ژانويه پروتکل IPv6 مي‌آيد

۲۷ آذر ۱۳۸۹ - ۲۱:۳۹

کارشناسان اعلام کردند از ماه ژانویه 2011 رایانه ها، سرورها و تمام دستگاههای متصل به اینترنت باید خود را پروتکل IPv6 سازگار کنند.
به دلیل رشد گسترده رایانه ها، تلفنهای همراه، کنسولهای بازی و نت بوکها از ماه فوریه “هاست” های متصل به شبکه دیگر قادر نخواهند بود آدرسهای IP جدید را میزبانی کنند و به همین علت از ماه ژانویه باید شروع به استفاده از پروتکل IPv6 کنند.


سازمان ثبت آدرسهای اینترنتی در حوزه آمریکای لاتین و دریای کارائیب (ARIN) اعلام کرد که از پایان ماه نوامبر تنها 73/2 درصد از کل آدرسهای موجود بر روی پروتکل IPv4 باقیمانده اند و بنابراین از ماه فوریه دیگر هیچ آدرس IP بر روی این پروتکل وجود نخواهد داشت.
به طور کلی، هر هاست متصل به شبکه برای خود یک آدرس IP دارد، اما اکنون تعداد بسیار کمی از آدرسهای IPv4 باقیمانده اند.
با مهاجرت آدرسها به پروتکل IPv6 امکان ایجاد آدرسهای جدید در حجم بسیار وسیعتر و گسترده تری به وجود خواهد آمد. ارائه دهندگان سرویسهای اینترنت وظیفه اصلی این مهاجرت به پروتکل جدید را به عهده دارند و بنابراین کاربران نهایی متوجه هیچ تغییری در خروجیهای مشاهده شده بر روی وب نمی شوند.
درحال حاضر، هر رایانه به صورت مجزا برای خود یک آدرس IP دارد. به این ترتیب امکان ردیابی تمام دستگاههایی که به اینترنت متصل می شوند وجود دارد.
هر آدرس IP از یک عدد 32 بیتی که به 4 گروه از اعداد اعشاری بین 0 تا 255 تقسیم می شوند تشکیل شده است.
این درحالی است که با ورود نسخه جدید IPv6 ، آدرس یک عدد 128 بیتی خواهد بود که به 8 گروه از اعداد با مبنای 16 با ارزشهای اعشاری بین 0 تا 65535 تقسیم می شود.
براساس گزارش وب نیوز، 10 سال قبل وسعت آدرسهای IPv4 در دسترس، 50 درصد بود اما امروز تنها 73/2 درصد از آن باقی مانده است.

منبع : آی تی ایران

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید