه‎ی تصمیمات شما و عواقب آن‎ها بنا شده است. تصمیماتی اغلب خاکستری که شما را به فکر کردن مجبور می‎کنند و در پایان منجر به شکل گیری ۳۶ پایان مختلف در بازی خواهند شد و باید با نتیجه تصمیماتی که در جای‎جای بازی گرفته اید روبرو شوید. همراه شدن با گرالت در آخرین نسخه از ۳ گانه‌ Witcher به قدری جذاب و دلچسب بود که قطعا تا مدت‎ها در یاد و خاطره‎ ما باقی خواهد ماند و از آن به عنوان تجربه‎ای بسیار شیرین و البته گاهی با حسرت یاد خواهیم کرد زیرا در آن شاهد پایان ماجراهای گرالت افسانه‎ای ملقب به گرگ سفید هستیم و بعد از ۳ گانه‎ ای بی‎نظیر باید با او و داستان‎ های جذابش خداحافظی کنیم. سری عناوین ویچر به حماسی ترین شکل ممکن ۳ گانه خود را به پایان رساند و همان قدر که ما را با کیفیت بی نظیر نسخه نهایی خود به عنوان برترین نقش آفرینی تاریخ (از دیدگاه بنده) خوشحال کرد، به همان اندازه نیز غمگین هستیم از این که دیگر شاید هیچ گاه شاهد ماجراهای گرگ سفید دوست داشتنی مان نباشیم. اما به هر شکل چه باز هم عنوانی از سری ویچر منتشر گردد و چه خیر، ۳ گانه The Witcher همواره در دنیا و در دفتر قطور تاریخ بازی های رایانه ای به عنوان یکی از برترین فرنچایزهای اکشن نقش آفرینی شناخته خواهد شد و البته برای بنده یکی از برترین ها نیست، بلکه این فرنچایز بزرگ در لیست بنده از “برترین سری عناوین نقش افرینی تاریخ” در جایگاه شایسته نخست قرار می گیرد و به شخصه هیچ بازی نقش آفرینی را هیچ گاه بالاتر و با کیفیت تر از این سری و مخصوصا نسخه سوم و ابرشاهکار ان ندیده ام. عنوانی که حتی بسته الحاقی ان یک سال بعد از انتشار خود بازی، در حضور غول هایی مانند دارک سولز ۳ برترین بازی نقش افرینی سال می شود…

3
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • amin1414 گفت:

  برو بچ امتیاز های breath of wild اومد …
  متا با سی تا نقد ۹۸ Dazed

  0
  0
 • Hesssam گفت:

  نمیدونم چون به زبان انگلیسی مسلط نیستم
  یا هر دلیل دیگه ای
  انگار نظر همه دنیا در مورد ویچر ۳ با من فرق داره
  خودمم نمیدونم چرا باهاش ارتباط برقرار نکردم

  0
  0
  • PC GAMING گفت:

   مثل من.هنوز بازیش نکردم.کلا نقش افرینی بازی نمیکنم.

   0
   0
  • Elder Gamer گفت:

   دقیقا به خاطر انگلیسی هستش
   من هم اولا بازیش نکردم. چند هفته میشه تمومش کردم

   0
   0
  • Farhad-ps4 گفت:

   مشکل اصلی همون زبان هست در چنین بازی هایی (که متأسفانه فارسی پشتیبانی نمیشه -در حد همون زیرنویس)
   بنده پیشنهاد می کنم از دیکشنری گوشی در مواقع ضروری استفاده کنید ، هر جا گیر کردید از دوستان با تجربه و ماهر بپرسید یا بهتر از همه راه حل رو از یوتوب پیدا کنید چون که واقعن حیفه ما ایرانی ها فقط بخاطر زبان چنین شاهکار هایی مثل اسکای ریم و ویچر ۳ رو از دست بدیم، حتی شده کل داستان رو برای خودمون از طریق سایت های راهنما اسپویل کنیم ولی از کنار عناوین شاهکار ساده نگذریم !یعنی من که نمی تونم این رو بپذیرم!

   0
   0
 • Iron Maiden گفت:

  برای من:
  ۱- سری ویچر – سری الدر اسکرول- سری سولز
  ۲-سری استالکر-سری فالوت-سری مس افکت
  ۳- سری دراگون ایج-wow-POE
  واقعا من نمیتونم بگم کدوم از کدوم بهتره چون همشون عالین. ویچر بازی عالیه اما سولز ازون بازیاست که همیشه یادتهو دوست داری بازم شمشیر بدست بگیری بدون جزییات اضاقی فقط از بازی لذت ببری- سری الدر اسکرول هم که دیگه غیر قابل اجتنابه.

  0
  0
 • Alireza_yoo گفت:

  ممنون بابت مقاله سعید جان من بهترین بازی نقش افرینیم (بهترین بازی عمرم) سری سولز هست رتبه بعد بلاد بورن البته ویچر رو بدلیل داشتن یه برادر کوچکتر و اینکه تلویزیون تو سالونه نتونستم تموم کنم ایشالا یه موقعی حتما میرمش

  0
  0
  • متشکرم علیرضا جان. لطف کردید که مطالعه فرمودید.
   قطعا بازی هایی که گفتید شایسته اول بودن هم هستند. ویچر رو هم حتما تجربه کنید انشالله.

   0
   0
   • farshadx گفت:

    به نظر بنده جایگاه bloodborn خیلی بالا گرفتید
    هر جوری حساب میکنم این بازی از
    سری Fallout
    سری Diablo
    سری Final Fantasy
    World of Warcraft
    بهتر نیست نظر شخصیم هم نیست
    چه از نظر متا چه از نظر بازیکن چه از نظر شهرت و چه از نظر فروش

    0
    0
    • Alireza_yoo گفت:

     همشو رفتم ولی هنوزم bloodborne رو ترجیح میدم البته نظر شخصیمه متا هم برام مهم نیست

     0
     0
    • Fight Club گفت:

     farshadx
     لطف کن این جملتو برام باز کن!
     بهتر نیست نظر شخصیم هم نیست
     یعنی چی؟
     بنده در مقام قضاوت نیستم… ولی مشخصه bloodborn رو تجربه نکردی…پس خواهشا بازی رو تجربه کن…
     —————————–
     جناب اقای سعید اقابابایی… اقا میدونم با ما خوب نیستی ولی خوب ما دوست داریم
     زحمت کشیدی برای مقاله… سپاسگذارم

     0
     0
    • درود بر شما. قطعا نظرتون محترمه و دلایل موجهی هم دارید براش. این مقاله بنده هست و قاعدتا نظر بنده. شما اگر بنویسید قطعا فرق میکنه و خب اون موقع هم من میگم مخالف هستم باهاش. جالبی این مقالات همینه که نظر هم رو می فهمیم. تازه بلادبورن رو میخواستم سوم بذارم.

     0
     0
     • farshadx گفت:

      Fight [email protected]
      خیلی وضح گفتم نظر شخصیم نیست و دلایلش رو اوردم
      “چه از نظر متا چه از نظر بازیکن چه از نظر شهرت و چه از نظر فروش”
      ___________________
      اقای سعید اقابابایی
      نظر شما محترم
      اگر بن نمیکنید میگم
      ولی من ندیدم اول مقال بنویسد نظر خودتون هم تو انتخاب ها دخیل هست
      و اینکه تا جایی که ما میدونیم نویسنده نباید تو انتخاب ها نظر شخصی خودش رو دخیل کنه مگر اینکه کلآ اون مقاله بر این پایه باشه و همون اول هم گفته بشه

      0
      0
      • خب دیگه پس مسلما نخوندید مقاله رو . چون یه پاراگراف کامل در این مورد خیلی هم طولانی نوشتم. ملاحظه بفرمایید: اینا که نوشتم چیه دقیقا پس؟ چطور ندیدید این همه رو؟ در ضمن لازمه بدونید که در مقالات ۱۰ برتر و … نظر شخصی نویسنده همیشه و همیشه همیشه دخیل هست. این مقاله بنده هست و نوشته های بنده نه شخص دیگه و نویسنده دیگه و نه شما دوست عزیز.
       قبل از شروع این مطلب باید نکاتی را ذکر کنم که از شما عزیزان خواهشمندم آن ها را مطالعه نمایید تا شک و شبهه ای برای شما دوستان پیش نیاید. قطعا جدا از این لیست که بنده تهیه کرده ام تعداد بسیار زیاد دیگری بازی ها و سری های نقش افرینی زیبا و قدرتمند در دنیا و در طول تاریخ وجود داشته اند که می توانستند در این مطلب حاضر باشند اما به هر حال تعداد محدودیت دارد و نویسنده، عناوینی را که از نظر خود برتر بوده اند در لیست جای داده است. پس دقت کنید که این مقاله، ۳۲ بازی و فرنچایز نقش افرینی برتر بنده است، نه ۳۲ نقش افرینی برتر کاربران عزیزمان یا ۳۲ نقش افرینی برتر ثبت شده و رتبه بندی شده در دنیا! زیرا که اساس چنین مقالاتی این گونه است و سلیقه شخصی نیز بسیار اهمیت دارد. در این مطلب هم فرنچایز های قدرتمند و اصیل و قدیمی نقش افرینی در دنیا که سال هاست در دل بازیبازان جای دارند، قرار داده شده اند و هم تک عناوین نقش آفرینی فوق العاده قدرتمندی که ان قدر زیبا بوده اند که خود می توانند تشکیل یک فرنچایز دهند و احتمال انتشار نسخه های بعدی آنها بسیار بالاست و یا نسخه های دوم آنها در راه هستند. رتبه بندی و ترتیبی که در این لیست برای بازی های مختلف لحاظ شده است کاملا نظر شخصی نویسنده است و هیچ معیار و میزانی برای درست یا غلط بودن ان وجود ندارد زیرا پای سلیقه مطرح است

       عناوین این لیست بازی ها و فرنچایزهایی هستند که قطعا نه هیچ کدام از شما و نه هیچ کس در دنیا در قدرتمند بودن آن ها شکی ندارد، تنها می ماند رده بندی آن ها که در اینجا سلائق و علائق با هم متفاوت است و بر اساس تجربه و خاطراتی که هر شخص دارد جایگاه ها را تعیین می کند. پس در نظر داشته باشید که عنوان یا فرنچایزی که مثلا من در رتبه ششم قرار داده ام دلیلی بر این نیست که ان بازی حتما ششمین بازی یا سری برتر نقش افرینی در دنیاست بلکه برای من این گونه است و شاید برای شما اول یا دهم باشد. نکته بعدی این که تمامی عناوین این لیست بر اساس داشته ها و اطلاعات نویسنده گرد آوری شده اند و در این مطلب قرار گرفته اند. شاید شما عقیده داشته باشید که مثلا بازی دیگری می توند به جای فلان بازی از این لیست قرار بگیرد و یا جایگاه بازی فرق کند. در اینجا نیز معیار و میزان ثابتی نداریم و عقل و منطق در کنار احساس و خاطرات است که در ذهن هر شخص با هم ترکیب می شوند و اسم هایی از بازی های مختلف را به عنوان خروجی بیرون می دهند. قطعا وقتی شما فلان بازی از لیست من را بازی نکرده اید آن را در لیست خود نخواهید آورد و البته برعکس این مورد نیز صادق است. پس بهتر است تا این مطلب را به عنوان یک مقاله سرگرم کننده که به همراه آن با برخی سری بازی های قدرتمند نقش افرینی که اصلا نمی شناختید نیز آشنا می شوید، نگاه کنید.

       0
       0
      • farshadx گفت:

       “دقت کنید که این مقاله، ۳۲ بازی و فرنچایز نقش افرینی برتر بنده است، نه ۳۲ نقش افرینی برتر کاربران عزیزمان یا ۳۲ نقش افرینی برتر ثبت شده و رتبه بندی شده در دنیا! زیرا که اساس چنین مقالاتی این گونه است و سلیقه شخصی نیز بسیار اهمیت دارد.”
       من معذرت خواهی میکنم فقط نقد بازیهارو خوندم
       بنده هم اصلآ نظر شخصی خودم تو نظرات نگفتم و چیزی که بنظرم باید میبود گفتم

       0
       0
       • درود بر شما. بله حدس زدم که نخوندید. فرشاد جان این موردی که به نظر شما درست بوده و فرمودید در حقیقت نظر شما میشه چون خیلی مخالف داریه حتی توی همین سایت که میگن ویچر باید اول باشه. پس این میشه نظر شخصی. برای من هم همینطوره و این که ویچر رو بذارم یا اسکایریم میشه نظر شخصیم. شما مقاله بنویسید با من فرق داره و اون هم مخالف داره و موافق. در مجموع خوبی این مقالات همین بحث ها و صحبت ها و شنیدن دلایل همدیگه هست. ممنونم از شما.

        0
        0
    • MS GAMER گفت:

     گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه بو میده

     0
     0
 • mohamad 47 گفت:

  مقاله خیلی قشنگی بود سعید جان.به خصوص قسمت دومش.
  هنوز عنوان shadow of mordor رو بازی نکردم،ولی قصد دارم که بگیرمش با این تعاریفی که از این بازی کردی.
  بلاد بورن و دئوس اکس و ویچر رو هم حتما باید بازی کنم.منتها اگر نسخه سوم ویچر رو بازی کنمم، با وجود این که هنوز نه نسخه یک و نه دو رو بازی کردم،به نظرت برام لذت کافی رو داره!؟

  0
  0
 • morimori گفت:

  یه بدی ادما اینه که احساساتشون تو لحظات مختلفو فراموش میکنن.اسکایریم حدود ۵سال پیش منتشر شد.وقتی نزدیک اومدنش بود اکثرا مردم میگفتن احتمالا خوب نمیشه میدونین چرا.چون میگفتن بازیباز تو همچین دنیایی گم میشه.چون اسکایریم بازیبازو به هیچی مجبور نمیکرد.مثلا مثه ویچر نمی گفت فقط دو نوع سلاح داشته باش.نمیگفت حتما باید فلان جادو ها رو داشته باشی.نمی گفت باید جز کدوم مکتب باشی.ادم ها وقتی بازی میکنن میخوان خودشونو تو بازی گم کنن.گم کردن با نقشه بزرگ تر و اغراق نمایی تو بعضی جنبه ها به وجود نمیاد.منظورم اینه که ویچر ۴ تا چیز یه بازی موفق را بر میداره و وحشتناک اغراق میکنه توش اما اسکایریم ده تا چیزو بر میداره و تو هیچکدومش به اندازه ویچر اغراق نمیکنه.خدایی مهارت های اسکایریمو موزیکاشو تنوع سلاح ها و بینهایت سبک بازی و مبارزات باز تر و متفاوت ترو میشه تو ویچر پیدا کرد من هر دو تاشو تا ته رفتم.عزیزان وقتی میشه گفت یه عنوان نقش افرینی موفقه که وتسه کامل شدن لذت بازی نیاز به تموم کردنش نباشه…..

  0
  0
 • Farhadn گفت:

  کل فرانچیز witcher مث دارک سولز و الدر سکرولز خوب نبود فقط نسخه آخر شاهکار بود
  اگه بر اساس کل فرانچیز باشه حق اون دوتا بیشتر بود به نظر من

  0
  0
 • phoenix گفت:

  واقعا رتبه بندی خوبی بود و تقریبا همه ی عناوین خوب رو شامل میشد.
  …………………………………….
  متای zelda breath of the wild اومد. ۹۸ با ۵۳ نقد. واقعا میخوام ببینم کی میخواد راجع به این سری حرفای مفتی مثل اون موقع منتقدا اسون میگرفتن یا نقداش کمه حرف بزنن.

  0
  0
  • درود بر شما. متشکرم ازتون که مطالعه کردید.

   0
   0
  • MS GAMER گفت:

   عزیز اولا کسی نگفته که سری زلدا سریه کوچکیه بعد هم این سبک حرف زدن درست نیست اینکه بگیم حرف مفت هست و عزیز من حرف این دوستان رو شنیدم این دوستان میگن زلدا با ۲۲ نقد نمرش شده ۹۹ که راست هم میگن،زلدا یه خوبی داره که سایت هایه الکی جرأت کم نمره دادن رو ندارن و مثله بعضی از بازی ها نمیتونن بهش ۴۰ یا ۵۰ بدن من خودم حتما این سری رو تجربه میکنم زلدا یه جورایی همه پسند هست و میتونه همه جور گیمری رو ارضا میکنه

   0
   0
 • pooya_k گفت:

  مقاله خوبی بود با کلی بازی باحال RPG هم که حتی تا حالا اسمشونم نشنیده بودم آشنا شدم، از نظر رتبه بندی هم نمیتونم ایرادی بگیرم چون بشخصه بسیاری از بازیاشو اصن بازی هم نکردم با اینکه عاشق سبک RPG هستم ولی یه انتقاد دارم در مورد این مطلب فکر میکنم در مورد سری ویچر خیلی بزرگ نمایی کردید درسته که ویتچر ۳ بازی عالی بوده و میتونه از نظر خیلی ها بهترین بازی RPG بشه اما بنظرم ابدا سری ویتچر اینطوری نیست. شما خیلی در مورد نسخه یک و دو بنظر من بزرگ نمایی کردید من خودم نسخه ۲ رو بازی کردم بجز گیم پلی در بخش جنگیدنش که بهتر بود از بعضی بازی های ار پی جی دیگه مثل الدر اسکرولز که بنظر من باید اول میبود بقیه مواردش چیز جدیدی برای گفتن در مقابل بقیه بازی های معرفی شده در این لیست که تا اون موقع منتشر شده بودن نداشت . حتی اگر هم نظر بنده در این مورد اشتباه باشه اما در جاهای دیگه هم تا قبل از ویتچر ۳ دو شماره ی قبلی اصلا در حد دیگر عناوین مطرح نبود و تعریفی ازشون نمیشد و شاید خیلی ها هم تو ایران از وجود بازی با خبر نبودن حتی متاهاشون هم مخصوصا نسخه اول در حد عالی اونطور که شما گفتی نبود.
  در کل قبول دارم که ویتچر ۳ بازی عالیی بوده ولی در مورد دو نسخه دیگه بنظرم بزرگ نمایی کردید.

  0
  0
  • درود بر شما پویا جان. خیلی ممنونم از شما که مطالعه کردید و خوشحالم که مورد قبول بوده.
   پویا جان ببینید از زاویه دید شخصی که عاشق ویچر هست الان شما دقیقا همین حالت بزرگنمایی رو نسبت به سری الدر دارید. الدر اسکرولز هم در اصل با بازی ابلیویون اون انقالابش رو به پا کرد و بعدش هم اسکایریم. قبل از اون برترین فرنچایز نقش افرینی تاریخ و .. نبود. نسخه دوم ویچر یه شاهکار فوق العاده بود و از برترین نقش افرینی های اون موقع بود و همه هم ازش به نیکی یاد کردن. نسخه اول هم بازی عالی و جذابی بود و البته در سطح دو و ۳ نبود. در مجموع اصلا نمیشه گفت ویچر بهتره یا اسکایریم. این فقط یه نظره. برای برخی ویچر بهتره مثل من وب ای برخی برعکس. به هیچ کدام هم ایرادی وارد نیست. مرسی از نظر خوبی که مطرح فرمودید.

   0
   0
   • pooya_k گفت:

    البته من منظورم این نبود که ویچر بازی بدی بوده شما برید دوباره مطالبی که درباره شماره یک و دو ویچر نوشتید بخونید خیلی انقلابی و شاهکار توصیفشون کردید که من واقعا فکر نمیکنم اینطور باشه.
    جدا از اینا شما که تمام این بازی ها رو بازی کردید برای سری هایی مثل مس افکت و دراگون ایج و دیکس اکس یا بردرلندز لازمه از شماره اولش بازی کنم تا داستان رو متوجه بشم یا هر شماره ای که بازی کنم مشکلی نداره و قابل فهمه؟
    یه سوال دیگه هم در مورد سری سولز داشتم من شماره ۲ ش رو بازی کردم و بنظرم بازی خوبی بود ۷۰% بازی رو تقریبا رفتم دیگه برام کسل کننده شد بازی نکردم با این اوصاف بنظرتون اگه بلادبورن رو بگیرم میتونه برام سرگرم کننده باشه؟ محیطش که بنظرم خیلی بهتر از سولز بود. و همچنین اصلا نفهمیدم این داستان سری سولز چیه که میمیری دوباره زنده میشی تبدیل به hollow میشی یا دشمنا ر میکشتی باز زنده میشدن اینا از نظر داستانی توضیح داده شده بودن یا نه بدون دلیلی که تو بازی گفته بشه اینطوری میشد؟ قضیه چی بود؟ چون من داستان خیلی برام مهمه.
    ممنون از اینکه جواب میدید،ببخشید زیاد شد.

    0
    0
    • pooya_k گفت:

     و اینکه اونقدر داستان اون بازی ها درگیر کننده است که بشه مثل اسکایریم و ویچر توشون غرق شد و توشون زندگی کرد؟

     0
     0
    • خدما شما عرض کنم که هیچ کدوم از بازی هایی که نام بردید و من تمام شماره هاشون رو بازی کردم اینطور نیستن که نسخه جدیدشون رو وقتی بدون تجربه قبلی ها بازی کنید اتفاق خاصی بیافته و داستان رو متوجه نشید بلکه فقط برخی شخصیت ها رو که قبلا بودن و براتون اشنا بودن و باهاشون خاطره داشتین تو نسخه جدید برای بار اول می بینید و براتون جدید هستن. وگرنه داستان جوری هست که در همون نسخه هم متوجه میشید.
     بلادبورن کاملا فضاسازیش و دنیاش با سولز فرق داره و اگر مشکلتون با دنیای سولز بوده بلادبورن متفاوته و ممکنه خوشتون بیاد ازش. ولی اگر از گیم پلی سولز خوشتون نیومده باید بگم بلادبورن هم تا ۹۰ درصد شبیه به سولز هست و مقداری سریع تر و هجومی تر.
     ببینید داستان های سری سولز خیلی میتونن برداشت های مختلفی داشته باشند و دایتانئ گویی محیطی داریم در بازی. به عنوان مثال داستان نسخه سوم که قبلا هم توی نقد نوشته بودم از این قراره:
     داستان Dark Souls 3 هم مانند پیشینیان خود در دنیایی مشابه اتفاق می‌افتد و حول ماجرای نخستین شعله (First Flame) و چرخه روشنایی و تاریکی می‌چرخد. در این نسخه شما در نقش قهرمانی تاریک و پروتاگونیستی به نام “Unkindled Ash” قرار دارید که قصد دارد چهار Lords of Cinder را به تاج و تختشان در Firelink Shrine بازگرداند تا دوباره شعله را شعله‌ور کند.

     Lords of Cinder ها نگهبانان شعله هستند و احتمالا به همراه Gwyn ارتباط مستقیمی به First Flame دارند. در گذر زمان آن‌ها مرده‌اند و تنها Gwyn به عنوان Lord of Cinder باقی مانده است ولی اکنون آن‌ها دوباره به زندگی بازگشته‌اند ولی دیگر صاحب تاج و تخت نیستند و این وظیفه شما یعنی “Unkindled Ash” است که آن‌ها را بار دیگر به حق خود برسانید. ۵ Lord of Cinder در بازی وجود دارند که هر کدام برای خود نام و نشان خاصی دارند و شما باید هر کدام را مجددا بر تخت پادشاهی خود بنشانید. بگذارید تا نام این ۵ لرد را برای شما عزیزان بازگو کنیم.

     نام ۵ لرد یاد شده در بالا شامل Aldritch saint of the Deep ،Yhorm the Giant ،Farron and his Abyss watchers ،Holy King Lothric و همچنین Ludleth است. سالی که این نسخه در آن اتفاق می‌افتد دقیقا مشخص نیست که آیا در پایان عصر جدید آتش (new age of fire) است و یا در اواسط عصر تاریکی (age of dark). به طور کلی همان‌طور که گفته شد محوریت داستان بازی در این نسخه حول بازگرداندن Lords of Cinder توسط شما (Unkindled Ash) به تاج و تختشان و به نوعی نجات شعله است که کماکان اغلب توسط یافته‌های محیطی و صحبت با اشخاص مختلف در دنیای بازی روایت می‌شود و میزان درک شما از آن حالتی شخصی دارد و بسته به مقدار کنکاش و کاوش شما در دنیای بازی برای فهمیدن بیشتر ‌آن است.

     داستان بازی در Dark Souls III به مانند نسخه‌های قبلی هیچ گونه ایراد و ضعفی را در خود نمی‌بیند و همچنان شاهد داستانی با پایه‌های قدرتمند و البته رازآلود و مبهم هستیم که شما را به کام خود فرو برده و تشنه پیشروی در خود نگاه می‌دارد. شاید اگر نوع روایت این داستان به هر شکل دیگری بود و مثلا مانند یک بازی اکشن ماجرایی سر راست و کاملا آشکار روایت می‌شد به هیچ وجه چنین جذابیتی را نداشت و حتی تا حد یک داستان معمولی نزول می‌کرد ولی این میازاکی و سازندگان باهوش بازی هستند که با توع روایت خاص و هیجان‌انگیز و گاها وابسته به برداشت شخصی شما، کاری کرده‌اند که همین داستان تبدیل به یک نقطه قوت مطمئن برای بازی شود و جلوی هر گونه حرف و حدیثی را در مورد کیفیت آن بگیرد. کاری که شاید تنها و تنها از عهده این تیم بر‌آید و بس.

     0
     0
 • Hossein E گفت:

  ممنون عالی بود فقط واسه من اول سولز بعد اسکایریم و ویچر در یک رتبه اند با اسکایریم و ویچر که زندگی کردم اسکایریم ولی بیشتر سولزم عاشق نسخه دو شدم عالیه majula و اون موسیقی در یادم تا ابد میمونه

  0
  0
 • Kh-88-k1ng گفت:

  سلام بر همگی
  دوستان من تقریبا میشه گفت اینجا تازه واردم اینم اولین نظرمه :
  نمیدونم شما هم اینو تجربه کردید یا نه من کلا از سبک rpg خوشم میاد ولی نمیدونم چرا معمولا صرف نظر میکنم از اینکه امتحانشون کنم ولی وقتی میگیرمشون ول کنشون نمیشم اولین بازیه rpgهم که تجربه کردم ویچر بود واقعا بازی نابی بود اگه هنوز طرف سبک rpg نرفتین پیشنهاد میکنم با ویچر۳ شروع کنید

  0
  0
 • نظرت محترم ولی شما توی نظر شخصی نویسنده هم دست قاطی میکنی؟؟؟؟

  0
  0
 • به به واقعا مقاله ای که بهترینش ویچر باشه رو باید طلا گرفت عجب مقاله ای
  حقیقتا جزو بهترینای زندگیم بود ویچر

  0
  0
 • اکثر امام زادها متا ی زلدا شد ۹۸٫
  تکبیر تکبیر

  0
  0
 • saeed rahimi گفت:

  ممنون برای مقاله جناب آقابابایی چون میدونم زحمت زیادی داره نوشتن همچین مقاله ای
  بنظر من(تأکید میکنم نظر شخصیه و بتمام نظرات احترام میذارم)بلادبورن باید جایگاهش بالاتر باشه

  0
  0
 • MS GAMER گفت:

  با تشکر فراوان از سعید آقایه عزیز واقعا موضوع هایه خاص و بسیار خوبی رو برایه مقاله هاتون انتخاب میکنید،بسیار خوشحالم که تمام بازی هایه مورد علاقه من در لیست بود البته برایه من برترین این فرانچیز ها دارک سولز هست چون بخاطر این بازی بود که من عاشقه این سبک شدم و شاهکارهایه این سبک رو یکی پس از دیگری بازی کردم

  0
  0
  • درود بر محمد عزیز. خیلی متشکرم از لطف و محبت همیشگی شما محمد جان. لطف کردید که مقاله رو مطالعه فرمودید. قطعا اگر سولز رو هم اول بذارم هیچ ناراحتی خاصی ندارم و زیاد برام این شاهکارهای چند شماره نخست لیست فرقی ندارن. باز هم ممنون از شما

   0
   0
 • MS GAMER گفت:

  کسایی مثله شما عظمت دنیایه سولز رو درک نمیکنن یه مشت گیمر ساده طلب فقط بکش برو جلو باشه شاهکاره اگر یکم چالشی باشه خوب نیست

  0
  0
 • Tommy Angelo گفت:

  تو این سبک اصلا نمیشه برترین رو مشخص کرد و من بشخصه کاملا با این لیست مخالفم،از نظر هر کس فرق داره،بنظرم بهترین بازی نقش آفرینی سری Fallout هست

  0
  0
 • با سلام و خسته نباشید خدمت آقا سعید آقابابایی عزیز
  مقاله بسیار زیبایی بود. خود من اولین بار ۱۰ سال پیش با oblivion علاقه مند سبک rpg شدم. سال بعدشم با بازی کردن نسخه اول witcher و mass effect این علاقه تبدیل به عشق شد،
  الانم سالهاست بازیهای این سبکو دنبال میکنم و تا جایی که فرصت بشه بازی میکنم. همین دو سال پیش dragon age inquisition منو نزدیک به ۲ ماه در ی مقطع حساس از درس انداخت
  برای من ترتیب بهترین بازی های rpg اینجوریه:
  ۱- witcher
  ۲- mass effect
  ۳- dragon age
  ۴- elder scrolls
  ۵- deus ex
  ۶- fallout

  0
  0
 • ممنون اقا سعید…واقعا مقاله ی خوبی بود.واقعا چه کرکترهایی که با انتخابامون به وجود اوردیم Cool In Love
  نظر من اینه
  ۱-The Elder Scrolls
  ۲-Mass Effect–Witcher
  ۳-Dragon age-Fallout-bloodborne
  ۴-Final Fantasy-Dark Souls
  ۵-Diablo- Wow
  واقعا که چقدر از عمرمون رو پای بازی رول بازی کردن صرف کردیم.
  من خودم ۱۰۰۰ساعت اسکایریم و ۲۰۰ ساعت دراگون ایج۳ و ۱۸۰ ساعت ویچر ۳ بازی کردم Cool Sweat

  0
  0
  • درود بر شما. خیلی متشکرم از لطفتون و این که وقت باارزشتون رو گذاشتید برای خوندن مقاله. واقعا لیست شما هم عالی و منطقی هست و هیچ کس نمیتونه بهش خرده ای بگیره زیرا که نظر شماست و غیر منطقی هم نیست.
   پس شما هم مثل من عاشق و شیفته نقش افرینی هستید

   0
   0