پلی استیشن ۴ پرفروش‌ترین کنسول استرالیا در سال ۲۰۱۵ بود

۱۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۸

شعبه استرالیا سونی با انتشار آماری به استناد گروه NPD استرالیا، از فروش بی‌سابقه پلی استیشن ۴ در این منطقه خبر داد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در ادامه با گیمفا همراه باشید.

طبق آمار انتشار یافته، پلی استیشن ۴ در سال ۲۰۱۵ حدود ۵۹ درصد از بازار استرالیا را دست خود داشته است. پلی استیشن ۴ از نزدیک‌ترین رقیب خود (احتمالا منظور اکس باکس وان بوده است) ۸۴ درصد بیشتر کنسول فروخته است. در بحث نرم‌افزار نیز پلی استیشن ۴ بسیار خوب کار کرده و ۴۹ درصد از فروش کل نرم‌افزار از آن این کنسول بوده است. محبوبیت پلی استیشن ۴ در حین کریسمس و دسامبر ۲۰۱۵ افزایش چشم‌گیری داشته است. پلی استیشن ۴ طی آمار قبلی نزدیک به ۳۶ میلیون واحد فروخته است و پرفروش‌ترین کنسول نسل هشتم نیز لقب گرفت.

حدود دو ماه قبل بود که EA فروش کلی این دو کنسول محبوب را ۵۵ میلیون واحد تا پایان سال ۲۰۱۵ اعلام کرد. حال گویا در این مدت ۵ میلیون کنسول دیگر نیز به فروش رسیده است. جارگنسن این آمار را در کنفرانس تکنولوژی، رسانه‌ها و مخابرات Morgan Stanley به اشتراک گذاشت. اخیرا فروش پلی استیشن ۴ نزدیک ۳۶ میلیون واحد اعلام شده است و اگر آمار مدیر ارشد مالی EA صحیح باشد،‌ بیش از نصف کنسول‌های فروش رفته متعلق به پلی استیشن ۴ است.

همچنین در هنگام کنفرانس جارگنسن به این نکته اشاره داشت که ۲۵ درصد از فروش بازی‌های EA به‌صورت دانلودی بوده است. طبق پیشبینی وی در سه یا چهار سال آینده شاهد افزایش فروش دیجیتالی بازی‌ها به ۴۰ درصد خواهیم بود.

ما می‌خواهیم مشتریان تصمیم بگیرند. EA همکاران بسیار خوبی در خرده‌فروشی‌ها دارد و همچنان نیز خواهد داشت. آن‌ها پشتیبانی و تبلیغات بسیار مناسبی را برای EA داشته‌اند. ما نیز معتقدیم فروش بازی‌های فیزیکی هیچگاه متوقف نمی‌شود و ما همچنان به خرده فروشان نیازمندیم. اما همچنین بسیاری از مشتریان ما همانند خرید دیجیتالی کتاب، موزیک، فیلم یا سریال، بازی‌های خود را به‌صورت دیجیتالی خریداری می‌کنند. ما می‌خواهیم در هرکجا که مشتریان می‌خواهند وجود داشته باشیم تا به‌راحتی بازی خود را خریداری کنند و به تجربه آن بپردازند.

بر اساس گزارش «توین اینفینیته»، مایکل پچر مدعی اذعان داشت که هیچ‌گاه فروش اکس باکس وان با پلی استیشن ۴ برابری نخواهد کرد. در واقع او معتقد است که مایکروسافت چیزی برای رو کردن برای رسیدن به سونی ندارد.

پچر برای سخنان خود دلایلی نیز بیان کرد. یکی از آن‌ها این است که برند پلی استیشن، بیش از برند اکس باکس در سطح جهان شناخته شده است. بهترین کنسول سونی از نظر فروش، یعنی پلی استیشن ۲، بیش از ۱۷۰ میلیون دستگاه فروخته است؛ این درحالی است که بهترین فروش در میان کنسول‌های مایکروسافت، متعلق به اکس باکس ۳۶۰، با ۸۰ میلیون دستگاه است. دلیل بیان این مساله توسط پچر، تصدیق حرف خود درباره میزان معروف بودن برند دو غول کنسولی است.

گفتنی است که پچر این موضوع را که همچنان اکس باکس وان فروش خوب خود را در مقایسه با پلی استیشن ۴، نگه داشته است را عالی توصیف کرد و مدعی شد که مایکروسافت شانس بیشتری برای پیروزی بر سونی در آمریکای شمالی دارد؛ اما موفقیت در سطح جهان را متعلق به سونی خواند.

البته مایکروسافت برای کم کردن فاصله در سال ۲۰۱۵ عملکرد قابل ستایشی داشته است. از مهم‌ترین دستاوردهای شرکت آمریکایی می‌توان به عرضه Halo 5: Guardians و Rise of the Tomb Raider در سالی که گذشت اشاره کرد؛ اما کماکان پلی استیشن ۴ پرفروش‌ترین کنسول نسل هشتم است.

طبق گزارشات قبلی VGChartz جمع کل فروش اکس باکس وان و پلی استیشن ۴ پس از ۲۶ ماه بسیار بهتر از عملکرد فروش اکس باکس ۳۶۰ و پلی استیشن ۳ در همین مدت زمان بوده است. کنسول‌های نسل هفتم مایکروسافت و سونی در ۲۶ ماه نخست عرضه‌شان برروی هم ۳۵ میلیون عدد به‌فروش رسانده بودند درحالی که رقم کنسول‌های نسل هشت به ۵۵ میلیون عدد رسیده است. مهم‌ترین دلایل این اختلاف ۱۹ میلیونی را می‌توان بخاطر قیمت بسیار بالای پلی استیشن ۳ در ابتدای نسل دانست. بسیاری از مردم بخاطر گرانی این کنسول به سمت کنسول‌های Wii و اکس باکس ۳۶۰ رفتند. اکس باکس ۳۶۰ نیز مشکلات خود را داشت که مهمترین آن سه چراغ قرمز مرگ بود.

به‌طور دقیق فروش کنسول‌های نسل هفتم و هشتم دو کمپانی مایکروسافت و سونی در ۲۶ ماه نخست عرضه بدین شکل است:

جمع کل فروش پلی استیشن ۳ و اکس باکس ۳۶۰ در ۲۶ ماهه نخست عرضه: ۳۵,۵۲۹,۲۸۸

جمع کل فروش پلی استیشن ۴ و اکس باکس وان در ۲۶ ماهه نخست عرضه: ۵۵,۲۱۶,۳۲۹

برنده: پلی استیشن ۴ و اکس باکس وان با ۱۹,۶۸۷,۰۴۱ میلیون فروش بیشتر.

همچنین به گفته اندرو هاوس، مدیرعامل بخش سرگرمی‌های سونی، در بلاگ رسمی پلی استیشن سونی توانسته است رکورد سال گذشته خود را بشکند. تعداد بازی‌های فروخته شده کنسول پلی استیشن ۴ نیز بیش از ۳۵ میلیون واحد اعلام شده است. تعداد فروش عناوین کنسول‌های پلی استیشن ۳ و پلی استیشن ویتا اعلام نشده است و همچنین پرفروش‌ترین بازی پلی استیشن ۴ توسط سونی اعلام نشد. سونی اعلام داشت که کاربران PS Plus نسبت به سال گذشته افزایشی ۶۰ درصدی داشتند.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید