تماشا کنید: مقایسه‌ی فریم ریت و وضوح تصویر Final Fantasy 15 در اکس باکس وان و پلی استیشن ۴

۱۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۱

عملکرد Final Fantasy 15 از روز عرضه بر روی ۲ کنسول بحثی داغ و فراگیر شده است و در پی آن ویدئوها و مقالاتی چند در مقایسه این دو نسخه از بازی منتشر شده‌اند؛ لیکن انتخاب بهترین نسخه‌ی Final Fantasy 15 در حوضه‌ی عملکرد و جلوه‌های بصری تا حد زیادی به سلیقه‌ی شما و این که به چه ویژگی‌هایی بیش از دیگری اهمیت می‌دهید بستگی دارد.

عملکرد بازی در بخش فریم ریت در بهترین حالت تقریباً ۳۰ فریم بر ثانیه است. این عملکرد در نسخه‌های دمو نیز چنین بوده است و بسیاری امیدوار بودند نسخه‌ی اصلی بازی عملکردی بهتر از نسخه‌ی دمو داشته باشد ولی نتیجه‌ی تست‌هایی که Digital Foundry در پلی استیشن ۴ و پلی استیشن ۴ پرو انجام داده است چیزی بیش از ۳۰ فریم بر ثانیه نیست. پلی استیشن ۴ پرو دو حالت مختلف ارائه می‌دهد که خروجی هر دوی آن‌ها ۳۰ فریم بر ثانیه است و تنها یکی از آن‌ها عملکرد بهتری در جلوه‌های بصری و روزولوشن دارد. Final Fantasy 15 در اکس باکس وان نیز با ۳۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌شود ولی عملکرد کلی آن از نسخه‌های پلی استیشن Final Fantasy بهتر است چرا که فریم ریت آن در اکس باکس پایدارتر از پلی استیشن بوده و هیچ گاه پایین‌تر از ۲۷ فریم بر ثانیه نخواهد رفت.

در تست‌های به عمل آمده از پلی استیشن ۴ و پلی استیشن ۴ پرو، مشکل ثبات فریم ریت به وضوح دیده می‌شود و این مشکل در نسخه‌ی پرو شدت بیش‌تری دارد. اگر خاطرتان باشد عنوان Bloodborn نیز با مشکل مشابهی مواجه بود که اکنون در Final Fantasy 15 به چشم می‌خورد؛ چه بسا این مشکل در Final Fantasy 15 به مراتب بدتر از Bloodborn جلوه کرذه است و ثبات فریم ریت، به ویژه در حالت High Mode پلی استیشن پرو، به شکل فاحشی به چشم می‌خورد. این به این معنی است که حرکات در این ۲ نسخه به اندازه کافی نرم و روان نخواهند بود و نسخه‌ی اکس باکس وان به لطف نمایش حرکات روان‌تر در این مورد برتری دارد. این مشکل در حالت Lite Mode پلی استیشن ۴ پرو نیز وجود دارد اما با شدت کم‌تری اتفاق می افتد.

کیفیت تصاویر اما، در نسخه‌ی اکس باکس Final Fantasy 15 پایین‌تر از نسخه‌های پلی استیشنی آن است؛ چرا که بازی در اکس باکس وان با وضوح تصویر ۹۰۰p اجرا می‌شود در حالی که وضوح تصویر نسخه‌ی پلی استیشن ۴ ۱۰۸۰p است. در مقایسه‌ی صحنه‌های یکسان بر روی پلی استیشن ۴ و پلی استیشن ۴ پرو، بهترین عملکرد بازی در حالت Lite Mode پلی استیشن ۴ پرو بوده است. پلی استیشن ۴ در نهایت ناباوری عملکرد بهتری از High Mode پرو دارد. مشکل ثبات فریم ریت حالت High Mode پلی استیشن پرو یکی از عوامل مؤثر در نتیجه‌ی به دست آمده است.

در مجموع انتخاب نسخه‌ی بهتر به خود شما بستگی دارد. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به فریم ریت بازی‌ها اهمیت بیش‌تری می‌دهد و سر و کله زدن با مشکل عدم ثبات فریم برای شما طاقت فرسا است، نسخه‌ی اکس باکس وان انتخاب بهتری برای شما خواهد بود؛ و اگر از افرادی هستید که کیفیت تصویر بهتر و رزولوشن بالاتر برایتان از اهمیت بیشتری برخوردار است نسخه‌ی پلی استیشن Final Fantasy 15 را انتخاب کنید. در ادامه می‌توانید ویدئوهای تست فریم ریت و وضوح تصویر Final Fantasy 15 بر روی اکس باکس وان و پلی استیشن۴ را مشاهده کنید.

 

تست نسخه‌‌ی اکس باکس وان

 

دانلود با رزولوشن ۱۰۸۰p

دانلود با رزولوشن ۷۲۰p

دانلود با رزولوشن ۴۸۰p

 


تست نسخه‌های پلی استیشن

دانلود با رزولوشن ۱۰۸۰p

دانلود با رزولوشن ۷۲۰p

دانلود با رزولوشن ۴۸۰p 

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید