روزی روزگاری: ارتش شکست‌ناپذیر Electronic Arts | نقد و بررسی بازی Battlefield 4

16 آبان 1395 - 09:00

رقابت خیلی مقوله جذابی است (نه بابا! که این طور!)، می خواهد رقابت بین رئال مادرید و بارسلونا باشد، بین کریستیانو رونالدو و مسی باشد، بین استقلال و پرسپولیس باشد یا در زمینه بازی های رایانه ای بین سونی و مایکروسافت یا PES و FIFA باشد. به هر حال وقتی که دو حریف قدرتمند و رقیب که طرفدارانی هم برای خود دارند با هم در یک رقابت و تنش و کشمکش قرار دارند موضوع بسیار جذابی برای طرفداران است. هر چقدر رقابت بیشتر باشد جذابیت هم بیشتر می شود. بگذارید تا باز هم مثالی فوتبالی بزنم. قطعا لیگ اسپانیا از لیگ آلمان محصوصا در چند سال اخیر جذاب تر است. چرا؟ زیرا لااقل دو تیم قدرتمند که در سطح هم هستند در آن شدیدا برای قهرمانی می جنگند ولی بایرن مونیخ اغلب هیچ رقیبی ندارد و به قدری سطحش اط بقیه تیم های آلمان بالاتر است که چند هفته قبل پایان قهرمان می شود. لیگ انگلستان از هر دوی این ها جذاب تر است چون تعداد تیم های هم سطح و قدرتمند که برای قهرمانی می جنگند باز هم بیشتر است و رقابت فشرده تر. رقابت به ذات جذاب است و این جذابیت را در هر موردی که آن را بطلبد نیز جاری می کند و همه چیز و همه کس را هیجانی تر.

۹۵۵۲۷۷-full-hd-battlefield-4-wallpaper-video-games (1)

یک عنوان فوق‌العاده زیبا، با کیفیت و جذاب… البته در بخش چند نفره

در دنیای بازی های رایانه ای هم همانطور که ذکر شد رقابت هایی جذاب بین برخی شرکت ها و فرنچایزها وجود دارد. حال اگر این رقابت در مورد سبک شوتر اول شخص نظامی که یکی از برترین و محبوب ترین سبک بازی های دنیاست، باشد که دیگر بسیار حساس تر هم می شود. همواره از قدیم الایام رقابت بین دو فرنچایز بزرگ این سبک یعنی Battlefield و Call of duty وجود داشته است اما خب در سال های دورتر سری Call of duty به قدری جلوتر بود که این رقابت همیشه برنده اش معلوم بود. اما همیشه همه چیز به یک منوال و یک روال باقی نمی ماند. شروع افت سری عناوین Call of duty دقیقا مصادف شد با بیشتر انگیزه گرفتن الکترونیک آرتز برای بالا کشیدن سری Battlefield که از نسخه سوم این روند پیشرفت انقلابی آغاز شد و ظرف چند سال از آن زمان اکنون اگر نگوییم این فرنچایز قوی تر و موفق تر و البته زیباتر از Call of duty است دیگر حداقل باید بگوییم در یک سطح هستند، البته در مورد بخش چند نفره دیگر شک و تردید وجود ندارد و سری Battlefield در بخش چند نفره اکنون قدرت کامل را در دست دارد.

۹۵۵۴۸۰-fine-hdq-battlefield-4-image

دوست دارم شخصا به آن طراحی که این رنگ پردازی و تناسب رنگ را برای این تصاویر این بازی انتخاب کرد تبریک بگویم به خاطر این انتخاب رنگ بی نظیر.

نزدیک شدن زقابت بین این دو سری باعث جذاب تر شدن موضوع، دو گروه شدن طرفداران، به وجود آمدن جبهه گیری های شدید حتی بین اکتیویژن و الکترونیک آرتز و شروع بحث ها و جدل ها و تنش های شدید در فضای مججازی بین طرفداران شد. البته خب از این نکته نمی توان غافل شد که این رقابت در نهایت به سود ما بازیبازان تمام می شود زیرا که دو سازنده برای آن که از هم عقب نمانند سعی می کنند تا هر روز بازی خود را بهتر و بهتر کنند تا بر رقیب چیره شوند. در این مقاله قصد نداریم که تا انتها در مورد رقابت ابن دو سری و یا تمام عناوین و تاریخچه یکی از این سری ها صحبت کنیم بلکه همان طور که از نام مقاله متوجه شده اید بناست تا به نقد و برررسی و واکاوی زوایای مختلف و المان های گوناگون عنوان فوق العاده زیبا و پر طرفدار Battlefield 4 بپردازیم . هدف از گفتن این مقدمه قرار گرفتن بیشتر شما در حال و هوای این عنوان و این فرنچایز بود. اگر عنوان Battlefield 4 هنوز هم برایتان جذاب است و علاقه دارید تا باز هم در مورد آن مطلبی را مطالعه کنید با من و وبسایت تحلیلی خبری گیمفا در ادامه مطلب نقد و بررسی عنوان Battlefield 4 همراه شوید. باشد که از این مطلب استفاده نمایید.

bf4

صحنه نخستین درگیری در بازی.. همین جا متوجه خواهید شد که با چه شوتر با کیفیتی از لحاظ تیرانداری طرف هستید

بعضی بازی ها آنقدر جذاب و فوق العاده هستند که گویی هیچ گاه قدیمی نمی شوند و هر وقت که به سراغشان برویم باز هم جذابیت یک عنوان تازه و جدید را دارند. بازی Battlefield 4 یک مثال بارز از چنین عناوینی است و با ان که حدود ۳ سال از انتشار آن می گذرد و بعد از ان یک بازی جدیدتر و البته اسپین آف از این سری منتشر شده است و نسخه جدید این عنوان نیز در راه است، هنوز هم قدیمی و خسته کننده نشده و ذره ای از جذابیت و کاریزمای خود را از دست نداده است. اکثر بازیبازان دنیا نیز با این حرف موافق هستند زیرا هنوز که هنوز است سرورهای این عنوان شلوغ و پر از بازیباز هستند و اصلا لازم نیست تا برای آنلاین بازی کردن معطل شوید، انگار که این عنوان تازه منتشر شده و یک بازی جدید است. داستان در عنوان Battlefield 4 این بار نسبت به عناوین قبلی توجه بیشتری را به خود دیده است اما این اصلا یک تعریف نیست. زیرا توجه بیشتر مهم نیست. بلکه کیفیت داستان بخش تک نفره در این عنوان نیز به همان افتضاحی همیشه است. علاوه بر شخصیت های واقعا سطحی بازی، به طور عجیبی حس می شود که هیچ شخصیت منفی چندان قدرتمندی در بازی به چشم نمی خورد و در واقع در طول داستان بازی احساس می کنید که تنها با گروه هایی دشمن روبرو هستید و بس! هیچ گاه این حس به شما منتقل نمی شود که آن ها توسط رهبر خاصی که شما وی را به عنوان دشمن اصلی بازی می شناسید و از او متنفر هستید، هدایت می شوند.

mood13_1

هر چه بیشتر و بیشتر در بخش چند نفره Battlefield 4 پیش می روید خودتان متوجه می شوید که جدا شدن از آن سخت و سخت تر خواهد شد. بی دلیل نیست که هنوز سرورهای بازی بسیار شلوغ هستند.

در بخش تک نفره بازی ما کنترل گروهبان Daniel “Reck” Recker را بر عهده می گیریم که در طول بازی کلامی صحبت نمی کند. وی فرمانده گروه یا جوخه Tombstone است و تقریبا نمادی از یک شخصیت کلیشه ای محض نیز می باشد. این گروه با کمک هم یک داستان بسیار سطحی . تو خالی را تشکیل می دهند که در مطلبی که در مورد داستان این بازی مطالعه می کردم از آن به عنوان ” تقلید یک دانش آموز تنبل از یکی از مقاله های دور انداخته شده توسط تام کلنسی” یاد کرده بود که بسیار به جا و صحیح به نظر می رسد. داستان بازی یک خط کاملا شناخته شده و بدون تغییر را که همه ما از حفظ هستیم به صورت جزء به جزء بیان می کند. صحنه ورود و اتحاد و رفاقت تیم، صحنه خیانت، صحنه پیدا شدن دوست غیر منتظره، صحنه شکنجه و هر آن چه که دیگر نمی خواهیم باز هم ببینیم!

هوش مصنوعی ضعیف شخصیت ها از دشمنان گرفته تا یاران شما، همان مقدار لذتی که از طریق گرافیک چشم نواز بازی به ما القا می شود را نیز از بین می برد. در اینجا باید اذعان داشت که انجین گرافیکی استودیو DICE یعنی Frostbite 3 ساخته شده برای خلق گرافیک هایی بی نظیر و زیباست. Recker فقط می تواند یک دستور را به گروهش بدهد، “حمله” و جتی همین یک دستور نیز اصلا تاثیرگذار نیست و کارایی ندارد. یارانتان تنها باعث شکستن سنگرها می شوند و بعد می آیند شما را هم از سنگرتان بیرون می اندازند! و سپس با عجله و به طور کاملا بیهوده شروع به خالی کردن خشاب های خود بر روی دشمنان در فاصله ۴ متری می کنند که انگار که هیچ کدام از تیرها نیز به آنها نمی خورد! سرانجام بعد از چند ساعت بخش تک نفره بازی به پایان می رسد و خیال خودش و ما را راحت می کند که خب، حالا تازه می خواهیم Battlefield بازی کنیم. بگذارید به صورت خلاصه در مورد بخش آفلاین کمپین بازی بگویم: بخش تک نفره بازی و به پایان رساندن آن، داستان پیشروی در یک سری مراحل بی ربط با شخصیت هایی سطحی و داستانی کلیشه ای است که در انتها به یک انتخاب اخلاقی واقعا به دردنخور می رسد! این انتخاب اخلاقی در انتهای بازی واقعا یکی از بدترین های این مورد در طول تاریخ است که سازندگان موفق به انجام آن شده اند.

battlefield4-mp-11

بازی پر است از دورنماهای زیبا و مناظر خیره کننده

در بخش گرافیکی بازی چه از لحاظ فنی و چه هنری، سازندگان بی نقص کار کرده اند و باید گفت Frostbite 3 در Battlefield 4 غوغایی از لحاظ گرافیک به پا کرده است که چشم هر بازیباز و منتقدی را به خود خیره می کند. بازی بسیار روان و بدون مشکل اجذا می شود . به هیچ وجه در صحنه های خیلی شلوغ نیز شاهد افت فریم در بازی نخواهید بود. خیلی کم پیش می آید و یا شاید مانند من هیچ وقت پیش نیاید که در بازی با باگ روبرو شوید و تجربه شما را تلخ کند. کیفلیت تکسچرها و بافت ها عالی هستند و به هیچ وجه شاهد مواردی از قبیل پارگی تصویر و دیر لود شدن بافت ها و … نیستیم. سایه زنی ها در بازی بسیار خوب انجام شده اند و همچنینی از لحاظ نورپردازی نیز  شاهد یکی از برترین بازی ها در این زمینه هستیم. طراحی هنری محیط ها و مراحل بسیار عالی انجام گرفته است و تجربه سازندگان در خلق شوترهای نظامی را کاملا به رخ می کشد. تنوع در طراحی این مراحل کاملا به چشم می خورد و همین طور در بخش طراحی نقش های بخش چند نفره شاهد یک شاهکار از سوی سازندگان هستیم که نقشه هایی بسیار با عظمت و جذاب و متنوع را خلق کرده اند که به صورت داینامیک نیز با رخ دادن وقایع مختلف در آنها تغییر می کنند.

battlefield4scr_009-large

نورپردازی نداریم که؛ خود خورشید رو آوردن تابوندن توی بازی!

این همه از داستان بازی و بخش تک نفره آن بد گفتیم و آن را به حق کوبیدیم اما حالا بگذارید به یک حقیقت اشاره کنیم. از همان ابتدای خلق فرنچایز Battlefield ابن عنوان تنها بر اساس بخش چند نفره بوده و در واقع همیشه یک عنوان چند نفره محسوب می شده و می شود و به خاطر همین بخش نیز همیشه مورد تحسین بوده است. این کاملا قابل درک و قابل قبول است که فرنچایزی که تقریبا در تمام عمر خود از آن تنها به عنوان یک عنوان چند نفره و آنلاین یاد شده است، تمام تمرکزش را بر روی بخش مولتی پلیر بگذارد و وجود بخش تک نفره آنلاین تنها برای خالی نبودن عریضه باشد. البته این در حالتی قبول است که شاهد یک بخش چند نفره بی نظیر باشیم که همین جا باید بگویم کلمه بی نظیر برای بخش مولتی پلیر Battlefield 4 بسیار سطحی است و شاهد یک بخش چند نفره شگفت انگیز هستیم که باز هم پادشاهی بی چون و چرای این فرنچایز بر دنیای شوترهای اول شخص نظامی چند نفره ثابت می کند و البته ابن جایگاه را مستحکم تر نیز می کند. تا وقتی یک فرنچایز اصولا چند نفره و آنلاین چنین بخش مولتی پلیری دارد، کیست که ذره ای به کیفیت یا اصلا وجود و عدم وجود بخش داستانی آفلاین در بازی اهمیت دهد. بخش مولتی پلیر Battlefield 4 بدون هیچ تردید و سوالی بهترین بخش چند نفره تاکنون در تاریخ این فرنچایز در طی سال هاست، هر چند که عنوان بتلفیلد ۱ هم به تازگی منتشر شده است و به نظر می رسد که توانایی گرفتن این لقب را از نسخه چهارم داراست.

bf4-2013-11-03-21-49-31-14-copy-1920x1080

به دوردست دقت کنید…

بازی هفت مد مختلف مولتی پلیر دارد که شامل Conquest ،Rush ،Team Deathmatch ،Squad Deathmatch ،Obliteration ،Defuse و Commander می باشند. در ادامه به توضیحی مختصر در مورد ر یک از این مدهای بخش چند نفره خواهیم پرداخت تا هر چه بیشتر با آن ها آشنا شوید.

 • مد “فرمانده” یا Commander: این مد بعد از غیبتی طولانی دوباره به سری بازگشته است و واقعا وقتی آن را تجربه می کنید فقط و فقط این سوال به ذهنتان می رسد که آخر چطور همچین چیزی از بازی حذف شده بوده؟ این مد به قدری تاکتیکی و جذاب است که تنها و تنها نوع ازتباط فرمانده با جوخه و عمل کردن به دستورات وی توط جوخه است که نتیجه بازی را تعیین می کند و نه هیچ چیز دیگری مثل شانس یا اقبال با تکروی.
 • Defuse: یکی از جدیدترین مد های موجود در بازی است. در این مد بازیکنان به ۲ گروه ۵ نفری تقسیم میشوند و همانند مد قبلی وظیفه دارند که با برداشتن بمب و کاشتن در منقطه حریف تیم خود را برنده این نبرد کنند. اما با این تفاوت که اگر شما توسط دشمن کشته شوید دیگر قادر نخواهید بود به صورت مجدد برای بخش اول بازی Join مپ شوید و باید نظاره گر انجام ادامه عملیات از روی دوربین هم تیمی های خود باشید.
 • Obliteration : یکی از جدید ترین مد های موجود در بازی است.در این مد ۲۴ بازیکن به ۲ گروه ۱۲ نفری تقسیم میشوند و یک بمب درست در وسط Map به صورت ناگهانی نمایان می شود . یکی از اعضای تیم وظیفه دارد که بمب را برداشته و خود را هرچه سریعتر به نقطه A ،B و C برساند و با کاشت بمب در مناطق مختلف تیم حریف ، تیم خود را پیروز میدان کند. هر تیمی که توانست زودتر هر ۳ منطقه تیم حریف را منفجر کند برنده میدان نبرد خواهد بود.
battlefield-4-skyscraper

اگر در مراحل چندنفره این ساختمان ناگهان پایین آمد اصلا نعجب نکنید؛ زیرا مراحل به صورت داینامیک تغییر می کنند. تخریب پذیری دیگر از این بالاتر نمی‌شود… مانند همیشه در این سری

 • Team Deathmatch : از بازیکنان اصلی ۲۰ نفر به ۲ تیم ۱۰ نفره تقسیم میشوند که وظیفه اعضای هر تیم تنها یک چیز است:کشتن اعضای تیم حریف . وسعت و گنجایش Map ها در این مد کمتر و محدودتر است.
 • Squad Deathmatch : همانند مد قبلی است با این تفاوت که ۲۰ بازیکن به ۴ گروه ۵ نفری تقسیم میشوند.
 • Conquest : محبوب ترین مد سری بازی های میدان نبرد. با وجود نقشه های بسیار بزرگ، ماموریت ها و اهداف داینامیک، یک مجموعه بی نقص و کامل از انواع سلاح ها و وسایل نقلیه نظامی، باز هم مد ۶۴ نفره Conquest، پادشاه بازی است. کاملا واضح است که تمام نقشه های بازی با در ذهن داشتن مد Conquest طراحی شده اند و اینجا همان نقطه ای است که بازی بیشترین لذت و ارزش تکرار بسیار بالا را به شما منتقل می کند. ۶۴ بازیکن در نسخه نسل هشتمی به دو گروه چین و آمریکا یا چین و روسیه تقسیم میشوند و به صورت دو دسته ی ۱۲ نفری با یکدیگر به رقابت میپردازند. در این مد باریکنان آزاد هستند به هر کجای Map ها که دوست داشته باشند بروند. اما وظیفه اصلی آنها مبارزه با دشمنان و بالا بردن پرچم تیم خود در مناطق A ،B و C است.
 • Rush : دومین مد محبوب سری بازی های میدان نبرد. ۲۴ بازیکن همانند مد قبلی به دو تیم ۱۲ نفره از حمله کننده ها و دفاع کننده ها تقسیم میشوند. در هر دور یک تیم باید از جایگاه اصلی خود دفاع کند و نگذارد که تیم حریف بمب های M-COM که در منطقه اصلی آنها جاسازی شده را شارز کند. همچنین تیم مقابل نیز وظیفه حمله کردن و شارژ کردن M-COM را بر عهده دارد.
۹۵۵۲۳۳-battlefield-4-high-resolution (1)

Fishing in Baku… یکی از نخستین ویدئوهای گیم‌پلی بازی قبل از انتشار، از این مرحله که نخستین مرحله بازی نیز هست، پخش شد و همگان را مات و مبهون کرد.

همچنین در این عنوان مجددا ۴ کلاس برای بازی طراحی شده اند تا انواع استایل های بازی مختلف در Battlefield 4 را پوشش دهند اما این بار (جدا از اسنایپر)، هر کلاس بیشتر توسط gadget هایش است که از کلاس های دیگر متمایز می شود نه سلاح های اصلی. این ۴ کلاس را در بازی با نام های Engineer ، Support ، Recon و Assault می شناسیم که هر یک از آنها به نوبه خود نقشی کلیدی در موفقیت هرچه سریعتر تیم دارند. بد نیست تا اطلاعاتی کوتاه از هر کلاس را برای شما عزیزان بیان کنیم.

Support : دوستان شما می توانند از جعبه Ammo شما برای دریافت مهمات کافی استفاده کنند.
Engineer : با انتخاب این کلاس هنگامی که وسایل هم تیمی هایتان مانند: تانک ، ماشین ، هلی کوپتر و …. آسیب ببیند میتوانید با وسیله ای با نام Repair tool آنها را تعمیر کنید. یکی دیگر از ویژگی های این کلاس کاشت مین در سر تا سر Map خواهد بود.
Recon : با انتخاب این کلاس میتوانید همانند یک تک تیر انداز حرفه ای دشمنان را از فاصله های نسبتا دور نابود کنید. همچنین میتوانید با دوربین اختصاصی این کلاس به راحتی دشمنان را Spot کنید.( Spot یا Spot کردن در بازی میدان نبرد به معنای علامت گزاری یا شناسایی دشمنان است.)
Assault : با انتخاب این کلاس میتوانید با دستگاه شوک دهنده هم تیمی هایتان را که حدود ۸ ثانیه قبل کشته شده بودند را به صورت مجدد زنده کنید.

Battlefield-4-Gameplay_Multiplayer_10

انواع و اقسام وسائط نقلیه و جنگی هوایی و زمینی در بازی وجود دارند.

یک سیستم نقاط overhauled شده نیز در بازی وجود دارد که تاکید آن بر روی دستیابی به بالاترین میزان KDR است و بیشترین امتیاز را به بازی هدفمند و کار تیمی اختصاص می دهد. این به آن معناست که حتی بازیکنان تازه کار که نمی توانند کسی را از پای در آورند هم می توانند با تهیه مهمات، سلامتی، تعمیرات و ایجاد وزن عددی برای تیم، نقش معنا داری در بازی داشته باشند. تک تک اکشن ها و فعالیت هایی که در بازی صورت می گیرد متصل به یک سیستم پیشرفت پاداش دهنده در بازی است که به این وسیله انتخاب ها و آپشن های زیادی را در اختیار بازیبازان با استایل های بازی مختلف می دهد. اگر به یاد بیاورید در نسخه قبلی بازی کلاس های موجود در بخش مولتی پلیر قادر بودند که وسایل اختصاصی خورد را از همان ابتدا با خود حمل کنند اما در نسخه چهارم این چنین نیست. استدیوی DICE سعی کرده که بازی BF4 را در بخش مولتی پلیر طبیعی جلوه دهد به همین علت وسایل اولیه و ضروری کلاس ها همانند Repair tool (وسیله ای برای تعمیر تانک ، ماشین و هلی کوپتر) از همان ابتدا باز نیست که با دریافت XP های لازم میتوانید در طول زمان این وسیله را باز کنید و از آن استفاده کنید. یکی دیگر از آیتم هایی که موجب طبیعی تر شدن بازی می شود عدم وجود مهمات کافی و ضروری است. اگر به یاد داشته باشید در نسخه های پیشین قادر بودید بیش از ۱۰ نفر از دشمنانی که در طول بازی به سمت شما هجوم می اوردند را به راحتی و با گلوله های زیاد از پای در آورید. اما در نسخه چهارم چنین خبری نیست. تنها هجوم یا حمله ی ۳-۴ نفر از دشمنان موجود باعث میشود تمامی گلوله های خود را تمام کنید که تنها راه ادامه این موفیقت ها برداشتن اسلحه حریف یا استفاده از جعبه Ammo (جعبه ای که در آن مهمات کافی برای پر کردن خشاب گلوله جود دارد) خواهد بود.

 

KDcnqiE

انواع و اقسام سلاح ها را در بازی در اختیار خواهید گرفت مخصوصا اگر سلاح های قرار داده شده در گوشه و کنار هر مرحله را پیدا کنید.

برای کسانی که میزان KDR برایشان بزرگترین عامل سنجیدن پیشرفت و عملکردشان در بازی است، سازندگان یک حالت عالی در بازی قرار داده اند. به این شکل که به هر بازیکنی که بیشترین آسیب را به یک دشمن زده باشد، فارع از این که چه کسی تیر نهایی را زده است، یک امتیاز “کشتن” هدیه داده می شود که پاداش بسیار هیجان انگیزی برای کسانی که تلاش زیادی می کنند است.  هر لول دارای یک یک واقعه با مقیاس بسیار بزرگ نیز هست که کاملا شرایط نقشه و بازی را در آن مرجله تغییر می دهد. ممکن است در طول مرحله یک آسمان خراش ریزش کند و فرو ریزد که باعث تغییرات بسیار مهمی در نقشه می شود. این موارد باعث به وجود آمدن جذابیت زیادی در بازی شده اند، به ویژه در دفعات ابتدای رو برویی با آنها. زیرا بعد از گذشت چندین و چند بار وقوع آن ها، دیگر برای بازیباز مقداری تکراری می شوند.یکی دیگر از تغیراتی که جزو نکات مثبت این بخش به حساب می اید افزایش گنجایش اصلی جوخه ها می باشد. در گذشته ۴ بازیکنن توانایی این را داشتند که ۱ جوخه کاملا جداگانه برای خود بسازند اما در این نسخه سازندگان تعداد افراد هر جوخه را به ۵ نفر افزایش داده اند. وجود Commander نیز در بازی یکی دیگر از ابتکارات تیم سازنده می باشد و Commander ها توانایی این را دارند که با تمامی اعضای تیم به صورت انلاین چت صوتی کنند و با مدیریت حرفه ای اعضای تیم خود ، پرچم تیم خود را با افتخار و اقتدار کامل به بالای سر ببرند. کنترل وسایل نقلیه در این شماره بسیار ساده تر از گذشته شده است. به عنوان مثال هدایت کردن هلی کوپتر برای تازه واردان در نسخه ی قبلی به یک کابوس مرگبار تبدیل شده بود اما در این نسخه تازه واردان نیز میتوانند بعد از دقایقی تمرین کردن ، هلی کوپتر را به راحتی هدایت کنند. رابطه  خاصی نیز در بین نبرد های هوایی ، زمینی و دریایی به وجود امده به طوری که نیرو های دریایی میتوانند هم نیرو های هوایی و هم نیرو های زمینی تیم جریف را به صورت کامل از کار بیاندازند.

maxresdefault (1)

افکت آتش فوق العاده است، مانند همه افکت‌های دیگر در بازی.

قابلیت های شخصی سازی این بار بیشتر از همیشه در اختیار بازیبازان قرار دارند و به طور مثال برای اولین بار در کل این سری شما توانایی این را خواهید داشت که رنگ وسایل نقلیه را به دلخواه تغییر دهید و حتی تمامی آنها را شخصی سازی کنید. در کنار این ویژگی عوض کردن نوع موشک ها ، تانک و هلی کوپتر ها نیز باعث میشود بازی میدان نبرد ۴ یه یکی از متنوع ترین ایتم های ویرایش وسایل نقلیه و جنگی در یک بازی رایانه ای تبدیل شود. تنوع اسلحه ها نیز بسیار زیاد شده و سازندگان تصمیم گرفته اند که تمامی اسلحه ها در هر کلاس را به صورت کاملا منظم دسته بندی کنند. به عنوان مثال در کلاس Engineer شما میتوانید ۴ دسته DDW ، Carbine ، DMR و Shotgun را مشاهده کنید که با کلیک کردن بر روی هر کدام از انها لیست بسیار بالا و بلندی از انواع و اقسام اسلحه های موجود باز خواهد شد که در صورت Level up شدن و رسیدن به آخرین Level ، در بین سلاح های موجود ، هر کدام را که مورد پسند شما واقع شده بود انتخاب کنید.. بعد از انتخاب اسلخه مورد علاقه میتوانید رنگ ، نوع دوربین ، خنک کننده و …. آنها را بنا به سلیقه خود تغییر دهید. یکی دیگر از موضوعاتی که DICE به آن توجه ویژه ای کرده است تنوع بسیار خوب اسلحه ها در کنار انواع کلت ها ، چاقو ها و نارنجک ها می باشد که هر کدام به نوعی متفاوت در میدان نبرد به کارتان می ایند و به شیوه ای متفاوت به دشمنان صدمه میزنند. به جرات میتوان گفت طراحی و تنوع Map های موجود در بازی بی رقیب است که در کنار تخریب پذیری و فیزیک بدون نقص بازی تجربه ای به یاد ماندنی برای بازیباز به وجود می آورد.تمامی کاور ها و آبجکت های موجود در Map ها قابل تخریب است و کاور گیری برای مدت طولانی در این بخش همانند وازه ای بی معنا به نظر می رسد. شما می توانید در Map هایی مانند ZAVOD تمامی ساختمان های موجود را با خاک یکسان کنید و یک محیط زیبا و دوست داشتنی را به محیطی مملوء از گرد و خاک و خرابه های ساختمان تبدیل کنید که به احتمال زیاد این کار برای بازیباز بسیار لذت بخش خواهد بود. تخریب پذیری بازی به قدری جالب و عالی کار شده است که میتوانید یک ساختمان ۵۰۰ طبقه یا یک سد بسیار عظیم را بشکنید و تاثیر مستقیم آن بر روی کل محیط با بلند شدن گرد و غبار یا بالا امدن سطح اب را به وضوح مشاهده کنید. برای اولین بار اب و هوای محیط به صورت ناگهانی در برخی از Map ها تغییر میکند. به عنوان مثال هنگامی که برای اولین بار وارد Map بسیار جالب Darcel Storm شوید صدای مرغابی ها به همراه نسیم لطیف باد که برگ درختان را به آرامی تکان میدهد به شما ثانیه ای ارامش میدهد اما بعد از دقایقی ناگهان طوفانی سهمگین موج های دریا را به سرعت و با شدت جا به جا می کند و صدای رعد و برق نیز در کنار صدای شلیک گلوله ها جذابیت نبرد در چنین هوای طوفانی را دو چندان می کند.

۹۵۵۲۰۶-computer-wallpaper-of-battlefield-4

گرافیک بازی در نسخه های نسل هشتمی فوق العاده است، مخصوصا با توجه به این که Battlefield 4 یک بازی میان نسلی است و جزو اولین عناوین نسل هشت محسوب می شود.

در نهایت بایستی گفت بخش چند نفره عنوان Battlefield 4 مانند انعکاس تصویری است از سال ها تجربه و ساختن بخش های چند نفره مختلف در این سری توسط سازندگان که اکنون این تجربه به بهترین شکل خود را در بخش مولتی پلیر این بازی نمود یافته است و یکی از لذت بخش ترین بازی های چند نفره ای که در طول زندگیتان بازی کرده اید را به شما هدیه می دهد. همان طور که گفتم، با داشتن چنین کیفیتی اصلا عجیب نیست که پس از چندین سال از عرضه بازی و انتشار یک نسخه فرعی و انتشار بازی اصلی بعدی در این سری، هنوز که هنوز است سرورهای Battlefield 4 کاملا پر از بازیباز بوده که مشغول لذت بردن از این تجربه ناب هستند.

صدا گذاری بازی لایق کلمه خارق العاده است و می توانم به راحتی بگویم درصد بسیار زیادی از لذتی که از این عنوان چه در بخش تک نفره و چه در بخش چند نفره می برید مربوط به همین صداگذاری بی نقص بازی است که کاری می کند تا شما به محض گذاشتن هرفون در گوشتان، در دنیای بازی غرق شوید و لذت ناب یک شوتر نظامی با صداگذاری معرکه را تجربه کنید. از صدای محیط گرفته تا صحبت کردن شخصیت ها و صدای تک تک سلاح ها و وسایل نقلیه جنگی مثل تانک و جت و …. همه و همه به زیباترین شکل ممکن در بازی قرار داده شده اند و هیچ تفاوتی با واقعیت ندارند. موسیقی های پخش شده در هنگام بازی نیز کاملا در القای حس هیجان بیشتر به شما کمک می کنند و با جو و اتمسفر بازی و مراحل مختلف آن دقیقا همخوانی دارند. در مجموع باید ازعان داشت که کار سازندگان بازی در بخش صداگذاری Battlefield 4 بسیار عالی و قابل تحسین است.

maxresdefault

نور آفتاب به مانند دنیای واقعی کاملا در چشم شما می زند.

به Battlefield 4 باید به عنوان یک بازی چند نفره نگاه کرد. عنوانی که از ابتدا نیز بر اساس بخش چند نفره قدرتمندش شناخته شده است و هیچ گاه تمرکز اصلی آن ریو بخش داستانی نبوده است. هر چند که وقتی سازندگان تصمیم دارند بخش تک نفره آفلاین را در بازی قرار دهند باید بهتر از اینها کار کنند و یا این که کلا این بخش را در بازی قرار ندهند. در واقع مقدار امتیازی که از بازی کسر شده است به خاطر بخش تک نفره ضعیف و داستان آبکی آن است وگرنه بازی در بخش مولتی پلیر یک تجربه نقریبا بی نقص را به بازیباز هدیه می دهد. البته اگر قرار بود بازی را در دو بخش اصلی تک نفره و چند نفره قرار دهیم و بر طبق این معیار به بازی نمره دهیم امتیاز خیلی بیشتری به جهت بخش تک نفره بازی باید از آن کم میشد اما موضوع اینجاست که بخش تک نفر این عنوان یکی از دو بخش اصلی بازی نیست و در واقع برای خالی نبودن عریضه در کنار بخش چند نفره بازی که تمرکز اصلی سازندگان بر روی آن بوده است در بازی وجود دارد. به هر حال شاید گاهی نیز در بین بازی کردن مدهای بخش مولتی پلیر، ساعتی تجربه کردن بخش داستانی Battlefield 4 نیز خالی از لطف نباشد زیرا که از همان سیستم تیراندازی معرکه بازی برخوردار است، اما داستان و شخصیت پردازی و .. را فراموش کنید. Battlefield 4 عنوانی است که هنوز هم بعد از چند سال از عرضه آن، ارزش بازی بسیار بالایی دارد و حتی با انتشار Battlefield ۱ باز هم می توان از Battlefield 4 لذت برد و طعم لذت ناب بخش چند نفره را چشید و به واقع، معنای یک بازی چند نفره را کاملا لمس کرد. Battlefield 4 بدون شک یکی از برترین عناوین در تاریخ فرنچایز Battlefield است و با گذشت چندین سال از انتشار آن، هنوز هم ذره ای از ارزش بازی کردن آن کم نشده است.

battlefield-4_453227716695557645

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • amir_22 گفت:

  بهترین مولتی جنگهای مدرن بعد از mw3 واقعا شاهکاره هنوزم دارم بازیش میکنم :yes:

  • BiG_RDN گفت:

   یه bf4 به کل فرانچایز کالاف ترجیح میدم

   • MS GAMER گفت:

    داداش تو هنوز سلطان شوتر هایه اول شخص نظامی یعنی mw2 رو بازی نکردی

    • mahdi.gamer77 گفت:

     خودم الان دارم bf1 بازی میکنم و عاشقشم ولی mw رو به کل شوترا های دنیا ترجیح میدم

     • ببین اکتیویژن با کالاف چه کرد که این دوستمون نسخه های mw رو فراموش کرده و حتی بتلفیلد رو برتر از سری mw میدونه :weep: خدا ازش نگذره

      • AMIR.PC73 گفت:

       MW1_3
       BO1
       WAW
       اینا برترین شوترای تاریختن از نظر من !!!

      • BiG_RDN گفت:

       تو جریان هستی که هرکی نظر خودش داره؟
       من از mw آنلاین کالاف شروع کردم. با waw, mw2 و bo2 هم ساعت ها خاطره داشتم. اما نگم از وقتی که رفتم bad company 2 …
       عارهههه از نظر “””من””” یه bf4 که ٣سال منو سرگرم کرد میارزه به کل فرانچایز کالاف. نیازی نیست شما با من هم نظر باشی

      • AMIR.PC73 گفت:

       نظر شما نمیتونه حقیقت ««محض»» رو تغییر بده :yes:

      • BiG_RDN گفت:

       به به عجب جواب فلسفی دادی شما
       حقیقت محض اصلا چه معنی میده وقتی بحث سلیقه وسطه؟

      • AMIR.PC73 گفت:

       سلیقه پارامتر مناسبی برای مقایسه نیست ، منم سلیقم دایینگ لایتو بیشتر از انچارتد دوست داره اما حقیقت میگه انچارتد ده پله بالاتره !!!
       سلیقه یه پارامتر شخصی برای خریدن یا نخریدن بازیه
       قصد منم تپهین به شما نیود که حوش میاری داداش

      • داداش اگر سلیقه ی شماس چرا داری سر سلیقه ات جنگ و دعوا میکنی? ما با توجه به امار فروش تعداد گیمر و نمرات و جوایز بازی داریم میگیم بهترین سری شوتر تاریخ mw بوده…شما با توجه به سلیقه ی شخصی…نظرتم محترمه.

   • اول سری MW بعد بقیه بازیها

   • Ascent گفت:

    اگر شرکت Rockstar هم بازی battlefield رو بسازه بازهم مثل کالاف جذاب نمیشه. ای کسانی که طرفدار battlefield هستید هیچوقت و هرگز قرار نیست بازی مورد علاقتون از کالاف بهتر بشه و امتیاز بازی های کالاف و فروش و هم معروف بودن سری کالاف رو هم به این مسئله اضافه می کنم………..‌‌‌….

  • MahdiLGMMP گفت:

   بهترین بعد از mw2 نه mw3 نسخه ی مولتی پلیر نسخه ی دو از سه خیلی بهتر بود با اون مپ ترمینال و افقانستان :inlove: :inlove:

   • MS GAMER گفت:

    آره خدایی کلا mw2 بهترین در سریه کالاف دیوتی هست

  • ?mw3 looooooooool
   to kollan bas ye chi begi k 180 daraje mokhalefe vagheyat bashe????

   • amir_22 گفت:

    از نظر من مولتی mw3 عالی بود درست به پای mw2 نمیرسه اما بازم خیلی خوب بود کلا اگه بخوای مولتی های mw رتبه بندی کنی اول mw1 بعد ۲ بعد ۳

 • denim گفت:

  من که فقط بخش تکنفرش رو بازی کردم اصلا خوشم نیومد فقط گرافیکش باحال بود همین 🙁

 • سلام اقای اقا بابایی نقد بسیار زیبایی بود امیدوارم خودتون و خوانوادتون همیشه سالم و سرحال باشیم تا ما بتونیم از وجودتون در گیمفا استفاده کنیم (این حرف تمام بچه های گیمفاست)

  • سلام و عرض ادب خدمت شما. خیلی ازتون ممنونم. هنوز هم شرمنده لطف همتون در دو ۳ روز گذشته هستم و واقعا مدیونتون هستم. از روز اولی که به گیمفا اومدم همیشه از من حمایت کردید و هوام رو داشتید همگیتون. انشالله بتونم باز هم بهتون خدمت کنم و براتون مقاله بنویسم. این کوچکترین کاریه که از دستم بر میاد و چیزی نمیتونه جبران محیت های شما رو بکنه. به قدری تعداد پیام های تسلیت توی این ۲-۳ روز چه توی مقاله چه به صورت شخصی و تلگرام و .. زیاد بود که باورم نمیشد. به خودم افتخار کردم دوستا و برادرایی مثل شما دارم. امیدوارم شما هم همیشه به همراه خانواده هاتون سالم و سلامت باشید و زندگیتون پر از شادی باشه.

   • hosein49 گفت:

    اقا اینو دیگه همه می دونن بخش سینگل فقط گرافیک داشت اما مولتی واقعا جزو بهترین های تاریخ گیم تو سبک خودشه

   • mhs gamer گفت:

    سلام آقای آقا بابایی.دلمون براتون تنگ شده بود واقعا.خدا پدر بزرگتون رو هم بیامرزه. 😥
    این بازی هم عالی بود بهتر از قسمت قبلیش بود که باید میوفتادیم بجون کشور خودمون :shy:
    خیلی خوشحال شدم این مقاله مال شماست

    • سلام خدمت شما محمد حسین جان. من هم هیمنطور واقعا. دلم برای دوستا و برادرام تنگ شده بود. خوشحالم در خدمتتونم دوباره. انشالله خدا عزیزانتون رو حفظ کنه براتون.
     مرسی که خوندید مقاله رو

   • mhs gamer گفت:

    سلام آقا سعید.خوشحال شدم برگشتید دلمون براتون تنگ شده بود.
    خدا پدر بزرگتون رو هم بیامرزه.
    در رابطه با این بازی هم بگم گرافیک مخوفی داشت و از قسمت قبلش که باید میوفتادیم بجون کشور خودمون بهتر بود و توضیحات خوبی دادید.ایشالا الان حالتون بهتره؟

    • شکر خدا. خیلی بهترم. مرسی از همدردیتون. قوت قلب بود برام در این روزها. تو نظر قبلیتون هم گفتم واقعا دل من هم برای شما دوستای عزیزم تنگ شده بود

 • mohamadp88 گفت:

  عالی بود سعید جان. خسته نباشی :yes: این عنوان هر نسخه داره پیشرفت میکنه، بتل۱ هم که ترکوند.

  • درود بر محمد عزیز. خیلی متشکرم ازت محمد جان. سلامت باشی.
   بله واقعا خیلی خوب بتل رو کشیده بالا و تبدیل به یه بازی بهتر از همیشه کرده. این پیشرفت از نسخه ۳ شروع شد و هی بهتر شد. البته هاردلاین بحثش جداست.

 • life is game گفت:

  هممین الان داشتم مولتیش رو میزدم 😐

 • mohamadp88 گفت:

  عالی بود سعید جان، خسته نباشی :yes: امیدوارم دیگه غم نبینی تو زندگیت، ممنون بابت زحماتت.

 • Y PS گفت:

  نقد جذابی بود…ممنون آقای آقابابایی :yes:
  من که فقط بخش داستانی رو رفتم و باید بگم متوسط رو به ضعیف بود.
  توی قسمت امتیاز و بخش نکات منفی نوشتین “نقش چند نفره به هیچ وجه جزو اصلی آن نیست”! فکر کنم باید می نوشتین ‘بخش تکنفره’…لطفا اصلاح کنین.

  • درود بر شما یاشار جان. خیلی متشکرم. لطف کردید که خوندید مقاله رو.
   بله بخش داستانی به خاطر داستان و شخصی پردازی هاش واقعا ضعیف بود ولی بخش چند نفره، یکی از بهترین های تاریخ.
   چشم. درست میکنیم اون مورد رو. ممنون از این که گفتی.

 • T.M گفت:

  من خیلی با بخش داستانیش کیف کردم البته درسته داستان ضعیفی داشت ولی مراحل بسیار قشنگ و دلچسبی داشت و همچنین از گیم پلی فوق العاده و گرافیک چشم نواز هم نمیشه گذشت :yes:

 • بسیار زیبا بود. آقا سعید من دیروز تازه کامنت شما رو دیدم و متوجه شدم. تسلیت عرض می‌کنم. انشاال… که زندگی به کام باشه و این غم آخرتون.
  بازی بتلفیلد چهار بازی برای تمام زمان هاست و بهترین و خاطره ساز ترین مولتی اول شخص زندگیم هست. تنوع بی نهایت زیاد بتلفیلد هزاران ساعت شما رو به خودش مشغول می کنه. اما اگه یک بتلفیلد آرکید تر و سرعتی تر می خواید، هاردلاین میتونه پلی بین بتل و کاد باشه

  • درود بر پوریای عزیز. خیلی ازت ممنونم. انشالله که سلامت باشید شما و خانواده عزیزتون و همیشه شاد و موفق باشی. تشکر فراوان.
   دقیقا درسته. هاردلاین هم انصافا بازی خوبی بود و این که نظامی نبود دلیل بر بدیش نیست. بازی قشنگی بود.

 • خسته نباشی سعید جان مثل همیشه عالی بود :yes: :yes:
  همون طور که توی نقد هم گفته شد متاسفانه کمپین بتلفیلد۴ به هیچ عنوان راضی کننده نبود و من یکی رو اصلا جذب نکرد و باز به نظر من کمپین بتلفیلد۳ در سطح بالاتری قرار داشت درباره گرافیک هم الحق دایس به یک جادوگر تبدیل شده و اکثر بازی هاش گرافیک های بی نظیری دارن در نهایت خوشحالم که بتلفیلد۱ از حیث داستانی پیشرفت قابل توجهی داشته

  • سلامت باشید رضا جان. خیلی از لطفت ممنونم. محبت داری شما به من.
   دقیقا با تک تک مواردی که گفتی موافقم. نسخه سوم کمپینش رو خیلی دوست داشتم. بتل ۱ هم به وعده هاش عمل کرد و فرنچایز بتل داره بهتر و بهتر میشه

  • amir2hashmati گفت:

   داداش امروز یه مقاله در مورد تلویزیون فورکی میخوندم یه مدل از سامسونگ بررسی کرده بود که گفته بود این تلویزیون اگه حالت game mode اون فعال بشه اچ دی ارش از کار میفته حالا میخوام بدونم اگه حالت game mode رو فعال نکنیم ،بازی رو به صورت اچ دی ار داریم؟؟و اینکه گیم مود فعال بشه اچ دی ار از کار میفته منظورش فقط در حالت بازی هست از کار میفته یا در حالت فیلم هم اچ دی ار از کار میفته؟؟

 • Mr Hill93 گفت:

  خسته نباشید اقا سعید بازهم ی مقاله فوق العاده دیگه
  بتلفیلد ی چندتا مرحله اعصاب خورد کن داشت که سر همین مراحل بازی و تموم نکردم 😕
  بهتون هم تسلیت میگم ایشالله غم اخرتون باشه مارو هم تو غمتون شریک بدونین

  • درود بر سهیل عزیز. سلامت باشی. خیلی متشکرم از شما.
   امیدوارم که شما هم همیشه سلامت باشی و خدا عزیزانتون رو براتون نگه داره. این محبا شما رو هیچ وقت فراموش نمی کنم واقعا مایه دلگرمی هستید یرای من.

 • فرشاد گفت:

  واقعا این بازی عالی بود هنوزم میتونم بگم گرافیک بازی زمان خودش جلوتر بود همین الان با یه GTX 1080 اگه این بازی رو ران کنید از نظر گرافیک چیزی از بتل ۱ کم نداره زنده باد EA کبیر

  • T.M گفت:

   کاملا بهینه سازی بازی رو زیر سوال بردی دوست عزیز 🙁

 • Ali Nietzsche گفت:

  تنها مولتی که هنوزم هفته یبار میرم سمتش :yes:
  نقدتون خیلی زیبا بود مثل همیشه آقا بابایی عزیز :yes:
  ممنونم ازتون بابت تمام زحمت کشیاتون :rose:

  • درود بر شما علی جان. خیلی ازت ممنونم. همیشه لطف داری به من. انشالله لایقش باشم.

 • danny.pc گفت:

  مثل همیشه عالی بود و بدون مشکل.
  این از اون بازی هایی هست که همیشه حصرت انلاینشو داشتم که هنوزم نتونستم :weep: :weep:
  درکل ممنون بابت مقاله و اینکه خیلی گلی اقا سعید

  • شرمنده کردی منو واقعا. انقدر شما مهربون و با محبت هستید که من اصلا کم میارم.
   خیلی ازت متشکرم به خاطر لطف همیشگی.

 • Mobin-Vip گفت:

  نزدیک ۱۰۰۰ ساعت بازیش کردم 😀 تعریف نباشه لیدر بوردم رفتم 🙂
  واقعا برام بهترین مولتی جنگ مدرن بوده برام :-* حتی از ۳ بهتر بوده برای من :inlove:
  واقعا عاشقشم :inlove:
  مولتیش اصلا فراتر از شاهکاره، :inlove:
  کل‌عمرم پای مولتی بتل رفته این بهترینش بوده

  • Mobin-Vip گفت:

   Mobin-vip بیاید هم بتل ۱ بازی کنیم هم ۴

   • aramix گفت:

    داداش ادت کردم
    Id: hamidrezam
    اگه هنوز بازی میکنی دوتایی بریم

    • Mobin-Vip گفت:

     اره باو هنوز بازی میکنم،‌شوتر زمان حال اینه 😀 شوتر زمان گذشته بتل ۱ 😀 و یک ماه دبگه شوتر زمان اینده تایتان فال 😀

 • danny.pc گفت:

  بازم یه مقاله بدون ایراد دیگه از شما دیگه نمی دونم چی در وصف این مقاله هاتون بگم چون از عالی گذشتن.
  درگذشت پدربزرگتون رو بهتون تسلیت می گم انشا الله که غم اخرتون باشه ماروهم در غمتون شریک بدونید .
  و یه چیز نوشته ای که ما الان می خونیم یه جور نماینده از اون نویسنده برای ما به حساب میاد و شما نوشته هاتون که عالی هست پس خودتون عالی تر از نوشته هاتون هستی چون همیشه خالق بالا تر از مخلوقه.
  شرمنده اگه زیاد نوشتم

  • خیلی خیلی ممنونم. مرسی که وقت با ارزشتون رو میذارید و میخونید مقاله رو. تو نظر قبلیتون هم گفتم که واقعا کم میارم در برابر شما.
   انشالله که شما و خانواده همیشه سلامت باشید و بهترین ها براتون رقم بخوره. واقعا قوت قلب بودین برای من توی این اتفاقی که برام افتاد. خدا عزیزانتون رو نگه داره براتون.
   دیگه واقعا یا این صحبت نمیدونم چی بگم. همین قدر میدونم که مقاله رو فقط و فقط و فقط به عشق شماها می نویسم که بخونید و شاید خوب باشه و یکم براتون مفید باشه. فقط همین برام ارزش داره. این که شما راضی باشید.
   درود بر شما و معرفتتون.

   • Mobin-Vip گفت:

    راستی اقای بابایی
    تسلیت میگم ، غم اخرتون باشه،
    اما به موضوع بعضی ماد ها مثل دامینشن رو نذاشتید، اونم جزو برترین هاست
    بازم تشکر برای‌مقاله عالیتون

    • درود بر شما مبین جان. خیلی ممنونم. سلامت باشید انشالله. از محبتت متشکرم.
     شرمنده اگه اطلاعاتی ناقص بوده. من اندازه شما فکر کنم بازی نکردم این رو مبین جان.
     تشکر از شما

 • milad.ps4 گفت:

  من بخش داستانی این بازی رو تازه تموم کردم یه ۲ یا۳ ماهی هم میشه بخش انلاینش رو بازی می کنم
  باید بگم که نقدتون کاملا درست و از ریشست بخش سنگل بازی واقعا ضعیف و اعصاب خوردکنه اما بخش انلاینش واقعا عالیه من هم تا حدودی ازش خوشم اومد اما کالاف رو به بتلفیلد ترجیح میدم با تشکر و ضمن عرض تسلیت دوباره نقدتون عالی و زیبا بود مثل بقیه نقد ها

  • درود بر شما میلاد جان. خیلی از شما ممنونم.
   خوشحالم که به نظرتون نقد درست هست و نظرتون مثبته. بله از نظر من هم همینطوره که شما میگید و توی نقد هم گفتم. این بازی انلاینش اصلا یه چیز عجیبیه.
   خیلی ممنون که تسلیت گفتید و بهم قوت قلب دادی میلاد جان. انشالله شما و خانواده سلامت باشید همیشه و شاد و خوشحال. یک دنیا ممنون

 • عالی بود سعید جان مثل همیشه فوق العاده بود
  به نقطه ضعف کامل درستی اشاره کردی بخش تک نفره اش اصلا راضی کننده نبود
  راستی یه سوال سعید جان بتل ۱ ارزش خرید داره؟ مولتی باز نیستم بیشتر کمپین میرم
  کمپینش ارزش تکرار داره مثل سری مدرن وارفر؟
  ببخشید اینقدر میگم ولی هنوزم سیستم بررسی رو از روم برنداشتین چک کن لطفا

  • درود بر شما. خیلی ممنونم ازتون. همیشه لطف دارید به من.
   کمپین بتل ۱ بعد از مدت ها جزو بهترین هاست و دیگه فقط بخش چند نفره بازی نیست که خوبه. البته طولانی نیست خیلی ولی زیباست واقعا.
   ارزش دو بار بازی کردن رو داره به نظر من.
   باور کن که چند بار برداشتم هی و چک کردم ولی نمیدونم چی میشه. ببین شما یه سری نظراتت میره بررسی یه سری نمیره!!!!

 • i love game.j گفت:

  یادش بخیر چقدررر مولیتیش رو بازی کردم :laugh:

 • me.too گفت:

  بتل ۴ واقعا عالی بود … اون تخریب پذیریش برام قابل درک نبود اصلا … گیم پلی اش هم واقعا لذت بخش بود …. بخش تک نفره هم با اینکه ضعیف بود ولی طراحی مراحلش عالی بود ….
  خیلی ممنون از آقا سعید گل بابت مقاله عالیش…
  در مورد پدر بزرگ هم بگم گه ایشالا روحشون شاد باشه و خدا رحتمشون کنه … ما هم چند وقت پیش ها این اتفاق برامون افتاد واقعا درکتون میکنم … امیدوارم هیچ کسی از عزیزش جدا نشه :-((

  • درود بر شما. خیلی ازتون متشکرم. نظر لطفتونه. مرسی که وقت عزیزتون رو گذاشتید و خوندید مقالهع رو.
   بله واقعا تخریب پذیریش عجیب بود.
   واقعا نمیدونم چی بگم از این قدر محبتتون. خیلی ارزشمنده برام که وقتی یه موضوع ناراحت کننده برام اتفاقا افتاده این همه دوست و برادر دارم که بهم قوت قلب دادن. خیلی خیلی متشکرم ازتون. انشالله شما و خانواده همیشه سلامت باشید

 • mohamad 47 گفت:

  دروود بر سعید عزیز.خدا میدونه تو این چند روز بهت چی گذشته از غم از دست دادن پدر بزرگ عزیزت.خیلی ناراحت شدم اون روز.انشالله روحش قرین رحمت الهی باشه.
  من کلا هیچ وقت تا حالا انلاین بازی نکردم.شاید خنده دار باشه.خودم دوست دارم بازی کنم ولی خب با همون بخش کمپین بازی ها لذت کافی رو میبرم.در ثانی اینترنت درست درمونی هم ندارم.
  از این رو با بتلفید ۴ هیچ خاطره ای ندارم.اما گرافیک زیبایی داشت

  • درود بر محمد عزیز. خیلی ممنونم ازت محمد جان. واقعا نمیتونم با حرف بگم که چقدر برام ارزشمنده این همدردیتون. روزهای سختیه و واقعا علاوه بر خودم دیدن این که مادرت پدرش رو از دست داده خیلی بده. انشالله سلامت باشی شما و خانواده و همیشه خوشحالی باشه براتون.

   • mohamad 47 گفت:

    درسته.انشالله که تو و خونوادت دیگه تو زندگیتون غمی نبینین و همیشه تو شادی زندگی کنین.

 • MS GAMER گفت:

  نقد بسیار جامع و کاملی بود با تشکر فراوان از آقایه آقا بابایی عزیز و همچنین تسلیت بابت از دست دادن پدربزرگ گرامیتون امیدوارم ماروهم در غم خودتون شریک بدونید

  • درود بر شما محمد جان. یک دنیا ممنونم از لطف همیشگی و محبتی که داری به من. قوت قلب بهم دادین واقعا یا حرفاتون. وقتی تو گیمفا پیش شما هستم خیلی همه چیز بهتره چون میدونم تنها نیستم. امیدوارم همیشه خوشحال باشید هم شما هم خانواده عزیزتون.

 • ali1373 گفت:

  نقد خیلی خوبی بود ممنون آقا سعید. نمیدونم این موتور گرافیکی frostbite رو چجوری ساختن که بیشترین بازدهی گرافیک و بهینگی رو داره. وقتی دوباره بتل ۳ رو بازی میکنم انگار نه انگار بازی مال ۵ سال پیش بوده گرافیک بازی انقد خوبه که بازی های الآن رقابت میکنه

  • خیلی متشکرم علی جان. نظر لطف شماست. کاملا کاملا با شما موافقم علی عزیز. انجین فراست بایت واقعا محشره

 • AJAY GHALE گفت:

  کمپینش تقریبا چقدر طول میکشه؟

  • milad.ps4 گفت:

   با تجربه ای کا دارم میشه تو حالت نورمال با کشته شدن های پی در پی تو ۷ یا ۸ ساعت تموم کرد
   کمپینش ابتدا خیلی جالب میاد اما رفته رفته می بینی که وقت تلف کردن به جز گرافیک هیچی نداره

  • Pouria13 گفت:

   شیش ساعت یا کمتر :laugh:

 • دوستان بتل ۱ ارزش خرید داره؟ برای من که فقط کمپین بازی میکنم ارزش تکرارش بالاست؟ شرمنده به خاطر اسپم

  • نه به هیچ وجه.
   شنیدم خیلی کوتاهه کسل کننده هم هست همش تو تانک و هواپیمایی

   • Rebel Snake گفت:

    ۱۰۰ در ۱۰۰ داره روی ps4 دوستم دیدم لذت بزدم یکی از شخصیتا به اندازهای خوبه که لایقه یه bf جدا هست من فقط یه قسمو بازی کردم ولی دو چیز دیدم که بد بود ۱٫ آلمانا ۲٫ بازی به قدری گرافیک که بی مات میشی و میکشنت … :wilt:
    به حرفه هیچکس سره این بازی گوش نکن و فقط بخرش :heh:

  • Mobin-Vip گفت:

   داداش‌تو‌‌فقط‌بخرش‌شاهکاره

 • :-(( هیچوقت نشد که بتونم این بازی رو آنلاین تجربه کنم
  البته خوب پولدار نبودم و کنسولمم ps3 بود و هک شده بود و در نتیجه یک ثانیه کانکت شدن با کنسول مساوی بود با به فنا رفتن :-((
  اما عجب گرافیکی داشت هنوزم که هنوزه وقتی یاد اون گرافیک میفتم به صورت 😮 درآمده مثل همیشه و شعر خودمو میخونم:
  بر همگان گر ز فلک شوت(مخفف شوتر) ببارد همه شب
  من بتل اندر بتل اندر بتل اندر بتلم 😀
  به هر حال آقای آقابابایی عزیز همگی ما گیمفاییا از اتفاقی که براتون افتاده متأسفیم و امیدواریم ما رو هم شریک غم خودتون بدونید 🙁 و در آخرم که ممنونیم که با وجود این اتفاق بازهم توی سایت هستید و ما رو از نوشته هاتون محروم نمیکنید
  فقط یه گله ای که دارم اینه که دیگه نقد بازی مستقلی دیده نمیشه تو سایت ازتون و آخرین نقدیم که در این باب خواندم مربوط است به همان دارکست دنجن که سه روز پیش دانلودش کردم و هنوز از مرحله ی دوم جلوتر نرفته ام و اگر این ارادتی که الان به شما دارم را نداشتم کلی هم ناسزا و نفرین…استغفرالله 😀 … به هر حال اگر می شود یک بازی مستقل قشنگ قشنگی چیزی نقد کنید ما هم از این الکی چرخیدن ها خلاص شویم 😀 :rose:

  • درود فراوان بر شما. خیلی خیلی ممنونم از لطف و محبتتون و همدردی شما. قطعا بهم ثابت شد که اینجا چه مسئولیتب دارم در قبال شما. واقعا هر کاری کنم باز هم کمه و ذره ای محبت شما جبران نمیشه. خیلی ارزشمند بود برام این حمایتاتون. من وظیفه مه که در خدمت شما باشم. انشالله راضی باشید ازم.
   از بازی دارکست دانجن خوشتون نمیاد؟؟؟ خیلی بازی زیباییه که. سخته خیلی ولی حتی همون طراحیش هم مافیه برای بازی. همه چیش خیلی خوبه. از چه نظر دوست نداشتین؟
   چشم حتما. خودتون میدونید که من می نویسم نقد مستقل ولی این ماه خیلی زیاد بود بازی و مجله هم در راهه براتون. بعد از این ماه حتما دوباره میذارم نقد بازی مستقل

   • 😀 نه من منظورم این نبود که بده اتفاقا خودم دو ساعت در روز میشینم پای بازی ولی خداییش همون هاردکور گیمرا باید انجامش بدن 😀 نقد بازیو که خوندم اصلا عاشقش شدم خود بازیو هم که انجام دادم بیشتر عاشقش شدم الانم معتادشم فقط تنها مشکلم اینه که اونقد سخته که از مرحله ی دو جلوتر نمیتونم برم 😀 جذابیت و مشکل اصلیم اینجاست که هر بار عوض میشه مرحله و یه جا نیست که آدم بخواد استراتژی بچینه 🙁 کلا باید بری و… به هر حال کم کم دارم یچیزایی یاد میگیرم و بیشتر از نصف مرحله رو میرم 😀 تا نقد بعدی که به امید خدا ماه بعده (و آرزومندم یه بازی آسونتر باشه) این بازی رو انجام میدم… 😀

 • :-(( هیچوقت نشد که بتونم این بازی رو آنلاین تجربه کنم
  البته خوب پولـدار نبودم و کنسولمـم ps3 بود و هـک شده بود و در نتیجه یک ثانیه کانکـت شدن با کنسول مساوی بود با به فنـا رفتن :-((
  اما عجب گرافیکی داشت هنوزم که هنوزه وقتی یاد اون گرافیک میفتم به صورت 😮 درآمده مثل همیشه و شعر خودمو میخونم:
  بر همگان گر ز فلـک شـوت(مخفـف شوتـر) بـبارد همه شـب
  من بتــل اندر بتــل اندر بتــل اندر بتــلم 😀
  به هر حال آقای آقابابایی عزیز همگی ما گیمفاییا از اتفاقی که براتون افتاده متأسـفیم و امیدواریم ما رو هم شریک غـم خودتون بدونید 🙁 و در آخرم که ممنونیم که با وجود این اتفاق بازهم توی سایت هستید و ما رو از نوشته هاتون مـحروم نمیکنید.
  فقط یه گلـه ای که دارم اینه که دیگه نقد بازی مستقلی دیده نمیشه تو سایت ازتون و آخرین نقدیم که در این بـاب خواندم مربوط است به همان دارکسـت دنجـن که سه روز پیش دانلودش کردم و هنوز از مرحله ی دوم جلوتر نرفته ام و اگر این ارادتی که الان به شما دارم را نداشتم کلی هم ناســزا و نفریــن…استـغفرالـله 😀 … به هر حال اگر می شود یک بازی مستقل قشنگ قشنگی چیزی نقد کنید ما هم از این الکی چرخیدن ها خلاص شویم 😀 :rose:

 • Hunter Dreams گفت:

  من با این سیستم میتونم بازیش کنم ؟!
  Cpu: Gt620
  VgA: 2Gig gt 440 Giga
  Ram : 8 Gig

  • Moriarty گفت:

   بله میشه اما با تنظیمات پایین و فریم کم.

 • عالی عالی عالی
  اگر کمپین رو فاکتور بگیریم یکی از ناب ترین تجربه های آنلاین چند سال اخیر رو ارائه میده که هنوزم که هنوزه لذت بخشه.
  گرافیک بازی هم بی نظیر بود…
  حتی بافت ها هم بافت داشتن!

 • Mohammad Ha گفت:

  این بازی رو همون موقع ها نقد کرده بودین، نقد قبلی از سایت حذف شده؟

 • ali fan bf گفت:

  اقای بابایی نقدتون عالی بود
  این بازی تنها مشکلش داستان و هوش مصنوعی بود وگرنه میتونست بازیه خیلی بشه و در bf1 مشکلاتش رفع شد و با یک داستان و گیم پلی و گرافیک عالی تونست به موفقیتش برسه
  اقای بابایی بازم تسلیت میگم والا وقتی خبرو شنیدم اینقدر شمارو دوست داشتم که بغضم ترکید و زدم به گریه(حتی میخواستم پ.خ بدم که بیام واسه مراسم ولی چون یه شهر دیگه هستم نشد)

 • واقعا دستتون درد نکنه آقای آقابابایی عزیز…ان شاء الله خداوند پدربزرگتون رو هم بیامرزه….من خودم چند وقت پیش عموم فوت شد الان درک میکنم که با چه حال سختی تو گیمفا کار میکنید..واقعا سپاس گذارم.به نظرتون بتل ۴ بین شوتر های امروزی ارزش خزید دازه؟

  • Moriarty گفت:

   هنوزم خیلی پلیر داره و حالا حالاها از کار نمیوفته.

 • مقاله ی بسیار عالی بود،مثل همیشه

  —————————————
  دوستان سایتی هست که نشون بده کدوم بازی شوتر،بیشترین تعداد پلیر آنلاین رو داره؟

  • Moriarty گفت:

   برای چه پلتفرمی ؟ اگر برای پی سی میگید که اول کانتر بعد تیم فورترس۲ بعد بتلفیلد .

   • ممنون
    به تفکیک پلتفرم،اگه سایتی هست که بشه به عوان یه منبع معتبر بهش اطمینان کرد،اگه هم فقط واسه PC باشه بازم مشکلی نیست

    • Moriarty گفت:

     به تفکیک پلتفرم که خبری ندارم. برای استیم میشه از Staem stats یا steamdb استفاده کرد(دومی برای هر بازی اما اولی فقط برای ۱۰۰تای برتر). برای بتلفیلد از bf1stats یا bf4stats یا Bfhstats یا … استفاده میکنن .

     • خیلی ممنونم از شما
      سپاس گزارم

 • ghost.007 گفت:

  انصافا اگر از حق هم نگذریم همیشه مولتیش قشنگ تر بود مولتی کالاف هم باحال بود ولی به قشنگیه بتل بنظرم نمیرسید.۶۴ نفر تو یک سرور، ۲ تا تیم ۳۲ نفره در برابر همدیگه بعلاوه کلی وسایل جنگی انصافا هرکی بشینه پاش معتادش میشه ولی بتل همیشه یک چیزی کم داشت اونم داستان بود بخش سینگل mw2 بقدری فوق العاده بود که مطمئنم بیش از ۱۰ بار شاید هم بیش از ۱۵ بار تمومش کردم و هیچ وقت هم خسته نمیشدم نمیدونم چرا ولی این تنها بازییه که اینهمه بار تمومش کردم و هیچ کالاف دیگه ای هم نتونست جاشو پر کنه

  • Mw2 شاهکاری نا تکرار شدنی

 • اولین بازیی که تو نسل هشت تجربه کردم همین بازی بود، واقعا مبهوت گرافیک بازی شدم اما داستانش خیلی سطحی بود اصلا خوشم نیومد، کلا بغیر از داستان گرافیک و گیم پلی بازی خیلی عالی بود
  قلم خوبی داری اقا سعید، ادامه بده
  منتظر نقد بتل ۱ و کالاف از خودت هستم ببینم کدوم یکیش اول ارزش خریدو داره

 • Nader13 گفت:

  چ جالب من این چار پنج خطه اوله هفته ی پیش داشتم تو گیمفا ب یکی توضیح میدادم حتی اسمه تیماییم ک بردم همینا بود میخواستم ب یکی این منظورو برسونم ک فن بازی همه جای دنیا تو همه رقابتا هست و نشونه ی بچگی نیست بلکه تعصب رو ی کمپانی نشونه ی بچگیه/ی فن اگه کمپانیه مورده علاقش اشتبا کنه و ی چیزه بد بده یا حس کنه سره هواداراشو گول مالیده سریع از کمپانیه مورده علاقش شاکی میشه و خواهانه حقش میشه ولی ی متعصب کمپانی مورد علاقش بدترین چیزم بده میگه به به حتی اگه خرو جای تک شاخ جا بزنه/ خوشحالم ک نظرم باعثه یاد اوریه ی سری چیزایی ک میدونستید شد

 • با تشکر از سعید خان آق بابایی یادآوری بسیار خوبی شد به این عنوان فوق العاده زیبا به خصوص در بخش چند نفره که البته خودم بعد از عرضه شدن Battlefield 1, هنوزم هر از گاهی Gol Magnum رو ورمیدارم و میرم تو Pearl Market و مپ فوق العاده ی Gulf Of Oman و سرگرم میشم اما جسارتا چند ایراد ادبی, فنی و … وارد هست به مقاله ی شما:
  ۱٫ شوترهای اول شخص نظامی چند نفره ثابت می کند و البته ابن جایگاه را مستحکم تر نیز می کند.
  نظر بنده این هست که اگر می نوشتید:
  شوترهای اول شخص نظامی چند نفره ثابت می کند و البته این جایگاه را نیز مستحکم تر می سازد.
  بهتر بود.
  ۲٫ ” کلت ” نام شرکتی هست که ( Colt’s Manufacturing Company ) اکه اشتباه نکنم قبل از جنگ جهانی اول تاسیس شده و از معروف ترین اسلحه هاش, M1911 هست که حتما دوستان از سری هیتمن باهاش آشنایی دارند. اسم اسلحه های کمری, ” پیستول ” هست. از معروف ترین و پر کاربرد ترین هاش همین Desert Eagle, M9, M1911 و P226 هست.
  ۳٫ Darcel Storm اشتباه هست اسم اون مپ Paracel Storm هست که صد البته اشراف دارید به این قضیه و اشتباه تایپی بوده.
  ۴٫ از قدرت تخریب پذیری صحبت کردید درست اما هر مپ فقط یک اتفاق خاص داره مثلا همیشه توی Siege Of Shanghai هتل آبجکت چارلی اگه اشتباه نکنم میریزه یا مثلا فقط توی Lancang Dam صد میشکه مثل Battlefield 1 که برای مثال فقط توی مپ Empire’s Edge مه میگیره.
  ۵٫ شما بیا برای من آبجکت های D و C رو تخریب کن من یه گیفت ۶۰ دلاری بهت میدم :rotfl:

  بازم ممنون از مقاله ی خاطره انگیزتون. موفق باشید.

  • Moriarty گفت:

   توی تمام مپا به جز تقریباً یکی یه Levolution که تخریب پذیری real-time غول پیکر داشته باشه هست. مثلاً سد رو میزنی از بین میبیری اونوقت تمام طبقه-های زیری رو آب پُر میکنه یا …. . تقریباً همه ساختمونا که در جریان بازی باشن هم تخریب میشن(تا حدودی یا کامل). اونایی که با پای خودت حتی نمیتونی روشون بری مثله بعضی ساختمونای شنگهای تخریب پذیری ندارن کُلاً. در مورد آبجکت D فلک شنگهای هم گفتی, شما وقتی میری طبقه پایین یه ستون هست که اگر بزنی یه راه خروج به بالا پیدا میکنی. C هم که خودش آسمون خراشه کلاً… خیلی از دیوارهای فلگ C لنسنگ هم قابل تخریب. اون مجسمس یا هر چیزی که وسط فلگ هست هم قابل تخریبه باز و در کنارش هم که سد بزرگ هست و اگر تخریب بشه :X-P: فلگ D هم اون ساختمونای درونیش کامل از بین میره :yes:

 • Ramsay گفت:

  تشکر بابت این نقد خوب اقا سعید اقابابایى.یکى از بهترین مولتى هایى هست ک ب شخصه تجربه کردم.درضمن تسلیت بابت فوت پدربزرگ گرامى.

 • ماه پیش تمومش کردم همه چی عالی بود بجز داستان که ضعیف بود به نظر من :yes: :yes:
  اقا سعید هم مثل همیشه عااااااااااااااااااااااااااالی :inlove:

 • mongi گفت:

  بدترین بخش تک نفره و بهترین چند نفره

 • ali.xbox گفت:

  سلام دوستان خواهشا داخل ایکس باکس وان اگر کسی باتل فیلد ۱ داره ایدی بده باهم تیم بزنیم

 • sina.h گفت:

  اقا سعید جوا ایمیل رو ندادید ها

 • sina.h گفت:

  اقا سعید جواب ایمیل رو ندادید ها

 • Behdad62 گفت:

  من سری بتلفیلد رو به کالاف بیشتر ترجیح میدم . ترخیب پذیری بازی علیه