روزی روزگاری: دختر مقبره‌ها | نقد و بررسی Tomb Raider 2013

21 اسفند 1394 - 09:00

بدون هیچ تردیدی سبک اکشن-ماجراجویی سهم عظیمی از موفقیت‌های خود را مدیون سری بازی های Tomb Raider و به‌خصوص نسخه‌های ابتدایی این سری بر روی کنسول افسانه‌ای PS1 است. مجموعه بازی که از همان روزهای ابتدایی تولدش هدف اصلی خود را گیم‌پلی چالش برانگیز و در عین حال دوست‌داشتنی به همراه داستان و شخصیت پردازی مناسب قرار داده بود و خوشبختانه در اکثر نسخه‌ها نیز در انجام این امور موفق بوده است. بعد از افول نسبی TR کمپانی Square Enix و استودیو دوست‌داشتنی Crystal Dynamics در سال ۲۰۱۱ تصمیم بر دمیدن یک روح تازه بر پیکر این سری گرفتند. اتفاقی که به واسطه ساخت یک ریبوت از عنوان Tomb Raider که در سال ۱۹۹۶ منتشر شده‌بود صورت گرفت. در E3 2011  بود که با یک نمایش آنچارتد گونه در ظاهر اما متفاوت در باطن از Tomb Raider 2013 رونمایی شد تا اکثر دوست‌داران این سری و فعالین حوضه بازی‌های رایانه‌ای را به وجد آورد. بازی که از همان ابتدای معرفی‌اش نشان از یک عنوان کم نقص را داشت که ضمن پایبندی به اصول سری سعی بر الگو گرفتن از سایر عناوین بزرگ سبک اکشن-ماجراجویی نیز دارد. هرچند که پس از انتشار بازی همه چیز به‌خوبی آن‌چه که تصور می‌شد نبود اما با قاطعیت می‌توان گفت Tomb Raider 2013 حکم Resident Evil 4 را برای سری Tomb Raider دارد. یعنی عنوانی دوست‌داشتنی و جالب که با اعمال تغییراتی مثبت که هرچند سبب دور شدن نسبی بازی از ریشه‌های سری شد اما این تغییرات در جهتی درست به‌کار رفته بودند که سبب راضی نگه داشتن طرفداران سرسخت گذشته TR و بازیبازان امروزی از این ساختهء Crystal Dynamics در سال ۲۰۱۳ شد. حال قصد داریم نگاهی بیندازیم بر این عنوان تا علاوه بر مرور خاطرات کنکاشی دیگر داشته باشیم در دنیای مقبره‌های ناشناخته.

در این نسخه ما باز می‌گردیم به پیش از نخستین ماجراجویی لارا کرافت. یعنی زمانی که دختر خوش‌سیما و سر به‌ هوای دنیای TR از کالج فارغ‌التحصیل و به‌ دنبال گشت و گذار در دنیای بیرون است. در  TR 2013 برخلاف اکثر نسخه‌های پیشین سری معرفی و شخصیت‌پردازی لارا ابعاد مخصوص به‌خود را دارد. زیرا اینک قهرمان قصه‌های ما نه تجربهء خاصی از ماجراجویی و خشونت دارد و نه از آن ورزیدگی و انعطاف لازم برای رسیدن به مقصودش برخوردار می‌باشد. و به طبع نکته کلیدی شخصیت‌پردازی در این عنوان می‌بایست «دگردیسی شخصیتی» لارا باشد. یعنی اینکه تیم سازنده با در نظر گرفتن اینکه این یک بازی رایانه‌ای است ( همه چیز نباید مثل واقعیت باشد ) وقایع و این سیر تکاملی لارا در سنگ‌دل شدن و ورزیده شدن را قابل باور نشان دهند. موضوعی که به‌شخصه اعتقاد دارم Crystal Dynamics چندان در انجام آن موفق نبود! زیرا در دمو و نمایش ابتدایی بازی ما با دختری ۲۱ ساله مواجه هستیم که اطلاعاتش از ماجراجویی و کشف اسرار ناشناخته به مطالعه هرچند عمیق و با تعمل چند کتاب و بروشور باز می‌گردد و اصلا قصدش از بستن بار سفر با دوستان خود «تفریح» است و نه چیز دیگر. پس چگونه است که این لارای بی‌تجربه در کمتر از چند دقیقه قدرت‌های خارق‌العاده‌ای پیدا می‌کند و بعد از چند ساعت یک تنه یک ارتش مرد مسلحه را حریف است؟! نمی‌شود گفت این امر ضعفی آزار دهنده در بازی می‌باشد اما اگر به‌دور از تعصب به این مطلب نگاه کنیم خواهیم دید حتی باوجود اینکه پیش تر نیز ذکر شد، این یک بازی رایانه‌ای است؛ می‌توانست عملکردی بهتر در نمایش «دگردیسی شخصیتی» لارا در ادامه کار داشته باشد. البته خوش‌بختانه در طی بازی واکنش‌های لارا به افراد و اتفاقات پیرامونش، سیر تکاملی وی و موارد دیگری از این قبیل و خصوصا تبدیل شدن اخلاق وی به آن لارای همیشگی به طرز مطلوبی صورت می‌گیرد که می‌تواند رضایت خاطر مخاطبینش را جلب کند.

tomb_raider_2013_new-wide

روایت  TR 2013 از جایی آغاز می‌شود که قهرمان بازی به‌همراه چند تن از دوستان دیگرش پس از اتمام کالج تصمیم بر سفر به دریای سرخ و جزایر مرموزی در نزدیکی ژاپن می‌گیرند. در ابتدای سفر همه چیز بر وقف‌مراد است اما ناگهان به‌واسطه طوفانی سهمگین و شرایط جوی نامناسب کشتی مسافرتی حامل این گروه کاوشگر ( لارا و دوستانش ) است واژگون می‌شود و آنها به مکان‌هایی به دور از هم پرتاب می‌شوند و لارا نیز تنها و غریب در کنار ساحل به هوش می‌آید. اما گروهی که در ابتدا برای ما ناشناخته‌اند و آرمان‌هایشان مشخص نیست، لارا را به‌نوعی دستگیر و در غاری متروکه از سقف آویزان می‌کنند! اینجا درست نقطهء نخست ماجراجویی های شخصیت اصلی و محبوب سری TR است. یکی از نکات مثبت بخش داستان و شخصیت‌پردازی این عنوان، این است که بازی در جای جای خود نکاتی برای درگیر کردن ذهن مخاطب و اینکه او را وادار به تفکر در داستان بازی و ادامه دادن آن کند دارد. به عنوان مثال همین اتفاقات ابتدایی بازی و رخدادهایی که برای این گروه دوستی و تعامل آنها با یکدیگر رخ می‌دهد به خوبی از پتانسیل لازم برای سرگرم کردن مخاطب برخوردار هستند و از آن مهم‌تر بازی به هر شخصیت به همان اندازه‌ای که لازم است پرداخته شده است و می‌شود گفت تیم سازنده به‌سادگی نمره قبولی را از بخش روایت داستان و شخصیت‌پردازی در عنوان خود را می‌گیرد.

دنیای بی‌رحم:

گیم‌پلی بازی در این نسخه (و نسخه بعدی یعنی Rise Of The Tomb Raider 2015) دچار تغییر و تحولاتی شده است و اینک اندکی از رنگ و بوی بخش معمایی و سختی‌های آن کاسته شده‌است و به‌ طبع درگیری‌های اکشن بازی بیشتر و تا حدودی دوست‌داشتنی‌تر شده‌اند. همچنین در این نسخه‌ها به لطف گرافیک و طراحی‌های مناسب محیط کنکاش و جستوجو در محیط کماکان به واسطهء آیتم‌ها و موارد مخفی که در محیط وجود دارد لذت بخش است. در انجام مراحل بازی طیف وسیعی از آزادی عمل پیشروی شما قرار دارد. مثلا شما قادر هستید اکثر مراحل بازی را بدون کشتن حتی یک نفر به اتمام برسانید که انجام این شیوهء مخفی‌کاری سختی‌ها و چالش‌های مختص به خود را داراست. زیرا یک اشتباه از سوی شما به‌واسطه هوش مصنوعی مناسب دشمنانتان سبب می‌شود سبک بازی به یک اکشن خاص به سبک TR با آن تیر و کمان لارا بدل شود که هم سختی دارد و هم لذت! اما روشی که اکثر بازیبازان احتمالا در انجام مراحل بازی اتخاذ می‌کنند در میانه این دو طیف قرار دارد و علاوه بر کشتن غالبا بی‌سر و صدای دشمنان‌شان مخفی کاری نیز انجام می‌دهند که سبب دل‌چسب شدن تجربه بازی می‌شود. در بخش مبارزات بازی هم درگیری‌های مسلحانه جایگاه خاصی دارند و هم درگیری‌های تن به تن. در بازی همان‌طور که باید تیر و کمان لارا نقش کلیدی چه در حل معماها و چه در کشتن دشمنان و رسیدن به‌مطلوبتان دارد اما سلاح‌های دیگری همچون اسلحه‌های سنگین و شاتگان و قلاب‌های کوه‌نوردی لارا و… وجود دارند که می‌توان گفت تنوع سلاح‌ها در TR 2013 مطلوب بوده و سبب ایجاد حس تنوع در انجام مراحل بازی نیز خواهد شد. گذشته از مراحل اصلی بازی، مراحل فرعی نیز وجود دارند که غالبا به حل معماهایی مربوط می‌شوند که اگر واقع‌نگر باشیم سختی و چالش خاصی ندارند و با اندکی تفکر می‌توان آنها را حل کرد که ای کاش تیم سازنده اندکی بیشتر برروی چالش برانگیزتر کردن این بخش از بازی خود کار می‌کرد.

tomb_raider_2013-wide

در این نسخه بخش کلیدزنی و به عبارتی بهتر بخش‌هایی که سبب هیجانی‌تر شدن بازی می‌شوند افزایش پیدا کرده و QTE درون بازی به طرز لذت بخش و خاصی وجود دارند که به‌خوبی توانسته‌اند سبب ایجاد یک تنوع در بازی بشوند. شرایط آب و هوایی نیز موجب ملموس‌تر شدن تفاوت بخش‌های مختلف گیم‌پلی شده است. لوکیشن‌های مختلفی همچون محیطهای برفی، بارانی و… در بازی وجود دارند که در هرکدام از آنها عملکرد دشمنان و به‌طبع نحوه عملکرد و جایگیری‌شان متفاوت می‌شود. به‌عنوان مثال در زمان بارش باران و یا طوفان لارا سخت‌تر ( همان‌طور که باید چنین نیز باشد ) شناسایی می‌شود و به دنبال آن گریز از دست دشمنانتان نیز آسان تر می‌شود. در یک ارزیابی کلی می‌بایست سیستم هوش مصنوعی دشمنانتان را مثبت به‌شمار آورد هرچند که این بخش از بازی خالی از اشکال نیست اما واقعا این مشکلات هرگز سبب آزرده خاطر شدن شما نمی‌شوند و رفتارهای طبیعی دشمنانتان مانند حضور به‌موقع‌شان در صحنه‌های درگیری و یا صحبت‌هایی که در هنگام استراحت با یکدیگر در مورد مسائل جزیره انجام می‌دهند جالب توجه بوده و نشان‌گر زحمات تیم Crystal Dynamics برای این بخش است.

یکی از ارکان اصلی گیم‌پلی این عنوان بدون تردید سیستم ارتقاءها و آپگرید در بازی است. برای این منظور می‌بایست به مکان‌های مخصوصی تحت نام Bace Camp مراجعه کنید که در این بخش می‌توانید قابلیت‌های خود را بهبود ببخشید و یا توانایی‌های جدیدی را برای لارا آزاد نمایید. به جرئت می‌توان گفت این قسمت از بازی آن‌قدر جذابیت و تنوع دارد که تا مدتی پس از اینکه بخش داستانی را نیز به اتمام رسانده باشید و در حال گشت و گذار در جزیره هستید، فکر شما را به‌خود مشغول کند. به عنوان مثال با پیشروی در بازی قابلیت‌هایی همچون انجام ضد حمله و یا تیرهای مرگ‌بارتری برای تیر و کمان‌تان و… در اختیارتان قرار می‌گیرد که استفاده بهینه از آنها بدون شک با لذت حاصل از تجربه TR 2013 رابطه مستقیم دارد. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، در بازی مراحل فرعی فراوانی وجود دارند که با در نظر گرفتن محیط‌های بازی تنوع چندان قابل قبولی ندارند ولی از XP ها و امتیازات حاصل از آنها می‌شود برای بخش ارتقا و آپگرید بهره‌گرفت که خود عاملی است برای جستو وجوی بیشتر در مکان‌های ناشناخته بازی. در یک جمع‌بندی برای این بخش از بازی می‌توان گفت علارقم اینکه TR 2013 دستخوش تغییراتی در بخش گیم‌پلی خود شده و هیجان و اکشن در آن افزایش پیدا کرده‌است و به‌دنبال آن معماهای بازی آبکی‌تر شده‌اند، هنوز هم تجربه بازی دوست‌داشتنی است و حس یک عنوان «اکشن-ماجراجویی» ناب به مخاطب القا می‌شود.

Tomb_Raider_Screenshot_A_New_Gun

جزیره سرخ:

در قسمت جلوه‌های بصری Crystal Dynamics از آن استودیوهایی بود که در آخرین روزهای حکفرمایی نسل هفتم افق‌های تازه‌ای از گرافیک و توانمندی‌های کنسول‌های نسل قبل ( نسل هفتم ) را نشان داد و به همین خاطر به نظر اکثر بازیبازان و صاحب نظران دنیای بازی‌های رایانه‌ای گرافیک و جلوه‌های بصری  TR 2013 جز برترین عناوین آن نسل دسته بندی می‌شود. انیمشن‌ها و طراحی‌هایی که برای شخصیت‌های بازی درنظر گرفته شده‌است با توجه به زمان انتشار بازی واقعا کم‌نقص و مناسب هستند. حرکات لارا به هنگام بالا رفتن از صخره‌ها، درگیری‌ها، آسیب دیدن و… طبیعی و واقعی به‌نظر می‌رسند که نشان از تلاش قابل تقدیر تیم سازنده در به ‌کمال رساندن این بخش از بازی دارد. طراحی‌های هنری صورت گرفته در بازی نیز واقعا قابل ستایش هستند. مقبره‌ها، صخره‌ها، دره‌ها و به طور کلی تمام محیط بازی از ساختار و گرافیکی مناسب بهره می‌برند که می‌تواند رضایت خاطر مخاطبین بسیار مشکل پسند را نیز به‌دست آورد. موارد دیگری همچون سایه‌زنی‌ها نیز در بازی قابل قبول جلوه می‌کنند که بر باورپذیر تر شدن اتفاقات  TR 2013 کمک شایانی انجام می‌دهد. به‌طور کلی می‌توان گفت اگر از تعدادی باگ و مشکلات فنی نه‌چندان آزار دهنده فاکتور بگیریم، این قسمت از بازی به سادگی نمره قبولی را به‌دست می‌آورد.

یکی از مواردی که سبب شده این عنوان در انتقال احساسات به مخاطبش موفق باشد صداگذاری‌های مطلوبی است که برای آن انجام گرفته‌ است. در بازی صحنه‌هایی وجود دارد که باوجود زرق و برق خاص خودشان، این صداگذاری شخصیت‌ها است که سبب می‌شود از اینکه وقت‌تان را برای تجربه این بازی گذاشته‌اید راضی باشید! در این نسخه بر خلاف نسخه‌های پیشین از خانم Camilla Luddington برای صداگذاری شخصیت لارا بهره گرفته شده‌است که به‌خوبی در انجام این امر موفق بوده و نه تنها لحن و حرکات لارا بلکه سایر شخصیت‌های بازی در مواقع مختلف تغییر می‌کند که در جای خود قابل تقدیر است. همچنین موسیقی‌های و نواهایی که در بازی شنیده می‌شود هرچند که می‌توانستند اندکی متنوع‌تر باشند اما راضی کننده‌اند و در مواقع لازم سبب افزایش استرس و اضطراب شما می‌شوند و در پاره‌ای دیگر از اوقات آرامش را برای مخاطب به‌ارمغان می‌آورند. همچنین صداهایی که برای اسلحه‌ها و عوامل محیطی همچون آبشارها، آسیب دیدن دشمنانتان و.. در نظر گرفته شده‌است کاملا قابل قبول بوده و باید گفت این ساخته Crystal Dynamics از این بخش نیز سربلند خارج می‌شود.

tomb-raider-wide-high-definition-wallpaper-for-desktop-background

سخن پایانی:

 در پایان باید گفت Tomb Raider 2013 یکی از فاخرترین و دوست‌داشتنی ترین عناوین نسل هفتمی است که اگر شما علاقه‌ای هرچند اندک به سبک اکشن-ماجراجویی داشته باشید بازی این پتانسیل را دارد که تا مدتی شما را کاملا سرگرم کند. در بخش داستان و شخصیت‌پردازی، TR 2013 با وجود اشکالاتی بازهم قابل قبول عمل می‌کند اما واقعا بخش گیم‌پلی و جلوه‌های بصری بازی دوست‌داشتنی و قابل تقدیر هستند و سبب می‌شوند شما از وقتی که برای تجربه بازی گذاشته‌اید راضی باشید و جذابیت‌هایی که بازی در قسمت جنبه‌های شنیداری دارد نیز به ارزش کلی اثر می‌افزایند و دلیلی را برای تجربه نکردن  TR 2013 برای بازیبازان باقی نمی‌گذارند! پس اگر به هر دلیلی تا به‌امروز موفق به تجربه این عنوان نشده‌اید شک و تردید را کنار گذاشته و در این ماجراجویی با لارای جوان اما جسور و شجاع همراه باشید.

tomp raider grade

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

 • CENEGA.PC گفت:

  عالی بود این بازی حرف نداشت.
  یکی از فرق های اساسیش با RT این بود که زود کرک شد 😐

  • جسارت نباشه ولی دگر ریسی یعنی چی؟دگر دیسی داریم ولی من هرچی گشتم تو دهخدا و معین راجع به دگر ریسی چیزی گیرم نیومد.

   • CENEGA.PC گفت:

    حالا چرا در جواب به comment من این سوالو پرسیدی؟:|
    شفا…

   • پایین پاسخ داده شد! اشتباه شده و یه « د » جا افتاده 😉

 • به نظرم 9 حقش بود
  حالا خدا میدونه به Rise Of Tomb Raider چند میدید 😐
  داستان قابل پیش بینی و معمولیش هم میتوتست جزو نقاط ضعف باشه

  • +مولتی فوق العاده چرت و مزخرف
   اصلا اشاره ای هم به مولتی نشده 😐

   • mahdi.gamer77 گفت:

    مولتی رو وللش
    چرا رایز رو نقد نمی کنین؟
    …………………………………
    این نسخه هم بنظر من فوق العاده بود

    • mmohammadk گفت:

     مولتیش واقعا خسته کننده بود، ولی بازی ایه که همیشه آفلاینش جذابه یکی از بهترین سری بازی های عمرم! :inlove: از نسخه unfinished business ps1 تا نسخه های underworld و… که مال ps2 بودن و حالا هم که 2013 و رایز :inlove: :inlove:

     • سلام
      مولتی رو یک استودیو جدا ساخته بود و تو نقد خود بازی اصلی برای روزی روزگاری نباید لحاظ بشه 😉

  • DeadPool گفت:

   9 و نیم براش یکم زیادیه . فوقش 8.5 .

 • reza133 گفت:

  حرف برا گفتن نذاشتن نویسنده عزیز ولی یکی از بهترین بازیهای که من کردم با بد سلیقه گیم سری قبلش که خیلی خیلی خیلی بحاش حال کردم

 • Amir47 گفت:

  یاد نسخه قدیمی اش بخیر چه حالی میداد

 • mohamadp8 گفت:

  این بازی عالی بود.. به نظرم تنها ایرادش کم شدن معما نسبت به نسخه های قبلی بود..

 • MASIH .2033 گفت:

  ممنون از نقد بسیار خوب تون آقای خزایی
  امیدوارم نسخه بعدی بازی انحصار زمانی نباشه

 • tedy گفت:

  ببخشیدا اما با گذاشتن این نقد داغ دلمو تازه کردین شما نمیخواین نقد rise of tomb raider رو بزارین 😐 😐

  • Strixxx گفت:

   :yes: :yes: :yes:

  • mojtaba33 گفت:

   واقعا حرفت درسته چون منم همینو میخواستم بگم :yes:

  • سلام
   عزیزم نقد اون عنوان به آقای صحرایی ( تحریریه سابق ) سپرده شده بود که ایشون از نوشتن شانه خالی کردن! 😉 طی مدتی که قرار بود نوشته بشه نوشته نشد متاسفانه وگرنه….

   الانم اون بازی نه عنوان جدیدی هست که نقد بشه و نه عنوانی هست که مناسب حال بخش روزی روزگاری باشه! در نتیجه فعلا باید از نوشتن نقدش صرف نظر کنیم 😉

   قبول داریم که گیمفا به عنوان اولین مرجع اختصاصی بازی های رایانه ای فارسی زبان «باید» نقد نسخه جدید TR منتشر می کرد اما مشکل از طرف تیم و یا سایت نبود و اون عزیزی که عرض کردم کوتاهی کردن :yes:

   • joel گفت:

    عجب بهانه ای

   • unreal engine گفت:

    جناب خزایی با احترام باید بهتون بگم این کار شما جز بهانه تراشی چیز،دیگه ای نیست 😉 آقای صحرایی از این کار شونه خالی کردن اما حالا چی؟حالا کل تیم تحریریه داره شونه خالی میکنه! سایتی،که ادعا داره میخواد بهترین کیفیت رو ارائه بده باید بازی های روز رو نقد کنه!شما این همه نقد در باره عناوین ریمستر و قديمي منتشر،می کنید در صورتی که یک بازی که تازه اومده در سایتتون بدون نقد مونده؟این بازی قدیمیه ؟تیم ریمستر گرویتی راش رو نقد کرده بدون پسوند “روزی روزگاری” در صورتی بازی اصلی برای سال 2012 هست و فقط ریمستر شده و با ps4 مچ شده همين!ولی این بازی در مقابل اون خیلی قدیمی بوده!!؟
    “الانم اون بازی نه عنوان جدیدی هست که نقد بشه” بازی راکت لیگ! این بازی محصول سال 2015 هست اما 14 اسفند 94 نقد شده که میشه سال 2016! با استدلال خودتون اگه بازی توم رایدر الان قدیمی شده و نمیشه نقدش کرد پس چرا راکت لیگ قديمي نشده و نقدش کردید؟ خیلی جالبه! سایت به جای نقد این عنوان مسؤليت رو میندازه گردن یکی دیگه! یعنی هیچ کدوم از نویسنده های این سایتی که انقدر ادعا داره نمیتونه این عنوان رو نقد کنه؟ با این کار باعث افت کیفیت سايت خودتون میشید!(لحن بنده کاملا دوستانه بود دع.وا هم نداریم :-d )

    • واقعا این سوال بود برای تیم!
     الان کاربرا راضی هستن که نقد نسخه 2015 TR نوشته بشه الان؟!

     مشکلی نیست نوشتنش 😉
     فقط پایین نقد این جملات کلیشه ای که بازی دیگه پوسیده… نقد قدیمی و… نباشه تیم مشکلی نداره! اتفاقا چند روز پیش قرار بود یکی از عزیزان مجدد بنویسه نقد رو که به دلیلی که گفتم منتفی شد!

 • safir گفت:

  دیدگاه چاپ نمیشه خوب
  مشکل از خودته که ظرفیت نداری میدونی میشکنی وگرنه نقد کردی ما هم نقدت نقد کردیم

  • چاپ 😮

   • tedy گفت:

    دادا مشکل از چاپگرته 😀

    • :laugh: :rotfl: :yes:

  • سلام
   عزیزم دیدگاهی از شما ثبت نشده 😉
   اتفاقا خیلیم خوشحال میشم از یک دیدگاه متفاوت ( سایر کاربران ) مشکلات نقد ببینم که به چشم خودم نیامده 😉

   موردی بود حتمی متذکر بشید مجدد :yes:

   • safir گفت:

    آقای خزایی
    باور کن منظورم با شما نیست ؛ با سیستم یا با اون که نظرات تایید رد میکنه

    وگرنه چیزی نگفتم . فقط عین جمله صبحم

    * ای نخیییر زود شدر روزروزگاری *

    به همراه لیست قبلی عنواین تام رایدر جهت نقد

 • milad.metal.ps4 گفت:

  ممنون اقای خزایی بابت نقد عالی تون خوشم اومد فقط از دفعات بعد اگه تونستی بیشتر از گیم پلی عکس بزار
  نتونستم این بازی رو تجربه کنم تابحال

  • ..mohamad گفت:

   خب فقط کافیه تو ایترنت سرچ کنی LARA CROFT

 • به به باز که لارا جون اومد نقد بسیار خوبی بود ممنون

 • k1 گفت:

  اتمسفر بازی خیلی سنگین و زیبا بود .

  • E3 2015 گفت:

   شما به اتمسفر این میگی سنگین به اتمسفر half life 2 چی میگی

   • .Phil Spencer گفت:

    کمر شکن 😀

 • ..mohamad گفت:

  ادم عکسشو می بینه مو به تنش سیخ میشه فکر کون این GF فت بود یا خدا :chic: :chic: :dazed: 😀

  • دوست عزیز فکر (کن) درسته
   چند بارم اشتباه نوشتیش

 • GG.WP.EZ.WIN گفت:

  بازیش عالیه همین الانم دارمش بعضی وقت ها بازی میکنم خیلی حال میده.

  شخصیت قابل لمس لارا در طی بازی ؟؟؟؟ :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:

  • ..mohamad گفت:

   داداش زیاد لمسش نکن گشت ارشاد میگیرتد 😀 😀 😀 😀

   • GG.WP.EZ.WIN گفت:

    قول نمیدم. :evilgrin: :evilgrin: :evilgrin:

    • ..mohamad گفت:

     منم شک دارم 😉

  • کارتون همینه فقط به دنیا اومدین لمسمون کنید کاره دیگه ای به فکرتون نمیرسه 😥

   • بی شخصیت!!!و صد البته بی ادب !و دور باره صد البته منحرف

 • yakuza-japon گفت:

  و باز هم گ ی م ف ا من را بن کرد و نمیدونم برای چی
  و دوباره آمدم بخدا من چیزی نگفتم توی پست سینما فقط گفتم
  شهرزاد سریال جالبی نیست
  و من بن شدم شما انتظار دارین همه بگن به به و چه چه :idk: :idk:
  من کامنتایی رو توی این سایت دیدم که همش فحاشی بود
  اونوقت من رو بن میکنید :-((
  البته تصویرمو هیچ وقت تغییر نمیدم که بدونیین همونم
  با تشکر
  :yes: :yes: :yes: :yes:

  • ..mohamad گفت:

   بن شه یکی دیگه میسازی عرض 50 ثانیه ولی شاید بنت نکرده افتادی بیرون از اکانتت برا منم این مورد پیش اومده بود برو همون یوزر و پسورد رو دو باره امتحان کون

  • سلام
   عزیزم اگه شما بن شده بودید که الان نمیتونستی نظر بدی!
   اکانتتون مشکلی نداره الان :yes:

 • MW5 گفت:

  من هزاربار گفتم بازم میگم اگه سری تامب رایدر توسط ناتی داگ ساخته میشد حتی از انچارتد هم بهتر میشد چون پتانسیلشو داشت …قبول دارین بزنین لایکو :yes:

  • ..mohamad گفت:

   :no: :yes: ?:-)

   • CENEGA.PC گفت:

    :no: :no: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

 • ..mohamad گفت:

  باید اسمشو می زاشتن سلطان جادو اخه بایه کبریت کی میتونه کنده ی درخت خیس شدرو اتیش بزنه 😯 😯 ?:-) ?:-) ?:-) ?:-)والا ماکه با فندک اتمی کپسولی رو نمی تونیم روشن کنیم

 • yasin1364 گفت:

  من هرچی تو اینترنت سرچ کردم ببینم ” دگر ریسی ” یعنی چی به هیچ نتیجه ای نرسیدم
  ولی درباره ” دگر دیسی ” خیلی اطلاعات بود
  نویسنده جان مگه ” دگر ریسی ” هم داریم؟؟؟
  درضمن باتشکر از نویسنده جان لطفا نقد بازی های روز رو زحمت بکش نه این بازی که خدا بیامرز شد.

  • منظور نویسنده “دگردیسی” بوده

  • سلام یاسین جان
   حق با شما هست 😉
   اشتباه از بنده بوده. دگردیسی شخصیتی 😉

   در ضمن عزیز این نقد مربوط به بخش روزی روزگاری هست و به نوعی برای خاطره بازی با عناوین فاخر گذشته!

 • real گفت:

  اقایون همین الان سایت gamespot زد که Daisy Ridley بازیگر نقش لارا کرافت تو فیلمشه و 2017 توسط کمپانیه برادران وارنر عرضه میشه من که از همین الان میگم فیلمه چرتی در میاد :no: :no:

  • SONY FAN گفت:

   تو هیچی نگی سنگین تری ! . توی متن خبری گیم از فیلم حرف میزنی !!!!

   • real گفت:

    داش گلم جنگ که نداری بعدشم این فیلم داره از روی بازی ساخته میشه پس باید گفته بشه مگه خبر ساخت فیلم اساسین کرید ربطی به (متن خبری گیم داشت ) اما گفته شد مگه مجله گیمفا همین سینما + که دیروز اومد رو سایت ربطی به (متن خبری گیم ) داشت اما گفته شد خواهشا این جو گیر بازیارو بزار کنار داش گلم وقتی یه فیلم داره از روی بازیش ساخته میشه پس باید گفته بشه ریطی هم نداره متن چی باشه بعدشم من دیدم مقاله در مورد توم رایدر هست پس گفتم این خبر رو داغ داغ تحویل بدم چون حالا حالا سایته ایرانی اینو تو سایتش نذاشته اگه من این خبر رو توی یه جایی که مربوط نبود مینوشتم هرچی میگفتی قبول میکردم ولی وقتی هر دو ربط به توم رایدر دارن پس باید گفته بشه اقای (متن خبری گیم :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: )

    • SONY FAN گفت:

     من با کسی ممکنه جنگ نداشته باشم ولی از این فن بوی بازی ها حالم بهم میخوره !!! یعنی چی که فیلم مزحرفی در میاد یا باقی حرف هایی تعصبیت !؟! شما خوشت نمیاد از توم ریدر دلیل نیست که بیا نظر بدی توی خبری که به این بازی ربط داره !

     • real گفت:

      ای خدا ببین با کیا تشکیل جامعه دادیم اتفاقا من یکی از فن های توم رایدر هستم ولی انتخاب اون بازیگر توی اون فیلم باعث شد که بگم چرته مگر نه کسی به بازی توم رایدر کاری نداره من خودم بازی کردمش هم قدیمیاشو و هم نسخه ریبوتشو و واقعا شاهکار بود بعدشم یه بار گفتم یه بار دیگه هم میگم مقاله موضوعش توم رایدر بود و این خبر من کاملا ربط داشت بهش چون هر دو در مورد توم رایدر هستن حالا شما قبول نمیکنی نکن

      • SONY FAN گفت:

       اتفاقا باید من بگم با کیا شدیم 80 میلیون !!! کسی که خبر گیم رو ربط میده به بازی و پشت سر فیلم یک بازی بد میگه حالش خوش نیست ! من گفتم و بازم میگم اگه فن واقعی هستین مثل ا د م نظر بگذارید ! نه اینکه از روی فن بازی و سو.زش !

 • 00Pc Gamer00 گفت:

  محبوبترین character مونث برای من لارا هست خاطره زیاد دارم با نسخه های قدیمی کاش یه tomb raider میومد شبیه همون نسخه های قدیمی برمیگشت به اصل خودش

  • .Phil Spencer گفت:

   تازه داره اصلش شکل میگیره

   • اصلش یعنی حل کردن معما، یعنی حمله به مقبره ها!!! نه کشتن آدم ها

    • 00Pc Gamer00 گفت:

     دمت گرم داداش حرف دل ما رو زدی

 • mohamadp8 گفت:

  خودمونیم عجب چیزیه این لارا :-))

  • دوسش داری اقا پسر

  • AmirHo3ein47 گفت:

   تو این یه مورد اگه کسی حتی فن سونی باشه باز با بقیه اتفاق نظر داره :rotfl: :yes: :rotfl: :yes:

 • peter97 گفت:

  بازی 2015 رو نقد میکردین بهتر نبود؟

 • SONY FAN گفت:

  بازیش عالیه . بهتر از این بازی توی دنیا نیومده ! . دوستان TR باز بزنید لایک به کو.ری چشم حسودا :laugh:

  • SONY FAN گفت:

   ماشالا 5 تا حسود پیدا شده خخخخ فن بوی چقدر زیاده توی این سایت ! چشم هر چی حسوده پای بازی تومب ریدر کو.ر شه

   • SONY FAN گفت:

    جوابتو برای خودت نگه دار چون که خیلی فن بوی کامنت میدی ! :no: :no:

 • Norman گفت:

  بچه ها من ps4 دارم.به نظرتون این بازی رو بخرم یا نه؟قیمت دسته دومش چنده تقریبا؟

  • SONY FAN گفت:

   بازیش قشنگه و نسخه نسل 8 متفاوت تر از نسل 7 هستش حتما بخر . قیمتشو نمیدونم ! ولی احتمالا 80 تومنی باشه

 • Scorpion1377 گفت:

  ممنون بابت نقد عاليتون اقاي خزايي عزيز

 • amir 14 گفت:

  ببخشید این بازی که برای ps4 عرضه شده است ارزش خرید دارد و این که زمان اتمام بازی چقدر است ؟ممنون می شوم که جواب بدید این سوال (سوال اول)خیلی مهمه

 • nfs3forever گفت:

  ممنون از نقد و بررسی که عالی و کامل بود . متاسفانه هنوز قسمت نشده تجربه کنم اولی همین الان اولویت اولم شد برای خرید بازی بعدی .

 • nfs3forever گفت:

  ممنون از نقد و بررسی که عالی و کامل بود . متاسفانه هنوز قسمت نشده تجربه کنم ولی همین الان اولویت اولم شد برای خرید بازی بعدی .