روزی روزگاری: لذت ناب Assassin’s Creed با المان های نقش آفرینی | نقد و بررسی Assassin’s Creed IV: Black Flag (نسل هشتم)

9 مهر 1395 - 09:00

صفحه اصلی وبسایت محبوبمان را باز کرده و شروع به خواندن سرتیتر مقالات و اخبار بازی ها می کنیم. در یکی از خبرها توجهمان به نام Assassin’s Creed جلب می شود و با دیدن این نام انگار خون جلوی چشمانمان را می گیرد. وارد خبر می شویم و مثلا می بینیم که یوبیسافت اعلام کرده است یک نسخه از سری Assassin’s Creed با فلان نام در فلان تاریخ منتشر خواهد شد. به قسمت نظرات می رویم، به به! جمع دوستان جمع است. انواع و اقسام بد و بیراه ها به یوبیسافت و این فرنچایز پشت سر هم پا بر صحنه نظرات می گذارند و کاربران حسابی از خجالت بازی جدید و قدیم و کمپانی و … در می آیند و ما هم به این موج خروشان غیورکاربران می پیوندیم و جسابی لیچار بار این بازی و دست اندر کارانش می کنیم. این قسمتی که مظرح شد جنبه عمومی و وجهه جمعی معرفی یک بازی از سری Assassin’s Creed است. حال بگذارید تا به همین کاربر یاد شده در مثال بالا که خودمان هستیم، در جنبه شخصی و فردی رویارویی با معرفی عنوانی جدید از این فرنچایز نگاه کنیم. از خوشحالی دل توی دلمان نیست. بی وقفه و هر روز تریلرها و اخبار مربوط به بازی جدید Assassin’s Creed را در گیمفا و سایت های جهانی پیگیری می کنیم و از خوشحالی بازی کردن نسخه ای جدید از این سری در پوست خود نمی گنجیم!

assassin_s_creed_iv_black_flag_wallpaper_by_skycrawlers-d5x23vy

نه تنها یکی از برترین عناوین Assassin’s Creed، بلکه یکی از برترین عناوین جهان آزاد…

همه عناوین این سری از آغاز تا امروز را ساعت ها بازی کرده ایم و لذت برده ایم و حال منتظر بازی جدید هستیم. زمان عرضه بازی فرا می رسد، در نظرات می گوییم واقعا یوبیسافت این بازی را برای چه کسی منتشر کرده است؟ ما که طرفدار این سری هستیم آن را نمی خریم. پس از گذاشتن نظر، تلفن همراه خود را بیرون آورده و شماره را می گیریم…. بوق… بوق… بفرمایید…. سلام اقا خسته نباشید ببخشید می خواستم بپرسم بازی جدید Assassin’s Creed رسیده است؟ بازی را همان اوایل با قیمت بالا می خریم و در خانه با لذت به جانش می افتیم و مانند تک تک عناوین این سری تا به امروز یکی از بهترین تجربه های بازبباز بودنمان در این سبک برایمان رقم می خورد.

حال مدتی بعد از انتشار بازی سری به نظرات سایت می زنیم. برخی نظرات از این قرارند: واقعا بازی مسخره ای ساختن. این دیگه چه نسخه ای بود. واقعا مرحله ۳۰ بازی بدرد نخور بود! (تا ۳۰ رفتی؟!)…. یوبیسافت کی دست بر میداری از این فرنچایز. با این که ۱۰۰ ساعت بازی را تجربه کردم اصلا خوب نبود! (همش ۱۰۰ ساعت؟ آره معلومه بد بوده!)…  حیف آن ۲۵۰ تومانی که روز اول برای خرید بازی دادم!! (این همان کاربرای است که گفته بود واقعا یوبیسافت این بازی را برای چه کسی منتشر کرده است؟ ما که طرفدار این سری هستیم آن را نمی خریم)…. واقعا دیگه گند این سری در اومده. من که همه نسخه های این فرنچایز رو هر کدوم ۶-۷ بار تموم کردم واقعا دیگه این نسخه بار چهارم بازی دلم رو زد! (طفلکی! خیلی بد بوده ۴ بار رفته!)… و خلاصه انواع و اقسام نظراتی از این دست.

assassins-creed-iv-black-flag-free-download-full-version-pc-crack-22

داستان ادوارد کنوی و همراهانش… ترکیب منش اساسین ها و دردان دریایی با یکدیگر در کنوی نمود می یابد.

خوب می دانید که در بسیاری از مواقع این مقدمه ای که با چاشنی ظنز همراه بود، آینه واقعیت است. چند سالی است که موج عجیبی بر ضد عناوین سری Assassin’s Creed به راه افتاده است که بیشتر ناحق به نظر می رسد تا حق. عناوینی که واقعا هر بار کاملا تغییر می کنند و دوره ای جدید با معماری جدید و شخصیت های جدید و المان های گیم پلی جدید را برای ما به ارمغان می آورند، ما نیز همگی آن ها را می خریم و تا انتها با لذت بازی می کنیم اما در نهایت وقتی دور هم جمع می شویم انواع بد و بیراه است که نثار سازندگان بازی و خود این عناوین می کنیم.

جالب است که اگر از هر کداممان در مورد این سری بپرسند کل زیر و بم یونیتی و سیندیکیت و … را برایشان توضیح می دهیم اما می گوییم بد است! باید اذعان کنم که حتی خود من نیز گاها سوار بر چنین موجی بوده ام اما خوشبختانه توانستم به جای کورکورانه دنبال و قبول کردن هر چه بقیه می گویند خودم فکر کنم و کلاهم را قاضی کنم. این گونه بود که حس کردم واقعا حق عناوینی که در این سال ها از سری اساسین منتشر شده اند این نبوده است. تا کی بگوییم “وای.. اساسین ۲ کجاست؟” بازی باید تغییر کند. باید نو شود.

gamebuy-ac4-image_135481

ادوارد یکی از زیباترین و پر جزییات ترین لباس ها را بین اساسین ها تاکنون دارد.

بگذارید این گونه بگویم. بدترین نسخه سری Assassin’s Creed را که در ذهن دارید در نظر بگیرید. آیا آن را کامل بازی کرده اید؟ احتمالا جواب بله است. حالا سوال مهمتر. چند بازی را سراغ دارید که در همین سبک لذتی خیلی بیشتر یا بیشتر از همین ضعیف ترین بازی این سری را به شما هدیه داده اند؟ واقعا بیشتر از یک یا شاید دو بازی هستند؟ شاید همین تعداد هم نباشند. می دانید وقتی به تمامی این موارد فکر کردم و آن ها را در کنار هم گذاشتم به چه نتیجه ای رسیدم؟ سری عناوین Assassin’s Creed تنها و تنها نسبت به دیگر نسخه های همین سری ضعیف تر یا قوی تر هستند و فقط در دایره عناوین فرنچایز Assassin’s Creed و فقط با هم قابل مقایسه هستند، ولی در مقیاس کلی، همگی آن ها تقریبا از تمامی عناوین موجود هم سبک خود برتر و با کیفیت تر هستند.

تقریبا همه ما (منظور دوستداران این فرنچایز است)، همه این عناوین را بدون استنا می خریم و کامل بازی می کنیم و در نهایت هم فقط غر می زنیم که این سری فلان است و فلان شده است و نسخه دوم کجاست و آن همه خاطره چه شد! کمی شخصی فکر کنیم. بقیه را ول کنید. نظر خودتان در ته دلتان چیست؟ از موج غر زدن ها پیاده شوید و به لذتی که از هر نسخه برده اید فکر کنید. شاید داریم کمی تند می رویم… شاید کمی بی انصافیم.

۲۵۱۶۵۸۴-blackflag

مبارزه با سلاح سرد و گرم امکان پذیر است.

با این مقدمه کلی در مورد سری عناوین Assassin’s Creed کم کم به سراغ مبحث اصلی این مقاله می رویم. مقاله ای که حتما دیگر می دانید که در مورد یکی از بازی های این سری است و البته خوشبختانه در مورد یکی از برترین آن ها که قبلا نیز در ویدئوی رده بندی عناوین Assassin’s Creed آن را در جایگاه دوم این بازی ها برای شما عزیزان قرار داده بودم. زمانی که برای اولین بار بازی Assassin’s Creed IV: Black Flag به عنوان یک بازی بین نسلی برای کنسول های نسل هفتم و هشتم و رایانه های شخصی معرفی شد شاید بسیاری از ماها نگران این بودیم که چقدر زیاد در این نسخه به دریا و نبرهای دریایی و کشتی و … پرداخته شده است و اصلا مگر درد دریایی با فرقه اساسین ها جور در می آید؟

حق هم داشتیم. بالاخره هر تغییر بزرگی در ابتدا کمی مقاومت را در برابرش می بیند اما سرانجام اگر این تغییر مفید باشد همه آن را قبول خواهند کرد. اتفاقی که در مورد Assassin’s Creed IV: Black Flag نیز رخ داد و نه تنها همه آن را قبول کردند بلکه به خاطر همین تغییرها تبدیل به یکی از برترین و لذت بخش ترین عناوین این فرنچایز نیز شد و در کنار شاهکارهایی مثل نسخه دوم Assassin’s Creed قرار گرفت.

۳۸afa33f4be5953e37879c3fe542665dad971406

در این نسخه علاوه بر پرش از Viewpoint ها، بارها نیز باید از نقطه اوج کشتی بپرید، مخصوصا در زمان های تصاحب کشتی دشمن که باید پرچم آن ها را پایین بکشید

Assassin’s Creed IV: Black Flag از هر نظر که به آن نگاه کنید فوق العاده است و معنای واقعی لذت از یک بازی رایانه ای را برای ما به همراه داشت؛ از شخصیت اصلی جذاب و بی خیال بازی گرفته تا نبردهای بی نظیر دریایی، دنیایی بسیار زیبا و وسیع برای اکتشاف، قابلیت های شخصی سازی بسیار عالی برای کشتی و شخصیت اصلی بازی (که آن را بسیار شبیه به یک عنوان نقش آفرینی جهان آزاد کرده بود و اتفاقا همین استفاده از المان های نقش آفرینی برگ برنده Assassin’s Creed IV: Black Flag بود و لذت آن را برای بازیباز چند برابر کرده بود). پس از تجربه کامل بازی در نسل هفتم، مدتی قبل نسخه کامل این عنوان بر روی پلی استیشن ۴ را که تخفیف خوبی خورده بود را خریداری کردم و مشغول تجربه آن در نسل هشتم شدم.

باور نمی کردم که این حس را دارم که گویی برای اولین بار است این بازی را تجربه می کنم و به قدری این بازی لذت بخش بود که مانند بار اول به طور مداوم پای آن نشستم و خود بازی و بسته الحاقی اش را به پایان رساندم. به همین خاطر نیز تصمیم گرفتم تا نقد و بررسی این عنوان در نسل هشتم را برای شما عزیزان به رشته تحریر در آورم و بار دیگر خاطره این بازی بی نظیر را زنده کنیم. اگر از علاقمندان این عنوان هستید و میخواهید تا بار دیگر یادی از این بازی کنید و شاید دوباره به سراغ آن بروید، و یا اگر احیانا این عنوان از زیر دستتان در رفته است و می خواهید که شاید آن را تجربه کنید و با آن آشنا شوید، پیشنهاد می کنم تا در ادامه مقاله  نقد و بررسی Assassin’s Creed IV: Black Flag (نسل هشتم) با بنده و وبسایت تحلیلی خبری گیمفا همراه شوید.

assassins-creed-iv-black-flag-pc-screenshot-09

هدایت کشتی بسیار لذتبخش است. در طوفان های سهمگین باید طوری کشتی را هدایت کنید که مستقیم و بدون زاویه به درون موج های چند ده متری بروید تا کشتی آسیب نبیند و موج را بشکافد.

در بازی Assassin’s Creed IV: Black Flag به “دوره طلایی دزدان دریایی” در ابتدای قرن هفدهم سفر می کنیم و در قالب شخصیتی به نام  Edward Kenway که پدربزرگ کانر یعنی شخصیت اصلی نسخه سوم و همینطور پدر Haytham Kenway است و البته باید گفت شخصیتی است که از هر دوی این افراد جذاب تر است و بیشتر با بازیباز ارتباط برقرار می کند (اساسین هم اساسین های قدیم). بازی به مانند تمامی شماره‌های قبلی این سری، در دو دوره زمانی روایت می‌ شود؛ یعنی زمان حال و همینطور یک دورۀ تاریخی که همانطور که گفتیم این بار اتفاقات این بخش بازی در “دوره طلایی دزدان دریایی” در ابتدای قرن هفدهم رقم می خورد. پس از این که شاهد مرگ Desmond Miles در پایان نسخه سوم این سری بودیم، شرکت آبسترگو با موفق شد تا به قابلیتی دست پیدا کند که از طریق حافظه ژنتیکی Desmond، به مشاهده سرگذشت اجداد وی بپردازد و در اصل داستان این سری و این فرنچایز سودآور را برای یوبیسافت ادامه دهد!

در زمان حال در این نسخه (تا قبل از این همیشه کنترل Desmond را در زمان حال عهده دار بودیم) اکنون در نقش یکی از کارمندان شرکت آبسترگو هستیم که مثل همیشه از طریق آنیموس و بارگذاری نمونه ژنتیکی Desmond Miles در آن، به مشاهده وقایعی که اساسین ها در نبرد با تمپلارها در دوران مختلف تاریخی از سر گذرانده اند، می پردازیم و آن ها را تجربه می کنیم. Edward در ابتدا به عنوان یک ملوان در نیروی دریایی بریتانیا خدمت کرده است  اما پس از پایان جنگ او و همرزمانش از کار بی کار شدند و به این ترتیب به دزدان دریایی پیوستند. او با قول به دست آوردن ثروت و شهرت به همسرش راهی دریای کارائیب می شود. در ادامه و طی وقایعی وی با یک اساسین که قصد جان او را دارد درگیر می شود و پس از کشتن وی لباس های او را پوشیده و وسایلش را نیز بر می دارد و ظاهری مثل اساسین ها (منتها هنوز بدون اعتقاد) پیدا می کند. طی مدت زیادی و وقایعی که در بازی رخ می دهد ادوارد هنوز فقط ظاهر اساسین ها را دارد و به آن ها کمک می کند اما در جایی از بازی وی دیگر حس می کند که واقعا یک اساسین است و به این پیمان برادری و این فرقه می پیوندد…

ac4bfbuccaneeredition

یک نسخه فوق العاده جذاب و زیبا برای طرفداران دو آتشه بازی.

همانطور که مشاهده می کنید و احتمالا از همین مقدار کمی از داستان بازی که برای شما عزیزان گفتیم، فهمیده اید، داستان بازی در Assassin’s Creed IV: Black Flag نکته خیلی خاصی ندارد ولی به هیچ وجه نیز یک داستان خسته کننده و ضعیف نیست و مخصوصا با روایت خوب و اتفاقات بسیار زیادی که در بازی رقم می خورد، معمولی بودن داستان تا حد زیادی پوشانده شده است.  همچنین دیگر نکته مثبتی که باعث می شود باز هم این سطحی بودن داستان کمتر به چشم بیاید، شخصیت پردازی عالی و جذابیت بسیار بالای Edward Kenway به عنوان یک درد دریایی اساسین است. در واقع رفتن به سراغ موضوع دزدان دریایی کارائیب نه تنها برگ برنده گیم پلی بازی بوده است، بلکه در زمینه داستان و شخصیت پردازی بازی نیز کمک شایانی به سازندگان کرده است. موضوع قرار گرفتن در قالب یک دزد دریایی قدرتمند در یک بازی به تنهایی هم جذاب است چه برسد به این که با یک فرنچایز محبوب و پر طرفدار با گیم پلی لذت بخش نیز ترکیب شود. در حقیقت حاصل این ترکیب بدون هیچ کم و کسری می شود Assassin’s Creed IV: Black Flag. یادم است که یکی از سازندگان بازی در مورد انتخاب این زمینه برای بازی در مصاحبه ای گفت “کیست که نخواهد در قالب یک دزد دریایی اساسین قرار بگیرد” و این کاملا صحیح است.

شخصیت Edward Kenway بسیار خاص و متفاوت تر از تمامی اساسین هایی است که تا کنون دیده ایم و سازندگان به خوبی شخصیتی را خلق کرده اند که مخلوطی از دزد دریایی و اساسین است ولی بخش دزد دریایی شخصیت وی بسیار پر رنگ تر است تا اساسین بودن او و همین او را خاص تر از بقیه کرده است. وی به مانند اکثر دزدهای دریایی بسیار بی خیال است و انگار هیچ چیزی برایش مهم نیست و موقعیت های مختلف برای وی تفاوتی ندارند. یعنی در نهایت باید گفت Edward Kenway بی خیال ترین اساسین تاریخ است! اساسینی که انگار زیاد هم اساسین نیست! در مجموع باید گفت بخش داستان و شخصیت پردازی و … در بازی نمره قبولی می گیرند و هر چند داستانی معمولی و بدون پیچش خاصی را شاهد هستیم ولی سازندگان با انتخاب هوشمندانه دوره تاریخی، شخصیت های جذاب، پرداختن به علائق دزدهای دریایی و داستان های آن ها و ترکییب این موارد با فرقه اساسین ها، کاری کرده اند که هیچ گلایه ای از داستان و روایت و روند پیشروی آن نداشته باشیم.

maxresdefault-4

شکار این هیولاهای غول پیکر حس قدرت به انسان می دهد. حتی در بازی.

گرافیک پر فراز و نشیب ترین بخش بازی Assassin’s Creed IV: Black Flag است که مانند سایر بخش های بازی در سطح بسیار بالا عمل نکرده است. البته اگر بخواهیم به طور کلی در مورد گرافیک بازی نظر دهیم می توان گفت بازی تقریبا نمره قبولی می گرد اما وجود ضعف های نسبتا پرتعداد به ویژه در مبحث گرافیک فنی، بازیباز را آزار می دهد. در ابتدای بحث گرافیکی بازی مطابق معمول با گرافیک فنی آغاز می کنیم. نسخه نسل هشتمی Assassin’s Creed IV به صورت روان و راحت اجرا می شود و مشکل خاصی ندارد اما تنها کافیست تا تعداد افراد حاضر در صحنه بازی مقداری زیاد شود تا بسته به تعداد آن ها شاهد افت فریم های گاها وحشتناکی در بازی باشیم به طوری که در برخی مواقع بسیار آزار دهنده می شوند و روی تجربه شما از بازی اثر منفی می گذارند.

acivbf_sp_caribbean_boardingprovocation_1920x1080

از جذاب ترین بخش های بازی مبارزه برای تصاحب کشتی های دشمن است. باید در ابتدا کاملا به کشتی در حال نابودی دشمن نزدیک شوید و سپس برای مبارزه به داخل آن حمله کنید. هرچه لول کشتی دشمن بیشتر باشد کار سخت تری برای تصاحب آن دارید.

باگ های عجیب و غریب نیز در بازی مشاهده می شود و مثلا شاهد تکان خوردن های عجیب و غریب اجساد افراد کشته شده یا فرو رفتن دشمنان در هم و رفتارهای گاها خنده دار و عجیب شهروندان در بازی هستیم. همچنین بافت ها و تکسچرهای بی کیفیت نیز در بازی وجود دارند و با این که اغلب بافت های بازی با کیفیت و بدون مشکل اجرا می شوند ولی شاهد مواردی از کم کاری نیز در تکسچرهای بازی هستیم. مشکل دیگری که در بخش گرافیک فنی بازی باید به آن اشاره کرد دیر لود شدن های بافت های منطق مختلف و شهرها و … است که گاها وقتی به منطقه ای می رسید چند ثانیه طول می کشد تا آن منطقه و ساختمان ها و مردم آن بازگزاری شوند و بافت های آن به صورت صحیح لود شوند. البته خوشبختانه در بازی شاهد مواردی مثل پارگی تصویر و … نیستیم و نورپردازی بازی نیز در سطح بسیار بالایی انجام گرفته است.

ac4-black-flag-1024x576

این هم مبارزه با تمساح. سازندگان یک حیات وحش کامل و بی نظیر در بازی خلق کرده اند.

در بحث گرافیک هنری خوشبختانه اوضاع بسیار بهتر است و طراحان بازی در این زمینه عالی عمل کرده اند. طراحی فوق العاده زیبای شهرها و جزایر مختلف موجود در اقیانوس بسیار زیبای بازی، طراحی جذاب شخصیت های بازی و پیاده کردن کامل حس و حال دزدان دریایی در ظاهر شخصیت ها، طراحی فوق العاده زیبا و واقعی کشتی ها تنوع آن ها، همه و همه باعث شده اند تا در بسیاری از مواقع ضعف های گرافیک فنی بازی به چشم نیاید و خود را به طور کامل در دل دوره حکمرانی دزدان دریایی بر اقیانوس ها حس می کنید. طراحی شخصیت ها همان طور که اشاره شد به خصوص در مورد شخصیت های اصلی بازی به خوبی انجام گرفته است اما نکته منفی که در این بخش وجود دارد این است که حس و حالت صورت شخصیت ها در هنگام حرف زدن یا حالات روحی مختلف، چندان تفاوتی نمی کند.

maxresdefault-2

کمتر عنوانی است که چنین لحظات نابی را به شما هدیه دهد. شنا کردن در کنار یک وال غول پیکر در حالی که صدای وال را نیز می شنوید…. بی نظیر است… بی نظیر

همچنین در بازی به کرات شاهد چهره های تکراری هستید و تا دلتان بخواهد در یک شهر، افراد کاملا مانند هم از لحاظ چهره و ظاهر خواهید دید. در مجموع بخش های گرافیک فنی و هنری بازی باید گفت گرافیک بازی در مقایسه با سایر بخش های بازی ضعیف ترین قسمت Assassin’s Creed IV: Black Flag است و نتوانسته است تا به مانند دیگر بخش ها در سطح فوق العاده عالی عمل کند و جا برای کار بیشتر به وضوح در بحث گرافیکی بازی مشهود است.  هرچند که گرافیک هنری بازی بسیار بهتر از یخش فنی عمل کرده است و خیلی وقت ها جور آن را می کشد ولی باز هم مواردی مثل افت فریم ها و … روی تجربه شما از بازی تاثیر می گذارند و دلیل عمده کسر امتیاز از بازی در اکثر نقدها نیز همین مورد است.

assassins-creed-iv-black-flag-screenshot-8

بدو بغل عمو!!

گیم پلی Assassin’s Creed IV: Black Flag همان بخشی است که در حد یک شاهکار عمل کرده است و در واقع برگ برنده و نقطه اتکای بازی است. اضافه شدن مبارزات دریایی و بسط دادن آن ها نسبت به نسخه سوم، بازی را بسیار جذاب تر کرده است و مواردی مثل قابلیت های شخصی سازی بالای کشتی و … بازی را بسیار شبیه به عناونی نقش آفرینی کرده است. به حدی بخش کشتی رانی و مبارزات دریایی و شکار حیوانات دریایی در بازی جذاب است که بسیاری از وقت و زمان خود در بازی را بر روی اقیانوس می گذرانید و به همین دلیل نیز بسیاری از افراد عقیده داشتند که این یک عنوان Assassin’s Creed نیست و یک بازی جدید فوق العاده عالی است. اما بر خلاف این عقیده، باید گفت بازی کاملا المان های اساسی فرنچایز Assassin’s Creed را در خود حفظ کرده است و با این که بر روی دریا شاهد یک بازی جدید هستیم اما وقتی به مانند تمامی نسخه های قبلی این سری در خشکی هستید، مشغول تجربه یک Assassin’s Creed کامل می باشید.

۲۴۹۵۹۱۱-assassins-creed-iv-black-flag_2013_06-10-13_006

مبارزات بازی شباهت های زیادی به تم همیشگی مبارزات این سری دارد و البته همچنان هیجان انگیز است

انواع و اقسام ماموریت های اصلی و جانبی در بازی وجود دارند که می توانند ساعت های شما را سرگرم کنند و همینطور تعداد خیلی زیادی از آیتم های جمع کردنی نیز در بازی هستند که باعث می شوند ارزش تکرار بازی بسیار بالا برود و هرگز احساس خستگی و تکراری بودن به شما دست ندهد. شکار غول های دریایی مثل نهنگ های مختلف و کوسه ها که به طبیعی ترین شکل ممکن طراحی شده اند نیز حس و حال یک شکار واقعی غول های عظیم الجثه دریایی را به شما منتقل می کنند. این شکارها محدود به حیوانات دریایی نمی شود و سازندگان بازی در این نسخه یک حیات وحش کامل و با بهترین کیفیت ممکن خلق کرده اند و انواع و اقسام حیوانات کوچک و بزرگ را در مناطق مختلف بازی قرار داده اند که می توانید به شکار آنها بپردازید؛ از میمون و یوزپلنگ و راسو گرفته تا کروکودیل و آهو و … همه و همه به زیباترین شکل ممکن طراحی و در بازی قرار گرفته اند تا هر چه بیشتر حس واقعی بودن محیط های بازی به شما دست دهد و همچنین با شکار آنها و استفاده از پوستشان بتوانید مواردی مثل کیف پول خود و … را نیز ارتقا دهید که خود یک انگیزه بزرگ برای شکار این حیوانات و به دنبال آنها گشتن است که باعث می شود زمان گشت و گذار و لذت بردن شما از بازی طولانی تر نیز بشود.

assassins-creed-iv-black-flag-pc-screenshot-05

سازندگان حتی دنیای زیر آب را نیز به زیباترین شکل ممکن خلق کرده اند. شنا در کنار سفره دریایی لذتی دارد برای خودش.

از مواردی که گاها در گیم پلی بازی شما را ازار می دهند سکانس های “گوش ایستادن” است که علاوه بر زیاد بودن، در برخی مواقع طولانی نیز هستند و نکته بدتر لاسنجاست که در صورت خراب کردن این بخش ها و لو رفتن، باید کاملا از ابتدا این سکانس های کند را تجربه کنید که این بسیار خسته کننده است. مبارزات بازی تقریبا به مانند اجداد خود هستند و در اصل بر پایه ضد حمله قرار دارند که شما بایستی در مواجهه با چند دشمن منتظر حمله انها باشید و سپس با دکمه مثلث در نسخه پلی استیشن این حملات را دفع کرده و به دشمن ضربه وارد کنید و همچنین دشمنانی را که در حالت گارد یا دفاع هستند را نیز بایستی در ابتدا دفاعشان را بشکنید و سپس کار آن ها را تمام کنید. سلاح اصلی اساسین ها یعنی تیغه های مخفی متصل به دست به همراه انواع و اقسام شمشیرها و همچنین سلاح های گرم مثل تپانچه و … در بازی در اختیار شما هستند تا از آن ها در مبارزات استفاده کنید و در صورت نیاز و زیاد بودن تعداد دشمنان نیز می توانید از مواردی مثل بمب های دودزا و تمام کردن کار دشمنانی که در دود نابینا شده اند استفاده کنید.

۶۸۶۶۵۶-assassin-s-creed-iv-black-flag-windows-screenshot-a-legendary

طراحی بی نظیر و واقعی کشتی ها.

همچنین اگر مخفی کاری را ترجیح می دهید نیز دارت های خواب آور و بیهوش کننده که بی صدا هستند و دشمنان را بدون این که کسی متوجه شود از بازی خارج می کنند، گزینه خوبی هستند و می توانند به صورت مخفیانه و در موقعیت مناسب از آن ها استفاده کنید یا از پشت به دشمن برسید و کار او را آرام تمام کرده و جنازه وی را در جایی مخفی کنید. بازی هر دو راه اکشن و مخفی کاری را به خوبی در اختیار شما قرار میدهد، البته باید  اشاره کرد که هوش مصنوعی دشمنان به رسم همیشگی این سری اصلا تعریفی ندارد و رفتارهای عجیب و غریب را هنگام مخفی کاری از دشمنان می بینیم. بالا رفتن از در و دیوار و ساختمان ها به راحتی و به صورت روان و بدون دردسر انجام می شود و ادوارد می تواند تا از بلند ترین ارتفاعات نیز بالا برود و به مانند رسم همیشگی این سری Viewpoint های مختلف را برای باز شدن بخش های نقشه بازی و نمایان شدن ماموریت ها و گنج ها، فتح کند.

nvidia-geforce-gtx-980-ti-best-playable-4k-overclocked-assassins-creed-iv-black-flag

هنوز هم کلی رفتارهای عجیب و غریب از مردم می بینید و هوش مصنوعی بازی تعریفی ندارد

مبارزات دریایی با کشتی و شخصی سازی و ارتقای قدرت کشتی برای نبرد با کشتی های قوی تر نیز بخش بسیار بزرگی را از باز تشکیل می دهند که باید گفت جذاب ترین و هیجان انگیز ترین قسمت گیم پلی بازی نیز هستند. شما باید از توپخانه کشتی خود و همچنین بمب هایی که بر روی کشتی های دشمنان فرود می ایند استفاده کنید تا کشتی های دشمن را از رده خارج کنید و همچنین باید با قوی کردن بدنه کشتی خود قابلیت دفاعی خود را برای نبردهای بزرگتر تقویت کنید و بتوانید به کشتی های دشمن به صورت فیزیکی و بدنه به بدنه نیز ضربه بزنید. همچنین باید با جمع آوری مواد لازم برای ارتقای توپخانه و دیگر قابلیت های هجومی کشتی خود نیز اقدام نمایید تا راحت تر بتوانید از پس کشتی های دشمن بر آیید.

assassins-creed-4-black-flag-yarr

در بازی با دزدان دریایی مشهوری مانند “ریش سیاه”، بنجامین هورنیگولد، مری رید و آن بانی ملاقات خواهید کرد.

وقتی که نوار استقامت کشتی های دشمن به پایان می رسد می توانید با یک شلیک دیگر آن ها را غرق کنید و مقداری ایتم های به جا مانده از آن ها بر روی سطح دریا را بردارید و یا اگر خواهان ایتم ها و پاداش بیشتر یا تعمیر کشتی خود و استخدام دریانوردان بیشتر هستید، باید به کشتی های نابود شده ضربه آخ را نزنید و به آن ها نزدیک شده و سپس با ورود به ان کشتی و مبارزه با افراد دشمن آنها را تسلیم کرده و در مورد سرنوشت آن ها و پاداشی که می خواهید بگیرید تصمیم اتخاذ کنید. هر چقدر که بیشتر کشتی ها را از پای در آورید درجه تحت تعقیب بودن شما نیز بیشتر می شود و کشتی های جایزه بگیر به مبارزه با شما می آیند. از دیگر بخش های بسیار جذاب و جدیدی که در این نسخه به بازی اضافه شده اند غواصی و سفر و به دنیای زیر آب با ادوارد کنوی و کشف گنج های مدفون شده و کشتی های غرق شده و همچنین دست و پنجه نرم کردن با کوسه های تشنه به خون و گرسنه است که تنوع گیم پلی بازی را حتی باز هم بیشتر کند و نکته مثبت دیگری را نیز به پرونده درخشان این بازی اضافه کند.

maxresdefault

شکار یک وال چند تنی لذتی دارد که فقط باید آن را تجربه کنید تا متوجه شوید.

موسیقی و صداگذاری بازی نیز در سطح بالا و با کیفیتی قرار دارد که البته این بخش ها همیشه در عناوین این فرنچایز بسیار با کیفیت و عالی بوده اند و اکنون در Assassin’s Creed IV: Black Flag نیز به سنت همیشه عالی عمل کرده اند. موسیقی های بازی بسیار هماهنگ و همخوان با حال و هوای بازی هستند و مخصوصا ترانه های جالبی که خدمه کشتی در هنگام سفرهای دریایی می خوانند بسیار این بخش را جذاب تر کرده است و کاملا حس و حال یک کشتی دزد دریایی را به شما منتقل می کنند. البته بایستی اشاره کرد که نباید از موسیقی های بازی انتظار قطعاتی مثل شاهکار نسخه دوم این سری و جسپر کید داشته باشید اما هیچ ایرادی نیز ندارند و حتی وقتی ان را به تنهایی گوش کنید نیز زیبا و لذت بخش هستند.

assassins-creed-iv-black-flag

طراحی شهرها، مناطق مختلف، جزایر، اقیانوس، کشتی ها و … همه و همه بسیار زیبا انجام شده است.

صدا گذاری بازی و شخصیت ها از قدرتمندترین بخش های بازی است و سازندگان در این زمینه سنگ تمام گذاشته اند. صداگذاری شخصیت های بازی از ادوارد و آدواله گرفته تا دیگر افراد و خدمه کشتی و لهجه خاص و جالب آن ها، به حرفه ای ترین شکل انجام گرفته است و به قدری صدا پیشگان بازی کار خود را خوب انجام داده اند که حتی بی حس و حال بودن صورت شخصیت ها هنگام حالات مختلف روحی که قبلا به آن اشاره کردیم نیز زیاد به جشم نمی آید و پوشیده می شود. صدای حیوانات بسیار متنوع بازی و صدای دریا و حرکت کشتی روی آن و … بسیار بسیار عالی صورت پذیرفته است و واقعا جای تحسین دارد. در مجموع باید گفت Assassin’s Creed IV: Black Flag در زمینه صداگذاری و موسیقی موفق به دریافت نمره کامل می شود که واقعا نیز شایسته آن است.

۲۳۶۰۵۵۱-assassins_creed_4_black_flag_24

اگر اشتباه کنید اینگونه باید زهره ترک شوید! تو رو خدا منو نخور کوسه!

Assassin’s Creed IV: Black Flag در یک کلام فوق العاده است. وقتی می گوییم این بازی در فرنچایزی که پر است از عناوین عالی و باکیفیت، یکی از دو باری برتر است دیگر می توانید متوجه سطح بالای بازی و کیفیت آن شوید. این که از نظر بنده این بازی در جایگاه دوم برترین بازی های این سری قرار دارد تنها یک عقیده شخصی مطلق نیست و اگر در اکثر رده بندی های عناوین این فرنچایز در دنیا نگاه کنید می بینید که Assassin’s Creed IV: Black Flag جزو ۳ بازی اول است و از آن گذشته وقتی با بازیبازان مختلف در کشور خودمان، مثلا در همان بخش نظرات مقاله رده بندی بازی های Assassin’s Creed نیز صحبت می کردم نیز اکثرا با من هم عقیده بودند و جایگاه دوم این بازی در تاریخ این فرنچایز را شایسته و به حق می دانستند و اذعان داشتند که این بازی یکی از دو سه بازی برتر این سری خاطره انگیز است.

maxresdefault-1

انیمیشن طولانی و روی مغز و اعصاب خالی کردن جیب دشمنان کشته شده همچنان وجود دارد و کاری میکند تا قید خیلی از این آیتم ها را بزنید.

 هیچ حرف و حدیث و شک و تردیدی در مورد لزوم بازی کردن Assassin’s Creed IV: Black Flag وجود ندارد و قویا به شما پیشنهاد می کنم که اگر تا به حال سراغ این بازی بی نظیر نرفته اید اکنون آن را تجربه نمایید چرا که بسیار از دو نسخه اصلی این سری که بعد از آن منتشر شده اند و اتفاقا هر دو بازی عالی نیز بودند، برتر و هیجان انگیزتر است و لذت یک بازی فوق العاده را برای شما به همراه خود دارد. حتی اگر این بازی را قبلا در نسل هفتم تجربه کرده اید نیز به شما پیشنهاد می کنم تا مجددا به تجربه آن در نسل هشتم بپردازید، زیرا که علاوه بر این که یک بار تجربه Assassin’s Creed IV: Black Flag بسیار کم است، بلکه در نسخه نسل هشتمی وضعیت گرافیک و افت فریم و با گ ها بسیار نسبت به بازی نسل قبل بهتر است؛ هر چند که همان طور که در مبحث گرافیکی بازی اشاره کردم باز هم در سطح بالایی عمل نمی کند اما به هر حال از نسخه نسل هفتمی خیلی بهتر است.

assassins-creed-iv-black-flag-review-hero-001

کشف گنج های گم شده در زیر آب و مدفون در اعماق دریا خظرات این چنینی نیز دارد.

Assassin’s Creed IV: Black Flag از آن عناوینی نیست که هر ماه و هر چند ماه یک بازی مانند آن و با این کیفیت منتشر شود و حتی باید بدانید در بین عناوین همین فرنچایز که همگی جذاب و با کیفیت بوده و هستند نیز کمتر بازی مانند نسخه چهارم می شود و می تواند این سطح از جذابیت و هیجان و ارزش تکرار بالا و تنوع را به شما هدیه کند. همانطور که قبل تر نیز اشاره کردم، شک کردن در لزوم تجربه Assassin’s Creed IV: Black Flag به هیچ عنوان جایز نیست و جای هیچ گونه توجیهی ندارد. خیلی حیف است که بازیباز باشید و خود را از تجربه این عنوان که تقریبا بر روی هر پلتفرمی که دارید اعم از نسل هفتمی و هشتمی و رایانه های شخصی اجرا می شود، محروم کنید. Assassin’s Creed IV: Black Flag عنوانی است که باید در لیست عناوین خاطره انگیز هر بازیبازی قرار داشته باشد، حتی شما دوست عزیز!

 assassins-creed-iv-black-flag_453227716695557642

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Resident Evil گفت:

  دارم میخونم و همون چند خط اول بس بود که بیام بگم مثل همیشه عالی بود :yes: :yes: :yes:

 • Amir گفت:

  واقعا پتانسیل خیلی خیلی خوبی داشت این بازی… 😐

  نمیدونم چرا یوبی یهو پرید سر یه داستانه دیگه :idk:

  اگه اینو ادامه میداد خیلی خوب میشد… 😥

 • ali gc گفت:

  این بازی فوق العاده بود دومین اساسین سری برای من بود گیم پلی به خصوص توی قسمت مبارزات دریایی عالی بود تنها ایرادات منفی که میتونم بهش وارد کنم مأموریت های فرعی یکنواخت و نبود اسب ( این مورد از نظر من ضعف بود ) ولی یه مورد که خیلی ازش خوشم میومد و تو کمتر بازی وجود داره وجود سیستم گنج یابی توی بازی بود که واقعا حس یه دزد دریایی به آدم منتقل میکرد! داستان و شخصیت پردازی و طراحی و به خصوص تنوع محیط هم عالی بود همونی که از اساسین انتظار میرفت به نظرم نمره ی ۹ مناسب تر بود به امید موفقیت این سری دوست داشتنی

 • اقای بابایی دستتون درد نکنه :yes: :yes: بهترین اساسین بعد از نسخه دوم بود :inlove: :inlove:
  همین دیروز دوباره بازیش کردم توی اون مرحله ای بود که ریش سیاهو میکشن 😥 😥 😥 😥 😥

 • Ali Sparda گفت:

  مثل همیشه با روحیه عالی نقد کردید آقای بابایی :yes:
  دستتون درد نکنه :yes: حتی نظرات وقت عرضه بازی هنوز یادتونه 😀 بابا ایول

 • T.M گفت:

  من با تک تک نسخه های این فرانچایز زیبا خاطره دارم و به نظرم هر نسخش ویژگی های خاص خودش رو داشت!!
  بلک فلگ هم یک بازی زیبا
  با گرافیک زیبا
  موسیقی متن زیبا که مانند اساسین کرید ۲ و ویچر هنگام تو شهر گشتن بخش میشد و به ادم یه حس و حال خوبی میداد!
  در مورد نکات منفی هم باید بگم افت فریم رو قبول دارم و تجربه کردم ولی دیر لود شدن بافت هارو تا بهال ندیدم تو نسخه pc
  ولی دوتا از ایراداتی که از این بازی میگیرن یکی دریا نوردی زیاد این بازیه که کاملا سلیقه ای هست دقیقا مثل بتموبیل تو بتمن و به نظر من ایراد نیست!
  و یکی بیش از حد طنبل بودن گیم پلی بازی خصوصا تو فایت هست به طوری که اگه شما تو سه گانه کنوی دستتون عادت کنه دیگه از نوع و تعداد سربازانی که جلوتون هستن نمیترسید و به راحتی میتونید دشمنانتون رو شکست بدید که این هم به نظر ایراد نیست و برعکس نسخه های unity و syndicate که کشتن سرباز ها سخت هست و ایراد نیست این هم همین طوره
  بنابراین هر نسخه یا هر ۳ نسل این بازی ویژگی های خاص خودشون رو دارن و هر نسل نوعی سلیقه رو ارزا میکنه.
  ______________________________________________________
  ممنون اقای بابایی من معمولا حوصله خواندن ندارم ولی AC جزو بهترین فرانچایز های زندگی من هست و حتی از نسخه هایی مثل liburation هم لذت بردم! :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:

 • ایدن گفت:

  ریز به ریز مقاله رو خوندم و لذت بردم. 😀 بهترین مقاله ای بود که چند ماه اخیر خوندم! 😀 مقدمه هم طنز بود هم واقعی. تمام کسایی که از یوبی سافت بد میگن نه تنها بازیاش رو می خرن بلکه چند بار هم تموم می کنن و وقتی هیچ از بازی نموند میگن خسته کنندس 😐 😀 انقدر از این بازی تعریف کردید دلم می خواد دوباره بازیش کنم 😀

 • Ali Nietzsche گفت:

  مقاله مثل همیشه با روحیه عالیتون نوشته شده بود :yes: ایول عالی بود….
  حتی نظرات روز عرضه هم یادتونه 😀
  من‌ علی اسپاردا هستم :-(( ولی بن شده بودم ?:-)

 • hunger game گفت:

  واقعا بعد از assassins 2 فقط این نسخه بهم چسبید……
  ممنون از آقای بابایی…..
  مث همیشه عالی…

 • اقاى بابایى ممنون بابت مقاله … اسپم : دوستان کسى deus ex رو بازى کرده اونجایى که تو اون اتاقه یه مداه ى سبز مى پاشه هیچ کارى نمیتونم بکنم اگه مى شه راهنمایى کنید 🙂

 • Retrogamer گفت:

  سپاس بابت نقد زیباتون :rose:
  از نظر من، بلگ فلگ بهترین نسخه در سری آساسین است. یکی از ۱۰ بازی برتر عمرمه و البته بغیر از نسخه های Liberation و Rogue هیچ‌کدومشون بازی نکردم :rotfl: 🙁

  ___________________
  یه پیشنهاد دارم درمورد نمره: به جای ۸.۸ و۷.۴ ووو بهتره از ۱ تا ۵ و یا ۱ تا ۱۰ باشه (پیشنهاد من ۵/۵ است) ۸.۸ معیار دقیقی نیست. مثلا چرا ۸.۷ نیست؟ یا ۸.۹؟ باید همه منتقدین سایت از یک سیستم نمره دهی استفاده کنند. (همه سایت های معتبر دنیا هم سیستم نمره دهی خودشون استفاده میکنند.)

  • درود بر شما. خیلی ممنونم.
   والا در گیمفا رنج نمره دهی ازاده و مثلا کسی که به یه بازی میده ۸۸ و یه یکی ۸۶ میفهمید که اون بازی به ذره براش بهتر بوده ولی در حال رند باید به هر دو بده ۸۵ یا ۹۰٫ اینطوری دقیق تره

 • Farhad-ps4 گفت:

  خوشبختاته من هیچ وقت هیتر یوبی و اساسین نبودم و اولین بازی که برای ps4 گرفتم همین بلک فلگ بود،اما دوتا نکته لازمه درباره ی این مقاله بگم: اول اینکه گرافیک بازی فدای پشتیبانی از نسل هفتم شد و شما در اصل باید نسبت به نسل ۷ قضاوت کنی که در این زمینه هیچ اشکالی نداره و اگر فرض کنیم این بازی از اول فقط برای نسل ۸ طراحی میشد قطعن شاهد برتری های خیلی بیشتری بودیم (در هوش مصنوعی حتی) ، بنده پس از آپدیت مشکل قابل ملاحظه روی ps4 ندیدم دوم اینکه شما گفتید مراحل گوش دادن مخفیانه به سخن دیگران کسل کننده هست دربازی ، اما این هم به خودی خود نمی تونه ایراد باشه، چون معمولن این قضیه متأسفانه برای مخاطب های ایرانی که زبانشون هیچ جوره پشتیبانی نمیشه می تونه کسل کننده باشه اما آیا برای اون مخاطب انگلیسی زبان و یا زبان پشتیبانی شده، بازهم این مراحل کسل کننده است؟! اتفاقن برعکس حتی می تونه بخاطر جنبه های داستانی خیلی مفید هم باشه
  در هر صورت این بازی قطعن ارزش تکرار داره

 • Dc گفت:

  نقد عالی بود خسته نباشید :yes:

 • farshad0324 گفت:

  به عنوان یه طرفدار قدیمی که تک تک نسخه های این فرانچایزو تموم کردم میگم که بدترین نسخه بود

 • دست شما درد نکنه آقای آقابابایی.فقط یه سوال: روی ps4 باگ هاش خیلی اذیت میکنند؟

 • لامصب اون لجندری شیپارو باید با دعا میبردیشون کشتیت اگه یزره هم ضعیف باشه عمرا بتونی بزنیشون

 • دست رو سری مورد علاقه من یعنی اساسین گذاشتید خداییش تجربه عالی بود داستانش زیبا بود ازادی عمل های باحالی داشت بخش کشتی و فتح قلعه برای من خیلی لذت بخش بود

 • AJAY GHALE گفت:

  ممنون بابت مقاله
  اقا اقابابایی از اون قسمت که گفتین حالا سری به نظرات میزنیم و… خیلی باحال بود
  ………………………………………………………………………
  اسپم:اقا من توی اساسینز کرید سیندیکیت مشکل استوپ ورکینگ دارم تو سایت های مختلف هم برای راه حلش گشتم ولی چیزی نشد همیشه بعضی از مواقع بازی ارور میداد چه در مرحله و چه در جهان باز خلاصه همینجوری رفتم تا اون مرحله که باید با ایوی بری هنری رو از توی چاه که تمپلارها توش هستن از رو صندلی ازاد کنی ولی وقتی یه مقدار از اون مرحله رو میرم بازی ارور میده(تقریبا یه ۱۰ باری امتحان کردم)
  کسی مشکلش رو میدونه؟

 • Alucard1991 گفت:

  بر خلاف نظر خیلیها من از این نسخه زیاد خوشم نیومد.
  بهترین نسخه های این بازی نسخه دوم بود با brotherhood من که به شخصه با بقیه نسخه هاش زیاد حال نکردم

 • بازی زییا و طولانی بود واقعا…..من تا تموم کردنش واقعا لذت بردم مخصوصا اینکه زیر دریا خیلی پر جزئیات بود……..فقط زیاد بود مراحل کشتی دار یه کم اواخر خسته کننده بود ………..در کل بازی زیبایی بود کاشکی یوبی بازم به خودش بیاد و مثل گذشته بازی های زیبا تری از اساسین بسازه……..

 • Sly stallone گفت:

  امیدوارم سری اساسینز دوباره به اوج برگرده :yes: واقعا داستان سرایی نابی داشتن نسخه های قبل

 • ubisoft-fan گفت:

  بسیار زیبا و دلنشین‌ خسته نباشین اقا سعید 🙂

  چه عجب بعد مدت ها یه مقاله از عنوان های یوبی سافت منتشر شد مگر شما به یاد ما باشین :-((

 • ? Who Am I گفت:

  بازی خیلی عالی ولی یک مشکلی داشت که میزد رو حس بازی :shutmouth: :beatup: :smug:
  سیستم مبارزاتیش بازم Unstopable بود میدیدی یهو میپریدی وسط ۱۰۰ نفر همشونو میکشتی 😮 :sarcasm:
  یاد AC 1 بخیر که سیستم مبارزاتیش شاهکاری بود واسه خودش یه شوالیه هایی بودن چند تا تو نقشه بودن من اونارو میدیدم ۱۰ کیلیومتر با اسبم تاخت میرفتم حتی مورد داشتم PC رو ریستارت کردم :idk: :dazed:
  رو PC افت فریم شدیدی داشت(نسخه ابتدایی)که خیلی رو زق ادم میزد البته با ائدیت ها حل شد 😎

  مقاله خیلی عالی با نوع نگرش دیگه ای بود دمت گرم :yes: :yes:

 • واقعا یکی از برترین بازی های جهان باز تا الآن و دومین بازی از سری اساسینه از نظر من.
  ای کاش فقط تو نکات مثبت بازی به موسیقی متن بی نظیر بازی هم اشاره میکردید.
  شاهکار بی نظیر برایان تایلر به اسم(pirates beware)همچنین stealing a brig.

 • یه چیز خیلی جالب!
  تو عکس سیزدهم مقاله اون سرباز سمت راستی قیافش خیلی شبیه هیثم کنوی جوری که منو یاد اساسین ۳ انداخت!

 • Edward kenway گفت:

  آقا سعید واقعا ممنون که بالاخره یکی از در خواست های منو انجام دادید
  خیلی منتظر این بودم از معدود مقاله هایی بود که کلمه به کلمش رو با دقت خوندم خب الان نمیدونم از کجا شروع کنم؟
  واقعا این بازی یه شاهکار واقعی بود. با اون اوایل متن خیلی حال کردم واقعا حقیقته.
  حالا انتقاد:
  من که به مشکل دیر لود شدن تو بازی بر نخوردم نمیدونم شاید چون تو پی سی بازی کردم
  من که دفعه اول که بازی کردم تو بازی به باگی هم بر نخوردم ولی بار دوم و سوم یه چهار تا باگ بیشتر ندیدم در کل تو تعداد باگ هاش زیاده روی کردین باگ ها نسبت به نسخه قبلی کمتر شده بودن.
  مشکل اصلی بازی هم به نظر من طراحی مراحل تکراری بود که فقط لوکیشن های تقریبا متنوق باعث میشد این حس تکراری بودن حس نشه.
  موسیقی بازی فوق الاده بود در حد شاهکار بود واقعا از لحاظ موسیقی کاملا بی نقص بود.
  هوش مصنوعی واقعا درسته بد بود ولی نسبت به نسخه های قبل متعادل تر بود و تعادل بیشتری داشت ولی هوش مصنوعی ضعیف رو نمیشه انکار کرد.
  تو شخصیت پردازی واقعا بعد از اتزیو بهترین شخصیت پردازی تو سری رو ادوارد داشت.
  در کل بلک فلگ واقعا شاهکار بود.
  نمره من به بازی:
  داستان: ۱۰
  موسیقی و صدا گذاری: ۱۰
  گرافیک هنری: ۹٫۵
  گرافیک فنی: ۸٫۵
  گیم پلی: ۹٫۵ (فقط بخاطر هوش مصنوعی)
  نمره کل: ۹
  با تشکر.

 • ali_msi گفت:

  مثل دو بیاد ونیز قشنگه سیندیکیت خیلی مسخره بود

 • Elder Gamer گفت:

  من هیچ کدوم از نکات منفی که نوشتید رو تجربه نکردم. و میتونم بگم بهینه ترین قسمت سری اساسین این قسمت بود با گیم پلی بسیار روونش. بهترین تجربه ی من در اساسین ها همین بود.

 • mohamadp88 گفت:

  نقد عالی بود. خسته نباشی سعید جان. وقتی اخرین legendary ship رو نابود کردم حسی بهم دست داد مثه کشتن باس سولز. چون واقعا مشکل بودن

 • sina4123 گفت:

  مرسی
  نقد خوبی بود
  انصافا دیر لود شدن تکستچر وجود نداشت

 • Y PS گفت:

  ممنون بابت نقد زیباتون :yes:
  میخواستم چندتا نکته رو بگم: Black flag از لحاظ داستان به هیچ وجه به ریشه های سری پایبند نیست و شخصیتش هم اصلا نمیشه اساسین حساب کرد. بازی واقعا لذت‌بخشه و ایده های جدیدی داره ولی در کل در مورد دزدان دریایی و کشتیرانی هستش. اینکه بعضی از دوستان میگن مبارزات بازی خیلی آسونه گویا انتظار بلادبورن و دارک سولز داشتن! ببینید مبارزات نسخه های اول تا رولوشنز اسون بود ولی اصلا مارو به حمله مستقیم به دل دشمنا ترغیب نمیکرد چون مخفی کاری این نسخه ها بسیار خوب طراحی شده بود. در کل نظر منتقد عزیز محترم ولی این نسخه رو نباید جزو نسخه های اصلی حساب کرد.

 • ali dashti گفت:

  ممنون آقا سعید که این جای خالی رو پر کردید و به بهترین نحو ممکن این کار رو انجام دادید
  من فن ۲ آتیشه ac هستم باهاش بزرگ شدم از سال ۲۰۰۷ هر سال ی ac و شوخی شوخی شده ۹ سال واسه من خیلی بازی باحالیه و از هیچکدوم سری ها خسته نشدم و نمیشم

 • خسته نباشی سعید جان عالی بود :yes: :yes:

 • mohamad 47 گفت:

  سلام سعید جان.ممنون مقاله خیلی خوبی بود مرسی.
  من هنوز که هنوزه منتظرم یونیتی و سیندکیت رو بازی کنم.
  این نسخه بلک فلگ خیلی عالی بود،نسخه بعدی هم که rouge نام داشت واقعا کم از این نبود.

 • alittttz گفت:

  عالی بود اقای اقابابایی به نظرم بلک فلگ بهترین سری های داستان در اساسین داره
  من قبلا بازیش کردم واقعا رو اب های دریا(مثل واقعیت بود مخصوصاوقتی طوفان میومد یا لب دریا) و جنگ های دریایی خیلی کار شده بود

 • INJURED گفت:

  نقد زیبایی بود.
  گرچه پرچم سیاه رو هنوز بازیش نکردم.
  به همراه این نقد و بررسی ها پیشنمایش واچ داگز ۲ رو هم بنویسید.
  ممنون

 • mohamad 47 گفت:

  اما واقعا یه چیزی همیشه تو سری اساسین تو زوقم زده مخصوصا از اساسین ٢ به بعد همین اسون شدن مبارزات بوده،به غول یکی از بچه ها که تو همین نظرات خوندم میگفت وقتی میتونیم با یه چاقو بزنیم وسط اونهمه گارد و همرو نفله کنیم دیگه چه دلیلی داره مخفی کاری بریم!؟اصلا بازی نصف لذتش به سختییشه!قبول داری سعید؟
  هیچکدوم مبارزاتش مثل اساسین ١ لذت بخش نبود برام و حسه یه مبارزه واقعی نداشت.اصلا تو اون میخواستی بیگدار به ابب بزنی احتمال مرگت خیلی بالا بود

  • Farhad-ps4 گفت:

   با احترام، اما با نظرتون مخالفم، خب شما اگه خیلی عاشق مخفی کاری هستید می تونید این کار رو انجام بدید وقتی خودتون عشقتون میکشه برید وسط همه رو نفله کنید ، دیگه سلیقه ی شماست بازی این حق انتخاب رو به شما داده مهم اینجاست، ضمن اینکه مگه غیر اینه که در تمام نسخه های اساسین بعد از ۲ کلی مرحله وجود داره که شرط مخفی کاری برای دریافت امتیاز کامل گذاشتن؟ خب این هم یک امتیاز و ایجاد انگیزه برای افراد علاقه مند به مخفی کاری هست که یوبی انجام داده، در همون ۱ هم تو سکانس های آخر وقتی که دیگه کامل ارتقا پیدا می کنی مبارزات از همه آسون تر میشه! من خودم می رفتم به پایگاه دشمن حمله می کردم و همه رو سریع شکست میدادم، شاید بشه گفت مشکل اساسین اینه که در اواخر بازی مبارزات خیلی آسون میشه

   • mohamad 47 گفت:

    بیبینید شما یه بازی مثله متال گیر سالید sneak eater رو در نظر بگیرید.اگر اون عنوان رو بازی کرده باشید میبینید که به بهترین نحوح طوری طراحی کرده بودن بازی رو که شما خود به خود میلیت میرفت سمت مخفی کاری یا متال گیر guns of the patriots.یعنی مخفی کاری اگه نمیرفتی کاره خیلی سختری در پیش داشتی،در صورتی که گان پلی هم لذت بخش بود اما دشوار!
    ولی دیدیم که نسخه فانتوم پین از ریشه ها فاصله گرفت و مخفی کاری کم رنگ شد و ارزشش کم شد چرا که بازی سوق پیدا کرده بود به اکشن و راحت شده بود.طوری که وسط مبارزه اون همه تیر میخوردی بازم پیروز از میدان بیرون میامدی.اما تو نسخه های قبلیش اگه توسط دشمن شناسایی میشدی باید غزلتو میخوندی!
    اون نمونه بازی هایی که مثال زدم هر دو روش چه مخفی کاری چه گان پلی لذت بخش بودن و بیشتر مخفی کاری،چون اساسا بازی مخفی کاری بود.اساس بازی اساسین نیز مخفی کاریه،اما بکش برو جلوش راحت تره.علاوه بر این که دشمن ها راحت از پا درمیان کرکتر هم باید راحت از پا دربیاد نه این ۱۰۰ تا تیر و شمشیر بخوره و نمیره و بعد که تازه دید داره میمیره یه خون بخوره سلامتیش پر شه.درسته حالا برای مخفی کاری امتیاز هایی قرار دادن اما باز دلیلی محکم بر مخفی رفتن نمیشه.باید چالشی باشه که مجبور شیم مخفی پیش بریم.
    اساسین ۱ در حده خودش خوب بود و همین طور اساسین ۲،اما نسخه های بعدی مثله اب خوردن بودن.

  • در.د بر محمد عزیز. من هیچ وقت توی زندگیم مخفی کاری نمیکنم و دوست دارم مبارزه کنم. کلا محمد جان همه بازی ها تقریبا اینجوریه که یه ننفر همه رو نفله میکنه و اصولا به این شکله بازی ها. من هیچ وقت مشکلی با هیچ کدوم از مبارزات نسخه های این سری نداشتم ولی مبارزات ۲ رو از همه ببیشتر می پسندم

   • mohamad 47 گفت:

    درسته.مبارزه هاشون زیبا هستن ولی اگه کمی سخت بود بازی یا درجه سختی رو میشد تنظیم کنی فکر میکنم خیلی حالش بیشتر بود.در هر صورت اساسین بازی هست که نمونش رو فقط خود یوبی سافت میتونه بزنه.همون طور که خودت گفتی.ممنون بابت وقتی که میزاری سعید عزیز :inlove: :yes:

 • من خدایی بلک فلگ رو نه تنها بهترین سری اساینز بلکه یکی از برترینهای گیم میدونم. :yes: :yes:
  بابت مقاله ممنون.

 • SEYED1999 گفت:

  خسته نباشید جناب آقابابایی عزیز مقاله رو کامل خوندم و مثل تمام مقالاتتون عالی و شاهکار بود و در نمره دهی کاملا منصفانه و به حق.
  یه تشکر ویژه هم از سازندگان بازی دارم که روی نسخه های نسل هفتمی هم کار کردن و تجربه ی کاملی رو به ارمغان آوردن و من که روی X360 به مشکل بر نخوردم و بازی کاملا بهینه بود و مثل افتضاح سرزمین میانه در نسل هفت نبود.
  راستی آقا سعید برنامه ای برای خرید XONE نداری؟
  چون من و خیلی های دیگه در این سایت که فن مایکروسافتیم از مقاله و نقد های شاهکار شما در مورد بازی های انحصاری مایکروسافت مثل gears 4 و forza و … محرومیم و واقعا از این ناراحتم که نمیتونم نقد بازی های مایکروسافت رو به دستان توانمند شما بخونم…
  ان شاء ا… همیشه موفق و سربلند باشی آقا سعید عزیز و شاهکار نویس… :rose:

  • در.د فراوان بر شما سید عزیز. واقعا لطف داریدو من رو شرمنده میکنید. خیلی ممتنونم.
   والا اتفاقا خیلی تو فکرم که بگیرم یه دونه تا بتونم نقد کنم و یا سیستمم رو کاری کنم که رو پی سی اون بازی ها رو انجام بدم و نقد کنم. واقعا ازتون معذرت میخوام که تا الان نتونستم بنویسم

  • maximus1370 گفت:

   واقعا در آخرای نسخه روولوشن خیلی از کشتی رانی خوشم اومد و با خودم میگفتم ای کاش در قالب یه بازی بتونم بطور کامل تجربش کنم و همینطور هم شد.شاید بشه گفت بیشترین فان بین اساسین ها رو داشت.خسته نباشی آقا سعید.خاطراتو زنده کردی!واقعا هم حق با شماست بازیای یوبی سافت رو همه تا آخر تجربه میکنیم ولی باید بپذیریم که همیشه نکات ناامید کننده دارن.درسته که هر بازی کامل نیست ولی یوبی به دفعات ثابت کرده که نسخه نهایی با نسخه نمایش داده شده تفاوت هایی داره و به همین دلیل هم انتظارات رو بالا برده ولی در هنگام عرضه ناامیدی رو به طرفداراش تقدیم کرده.به امید بهتر شدن اوضاع این شرکت و برگشتنش به دوران اوج.

   • درود بر شما. خیلی متشکرم ازتون و نظر خوبتون.
    کاملا در مورد اغراق این شرکت قبول دارم و البته ما هم از این طرف همیشه اغراق کردیم. اما یوبی واقعا باید بفهمه که هر چی بیشتر ادعا میکنه انتظار میره بالاتر و گیر بیشتری به بازیش میدن. در حالی که اگر چیزی نگه شاید همون بازی خیلی هم تحسین بشه. تشکر از شما.

 • IRGC گفت:

  دست خوش بهینه سازی که اصلا نداشتش.

  • سلام خدمت شما و همگی دوستای عزیزم. من نبودم و الان اومدم دیدم ۱۱۳ تا نظر گذاشته شده با خودم گفتم کارم تمومه!!! منو که میشناسی. باید بخونم و جواب بدم بهخ نظراتتون. خیلی ازتون معذرت میخوام که نبودم و سعی میکنم زودتر پاسخ شما دوستانم رو بدم. از همتون سپاسگزارم.

  • Farhad-ps4 گفت:

   از اونجایی که این بازی به تغییر نسل خورد متأسفانه یوبی به اندازه ی روگ بهینه اش نکرد برای PC دلیلش هم مشخصه سیاستی برای فروش سخت افزار جدید تر ، از این کار یوبی خیلی ناراحت شدم در حالی کاملن توانایی اش رو داشت بهینه کنه با توجه به روگ

   • Farhad-ps4 گفت:

    ای بابا چرا نظرات من توی گیمفا میره بررسی این دومی بود
    راستی دوستان مشکل عدم نمایش نظرات مخفی شده برطرف شده ، دیگه نمی تونن یه عده از این ایراد سواستفاده کنن و نظر کسی هم سانسور نمیشه

 • dark one گفت:

  این بازی رو خیلی دوست داشتم
  شما اگر هر ۱۰۰ تا چلنج بازی رو می گرفتی براتون یک سری امکانات باز می شد
  مثلا می تونستی دشمن هات رو با خرگوش عوض کنی و سرباز های خودت رو اسکلت بکنی
  جالب بود

  www#aparat#com/v/o4eXA

 • بازهم یکی از بهترین مقاله ها توسط بهترین نویسندگان تشکر میکنم از اقای اقا بابایی و ازتون میخوام در صورت نداشتن مشغله کاری دو بازی نسبتا قدیمی رو هم نقد کنید max payne 3 و beyond two souls بازهم تشکر میکنم و خسته نباشید

 • ... گفت:

  بازی تم عالی داشت !…جزیره های بازی و همینطور جزیره های کوچکتری که بین راه بود که داخل بعضی ها میشد شکار کنی و این داستانها واقعا عالی بود و حس و حال جالبی داشتن !…تنها مشکلی که من به شخصه با بازی داشتم همین اساسینز کرید بودن بازی بود ! بعد از revelations دیگه هیچکدوم از نسخه های این سری رو حتی یک ساعت هم نتونستم تحمل کنم (البته دو نسخه ی آخر رو هنوز انجام ندادم و با توجه به تریلر ها اونها هم شامل همین قضیه خواهند شد…)

 • pro gamer2017 گفت:

  به به معلوم شد آقا سعید هم اساسین کرید بازه.ممنون بابت نقد زیباتون.چند سال پیش اینو رو کامپیوتر بازی کردم ولی الان هرچی برای ps4 دنبالش میگردم پیدا نمیکنم :pain: :pain: :pain:

 • MAHDiRiLLEX گفت:

  اصلا از طرفدار های سری اساسینز کرید نیستم اما واقعا این نسخه رو دوست داشتم
  یکی از کامل ترین نسخه ها بود … خوده نقد هم خیلی عالی بود !

 • TheWhiteWolf گفت:

  ازنظرمن بلک فلگ حتی از نسخه ۲ هم قشنگ تر بود . اولین بازی که من ۱۰۰%ش کردم :yes:
  گرچه ، سری اساسین خدایی خیلی خوب و عالیه ، اما سیندیکیت خدایی واقعا بازی ضعیفی بود … (نسبت به این فرانچایز البته)

 • first hunter گفت:

  ممنون اقای اقابابایی نقدتون عالی بود مخصوصا مقدمش واقعا خیلیا الکی به یوبیسافت و بازیهاش گیر میدن همین بلک فلگ وقتی تازه اومده بود خیلیا هی گیر میدادن که ما اساسین دزد دریایی نمیخوایم ما اتزیو میخوایم یا اساسین نباید کارش شکار نهنگ باشه و باید بره تمپلار بکشه و از این جور حرفا ولی خب الان که بعد چند سال نظراتو میخونیم میبینم که خیلیا با این بازی حال کردن و اونموقع الکی گیر میدادن
  نمیدونم چرا تا بازی یوبیسافت متاش یخورده کم میشه همه شروع میکنن یوبی باگ یوبی باگ گفتن باور کن اگه بازیهای یوبیسافت انحصاری بودن بعضیا برای دفاع از بازی تا مرحله ف.ح.ش دادن هم پیش میرفتن
  راستی زیاد با حرفتون موافق نیستم که گفتین موسیقی بازی در حد ac 2 نیست چون این بازی هم موسیقی های عالیه زیادی داره خود من اگه بخوام ۱۰ موسیقی برتر سری ac رو نام ببرم موسیقی منوی بلک فلگ و اهنگ ends of the earth رو تو لیستم میزارم

  • درود بر شما. خیلی متشکرم. بله درست میگید. من هیچ وقت طرفدار شدید یوبی نبودم ولی باید از انصاف دفاع کرد. این هجمه ها درست نیست.
   در مورد موسسیقی فکر میکنم یه مقدار سلیقه هست که ادم رو علاقمند میکنه یا زده میکنه.

 • Wrench گفت:

  ممنون اقای اقابابایی خیلی عالی بود نقدتون
  فوق العاده بود این بازی اینقدر از این بازی خوشم اومده بود که با ۵ فریم در ثانیه تمومش کردم البته اونموقع سیستمم ضعیف بود
  مخصوصا ترانه های جالبی که خدمه کشتی در هنگام سفرهای دریایی می خوانند بسیار این بخش را جذاب تر کرده است
  با این نکته کاملا موافقم با اینکه سفرهای کشتی خیلی طولانی بودن اما بخاطر همین خدمه های کشتیراهمو دورتر میکردم

 • ULTRON گفت:

  واقعا بلگ فلگ عالی بود قشنگ صد ساعت
  بازیش کردم
  البته مبارزاتش واقعا اسون بودن صد نفرم میومدن
  میتونستی راحت بکشیشون ولی خب خوشبختانه تو
  یونیتی و سیندکیت دیگه شاهد این مشکل نیستیم