سیستم عامل کروم؛ ابری که نمی بارد

۲ دی ۱۳۸۹ - ۱۱:۵۳

سیستم عامل کروم؛ ابری که نمی بارد

سلولارنیوز-کروم که در واقع یک سیستم عامل لینوکسی است، برای رایانش ابری ساخته شده و فقط با برنامه‌های تحت وب سازگار است. این سیستم عامل قرار است روی نسل جدیدی از نت بوک‌ها وارد بازار شود، اما گوگل عرضه آن را تا اوایل سال 2011 عقب انداخته است.این در حالی است که هنوز چیزی از قیمت و مشخصات نت بوک‌های مجهز به کروم اعلام نشده است.

گوگل اوایل ماه میلادی جاری از سیستم عامل کروم رونمایی کرد.

ایده اصلی ساخت سیستم عامل کروم این است که کاربران به رایانش ابری و به خصوص سرویس‌های ابری گوگل روی بیاورند تا کمتر به فضای ذخیره‌سازی کامپیوتر خود وابسته باشند، تمام اطلاعات خود را روی سرورها ذخیره کرده و از نرم افزارهای آنلاین برای انجام کارهای شان استفاده کنند.

عرضه کروم به این دلیل عقب افتاده است که تا به حال 2 هزار و 227 ایراد رسمی‌در این OS گزارش شده است. اما مساله اصلی اینجاست که آیا کروم قادر خواهد بود در سیستم‌های کامپیوتری ارزان قیمت با ویندوز مایکروسافت رقابت کند یا نه.

از سوی دیگر با گرایش مصرف کنندگان نت بوک‌ها به کامپیوترهای تبلت، این سوال مطرح می‌شود که آیا برای عرضه کروم کمی‌دیر نشده است؟ سیستم عامل موبایلی کروم جای خود را روی تلفن‌های همراه و تبلت‌ها باز کرده و مایکروسافت هم تولیدکنندگان را متقاعد کرده است که نت بوک‌های خود را با نسخه سبکی از ویندوز 7 به فروش برسانند. به این ترتیب مشخص نیست گوگل در بازار شلوغ سیستم‌های عامل موبایلی که خود سهم عمده ای از آن را در اختیار دارد، با عرضه کروم کدام گروه از مصرف‌کنندگان را هدف قرار داده است.

یکی دیگر از محدودیت‌های کروم این است که کاربران نه دایما، بلکه به طور متناوب باید به اینترنت دسترسی داشته باشند؛ در غیر این صورت دسترسی مصرف‌کنندگان به بخش عمده‌ای از اطلاعات‌شان از بین می‌رود یا آنکه مجبور خواهند شد اموری مثل کار با برنامه‌های آفیس را به زمان دیگری موکول کنند.

گوگل به جای عرضه کروم در موعد مقرر اعلام کرد این سیستم عامل “برای کسانی است که در دنیای وب زندگی می‌کنند”.

غول جست و جو همچنین یک طرح آزمایشی برای رفع ایرادات کروم راه انداخته است و به کاربران آمریکایی که در آن شرکت می‌کنند، لپ‌تاپی به نام Cr-48

می‌دهد.

جیک جیلنهال، یکی از نویسندگان روزنامه سان فرانسیسکو کرانیکل در توصیف کروم گفته است: بر اساس آنچه تا حالا از کروم به نمایش درآمده، در صورتی که گوگل لپ تاپ‌های مجهز به کروم را مفت و مجانی توزیع نکند، هیچ دلیلی برای استفاده از کروم وجود ندارد.

به اعتقاد این نویسنده، هر سیستم عاملی با هدفی خاص تولید می‌شود. مایکروسافت از همان ابتدا بنا را بر این گذاشت که ویندوز از برنامه شرکت‌های شخص ثالث پشتیبانی کند، به همین دليل ویندوز کم و بیش از عهده همه کار بر می‌آید.

رویکرد اپل در طراحی مک کاربری آسان بوده است. از این رو مک به یک اتومبیل لوکس شباهت دارد که کاربران ظاهر خوش آب و رنگ بیرونی آن را می‌بینند، اما کمتر پیش می‌آید که کاپوت را بالا بزنند و اجزای تشکیل دهنده آن را هم مشاهده کنند.

لینوکس همچون مک محدود است و در مقایسه با ویندوز سازگاری نرم افزاری و سخت افزاری پایین‌تری دارد؛ با این تفاوت که متن باز است و به کاربران حرفه‌ای امکان می‌دهد كه هر تغییری می‌خواهند روی این سیستم عامل بدهند.

اما فلسفه ساخت کروم مشخص نیست. البته کروم از عهده بعضی امور خوب بر می‌آید، مثل بوت و نصب سریع برنامه‌ها یا گشت و گذار در اینترنت. اما تمام اینها به این دلیل است که کروم یک سیستم عامل توخالی است. هیچ نرم افزار پیش فرضی روی کروم قرار ندارد و تمام نرم افزارهای آن تحت وب است.

این در حالی است که کروم بدون دسترسی به اینترنت تقریبا بلااستفاده است و نصف یک سیستم عامل موبایلی هم توانایی ندارد. کروم نه از تجهیزات جانبی مثل دوربین و پرینتر پشتیبانی می‌کند، نه دسکتاپی دارد و نه راهی برای دسترسی و مدیریت اطلاعات.

با این اوصاف یکی، دو دقیقه معطل شدن برای بالا آمدن ویندوز دیگر کار سختی به نظر نمی‌رسد.

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید