فرمانده بازنشسته بریتانیا: استفاده از بازی‌بازان در جنگ‌ها باید آزمایش شود

۲۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۲

یک فرمانده به تازه بازنشسته شده‌ی نیروی هوایی بریتانیایی پیشنهاد داده که ارتش باید بازی‌بازان را برای کنترل دِرون‌ها(Drone) در مبارزه با داعش در عراق و سوریه به خدمت بگیرد.

گِرِگ بَگوِِل، ارتش‌بُد سابق نیروی دریایی، به تازگی شاهد عملیات RAF Reaper drone بوده که همین موضوع او را تبدیل به یکی از قابل اعتماد‌ترین اشخاصی می‌کند که می‌تواند چنین نظری دهد. صرف نظر از این‌که چقدر این نظر عجیب به نظر برسد.

با توجه به گزارشی که گاردین منتشر کرده، آقای بگول پیشنهاد کرده که با توجه به درخواست‌های تمام نشدنی ارسال این هواگرد‌های بدون سرنشین، RAF باید پروژه به خدمت گرفتن بازی‌بازان را به راه بیندازد تا ببیند که آن‌ها چگونه می‌توانند این ماشین‌های آدم‌کشی از راه دور را کنترل کنند.

او در این رابطه می‌گوید:

ما نیاز به گرفتن آزمایش‌های سخت‌تری هستیم تا ببینیم که می‌توانیم یک جوان ۱۸-۱۹ ساله را از اتاق پلی‌استیشن خود بیرون آوریم و  او را در یک کابین کنترل هواگرد بگذاریم و به او بگوییم: بسیار خب، تو تا به حال هیچ‌وقت یک هواگرد را به پرواز درنیاوردی اما این مهم نیست. تو می‌توانی این کار را بکنی.

او به شباهتی که بین بازی‌بازان و خلبان‌های دِرون‌ها وجود دارد نیز اشاره کرد:

برای این که یک خلبان دِرون خوبی باشید باید یک دید سه بعدی از چیزی که در اطرافتان در جریان است داشته باشید. حتی زمانی که ۳ هزار مایل فاصله دارید. شما در حقیقت یک شطرنج سه بعدی در ذهنتان بازی می‌کنید،بنابراین می‌دانید که چطور قطعات مختلف با یک‌دیگر تقابل دارند.

تا به امروز، RAF از خلبان‌های ثابت و چرخشی استفاده کرده است اما کمبود نیرو احساس می‌شود به گونه‌ای که آن‌ها نمی‌توانند پاسخ‌گوی این تعداد از درخواست‌ها برای هجوم به خاک بیگانه باشند.

فشار روان‌شناسی زیادی که روی این خلبانان در بریتانیا وجود دارد به این معنی است که بعضی از آن‌ها حتی به دلیل استرس‌ روانی و یا بیماری استعفا می‌دهند. البته با توجه به این‌که این اشخاص با جان انسان‌ها سر و کار دارند طبیعی است. حتی ممکن است خیلی از آن‌ها فشار زیادی را از این جهت تحمل کنند چرا که نمی‌دانند حمله‌ای که کرده‌اند قانونی بوده یا خیر. بگول هم‌چنین در مورد این قضیه می‌گوید قانون نیاز دارد که به این خلبانان اعتماد  بدهد که هر حمله‌ای که انجام می‌دهند مطابق قانون بوده است.

در این مورد ژنرال ریچارد بارون که یک فرمانده بازنشسته است می‌گوید:

ما باید نگاهی به آینده داشته باشیم. جایی که تلفیقی از روبات‌ها،سیستم‌های اتوماتیک و سیستم‌هی مصنوعی توانایی‌هایی را قادر می‌سازند که دشمنانمان ممکن است زودتر از ما به آن دست پیدا کنند.جایی که ماشین‌ها بر اساس یک الگوریتم بدون دخالت انسان، شروع به کشتن می‌کنند. این یک چیز علمی-تخیلی نیست و چنین روزی که نیروهای غربی به چنین قابلیتی دست پیدا می‌کنند دور نیست.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید