Asus GTX 460 1GB DirectCu

۵ دی ۱۳۸۹ - ۲۳:۰۰

محصولاتي كه در كلاس متوسط ارايه مي‌شوند، هميشه با بيشترين استقبال از سوي كاربران ايراني مواجه بوده‌اند. يكي از مهم‌ترين عوامل اين وضعيت، قيمت محصولات كامپيوتري است. در واقع تفاوت قيمت محصولات صدرنشين هر خانواده با مدل‌هاي متوسط همان خانواده به قدري چشمگير است كه در اكثر موارد براي كاربران ما قابل توجيه به نظر نمي‌رسد، تازه اگر نخواهيم به تفاوت قيمت كاذبي كه در بسياري از موارد در بازار قطعات كامپيوتري ايران با آن مواجه هستيم، اشاره كنيم. در عين حال، اين رده از محصولات معمولا‌ نسبت عملكرد به قيمت بهتري را فراهم مي‌كنند و به همين دليل «مقرون به صرفه‌تر» هستند، هر چند كه بالاترين سطح عملكرد را به نمايش نمي‌گذارند.


كارت‌هاي گرافيكي نيز از اين قاعده مستثنا نيستند و آن دسته از كاربراني كه از كارت‌هاي مبتني بر تراشه‌هاي Nvidia استفاده مي‌كنند، اين روزها به مدل‌هايي مانند GTX 460 يا GTX 465 چشم دوخته‌اند. GTX 465 مبتني بر همان تراشه GF100 مورد استفاده در كارت‌هاي GTX 480 است، البته با واحدهاي Shader و RoPهاي كمتر و فركانس‌هاي پايين‌تر حافظه و هست. از سوي ديگر، GTX 460 از تراشه جديدتر GF104 استفاده مي‌كند كه همانند GF100 با DirectX 11 سازگار است اما يك عضو ضعيف‌تر به شمار مي‌آيد. در حال حاضر، GTX 460 در رده پاييني محصولات كلاس متوسط سازگار با DirectX 11 شركت Nvidia قرار گرفته است.
شما مي‌توانيد دو نسخه از GTX 460 را در بازار پيدا كنيد كه يكي از آن‌ها به 768 مگابايت و ديگري به يك گيگابايت حافظه GDDR5 مجهز شده است. به‌خاطر ساختار معماري GPU، اين تفاوت در اندازه حافظه با تغييراتي در ارقام ديگري نيز همراه است كه با عملكرد كارت سر و كار دارند. كاهش اندازه حافظه با نصب تراشه‌هاي حافظه كمتري روي كارت اعمال شده است كه پهناي گذرگاه حافظه GPU را در نسخه 768 مگابايتي از 256 بيت به 192 بيت كاهش مي‌دهد. در عين حال، از آنجايي‌كه ROPها به اينترفيس حافظه متصل شده‌اند، نسخه 768 مگابايتي به واحدهاي ROP كمتري مجهز است. اين تغييرات كلي باعث مي‌شوند كه Fillrate و عملكرد حافظه كارت 768 مگابايتي تا 25 درصد كاهش پيدا كند.
ما در اين مقاله به بررسي يك كارت GTX 460 با يك گيگابايت حافظه خواهيم پرداخت، اما نه يك كارت با مشخصات استاندارد، بلكه محصولي كه در كارخانه اوركلاك شده است. شركت اسوس كارت ENGTX460 DirectCu را به‌عنوان يك جايگزين اوركلاك شده براي طراحي مرجع Nvidia عرضه كرده است. اين كارت از ساختار خنك‌كنندگي DirectCu شركت اسوس استفاده مي‌كند.
در مورد كلاك، بد نيست بدانيد كه فركانس هسته پردازنده ENGTX460 DirectCu از 675 مگاهرتز به 775 مگاهرتز اوركلاك شده است. البته اين بالاترين فركانسي نيست كه كارت‌هاي GTX 460 اوركلاك شده در كارخانه با آن ارايه مي‌شوند، زيرا اين كلاك در بعضي از مدل‌ها به 850 مگاهرتز رسيده است. در مورد حافظه نيز سرعت كلاك از 900 مگاهرتز به 1000 مگاهرتز اوركلاك شده است.

ENGTX460 DirectCu در يك بسته‌بندي زيبا ارايه مي‌شود. اسوس در آرايش بخش داخلي اين بسته‌بندي نيز نهايت سليقه را به خرج داده است. در واقع تمام محتويات بسته‌بندي كارت در سه جعبه مقوايي سياه‌رنگ قرار گرفته‌اند كه نشان طلايي رنگ اسوس روي آن‌ها به چشم مي‌خورد. محتويات بسته‌بندي ENGTX460 DirectCu كاملا‌ استاندارد هستند و شما علاوه بر خود كارت، يك آداپتور DVI به HDMI، يك آداپتور DVI به VGA، يك كابل آداپتور تغذيه Molex به PCIe و ديسك‌ درايور را در داخل آن خواهيد يافت. گذشته از افزايش كلاك هسته و حافظه، بزرگ‌ترين ويژگي ENGTX460 DirectCu به خنك‌كننده آن مربوط مي‌شود. خنك‌كننده DirectCu در تعدادي از كارت‌هاي اسوس مورد استفاده قرار گرفته است، اما اين بار شما آن را به رنگ آبي با نوارهاي سفيد مشاهده مي‌كنيد كه ظاهر جذابي را براي اين كارت ايجاد كرده است. طول اين خنك‌كننده از كارت بلندتر است و به همين دليل كانكتورهاي تغذيه PCIe به‌جاي پشت كارت در قسمت بالاي آن تعبيه شده‌اند. خنك‌كننده DirectCu به سه لوله حرارتي مجهز است كه به‌طور مستقيم با پردازنده گرافيكي كارت تماس دارند. اسوس با بهره‌گيري از سه لوله حرارتي 8 ميليمتري، يك ناحيه گسترده از پره‌هاي خنك‌كننده و يك فن بزرگ‌تر 92 ميلي‌متري به هيچوجه در طراحي خنك‌كننده DirectCu خود كوتاهي نكرده است. سرعت چرخش فن اين كارت به‌طور خودكار يا دستي قابل تنظيم خواهد بود.

ENGTX460 DirectCu كه يك كارت دو اسلاتي است، به يك كانكتور SLI مجهز شده. بنابراين شما مي‌توانيد آن را در يك پيكربندي دو كارتي مورد استفاده قرار دهيد. فقط براي ياد‌آوري بايد به اين نكته اشاره كنيم كه پيكربندي‌هاي 3-way و 4-way به كارت‌هايي با دو كانكتور SLI نياز دارند. به‌علاوه كارت مورد بررسي ما همانند اكثر كارت‌هاي جديد Nvidia به دو درگاه DVI و يك درگاه min-HDMI مجهز است.
ENGTX460 DirectCu در آزمايش‌هاي عملكردي نشان داد كه مي‌تواند برتري خود را نسبت به يك كارت GTX 460 استاندارد به اثبات برساند، اما اين برتري هميشه در همان سطحي نبود كه اسوس ادعا مي‌كند. با اين‌حال، به سادگي مي‌توان ديد كه اين كارت يك تهديد جدي براي كارت‌هاي گرافيكي كلاس متوسط AMD مانند Radeon HD 5770/5830/5850 به شمار مي‌آيد. البته بايد توجه داشته باشيد كه Radeon HD 5850 اوركلاك شده به راحتي از اين كارت سبقت مي‌گيرد.

در نهايت مي‌تــــوان گفـــــت كـــــه ENGTX460 DirectCu يك گزينه مناسب براي بسياري از كاربراني به شمار مي‌آيد كه مي‌خواهند حداكثر بهره‌برداري را از خريد خود داشته باشند. اين كارت كه از قبل اوركلاك شده است، به‌طور متوسط يك برتري عملكردي 10 درصدي را نسبت به نسخه استاندارد خود به نمايش مي‌گذارد. البته توجه داشته باشيد كه تمام اين نسبت‌ها در كلاس متوسط در نظر گرفته شده‌اند. بنابراين اگر به يك كارت گرافيكي با عملكرد برتر نياز نداريد و در عين حال حاضر به پرداخت هزينه بالاتري نسبت به يك كارت استاندارد هستيد، مي‌توانيد ENGTX460 DirectCu را در فهرست خريد خود قرار دهيد.

مزايا

– به‌طور پيش‌فرض اوركلاك شده، از خنك‌كننده اختصاصي DirectCu اسوس استفاده مي‌كند، عملكرد بالاتري را نسبت به كارت استاندارد به نمايش مي‌گذارد، از يك مدار تغذيه قدرتمندتر نسبت به كارت استاندارد برخوردار است

معايب

– قيمت بسيار نزديك به Radeon HD 5850، در حالي كه از نسخه اوركلاك شده آن شكست مي‌خورد.

مشخصات فني

پردازنده گرافيكي: Nvidia GeForce GTX 460
– مقدار و نوع حافظه: 1 گيگابايت GDDR5
– كلاك هسته: 775 مگاهرتز
– كلاك حافظه: 1000 مگاهرتز (4000 مگاهرتز موثر)
– خروجي‌هاي ويديويي: دو درگاه DVI و يك درگاه mini-HDMI
– قيمت: 468,000 تومان با گارانتي يك‌ساله سازگار ارقام

منبع : مجله شبکه

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید