گیفت کارت
گیفت کارت

یادداشت گیمفا: نگاهی به عمق ایده‎های یوبی‎سافت در Far Cry: Primal که به ثمر ننشست

۱۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۷

تصور کنید هنگامی که همه تقریبا یک هدف را دنبال می‎کنند، یک‎باره یک نفر بیاید با ایده‎های جدیدش انقلابی به پا کند و رقبا‎ را جا بگذارد. این داستان، دقیقا شبیهِ داستان یوبی‎سافت است! در عصری که همه به دنبال وارد کردن بازی‎هایشان به آینده هستند، یک‎دفعه کمپانی‎ای پیدا شد و خبر از ساختن یک بازی در ۱۰۰۰۰ سال پیش داد. ایده یوبی‎سافت ستودنی است؛ اما آیا موفق شد همانند آن فرد، انقلابی به پا کند؟ مسلما نه! اما چرا؟ در ادامه همراه گیمفا باشید تا ببینیم ایده‎های یوبی‎سافت در کجا مشکل داشت.

Far Cry Primal ایده بسیار عجیبی از سوی یوبی‎سافت بود. این بار قرار است در دنیایی ما قبل تاریخی با المان‎های فارکرای قرار بگیرید. دنیای Primal از انواع سلاح‎های ماقبل تاریخی و حیوانات درنده پر شده است. در نگاه اول به نظر می‎رسد که یوبی‎سافت برای چگونگی شروع بازی و وارد کردن گیمر به عصر حجر حسابی برنامه ریزی کرده اما …

باور کنید حتی ۵ دقیقه هم طول نمی‎کشد!

۵ دقیقه صبر کنید؛ وارد عصر حجر شوید!

بله همینطور است. انتظار نداشته باشید با کلی تشریفات به گذشته بروید؛ انتظار نداشته باشید یوبی‎سافت با تبحر کامل به استقبال شما بیاید و شما را وارد عصر حجر کند. همین که وارد بازی شدید، شمارشی معکوس شروع می‎شود و شما را از سال ۲۰۱۶ به ۱۰ هزار سال قبل از میلاد می‎برد.

اولین باری که این صحنه را دیدم با خود گفتم :«همین؟! یعنی تدبیر یوبی‎سافت برای وارد کردن بازیکن به دنیای ماقبلِ تاریخ همینه؟» و دیدم بله واقعا همینطور است!

کُپی پِیست؛ این‎بار به سبک یوبی‎سافت!

حال دیگر در دنیای Primal سربازانِ زره‎پوشِ مسلح [موجود در Far Cry 4]، تبدیل به آدم‎های وحشیِ ماقبل تاریخ شده‎اند. فیل‎های Far Cry 4 حال ماموت‎های پشمالو Primal هستند! اسلحه اسنایپِ شما حال دیگر یک تیر و کمان چوبیِ ساده است. در بسیاری از المان‎های موجود در Primal شاهد نوعی کپی پیست از سوی یوبی‎سافت هستیم که با تبحر تمام ماست‎مالی شده‎اند!

هرچه در بازی پیش می‎روید بیشتر حس می‎کنید که یوبی‎سافت کمتر به خود برای طراحی Primal زحمت داده است. بهتر است اصلا درمورد نقشه هم صحبت نکنیم! همانطور هم که احتمالا در اخبار اخیر دیده‎اید، یوبی‎سافت برای طراحی نقشه این بازی مراحل زیر را طی کرده (!):

برداشتن نقشه بازی Far Cry 4، ایجاد تغییراتی جزئی در آن، بزرگ و کوچک کردن رودخانه‎ها، گذاشتن نقشه در Far Cry Primal! باور کنید چند ساعت پس از تجربه بازی به این موضوع پی می‎بردید.

انتظار نداشته باشید با گشت و گذار در جنگل‎های ماقبل تاریخی حس خوبی به شما دست بدهد! یوبی‎سافت چنان بلایی سر نسخه جدید فارکرای آورده که از همان ابتدا حس می‎کنید المانِ چندان جدیدی در بازی وجود ندارد.

کاش توی دنیای واقعی هم رام کردن حیوانات اینجوری بود!

رام کردنِ حیوانات، فقط در سه‎سوت!

پس از این‎که اولین تریلر بازی را دیدم فکر کردم یوبی‎سافت می‎خواهد چنان ایده‎ای را در بازی پیاده کند که سر و تهش پیدا نباشد. انتظار داشتم آن‎قدر واقع‎گرایانه بخش «اهلی کردنِ حیوانات» را طراحی کند، که تا مدت‎ها درمورد آن بحث کنیم. اما بگذارید بگویم موضوع از چه قرار است.

کمی به یک حیوان (حتی اگر خیلی هم درنده باشد) نزدیک شوید، او را رام کنید! تمام! انتظار داشتم به نحوی یوبی‎سافت در بازی وسیله‎ای در اختیارم بگذارد که آن حیوان را گیر بیاندازم و بعد در قبیله، کم کم و به مرور زمان او را رام کنم. به‎راستی که تمامی ایده‎پردازی‎هایم درست از آب در نیامد …

می‎توانم دنیای Far Cry Primal را دو کلمه خلاصه کنم: «تنش‎زا و زنده.» از همان لحظات ابتدایی می‎توانید زنده‎بودنِ Oros را حس کنید. به‎طور مثال وقتی در میان علف‎ها با نشستن پنهان می‎شوید، صحنه جذابِ شکار گوزن توسط گرگ‎های ماقبلِ تاریخی را خواهید دید. در بعضی از نقاط بازی هم ماموتی بیچاره را دیدم که می‎خواست آب بخورد؛ اما در کمال ناباوری طعمه تمساح شد!

گرگِ گوگوری مگوریِ (!) من؛ چند لحظه پس از دریدن دشمنان!

ماموریت‎های فرعی؛ اوج هنرنمایی یوبی‎سافت در «گیمر پَراندَن»!!

پس از آن همه فیدبک‎های منفی از سوی گیمرها و طرفداران این سری، درمورد ماموریت‎های فرعی خسته کننده در بازی Far Cry 4 انتظار داشتم یوبی‎سافت Primal را طوری دیگر به میدان بفرستد. انتظار داشتم این بار شاهد ماموریت‎های متنوع و جذاب‎تری باشم. اما متاسفانه یوبی‎سافت حتی به خودش زحمت نداده خلاقیتی در ماموریت‎های بازی ایجاد کند. باز هم شاهد شباهت بسیار این بخش با ماموریت‎های فرعی Far Cry 4 هستم.

پس از معرفی Primal خیالم راحت شد که دیگر قرار نیست داستانِ شباهت زیاد Far Cry 4 به Far Cry 3 تکرار شود. اما متاسفانه باز هم شاهد این موضوع بودم. اگر به‎یاد داشته باشید آرش سعادتمند در نقد و بررسی خود از بازی Far Cry 4 گفت:

همانطور که بارها در نقد و بررسی بازی گفتم، Far Cry 4 تکرار یک فرمول موفق است. بازی، جوانب احتیاط را رعایت کرده و تلاشی برای ارائه چیزهای بیش از حد تازه در پیش نمی گیرد و به همین خاطر هم تکراری می ماند.

باور کنید عین همین موضوع را من در Far Cry Primal دیدم. نمی‎توانم درک کنم چرا دنیای Primal که در ۱۰۰۰۰ سال قبل از میلاد روایت می‎شود، این‎قدر شبیه به Far Cry 4 است.

البته بازی ایده‎های (نسبتا!) جدیدی هم دارد که متاسفانه بدی‎ها، آن‎ها را پوشانده اند. به‎طور مثال پس از رام کردن حیوانات (صرف نظر از نحوه این کار!) می‎توانید از آن‎ها نیز به عنوان سلاح برای حمله به دشمن استفاده کنید. یا مثلا استفاده از چند آنتاگونیست به جای یک آنتاگونیست هم واقعا جالب بود. در لحظاتی از بازی که گرگی سفیدرنگ کنارم بود، احساس می‎کردم «جان اسنو» هستم! اما بد برداشت نکنید، نمی‎خواهم «Game of Thrones» را نیز وارد این موضوع بکنم!

Oros؛ سرزمینی که می‎توانست خیلی بهتر از این‎ها باشد؛ می‎توانست خیلی متنوع‎تر باشد …

Primal پتانسیل تبدیل شدن به یکی از بهترین بازی‎های حال حاضر را داشت. ایده یوبی‎سافت برای روایت فارکرای در ۱۰ هزار سال قبل از میلاد واقعا ستودنی است. اما حیف که یوبی‎سافت نتوانست آن‎طور که باید، روی این بازی مانور دهد و آن را به خوبیِ هرچه تمام‎تر طراحی کند؛ افسوس، انتظاراتی که از بازی داشتم عملی نشدند …

اما با همه این‎ها ما به همه شما پیشنهاد می‎کنیم حتی برای یک‎بار هم که شده، Far Cry Primal را تجربه کنید؛ بازی را تجربه کنید تا واقعا به عمق مشکلات بازی پی ببرید و صحبت‎های من را عملا ببینید.

شاید مشکل اصلی این‎جاست که Primal یک «فارکرای» است! به عقیده من اگر Primal یک فارکرای نبود و آن المان‌های سری فارکرای را نداشت خیلی موفق‎تر بود …

نظر شما در این‎مورد چیست؟ آیا شما موفق به تجربه بازی شده‎اید؟

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • زود ازش خسته شدم چندان جالب نبود

  0
  0
 • Mr Zombie گفت:

  ب نکات خوبی اشاره کردین

  سرعت اینترنتت 2 مگ باشه اما نتونی آنلاين بزنی

  ما چ گناهی کردیم شدیم ایرانی !!!

  0
  0
 • Auditore گفت:

  یوبی سافت اکثرا همینطوره ، ایده هاش عالی و پر از پتانسیلن ، اما درعمل اصلا از اون پتانسیل خوبش استفاده نمیشه ، نمونش همین AC Unity که پتانسیل اینو داشت که حتی از نسخه II هم بهتر بشه ولی ..

  0
  0
 • amin1414 گفت:

  اینم یه دلیل دیگه برا تنفر از یوبی سافت Mad
  بزرگ ترین اشتباه یوبی این بود که اسم این بازی رو far cry گذاشت .
  فقط می خواست فروشش رو تضمین کنه

  0
  0
 • Mahdibabakhan گفت:

  خیلی داری سخت گیری میکنی انتظار داری وقتی داره میره 10000سال قبل از میلاد چه اتفاقی بیفته؟

  0
  0
 • من هم نسخه 3 و هم 4را دوست داشتم اما از ی چیز 3 ناراحت شدم اونم این بود که وقتی اخرین مرحله جوین سیترا را میزدی اون زنیکه کم عفت اونکارو باهامون میکرد اما در کل سری فار کرای خوب بود Yes Yes Yes Yes

  0
  0
 • Soroush گفت:

  far cry primal به نظر من بازی بسیار زیبایی هست. همین ایده عصر حجری بودن بازی خیلی جالبه. گیمفا دیگه زیادی داری سخت میگیری.

  0
  0
 • assassin creed for ever گفت:

  به نظر بازی باحالی میاد تابستون رو هوا زدمش

  0
  0
 • redboll25 گفت:

  سلام این اولین نظر من در گیمفا هست
  من نسخه های قبلی far cry رو بازی نکردم. باید بگم هفت ساعت اول بازی لذت بخش بود وخوب ولی بعد از مدتی برآی من تکراری شد ولی در کل از تجربه کردنش خوشحال شدم مخصوص این گوزن هاش تاحالا از نزدیک گوزن. دندان خنجری. ندیده بودم طبیعتش خیلی زیبا بود

  0
  0
 • mr7 گفت:

  نمیدونم یوبیسافت فازش چیه!!! انگار رسمشه که هرسال 3 یا 4 تا بازی بده بیرون! مثلا همین شرکت راک استار رو درنظر بگیرید، فاصله سالهای ساخت دو بازی GTA IV و GTA V فکر کنم 7 یا 8 سال باشه! حالا ببینید که GTA V به چه بازی بزرگ و موفقی تبدیل شد، حتی کسی نتونست نکته منفی داخل بازی پیدا کنه!
  حالا یوبیسافت رو درنظر بگیرید، الان همه میدونن که سری بازیهای AC دیگه تکراری شده! خودم شخصا تا نسخه چهارش خیلی خوشم اومد و میپسندم، ولی بعد از اون دیگه زده شدم، مخصوصا نسخه دومش که محشر بود،
  یا مثلا بازی crew ، از نظر من افتضاح بود! اگر بازی رو منتشر نمیکرد یا نمیساخت، خیلی بهتر بود! نمیدونم فکر کنم هدفش پول درآوردن یا رقابت با forza یا drive club بود،
  مسلماََ watch dogs خیلی خوب هست و خواهد بود، شاید بخاطر ایده ش بود، اما ac بازها دقیقا میدونن که یوبیسافت واچ داگز رو یجورایی شبیه ac درست کرده بود ( مثلا رفتن به بالای برج ها و … )
  اما فارکرای : آقای مبین احمدی، منم دقیقا با جمله آخرتون موافقم : “شاید Primal اگر فارکرای نبود، بهتر بود”
  اما شرکت یوبیسافت همین سری بازی های فارکرای هم یجورایی شبیه ac ساخته، ( مثلا رفتن به بالای برج ها و … ) نمیگم فارکرای بازی بدیه، اتفاقن از نسخه 3 خیلی خوشم اومد ( مخصوصا اون شخصیت منفی دیوانه وارش که از نظر من رفتار و اخلاقش شبیه جوکر بود ) ولی اینجاست که بحث “ایده جدید” مطرح میشه!
  یعنی یوبیسافت باید به فکر ایده جدید باشه، حالا به فرض اینکه باشه ، ولی پیاده سازیش هم خیلی مهمه!
  شاید تنها دلیلش اینه که هر ساله زِرت و زِرت بازی منتشر میکنه، که اتفاقا خیلی بده!

  اما اگر نظرم رو راجع به FarCry Primal بخواین، من فقط از محیط بازی مخصوصا آهنگ های عجیبش خیلی خوشم اومد، همین !!!

  0
  0
 • yaslover گفت:

  و همچنان منتظر کرکش هستم و tomb rider In Love

  0
  0
 • All gamers R گفت:

  این بازی کلسیونیه برای کسایی که آرشیو دارن،در غیر این صورت می‌شه کرایه کرد،بازی خوب به حساب میاد،از لحاظ تکرار هم هر بازی اپن وردی بد از پایان داستان اصلی‌ پیش میاد که طبیعیه

  0
  0