ابررايانه‌ي ملي تا پايان سال

۱۳ دی ۱۳۸۹ - ۰۹:۵۱

قرار است ايران با توليد ابررايانه ملي به جمع کشورهاي داراي برترين ابررايانه‌هاي جهان بپيوندد، ابررايانه‌اي كه قابليت پردازش 100 هزار ميليارد عمليات در ثانيه را دارد.

به گزارش خبرنگار ‌فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) ابررايانه به پژوهشگران و فن‌آوران امكان مي‌دهد كه محاسبات علمي خود را با سرعتي ‌هزار برابر سرعت عادي انجام دهند.

معاون علمي و ‌فن‌آوري رييس جمهور از پيشرفت 85 درصدي طرح كلان ملي ابررايانش ملي و بهره‌برداري آن تا پايان سال خبر داده و گفته است ابررايانه ملي يكي از طرح‌هاي كلان ملي فن‌آوري با 12 خوشه محاسباتي است كه در 12 دانشگاه كشور به يكديگر وصل مي‌شود.

دكتر نسرين سلطان‌خواه با بيان اين كه فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات مي‌تواند بسياري از مشكلات سازمان ثبت احوال را حل كند، خاطرنشان كرده بود: در طرح تحول اقتصادي 67 ميليون ركورد اطلاعات توسط سازمان ثبت شد كه براي ثبت اين اطلاعات به سيستم رايانه‌يي پرظرفيت با قابليت پردازش بالا نياز است كه اين سازمان داراي سيستم رايانه‌يي با ظرفيت 27 ترابايت است.

براي اجراي طرح كارت هوشمند ملي و عملياتي كردن آن پس از انجام موفقيت‌آميز كارت ملي هم نيازمند فن‌آوري پيشرفته در بحث اطلاعات و ارتباطات هستيم.

به گفته معاون رييس جمهور طرح ابررايانش ملي، شتابگر ملي، شبكه ملي فرهنگي را از جمله 11 طرح كلان ملي فن‌آوري در حال اجراي كشور است.

چندي پيش ابررايانه جديد Tianhe-1A در چين طراحي شد كه از هفت هزار و 168 پردازنده گرافيكي Tesla M2050 ان ويديا و 14 هزار و 336 پردازنده مركزي (CPU) زنون اينتل استفاده مي‌كند و قدرت محاسبه 2.5 پتافلاپس در ثانيه دارد.

اين ابررايانه جايگاه برتري را از جگوار XT5 aka شركت Cray آمريكا كه در لابراتوار ملي اوك ريج در تنسي قرار دارد، سلب مي‌كند. كه قدرت محاسبه آن با استفاده از 37 هزار و 376 پردازنده AMD ساخته شده، 1.75 پتلافلاپس است.

اما آنچه كه در ابررايانه Tianhe-1A جالب است، تركيب شدن پردازنده مركزي و پردازنده گرافيكي براي ايجاد قوي‌ترين ابررايانه جهان است. در حقيقت ان ويديا مدعي است اگر پردازنده هاي گرافيكي مورد استفاده قرار نمي‌گرفتند در آن صورت به 50 هزار پردازنده مركزي و دو برابر فضا براي ساخت ابررايانه‌يي با اين قدرت نياز بود.

در خبري ديگر نيز عنوان شده كه دانشمندان بلاروسي موفق شدند ابررايانه‌يي را طراحي کنند که مي‌تواند پنج تريليون عمليات را در هر ثانيه انجام دهد، اين ابر رايانه جديد قادر است در حالت‌هاي مختلف فعاليت‌هاي محاسباتي را انجام داده و در پردازش اطلاعات از داده هاي گرافيکي نيز بهره بگيرد.

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید