زامبی یا گیاه، مسئله این است | نقد و بررسی بازی Plants vs Zombies Garden Warfare 2

شایان محمدیان
۱۰ فروردین ۱۳۹۵ - 09:00

در سال ۲۰۱۴ بود که اعضای شرکت پاپ کپ (Pop Cap Games) سوالی را مطرح نمودند که شاید به ذهن هیچ بازیبازی خطور نکرده بود و آن سوال این بود که “چه اتفاقی می‌افتد اگر بازی Plants vs Zombies یک عنوان اکشن تیر اندازی سوم شخص بود؛ پاسخ به این سوال چیزی جز ساخت نسخه اول بازی Plants vs Zombies Garden Warfare نبود؛ بازی که توانست بیش از شش میلیون بازی باز را از سر تا سر جهان به سمت خود جذب کند و با به دست آوردن امتیاز میانگین (متا) ۷۶ از مجموغ ۶۵ رای و ۴۴ رای مثبت به یکی از بازی‌های خوب سال ۲۰۱۴ تبدیل شود. حال ما قصد داریم که در این مقاله به نقد و بررسی نسخه دوم این عنوان یعنی Plants vs Zombies Garden Warfare 2 که پیشرفت‌های چشم گیری نسبت به نسخه اول داشته است، بپردازیم.

rendition12

عکس دسته جمعی دار و دسته Plants vs Zombies

از ابتدای خلقت، گیاهان از سرزمین سابربیا (Suburbia) در برابر زامبی‌ها محافظت می‌کردند، اما حالا همه چیز تغییر کرده است.

داستان بازی Plants vs Zombies Garden Warfare 2 بدین گونه است که دکتر زامباس(Dr Zomboss)، نابغه دنیای زامبی‌ها در نهایت راهی را پیدا کرده است تا سرزمین سابربیا را از سلطه گیاهان در بیاورد. این اولین عنوان از سری بازی‌های Plants vs Zombies می‌باشد که گیاهان در آن به زامبی‌ها هجوم می‌آورند و سعی می‌کنند تا مکان‌های تحت کنترل زامبی‌ها را از چنگ آن‌ها در بیاورند. تمام داستان بازی در همین چند خط بالا خلاصه می‌شود با این حال سازندگان توانسته‌اند که همین داستان کوتاه را با بیانی شیرین و جذاب برای بازی بازها روایت کنند. هر چند داستان بازی را نمی‌توان به عنوان یک داستان عالی به خودی خود مطرح کرد اما با توجه به سبک بازی این داستان یک شاهکار به تمام معنا می‌باشد چرا که در تمام بازی‌ها با سبک مشابه در صورت وجود داستان، شما هیچ گونه جذابیت داستانی را مشاهده نمی‌کنید.

pvz-garden-warfare-analisis-para-xbox-one-y-360qku3jpg-b68f50

این زامبی‌ها به رهبری دکتر زامباس دمار از روزگار گیاهان در می‌آورند

در بازی Plants vs Zombies Garden Warfare 2 نیز شما با همان ساختار آشنای دیگر بازی‌های تیراندازی سوم شخص رو به رو هستید با این تفاوت که به هیچ عنوان در هنگام بازی کردن احساس نخواهید کرد که با یک بازی جدی و داستان محور مواجه شده‌اید، چرا که اساس کلی طراحی بازی، لذت بردن از طراحی شخصیت‌ها، طراحی شگفت انگیز مراحل بازی، مناظر زیبا که مانند نقاشی‌های کودکانه با رنگ‌های متنوع می‌باشند و همچنین گیم‌پلی جالب و بی‌نظیر بازی می‌باشد. پایه و اساس اکثر مراحل بازی به این صورت است که گیاهان در یک سمت نقشه و زامبی‌ها در سمت دیگر هستند و ناحیه‌ای برای مبارزه کردن در میان این دو گروه قرار دارد. همچنین در اطراف نقشه نیز مکان‌هایی برای ماجراجویی وجود دارد که اغلب با جست و جو در این مکان‌ها شما ابزار و اشیاء قابل جمع آوری را پیدا می‌کنید که به شما در ارتقا و باز کردن شخصیت‌های بازی کمک می‌کنند.

Plants-vs-Zombies-Garden-Warfare-Xbox-One-first-screens-19_0

اگر زیاد به گشت و گذار بپردازید امکان مرگ هم تیمی‌هایتان زیاد است

بازی دارای چندین کلاس متفاوت است و هر کلاس مهارت‌های مخصوص به خود را دارا می‌باشد. در قسمت گیاهان ما شاهد هفت کلاس متفاوت هستیم که هر کدام از آن‌ها به چندین زیر گروه تقسیم می‌شوند و در مجموع در قسمت گیاهان می‌توان گفت ۳۹ زیر گروه برای این هفت کلاس مختلف وجود دارد که هر کدام از این ۳۹ زیر گروه‌ دارای قابلیت‌های خاصی مانند پرتاب گلوله‌های آتشین و یا افزایش قدرت جسمانی هم تیمی‌ها هستند. همچنین شرکت پاپ کپ در قسمت زامبی‌ها نیز دست پر به میدان آمده و سنگ تمام گذاشته است. در این قسمت ما شاهد همان هفت کلاس مشابه گیاهان هستیم با این تفاوت که زامبی‌ها به جای ۳۹ زیر گروه دارای ۴۹ زیر گروه مختلف هستند و با این اوصاف ما با یکی از متنوع‌ترین عنوان‌های تاریخ بازی‌های کامپیوتری از نظر تفاوت شخصیت‌های قابل بازی رو به رو هستیم به گونه‌ای که شما به هیچ عنوان احساس کمبود شخصیت را در این بازی نمی‌کنید، همچنین طبق گفته سازندگان این تعداد شخصیت و تنوع قابلیت‌ها با بسته‌های الحاقی که به صورت رایگان برای بازی عرضه خواهند شد، افزایش پیدا می‌کنند. بازی دارای ۱۴ حالت مختلف و ۱۴ نقشه مختلف جهت بازی کردن برای قسمت چند نفره می‌باشد. از زیبا ترین حالت‌های بازی می‌توان به حالت درهم و تصادفی (Mix Mode) اشاره کرد. شما در این حالت در چندین نقشه متفاوت با حالت‌های مختلف قرار می‌گیرید و در هر دور باید تلاش کنید تا در حالت مخصوص آن دور پیروز میدان شوید؛ گاه شما باید با هم تیمی‌های خود به شکار افراد و تصرف پایگاه‌های تیم مقابل بپردازید و گاهی نیز باید هم تیمی‌های گذشته خود را از بین ببرید که همین موضوع باعث جذابیت و زیبایی این حالت از بازی شده است. درون بازی تعداد زیادی از امکانات شخصی سازی برای شخصیت‌ها، اسلحه‌ها و وسایل بازی در نظر گرفته شده است که البته این امکانات برای همه کلاس‌ها یکسان نیست و همین موضوع باعث می‌شود که شخصیت‌های تکراری در بازی بسیار کم دیده شوند.

maxresdefault

امکانات شخصی سازی شخصیت‌ها بسیار زیاد هستند

در بخش گرافیک فنی بازی، کاستی خاصی دیده نمی‌شود. کیفیت بافت‌ها در حد قابل قبولی قرار دارد هرچند می‌توانستند بسیار بهتر باشند. بخش نورپردازی محیط بازی بسیار زیبا کار شده است. همچنین در بازی مشکل گرافیکی و یا عملکردی خاصی که مانع انجام بازی شود و یا لذت بردن از آن را کم کند دیده نشد. اعضای استدیوی پاپ کپ در بخش گرافیک هنری سنگ تمام گذاشته‌اند. شما در بازی همواره محیط‌هایی با رنگ‌های شاد و مفرح را مشاهده می‌کنید؛ با این حال به لطف طراحی بینظیر محیط‌های بازی، همچنان حس آشنای آخر الزمان زامبی‌ها را به شما انتقال می‌دهد.

rendition1.img

طراحی شخصیت‌ها به زیبایی انجام گرفته است

قسمت صداگذاری و موسیقی بازی به جرات جزء نکاتی است که این بازی را بسیار زیبا کرده‌ است. صدای انفجار‌ها، شلیک اسلحه‌ها، شخصیت‌ها و دیگر عناصر تشکیل دهنده بازی به خوبی پیاده سازی شده‌اند. همچنین موسیقی بازی همواره ریت و ضرب آهنگ تند و تنش زای خود را در درگیری‌ها حفظ می‌کند که همین موضوع باعث افزایش سرعت عکس العمل‌های شما و در نتیجه افزایش سرعت گیم‌پلی بازی شده است.

1280x720-1TD

میام براتا…!

در کل می‌توان گفت عنوان Plants vs Zombies Garden Warfare 2 یک بازی مفرح و شاد همراه با گیم‌پلی و طراحی مراحل منحصر به فرد می‌باشد. این بازی همواره سرعت عمل شما را به چالش می‌کشد که همین موضوع لذت بخشترین قسمت بازی نیز هست. گرافیک هنری بازی بسیار زیبا خلق شده است و با وجود رنگ‌های شاد تم آخر الزمانی خود را حفظ نموده است. “بنده این بازی را به تمام افرادی که علاقمند به بازی کردن عناوین آنلاین و چند نفره شاد و زیبا مانند بازی Splatoon هستند به شدت پیشنهاد می‌نمایم.”

plants vs zombies garden warfare 2 grade

مطالب مرتبط سایت

تبلیغات

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید