شوهی یوشیدا: بازی No Man’s Sky آسیبی به برند پلی‌استیشن وارد نکرده است

۲۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۴

No Man’s Sky نام یکی از مورد انتظارترین بازی‌هایی است که در دوره ساخت خود و حتی با نزدیک شدن به تاریخ عرضه حواشی بسیاری را تجربه نمود. این بازی در نهایت در ماه اوت برای پلی‌استیشن ۴ و رایانه‌های شخصی عرضه شد اما درست در جایی که همه و مخصوصاً سازندگان آن انتظار نتیجه خوبی را داشتند اما به ناگاه با بازخوردهای منفی مبنی بر مشکلات این بازی برروی هر دو پلتفرم مواجه شدند. شاید سازندگان این بازی انتظار داشتند که پس از انتشار آن به خانه رفته و با آسودگی بخوابند اما مشکلات متعدد آن منجر شد که همه آنها در استودیو بمانند و بصورت شبانه روزی و مستمر برروی مشکلات بازی تمرکز کنند و بهینه‌سازهای متعددی را برای آن منتشر کنند، کار به جایی رسید که هر روز با خبری مبنی بر ارائه بهینه ساز جدیدی برای این بازی روبرو بودیم.

مدتی است که از این بازی خبر خاصی را نمی‌شنویم و بنظر می‌رسد که تب و تاب آن کاهش پیدا کرده باشد. اکنون شوهی یوشیدا یه عنوان رئیس استودیو های واحد تفریحات سونی طی صحبتی که با یورو گیمر در توکیو گیم شو داشته است اعلام کرد که استراتژی هلو گیمز و کارگردان بازی یعنی شان مورای در قبال این بازی و ویژگی‌های آن، در زمان عرضه برآورده نشد و بهترین راه ممکن برای این بازی نبوده است. او گفت:

من انتقاداتی که نسبت به شان مورای وارد می‌شود را درک می‌کنم چون او قول ویژگی‌های زیادی در این بازی را در روز اول داده بود. این استراتژی خوبی در روابط عمومی نیست.

آقای یوشیدا همچنین اعلام کرد:

من این فرصت را داشتم که بازی را پیش از عرضه عمومی اجرا کنم و سپس بار دیگر به اجرای آن با بهینه ساز روز اول پرداختم و می‌توانستم تلاش‌های سازندگان را در مورد این بازی ببینم.

آقای یوشیدا اعلام کرد که شخصاً از این بازی بسیار لذت برده است اما این که چرا سایرین احساس مشابهی نداشته‌اند را درک می‌کند.

هلو گیمز یک استودیوی کوچک و مستقل است. آقای یوشیدا عنوان کرد که یکی از مشکلات مورای این بوده است که او فردی با روابط عمومی خوب نیست و یا دارای تیمی نیست که در این موضوع به او کمک کنند و به او بگویند که چه چیزی را باید بگوید و چه چه چیزی را نباید. بسیاری از ویژگی‌هایی که آقای مورای قول آن را داده بود در نسخه‌ ابتدایی بازی در زمان عرضه موجود نبودند. گرچه در این زمینه آقای مورای اعلام کرد که با گذشت زمان بسته‌های دانلودی رایگانی برای بازی ارائه خواهند شد که قابلیت‌هایی را به آن اضافه خواهند کرد.

آقای یوشیدا اعلام کرد که مشتاق دیدن مسیری است که این بازی در آینده طی خواهد کرد. او گفت:

مورای در مورد برنامه خود برای توسعه بازی No Man’s Sky و ویژگی‌های آن توضیحاتی ارائه کرده است و من در آینده به اجرای این بازی ادامه خواهم داد و آنها را بررسی خواهم کرد.

هلو گیمز نسخه دیجیتالی بازی No Man’s Sky را برروی دو پلتفرم پلی‌استیشن ۴ و رایانه‌های شخصی منتشر نمود و شرکت سونی نیز وظیفه تکثیر و انتشار نسخه‌های فیزیکی آن را برای پلی‌استیشن ۴ بر عهده داشت بنابراین صحبت‌هایی وجود دارد که چرا با وجود این همکاری شرکت سونی هیچگونه دخالتی در صحبت‌هایی که آقای مورای باید پیش از عرضه بازی اعلام می‌نمود دخالتی نکرد و تنها نظاره گر بود. به گزارش یورو گیمر، بدلیل مشارکت سونی در انتشار نسخه‌های فیزیکی این حس وجود دارد که آنها نیز مسئولیت مشابهی در قبال این بازی در کنار استودیوی هلو گیمز دارند. برخی از بازیکنان ناراضی No Man’s Sky خواستار بازگشت پولشان از سوی سونی را داشته‌اند اما طبق اعلام این کاربران، شرکت سونی از بازپرداخت پول آنها سرباز زده است.

همچنین از آقای یوشیدا پرسیده شد که آیا او معتقد است که بازی No Man’s Sky به برند پلی‌استیشن آسیبی وارد کرده است، مخصوصاً حالا که میدانیم این تفکر در مردم بوجود آمده است که هلو گیمز قولی را که در مورد بازی خود داده بود را عملی نکرده است. آقای یوشیدا گفت:

در حقیقت من در رابطه با این بازی خیلی خوشحالم و در مورد میزان فروش آن متعجبم، بنابراین من آدم مناسبی برای قضاوت در مورد اینکه آیا این بازی آسیبی به برند پلی‌استیشن وارد کرده است نیستم. به شخصه چنین فکری نمی‌کنم. اگر چیزی هم وجود داشته باشد من خوشحالم که مردم قادر به اجرای بازی No Man’s Sky برروی پلی‌استیشن ۴ در کنار رایانه‌های شخصی شده‌اند.

بازی No Man’s Sky جایگاه دوم در میان فروش ماه اوت سال جاری در آمریکا را به خود اختصاص داد، این یعنی یک جایگاه پایین‌تر از Madden NFL 17، با این حال تا به امروز نه استودیوی هلو گیمز و نه شرکت سونی جزئیاتی از میزان فروش این بازی را اعلام نکرده‌اند.

طرفداران این بازی در انتظار رویداد بعدی این بازی هستند. این در حالی است که کارگردان آن یعنی شان مورای از تاریخ ۱۸ اوت تا به امروز هیچگونه توییتی ارسال نکرده است و حساب توییتر هلو گیمز نیز از تاریخ ۲۷ اوت در سکوت به سر می‌برد.

0
0
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید