بررسی رم های GSKILL TRIDENT Z F43200CL16D-16GTZ

۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۴

بی شک کمپانی های بسیاری در تولید و توسعه حافظه های اصلی در جهان مشغول به کار هستند، اما زمانی که سخن از نهایت کارایی و نو آوری در میان باشد، یک نام بیشتر از سایرین برای محصولات رده بالا، می درخشد. شرکت تایوانی GSKILL، به عنوان یکی از پیشگامان در تولید حافظه های رده بالا، از دیرباز نظری خاص بر روی نهایت کارایی داشته و یکی از بهتری های خود را با TRIDENT نام گذاری کرده است.
این سری از رم ها، در بین اورکلاکرها ارزش خاصی داشته اند و این بار GSKILL آخرین رده از خانواده TRIDENT را با پسوند Z نام گذاری کرده و در اختیار بنده برای بررسی قرار داده است.

بررسی رم های GSKILL TRIDENT Z F43200CL16D-16GTZ

در نگاه اول چیزی که از این سری انتظار می رفت، کیفیت، ظاهر و پایداری آن بود که همچنان GSKILL این سه خصیصه را برای این سری جدید حفظ کرده است.
این شرکت طبق معمول از یک پوشش مقوایی و یک پوشش سلفونی مستحکم دیگر برای بسته بندی استفاده کرده است. روی بسته این محصول، نمایی از ظاهر جدید این رم ها به همراه یک Z بزرگ به تصویر کشیده شده است. در پشت بسته بندی نیز، اطلاعاتی در مورد سری TRIDENT Z به همراه توضیحاتی در مورد قدرت اورکلاکینگ، کیفیت و گارانتی مادام العمر آن نوشته شده است.

نمایی از روی پک محصول

 

 

 

نمایی از پشت پک محصول

همچنین، مشخصات فنی ماژول ها هم کاملاً مشخص است.

پس از بازکردن جعبه محصول، دو ماژول رم TRIDENT Z با ظرفیت 8 گیگابایت DDR4 (در مجموع 16 گیگابایت) به همراه یک استیکر GSKILL درون پک سلفونی آن قرار دارد.

 

این بار GSKILL، رنگ اصلی را در طراحی هیت سینک ها، برخلاف سری X که قرمز رنگ بود، نوک مدادی انتخاب کرده و با یک نوار قرمز پلاستیکی آن را زیباتر کرده است. پس از خارج کردن ماژول ها از پک، نخستین چیزی که نظرم را جلب کرد، وزن بالای ماژول ها نسبت به سایر برند ها بود!! و نکته دیگر، لبهای بسیار تیز آن!

ابتدا نگاهی گذرا به طراحی جدید این سری می اندازیم.

جنس هیت سینک ها، آلیاژی از آلومینیوم است که تمامی دو طرف ماژول را کاملاً در بر گرفته است. هر سمت ماژول یک رنگ متفاوت دارد، یک سمت آن نوک مدادی مایل به نقره ای و سمت دیگر آن نوک مدادی مایل به مشکی.

در سمت تیره رنگ هر ماژول، مشخصات فنی آن دیده می شود که مشخصات آن به شرح زیر است:
F43200CL16D-16GTZ
DDR4 3200 CL 16.16.16.36 1.35v
PC4-256008G x2 Intel XMP 2.0 Ready

روی تاج ماژول ها هم یک تکه پلاستیکی قرمز رنک قرار دارد که نام GSKILL روی آن چاپ شده است که ظاهر این رم ها را مخوف تر می کند!

 

 

در کنار هر ماژول هم روی PCB رم، عبارت 8G 3200 حک شده است.

حال به نگاهی نزدیک تر از این محصول زیبا می اندازیم:
پس از باز کردن هیت سینک ها،هر طرف از PCB مشکی رنگ آن، هشت عدد IC ساخت شرکت SAMSUNG وجود دارد که روی آن عبارت K4A4G085WD حک شده است. این IC های حافظه DDR4 با ظرفیت 512 مگابایت با فرکانس 3200 مگاهرتز و با ولتاژ 1.35 ولت می توانند با زمان تاخیر 16.16.16.36 به صورت پایدار فعال باشند.

 

تست، اورکلاکینگ و مقایسه

 

سیستم تست:

فبل از هرچیز پردازنده را در فرکانس 4.5 گیگاهرتز قرار داده و پروفایل XMP این رم ها را به سیستم اعمال می کنیم. برای تست اورکلاک هم، با استفاده از ولتاژ پایه یعنی 1.35، یک ضریب به فرکانس رم اضافه کرده تا فرکانس 3333 مگاهرتز بدست آید و تایمینگ ها را به 15.17.17.34-320 1T تغییر می دهیم. فبل از هرچیز پردازنده را در فرکانس 4.5 گیگاهرتز قرار داده و پروفایل XMP این رم ها را به سیستم اعمال می کنیم. برای تست اورکلاک هم، با استفاده از ولتاژ پایه یعنی 1.35، یک ضریب به فرکانس رم اضافه کرده تا فرکانس 3333 مگاهرتز بدست آید و تایمینگ ها را به 15.17.17.34-320 1T تغییر می دهیم.

 

image012 image014 image016 image018 image020 image022 image024 image026

نتیجه گیری و سخن پایانی

IMG_9675

با توجه به میزان حجم هر ماژول رم، از GSKILL چنین کارایی ای بعید نبود. البته برای اورکلاک این رم ها به فرکانس های بیشتر از 3600، متاسفانه IMC پردازنده، محدودیت ایجاد می کرد. اما با توجه به نتایج بدست آمده، محصولی با کیفیت و رده بالا از یک کمپانی خوشنام، که برای هر سیستم رده بالایی پیشنهاد می شود. بی شک برای اورکلاکرهای حرفه ای هم، سری TRIDENT Z می تواند به طور چشمگیری به درهم شکستن رکوردها کمک کند.

نقاط قوت:

  • خنک کننده بسیار عالی
  • PCB با کیفیت
  • کیفیت ساخت بالا
  • ظاهر زیبا
  • قیمت بسیار متناسب در برابر کارایی

نقاط ضعف:

  • نداشتن نشانگر دما( خیلی سخت گیرانه)

نا گفته نماند که GSKILL این سری از رم ها را با فرکانس های متفاوت تا 4266 مگاهرتز در دسترس قرار داده است!

بنا به تست و شرایط این محصول وبسایت گیمفا نمرات هر آیتم را بر اساس جدول زیر به این محصول تخصیص داده است:

9.5طراحی
9.5امکانات (برای این محصول سازگاری را در نظر می گیریم)
9.5کیفیت قطعه
۱۰قیمت در برابر کارایی
۸بسته بندی
9.3امتیاز نهایی

 

همچنین این محصول با توجه به نمرات کسب کرده از جدول بالا نشان “انتخاب نویسنده” را از گیمفا کسب می کند

Editor Choice

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید