25 سال با اسنیک!/تاریخچه سری بازیهای متال گیر به مناسبت تولد 25سالگی این بازی

PC ، PS3 ، Xbox 360 ، اخبار بازی ، مقالات ۸ شهریور ۱۳۹۱ - ۰۲:۴۸

سری بازی های متال گیر را میتوان به عنوان یکی از تاریخی ترین بازی ها شناخت.بازی هایی که داستانش بسیار زیبا و درگیر کننده و همانند فیلم های هالیوودی گنجایش همه چی را دارد.علاوه بر داستان وارد کردن سبک مخفی کاری در صنعت گیم هم از کار های مهم این بازی بود.
حالا که به تولد 25سالگی این سری بازی ها نزدیک شدیم بد نیست که نگاهی داشته باشیم به تاریخچه این سری.

Metal Gear


و درسال 1990برای کمودور64MSX2وNESاولین قسمت از این سری بازیها که در سال 1987 برای کنسول
منشر شد.این اولین بازی ساخته شده توسط نابغه ی صنعت گیم و بناینگذار این سری بازیها یعنی “هیدئو کوجیما”و اولین بازی منتشر شده توسط کمپانی بزرگ “کونامی”بود.
گرافیک بازی مثل تمامی بازی های قدیمی پیکسلی بود و دوربین آن از بالا نشان داده میشد.سبک بازی هم مخفی کاری و اولین بازی بود که از این سبک استفاده میکرد و نکته ی جالب بازی این است که شما میتوانستید با فرمانده خود در حین بازی از طریق سیستم رادیوی کدک صحبت کنید.
داستان بازی هم راجب به “گری فاکس”(نینجایی که در قسمت اول متال گیر سالید دیدید)است که راهی جزیره “اوتر هیون”میشود تا پرده از سلاح مخفی دشمن بردارد.(که همان متال گیر است)

Metal gear2:Solid Snake


MSX2قسمت دوم این بازی در سال 1990 به کارگردانی هیدئو کوجیما و انتشار کونامی و فقط برای کنسول منتشر شد.این بازی اولین حضور قهرمان اصلی این سری بازی ها یعنی “سالید اسنیک”بود.گرافیک بازی اگرچه مثل نسخه قبل پیکسلی بود ولی پیشفرت در آن دیده میشد.سبک بازی همچنان مخفی کاری و هوش مصنوعی پیشرفت بسیاری کرده بود.داستان بازی راجب به سالید اسنیک است که به جزیره اوتر هیون میرود تا هم گری فاکس را نجات دهد و هم متال گیر را نابود کند.در آخر اسنیک با پدر و استاد خود یعنی “رئیس بزرگ”که متال گیر را کنترل میکند مبارزه میکند و اورا به همراه آن نابود و با گری فاکس از جزیره میگریزند.

Metal Gear Solid

این بازی اولین قسمت از سری بازیهای متال گیر سالید است که در سال 1998 برای کنسول پلی استیشن1و کامپیوتر توسط کونامی و مایکروسافت منتشر شد.در واقع این بازی انقلابی در صنعت گیم ایجاد کرد که هیچ بازیی تاکنون چنین کاری را انجام نداده است.این بازی بنیانگذار دو سبک مخفی کاری و بازی های داستان محور است که در زمان عرضه اکثر مخاطبین را بر جای خود میخکوب کرد.
همینطور این بازی سیستم کاورینگ(پناه گیری)را وارد بازی های دیگر کرد.گرافیک بازی در سال عرضه بسیار زیبا و کارشده و بافت با کیفیت ساخته شده بودند.داستان بازی ادامه وقایع متال گیر 2:سالید اسنیک است.
اسنیک خود را بازنشسته کرده است و به کوهستان های آلاسکا برای آرامش پناه برده است.اما جزیره “شادو موزز”که در آن کمپانی “آرمز تک”که زیر نظر “فاکس هاند”بود توسط نیروی هایی به نام “فرزندان رئیس بزرگ”تسخیر شد.فرمانده اصلی این نیرو ها برادر ژنتیکی سالید یعنی”لیکوئید اسنیک”است.فرزندان رئیس بزرگ هدفشان این بود که کنترل سلاح مخفی فاکس هاند را بدست بگیرند و با آن هم فاکس هاند را نابود کنند و انتقام رئیس بزرگ را از سالید اسنیک بگیرند.این سلاح مخفی چیزی نیست جز متال گیر که توسط دکتر”هال امریش”(اتاکون)ساخته شده است.
در آخر سالید با نابودی متال کیر و کشته شدن لیکوئید اسنیک توسط ویروس “فاکس دای”به هدفش میرسد و در همین حین “آسلات”(از نیروی های فرزندان رئیس بزرگ)که دستش توسط گری فاکس قطع شده بود.جنازه ی لیکوئید را با خود میبرد تا دست آن را به بدن خودش پیوند بزند.
داستان بسیار زیبا،جذاب و درگیر کننده بود و همانند فیلم های سینمایی پیچش های فراوانی داشت.
متای این بازی 94 از 100بود.

Metal Gear Solid2:Sons Of Liberty

متال گیر سالید 2:فرزندان(پسران)آزادی در سال 2001 برای کنسولهای پلی استیشن 2 و ایکس باکس و در سال 2003 برای کامپیوتر منتشر شد.سبک بازی اکشن مخفی کاری داستان محور بود.
گرافیک بازی بسیار زیبا و هنری بود و در همان سال مورد تحسین قرار گرفت.داستان بعد از تمامی وقایع قسمت اول بود.اسنیک بعد از وقایع قسمت قبل راهی عملیات دیگری میشود که در یک کشتی است.
نیروی های ارتش آمریکا در حال پرده برداری از مدل جدید از متال گیر هستند.اسنیک با کمک اتاکون میتواند اطلاعاتی از این مدل جدید کسب کند که در این حین جاسوسان روسی به فرماندهی آسلات به کشتی حمله و پس از کشتن سربازان آمریکایی میخواهند متال گیر را بدزدند که اسنیک وارد میشود در همین حین دست آسلات شروع به لرزیدن میکند(چون متعلق به لیکوئید است)و ناگهان آسلات صدا و رفتارش همانند لیکوئید اسنیک میشود.اسنیک میفهمد که ژن های لیکوئید کم کم وارد بدن آسلات خواهند شد و کل بدن اورا فرا میگیرد.کشتی منفجر میشود ولی اسنیک زنده میماند و با کمک اتاکون فرار میکنند.وزارت دفاع آمریکا فکر میکند سالید اسنیک افسانه ای مرده است (در واقع نمرده و جنازه ای که پیدا شده جنازه ی لیکوئید بوده است)و برای ادامه ی عملیات و نابودی متال گیر شخصی به نام “رایدن”را میفرستند.داستان بازی به شدت درگیر کننده است و با مخاطب به قدری ارتباط برقرار میکند که وی همذات پنداری خاص و شدیدی با شخصیت اصلی بازی میکند(از مرگ خواهر اتاکون گرفته تا بی هویتی رایدن و جنگ او با سالیدوس اسنیک).متال گیر سالید 2 :فرزندان آزادی را میتوان دنباله ی بسیار موفقی از قسمت اول دانست که متای آن 96 از 100 شد.

Metal Gear Solid3:Snake Eater


متال گیر سالید 3:اسنیک ایتر(ترجمه ی این لغت میشود:نوش جان کننده ی مار!) درسال 2004 برای پلی استیشن2 منتشر شدو بازی المان های جدیدی در سبک مخفی کاری و همین طور گیم پلی این سری بازیها وارد کرد(استتار،مبارزات تن به تن،درجه اندازه گیری استقامت،شکار حیوانات،غدا خوردن و سیستم آسیب و درمان) گرافیک بازی فوق العاده و شاهکار بود و طراحی محیط مخصوصا جنگل ها بسیار طبیعی و تحسین برانگیز بود.
خط داستانی بازی قسمت های اول و دوم را رها میکند و میرود به دوران جنگ سرد و اوج جوانی جک(رئیس بزرگ) در سال 1962 جهان بین دو بلوک غرب و شرق تقسیم شد.همگی از ترس جنگ هسته ای به خود میلرزیدند.بعد از روز های سخت مذاکره بالاخره شوروی در قبول میکند که موشک های خود را از خاک کوبا بیرون بکشد.البته در این معامله یک شرط سری وجود داشت کع میتوانست کلا به این بحران پایان دهد.
“نیکلای سوکولوف”دانشمندی اهل شوروی که به غرب برده شده بود باید به شوروی بازمیگشت.آمریکا این پیشنهاد را قبول میکند اما میداند که شوروی میخواهد توسط سوکولوف به مقاصد خود ادامه دهد و سلاحی مرگبار برای کشتار جمعی بسازد.بالاخره سازمان اطلاعات آمریکا تصمیم میگیرد که نقشه ای برای بازپس گرفتن سوکولوف تدارک ببیند.این وظیفه به سازمان سری فاکس هاند واگزار شد که به محل پژوهش سوکولوف،واقع در دژ عظیمی در جنوب شوروی بفرستد.

طرز کار نیرو های فاکس هاند این چنین بود:فرستادن یک سرباز تنها و متخصص در هر زمینه(مبارزه تن به تن،سلاح گرم و…)به مرکز دشمن بفرستد و از دور اورا با رادیو کنترل و راهنمایی کنند.
24 آگوست،یک سرباز تنها از آسمان به سمت زمین فرود آمد،اسم رمز او “مار عریان” و نام کوچک او جک(رئیس بزرگ خودمان)بود.
ادامه و توضیح کامل داستان بازی واقعا از دست من خارج است و توانایی نوشته شدن را ندارد.(علتش گستردگی بیش از حد داستان زیبای بازی است)
داستان بازی اگرچه خیالی و ساخته ذهن نویسنده ی آن(نابغه کوجیما) بوده ولی از حداکثر توانایی بازی استفاده میشد که بازی واقع گرایانه باشد و در این امر نیز موفق میشود.
در واقع خط داستانی بازی مربوط به چگونه تبدیل شدن جک به رئیس بزرگ(بالاترین درجه در فاکس هاند و ارتش آمریکا)است.
بازتاب های این بازی بسیار جالب و خوب بود.
این بازی یک موفقیت تجاری بود و 3.96میلیون نسخه در سرتاسر جهان به فروش رساند،اگرچه این تعداد در مقایسه با نسخه دوم بازی که هفت میلیون نسخه به فروش رسانده کمتر است اما منتقدین شخصیت جدید بازی (مار عریان یا رئیس بزرگ)را مورد تحسین قرار دادند و متای این بازی 91 از 100 شد.

Metal Gear Solid PSP Series:Acid1&2,Portable OPS,Peace Walker


سری بازیهای متال گیر سالید بر روی کنسول دستی سونی یعنی “پی اس پی”عناوین درخشانی هم داشته است که همگی ادامه هایی است بر شماره ی سوم این سری بازیها و داستان جک پس از تبدیل شدن به رئیس بزرگ است.

Metal Gear Solid4:Guns Of Patriots


متال گیر سالید 4 :سلاح میهن پرستان را میتوان بهترین،زیباترین و جنجالی ترین قسمت از این سری بازیها نامید.این بازی که عنوانی انحصاری بر روی کنسول پلی استیشن3 بود در دو هفته اول انتشار خود در سال 2008 بیش از 3 میلیون فروخت.متال گیر سالید 4 تنها بازیی بود که از حداکثر حجم دیسک های بلوری استفاده کرد بطوری که بخش چند نفره ی آن بر روی شبکه “پلی استیشن نت ورک”قرار گرفت.
داستان بازی ادامه دهنده ی متال گیر سالید 2 در سال 2014 و پس از واقعه”بیگ شل”در متال گیر سالید 2 است.
ژن های لیکوئید که از طریق دستش که به بدن آسلات پیونده زده شده بود کاملا بدن اورا فرا گرفته است و آسلات تبدیل شده بود به “لیکوئید آسلات”یعنی قدرت نظامی آسلات به همراه شرارت لیکوئید.سالید اسنیک هم دیگر آن سالید اسنیک قدیم نیست و تبدیل شده به “اسنیک پیر”.موهایش کاملا سفید شده و دیگر توان راه رفتن ندارد اما او آماده ی آخرین مبارزه با برادرش است.

داستان این شماره به اوج خود میرسد و تمامی حقایق پشت پرده را فاش میکند.همین طور با عواطف مخاطب تا مرز افسردگی بازی میکند و یک زندگی را در قالب یک بازی نشان میدهد.
مراحل متال گیر سالید 4 از پنج بخش نسبتا طولانی تشکیل شده است که هر کدام در مناطق گوناگونی از جهان وجود دارد.
این مناطق شمال:خاور میانه،آمریکای جنوبی،اروپای شرقی،جزیره شادوموزز و در نهایت اوتر هیون میشوند.

متال گیرسالید4 در ابتدا پنج درجه ی سختی(سالید،معمولی ،لیکوئید ساده،رئیس بزرگ سخت،معمولی)را دارد اما بعد از اتمام بازی درجه ی سختی جدیدی با نام “مخصوص رئیس”برایتان باز خواهد شد که بازی را بسیار سخت و دشوار میکند.
متای این بازی 94 از 100 بود و نشان از یک بازی فوق العاده با گرافیک خیره کننده را میدهد.

Metal Gear Rising:Revengencمتال گیر طلوع:انتقام دوباره حسابش از بقیه ی متال گیر ها جداست. این بازی با نام تجاری Rising به صورت فرانچایزی منتشر خواهد شد و خط داستانی اکشن با محوریت شخصیت رایدن دنبال خواهد کرد.استودیوی پر افتخار پلاتینوم گیمز که سازنده عناوینی مطرح مانند ونکویش و بیونیتا را در کارنامه دارد اینبار سکان ساخت اکشنی ناب را در سری متال گیر برعهده گرفته و کوجیما پروداکشنز هم نظارت مستقیم بر روند ساخت بازی خواهند داشت
داستان بازی بعد از وقایع متال گیر سولید 4 روایت میشود.زمانی که ارتشی سایبری سعی در تسخیر دنیا دارد و شخصیت اصلی بازی،رایدن،با شمشیر برنده ی خود (که تمرکز اصلی بازی در برش اجسام است) از طرف سازمان سری امنیتی آمریکا برای از بین بردن این ارتش فرستاده میشود.
این بازی قرار است امسال برای ایکس باکس360،پلی استیشن 3 و کامپیوتر عرضه شود.
در ادامه سه تصویر زیبا از نسخه ی چهارم این بازی برای شما قرار داده ام:


.

 

12345678910(2 رای, میانگین آرا 10٫00 از 10 )
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید