ترس در مغز استخوان/ برترین عناوین ترسناک که باید تجربه کنید

5 اردیبهشت 1395 - 09:02

” می‌خند؟! چرا می‌خند؟ تو الان باید بترسی! جان من بترس!”، خواهش می‌کنم! ببین این موجوده که از کمد پرید بیرون چه وحشتناکه! خیلی ترسناکه، قبول کن! اگر هم نیست به خاطر من بترس! “

این وضعیت اکثر (و نه همه) عناوین سبک وحشت در سال‌های اخیر بوده است. عناوینی که نه تنها بازیباز را نترسانده‌اند بلکه گاها اسباب خنده وی را نیز فراهم کرده‌اند و به هیچ وجه نتوانسته‌اند تا در سطح عناوین وحشت-بقای قدیمی ما را بترسانند. عناوینی هم که خوب و عالی بوده اند تقریبا همگی از نوع عناوین سبک وحشت بوده‌اند و نه وحشت-بقا. ترساندن در یک بازی که شما فقط و فقط یک چراغ قوه دارید خیلی راحت‌تر است از ترساندن بازیبازی مجهز به انواع اسلحه‌ها. یادش بخیر که با شات‌گان و آر پی چی در دست، از ترس ۳ متر از جا می‌پریدیم وقتی Nemesis لعنتی از پنجره می‌آمد داخل ولی در سال‌های اخیر شاید تنها بازی که موفق شده این نوع ترس را به ما هدیه دهد عنوان The Evil Within بوده است که آن هم دست‌پخت همان سازنده رزیدنت اویل‌های قدیم و پدر سبک وحشت بقا یعنی استاد شینجی میکامی است.

در دیگر بازی‌های موفق و خوب این سال‌ها شاهد یک شخصیت بی‌دفاع بوده ایم که تنها قادر به فرار کردن و قایم شدن بوده است. البته این نوع ترساندن هم هیچ‌گونه ایرادی ندارد و اتفاقا اگر عناوین خوبی در سبک وحشت ساخته شوند (که اتفاقا بازی‌های خوبی نیز داشته ایم) هم باز جای شکرش باقی است که لااقل اگر بازی‌های عالی زیادی در سبک وحشت-بقا نداریم، در ژانر وحشت عناوین خوبی برای تجربه کردن داریم. عناوینی مثل Outlast و …

میکامی الحق که استادی با این هیولایی که خلق کردی... نگاه کردن به او هنوز وحشت‌انگیز است

میکامی الحق که استادی با این هیولایی که خلق کردی… نگاه کردن به او هنوز وحشت‌انگیز است

یگذارید تا در ابتدا کمی در مورد کلیات سبک وحشت و همینطور وحشت بقا صحبت کنیم و اطلاعاتی هر چند اندک از این سبک‌ را با هم مرور کنیم. طی سال‌های زیادی که از آغاز به کار صنعت محبوب بازی‌های رایانه‌ای می‌گذرد، سبک‌های مختلفی در این حوزه خلق شده‌اند و هر یک به فراخور خود علاقمندان و طرفدارانی نیز پیدا کرده اند. حال برخی از این ژانرها محبوب‌تر و عامه‌پسندتر هستند مثل سبک شوتر اول شخص و یا طرفدارانی خاص و قشر مخاطب محدودتری دارند مانند نقش‌آفرینی‌های ژاپنی نوبتی و یا عناوینی تعاملی از قبیل Until Dawn و Heavy Rain.

یکی از ژانرهایی که تقریبا در حد وسط از نظر تعداد طرفداران قرار دارد و در واقع نه می‌شود آن را عامه‌پسند خطاب کرد و نه آن را در زمره سبک‌های با طرفداران محدود و خیلی خاص قرار داد، ژانر وحشت و همچنین وحشت-بقا است که از زمان گذشته تاکنون با عناوینی خیره‌کننده و فوق‌العاده که در این سبک منتشر شده اند، موفق شده است تا خود را به عنوان یکی از ژانرهای مرجع به بازیبازان بشناساند.

در این مقاله قصد دارم تا ۱۰ عدد از عناوین سبک وحشت که از نظر بنده برترین بازی‌های این ژانر هستند را برای شما عزیزان معرفی کنم و به بررسی مختصر چرایی قرار گرفتن این عناوین در لیست برترین‌ها بپردازیم. لازم به ذکر است عناوینی در این لیست قرار دارند که مربوط به فرنچایزهایی هستند که شایسته داشتن ۲ یا ۳ نماینده در این لیست هستند مانند Resident Evil و Silent Hill و Fatal Frame، ولی در این مطلب تنها یک بازی که به نوعی ترسناک‌تر از بقیه است به نمایندگی از آن فرنچایز حضور یافته است. همچنین عناوین این لیست بر اساس نظر شخصی بنده به ترتیب قرار گرفته اند و ممکن است که نظر هر شخص دیگری با این لیست متفاوت باشد. بسیار خوشحال کننده خواهد بود که از نظرات شما عزیزان نیز در مورد این لیست و ترتیب و عناوینی که شما در نظر دارید آگاه شوم و با هم در این مورد صحبت کنیم.

۱۰- Haunting Ground

The Hunting Ground

یکی از ترسناک‌ترین و استرس‌زا ترین فرنچایزها در بین عناوین سبک ترسناک، سری Clock Tower است که هر نسخه از آن واقعا نفس گیمر را بند می‌آورد. بازی Haunting Ground که یکی از عناوین فرعی و اسپین‌آف سری Clock Tower محسوب می‌شود در سال ۲۰۰۵ توسط کپکام برای کنسول افسانه‌ای پلی‌استیشن ۲ ساخته و منتشر شد و توانست بسیار مقبول واقع شود. شاید این بازی به اندازه عناوین اصلی سری ترسناک نبود ولی حس غربت و استرس وحشتناکی که داشت آن را به عقیده بنده در صدر عناوین این فرنچایز قرار می‌دهد و اگر آن را تجربه کرده باشید قطعا می‌دانید که این عنوان تا چه حد با اعصاب بازی‌باز بازی می‌کرد و از طرفی هم داستان و روایت آن به قدری فوق‌العاده بود که نمی‌توانستیم بازی را رها کنیم.

کپکام چنین بازی هایی می ساخت... بی نظیر

کپکام چنین بازی هایی می ساخت… بی نظیر

در Haunting Ground شما کنترل دختری جوان و زیبا به نام Fionna Belli را بر عهده داشتید که پس از بیهوشی در یک تصادف ماشین، خود را در سیاهچال‌های یک قصر می‌یابد و بایستی از آن‌جا فرار کند. برخلاف خیلی از عناوین این لیست، Haunting Ground زیاد از محیط و اتمسفر بسسیار تاریک یا خون و خشونت برای ایجاد حس ترس و نا امنی در بازی‌باز استفاده نمی‌کرد. در عوض، این بازی لحظه‌هایی از وحشت ناب و خالص را در قالب صحنه‌هایی که شما توسط ساکنان غیرعادی و عجیب و غریب قصر تعقیب می‌شوید، ایجاد می‌کرد. Fionna یک سگ نیز داشت که نامش Hewie بود و در بازی به وی کمک می‌کرد و می توانستید به وی دستوراتی بدهید. Fionna بایستی فرار می‌کرد و مخفی می‌شد تا از شر تعقیب‌کننده‌ها در امان بماند. هر چقدر که وی بیشتر می‌ترسید شما بیشتر کنترل او را از دست می دادید و فرار سخت‌تر می‌شد که این باعث می‌شد استرس بسیار زیادی به شما وارد شود.

۹- Slender

Slender هستم 21 ساله از تهران!

Slender هستم ۲۱ ساله از تهران!

برخی افراد عقیده دارند که با توجه به بسیار کوتاه بودن عنوان Slender نباید زیاد آن را به عنوان یک بازی در نظر گرفت و بیشتر یک تجربه تعاملی است، اما به عقیده من اینطور نیست. مهم نیست که بازی چه پلتفرمی دارد و چه مدت زمانی طول می‌کشد و …، مهم اینجاست که شما شخصیت درون ابن تجربه تعاملی را کنترل می‌کنید پس این یک بازی است و از آن گذشته وقتی پای ترس به میان می‌آید همین تجربه کوتاه کاری با شما می‌کند که از ترس زهره‌ترک شوید و این تنها نکته مهمی است که در یک بازی ترسناک اهمیت دارد.

نکند پشت دیوار باشد... استرس ندیدن بدتر از زمان دیدن است!

نکند پشت دیوار باشد… استرس ندیدن بدتر از ترس زمان دیدن است!

تمام این بحث‌های بازی بودن یا نبودن Slender، وقتی که صدای خوفناکی مثل صدای خزیدن Slender Man را در بازی می‌شنوید و صفحه نمایشتان کم‌کم شروع به پارازیتی شدن و بد نشان دادن تصاویر می‌کند،  همگی فراموش می‌شوند. در چنین لحظاتی متوجه می‌شوید که Slender Man به سرعت در حال نزدیک شدن به شماست و واقعا احساس می‌کنید که قلبتان می ‌خواهد از استرس از درون سینه بیرون بیاید و مگر این اوج هنر و خواسته یک بازی ترسناک نیست؟ اگر عاشق ترسیدن هستید در حق خودتان لطفی مرتکب شوید و این بازی را در محیطی بدون نور و با هدفون انجام دهید تا آن وقت متوجه شوید که آیا Slender بازی هست یا نه!

۸- Fatal Frame II

Fatal Frame II

Fatal Frame II

سری عناوین خوفناک و بسیار زیبای Fatal Frame نیز از آن دست عناوینی هستند که نمی‌شود لیستی از برترین عناوین ترسناک تاریخ بازی‌های رایانه‌ای منتشر شود و اثری از حداقل یک نسخه از این فرنچایز در آن نباشد. فرنچایزی که با ایده‌ای جذاب و ترسناک موفق شد تا در نسل ششم و بر روی کنسول پلی‌استیشن ۲ بازی‌بازان (مخصوصا من و برادرم را) را تا سرحد مرگ بترساند. در این لیست و به نمایندگی از این سری نسخه دوم را قرار داده‌ایم که به واقع یکی از ترسناک‌ترین بازی‌های تاریخ است، هر چند که نسخه سوم هم هیچ کم و کسری برای قرار گرفتن در این لیست نداشت.

یک فرنچایز فوق‌العاده زیبا و البته ترسناک...

یک فرنچایز فوق‌العاده زیبا و البته ترسناک…

نمی‌دانم چگونه است که وقتی معصومیت در مقابل تهدید و خطر قرار می‌گیرد بیشتر از حالت عادی ما را می‌ترساند. تم داستانی دختربچه‌هایی کوچک در یک روستای جن‌زده و مخوف که پر است از نیروهای ماوراء‌الطبیعه و روح‌های سرگردان، به نوعی نشان‌دهنده مظهر معصومیت است که توسط نیروهایی خارج از کنترل تهدید می شود. تنها دفاع این دختربچه‌ها در برابر ارواح فلش دوربینی است که تنها در فواصل نزدیک موثر واقع می‌شود و صحنه‌های هولناکی را خلق می‌کند.

شما کنترل دختری را در Fatal Frame II بر عهده دارید که تنها راه شکست دادن نیروهای تهدید کننده را در روبرو شدن و مقابله مستقیم با آن تهدیدات و در معرض آسیب قرار دادن و خطر کردن خود می‌داند. کاری که بازی بارها و بارها شما را در مقابله با هر دشمن مجبور به انجام آن می‌کند و بایستی همواره در بازی ریسک کنید و خطرکردن را به جان بخرید.

۷- Dead Space

Dead Space

Dead Space

استودیو ویسرال گیمز و کمپانی الکترونیک آرتز در سال ۲۰۰۸ عنوانی را ساخته و منتشر کردند که باعث شد علاقمندان و طرفداران سبک وحشت بقا بعد از مدت‌های طولانی رنج بردن از نبود یک بازی خوب در این سبک، با Dead Space دلی از عزا در بیاورند و غرق در وحشت و تلاش برای بقا شوند. Dead Space بازی بسیار خوش‌ساختی بود که شاید المان‌های موفق بسیاری از بازی‌ها را استفاده کرده بود اما نه تنها به بهترین شکل از آن‌ها استفاده کرده بود بلکه جتی در بخش‌هایی، از خود بازی الهام گرفته شده نیز بهتر عمل کرده بود. همراهی با ماجراهای آیزاک کلارک و سفینه ایشیمورا به قدری وهم‌انگیز و جذاب بود که بسیاری از افراد مانند بنده چندین و چند بار بازی را پشت سر هم بازی می‌کردند و انگار که لذت بازی ذره‌ای کم نمی‌شد.

جیغ‌های نکرومورف‌ها از خود آن‌ها هم ترسناک‌تر بود...

جیغ‌های نکرومورف‌ها از خود آن‌ها هم ترسناک‌تر بود…

علاوه بر فضاسازی عالی و بسیار مخوف بازی که باعث شده بود حتی در محیط خالی نیز استرس بگیرید، عامل دیگر و در حقیقت عامل اصلی ترس و وحشت در این بازی نکرومورف‌ها (دشمنان اصلی بازی ) بودند که به قدری طراحی عالی و فوق‌العاده‌ای داشتند (البته از نظر کریه و وحشتناک بودن) که زمانی که به سمت شما حرکت می‌کردند ناخود‌اگاه قلب شروع به تندتر زدن می‌کرد و حس وحشت و استرس بازی‌باز را فرا می‌گرفت. البته اصلا و ابدا لازم نبود که حتما آن‌ها را ببینید بلکه صداگذاری آن‌ها حتی از طراحیشان نیز بهتر بود و  بنده به شخصه بهترین صداگذاری موجودات ترسناک در عناوین سبک وحشت که تاکنون مشاهده کرده‌ و شنیده‌ام مربوط به همین بازی بوده است. صدای جیغ نکرومورف‌ها و مخصوصا برخی انواع آن‌ها به قدری خوفناک بود که مو بر تن بازی‌باز سیخ می‌کرد مخصوصا اگر با هدفون بازی می‌کردید. نسخه دوم این سری نیز به راحتی شایستگی دارد که در این لیست قرار بگیرد و اگر چیزی از نسخه اول بیشتر نداشته باشد کمتر هم ندارد ولی از آن‌جا که عرض کردم قصد کردیم از هر سری تنها یک بازی را قرار دهیم، نسخه اول را به دلیل آغاز کردن این فرنچایز خوفناک و قدرتمند، انتخاب کردیم. امیدوار هستیم که باز هم نسخه جدیدی از این سری را شاهد باشیم که کیفیت نسخه اول و دوم را داشته باشد و ترس را در تمام وجود ما نهادینه کند!

۶- Outlast

Outlast-Front-Cover-81758

Outlast

ایده گیر افتادن در یک تیمارستان روانی که شایعاتی مبنی بر انجام آزمایشات عجیب و غریب و خوفناک بر روی مریض‌های آن به بیرون درز کرده است، ترسناک و جذاب است و البته برای یک بازی با چنین ایده‌ای، مهم درست پیاده کردن ایده در قالب داستان و گیم‌پلی است و اگر چنین نباشد قوی‌ترین ایده‌ها هم ارزشی ندارند. در عمل سازندگان بازی Outlast یعنی استودیو مستقل Red Barrels موفق شده است تا به بهترین شکل ایده گفته شده را در قالب یک بازی سبک وحشت پیاده کند و یکی از برترین عناوین ترسناک را در تاریخ صنعت بازی‌های رایانه‌ای به مخاطبین هدیه دهد. هدیه‌ای فوق‌العاده ترسناک و مرموز و نفس‌گیر.

یکی از عناوینی که باید حتما بازی کنید... البته اگر نمی‌ترسید.

یکی از عناوینی که باید حتما بازی کنید… البته اگر نمی‌ترسید.

شما هیچ وسیله دفاعی ندارید، هیچ گزینه‌ای غیر از فرار و مخفی شدن از دست روانی‌ها و موجودات ساکن بیمارستان ندارید و به دفعات لحظات ترسناک و وحشت‌انگیزی در بازی برای شما اتفاق می‌افتد که نشان از پیمودن مسیر درست توسط سازندگان در خلق یک عنوان سبک وحشت دارند. با این که وقتی به اواخر بازی نزدیک می‌شویم Outlast کمی ره خود را گم می‌کند، ولی به هر حال یک عنوان فوق‌العاده عالی و ضروری برای کسانی است که می‌خواهند ترس معنی‌داری را در بازی تجربه کنند و البته بسته الحاقی این بازی یعنی Whistleblower از خود بازی نیز عملیات ترساندن شما را بهتر انجام می‌دهد. Outlast موفق شد طرفداران بسیار زیادی را برای خود دست و پا کند و این تعداد، مخصوصا با رایگان شدن یک ماهه این بازی برای کاربران پلی استیشن پلاس، بیشتر هم شد و خیلی از کسانی که نمی‌خواستند بازی را بخرند آن را تجربه کرده و سیفته این سری شدند. به همین دلیل اکنون بسیاری از بازی‌بازان منتظر انتشار نسخه دوم این سری در سال جاری میلادی (در پاییز) هستند تا مجددا در دل یک عنوان ترسناک قرار بگیرند و لذت ترسناک ببرند!

۵- Silent Hill 2

Silent Hill 2

Silent Hill 2

نسخه اول Silent Hill فرنچایزی بسیار زیبا و قدرتمند را بنا نهاد و نسخه دوم آن را به بهترین شکل تکمیل کرد و تبدیل به یکی از برترین عناوین تاریخ شد که تاکنون ساخته شده است. Silent Hill 2 به کنکاش در روح و روان پروتاگونیست بازی، James Sunderland می پردازد و این کار را به قدری عمیق و جذاب انجام می دهد که برای بازی های دیگر چنین کاری اغلب شبیه یک رویا به نظر می رسد.

من و کله هرمی... یهویی!

من و کله هرمی… یهویی!

در Silent Hill هیچ چیزی کاملا درست نیست، همه چیز مصنوعی به نظر می رسد و انگار که شما به همان دنیایی نگاه نمی کنید که بقیه افرادی که در آن هستند به آن نگاه می کنند. بعد از مدتی که این بازی را انجام می دهید این سوال برایتان پیش می آید که واقعا بزرگترین دشمن James Sunderland در بازی کیست؟ آیا شهر Silent Hill است؟ گناهان وی هستند و یا این خود شخصیت اصلی است که بزرگرتین دشمن خود محسوب می شود. ایجاد کردن این سوالات در ذهن بازیباز کاری است که از دست هر سارنده و هر عنوانی بر نمی آید و بازی Silent Hill 2 به بهترین شکل ممکن این کار را انجام می دهد و لحظاتی بسیار پر استرس و ترسناک و پر از حس تعلیق را برای ما رقم می زند. Konami هم آن زمان ها اینگونه بازی می ساخت نه مانند اکنون که Silent Hill مولتی پلیر می سازد!

۴- Resident Evil 2

Resident_Evil_2_by_Zonnex

درست است که نسخه اول رزیدنت اویل فرمول بی‌نظیر این سری را اختراع کرد و دنیای بازی را متحول کرد ولی واقعا نمی‌شود که از صداگذاری عجیب و غریب و افتضاح شخصیت‌های بازی گذشت که در جدی‌ترین لحظات ناگهان آدم رااز خنده منفجر می‌کردند! نسخه دوم شاید صداگذاری فوق العاده‌ای نداشته باشد ولی لااقل مانند نسخه اول نیست و بر سر راه ترساندن بازیبازان قرار نمی‌گیرد و کار خود را درست انجام می‌دهد. این نسخه از هر جهت عنوان اول را گسترش داد و در تمامی زمینه‌ها موفق عمل کرده بود. از تنظیمات بهتر گرفته تا صحنه‌های ترسناک و دلهره‌آور بیشتری که در این عنوان قرار داشتند، همه و همه باعث شدند تا Resident Evil 2 به یکی از شاهکارهای صنعت گیم و یکی از ترسناک‌ترین عناوین تاریخ بازی‌های رایانه‌ای تبدیل شود.

resident-evil-2-stars-office-screenshot-big

قبلا هر بازی که علامت کپکام داشت را چشم بسته می خریدیم… الان کمی تا قسمتی برعکس است!

چند صحنه در نسخه اول بسیار به یاد ماندنی بودند مثل بیرون پریدن سگ ها از پنجره، اما این صحنه در حالت نرمال بازی در راهرویی کاملا روشن اتفاق می افتد. اما در نسخه دوم بازی همین صحنه در حالتی بسیار بهتر و ترسناک تر در اتاقی که از فرط تاریکی چشم درست نمی‌بیند و شما مشغول سرو کله زدن با آیتم های کوله‌پشتی خود هستید اتفاق می‌افتد. این صحنه پریدن سگ ها از پنجره به بیرون به جرات برترین صحنه به اصطلاح Jump Sacare (صحنه ای که شما از ترس از جای خود بپرید) در تاریخ بازی‌هاست و تا مدت‌ها در خاطر شما می‌ماند و از بغل هر پنجره ای که رد می‌شوید استرس می‌گیرید. همین صحنه مثالی بارز از پیشرفت نسخه دوم در ترساندن بازی‌بازان نسبت به نسخه اصلی است و در واقع در این بازی تمامی المان‌های شگفت‌انگیزی که میکامی در نسخه اول خلق و آغاز کرده بود، با پیشرفت همراه شدند و به یک سطح بالاتر ارتقاء یافتند. قطعا نسخه اول و دئم و سوم و چهارم این سری محبوب شایستگی قرار داشتن در این لیست را دارند اما نسخه دوم را به نمایندگی از عناوین کلاسیک و ترسناک این فرنچایز در ابن لیست قرار دادیم. کاش کپکام باز هم بتواند یک عنوان با کیفیت آن روزها بسازد…

۳- P.T

P.T

P.T

P.T دمویی فوق‌العاده وحشتناک از یک عنوان با نام Silent Hills بود که بدون معرفی قبلی و بدون این که کسی برای آن آماده باشد در شبکه پلی‌استیشن قرار گرفت. توجهات وقتی بیشتر به این عنوان جلب شد که اعلام گردید آقای هیدئو کوجیمای افسانه‌ای و گیلرمو دل توروی مشهور کار ساخت آن را بر عهده دارند و نقش اول آن را نیز Norman Ridus، شخصیت محبوب داریل در سری The Walking Dead شبکه AMC ایفا می‌کرد.

پس از کلی خوشحالی و امیدی که در جامعه بازی‌بازان به جهت ساخت این بازی ایجاد شد ناگهان این دمو از شبکه پلی‌استیشن حذف شد و مشخص گردید که به لطف کونامی فلان فلان شده! و اختلاف این کمپانی با هیدئو کوجیما (که در نهایت به جدایی کوجیما انجامید)، به طور کلی این بازی کنسل و ساخت آن متوقف شد.

وای که چه می شد این بازی... لعنت بر تو کونامی...

وای که چه می شد این بازی… لعنت بر تو کونامی…

P.T (که دیگر قابل دانلود نیست) از آن دست بازی‌هایی بود (دمو) که به طرز نبوغ‌آمیزی ترس زیر پوستی را به شما القا می‌کرد و شما را از لحاظ روانی تحت تاثیر قرار می‌داد. ترس در این دمو از آن ترس‌هایی بود که بسیار بسیار در دنیای بازی‌های رایانه‌ای کم شده است و به همین خاطر هم همگان منتظر آن بودند. به پایان رساندن این دمو به دلیل تصادفی ایجاد شدن برخی اتفاقات کار سختی بود  بود. بعد از مدت زیادی که از حذف شدن این دمو می‌گذرد و مدت آن نیز نسبتا کوتاه بود، ولی هنوز که هنوز است بازی‌‌بازان در مورد آن و تئوری‌های مرتبط با پازل نهایی و مبهم این دموی فوق‌العاده صحبت می‌کنند، حتی بیشتر از یک بازی کامل.

هرچند P.T رفته است و احتمالا دیگر هیچ‌گاه خبری از آن نخواهد بود ولی این دمو و بازی که قرار بود در این چارچوب ساخته شود هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد  و عناوینی مثل Allison Road و Layers of Fear ما را به یاد آن و تاثیری که بر این صنعت داشت، خواهند انداخت.

۲- Amnesia: The Dark Descent

Amnesia: The Dark Descent

Amnesia: The Dark Descent

یکی از برترین و ترسناک ترین عناوین لاوکرفتی در چندین سال اخیر و البته در تمامی تاریخ عناوین سبک وحشت، بدون شک بازی زیبای Amnesia: The Dark Descent است که از المان‌های موفق برخی بازی‌های ترسناک دیگر استفاده کرده و آن ها را سطح جدیدی ارتقا داده بود. هیچ گاه تجربه بازی کردن این عنوان وحشتناک را فراموش نخواهم کرد که حتی با وجود این که با حضور برادرم این بازی را انجام می‌دادیم ۲ نفری بارها و بارها از جا می‌پریدیم و قلبمان بطور مداوم از استرس بسیار زیاد می‌تپید تا حدی که برادرم از خیر بازی کردن و تماشا کردن آن گذشت. بازی با هدفون در شب تبدیل به عنوانی می‌شود که تنها تعداد انگشت‌شماری بازی در دنیا، توانایی این سطح از ترساندن شما را دارا هستند.

از خوفناک ترین بازی های تاریخ...

از خوفناک ترین بازی های تاریخ…

شما در بازی کنترل مردی که دچار Amnesia است را برعهده دارید و بدون هیچ اطلاعات دیگری بازی را شروع می‌کنید. شما در یک عمارت بزرگ مانند قصر هستید و باید تلاش کنید چیزی را به خاطر بیاورید که به دلایلی از ذهنتان پاک شده است.

ماندن در فضاهای تاریک یا نگاه کردن در تاریکی سلامت عقلی شخصیت اصلی بازی را کاهش می‌دهد، در حالی که نور مجددا آن را بهبود خواهد بخشید. شما در این قصر تنها نیستید و پر است از هیولاها و موجودات خوفناک. برخلاف بسیاری بازی‌ها شما نمی‌توانید در این عنوان با هیولاها مبارزه کنید و تنها گزینه شما این است که در سایه‌ها و نقاط تاریک در گوشه و کنار مخفی شوید و امیدوار باشید که هیولاها شما را پیدا نکنند.

۱- Affected

hqdefault (1)

Affected

خودمانیم… این نوع از ترس دیگر واقعا دلهره‌آور و خوفناک است و گاهی می‌تواند برای برخی خطرناک نیز باشد. شاید عناوین ترسناک واقعیت مجازی در سطح و کیفیت عناوین بزرگ این سبک مانند Resident Evil و Silent Hill نباشند ولی از آن‌جایی که ترس را بسیار ملموس‌تر به ما منتقل می‌کنند، شاید از عناوین یاد شده نیز وحشتناک‌تر باشند. در واقع در این عناوین شما شاهد این نیستید که شخص دیگری در یک محیط و طبق یک داستان ترسناک وحشت می‌کند بلکه خود شما آن شخص هستید که در آن محیط و داستان ترسناک قرار گرفته و می‌ترسد، آن هم با هدست واقعیت مجازی که این ترس را چندین برابر می‌کند.

Affected یک عنوان ترسناک اول شخص است انحصارا برای واقعیت مجازی ساخته شده است و کسانی که آن را تجربه کرده‌اند همگی به اتفاق اذعان داشته‌اند که این بازی ترسناک‌ترین تجربه‌ای است که ممکن است داشته باشید. این بازی یک شبیه ساز راه رفتن است با صحنه‌هایی وحشتناک ناشی از ترس‌های ناگهانی و ایجاد حس وحشت و ناامنی شدید از آن‌چه که ممکن است در کمین شما باشد. در این بازی ۳ محیط برای وارد شدن به آن‌ها در اختیار شماست که شامل یک کارناوال، یک عمارت جن‌زده و یک بیمارستان (بهترین انتخاب ها برای یک بازی ترسناک).

فرقی ندارد که شما کدام را انتخاب خواهید کرد زیرا بر‌آیند قضیه ثابت است: شما خیس عرق می‌شوید، می‌پرید و جیغ می‌زنید در حالی که اجسام جابجا شده و صداهایی خوفناک در گوشتان طنین‌انداز می‌شوند و حتی موجوداتی فوق‌العاده مخوف به سمت شما حمله می‌کنند و روی شما می‌پرند.

hqdefault

واقعا این سبک بازی های ترسناک برای هر کسی مناسب نیست…

در حال حاضر بازی Affected از طریق برنامه Ocolus Sharing به طور رایگان قابل دانلود است و هر کسی که یک هدست سازگار با آن در اختیار دارد باید بدون شک این عنوان را تجربه کند، البته اگر فکر نمی‌کنید برایتان خطرناک است. Affected از آن عناوینی است که قطعا و به یقین به ما ثابت می‌کند که جایگاه واقعیت مجازی در عناوین آینده، به خصوص سبک ترسناک بسیار بااهمیت خواهد بود.

باز هم خدمتتان عرض می کنم که دلیل قرار گرفتن این عنوان در جایگاه نخست، کیفیت بالای داستانی و گرافیک و… نیست بلکه نوع ترس خاص آن و بسیار باورپذیرتر و واقعی تر بودن آن است که این بازی را در جایگاه نخست قرار داده است. قطعا هر چقدر هم عناوینی مثل Amnesia و … ترسناک باشند، نمی توانند حسی شبیه به ترسی که مثلا خود شما در یک راهرو با یک موجود مخوف روبرو شوید را منتقل کنند، کاری که واقعیت مجازی قادر به انجام آن است و چیزی مثل ترس واقعی را به ما منتقل می کند.

 

 

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • سلام مثل همیشه عالی بود. فقط اقا سعید برای همکاری در بخش مقاله نویسی چجوری باید با شما هماهنگ کنم ؟

  • سلام امیر جان. مرسی.
   والا در حال حاضر تا برگزاری یک فراخوان ورودی به تیم نداریم ولی به زودی و احتمالا برای خرداد شاید نیرویی رو جذب کنیم. شما توی انجمن برای من یه نمونه کار بفرست تا بخونم.

   • اقا سعید یه سوال دیگه. میخوام مافیا 3 رو پیش خرید کنم بهترین سایت چیه ؟ الان خودتون از کجا میخرید بازی ها رو ؟ واسه PC

    • امیر جان من فقط بازی پلی استیشن 4 می خرم و در مورد خرید بازی پی سی اصلا اطلاعی ندارم. البته امیر جان الان طوری هست که فروشگاه هایی که نماد اعتماد الکترونیک دارن قابل اعتماد هستن و میشه بهشون اعتماد کرد.

     • باشه مرسی.
      فقط براتون نمونه کار رو از انجمن فرستادم.

     • Dr Emmerich گفت:

      قبلا هر بازی که علامت کپکام داشت را چشم بسته می خریدیم… الان کمی تا قسمتی برعکس است!
      فقط گیمرایه قدیمی و نسل 6 . 5 این جمله رو میفهمن یاد بهترین بازیا بخیر.
      اقا سعید اونیموشا یادت میاد. ؟؟؟ نسخه اول حال و هوای ترسناکی داشت. یا کلاک تاور.
      واقعا ممنون بابت مقاله .
      تو این چند وقته همش شما داری خاطرات زنده میکنی :-)) واقعا خسته نباشید

      • دقیقا درسته بهراد جان. واقعا کپکام یه الگو بود واسه همه.
       اقا اونیموشا رو که نگو. 3 نسخه از بازی واقعا بی نظیر بودن. نسخه سوم که با ژان رنو بود که فوق العاده بود. اون کات سین بازی که سامانوسکه می رفت روی اون سفینه ای که داشت پرواز می کرد انقدر کیفیتش بالا بود که یادمه به مامانم اینا می گفتم بیاین این رو ببینین چقدر قشنگه!!!!!!
       یادش بخیر.دورانی بود.
       اختیار دارید. تظر لطفتونه. باعث افتخار بنده اس.

      • Dr Emmerich گفت:

       سعید جان یادمه وقتی اون دمورو نگاه میکردیم پدر و مادرم نمیتونستن تشخیص بدن که بازیه یا فیلم . بهترین دمویه عمرمه.
       هنوزم وقتی اونیموشا بازی میکنم انقدر سطح معماها بالا و پیچیدست که یادم میره . چیکار کنم . دوست دارم تویه این نسل یا ریمسترشو یا نسخه ی جدیدشو ببینم . 10 ساله منو برادرم چشم به راه یه نسخه جدیدیم

      • Dr Emmerich گفت:

       منم موندم . اگه اخبار قدیمیو که تو مجلات مینوشت یادت باشه اونیموشا 2 . 3 هر کدوم زمان خودشون فروش خیلی خوبی داشتن. نه تنها تو کشور خودش . بلکه تو اروپا و امریکا هم طرفدار زیادی داشت. و داره…
       اونقد پرطرفدار بود که تو نسخه 3 ستاره ی فرانسوی و هالیوودی ژان رنو نقش داشت . که شما هم بالا اشاره کردید.
       از معدود بازیایه خالص ژاپنیه که انقدر طرفدار داره. ….
       …………………………………………………………………
       ازه اون خبرو خوندم همینجا و کلی هم خوشحال شدم امیدوارم که معرفی بشه :blush:

     • mahdi.gamer77 گفت:

      عالی اقا سعید…ادم از مقاله های شما لذت میبره…مرسی
      ……………………………………
      the evil within هم بنظر من البته جالب بود..دهم حالا میشد باشه….outlast رو که واجبه تجربه کنم…دوستان خیلی تعریف میکننن….حیف..حیف که این سبک چند سالیه افت فوقالعاده شدیدی کرده و فقط شده زامبی محور که اصلا هم ترسناک نیستن…

   • halo 5 گفت:

    تو بیا برو تو همون نارسیس سخنوری کن.اینجا چرت و پرتات رو ننویس سعیدچی

   • big heart گفت:

    دقیقا چرا بعضی ها به حرف های اقای بابایی وامیر که سوال می پرسد بیخود منفی می دهند؟

  • Mr_X گفت:

   سلام سعید جان
   مقالتون مثل همیشه عالی بود دوباره یاد خاطرات باحال قدیم افتادم تازه هوس کردم یه بار دیگه outlast بزنم
   فقط خواستم بدونم بازی manhunt جز بازی های ترسناک به حساب نمیاد؟
   من که با نسخه ی اولش خیلی حال کردم و خیلی هم ترسیدم : دی

  • Auditore گفت:

   دوستان بیاین یه طومار تو چنج.org بسازیم برای زیر نویس فارسی انچارتد اقا یکی اینو حرکتو بزنه دیگه ، بعد لینکو بفرسته برای گیمفا گیمفا بذاره تو سایت بازدید زیاد میشه جمع شیم رای بدیم بلکه ناتی داگ اینکارو بکنه ، چون واقعا کار سختی برای ناتی داگ نیست یه مترجم مسلط فقط میخوان که اونم براشون کاری نداره ، یکی این لینک طومارو درست کنه بفرسته برا گیمفا. اگه بشه عالی میشه (اینو کپی کنید تو نظرای اول پست های پربازدید دیگه هم بذارید بلکه فرجی شه :yes: )

 • Alirreza gamer گفت:

  ممنون آقاي باباي راستي تعريف outlast رو از دوستان شنيدم قابل تحمل هست چون من زياد بازي ترسناك بازي نكردم

 • اقا سعید واقعا عالی بود مگه میشه گیمر باشی و استارز های نمسیس رو فراموش کنی مگه میشه clock tower و فرار و پاشیدن اب و رزیدنت اویل و اون معما ها و محیط های ترسناک رو فراموش کنیم البته این نکته رو بگم متاسفانه بازی های الان ایده ای برای ترسوندن ندارن البته اویل ویتین واقعا خوب بود امیدوارم outlast2 یه حالی بهمون بده :yes:

 • head of demon گفت:

  تشکر از مقاله فوق العادتون
  به نظرم کنسول ps1 و ps2 اوج غنی بودن از لحاظ بازی های ترسناک بودن
  Biohazard,fatal frame,siren,silent hills,clock tower همگی نه 2 بازی بلکه 2 یا 3 عنوان ترسناک بودن
  نسل قبل که ترسناکترین بازی که تموم کردم dead space1 بود، ( اونموقع 11 سالم بود و با صلوات مراحلو رد میکردم 😀
  و بازی condmen & conquer 2

 • Amin گفت:

  من بیشتر از همه با outlast حال کردم و به شدت منتظر نسخه دومشم 😎 :yes:

 • سعید جان فوق العاده بود… بازی های انتخابی عالی بودند فقط این بازی آخر رو من اصلا نشنیده بودم اسمش رو… به نظر من قسمت دوم dead space هم با شایستگی میتونست در این فهرست باشه…
  یک نکته هم کاملا مشخصه و اینه که بازی های این فهرست بیشترشون ژاپنی هستند که باز هم هوش و توانایی‌شون نشون داده میشه
  یک نکته که خودت هم به اون اشاره کردی این بود که کپکام چقدر خوب بود اونموقع… یعنی اصلا بازی بد نمیساخت.. همون Hunting Ground که مثلا یکی از بازی‌های نه چندان غول کپکامه خودش کلی میارزه به بازی‌های الان کپکام

 • Mr Hill93 گفت:

  مقاله فوق العاده بود خسته نباشید اقای اقا بابایی
  مخصوصا طنزی که به کار میبرید فوق العادس و ادم و ترغیب به خوندن مقاله تا انتها میکنه

 • اى واى :sweat:
  ممنون بابت مقاله :sweat: :yes: :sweat:

 • mohamadp88 گفت:

  ی مقاله فوق العاده دیگه از اقای بابایی عزیز :yes: حس ترس دیگه تو هیچ عنوانی دیده نمیشه حداقل واسه من اینجوریه.. فقط شده هیجان زیاد. همین و بس. فقط p.t میتونست دوباره این سبک زنده کنه :-(( لعنت بر کونامی :no: :no: :no:

 • Farshidmc گفت:

  به نظرم Resident Evil 1 و 2 و 3 (هر 3تاشون خوب بود)
  البته نسخه یک روی PS4 خیلی خوب بود (منظورتون حتما نسخه اولیه هست که من یک انقدر گرافیک بدی داشت نتونستم رو PS1 برم)
  من بیشتر از 3 (Nemesis) میترسیدم
  ممنون بابته مقالتون
  امیدوارم RE دوباره به ریشه هاش برگرده 😥

 • کراش رانندگی+بلاد بورن+گیرز۴ = موسیو پوارو گفت:

  ایا من رزیدنت اویل ۷ را بازی خواهم کرد در سه سال اینده ? جواب : بله

 • alone ahmad گفت:

  فکر کن بحث بازی ترسناک باشه… اونم کلاسیکش و تنها در تاریکی توش نباشه…. 😐 😐 😐 😐 😐 😐 😐 😐 😐 😐 😐 😐
  صرفا جهت اطلاع ریدنت اویل های میکامی …. تپه خاموش…و بیشتر بازی ها از تنها در تاریکی الهام گرفتند…
  صرفا جهت اطلاع تنها در تاریکی پدر سبک بازی ترسناک /:
  در کل مقاله جالبی بود من با تک تک این بازی ها بدجور خاطره دارم ….

  • احمد جان صرفا جهت اطلاع این لیست سلیقه بنده هست و وقتی پای سلیقه میاد وسط مقیاسی برای سنجش صحیح یا غلط بودن این لیست وجود نداره. قطعا عنوان تنها در تاریکی هم بسیار بسیار عالی هستش ولی من هیچ وقت ب اندازه اویل یا سایلنت هیل نتونستم باها ارتباط برقرار کنم.
   تشکر از نظرتون. خوشحال شدم که نظر شما رو در این مورد فهمیدم.

   • alone ahmad گفت:

    عزیز من اگه قرار باشه هر کی با سلیقه خودش جلو بره که نمیشه… هر کسی .. هر چی میخواد انجام بده و هر کاری کنه باید استاندارد های رو در نظر بگیره … :sweat: حالا ارتباط برقرار نکردن شما با این بازی واقعا دلیلی میشه که میزان سنجش غلط بودن یا درست بودن یک معیار رو تایین کنه؟!

 • Fight Club گفت:

  اقا سعید خسته نباشی … عالی بود
  اخ چقدر من درگیر این Haunting Ground شدم… واقعا زیبا بود مخصوصا دختزه!
  جای عناوینی مثل siren و alone in the dark در لیست خالیه…. جای Silent Hill 1 هم خالیه زمان خودش طوفانی به پاکرد… به هر حال لذتی بردیم از مقاله خسته نباشی دلاور

  • تشکر از شما فرزام جان. لطف دارید.
   در مورد هانتینگ گراند کاملا درست می فرمایید.
   والا من با توجه به تجربیاتی که از بازی های ترسناک داشتم توی زندگیم این عناوین رو بیشتر ازشون لذت بردم. قطعا 2 عنوانی که شما فرمودی هم کاملا شایسته هستند. راستش از هر فرنچایز بیشتر از یه بازی توی لیست نخواستم که بذارم و البته توی مقاله هم گفتم.
   باز هم ازت متشکرم. خوبه که ادم یه حرفی رو با ادب و احترام بزنه نه با یه لحن طلبکارانه. شما هم نظرت رو مطرح کردی و یه نفر دیگه هم نظرش رو مطرح کرد ولی احترام و نوع نوشتن شما طوریه که ادم رو به صحبت کردن ترغیب می کنه ولی با برخی دیگه از دوستان فق باید بحث رو تموم کرد.

   • Fight Club گفت:

    سعید جان عزیز من… به نظرم شما این راه رو ادامه بده با قدرت هم ادامه بده …. کسی میبینی داره انتقاد میکنه یه نفر میبینی داره تخریب میکنه! اون بحثش جداست… اون به شعور فرد میگرده که به خاطر یه بازی مورد علاقش کل مقاله رو زیر سوال میبره! الفبای مقاله نویسی سلیقه هست… سلیقه نویسنده هست که مقاله رو زیبا میکنه
    همیشه تو این سایت گفتم برین خدا رو شکر کنین نویسنده ای مثل شما دارن … تعریف الکی نمی کنم واقعیته… شما هم سعید جان به کارت با قدرت ادامه بده…. خودتم ناراحت نکن مقالت عالی بود

    • فرزام جان شما و همه کاربرای گ گیمفا که توی مقالات من میان لطف می کنن و نظر می دن باعث دلگرمیه من هستید و برای شما کار میکنم. لااقل می دونم کسانی مثل شما هستند که می دونن قالب مقالات مخصوصا اینجور مقالات کهبیشتر حالت سرگرمی دارن بر اساس سلیقه نویسنده هست در همه جای دنیا. همین که می دونم شما و خیلی های دیگه به این موضوع واقف هستید کافیه و مطمئن باشید که به احترام شماها هر بی احترامی هم که بهم بشه هیچ گاه حرف نامربوط و زشتی از من نخواهید شنید و البته باز هم به خاطر شماها هیچ گاه روند نوشتن مقالات رو اونجوری که شما دوست دارید قطع نخواهم کرد و مسیر رو برای سربلندی گیمفا و کسب رضایت شما عزیزان ادامه خواهم داد.
     تشکر می کنم ازت فرزام عزیز. موضوع تنها عالی بودن مقاله نیست. قطعا هر مقاله ای ایراداتی داره ولی مهم ادبیات و نوع حرف زدنه که دیگه از برخی نظرات مشخصه. پاک کردن یه نظر راحت ترین کاره ولی دور از قانون نظرات آزاد و بیان عقایده گر این که حرف زشت و در حد خود فرد باشه. بهتره برخی جمله ها باشن تا افرادی بهتر خودشون رو نشون بدن.

     • alone ahmad گفت:

      “حرف زشت و در حد خود فرد باشه. بهتره برخی جمله ها باشن تا افرادی بهتر خودشون رو نشون بدن”
      دوست عزیز خودت داری گند میزنی به همه چیز… الان این چه حرفی میزنی؟؟؟
      یک انتقاد کوچک این کارا رو لازم داشت؟؟؟/
      مگه الان سونی کنسول جدید معرفی کرده چون به سلیقش هست کسی بهش اعتزاض نمیکنه؟؟؟؟؟
      یکی نیست بگه خودت بند تا کسی شروع نکنه…. عزیز من مگه من چی گفتم این چوری نیش میپرونی؟؟؟؟
      اینا ارزش خرد شدن رو داره؟؟؟
      تو هر کامنت داری ما رو خورد مینی بعد هم انتظار داری جواب نگیری؟؟؟؟؟؟
      اخه این چه قانونیه؟؟؟؟؟؟

      • بحث اعتراض نیست. بحث نوع حرف زدنه.
       چند نظر قبلیت و جمله ای که اولش بهم گفتی رو بخون. خجالت اور و تهوع اوره واقعا. منظور من این جمله اس که بهتره باشه تا بقیه ادب رو ببینن. این جمله به نظر خودت چی رو نشون میده؟ من حرفی زدم که جوابم این باشه؟ 4 نفر دیگه هم گفتن فلان بازی و … باشه منم گفتم بله درسته چون سلیقه شونه. ولی شما حق نداری به من بگی سلیقه م غلطه یا درست. سلیقه تو برای خودت درسته و سلیقه من برای خودم. این وسط استاندارد سازی نکن برای خودت که چون شما می گی فلان بازی مادره یا پدر. از نظر من اینطور نیست.
       پس این رو متوجه باش که ادمها با نظرات مختلف با هم حرف می زنن ولی نمی گن من درست میگم و …. یا با یه لحن طلبکارانه بگن انی که من میگم استاندارده. من که پاسخ حرف های زشت شما رو ندادم ولی این رو بدون که این نوع حرف زدن درست نیست.

      • alone ahmad گفت:

       یعنی الان شما مطمئنی در جواب های غیرمستقیم خودت حرف زشت و تهوع اور نزدی؟
       اینه کامنت اوله من:

       “فکر کن بحث بازی ترسناک باشه… اونم کلاسیکش و تنها در تاریکی توش نباشه…. Neutral Neutral Neutral Neutral Neutral Neutral Neutral Neutral Neutral Neutral Neutral Neutral
       صرفا جهت اطلاع ریدنت اویل های میکامی …. تپه خاموش…و بیشتر بازی ها از تنها در تاریکی الهام گرفتند…
       صرفا جهت اطلاع تنها در تاریکی پدر سبک بازی ترسناک /:
       در کل مقاله جالبی بود من با تک تک این بازی ها بدجور خاطره دارم ….”
       دقیقا چه حرف زشت و تهوع اوری توش دیدی؟؟؟ این رو شما توهین در نظر میگیری کامنت های اون دوست که حرف از بیشوری شخص بی ادبی و بی بلوغی میزنه چی میشه؟؟؟ اون داره یک شخص رو خرد میکنه در حالی که من دارم از مقاله انتقاد میکنم… در کل این اخرین باری بود تو پست های شما نظر میدم… اگه ناراحت شدی به بزرگی خودت ببخش.

       • خودت رو به اون راه می زنی دوست عزیز؟

        “مارو باش پای کی خالی شدیم…. کلفتی مارو باش…LOL” لابد تو ننوشتی این رو! به چه حقی همچین چیزی به من میگی؟
        همین یه جمله زشت و زننده کافیه واسه من. والبته کامنتی که اینقدر زشت بود که پاک کردم (لاید میگی ننوشته بودی مادر به عزا و ……..)
        دیگه بحث رو ادامه نده و خود رو موجه جلوه نده. اگه تو رو هم نشناسن لااقل من رو میشناسن که تا به حال یه کلمه حرف زشت و فحش و… کسی نشنیده ازم. لطفا این بحث رو تموم کن دیگه. نظر هم اگر بدی بعدا باعث خوشحالیه منه همونطور که تا الان همیشه نظر دادی توی مقالات مختلف و با هم صحبت کردیم. تعصبت روی یه بازی نذار که چشمات رو ببنده. نظر امروزت با همیشه فرق داشت و دیدی که تا کجا پیش رفتی.

      • alone ahmad گفت:

       اگه بحث حرف زدنه شما در جواب Fight Club چرا من بی ادب خطلا ب کردی؟؟؟؟ شما هم سعی کن اگه جواب میدی مستیم به خودم بده نه این که با پشت پر دستت واسه توهین پر بشه.. مثل اون شخص که خدا عالم میشناسنش.
       در ضمن اون دو کامنت رو هم در جواب Fight Club گفتام که با بی شرمی تمام داشت توهین میکرد.

     • Fight Club گفت:

      حرفت کاملا درسته سعید جان … نظراتو اصلا پاک نکن تا ملت افراد رو بشناسن..

      • alone ahmad گفت:

       دوست عزیز من از روز تولد گیمفا اینجا بودم قبل از قبل اون که همه برن.
       همه هم منو میشناسن… شما برو گند کاری های خودت برای همه روشن شده رو بپوشون. که فهت هشت بار به منطقی تریین کاربر گیمفا رامین توهین کردی حالا از این حرف از بی شعوری برای من میزنی.

      • Fight Club گفت:

       منم از تولد گیمفا اینجا بودم چرا شما رو ندیدم؟ همیشه گفتم الانم میگم اگه یه نفر باشه بهش توهین کرده باشم و هنوزم اگه بخواد تخریب بکنه بهش توهین میکنم اون فقط رامینه …. اگه برای شما رامین منطقی تریین کاربر گیمفا هست که دیگه هیچ…. منو ایشون با هم یه سری مشکلات داریم که بین خودمونه … به شما چه ارتباطی داره؟ شما میگی گند کاری ؟ یه لینک بده گندکاریمو ببینم
       شما پایین تر به پدر و مادر من توهین کردی؟ گند کاری از این بزرگتر؟ چون بهت گفتیم مودب باش؟
       اگه از تولد گیمفا اینجا عضوی که دیگه واویلا به شعورت که خیلی راحت به مادر یه نفر توهین میکنی…

      • Dr Emmerich گفت:

       من هم اقا سعید رو میشناسم هم دوست منطقیمون fight club و میدونم که انقدری درکشون بالاست که توهین به کسی نکنن.
       الون احمد. واقعا نوع حرف زدنت اشتباهه و میخایی با بحث الکی پست و مقاله رو خراب بکنی. من 4 ساله گیمفا مطالب میخونم و میبینم تویه این 4 سال کی درست حرف میزنه و کی…… و دقیقا هر پستی که شما صحبت کردی اون نوع گویش طلبکارانه توش هست . همه هم میدونن .

      • alone ahmad گفت:

       به تو ربطی نداره چجوری حرف میزنم 😐 😐 😐
       دیگه هر چی هیچ نمیگم دارین گندشو در میارین… الان تو حرف اینا فهمیدین کی منطقیه کی نیست؟؟؟؟ سرت تو لاک خودت باشه و تو کار هیچ کسم دخلات نکن.

   • alone ahmad گفت:

    مارو باش پای کی خالی شدیم…. کلفتی مارو باش…LOL
    دوست عزیز کسی از مقاله ایراد نگرفت… کسی توهین نکرد… بلک یکم سطح درک بالا ببر و انتقادو بپذیر… ببین هر عملی عکس العملی داره شما هر کاری کنی هر چی انجام بدی باید در چهار چوب منطق و و استاندارد ها باشه… استاندار ها با سلیقه فرق داره… تو این زمونه بی ادبی شما هم نیمخواد حرف از ادب برای من بزنی…

    • Fight Club گفت:

     اقای کلفت…. یه خورده ادبه رعایت کن و لحن و نوشتنتو عوض کن….
     عزیزم این انتقاد نیست … به این میگن تخریب… چون بازی مورد علاقه شما تو لیست نیست این مقاله در چهارچوب استانداردها نیست؟ عجب

     • alone ahmad گفت:

      خداوکیلی هر کی حرف میزنه تو ببند… تو را به هر کسی میپرتسی تو حرف نزن.. حداقل سطح شعور شما رو تو کامنت های شما دیدم….
      ا

      • Fight Club گفت:

       یا هنوز بچه ای به سن بلوغ نرسیدی که اینجوری توهین میکنی … اگرم سنت بالاست اینجوری نظر میدی که جای تاسفه… مشخصه نظراتم برای افرادی مثل شما بدجوری سوزش به جا گذاشته … هر کسی الان نظراتو بخونه به این واقعیت که شما فوق العاده شعور پایینی داری پی میبره دیگه من چی میتونم بگم ! به خاطر اقا سعید گل این بحثو ادامه نمیدم

      • alone ahmad گفت:

       سوزش هر کسی داره که ادبت کرده.

     • فرزام جان لطفا به خاطر بنده این بحث رو ادامه نده همونطور که من تمومش کردم. خوبیت نداره به خار چند تا بازی به هم فحش بدیم. ایشون هم چند تا فحش و … میده و بعد تموم میشه.

      • Dr.onexcrash گفت:

       خیلی عذر میخوام سعید جان من باید ین حرفم رو بزنم
       alone ahmad کفتی کاربری به نام رامین با منطق ترینه توسایت :dazed: تو این مدتی که گیفا هستم از کاربری به نام رامین جز توهین کردن به تفکرات دیگران و صدالبته کنسول گیمر چیز دیگه ای ندیدم 😐 تنها اطلاعات در مورد سخت افزار دارن همین وبس 😐
       بازم از سعید اقا بابایی عذر میخوام نباید چیزی میگفتم ولی اگه این حرف رو نمیزدم ـــ

 • Farshidmc گفت:

  اقا سعید
  معلومه گیمر قوی هستی و عنوان هایی که واقعا خوب هستن تو لیست گذاشتی
  واقعا ممنون هستم شیطان درون تو لیست نیست (Evil whitin)
  منو اصلان نترسوند (Until Dawn بهتر بود :rotfl: )

 • Z.E.U.S گفت:

  اگه بخوام از زمان PS1 شروع کنم که خب قطعا Silent Hill 1 و Resident Evil 2 شاهکارهای مطلق اون زمان بودن.و بعدش Resident Evil 3… که خب قطعا این دوره طلایی با حضور Alone In The Dark : The New Nightmare به اوج خودش رسید(که به شخصه یکی از زیباترین بازیهای عمرم بود). Siren و فاتال فریم هم دورانی داشتن برای خودشون…
  ولی متاسفانه از نسل ششم به بعد نه تنها بازیهای ترسناک کمرنگ شدند بلکه تنوع بازیها در تمام سبک ها تا حد زیادی از بین رفت و واقعا حیف. دوران طلایی صنعت گیم به نظرم نسل پنجم و به خصوص ششم بودند.

 • ... گفت:

  درود !…مقاله جالب بود ولی ای کاش طولانی تر بود !…این بین حداقل یکی از بازی های monolith باید داخل لیست می بود !.condemned با هوش مصنوعی خاص و عالی که داشت و یا fear که البته شاید زیاد اصراری به ترس نداشت ولی صحنه سازی های عالی داشت که بازی رو کا ملا خاص و فوق العاده می کرد ! (مثل تمام بازی های این استدیو)
  از طرفی هم P.T فکر می کنم که دیگه قابل بازی هم نیست.در کل بازی درست و حسابی تو این سبک زیاد گیر میاد فقط باید یک مقدار بگردی دیگه ! d:

  • سلام خدمت شما.
   قطعا جا برای این که مقاله طولانی تر باشه کاملا وجود داره و میشه 20 یا 30 عنوان درجه یک رو نام برد. بازی هایی که گفتید کاملا شایسته هستن و اتفاقا من هم خیلی دوسشون دارم.
   انشالله در مقالات بعدی.
   مرسی از نظرتون.

 • Tolkien گفت:

  من بعد ار فیلم حلقه با فیلم احضار . بیخیال دنیای ترس شدم :weep: . البته فیلمای استرس زا دوست دارما. ولی ترسناک مث احضار نه.
  اسپم: متاسفانه یا خوشبختانه متای سویل وار به عدد مقدس کاهش یافت متا 85 :-))

 • white savior گفت:

  ترسیدن سر بازی dead space خودش موضوع ترسناکیه .بازی خسته کننده و اعصاب خرد کن و چندش آوری بود تا اینکه ترسناک باشه شخصیت اولشم که لال بود و احساسات رو منتقل نمیکرد.
  هدفون و وی آر و شب تنها بازی کردن که نشد بازی ترسناک.
  تو کلوب وسط روز هم بازی کردن تنها در تاریکی و کلاک تاور و ……. بدون موارد فوق بازم جرات میخواست.تا مدتها هم آدم رو تو فکر فرو میبردن بخصوص سایلنت هیل 3 یا هانتینگ گراند.

 • mohamada365 گفت:

  مثل همیشه عالی 🙂
  راستی “The Walking Fead” ? 🙂

 • HannaH گفت:

  من کامنت های دیگه رو نخوندم و ممکنه حرفم تکراری از آب در بیاد. اما جای چندتا بازی ترسناک خوب تو لیست خالیه. اول از همه فکر کنم شماره 10 می تونست یه کم وسط تر بیاد چون واقعا بازی خوبی بود. اما تو لیست من حتما Rule of rose هست. با اون فضای مالیخولیایی و وحشت زده اش. نسخه سوم Alone in the dark خیلی جاش خالیه و البته بازی FPS اما هوف العاده ترسناک FEAR. من باشم یک نسخه از Obscre (احتمالا اولیش) و البته Until Dawn رو هم تو لیست می گذارم. خیلی شد نه؟ فکر کنم رفتم تو 20 بازی ترسناک به جای 10 تا. 😎

 • Dr.onexcrash گفت:

  چقدر تجربه داری در زمینه گیم سعید جان ای کاش منم مثل شما اینقدر تجربه داشتم
  هیچ کدومش رو بازی نکردم متاسفانه و مثل همیشه کارت عالی هستش خسته نباشی سعید جان :chic:

 • به به!مگه میشه اقا سعید گل باشه و مقاله ی بد نوشته شده باشه؟!مقاله ی بسیار زیبایی بود.واقعا بازیهایی که در این لیست قرار گرفته بود به حق بود!ولی ای کاش بازی ترسناک سایرِن هم تو این لیست میبود.نمیدونم بازیش کردین یا نه ولی واقعا ترسناک ترین بازی ترس‌ و بقا بود.راستی اقا سعید نظرتون درباره ی resident evil :revelation 2 چیه؟درسته از‌ tlou بعضی جاها تقلید کرده بود ولی کم و بیش منو یاد رزیدنت اویل قبل از شماره ی ۵ می انداخت.کاپکام اگه به فکر سودجویی نباشه و از سیا.ست های جدیدش صرف‌ نظر‌کنه میتونه رزیدنت اویل خوبی بسازه.راستی تا یادم نرفته تشکر بابت مقاله.

  • سلام خدمت شما. خیلی ممنونم ازتون واقعا لطف دارید. نظر لطف شماست به بنده. واقعا خستگی ادم رو در میاره این نظراتتون.
   والا سایرن رو بازی کردم و اتفاقا خیلی هم عالی بود.
   راستش من با هر دو رولیشن خاطره خوبی دارم و از هر دو لذت بردم. لااقل نسبته به 5 و 6 یه چیز دیگه بودن. کپکام میتونه برگرده ول نه می خواد و نه بر می گرده. بازار رو داره و بسشه.
   بازم تشکر از شما.

 • Shalashaska گفت:

  عجب مقاله ی ترسناکی بود 😀
  مرسی آقای بابایی …
  از عنوانی یاد کنیم که هنوز نیمده : Visage
  اون تریلر 12 دیقه ای از گیم پلی که دادن رو من دیدم و به اندازه ی Counjoring ( اگه درست نوشته باشم ) ترسیدم !
  امیدوارم این بازی کامل تایید شه

 • sky8th گفت:

  جان خودتون قسمتون میدم
  ps4 بخرم یا xbox one ؟

 • آقای آقابابایی واقعا عالی بود دست به قلم شما عالیه آدم یاد لحظات شاد ( و صد البته ترسناک )گیمریش میفته مقاله عالی بود :inlove: :inlove:

 • Deleted گفت:

  رزیدنت اویل رولیشنز 2 عالی و خیلی ترسناک بود و از اویل ویتین بهتر بود چرا تو لیست نیست ؟

  ببخشید حالا که مقاله رو خوندم دیدم از هر فرانچایز یکی باید باشه 🙂

  ممنون 🙂

 • Norman گفت:

  داداش دد اسپیس حقش بود بالاتر باشه.خیلی بعضی جاهاش ترسناک بود

 • Norman گفت:

  راستی آقای بابایی دیگه سازنده های بازی dead space نمیخوان چهارشو بسازن؟

 • 2K.Firaxis گفت:

  ممنون بابت مقاله خوبتون
  يعنى ٤١١٤٨ كشكه اين وسط 😐
  the evil whitin واقعا خوب بود از نظر من تنها نماينده كامل سال هاي اخير

 • Dr Emmerich گفت:

  جریان این منفیا چیه. اهان اره یادم اومد سر چیه. بگم که این بازیا به گروه خونی شما نمیخوره . حالا منفی بدید

 • vergil2max گفت:

  The Evil Within چند ساعت ابتدایی بازی واقعا ترسناک بود.
  Resident Evil 3 خود نمسیس ترس را ضمانت میکنه.جز سه تای اول من.
  Dead Space ترسناکترین بازی بنظر من و خیلیها البته جز سه تای اول.همینکه این بازی جز سه تای اول لیست نیست خودش اثبات میکنه من با نظر نویسنده در مورد رتبه بندی هم عقیده نیستیم.جای مترو هم خالیه.البته نظر شخصی است و قابل احترام.
  بنظرم بازی که با توپ و تفنگ :beatup: میترسونت الحق بازی ترسناک نه اونیکه دست خالی میزارت اون که… :shout:

 • LORD8ATZIO گفت:

  تو اونایی که بازی کزدم فقط Resident Evil 3 و Dead Space 2 و به خصوص Alan Wake خیلی خوفناک بود هنوزم شبانه کوه میرم با چراغ قوه یاد ALan Wake میفتم :/

 • mehransst گفت:

  مقاله بسیار خوبی بود و از جناب آقابابایی برای نوشتن این مقاله تشکر کامل رو دارم..
  ببخشی میتونم از شما اعضای گیمفا بپرسم چرا اینقد به ایشون منفی دادین ؟؟ بعضی کامنتا ایشون فقط تشکر کرده و شما منفی دادین !!

  • بسیار از شما تشکر میکنم. نظر لطفتونه.
   من قبلا رای اعتمادم رو با 80 درصد آرا از کاربرای گل و عزیز گیمفا گرفتم و با تمام وجود براشون کار می کنم. همین نظرات مقالات مانند نظر خود شما گویای درست رفتن راهه و قط این مهمه.این منفی و مثبت و 5 تا و 10 تا منفی که دیگه حرفی توش نیست. بعضی ها خوشحال میشن و وقت می گذرونن با این دکمه ها!!! ما هم که بخیل نیستیم.

   • یه عده به قول اقا سعید معلوم الحال که بی خود و بدون هیچ منطقی با اقا سعید تند رفتار کردن و فهمیدن نمیتونن جواب ایشون رو بدن به گمان خودشون مثلا خواستن با منفی دادن وجهه ی اقا سعید رو خراب کنن 😐 ولی اقا سعید بزرگ تر از این حرفهاست!

    • alone ahmad گفت:

     معلوم الحال… یعنی اون معلوم الحال هم اینجوری به خودش منفی میده؟؟؟
     احسان سونی معروف کاسه داغ تر از نشو.
     در کل اگه میتونستم روزی هزار بار بهش منفی میدادم … مرا ترسی از کیست؟؟؟ از شما ها؟؟؟

    • tedy گفت:

     احسان برا اولین بار باهات موافقم 😀

    • این طوری واقعا شرمنده ام می کنید من رو.
     مهم این نظراتیه که می نویسید و خوشحالم میکنید. یک دنیا برا ارزش داره واقعا.
     من هدفم اول راضی نگاه داشتن شما با مقالات متنوع و با کیفیته که انشالله به ارتقا و اعتلای بیش از پیش گیمفا می انجامه. همین کافیه. وجهه و اعتبار یه نفر در گذر زمان و اروم اروم به دست میاد با صداقت و درستی و چیزی نیست که بشه راحت از یه نفر گرفت. اما خب حالا بذارین تلاششون رو بکنن تا هدفی برای زندگی داشته باشن که به خاطرش بجنگن.

 • amin1414 گفت:

  آخ …
  دلم شیکست …
  پس چرا clock tower 3 نیستش ؟؟؟؟
  یکی از بهترین و ترسناک ترین بازی های عمرم بود البته بچه بودم بازی می کردم . واقعا CAPCOM قدیم کجا و CAPCOM جدید کجا .
  یه شرکت چقدر می تونه افت داشته باشه آخه .

 • تشکر از آقای بابایی . به نظرم عنوان Alien: Isolation هم خیلی ترسناک بود و بهترین نسخه تو سری Alien هم بود . Xenomorph یه تنه موجبات سکته گیمرو فراهم میکنه :sweat:

 • کراش رانندگی+بلاد بورن+گیرز۴ = موسیو پوارو گفت:

  چرا بازی ترسناک کم تولید می شود ? جواب : چون دوران عوض شده و دور دور بازیهای چند نفره اس افسوس

 • tedy گفت:

  دستتون درد نکنه آقا سعید مقاله مثل همیشه زیبا بود 😉
  من به شخصه ترسناک ترین بازی زندگیم outlastبود اونم بیشتر از منو بازی پیش نرفتم به هر حال منی که از
  جوجه رنگی میترسم بهتره سمت این بازیا اصلا نرم :sweat:

 • milad.metal.ps4 گفت:

  واقعا ممنون اقا سعید بابت این مقاله عالی زیبا و بی نقص
  دیگه بهتر از این نمیشد فقط بنظرم رزیدنت ایول 1 یا 2 یا3 یکی از اینا باید اول بود چون تابحال بازی نیومده تو ترسناک بودن به اینا برسه :yes: :yes: :yes:

 • kia.ops گفت:

  جای پنج شب با فردی 4 اینجا خالیه … جرات ندارم دیگه برم بازیش کنم با اون jumpscare هاش ! ممنون بابت مقاله سعید اقابابایی :yes:

 • fox hunter گفت:

  ممنون عالی بود.مخصوصا سایلنت هیل با ریزیدنت اویل :yes:

 • fox hunter گفت:

  یادمه سر سایلنت هیل2 دستشویی نمیرفتم

 • Abdollah A گفت:

  اقا سعید ممنون مقاله عالی بود
  رزیدنت اویل 2 واقعا انقلابی بود تو زمان خودش… و البته از نظر من باید رتبه ی اول مقاله میشد ولی نظره شما هم محترمه
  سایلنت هیل هم که جای خود داره
  کلا این دو تا برای من بزرگ ترین های لیست بودن.

 • fox hunter گفت:

  اون اویل2 رو روش 1کیلو کربوهیدرات خوردم تا تمومش کردم…..

 • fox hunter گفت:

  abdolahجان بات موافقم اویل2واقعا انقلابی بود واسه خودش

  • Abdollah A گفت:

   بله واقعا… یادمه وقتی بازی رو خریدم و داشتم تستش میکردم اصلا نمیتونستم از پاش بلند شم ،یعنی فکر کنم تقریبا یک سوم بازی رو پیش بردم تا جایی که دیگه بد جور توش گیر کردم و بالاخره اومدم بیرون… یعنی انقلابی بود
   هیچ بازی ای اونوقت گرافیکش به پای رزیدنت اویل 2 نمیرسید

 • نمیدونستم رتبه بندی داره
  جای siren blood course خالیه :reallypissed:
  باید اول هم باشه هرچند که نیس :dazed:
  تا حدودی جای until down هم خالی
  مقاله میتونست بهتر باشه . با اضاف کرد این دوتا

  • آنتیل داون زیاد ترسناک نبود Jump Scare نداشت و بیشتر با صحنه های ناجور آدم رو دگرگون میکرد
   ولی…..
   خطر اسپویل:
   اون جایی که سم با یکی دیگه از بچه ها میفهمن که هانا بعد از سقوط زنده مونده و تو سرما و اون غار گیر کرده و جنازه خواهرش بغلش مونده بود خیلی حس عجیبی بهم دست داد قابل توصیف نیست اون حس

  • Loner1 گفت:

   یجوری میگی انگار همه رو بازی کردی بعد میگی با اضافه کردن اونا بهتر میشد 😐 دمت گرم…یه نگاه بنداز…خداییش جایی که یه بازی مثل slender یا affected(بازیش نکردم ولی بعد مقاله رفتم یوتوب یکم دیدم ازش) هستش until down میخواد چی بگه ؟ نمیگم ترسناک نیست اتفاقا هست و بازی خیلی خیلی خوبیه ولی بین اینا شاید یکم بی منطق باشه بخواد اضافش کرد

 • Mr.wake گفت:

  بازی دمو شده سوم! خوب یه بازی ترسناک دیگه میزاشتین جاش، حیف شد :-/

 • Mahdibabakhan گفت:

  من بازی ترسناک زیاد کردم تنها بازی که واقعا ترسناک بود outlast هستش

 • مثل همیشه عالی سعید جان خیلی لذت بردم
  مقالت فوق العاده بود حرف نداشت
  والا من که دلشو ندارم حتی Dead Space هم با ترینر رفتم 😉
  یه گیمپلی تو یوتیوب از Outlast دیدم جوری ترسیدم با این سن و سال که ضربانم ظرف 10 ثانیه از 70 رسید به 130!
  یه خواهش داشتم ممکنه یه لطف کنی این دو مقاله ای میگم بنویسی؟
  اولی این که یه نگاهی به گذشته و مرور هر سه نسخه سری آنچارتد و موقعیت های نابش و لحظات احساسیش مخصوصا نسخه 3 قبل از این که آنچارتد 4 بیاد :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
  دومی این که سری مدرن وارفر رو بررسی کنی و همین طور مرور لحظات ناب و احساسیش هر سه نسخه :inlove: :inlove: :inlove:
  ببخشید میدونم درخواست زیادیه ولی تونستی خوشحال میشم بنویسی ممنون 🙂 🙂 🙂

 • Saifall1503 گفت:

  آقا این دارک سولز بلاد و… هم ترسناکن…
  آدم از ترس مردن نمیتونه با خیال راحت بازی کنه :-/ :silly: :rotfl: 😐

 • واقعا ترسناک ترین بازی که دیدم OUT LAST بود چون هم فرست پرسون بود هم سلاحی تو دست نداشت هم وقتی دوربین دید در شب رو می زد چشم ادما برق می زد و هم تو ی اون سالی که ساخته شد استودیوش خیلی کوچیک بو د ولی واقعا گرافیکش قانع کننده بود

 • RAZIEL گفت:

  چ خاطراتی با رزیدنت داشتم…یادش بخیر.کاش بشه ی روز برگردم ب همون دوران….
  ممنون بابت مقاله

 • joker گفت:

  برا اولین بار تو عمرم که لرزیدم سر dead space بود انچنان جیغی نکرومورفه کشید که هنوزم یادمه.

 • unknowngamer گفت:

  تو چن سال اخیر امنسیا واقعن خوف بود
  کل تجهیزات اتش زنه و چراغ نفتی بود
  روشن میکردی پیدات میکردن
  خاموش میکردی سنیتی خراب میشد
  مخصوصن وقتی دره اتاقو میبستیو هسولاها میخواستن درو بشکنن

 • amirsh گفت:

  من chapter فک کنم سه thief که رفت تویه بیمارستانی تو یه جزیره متروکه رو بازی کردم نزدیک بود سکته کنم
  اینا که دیگه هیچی

 • DeadSpace گفت:

  چه شبها که DeadSpace بازی میکردم 😐 :inlove:

 • jensen گفت:

  کپکام چنین بازی هایی می ساخت…
  بله کاش یکم به فکر فن هاش بود . این نظریه فقط درباره (کاپکام ) (با توجه بعضیا ) نیست بلکه استدیو های بزرگ دیگری مثل کونامی هم باید یکم مدل فکر کردنشونو هم عوض کنند .

 • jensen گفت:

  آقا سعید بازم گل کاشتی . خسته نباشید همچنین برادرتون که باعث شدید چنین مقاله جالبی رو بنویسید .

 • Slender Man گفت:

  مهدی هستم 16 ساله از تهران 😀

 • amir.bi گفت:

  سلام.
  سعید جان مقالات شما واقعا فوق العاده اس و من واقعا لذت میبرم و مقالات شما جزو محدود مقالاتی هست که بنده میخونم .سعیدجان چجوری میتونم مقالات قدیمی تر شما رو بخونم اخه من اخرین مقالات شما رو خوندم و خیلی جستجو میکنم که مقالات قدیمی تر شمارو پیدا کنم و بخونم اگه میشه به من لینک مقالات خودتون رو بدین تا مطالعه کنم ممنون 🙂

  • سلام امیر جان. خیلی از لطف شما ممنونم و متشکرم که این نظر مثبت رو دارید نسبت به مقالات بنده.
   والا امیر جان مقالات قبل از گیمفا رو که حتی خودم هم ندارم اکثرششون رو ولی حدود 70 تا مقاله ای که برای گیمفا نوشتم اگه برید توی لیست مقالات و برید به صفحه های خیلی جلو می تونید پیدا کنید.

 • oculus rift گفت:

  ترسناک ترین بازیی که ساخته شده outlast هست