روزی روزگاری: در مکتب عیاران… | نقد و بررسی بازی Uncharted 3: Drake’s Deception

15 مهر 1395 - 08:30

در طول تاریخ بازی های رایانه ای عناوین زیادی بوده و هستند که مثلا در یک نسل خاص به صورت ۳ گانه منتشر شده اند و معمولا نیز فرنچایزهایی به این مرحله می رسند که از نظر کیفیت در سطح قابل قبولی هستند و تقاضا برای انتشار نسخه های بعدی آن ها وجود دارد. یکی از اتفاقات رایجی که معمولا در عناوینی که به صورت چند نسخه ای عرضه می شوند وجود دارد کاهش کیفیت در نسخه های جدید نسبت به عناوین اولیه آن فرنچایز است. این مسئله همیشگی نیست اما اغلب به این صورت است که اصولا نسخه اول یک فرنچایز فوق العاده برتر و زیباتر از مثلا نسخه سوم آن هستند و عناوین جدیدتر انگار آن تازگی و طراوت نسخه های اولیه را ندارند. البته این مسئله چندان نیز دور از ذهن نیست و گاهی باید در این مورد به سازندگان حق داد. چرا؟ می توان از دو جهت به این سوال پاسخ داد که چرا باید گاهی به سازندگان حق داد.

در سال های اخیر سطح انتظارات جامعه جهانی بازیبازان نسبت به دوران گذشته بسیار بالاتر رفته است مخصوصا در مورد نسخه های جدید فرنچایزی که شماره های اول آن عالی و فوق العاده بوده است. آن ها و البته خود ما انتظار داریم که وقتی یک عنوان در شماره اول برای ما خاطرات شیرینی رقم زده است در شماره های بعدی نه تنها خاطرات شیرین تری را برای ما خلق کند بلکه انتظار هم داریم تا نسخه جدید هم مانند بازی قبلی باشد و هم یک بازی جدید باشد. ما فقط می خواهیم، اما نمیدانیم چطور باید چنین کاری را عملی کرد و فکر نمی کنیم که ایا اصلا این خواسته منطقی است یا خیر؟ از جهتی دیگر در سال های اخیر نقش نمرات و امتیازات بازی ها مخصوصا مراجع معتبر در موفقیت یک بازی و حتی فروش آن بسیار پر رنگ تر شده است و این نمرات کاملا نقش تعیین کننده ای دارند.

uncharted-3-wallpaper-1-hd

Uncharted 3: Drake’s Deception… عنوانی برای تمام نسل ها…

حالا وقتی سازنده ای می خواهد نسخه جدید یک فرنچایز موفق را بسازد واقعا نمی داند که باید دقیقا چه کاری انجام دهد تا منتقدین راضی شوند. اگر بیایند و با المان های موفق عنوان اول یک بازی جدید خلق کنند و تنها کیفیت گرافیکی و .. بازی را ارتقا دهند که منتقدان انگ تکراری بودن به آن بازی می زنند و گاهی از نمره آن کم می کنند در حالی که با خود نمی گویند چرا سازنده باید اصطلاحا به ترکیب تیم برنده دست بزند و بازی موفق خود را کلی تغییر دهد؟ مثال جدیدی در این مورد را می توان در مورد عنوان Deus Ex Mankind Divided به کار برد که بسیار شبیه به عنوان بی نظیر قبلی بود و منتقدان بسیاری از جمله بنده حقیر، این مورد را بیان کردند که چرا بازی مثل نسخه قبلی است اما شاید باید بگوییم چرا نباشد؟ نسخه قبلی فوق العاده بوده است و اگر خود ما هم باشیم نمی آییم و کل بازی را تغیر دهیم و ریسک بزرگی مرتکب شویم. این در حالتی بود که بازی تغییر نکند. حالا اگر سازندگان بیایند و بازی را در نسخه جدید کاملا نو کنند و کلی المان های جدید بیاورند و تغییرات زیادی در بازی به وجود بیاورند، همین خود ما و منتقدان خواهیم گفت این بازی دیگر نامش فلان فرنچایز نیست و از این که چرا بازی مانند قبل از المان های موفق خود استفاده نکرده است و کلی تغییر کرده است، ایراد می گیریم و سازندگان را سرزنش می کنیم که نام این بازی دیگر آن بازی قبلی نیست مانند کسانی که می گویند اساسین ۴ بلک فلگ دیگر یک عنوان اساسین نیست.

un2

جنگل، فرودگاه، آسمان، بیابان، شهر گمشده، کشتی، اسکله و …. همه در شاهکاری به نام Uncharted 3 هستند با برترین کیفیت و طراحی

این نکات را بیان کردم تا متوجه شویم که چقدر سازندگان در ساخت نسخه های جدید از فرنچایزی موفق کار سختی در پیش دارند و باید خیلی خیلی ریزبینانه عمل کنند. آن ها باید طوری عمل کنند که بازی هم المان ها و شالوده قدیم خود را حظ کرده باشد و از طرف دیگر یک عنوان با فضایی جدید و حال و هوا و مکانیک هایی نو را عرضه کنند تا بتوانند طرفداران و منتقدان را راضی نگاه دارند، دقیقا مانند کاری که مثلا استاد کن لوین در عنوان بایوشاک اینفینیت انجام داد و بازی هم یک بایوشاک بود و هم یک بازی کاملا جدید. اما خب همه سازندگان کن لوین نیستند و نمی توانند چنین دنباله های ارزشمندی را برای فرنچایزهای خود خلق کنند. سازندگان و استودیوهای محدود و کم تعدادی هستند که می توانند این کار را انجام دهند و به همین دلیل نیز ساخت نسخه های جدید عالی برای یک فرنچایز موفق ارزش خیلی بیشتری پیدا می کند و کار سازندگان را ارزشمندتر می نماید.

یکی از سازندگانی که ۳ گانه ای تاریخی را خلق کردند و در هر نسخه جدید تر توانستند تا طرفداران و منتقدان را راضی نگاه دارند و حتی کیفیت بازی را بالاتر نیز ببرند، نوابغی در قالب استودیو ناتی داگ هستند که با فرنچایز Uncharted و ۳ نسخه از آن در نسل هفتم برای پلی استیشن ۳، این سری را به عنوان فرنچایز اصلی سونی و پلی استیشن به دنیا معرفی کردند و برگ برنده این کنسول در نسل هفتم بودند. نسخه اول این سری که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد یک عنوان بسیار زیبا و عالی بود که نام این فرنچایز را بر سر زبان ها انداخت اما در نسخه دوم سازندگان بازی در ناتی داگ عنوانی را خلق کردند که دیگر تنها یک بازی عالی و فوق العاده نبود بلکه یک شاهکار بی نقص بود که تمام جامعه بازی های رایانه ای را به تحسین واداشت و گیمران و منتقدان همگی لب به تحسین آن گشودند.

۲۹۴۳۶۲۰-۲۶۶۲۹۹۰۵۴۴-uc3te

“پادشاه گرافیک کنسول ها در نسل هفتم”… الحق که برازنده این عنوان است

ساخت دنباله برای چنین شاهکاری واقعا سخت بود و بسیار دشوار است که برای چنین بازی دنباله ای بسازید که باز هم مورد تحسین همه قرار بگیرد اما سازندگان این سری باز هم موفق به انجام این کار شدند و با عنوان Uncharted 3: Drake’s Deception شاهکاری دیگر آفریدند. عنوانی که از لحاظ جلوه های بصری پیشرفت کرده بود و البته از همان مکانیک های موفق و جواب پس داده نسخه دوم استفاده کرده بود که البته ذره ای هم نیاز به تغییر نداشتند. هر چند که در راستای موضوعی که در ابتدای این مطلب عرض کردم، برخی منتقدان به این مسئله ایراداتی گرفتند و مقداری از نمره بازی به نسبت نسخه دوم کاسته شد و در Uncharted 3: Drake’s Deception شاهد عنوانی بودیم که به جای آن که مانند Uncharted 2: Among Thieves متای ۹۶ کسب کند، به شاهکاری با متای ۹۲ تبدیل شود که این امتیاز تنها با خاطر تغییر نکردن نسبت به نسخه دوم کسر شده بود. در واقع Uncharted 3: Drake’s Deception گویا ادامه مراحل بازی دوم بود که گرافیک آن ارتقا یافته بود اما به عقیده من این نه تنها یک مورد منفی نبود بلکه نشان از هوشمندی سازندگان بازی داشت که می دانستند بازی در نسخه دوم به قدری کامل و عالی بوده است که نه نیاز است چیزی به آن اضافه شود و نه چیزی از آن کم شود. بلکه با تمرکز بر روی داستان و گرافیک بازی عنوان را خلق کردند که به حق یکی از “پادشاهان گرافیک کنسولی نسل هفتم” محسوب می شود.

با این مقدمه مفصل و طولانی به سراغ بحث اصلی این مقاله که نقد و بررسی عنوان Uncharted 3: Drake’s Deception می رویم. در این مقاله قصد داریم تا با پرداختن به ریزترین جزییات بازی در تمام زمینه ها، تمام زوایای آن را برای شما عزیزان روشن تر از قبل کنیم و شاید دوباره شما را به هوس بیاندازیم که به سراغ کنسول نسل هفتمی یا هشتمی خود بروید و این عنوان شاهکار را تجربه کنید. لازم به ذکر است که این نقد و بررسی با توجه به نسخه نسل هشتمی بازی Uncharted 3: Drake’s Deception که در قالب ۳ گانه بازسازی شده این سری برای پلی استیشن ۴ منتشر شده است صورت گرفته و مباحثی که به آن ها خواهیم پرداخت با توجه به اجرای این عنوان بر روی پلی استیشن ۴ بیان خواهند شد. اگر از طرفداران این سری هستید و قصد دارید تا یادی دوباره از این عنوان بی نظیر بکنید، پیشنهاد می کنم که در ادامه مقاله نقد و بررسی بازی Uncharted 3: Drake’s Deception با من و وبسایت تحلیلی خبری گیمفا همراه شوید.

۳۴۷۳۳۱۹eaa7c4a49c029b27af063e681-650-80

پیدا کردن گنج ها لذتی عجیب دارد، مخصوصا با صدایی که موقع آزاد شدن می دهند.

داستان Uncharted 3: Drake’s Deception در یک کلام فوق العاده است. داستان از همان ابتدا بسیار جذاب شروع می شود و با تغییر زمان و روایت داستان هایی از کودکی نیتن و جوانی سالی باعث می شود تا داستان بازی را بهتر درک کنیم و متوجه شویم که شخصیت منفی اصلی بازی که در این نسخه می بینیم از قدیم با نیتن و سالی درگیر بوده است و این دشمنی به زمان حال رسیده است. در آغاز بازی نیتن دریک (Nathan Drake) را می بینیم که به همراه ویکتور سالیوان (Victor Sullivan) یا همان سالی خودمان قصد انجام معامله ای را با شخصی به نام تالبوت دارند که قصد خرید حلقه نیتن را دارد. در ادامه درگیری به وجود می آید و در نهایت متوجه می شویم که خریدار اصلی و در حقیقت شخصیت منفی اصلی بازی زنی به نام کاترین مارلو (Katherine Marlowe) است.

۰۰۱۳

النا ارزشمندترین گنجی است که نیتن در تمام ماجراجویی هایش یافته است…

بعد از این بخش، سازندگان با هوشمندی تمام بازی را به سال ها قبل (حدود ۲۰ سال) می برند تا با وقایع آن زمان و نقش کاترین در داستان بیشتر آشنا شویم. این جا در نقش نیتن ۱۶ ساله باید از دست کاترین و آدم کش های او فرار کنید و همچنین داستان آشنایی نیتن و سالی را نیز خواهیم دید. در واقع سازندگان با یک تیر دو نشان زده اند و با رفتن به گذشته، علاوه بر افشای دشمنی و کینه شدید کاترین که از سال ها قبل وجود داشته، به نحوه آشنا شدن دو شخصیت محبوب این سری نیز اشاره می کند. همچنین در این بخش با روحیات نیتن نیز بیشتر آشنا می شویم و مشاهده می کنیم که او از همان کودکی بسیار ماجراجو، باهوش و البته کله شق بوده است و از همان زمان مجبور بوده تا تمرین از در و دیوار بالا رفتن و پریدن و.. را انجام دهد!

۲۴۱۴۶۸۱-uncharted2

رنگ بندی این شهر چیزی فراتر از شاهکار است. گرافیک بالا بیداد میکند.

Uncharted 3 در زمینه شخصیت پردازی نیز فوق العاده عمل کرده است و شخصیت های محبوب این سری از نیتن و سالی گرفته النا فیشر، همه به بهترین شکل پرداخت شده اند. البته این موضوع در این فرنچایز چیز جدیدی نیست و همواره در عناوین آنچارتد شاهد شخصیت پردازی بی نظیری بوده و هستیم. اما در کنار این نکات مثبت باید به این نکته نیز اشاره کرد که شخصیت منفی اصلی بازی یعنی کاترین مارلو در حد و اندازه های شخصیت های اصلی بازی نیست و جا داشت که بسیار بیشتر بر روی شخصیت پردازی او کار شود تا باورپذیرتر به نظر برسد و آنتاگونیست قدرتمندتری برای پروتاگونیست های فوق العاده جذاب و محبوب بازی به حساب آید. در مجموع بایستی گفت داستان Uncharted 3: Drake’s Deception بسیار جذاب و هیجان انگیز است و از ساختار و چارچوب محکمی بهره می برد. داستان در بازی یک لحظه هم شما را به حال خود رها نمی کند و همواره از عوامل اصلی شما برای پیشروی در بازی است.

uncharted-3-shipyard

نورپردازی…. چیزی نگویم بهتر است.

بگذارید تا خیالتان را راحت کنم. اگر منتظر هستید تا از کوچکترین مشکل، باگ و بی کیفیتی را در گرافیک هنری و فنی صحبت شود، مقاله را اشتباه آمده اید. Uncharted 3: Drake’s Deception یکی از خارق العاده ترین گرافیک ها را در نسل هشتم عرضه می کند و به اعتقاد بسیاری به همراه دیگر شاهکار ناتی داگ یعنی The Las of Us به شایستگی لقب “پادشاه گرافیک عناوین کنسولی نسل هفتم” را یدک می کشند. بازی چشم های شما را از زیبایی به خود خیره می کند و به قدری زیبا و با سلیقه و حرفه ای ساخته و پرداخته شده است که جای گرفتن هیچ گونه ایراد و اشکالی را نه برای من و نه برای هیچ منتقد دیگری در سراسر دنیا باقی نگذاشته است.

۶۵۰_۱۲۰۰

یک مد با حال… نیتن خیکی!!! مشاهده حرکات اکروباتیک وی بر روی در و دیوار عالی است!

در مبحث فنی بازی فوق العاده عمل می کند و کاملا روان و بدون دردسر اجرا می شود. به هیچ وجه حتی در شلوغ ترین و پرافکت ترین لحظات بازی نیز افت فریم مشاهده نمی شود که این واقعا قابل تحسین است. نورپردازی بازی نیز مانند دیگر بخش های گرافیکی بازی شما را شگفت زده می کند و مواردی مانند ایجاد سایه و تلالو نور و… کاملا به صورت واقعی و Realisic طراحی شده اند و شاهد یک نورپردازی کامل و داینامیک در بازی هستیم. از لحاظ کیفیت بافت ها و تکسچرها نیز نوابغ ناتی داگ سنگ تمام گذاشته اند و در بازی اصلا با مواردی مثل بی کیفیتی بافت ها و گوشه دار بود آنها و همچنین تکسچرهای ضعیف یا پارگی تصویر و … برخورد نمی کنیم. به طور کلی در بخش گرافیک فنی باید گفت بازی کاملا عاری از ایراد و اشکال عمل می کند.

uncharted-3-illusion-drake

آدم دهانش باز می ماند… دوستان این نسل هفت است… نسل هفت. چه میکنی ناتی داگ؟

در بحث هنری نیز اوضاع چندان تفاوتی نمی کند. تنها کافیست تا به مرحله بیابان در بازی و شهر ویران شده ای که در آن قرار دارد نگاه کنید تا متوجه شوید قضیه از چه قرار است و با چه طراحی هنری بی نظیری روبرو هستید. بازی حتی در یک مرحله نیز از لحاظ تنوع طراحی برای بازیباز کم نمی گذارد و شما بازی را در انواع و اقسام محیط هایی با طراحی زیبا و بی نظیر پیش می برید. از صحرا و بیابان گرفته تا فرودگاه، هواپیما، کشتی، شهر، بازار، اسکله، شهر افسانه ای گم شده، ساختمان در حال سوختن و…. هر یک شما را با طراحی هنری چشم نواز خود شگفت زده می کنند و جای هیچ گونه اما و اگری را برای ما باقی نمی گذارند و مخصوصا در مراحلی که از تم شرقی و عربی برخوردارند چشمهای بازیباز را خیره می کنند و با معماری زیبا و الگو گرفته از این تم ها مراحلی فوق العاده جذاب را برای ما رقم می زنند. در مجموع در مبحث گرافیکی بازی در بخش فنی و هنری باید اذعان داشت که Uncharted 3: Drake’s Deception بدون شک یک الگو و یک میزان برای سایر عناوین است و هر عنوانی را که بخواهیم از لحاظ کیفیت گرافیکی بسنجیم میتوان آن را با Uncharted 3: Drake’s Deception که مثالی از یک عنوان بی نقص در این بخش است مقایسه کرد و آن را سنجید.

ckwbt4

خود نیتن هم از گرافیک بازی و خودش هنگ کرده است!

گیم پلی Uncharted 3: Drake’s Deception نیز به مانند تمامی عناوین این فرنچایز، نقطه عطف آن محسوب می شود و چندین ساعت لذت ناب را برای شما به ارمغان می آورد و شما را پای بازی میخکوب می کند. اگر به دنبال تجربه یک عنوان اکشن شوتر سوم شخص بسیار لذتبخش و با کیفیت هستید، Uncharted 3 همان بازی است که انتظارش را می کشید و با شما کاری می کند که در حین اجرای بازی و پیشروی در آن فقط دعا می کنید که ای کاش بازی تمام نشود و از صمیم قلب سازندگان بازی را تحسین می کنید. مبارزات بازی که بر پایه کاورگیری و شلیک هستند بسیار بی نقص و جذاب انجام می شوند و آدرنالین خون شما را مخصوصا در درجات سختی بیشتر بازی، کاملا بالا برده و هیجان را به شما تزریق می کند.

۱۲۰۱۱۰unch15

طراخی داخل کشتی فوق العاده است.

همان گونه که در بخش گرافیک و طراحی هنری بازی خدمت شما عزیزان عرض کردیم، بازی تنوع مراحل و همچنین طراحی مراحل فوق العاده ای دارد و در هیچ بخشی از بازی شما را دلزده و ناامید نمی کند و بازی همواره در حال رو کردن یک مرحله و محیط جدید برای شما است. از این گذشته چیدمان مراحل نیز بسیار مناسب انجام شده است و کاملا در راستای لذت بردن بیشتر شما از بازی عمل می کنند. به محض این که بخواهید از مبارزات خسته شوید سکانسی مثل اسب سواری در صحرا و پریدن روی ماشین های مختلف و یا مراحلی مثل فرار از کشتی در حال غرق شدن و … از راه رسیده تا هیجان شما را به اوج برسانند. سکانس اسب سواری در صحرا به جرات یکی از هیجان انگیز ترین مراحلی است که تا به حال در بازی های رایانه ای تجربه کرده ام و تلفیق گیم پلی جذاب این مرحله با طراحی هنری و گرافیک بی نظیر صحرا و اسب ها و … یک تجربه خاص و فراموش نشدنی را برای شما رقم می زند. تجربه ای که البته از این دست در سری عناوین Uncharted کم نداشته ایم.

un1

یکی از صحنه های هیجان انگیز بازی… النا همیشه به داد نیتن می رسد.

تنوع سلاح ها در بازی بسیار بالاست و انواع و اقسام آن ها از کلت و مسلسل و شات گان و اسنایپر و آر پی جی و نارنجک انداز و … در بازی در اختیار شما قرار دارد تا به شیوه های مختلف و بر حسب نوع مرحله ای که در آن هستید دشمنان را از پای در آورید و سلاح مناسب آن مرحله را بیشتر استفاده کنید. سیستم شلیک نیز به مانند همیشه در عناوین این سری کاملا بدون نقص است و دقیق و عالی عمل میکند. هنگام شلیک دوربین بازی بر طبق عرف عناوین سوم شخص به روی شانه نیتن می رود تا تیراندازی را برای شما راحت تر کند. کاور گیری نیز بسیار راحت انجام می شود و هر گز شما را با کاورگرفتن های خود بخودی یا بلند شدن از کاور و پریدن از روی آن و … آزار نمی دهد و کاملا تحت کنترل شماست.

۲۵۶۷۰۸۵-۵۴۳۷۷۴۸۸۱۲-docks

مبارزات در اسکله بسیار نفس گیرند مخصوصا در درجات سختی بالا

موردی که در بخش مبارزات بازی می توان به آن اشاره کرد این است که شاید اگر تعداد کمی المان ها یا مکانیک های جدید در مبارزات این نسخه اضافه می شد می توانست خیلی جذاب تر باشد و یا لااقل شاهد وجود سلاح های جدید در بازی بودیم، زیرا سلاح های بازی کاملا مانند نسخه دوم هستند و در واقع مبارزات بازی نیز با آن نسخه مو نمی زنند. در واقع بازی نسبت به نسخه دوم که شاهکاری بی بدیل بود تنها در زمینه گرافیک پیشرفت هایی کرده است و در بخش گیم پلی گویی که ادامه نسخه قبل است که همین موضوع نیز باعث شد تا امتیارات بازی مقداری از عنوان قبلی کمتر شود وگرنه بازی نه تنها نسبت به Uncharted 2 افت نکرده است بلکه در بخش گرافیک پیشرفت هم داشته است اما دلیل این که بسیاری از منتقدان مقداری از امتیاز بازی کاستند همین عدم هر گونه تغییر در گیم پلی بازی بود که درست یا غلط بودن آن از جنبه های زیادی قابل بحث است و در مقدمه این مطلب نیز صحبت کوتاهی در مورد این موضوع را با شما مطرح کردیم.

uc3-noscale

سکانس اسب سواری بی نظیر است… بی نظیر

یک نظریه این است که “وقتی یک سیستم بی نقص است و به بهترین شکل ساخته شده است دیگر دلیلی ندارد تا آن را بیهوده عوض کرد و در واقع می گویند “نباید به ترکیب تیم برنده دست زد” و نظریه دیگر می گوید “حتی بهترین سیستم ساخته شده نیز جا برای پیشرفت دارد و نباید عینا تکرار شود.” شاید هر دوی این نظریه ها تا حد زیادی درست باشند و در واقع باید گفت انتظاری برای این که تغییرات ساختاری و بنیادی در بازی حاصل شود و گیم پلی و مبارزات از این رو به آن رو شوند نداشتیم، اما اگر یکی دو مورد جدید در جهت جذاب تر کردن مبارزات بازی به نسخه سوم اضافه می شد جالب بود.

تم اصلی موسیقی سری Uncharted که توسط Greg Edmonson ساخته شد در تاریخ موسیقی بازی های رایانه ای جاودانه شده است و Greg Edmonson که در عرصه سینما و تلویزیون با موسیقی سری Firefly کاملا شناخته شده است را نیز در زمره بزرگترین موسیقیدانان و Composer های عناوین رایانه ای تا به امروز قرار داد. جدا از این تم اصلی بازی، در Uncharted 3: Drake’s Deception شنوای موسیقی ها و ساندترک بسیار زیبایی هستیم که به مانند دو نسخه قبل به قدری شنیدنی و روح نواز هستند که دوست دارید آن ها را بارها و بارها گوش دهید. در واقع این عنوان از آن دست بازی هایی است که موسیقی آن نه تنها کاملا بر روی بازی نشسته است و آن را بسیار جذاب تر می کند بلکه به تنهایی و به عنوان یک آلبوم موسیقی نیز کاملا شنیدنی است.

۸

ماجراها و خطراتی که این مرد از سر گذرانیده است چندین کتاب می شوند.

در نسخه سوم با توجه به وجود مراحلی که در صحرای عربستان و کشورهای عربی (یمن) و… دنبال می شود شاهد وجود تمی شرقی تر در ساندترک بازی هستیم و بیشتر از نسخه های قبل (که البته آن ها نیز در بسیاری مواقع تم شرقی داشتند) از قطعات موسیقی مناسب با حال و هوا و معماری عربی و شرقی استفاده شده است. محال است که به قطعاتی مانند Nate’s Theme یا Atlantis of Sand گوش فرا دهید و شیفته و عاشق آن ها نشوید و قطعا بارها به آن ها گوش خواهید داد. می توان گفت موسیقی در عنوان Uncharted 3: Drake’s Deception و به طور کلی در این سری، علاوه بر گوش بازیباز و شنونده، روح وی را نیز مورد هدف قرار می دهد و شاهد وجود قطعاتی در بازی هستیم که علاوه بر گوش نواز بودن، کاملا روح افزا و روح نواز نیز هستند و به شما آرامش می بخشند.

uncharted-3-gets-full-gameplay-details-trailer-and-screenshots-6

یعنی هر جور مرحله ای فکرش را بکنید در بازی هست از فرار از ساختمان در حال سوختن تا…. در ضمن از افکت آتش غافل نشوید!

احیانا که انتظار ندارید عنوانی که تاکنون در تمامی بخش هایی که از آن صحبت کردیم فوق العاده بوده است، در زمینه صداگذاری شخصیت ها نقصی داشته باشد؟ انتظار که ندارید ناتی داگ در این زمینه و یا هر زمینه دیگری کم کاری کرده باشد و صداگذاری بی کیفیتی را در بازی شاهد باشیم؟ درست است. نباید هم داشته باشید. صداگذاری شخصیت ها در بازی Uncharted 3: Drake’s Deception نیز به مانند دیگر عناوین سری در اوج کیفیت قرار دارد و حتی کوچکترین و جزئی ترین نقش ها نیز به بهترین شکل ممکن کار صداگذاری شخصیت ها را انجام داده اند. در صدای تمامی شخصیت ها کاملا احساسی که در آن لحظه دارند مشهود است و به خوبی حس غم، ترس، شادی، عصبانیت و … همان طور که در یک انسان واقعی وجود دارد در صدای شخصیت های بازی کاملا حس می شود.

uncharted3_1

مرحله شروع بازی خیلی جذاب است. نیتن و سالی را با کت و شلوار ندیده بودیم که دیدیم!

 ترکیب این صداگذاری حرفه ای با گرافیک فوق العاده بازی و صورت های بسیار طبیعی شخصیت ها، باعث شده است تا گوش دادن دیالوگ ها و صحبت ها در بازی بسیار لذت بخش تر باشد و به هیچ عنوان لحظه ای حس مصنوعی بودن به بازیباز دست ندهد، طوری که انگار مشغول گوش دادن و مشاهده صحبت کردن بین افراد در دنیای واقعی با انسان های واقعی است. همچنان نیز در راس کیفیت کار صداگذاران بازی، صداپیشگی نولان نورث در نقش نیتن دریک محبوب ما قرار دارد که واقعا بی نظیر و بدون ذره ای نقص در نقش نیتن ظاهر شده است و لذت بازی را با بذله گویی های همیشگی نیتن و صحبت کردن های وی با خودش! چند برابر کرده است. همچنین صداپیشگان سالی و النا نیز مانند همیشه کار خود را در کنار نولان نورث به عالی ترین شکل انجام داده اند و صداگذاران سایر شخصیت ها مانند کاترین مارلو و … نیز با عملکرد حرفه ای خود باعث کامل شدن روند صداگذاری شخصیت ها در بازی شده اند، البته می توان اشاره کرد که شخصیت تالبوت می توانست صداگذاری بهتری داشته باشد و این طور به نظر می رسد که اجرای وی از سطح اجرای شخصیت های دیگر بازی مقداری پایین تر است. در مجموع باید گفت صداگذاری و موسیقی عنوان Uncharted 3: Drake’s Deception نیز مانند سایر بخش های این بازی در بالاترین سطح ممکن قرار دارد و بدون شک بازی در این زمینه نیز یکی از سردمداران نسل هفتم محسوب می گردد.

yemen_002-bmp

تعقیب تالبوت در بازار یمن….

Uncharted 3: Drake’s Deception شخصیت و نماد قدرت و عظمت کنسول پلی استیشن ۳ است. Uncharted 3 از آن دست بازی هایی نیست که در نتیجه گیری نقد آن ها بگوییم فلان بازی یک عنوان بی نظیر است که باید حتما تجربه کنید. Uncharted 3 نماد پلی استیشن ۳ است و اصلا قابل هضم نیست که این کنسول را داشته باشید و Uncharted 3 که یکی از دو سه بازی برتر آن است را تجربه نکرده باشید. هیچ تعریف و تمجیدی بی دلیل نیست. این همه تحسین و تمجیدی که تمام دنیا از Uncharted 3 به عمل آورده و می آورند حاصل زحمت یک تیم است که ذره ذره بازی و لحظه لحظه آن را بی نقص ساخته اند و باید هم مزد زحماتشان را بگیرند. اگر همین ناتی داگ عنوانی ضعیف بسازد تمامی همین منتقدان شمشیر را برایش از رو می بندند و آن را می کوبند، اما این سطح کاری و کیفیت بی نظیر شاهکارهای این استودیو است که این اجازه را از منتقدان می گیرد و با هر عنوان که می سازد استانداردهای آن سبک و این صنعت را بالاتر می برد.

image_uncharted_3_drake_s_deception-17516-2182_0003

آنقدر این صحرا زیبا در بازی ساخته شده است که من نیتن بیچاره را کشتم از بس ایستادم و نگاه کردم صحرا را و دوربین را چرخاندم! نهایتا سر نیتن گیج رفت و افتاد!

Uncharted 3: Drake’s Deception عنوانی است که باعث افتخار صنعت محبوب ماست و با آن می توانیم در برابر هر هنر دیگری فخر فروشی کنیم که ما چنین بازی هایی داریم. عنوانی که استانداردهای صنعت بازی های رایانه ای را بالا می برد و هر زمان کنسول خود را روشن کنید و به سراغ تجربه آن چه در نسل هفتم و چه نسخه بازسازی شده در نسل هشتم بروید باز هم برایتان نکات جدیدی دارد و به قدری لذت بخش است که انگار دارید برای اولین بار آن را تجربه می کنید. خیلی کم تعدادند عناوینی که در سبک شوتر سوم شخص این قدر ارزش تکرار داشته باشند و بتوانید بدون این که خسته شوید بارها و بارها آن را تجربه کنید. این که بگویم این بازی را حتما تجربه کنید و یا آن را حتما در نسل هشتم هم بخرید، تنها و تنها توضیحات واضحات است و گمان نمی کنم کسی وجود داشته باشد که کنسول پلی استیشن ۳ را داشته باشد و سری عناوین Uncharted را تجربه نکرده باشد و حتی باید به تمام کسانی که در نسل هفتم این عناوین را بازی کرده اند نیز بگویم ارزش خرید نسخه بازسازی شده این ۳گانه در نسل هشتم، از ۹۰ درصد عناوینی که در نسل هشتم عرضه شده اند بالاتر است و با خرید یک بازی، ۳ عنوان را به دست می آورید که هر یک از دیگری بهتر و زیباتر بوده و آن طعم لذت ناب بازی کردن را به یاد شما می آورند. همان لذت ناب بازی های کودکی…

uncharted-3_453227716695557637

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • Dante76 گفت:

  مرسی بابت نقد فوق العاده! من به شخصه انچارتد ۳ رو بیشتر از انچارتد ۲ دوست داشتم اونم به خاطر داستانش که نسبت به نسخه ۲ بیشتر به شخصیت نیتن دریک و سالی پرداخته شده بود… و در این نسخه از نظر من داشت غرور بیش از حد نیتن دریک رو نشون میداد و این که به خاطر غرور اش دست به چه کار هایی میزند
  ?Marlow: what are you trying to prove
  !Nathan: I’m not trying to prove anything
  من از این دیالوگ بازی خییییلی خوشم اومد!!!
  بازم ممنون بابت نقد بی نقص!

  • درود بر شما. خیلی متشکرم ازتون. بنده واقعا نسخه ۲ و ۳ رو به یک اندازه دوست دارم و در اصل باید بگم هر ۴ عنوان بی نظیر این سری و بازی زیبایی که روی ویتا هست رو خیلی خیلی دوست دارم.

   • Retrogamer گفت:

    خوش به حال پی اس دارها :rose:
    ____________________
    آقایی بابایی نیازی نیست جواب هر کامنتی رو بدین. خسته تون میکنه 🙂

    • درود بر شما. وظیفه من هست. خیلی ممنونم.

     • GENERAL گفت:

      بازی انچارتد ۳ انتخاب جالبی بود برای نقد و بررسی .
      ولی به نظرم تو کل سری انچارتد نسخه ۲ پتانسیل بیشتری توی کل سری از نظر داستانی داشت ولی نسخه سوم مراحلش هیجان انگیز تر بود.
      ———————————————————————-
      جالبه بدونید زمان عرضه انچارتد ۳ اولین بازی اکشنی بود که حرکات لب و دهان کارکتر بازی با دیالوگ ها هماهنگ بود .
      و بعد از اون گرافیک هنری بازی خیلی عالیه ، مخصوصا مرحله صحرا ، که انقدر گرافیکش خوبه که فقط کم مونده تلویزیون زو زه بکشه از بس گرافیکش خوبه.

      • آدم دهانش باز می ماند… دوستان این نسل هفت است… نسل هفت. چه میکنی ناتی داگ؟ناتى داگ کارى بلد نیست فقط بلده شاهکار بسازه … اصلا دست خودش نیست واقعا بازیاش شاهکارن … و جمله ى همیشگى: انچارتد شاهکارى بى همتاست 🙂

      • Tommy Angelo گفت:

       به نظر من هیچ کدوم از عناوین ساخت naughty dog به کرش خودمون نمی رسه.تمام خاطرات کودکی ما رو همین کرش و Driver تشکیل میدادن با سلطانی به نام PS1

  • P.M.Z گفت:

   ps3 یا ps4 ندارم که بازیکنم بس نقد رو نخوندم ولی میدونم خوب نوشتین اقای بابایی
   نقد ACBLACK FLAG خوندم هوس کردم برم دوباره بازیکنم 😀 😀

   • درود بر شما. خیلی ممنونم.
    خوشحالم که از اون نقد راضی بودین. انشالله یه روز این سری رو هم تجربه کنید.

  • Dante76 گفت:

   این دیالوگ بازی هم رمز زیادی داشت که در نسخه ۴ کاملاً شفاف سازی شد(خطر اسپویل) :
   Marlow: i know you more than you do MR drake… But that’s not your real name… Now we won’t duel on that!!!
   من تو این صحنه نمیدونستم معنیش چیه ولی وقتی انچارتد ۴ رو بازی کردم دهنم باز موند

  • Dante76 گفت:

   بچه ها ببخشید به جای marlow, کلویی این حرف رو زد ( what are you trying to prove)
   در اصل در صحنه های پایانی بازی این دیالوگ رد و بدل شد Marlow: nathan drake! aren’t you worthy of the name…prove your greatness!!!
   Nathan drake: I’m not trying to prove anything
   چون من باید دیالوگ ها رو خودم به یاد بیارم جابه جا گفته بودم ولی هردو صحنه فوق‌العاده بودن

  • maximus1370 گفت:

   واقعا عالی بود آقا سعید خسته نباشین.واقعا تنها نکته منفی(البته نمیشه گفت منفی)بازی همینه که یکم گیم پلی شبیه نسخه دوم بود

   • سلام خدمت شما. خیلی متشکرم ازتون. بله همینطوره که میگید.

 • denim گفت:

  نوشجون طرفداراش

 • marco reus گفت:

  فقط در یک توصیف میشه اینو گفت شاهکارررررررررررررررررررررررررررررر

 • me.too گفت:

  آنچارتد یعنی انفجار های پیاپی :drool:
  آنچارتد یعنی با طناب از این ور به اون ور پریدن :pain:
  آنچارتد یعنی شوخی های مسخره و جالب نیتن :silly:
  آنچارتد یعنی بهترین گرافیک سال خودش 😎
  آنچارتد یعنی اکشن ناب :hypnotized:
  صد در صد یکی از برترین فرنچایز های انحصاری تاریخ ….
  حیف که دیگه ناتی آنچارتد نمیسازه 😥
  ………………………..
  دست آقا سعید هم درد نکنه با این قلم بینظیرش 😉
  جای نقد و بررسی خیلی از بازی ها توی گیمفا خالیه که کم کم داره پر میشه که خیلی عالیه ولی خب اگه میشه بعضی بازی های نسل ۶ رو هم تو این آیتم روزی روزگاری نقد کنید خیلی خوب میشه …
  مثلا gta sa , half life 2 , mgs 3 ,sotc …
  بازم ممنون :yes:

  • درود بر شما. خیلی متشکرم ازتون. لطف دارید.
   چشم. انشالله حتما وقتی که نقد بازی های بزرگتر که خالی هستن قرار گرفت میریم سراغ نسل شش.

 • SEYED1999 گفت:

  آقای آقابابایی با خوندن چند خط ابتدایی این نقد فهمیدم که مثل دفعات قبل شاهکار نوشتی و سر فرصت حتما این نقد زیبا به دست توانمند ترین نویسنده ی گیمفا رو میخونم.
  خسته نباشید آقای آقابابایی دست روی چه بازی ای هم گذاشتین…
  افسانه ی شن های روان به روایت ناتی داگ…
  به شخصه بر خلاف همه از این نسخه بیشتر از نسخه ی دوم لذت بردم و بعد از اویل ۴ بهترین بازیه عمرم هست و بسیار ممنون که گریزی به این بازی انداختی و خاطرات ما رو زنده کردی در نمره دهی هم که مثل همیشه عادل و به حق نمره دادی.
  باز هم سپاس و تشکر فراوان آقا سعید عزیز :rose: :rose: :rose:
  کاش میشد بتونم ذره ای از این همه محبت و زحمات آقابابایی رو جبران کنم اما حیف که کاری از دست بنده ی حقیر بر نمیاد…
  شرمنده.

  • سلام خدمت شما سید جان. واقعا از شما ممنونم به خاطر این همه لطفی که به من دارید. همین که مقالات رو می خونی و این نظرات زیبا رو می ذاری بزرگترین کار دنیاس برای من و خستگیم کاملا در میره. وظیفه من هست که سعی کنم بهترین ها رو برای شما قرار بدم. باز هم ممنون

 • من وقتی نسخه دوم رو تمام کردم و رفتم سراغ نسخه سوم هیچ تغییری ندیدم! همه چیز مثل نسخه دوم ساخته شده بود غیر از داستان و یک سری تغییرات توی صورت شخصیت ها.
  من به بازی ۸٫۵ میدم

  • حرف مفت … :no:

   • :no: :no: بزار بردا شه متاى مافیارو ببینیم و بخندیم :rotfl: :rotfl:

 • mhs gamer گفت:

  آقای آقا بابایی خیلی خیلی خیلی دستتون درد نکنه 🙂 :rotfl: .همین تابستون بازیش کردم.خداییش این بازی از بتلفیلد گرافیک بهتری داشت.منتظر نقد دیمنز سولز و دارک سولز هم هستیم 😉

  • سلام و درود خدمت شما. خیلی از شما متشکر و سپاسگزارم.
   چشم هر دو بازی که نقدشون تو سایت نیست دارن توسط خودم نوشته میشن نقدهاشون.

 • مرسی بابت نقدتون عالیتون.انچارتد ۳ بدون تعصب واقعا بی نظیره صحنه هاش داستانش.مخصوصا نورپردازیش .نا گفته نماند صحراش واقعا مخ ادمو هنگ میکنه

  • درود برشما. خیلی ازتون ممنونم . لطف دارید. بله کاملا باهاتون موافق هستم.

 • ALIREZA A.T.A گفت:

  با این نقدتون وسوسم کردین برم بگیرم کالکشنشو :inlove:
  شاهکارن بازی های این استدیو

  • سلام به شما. در خرید این کالکشن شک نکنید. باور کنید که ۳ تا بازی می خرید که تک تکشون از ۹۰ درصد بازی های الان بهترن. تشکر از شما

   • دقیقا :yes:

 • reza_9 گفت:

  بدون نگاه به اسم نویسنده دو خط از نقد رو خوندم فهمیدم کی نوشته خسته نباشی اقا سعید :yes:

  • درود بر شما. مرسی از شما رضای عزیز. لطف دارید.

 • HQ.PC گفت:

  نقد خیلی خوبی بود اقای بابایی منتها بنده چندیدن بار نقد و برسی های سری انچارتد رو در گیمفا خوندم که نشاندهنده عالی بودن این عنوان هست ولی خیلی بهتر میشه اگر نقدها متوع تر بشن منظورم اینکه عناوین بکری زیادی هم هستن که میشه نقدشون کرد و یک درخواست دارم خیلی خوشحال میشم اگر همچین کاری رو انجام بدید اونم اینکه سری دووک و نسخه deus ex رو humanrevelationرو نقد کنید
  سپاس :rose: :rose:

  • درود بر شما. خیلی ممنونم. والا ما سعی داریم که بازی هایی رو قرار بدیم که نقدشون نبوده در گیمفا و ارشیومون رو کامل کنیم. چشم حما هر دو بازی رو توی لیست میذارم

  • Only ps گفت:

   Forza h3 هم نقد کنید شاهکاره بازیش

   • داره نوشته میشه نقدش.

 • John Linneman گفت:

  خیلی ممنون آقای بابایی از نقد زیبایی که کردید . این بازی رو همون هفته ای که اومد بازی کردم و باید بگم واقعا حتی پدر و مادر من که از گیم متنفرن ازش خوششون اومده بود . واقعا سکانس به سکانسش به یاد موندنی بود . تنها مشکلی هم که داشت این بود که مثل نسخه ی دوم سعی نکرده بود نسبت به نسخه ی قبلی خودش یک گام بزرگ برداره و صرفا به رفع ایرادات قبلی پرداخته بودن . درست مثل بازی deus ex و این دو نسخه ی اخیر .
  _________________________________
  بابت اسپم معذرت میخوام ولی خبر نسبتا مهمیه . سونی و بتزدا توافق کردند که ps4 از ماد در فال آوت ۴ و اسکایریم اسپشیال ادیشن پشتیبانی کنه .

  • درود بر شما. خیلی ممنونم از لطفتون. کاملا با شما موافق هستم و این مورد رو در نقد هم گفتم

 • mohamadp88 گفت:

  ممنون بابت نقد، عالی بود :yes: به تازگی نسخه رمستر رو زدم به بدن! لذت بخشتر از قبل شده بود تجربه بازی.

  • ممنونم محمد جان. لطف دارید. اصلا یه لذت عجیبی داره این بازی

 • Only ps گفت:

  Uncharted2
  Uncharted4
  Uncharted3
  Uncharted
  ترتیب علاقه مندی به سری بازی(تشکر ویژه از اقای اقابابایی

  • تشکر از شما. ممنونم.

 • Big Bad Wolf گفت:

  آقای آقابابایی خسته نباشید. من یه انتقادی ازتون دارم. با اجازه:
  شما هر بازی چن سال پیش رو که بازی میکنید شروع میکنید به نقد کردنش. اسمش هم میزارید روزی روزگاری. آیتم روزی روزگاری حداقل باید ۱۰سال پیش باشه. نه همین ۵سال پیش.
  یکی دیگه. این فقط شما نیستید که بازی های PS4 رو بازی میکنید. مطمئنم منتقد های دیگر سایت هم هستن که این بازی هارو نقد میکنند. بزارید اونا هم اسشمون روی نقد یکی از بازی های سونی بیاد!
  درهرحال اینم نظر من بود و اگه برخورد معذرت.

  • نظرتونه و هیچ عیبی نداره. نویسنده ها ازاد هستن که بنویسن هر بازی میخوان. در ضمن من بازی هایی رو میذارم که معمولا نقدشون توی سایت نباشه و به فکر کامل کردن ارشیومون هستم. حالا به شما برخورده معذرت

 • اخه چرا این بازی انحصاریه اخه چرا 😥 😥 😥 😥 😥 😥
  ——-
  اقای بابایی دستتون درد نکنه مقاله ی خوبی بود مشتاق شدم ps4 بگیرم :yes: :rose: :rose:

  • درود بر شما. خیلی متشکرم ازتون. انشالله تجربه کنید لذت ببرید.

 • master of sea گفت:

  عیار؟؟؟؟؟؟
  آخه اینا عیار نبودن که عیار به کسی میگفتن که از اغنیا میدزدید میبرد به فقرا میداد یه همچین چیزی نه مثل اینا که یه مشت دزد و جنایتکار و متجاوزن.اینا حرکت مثبتشون کجاست که اسمشون عیار باشه؟
  البته سازنده هاش علم غیب هم داشتن نیتن میره به سوریه _یمن_ عربستان دقیقا اونجاهایی که بعدا توش جنگ و درگیری بوجود اومد و هنوزم ادامه داره.

  • راست میگی!
   آنچارتد یک:
   کاستا ریکا توش جنگه
   پاناما توش جنگه
   آمازون توش جنگه
   برزیل توش جنگه
   پرو توش جنگه
   آنچ دو:
   استانبول توش جنگه(کودتا هم جنگ محسوب میشه!!!)
   نپال توش جنگه
   تبت توش جنگه
   چین توش جنگه
   کلمبیا توش جنگه
   آنچ سه:
   لندن توش جنگه
   فرانسه توش جنگه
   آنچ چهار:
   اسکاتلند توش جنگه
   ایتالیا توش جنگه
   ماداگاسکار توش جنگه
   حالا بدبخت نیتن فقط از سوریه و یمن عبور کرده سازنده ها به دستور سی آی ای این کارو کردن!!!

 • Farshidmc گفت:

  ممنون آقای بابایی

  • خیلی ممنونم فرشید جان.

 • N_D گفت:

  بهترین گیم پلی رو سری انچارتد داره
  اون هیجان بالاش کافی بود تا یکی از بهترین بازی های تاریخ بشه. گرافیک و صدا گذاری و … دیگه بماند که اونا هم شاهکار بودن
  مرحله هواپیما ،اسب سواری، تیراندازی تو طوفان شن حتی مرحله اخر با اون گیم پلی نابشون تو خاطر همه موندن
  اخرش هم قشنگ ترین شکل ممکن تموم کردن :inlove: :inlove:
  واقعا چرا باید فرمولی رو عوض کرد وقتی جواب میده؟!!!
  Gow سه تا نسخه داد(اصلی) و همشون تقریبا گیم پلی مشابه داشتن (به جز تغییر چنتا اسلحه و بعضا قدرتا) ولی یکی از یکی قشنگ تر

 • Barny گفت:

  ممنون از نقد زیباتون ادم بازی های ps4میبینه اصلا یه حالی میشه نمیدونم ps4بگیرم یا pc ارتقاءبدم تو بد راهی گیر کردم :pain:

  • درود بر شما. متشکرم ازتون. از نظر من که پلی استیشن ۴ اما تصمیم گیرنده شما هستید.

 • Undefined گفت:

  بدون شک بهترین قسمت قسمت ٢ بود
  —-
  نمرات گیرز اومد ٨٢!

 • DTX گفت:

  خبر بد.گیرز هم متا ۸۲

  • Cell گفت:

   :rotfl:

   • قاح قاح قاح

    • Cell گفت:

     سلطان و امپراتور هم سقوط کرد همش فنای ماکرو همین دو کلمه رو میگفتن :yes:

     • Retrogamer گفت:

      دوست عزیز! شما اصلا میدونید متای ۸۵ چقدر خوب است؟ یک اثر نسبتا شاهکار است. خدا را شکر سازنده ها یک اثر ناب بهمون تحویل دادن. :rose:

      • Cell گفت:

       اگه اینو نگی دیگه چی بگین
       بهتره جای دوری نریم متای همین عنوان انحصاری نسل ۷ رو ببین بعد بگو شاهکار

      • ۸۵ نه ۸۲ خخخخخخخ

  • MS GAMER گفت:

   اای وای چیه؟

 • ali_msi گفت:

  واقعا پول خوب چیزی هست که ما نداریم پول باشه همه اینا هست ولی بدون پول فقط عکسها فیلماش میشه دید

 • meeeeeeeetal گفت:

  سلام خسته نباشد اقای اقابابایی .ممنون که چنین شاهکاری رو نقد کردین .ولی من با اینکه فن سونی هستم خیلی از سایتتون گله دارم.شما فقط دارین عناوین مورد علاقتون و انحصاری های سونی رو نقد میکنید و عناوینی مثله fifa17 و pes17 و forza horizon3و recore رو نقد نکردید و در مورد pc که دیگه هیچی .الان پنج تا از اولین نگاه های civilization اومده ولی شما فقط یکیشو گذاشتید.بررسی ویدیویی هم که هیچ.لطفا یه دستی به سایت بکشید و فقط عناوین مورد علاقتون رو نبینید.مرسی .امیدوارم که رسیدگی کنید

  • Fight Club گفت:

   حرف های کلیشه ای… دیگه اقای بابایی بنده خدا باید چیکار کنه تا شما راضی باشین؟… (عناوین مورد علاقتون و انحصاری های سونی رو نقد میکنید} یعنی چی؟این حرف شما کامل ایجاد بحث میکنه یعنی قشنگ فرق انتقاد با تخریبو بلد نیستی…
   خدا رو شکر همه اینجا اقای بابایی رو میشناسن

   • درود بر شما. خیلی ازتون متشکرم که اینقدر لطف دارید. حرف دل من رو زدین واقعا. واقعا به اسم حرف منطقی و … تخریب کردن واضحه کاملا. میگن طرفدار سایت نقدها رو نمی بینن اصلا!!! خیلی خیلی از شما ممنونم.

    • Fight Club گفت:

     ارادتمندم….
     آن چیز که عیان است چه حاجت به بیان است

     • تشکر میکنم ازتون.

     • Cell گفت:

      Fight Club@
      داداش پیام دستت رسید
      از اقای بابایی هم معذرت میخوام میدونم جای این کامنت در بررسی های عالی شما نیست

      • خواهش میکنم.

      • Fight Club گفت:

       نه عزیز من… شرمنده بابته اسپم

   • meeeeeeeetal گفت:

    Fight clubمن گفتم از سایت گله دارم و برای اینکه اقای اقابابایی سرپرست هستند به ایشون گفتم.بعدشم به بحثی که بهت مربوط نیست وارد نشو گلم

    • Fight Club گفت:

     نه گله من…با کلمات بازی تکن.. اومدی تخریب شخصیت کنی کارت نگرفت …
     چند بار دیگه هم اومدی تو پست های دیگه پارازیت انداختی انتقاد از سایت و این جور چیزا ……هدفت مشخصه
     در ضمن قسمت نظرات ازاده … شما مشخص نمیکنی چه موضوعی به چه کسی ربط پیدا نمیکنه… بنده خودم چند بار سیستم سایت حتی نویسندگان قدیمی مثل سعید نیکبخت انتقاد کردم… حتی اقا کسرا… ولی تخریب شخصیت هرگز… چیزی رو به کسی نچسبوندم

     • درود فراوان بر شما.

     • .gentelman. گفت:

      اقا بحث نقد و اینجور چیزا شد گفتم بازم بگم که اقا نزدیک به ۵ ماهه که این سیستم بررسیتون رو من قفل کرده و هر چه قدر هم اکانت ساختم درست نشد به مسءولم گفتم باز درست نشد

      • الان درسته که . نیست؟

  • سلام به شما. ممنون. فقط نظر شماست و کاملا مخالفم باهاش.
   دوست عزیز ما بازی هایی رو نقد می کنیم که در ارشیو سایت نیستن معمولا تا کامل کنیم. همینطوری یه چیزی رو نگید که نمی دونید. ما داریم ارشیو سایت رو کامل میکنیم. مشخصه که طرفدار سایت هستید که نقد پس و ….رو ندیدید!!!!! بازی های جدید همگی بعد از عرضه و بازی کردن نقد میشن. مثل دوس اکس و… که زودتر از همه جا نقد ما قرار گرفت. ممنون از طرفداریتون!!! نقد فورزا و ریکور هم داره نوشته میشه ما که نمی تونیم مثل خارجی ها بازی رو قبل عرضه بگیریم. ویدئو هم که ندیدید اصلا تو سایت چون طرفدار هستید!!!

   • meeeeeeeetal گفت:

    نمیخواستم بحثو با شما ادامه بدم چون واقعا دوستتون دارم و به شما احترام میزارم ولی اینکه میگید همینطوری یه چیزی رو نگید که نمیدونید:من پارسال وقتی حاشیه های u4 غوغا میکرد اومدم و بررسی u3رو خوندم ولی همین یه هفته پیش هر چه قدر جستجو کردم بررسی lol و dota و civilizationو …رو ندیدم(حالا یه سری دوستان میگن شورشو در اوردی با این سه بازی ولی در جواب اونها بگم که شما هم سه ساله که هر چی میگیم ،میگید uncharted

    • نه بحثی نیست. نظر شما هست و ازاد هستید که نظرتون رو بگید و من هم وظیفه م هست که جواب بدم حالا یا شما قانع میشید و یا نمی شید. اصلا مطئله شور در اوردن نیست. شما این بازی ها رو دوست دارید و میخواید که نوشته بشه و حق هم دارید. ابن ربطی به انچارتد نداره. من بازی رو میذارم که روی سایت نباشه. چرا ۲ رو ننوشتم؟ اونه که بهتر بود. چون رو سایت هست ننوشتم. من دارم ارشیو کامل میکنم. خیلی بهتره به حای این طور حرف زدن بیاید مثل خیلی های دیگه بگید مثلا نقد فلان بازی ها رو بذارید و منم می نویسم تو لیست و میگم چشم همون طور که تا الان هم برخی نقدهای درخواستی رو نوشتم. نقد سیویلیزیشن ربطی به انچارتد نداره. به هر حال متشکرم از شما و برای نظرتون احترام قائلم ولی مشکل ما اینه فرق انتقاد و با تخریب نمی دونیم

     • meeeeeeeetal گفت:

      به هر حال دستتون درد نکنه و امیدوارم باعث رنجش شما نشده باشم و اگه شدم معذرت میخوام .ولی اگه ممکنه به انحصاری های pc توجه بیشتری بکنید .

      یه موضوع دیگه :بررسی fifa17کجای سایت هست اگه لینک بدید ممنون میشم(بدون کنایه)

      • درود بر شما. خواهش میکنم. خیر شما نظرتون رو گفتید و رنجشی در کار نیست. ممنونم ازتون.
       فیفا ۱۷ پیش نمایش کاملش چند روز قبل بازی قرار گرفت و نقدش یکشنبه روی سایت خواهد رفت . چون هنوز چند روزه که اومده و باید بازی بشه تا درست نقد شه. بازی هایی که میان بلافاصله توسط ما گرفته میشن و شروع میکنیم به بازی کردن در حدی که بشه نقد رو نوشت. اصلا مهم نیست برامون که مثلا نقد بازی روز اولی که میاد نوشته بشه بلکه باید جوری باشه که کسی که کیخواد به نقد ما اعتماد کنه و بازی رو بخره یا نخره کاملا بدونه که چیکار باید بکنه. البته ممکن هم هست که مثلا مثل نقد دوس اکس اولین سایت ایران باشیم که می ذاریم نقد رو.
       بازی های پی سی رو هم چشم حتما می نویسیم . مطمئن باشید که بازی بزرگ پی سی بیاد نوشته میشه نقدش همون طور که پیش نمایش کامل سیویلیزیشن نوشته شد. نمیدونم خوندید یا نه.

  • Cell گفت:

   شما همون نبودی هی یه چیزی میپرونی بعد میگی :laugh: civilization

   • meeeeeeeetal گفت:

    Cell جان شما هم همون نیستی که وقتی خبری از ماکرو و پست های مربوط میاد هی میگی ایکس باکس اولیه فقط دو تا فروخت

    • Cell گفت:

     اره خودم هستم عزیزم
     خوب دوتا فروخته مدرک دارم :yes:

     • meeeeeeeetal گفت:

      انسان اولیه کامل(ادم و حوا) هم دو تا بودن ولی الان هفت میلیارد شدند(بحثم ربطی به فن نداره)

   • mhs gamer گفت:

    Cell پیامتو دیدم دستت درد نکنه ;-)تازه مایکرو فن ها فکر نکنید دو سه انحصاری و فورزا دارین دنیا رو صاحاب شدید.همه میدونیم GT1 پایه گذار و پرافتخار ترین بازی ریسینگ بوده و هست. :laugh: :laugh:

   • mhs gamer گفت:

    Cell کامنتتو دیدم دستت درد نکنه 😉

    • Cell گفت:

     نوکرتم داداش :laugh:

 • pro gamer2017 گفت:

  به به.آقا سعید ممنون بابت نقد جذابتون.من شخصا آنچارتد۳ رو از بقیه بیشتر دوست دارم.هیچوقت اون موزیک های هیجان انگیز با تم عربی وسط صحرا رو یادم نمیره و همینطور پازل های جالب بازی

  • درود بر شما. خیلی ازتون سپاسگزارم. لطف دارید

 • Y PS گفت:

  عالی بود. دستتون درد نکنه آقای آقابابایی :yes:
  این بازی واقعا شاهکار بود…داستان جذاب و روایت و کارگردانی محشرش , گیم پلی هیجان انگیز که آدمو میخکوب میکرد , گرافیک هم بهتره چیزی نگیم چون زبون آدمو بند میاره! , موسیقیش هم کاملا مناسب داستان بود به خصوص توی بیابون که حس تنهایی رو به خوبی منتقل میکرد :yes: :yes: :yes:

  • درود بر شما. خیلی متشکرم ازتون. لطف دارید. کاملا باهاتون موافق هستم.

 • milad.ps4 گفت:

  یکی از بهترین بازیام الان هم که الانه نسخه فیزیکیش رو واسه ۳ دارم باید بازم بازیش کنم
  نقدتون واقعا عالی و زیبا بود عظمت بازی رو به کسایی که نمیدونستن نشون دادی اقا سعید خسته نباشی

  • درود بر شما میلاد جان. خیلی متشکرم ازتون. لطف دارید. واقعا بازی شاهکاریه

 • Ali Nietzsche گفت:

  چرا ۹.۵ 😐
  سعید جان باید بالای ۱۰، این بازی نمره میگرفت 😀
  نقدتون عالی بود :yes:

  • درود بر شما. ممنونم علی جان.
   والا نمره نسخه ۲ ده بود ولی این رو همونطور که گفتم چون کوچکترین تغییری نداشت یه کم نمره کم کردم هر چند که واقعا هم نیاز به تغییر نداشت ولی خب می شد دو تا اسلحه جدید و .. گذاشت.

   • Undefined گفت:

    چرا تغییر کوچک داشت 😀 اینکه میشد نارنجک دشمن رو که انداخته بود برداری بندازی سمتش تغییر کوچکش بود 😀
    موردی که تو قسمت ۴ حذف شد باز!!!

 • Red fish 70 گفت:

  درود بر اقای بابایی نقد عالی بود . من برای اولین بار که صحنه بیابونو دیده بودم شکه شده بودم عجب گرافیکی داشت

  • درود بر شما. خیلی متشکرم ازتون. من هم مثل شما بار اول واقعا هنگ کرده بودم

 • Amir47 گفت:

  عالی بود ولی ممنون میشم بازی های جدیدی که اومده هم نقد کنین نقد خیلی رسا و زیبا بود ولی کسایی که بازی نکردن نخوندن بهتره
  چون کل بازی رو تو نقد اوردین به شخصه خودم تقریبا از u4 و u3 به یه اندازه لذت بردم ولی با u3 بیشتر حال کردم و دلیلش برام اینه که تعداد صحنه های اکشن اش بیشتر بود بهترین اکشن u4 همون تریلر e3 2015 اش بود که از بس دیده بودم از بر بودم
  واقعا فوق العاده بود این بازی صحنه اسب، آتش سوزی، کشتی، بیابون، هواپیما، کلوپ و … بیشترین اکشن ممکن رو داشت تو کل سری به نظرم زیبا ترین معما ها رو هم داشت هم سخت بودند هم زیبا
  مرسی سعید جان بابت مقالات زیبا تون

  • خیلی متشکرم امیر جان. ممنون.
   بازی هایی که میان بلافاصله توسط ما گرفته میشن و شروع میکنیم به بازی کردن در حدی که بشه نقد رو نوشت. اصلا مهم نیست برامون که مثلا نقد بازی روز اولی که میاد نوشته بشه بلکه باید جوری باشه که کسی که کیخواد به نقد ما اعتماد کنه و بازی رو بخره یا نخره کاملا بدونه که چیکار باید بکنه. البته ممکن هم هست که مثلا مثل نقد دوس اکس اولین سایت ایران باشیم که می ذاریم نقد رو.

 • phoenix گفت:

  اقای بابایی نقد که عالی بود مثل همه ی نقداتون.
  ولی یه نکته بگم که این برای ۴ یا ۵ امین باریست که گیمفا به نقد بازی انچارتد ۳ می پردازد که به نظرم این همه نقد برای یک بازی لازم نیست. با این که بازیه شاهکاری هست ولی اخه ۴ ،۵ تا نقد که اتفاقا ۲ تاشون تو همین نسل بودن زیاد به نظر میرسه. به نظرم یه بازی حداکثر برای یک سایت باید دو بار نقد بشه یه بار که بعد از انتشار و یه بار هم بعد از چندسال برای تجدید خاطره (البته اون نقد دوم برای بازی های عالی و انقلابی هستش).باز هم ممنونیم از زحمتی که برای نقد بازی کشیدید با اون طنز زیباتون

  • خیلی منونم از شما. لطف دارید.
   دوست من فکر میکنم اشتباه می کنید ها. از این بازی حتی یه نقد هم روی سایت ندیدم من تا به حال. یه سرچ بزنید.

  • Ali Nietzsche گفت:

   آقایphoenix.
   تا فعلا فقط دو نقد ازین بازی قرار گرفته… در کل میشه گفت یکی… چون نقد اولی تو فروم گیمفا بود اگه اشتباه نکنم.
   موفق باشید.

   • بله علی جان. هیچ نقدی از این بازی در سایت نیست.

    • phoenix گفت:

     نمیدونم شایدم من اشتباه میکنم. ولی یادمه که تو همین سایت بود. مثلا قسمت گرافیک بازی یادممه که اتش رو مثال زده بودن با عکس. و برای مبارزات فردی عکس گزاشته بودن با توضیح پیشرفت های مبارزات فردی. و عکس خود مقاله همون عکس مشهور نیتن در صحرا بود که ماله همین پست هستش.

     • والا نداریم همچین چیزی. نسخه های قبلی هست ولی ۳ نیست. برای همین هم من نوشتم. بازی که نقد داره نمی نویسم مگر این که نقد خیلی بدی باشه.

 • ERFAN CR7 گفت:

  من موندم گیم نتی که ps4 داره چرا نباید انچارتدو براش بخره :reallypissed: :reallypissed: :reallypissed: :reallypissed:
  ممنون بابت نقد هر چی بیشتر خوندم بیشتر با عظمت این بازی آشنا شدم

  • خیلی ممنونم عرفان جان.

   • mhs gamer گفت:

    آقای آقا بابایی شما نوشتید گیم پلی نو آوری نداشته. مثلا میتونیستی نارنجکارو برگشت بدی.با ادمای قوی هیکل تر مبارزه کنی.تاز فکر میکنم صدای شلیک اسلحه ها واقعی تر شده بود.ولی نقدتون عالی بود

    • اینها به اون شکل نو اوری نیست. بلکه بیشتر بهبود موارد قبلی هست. منظور من مورادی از قبیل آیتم های جدید و سلاح های جدید و برخی ارتقاها و .. هست

     • mhs gamer گفت:

      آها ببخشید.

 • بهترین مقاله چند وقت اخیر واقعا عالی نوشتی :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:

  • خیلی متشکرم احسان جان. لطف دارید.

 • با سلام و تشکر از اقا سعید بخاطر نقد خوبشون مثل همیشه عالی بود… :yes:
  و یک نکته کوچیک بابت نقد…
  یکم بی انصافی هستش که بگیم گیم پلی بازی هیییچ تغییری نسبت به نسخه قبل نداشته…گان پلی بازی تا حدودی روون تر شده بود نسبت به نسخه دوم و در کنار اون،مبارزات تن به تن بازی هم تغییرات مثبتی نسبت به نسخه دوم داشت و میشد توی مبارزات تن به تن بازی از اشیا اطراف هم برای ضربه زدن به دشمن ها استفاده کرد…
  ولی بطور کلی بازی در بیشتر قسمت های گیم پلی، همون فرمول فوق العاده و انچارتد گونه خودش رو به همراه داشت و حق با شماست…
  باز هم تشکر به خاطر نقد زیباتون 😉

  • خیلی متشکرم حامد جان. نظر لطف شماست.
   نظرتون کاملا محترمه و درست اما خب شاید می شد که مثلا چند تا ایتم جدید مثل سلاح و .. به بازی اضافه کنن که جالب تر بشه. خیلی از شما متشکرم

 • عالی بود نقدتون آقای بابایی ممنون
  بهترین نسخه ی آنچارتده از نظر من :yes:

 • ubisoft-fan گفت:

  بسیار عالی یه خسته نباشید جانانه به شما اقا سعید که واقعا جاهای خالی بسیاری از نقد هارو پر کردید و میکنید.

  در بخش روزی روزگاری به نظرم نقد مافیا ۲ جای خالیش به چشم میخوره با توجه به این که به عرضه نسخه سوم نزدیک میشیم امیدوارم شما یا دیگر نویسندگان زحمت این عنوان رو ام بکشید.

  باتشکر. :heart:

 • موندم اول انچارتد کالکشن رو بخرم یا این بازی جدیدا.

 • sinaaragon گفت:

  آقای بابایی مثل همیشه عالی بود واقعا از این که این بازی تو انحصاری هست حسرت میخورم ای کاش کمپانی های بازیسازی بیشتر به فکر جیب خودشون بودن به فکر گیمر ها بودن و کلمه انحصاری رو بر میداشتن و تمام بازی ها برای همه دستگاه ها منتشر می شد تا همه بتونن بازی کنن و دیگه نه فن بازی ای در کار بود و نه جنگ و درگیری که الان تو سایت میبینیم..
  راستی آقای بابایی داشتم تو سایت جستجو میکردم دید مافیا ۲ نقد و برسی براش انجام نشده فقط یه پرونده بازی مافیا ۲ بود و نقد و برسی و نمره دهی انجام نشده بود یا شایدم من اشتباه میکنم خودتون اگه میشه یه جستجو کنید اگه دیدید نبود تو لیستتون جایی براش باز کنید………باز هم ممنون از آقای بابایی…اگه یه روز شما از گیمفا برید منم گیمفا رو ترک میکنم پس خواهشن هیچ وقت ما و گیمفا رو ترک نکنید

  • درود بر شما سینای عزیز. حضور شما باعث قوت قلب هست برای من و تمام عشقم به اینه که برای شما بنویسم. خیلی از لطفت متشکرم و امیدوارم که بتونم در خدمتتون باشم.
   چشم سینا جان حتما میبینم اگر نبود می نویسم توی لیست. باز هم ممنونم ازت.

 • من pc بازم و تا حالا سری انچارتد رو بازی نکرده بودم تا این که رفیقم به سلامتی ps4 خرید رفتم خونشون انچارتد کالکشن رو خریده بود..من همین ۳ رو بازی کردم خداشاهده انقدر حال کردم که نمیشه گفت بازی اوج هیجان بود
  خلاصه به نظر من انچارتد یه شاهکار واقعییه :yes:
  اقا سعید مثل همیشه فوقالعاده

  • خیلی ممنونم از لطف همیشگیتون. باهاتون موافقم کاملا

 • Auditore گفت:

  واقعا خوبه که هر از چند گاهی به گیم های نسبتا قدیمی تر هم توجه میشه مخصوصا انچارتد که واقعا از شاهکار های نسل ۷ بوده

  • در.د بر شما. کاملا موافقم باهاتون

 • Mobin-Vip گفت:

  ممنون از نقد زیبای شما! اما مبارزات انچارتد ۳ نسبت به ۲ که عوض شده بود!

  • ممنون از شما. والا فرق زیادی اصلا نداشت ها مبین جان.

   • Mobin-Vip گفت:

    سیستم نارنجک‌‌ برگردوندن! و اینکه‌بتونی با چند نفر بجنگی‌ خیلی مهم‌بود که

    • reza_mj گفت:

     بهترین بازیه عمرم و بهترین بازیه نسل ۷ از نظر من.حیف که انچارتد ۴ نسبت به این نسخه واقعا ضعیف بود((بازم از نظر من))

 • MS GAMER گفت:

  بسیار عالی و زیبا که البته از آقای آقا بابائی جز این هم توقع نمی ره،،،من عاشق کل سریه آنچارتد هستم و بعد از لاست آف آس بهترین بازی هایه زندگیم هستن

  • در.د بر شما. خیلی متشکرم. من هم مثل شما واقعا عاشق این بازی ها هستم

   • مرحله شروع بازی خیلی جذاب است. نیتن و سالی را با کت و شلوار ندیده بودیم که دیدیم!مى گم تو اون مرحله جشن در انچارتد چهار دوتاشون که شلوار داشتنا :yes: :yes:

    • اقا اون نسخه ۴ هست ها. من در ز مان نسخه ۳ میگم. اون موقع که هنوز ندیده بودیم.

 • moein1998 گفت:

  سلام
  لطفا به سوپر گروه گیمفا بیاید
  https://telegram.me/joinchat/DzqPXECJ_C1Eb0jqkhwLkw
  تشکر از اقای اقابابایی واسه نقد :-*

 • SON OF EA گفت:

  پیس این همه اشکال داره ازش نیم نمره کم میشه
  بعد این که هیچ اشکالی نداره نیم نمره کم میشه
  واقعا جالبه

 • گرافیک هنری و فنی:شاهکار
  موسیقی:شاهکار
  روایت داستانی:شاهکار
  کارگردانی:عالی(ولی نه شاهکاری مثل آنچارتد ۲)
  داستان:معمولی
  گیم پلی:عدم اضافه شدن المانی که تو بازی تغییر قابل ملاحظه ای ایجاد کنه(بالطبع تکراری بودن بازی نسبت به نسخه دوم)،خشک بودن تیر اندازی،عدم خلاقیت، کاور گیری مناسب،درجه سختی مناسب بازی،هوش مصنوعی مناسب. در کل گیم پلیش به هیچ وجه بهتر از ۷ از ۱۰ نمره نیست.
  ارزش تکرار بازی: با اینکه یکی از بهترین بازی های نسل هفته ولی بیشتر از ۳یا ۴ بار درسال ارزش تموم کردنو نداره.
  در کل اگه بخوام به بازی نمره بدم ۸٫۹ از ۱۰ میدم.

  • MS GAMER گفت:

   داداش تنهایی نمره دادی یا کسیم کمکت کرد؟

 • خیلی مننون اقا سعید نقد خوب و مفصلی بود.
  به شخص سه گانه ی انچارتد رو تجربه کردم و باید بگم که هر سه شاهکار بودن، فقط نسخه ی دوم بیشتر از همه ی نسخه ها برام جذاب تر بود. تو نسخه ی دوم نه تنها که مراحل متفاوت بودند یه حسی خاصی هم داشتند که به شخص وسوسه می شدم چندبار هر مرحله ایشو برم. به خصوص اون مرحله قطاره. گذشته از این، مراحل انچارتد ۳ هم دست کمی از نسخه ۲ نداشتند، اما به شخص مراحل انتهایی بازی بیشتر برام جذاب تر بود. جدا از مراحل همه ی بخش های سری شاهکارن. فقط تنها مشکل داستان اینه که هر از گاهی اتفاقاتی رخ میده که در تناقض با دنیای واقعیه. مثل این جریانی که یهو یه سری موجودات عجیب و غریب سر و کلشان پیدا میشه که البته تو نسخه ی دوم زیاد رو مخ بود 😐

  • ممنون حسین جان. لطف داری. من هم در مورد نسخه دوم با شما موافق هستم.

 • بالاخره نقد آنچارتد ۳ اومد اونم از نویسنده مورد علاقه ام
  یکی از بهترین بازی های عمرمه :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
  متاسفانه PS3 نداشتم ولی روی PS4 تجربه کردم و شاهکارترین سری بازی عمرم شد :inlove: :inlove:
  یعنی از تک تک مراحلش لذت می برم برای بار بیستم هم شروعش کنم واسم تکراری نمیشه :yes: :yes:
  بازی نقص نداره همین Nate’s Theme میتونه روحم رو ازم جدا کنه تنها آهنگ دیگه ای که تونست اینقدر روم تاثیر بزاره Ezio Family بود :yes: :yes:
  گل سرسبد کالکشن بازیام همین آنچارتده واقعا هیچ بازی نتونسته جاش رو برام بگیره یعنی شاهکار و تکه این بازی و خیلی هم خلاقانه اس که جا داره سوال کنیم سازندگان چجوری چنین ایده هایی به ذهنشون رسیده 😀
  دوستان و همین طور شما آقای بابایی روی چه درجه سختی رفتید چهار نسخه رو؟ پلاتش هم کردید؟

  • راستی سعید جان لطف کن این سیستم بررسی نظرات رو از رو من بردار دیگه فکر کنم کمی منو بشناسی که حرف نامربوط نمیزنم
   این سیستم واقعا عذاب میده

   • چشم حتما چک میکنم.

   • AMIR.PC73 گفت:

    من فاصله کمی با پلات کردن این بازی و دارک سولز داشتم که کنسولمو فروختم
    من رو درجه سختی کراشینگ تمومش کردم . سخت بود خیلی هم سخت
    ولی اگه لست رو روی گراندد بازی کنی این برات هیچی نیست .

  • درود بر شما. خیلی متشکرم از نظرتون. باعث افتخار من هست.
   بنده هم باهاتون هم عقیده هستم کاملا. خیر من پلات نکردم ولی ۳ گانه رو روی اخرین درجه سختی رفتم.

   • روی Brutal یا Crushing؟
    نسخه ۴ روی چه درجه سختی رفتید؟ یا مثلا هر نسخه رو یادتونه چند بار رفتید؟
    ببخشید اینقدر سوال پرسیدم

    • روی اخرینش فکر کنم کراشینگ بود. هر ۳ نسخه رو.
     خواهش میکنم.

     • روی کراشینگ نسخه چهار واقعا عجیب بود تو سبزه ها قایم میشدم میدیدنم چرا ؟؟

 • mohamad 47 گفت:

  درود سعید جان.نقد خیلی قشنگی بود :yes:
  واقعا ناتی داگ کمپانی هست که جز شاهکار ساختن کاره دیگه ای بلد نیست :yes:

  • درود بر محمد عزیز و گل. خیلی ممنونم ازت. لطف داری.
   صد در صد همینطوره بدون شک.

 • M$hdi گفت:

  بیخودترین قسمتش همینه انقد صدای تفنگها بلنده اعصابو داغون میکنه بعد هرچی شلیک میکنی به ادما انگار داری به سنگ شلیک میکنی هیچ اثری روشون نداره ۱و ۲ خوب بود دوربینشم خیلی رو اعصابه

 • Deleted گفت:

  خسـته نباشید ، نقد بسیـار زیبا و شایـسته این شاهـکار بود 🙂

  • درود بر شما. ممنونم علیرضا جان.