گیمفاوب سایت خبری تحلیلی بازی های ویدئویی
English
ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

آغاز نا امید کننده یک داستان کوتاه | نقد و بررسی The Walking Dead: Michonne EP.1

نقد و بررسی
آغاز نا امید کننده یک داستان کوتاه | نقد و بررسی The Walking Dead: Michonne EP.1

در چند سال اخیر، استودیوی تل‌تیل گیمز سبک ماجرایی را به مرحله جدیدی برده است. مرحله‌ای که شاید اگر به آن درام یا رمان تعاملی بگوییم بیشتر با عقل جور در می‌آید. چند سال قبل تل‌تیل شروع کرد به ساختن بازی‌هایی با داستان بستری (داستان‌هایی که در بستر دنیاهای دیگر رخ می‌دهد) و به سرعت سری در میان سرها درآورد. این استودیو نویسندگان خوبی داشت، نویسندگانی که قصه گویی را بسیار خوب آموخته‌ بودند و به درستی آن را به مخاطب انتقال می‌دادند. نمونه بارز آن را نیز قطعا می‌توان سری بازی The Walking Dead دانست. با مشهور شدن تل‌تیل، تعداد کارکنان این شرکت نیز افزایش یافتند و چند پروسه هم‌‌زمان در دستور ساخت قرار گرفت. بازی‌هایی که قسمت به قسمت عرضه می‌شدند و یکی پس از دیگری مورد استقبال قرار می‌گرفتند. اما زمانی که همه انتظار اخبار و اطلاعاتی از فصل سوم عنوان The Walking Dead را می‌کشیدند، تل‌تیل از یک فصل کوچک یا یک میان‌فصل برای این عنوان رونمایی کرد. نام این فصل کوچک The Walking Dead: Michonne است و در قالب سه قسمت عرضه می‌شود و همان‌طور که از نامش بر می‌آید ماجراهایی را از شخصیت میشون دنبال می‌کند. قسمت اول این بازی اخیرا منتشر شده است اما به نظر می‌رسد که تنها نام The Walking Dead را یدک می‌کشد سایه‌ای از این سری بیش نیست.

اخطار اسپویل

اتفاقات مهم، برایم مهم نیستند

فصل کوچک The Walking Dead: Michonne همانطور که از نام آن پیداست واشاره شد، در مورد شخصیت نام آشنای این سری، شخصیت میشون است. اگر کتاب‌های مصور (کامیک) خوانده یا سریال The Walknig Dead را دیده باشید، حتما با این شخصیت خشن و سیه‌چهرده آشنایی دارید. سکانس ابتدایی بازی و نشان دادن درگیری‌های ذهنی میشون خوب کار شده است. در ابتدای داستان نشان داده می‌شود که ظاهرا طی اتفاقی، دو کودک (که انتظار می‌رود فرزندان میشون باشند) جان خود را از دست داده‌اند و این اتفاق جلوی چشمان میشون رخ داده است. میشون نیز بنا به دلایلی نمی‌توانسته به آن‌ها کمکی بکند و حال، عذاب وجدان، تمام ذهن و فکر او را مشغول کرده است. این کشمکش روانی تا جایی پیش می‌رود که میشون تصمیم به خودکشی می‌گیرد اما توسط فردی ناشناس منع می‌شود. شروع داستان چیزی کم ندارد و بازی‌باز انتظار یک داستان طوفانی و درگیر کننده را در ذهن خود می‌پروراند اما هر چه در داستان پیش می‌رویم، نا امید و نا امید تر می‌شویم.

the_walking_dead_michonne-9-1152x648

این دو کودک همیشه به صورت توهم در راه میشون قرار می‌گیرند. امیدواریم در قسمت بعد، این درگیری ذهنی بیشتر شناسانده شود.

اولین مشکل داستان بازی، انتخاب شخصیت اول آن است. درست است که میشون شخصیتی دوست داشتنی و سرسختی است اما وارد سناریوی گنگی شده که نمی‌تواند در آن خوب جلوه کند. ریتم روایی داستان خوب است. در همان قسمت اول و با وجود کوتاه بودن آن، ریتم داستان تند و نفس گیر است اما همیشه در طول داستان فکر می‌کنید یک جای کار می‌لنگد و آن «عدم شخصیت‌ پردازی» است. در طول قسمت اول در موقعیت‌هایی مانند کشته شدن یکی از افراد یا تهدید به مرگ دوستان توسط غریبه‌ها قرار می‌گیرید اما هیچ حس خاصی به شما دست نمی‌دهد. وقتی دختر ناشناس در مورد برادرش و مشکلاتی که در طول راه و در این دنیای آخرالزمانی به آن‌ها برخورده‌اند صحبت می‌کند، شما فقط دوست دارید تا این سکانس زودتر تمام شود. وقتی در سکانس شکنجه، گزینه فداکاری را در بین گزینه‌های می‌بینید، تنها خنده‌تان میگیرد. می‌دانید دلیل این عکس‌العمل‌ها چیست؟ «عدم شخصیت پردازی».

the_walking_dead_michonne-5-1152x648

میشون نا امید و عذاب وجدان همه وجودش را گرفته است. طراحی میشون از هر نظر (چهره تا پوشش و استایل) عالی انجام شده است.

به نظرتان اگر «لی اورت» در فصل اول پرداخت فوق‌العاده‌ای نداشت، مرگ او و جمله‌ «موهایت را کوتاه نگه دار کلمنتاین» تا این حد مشهور و غم‌ناک می‌شد؟ قطعا خیر. اتفاقات و داستان‌های سری The Walking Dead بر پایه شخصیت پردازی بنا شده‌اند و در صورت گرفتن این ویژگی، این اثر تنها به یک زامبی کده بی روح تبدیل می‌شود. قضیه بی تفاوتی و پرداخت نا مناسب در قسمت اول The Walking Dead: Michonne وقتی بدتر می‌شود که بدانید شخصیت اول بازی، یعنی میشون، یک شخصیت جدی و بدون احساسات است (کسانی که این شخصیت را از کامیک‌ها و سریال می‌شناسند، می‌دانند منظور من چیست). زمانی هم که تازه می‌خواهید کمی از علت و معلو‌ل‌های بازی سر در بیاورید، تیتراژ پایانی جلوی چشمانتان حرکت می‌کند. اما از بحث طولانی شخصیت پردازی که بگذریم، به ریتم روایی داستان می‌رسیم. قسمت اول The Walking Dead: Michonne هیجان انگیز است و ریتم روایت تندی دارد. همین باعث می‌شود همیشه در بازی حس دلهره داشته باشید و هیچ‌گاه خسته نشوید. سری The Walknig Dead و البته بازی‌های تل تیل همیشه به انتخاب‌های سخت و سرنوشت ساز معروف بوده‌‌اند. این انتخاب‌ها در The Walking Dead: Michonne نیز وجود دارند و بازی‌باز می‌تواند علاوه بر انتخاب دیالوگ‌های معمولی، انتخاب‌های مهمی را نیز انجام دهد اما هم‌اکنون زود است که در مورد تاثیر انتخاب‌ها صحبت کنیم زیرا قطعا نتیجه‌های کلی این انتخاب‌ها در دو قسمت بعدی مشخص می‌شود. نکته‌ای که شاید در The Walking Dead: Michonne به چشم آید، صحنه‌های اکشن بازی است که کمی با دیگر بازی‌های تل تیل فرق کرده‌اند. وجود کاتانای معروف میشون در این سری، صحنه‌های اکشن بازی را هیجان انگیز تر کرده است، مخصوصا این که میشون فنون جالبی اجرا می‌کند و بازی‌باز به وجد می‌آید.

the_walking_dead_michonne-6-1152x648

میشون شخصیتی حراسناک و بی تجربه نیست… مهارت او در کار با کاتانا او را به شخصیتی قوی و با اعتماد به نفس تبدیل می‌کند.

امیدوار به ادامه راه

با اینکه شاید داستان و تمام مسائل مربوط به آن در این نقد و بررسی کوبانده شد و ملایمتی در نقد قسمت اول The Walking Dead: Michonne صورت نگرفت، اما پایان قسمت اول ما را به ادامه امیدوار می‌کند. اگر تل تیل بتواند شخصیت‌هایی که در ادامه همراهمان هستند را مانند شخصیت‌های دیگر The Walking Dead خوب پرداخت کند، قطعا نتیجه بسیار بهتر از این خواهد بود. من در مورد بازی‌های تل تیل سخت گیری می‌کنم به این دلیل که می‌دانم توانایی نویسنده‌هایش تا چه قدر است و نمی‌خواهم از تل تیل یک بازی با داستان نه چندان خوب ببینم. با اینکه بازی‌های تل تیل در داستان و روایت آن خلاصه می‌شود اما بی انصافی است اگر به مسائل فنی بازی نگاهی نداشته باشیم. تل تیل مانند همیشه مهر خود را با استایل گرافیکی خاص خود برروی بازی زده است. دیگر وقتی یک بازی با گرافیکی سل شید و طراحی‌های دستی ساده می‌بینیم، مطمئن هستیم که آن را تل تیل ساخته است. صداگذاری بازی به بهترین شکل انجام شده است. صدای میشون بسیار شبیه به صدای بازیگر او در سریال The Walking Dead بوده و لحن صحبت کردن او بسیار خوب و شبیه به این شخصیت از کار درآمده است. صداگذاری دیگر شخصیت‌ها نیز در حد ایده آل انجام شده است. موسیقی‌های بازی در کنار صداگذاری یکی از نقاط قوت بازی هستند. موسیقی فصل افتتاحیه و موسیقی تیتراژ ابتدایی بازی عالی است و بازی‌باز را برای یک ماجراجویی آخرالزمانی آماده می‌کند.

the_walking_dead_michonne-7-1152x648

قسمت اول این فصل با نام In Too Deep عرضه شد… منتظر قسمت دوم هستیم.

قسمت دوم The Walking Dead: Michonne در 29 ماه مارس (10 فروردین) منتشر می‌شود. به شدت منتظرم ببینم تل‌تیل «آغاز نامید کننده داستان کوتاهش» را چگونه ادامه خواهد داد و آیا می‌تواند از این داستان از هم گسسته، یک روایت پیوسته و جذاب درآورد یا خیر…

The Walking Dead Michonne EP1 grade

 

12345678910(7 رای, میانگین آرا 10٫00 از 10 )
Loading...
نظرات

 1. kia.ops گفت:

  یه چند وقتیه تل تیل بازیهاش افت کردند…امیدوارم با اومدن بتمن و فصل سوم والکینگ دد دوباره به اوج برگرده Yes

  29Thumb up 2Thumb down
 2. ALIREZA A.T.A گفت:

  عالی بود ممنون

  کاره خوبی رو شروع کرده بود فقط ای کاش این مشکلاتش از بین بره چون واقعا سری فیلم مردگان متحرک شاهکاره

  خیلی دوست دارم دریل یا ریک هم باشه تو بازیش واقعا میخوام زندگیشونو بدونم
  فقط اقای عالی خانی داستان بازی پیش درامدی (مقدمه زندگی) شخصیت های فیلم مردگان متحرک هست یا نه فقط از اسم اونا استفاده میکنه؟
  ممنون

  7Thumb up 12Thumb down
  • اشکان عالی خانی گفت:

   سلام وقت بخیر.
   این فصل کوچک که پیش داستان شخصیت میشون هست و برداشتش از کامیک‌ها زیاده

   6Thumb up 2Thumb down
  • Nitro_FighteR گفت:

   اصلا شخصیتی‌ به نام دریل یا هر کسی‌ که جایگزین دریل باشه وجود نداره توی کامیک بوک… چند سال پیش اشاره کردن که Norman Reedus انقدر تست بازیگریش رو برای نقش مرل خوب انجام داد که تصمیم گرفتن شخصیتی به نام دریل رو اضافه کنن چون نقش مرل انتخاب شده بود از قبل و فقط یه تیر در تاریکی‌ بود که نتیجه داد لامصب. Smile

   6Thumb up 1Thumb down
 3. CENEGA.PC گفت:

  چه قدر دلم میخواد یک فصل جدید از TWAU معرفی کنن. Cry

  18Thumb up 1Thumb down
 4. False shepherd گفت:

  خب البته اونقدر هم بد نبود
  ایشالا اپیزود های بعدیش بهتر باشه . از شحصیت میشون تا جایی که سریال رو ادامه داده بودم (فصل چهار ) خوشم میومد
  ولی شدیدا منتظر فصل سه بازی اصلیم . امیدوارم که داستان خوبی داشته باشه

  8Thumb up 1Thumb down
 5. Yves Guillemot گفت:

  اگه بخواهیم به عنوان dlc به نسخه نگاه کنیم خب تیتل به احتمال زیاد روش خوب کار نمیکنه طبق گفته خودشون فصل سوم هم که امسال میاد احتمالا تمام تمرکزشون روی فصل سومه بشخصه خیلی منتظر فصل سومم In Love

  2Thumb up 2Thumb down
 6. AmIr.Reza گفت:

  لطفا رسیدگی کنید! (مسدود کردن…هشدار دادنی چیزی…)

  3Thumb up 1Thumb down
 7. X.O.I.T.B گفت:

  بدجوری گند زدند و اون اتفاقات کلیشه ای فصل دوم که اون یارو کلم و اونارو اسیر کرده بود باز اینجا یکی پیدا شد هی دنگ دنگ میری تو اسارت خو چه وضعشه؟؟
  فک کنم قسمت آخرش اونجا تموم شه که آندریا رو پیدا میکنه

  2Thumb up 4Thumb down
 8. someone گفت:

  ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﻛﻠﻲ ﺩاﺳﺘﺎﻥ اﺯ ﻧﻆﺮ ﻣﻦ ﻣﻬﻢ ﺗﺮﻱ ﻋﺎﻣﻞ ﺑﺮاﻱ ﻣﻮﻓﻘﻴﺖ ﻳﺎ ﻋﺪﻡ ﻣﻮﻓﻘﻴﺖ ﻳﻚ ﺑﺎﺯﻱ. ﺩﺭ ﻧﺴﺨﻪ اﺳﺎﺳﻴﻦ ﻛﺮﺩﻳﺪ ﻫﻢ ﺷﺎﻫﺪ اﻳﻦ ﺑﻮﺩﻳﻢ ﻛﻪ اﺯ ﻧﺴﺨﻪ ﭼﻬﺎﺭﻡ ﺑﻪ ﺑﻌﺪﻱ ﺩاﺳﺘﺎﻥ ﺑﺎﺯﻱ ﻟﻮﺱ ﺷﺪ.ﺑﻪ ﻃﻮﺭﻱ ﻛﻪ اﻻﻥ ﻣﻦ ﺩاﺳﺘﺎﻥ اﺳﺎﺳﻴﻦ ﻛﺮﺩﻳﺪ ﺩﻭ ﺭﻭ ﺑﻪ ﻳﻮﻧﻴﺘﻲ ﻳﺎ ﺳﻴﻨﺪﻳﻜﻴﺖ ﺗﺮﺟﻴﺢ ﻣﻴﺪﻥ.اﻳﻦ اﺗﻔﺎﻕ ﺑﺮاﻱ ﻫﺮ ﻓﺮاﻧﭽﻬﺎﻳﻴﺰﻱ ﻛﻪ ﺩاﺳﺘﺎنن ﺧﺎﺻﻲ رو ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻣﻴﻜﻨﻪ ﻣﻤﻜﻨﻪ ﺑﻴﻮﻓﺘﻪ.ﺑﺮاﻱ ﻣﺜﺎﻝ ﭼﻮﻥ ﺳﺮﻱ GTA ﺧﻴﻠﻲ ﺩاﺳﺘﺎﻥ ﺧﺎﺻﻲ ﺭﻭ ﭘﻴﺶ ﻧﻤﻴﮕﻴﺮﻩ اﻳﻦ اﺗﻔﺎﻕ ﻛﻤﺘﺮ اﻣﻜﺎﻥ ﺩاﺭﻩ ﺑﺮاﺵ ﺑﻴﻮﻓﺘﻪ.

  2Thumb up 0Thumb down
 9. Norman گفت:

  اسپویل اسپویل اسپویل…………… اگر قسمت 15 فصل 6 سریال والکینگ دد رو ندیدید نخونید
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  دریل مرد و بچه مگی از تو شکم مگی رو گاز گرفت .بچه اش زامبی شده

  یا خدا Really Pissed Cry

  2Thumb up 8Thumb down
  • X.O.I.T.B گفت:

   بچش زامبی شده؟؟؟ بابا این درد دوران بارداری بود فک کنم البته من دقیق ندیدم همین جوری هی فوروارد زدم رو صحنه هاش Thinking
   دریل هم نمرد بابا تیر زد تو شونش اونجوری نشون دادن آدم به گ.ا بره از استرس تا قسمت بعد Neutral Grin

   8Thumb up 0Thumb down
  • k1 گفت:

   كوكا بچه به اون سن دندونش كجا بوده ، مگه سونوگرافيو نديدي !!!
   اون هنوز دهنش تشكيل نشده Neutral بابا هنوز سه چار ماشم نيس Neutral

   رفع اسپم : تجربه كنيد اپ اول رو Neutral

   1Thumb up 0Thumb down
 10. Norman گفت:

  با اون دردی که مگی کشید اون صدای گازی که از تو شکمش اومد شک دارم بچش زامبی نشده باشه.در مورد دریل هم شاید بمیره شایدم نمیره البته شاید تیر به قلبش خورده باشه البته من فکر میکنم میخواستن تماشاگرا رو سر کار بزارن و دریل نمیمیره

  0Thumb up 4Thumb down
 11. Norman گفت:

  یک بار دیگه برو صحنه مگی رو نگاه کن و با دقت گوش کن. صدای گاز گرفتن از تو شکمش بیاد

  0Thumb up 3Thumb down
 12. Norman گفت:

  آره شنیدی؟صدای گاز اومد .من از وقتی که مگی حامله شد گفتم که بچه مگی میمیره تو شکمش و بعد زامبی میشه و شکم مگی رو گاز میگیره .از آخر یا یک باید با چاقو بزنه تو شکم مگی یا بچه زامبی شکم مگی رو میخوره و میاد بیرون Grin

  0Thumb up 3Thumb down
 13. Norman گفت:

  آره مگی مرد.قسمت بعدی هم آبراهام توسط نگان کشته میشه

  1Thumb up 0Thumb down
 14. cv@ گفت:

  دوستان داستاتو چه قشنگ اسپویل میکنن

  5Thumb up 0Thumb down
 15. اشکان عالی خانی گفت:

  دوستان خواهش میکنم از اسپویل کردن هر گونه داستانی در نظرها خودداری کنید… خواهش میکنم

  5Thumb up 0Thumb down
 16. soroush1331 گفت:

  روایت بسیار بد داستان!!! من که قانع نشدم

  2Thumb up 0Thumb down
 17. Norman گفت:

  منکه اول کامنتم نوشتم اسپویل اسپویل اسپویل weep

  5Thumb up 0Thumb down
عضویت در سایت

ثبت نام برای این سایت

A password will be e-mailed to you.

دریافت رمز جدید

لطفا نام‌کاربری یا نشانی رایانامه خودتان را وارد کنید. برای ساخت یک گذرواژه تازه با رایانامه، شما یک پیوند دریافت خواهید کرد.

نام کاربری و یا آدرس ایمیل خود را جهت طی کردن مراحل بازیابی رمز عبور وارد نمایید.
ورود به حساب

جستجو در سایت