فساد آمریکا، مرگ نیویورک | نقد و بررسی نسخه آزمایشی بازی The Division

۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۰

در این روز‌ها که فساد جانی و مالی همه جا را فراگرفته و شهر‌های بزرگی مثل New York در حال تخریب هستند، کمتر کسی یا بهتر است بگوییم کمتر کسانی وجود دارند که می‌توانند در این آشوب بزرگ زندگی کنند؛ اما همیشه کسانی بوده‌اند که مانند قهرمانان هالیوودی از جان با ارزش خود بگذرند و برای مردم کشورشان تا آخرین قطره خون بجنگند. چه کسی می‌داند؟ شاید شما هم جزو این دسته از افراد باشید! زمستان سرد و تاریک New York متفاوت تر با سال‌های دیگر است چرا که…

سخن نویسنده
بازی the Division محصول جدید و مشترک شرکت Ubisoft Massive ،Ubisoft Red Storm ،Ubisoft Reflections و Ubisoft Annency در سال 2013 در نمایشگاه E3 طبق سنت‌های همیشگی کمپانی Ubisoft رونمایی شد. The Division در همان روز‌های اول آنقدر با قدرت ضاهر شد که بیش از 90 درصد بازیکن‌ها فکر می‌کردند این بازی با جادوی خاصی که دارد، صنعت بازی‌های رایانه ای را متحول خواهد کرد. اکنون پس از گذشت تقریبی 3 سال از رونمایی آخرین اثر استاد Tom Clancy این درصد رو به کاهش شدید است. دلایل متفاوتی برای کم شدن طرفداران برای این بازی است. یکی از این دلایل که در این زمان برای اغلب بازیکن‌ها مشخص شده است کاهش کیفیت بازی بوده، چرا که با یک بررسی کوتاه و جزئی می‌توانید به کاهش گرافیک و دیگر موارد جزئی طی این سه سال پی ببرید. خوشبختانه با عرضه به موقع نسخه آزمایشی، Ubisoft توانست از کاهش روز افزون هواداران این بازی جلوگیری کند؛ اما همه ما می‌دانیم که نسخه‌های آزمایشی عرضه شده برای بازی‌های مختلف دارای اشکالات بسیار بزرگی هستند و ما فکر می‌کنیم که این مشکلات در نسخه اصلی به حداقل خواهد رسید ولی همیشه اینگونه نیست. متاسفانه نسخه‌های آزمایشی که تا به این لحظه برای بازی‌های مختلف عرضه شده از سرور های خوبی بهرمند نیست‌اند. به همین ترتیب The Division از این قاعده مستثنی نیست و سرور ها بسیار مشکل دار هستند. از نظر عده ای شاید این وضعیت بد سرور ها به خاطر درخواست بسیار بالای بازیکن‌ها می‌باشد و عده‌ای هم این عقیده را دارند که چون این فقط یک نسخه آزمایشی است نباید به سرور های آن امید داشت. به این گفته‌ها بالاخره «بنده» موفق به تجربه ایننسخه آزمایش شده‌ام و در ادامه قصد دارم تا خوبی‌ها و بدی‌های این نسخه آزمایشی را در قالب یک نقد و بررسی در اختیار شما خوانندگان قرار بدهم. نمراتی که در آخر مقاله به این بازی داده شده یا ایرادات وارد شده صرفا از روی نسخه آزمایشی این بازی بوده و ممکن است نصف این ایرادات در نسخه اصلی بر طرف شود. نقد این بازی با نقد بازی اصلی جداگانه خواهد بود.

آخرین اثر استاد Clancy در راه است. شاید این نسخه آزمایشی از The Division راه حلی باشد که مشکلات بازی برطرف شده و یک عنوان در خور اسم Tom Clancy منتشر شود.

عملیات سرسخت

داستان اصلی بازی درباره اتفاقات عملیات زمستان سیاه آمریکا در سال 2001 است. به نوعی می‌توان گفت داستان بازی بر اساس اتفاقاتی که در آن سال رخ داده بود، الهام گرفته شده است. عملیات زمستان سیاه یا Operation Dark Winter نام یک عملیات ساختگی بیولوژیکی عظیمی بود که در روز های 22و 23 ژوئن سال 2001 با یک سناریو جدید[یعنی شبیه سازی یک حمله بیوتروریستی در ایالات متحده] آغاز شد. Tara O’Toole  و Thomas Inglesby  از مرکز استراتژی‌های زیستی-دفاعی جان هاپکینز (CCBS)، مرکز مطالعات بین المللی استراتژی و Randy Larsen و Mark DeMier از مرکز خدمات آنالیزی، آن را طراحی کرده بودند. برای اولین بار بود که چنین طرحی به کاخ سفید می‌رسید تا اجرایی شود. هدف این عملیات بررسی عملکردهای سیاست گذاران در هنگام حمله ی بیوتروریستی به کشور بود؛ اما سوال اینجا است که سران کشور دقیقا باید چه کنند تا از یک حمله ی بیوتروریستی نجات پیدا کنند؟ این عملیات فقط می‌خواست تا سطح هوشیاری دولتمردان را نسبت به یک فاجعه ی همه گیر مشخص کند. منتقدان این عملیات آن را بدترین سناریو خواندند و پس از اجرا به آن انتقادهای زیادی وارد کردند؛ اما چه می‌شد اگر همه چیز خوب پیش نمی‌رفت؟ آیا به خطر انداختن جان شهروندان در این حد تقاصی نداشت که دولت ایالات متحده باید پرداخت می‌کرد؟
انتخاب کردن چنین داستان عظیمی که تا الان بخش کوچکی از آن را مطالعه کرده اید، برای شرکت‌های توسعه دهنده The Division بسیار کار عاقلانه ای بود، چرا که خلق و ارائه یک داستان زیبا برای Ubisoft و استودیو‌ های آن بسیار کار راحتی است. این را می‌توان از دیگر ساخته‌های Ubisoft نیز فهمید. به عنوان مثال انقلاب فرانسه در Assassins Creed: Unity بهترین داستان خلق شده در کنار دیگر بازی‌های صنعت بازی‌های رایانه ای بود. به طور دیگر نیز می‌توان داستان The Division را اینطور تعریف کرد.

پس از اجرای عملیات Dark Winter، کنترل همه چیز از دسترس دولت خارج می‌شود. بحران در کل ایالات متحده پخش می‌شود و هیچ چیز به مانند قبل نیست. همه روز نحس جامعه ی سیاه را به یاد دارند، از آن روز حال هیچکس دیگر خوب نشد. ویروس کشنده پراکنده شد و طی سه هفته کشور دیگر آن کشور قدیم نیست.حالا جامعه سقوط کرده و ماموریت چندین و چند نفر آغاز شده. شاخه ای سری که تا پیش از این کسی نمی‌دانست وجود دارد. The Division (لشگر) سازمانی است که با استخدام ماموران تاکتیکی از قبل برای این فاجعه آماده بوده. شما هم یک عضو سازمان هستید و ماموریتتان شروع شده است…

 مطمئنا ارائه همچین داستان غنی بدون تغییر کار خوشایندی نمی‌باشد چرا که بازیکن‌ها می‌توانند با مطالعه تاریخ و مخلوط کردن آن با دنیای The Division شکل کلی بازی را به دست آورند. شاید Ubisoft و استودیو‌های سازنده برنامه را تغییر داده و بر عکس واقعه تاریخی عمل کنند و شاید… آن طور که قبلا اعلام شده بود، Ubisoft سعی دارد پس از عرضه بازی متحویات جدیدی به بازی اضافه کند که باعث افزایش بخش داستانی نیز می‌شود. در کل انتظار می‌رود با داستانی که پیش روی ما است، بازی قوی تر از انتظارات ما عرضه شود.

بخشی از مراحل داستانی در نسخه آزمایشی (و مطمئنا در نسخه اصلی) در این کمپ انجام خواهد شد.

مبارزه برای یک ملت

گیمپلی بازی ترکیبی از دو بازی Watch Dogs و Splinter Cell است که در بین آن عناصر جدیدی نیز می‌توان یافت. گیم پلی بازی آن طور که شایسته یک بازی MMO است طراحی شده و در طول بازی هیچ اشکالی در این بخش نمی‌بینید. هسته اصلی گیم پلی بر مبنای کار تیمی است و مانند دیگر بازی‌ها، بازیکن نمی‌تواند به صورت تک نفره به انجام مراحل اکتفا کند. ماموریت‌ها و مراحل فرعی مختلفی در سرتاسر نیویورک وجود دارد که بنا به سطح شما، این مراحل باز خواهند شد. بازیکن‌ها در این بازی پشتیابان یکدیگرند و این به آن معنا نیست که افراد هر گروه آزادانه تصمیم بگیرند. عمده اتفاقات و درگیری‌هایی که رخ می‌دهد در منتطقه ای به نام Dark Zone اتفاق می‌افتد. طبق گفته سازندگان در روند بخش گیم پلی گاها حالت PVP نیز اتفاق می‌افتد. یعنی دو بازیکن مجبور به نبرد با یکدیگر ولی به صورت تک نفره هستند. یکی از نکات مثبت در گیم پلی جست و جو کردن تک تک مناطق و خانه‌ها و.. است که می‌توانید در آن‌ها وسایل جالبی چون : ماسک، کلاه، زره، اسلحه، مواد غذایی و دارویی و… پیدا کنید. بازی در اوایل از جایی شروع می‌شود که Black Market یا بازار سیاه نام دارد. این بخش یکی از حیاتی ترین بخش‌های این بازی است که از امنیت بسیار بالایی نیز بر خوردار است. در این بخش می‌توانید تمام وسایلی که در طول جست وجو کردن محیط  به دست آورده اید را بفروشید و یا آن را مبادله کالا به کالا بکنید. یکی از بخش‌های جالب که تا حدی می‌تواند شما را به چالش بکشاند و بسیار جالب نیز است، شکار حیوانات است. تا بدین لحظه دو گونه از حیوانات در سطح بازی مشاهده شده است که با کشتن آن‌ها می‌توانید XP به دست آورید. XP ها جزو دیگر بخش‌های حیاتی بازی است چراکه بعضی از دشمنان شما از سطح‌های بالاتری برخوردارند و شکست دادن آن‌ها به معنی واقعی کلمه بسیار دشوار است.

برای اینکه به سطح آن‌ها یا بالاتر برسید و اسلحه‌های گوناگون را آزاد کنید، چندین و چند مرحله بسیار آسان با دشمنان هم سطح برای شما قرار داده شده تا بتوانید با انجام آن مراحل XP های مورد نظر خود را به دست آورید. از دیگر بخش‌های به دست آوردن XP در گیم پلی می‌توان به سیستم Shooting اشاره کرد. برای هر بخش از بدن دشمنانتان امتیازات مختلفی در نظر گرفته شده است. برای مثال هر تیر به دست‌ها 135 XP، هر تیر به پا ها 135 Xp، هر تیر به سر 320 XP، هر کشتن با نارنجک 450 XP و… در نظر گرفته شده است. همانطور که گفته شد گیم پلی این بازی مخلوطی از دو بازی Watch Dogs و Splinter Cell بوده که با عناصر جدید ارتقا یافته است. سیستم Shooting این بازی بسیار طبیعی طراحی شده به نوعی که هر اسلحه خطاهای تیر اندازی مختلفی را به همراه دارد. از طرف دیگر مثل دیگر بازی‌ها درحالت Free Aim درصد خطا‌ها بیشتر شده و کشتن افراد بسیار سخت می‌شود که این کار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود چرا که ممکن است در بعضی از مواقع با کمبود تیر مواجه شوید؛ با اینکه بخش گیم پلی یکی از بی نقص ترین بخش‌ها تا به این لحظه بوده ولی باز هم نمی‌توان از اشکالات ریز و درشت آن گذشت. یکی از بخش‌هایی که در نسخه آزمایشی این بازی با مشکل جزئی همراه بود هوش مصنوعی بازی است. در برخی از موارد زمانی که با دست خالی به دشمنان ضربه وارد می‌کنید آن‌ها دیر متوجه ضربه خوردن می‌شوند یا بعضا متوجه نمی‌شوند و ساده از کنار آن می‌گذرند. یا در برخی مناطق بعضی از افراد معمولی نسبت به درگیری‌ها و صدای گلوله‌ها هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند. از موارد دیگر می‌توان به ماموریت‌هایی که روی درجه سختی Hard (بسیار سخت) تنظیم شده‌اند اشاره کرد که آن طور که باید و شاید نمی‌تواند بازیکن‌ها را به چالش بکشد. در ادامه ویدیویی برای شما آماده کردم که بیشتر با بخش گیم پلی و همکاری‌های تیمی اجباری پی ببرید.

خیلی جالب است که بدانید حتی در بدترین شرایط هم [مثل لگ و…] بازی هنوز هم جذاب است ولی این جذابیت دلیلی بر چشم پوشی روی ایرادات نیست. هدف از ضبط این ویدیو نشان دادن برخی مشکلات[که در ادامه نیز به آن اشاره خواهم کرد] و همکاری بین اعضای تیم است و کسی نمی‌تواند برای منافع خود از یاران خود دست بکشد. امیدوارم در نسخه نهایی بازی آنقدر بخش گیم پلی جذاب تر از این آزمایش باشد که وقتی تمامی بازیکن‌ها این عنوان را بازی می‌کنند، حداقل بتوانند مشکلات را نادیده گرفته و از بازی لذت کامل و کافی را ببرند. شما را به دیدن تماشای ویدیو دعوت می‌کنم:

[jwplayer mediaid=”295354″]

دانلود ویدیو اختصاصی با بهترین کیفیت

البته این موارد جزئی انتظار می‌رود که در نسخه اصلی درست شود در غیر این صورت این مشکل با روی نا خوش منتقدان مواجه خواهد شد. همچین بازی پر زرق و برقی محال است از سیستم ارتقای توانایی یا Skill استفاده نکند. دیگر قابلیت در مبارزات استفاده از Skill ها (مهارت‌ها) است که از طریق همان مچ بند مخصوص قابل انتخاب می‌باشد. این هر کدام از Skill ها در بخش‌های مختلفی دسته بندی شده‌اند تا دسترسی بازیکن به بخش‌های حیاتی آن به سریع ترین زمان ممکن انجام شود. نکته جالبی که در استفاده از Skill ها وجود دارد این است که اگر در یک گروه با دوستانتان در حال بازی باشید[هر توانایی که هر بازیکن دارد] برای بقیه بازیکن‌ها نمایش داده می‌شود. این بدین معناست که اگر شما از Skill سنسور محیط برای پیدا کردن دشمنان استفاده کنید، این سنسور برای دیگر هم تیمی‌هایتان نیز قابل مشاهده است. البته بعضی توانایی‌ها وجود دارد که نقش حیاتی فقط برای یک بازیکن را ایفا می‌کند. اکثر بازی‌هایی که تا الان عرضه شده‌اند، از یک سیستم پشتیبانی روی گوشی‌ها و تبلت‌های هوشمند نیز بهره می‌برند. برای مثال می‌توان به بازی‌هایی همچون: Watch Dogs ،Metal Gear Solid V: The Phantom Pain ،Assassins Creed:Unity و… اشاره کرد. The Division هم از یک برنامه اختصاصی به نام Drone استفاده می‌کند که همزمان با انتشار جهانی The Division در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. بخش از قابلیت این برنامه را با هم می‌خوانیم

در نمایش بازی مشاهده می‌شود که تعدادی از دشمنان در پشت بام اداره ی پلیس هستند و بر شما اشراف دارند اینجاست که نفر چهارم تیم وارد می‌شود . وی از طریق تبلت یک Drone را هدایت می‌کند و دشمنان را از پای در می‌آورد اما مگر این بازی بر روی کنسول و رایانه‌های شخصی منتشر نمی‌شود، پس تبلت چگونه اینجا کاربرد دارد؟ جواب این سوال در یک نرم افزار به نام Companion App نهفته شده است. با نصب این App بر روی سیستم عامل‌های Android یا iOS شما می‌توانید وارد بازی شوید با این تفاوت که زاویه ی دید شما از بالا به محیط بازی است و قادرید تنها یک Drone را کنترل کنید. با کنترل این وسیله می‌توانید دشمنان را نشانه گذاری کنید و به سایر هم تیمی‌هایتان دستور دهید تا آن‌ها را از بین ببرند و حتی می‌توانید هم تیمی‌هایتان را نیز نشانه گذاری نمایید و آن‌ها را درمان کنید . علاوه بر این‌ها شما می‌توانید در لحظاتی که هم تیمی‌هایتان تحت فشار دشمن هستند با پرتاب موشک آن‌ها را از پای در آوردید.

با اینکه بخش گیم پلی از عناصر و نوآوری‌های جدید پشتیبانی می‌کند و در نسخه آزمایشی The Division فقط بخش کوچکی از آن نمایش داده شد، ولی انتظار می‌رود که این گیم پلی غنی بهانه ای باشد تا شما را تا ماه‌ها سرگرم کند.

همکاری تیمی در این بازی بسیار مهم است به طوری که گذراندن بعضی از مراحل به تنهایی غیر ممکن است.

ذوب برف در طلوع خورشید

Snowdrop نام موتور جدید و اختصاصی شرکت Ubisoft است که این روز‌ها بحث داغی میان آن و کیفیت The Division است. بگذارید در آخر مقاله نگاهی به این بحث داشته باشیم! هنگام مشاهده تریلر‌ها قطعا اولین چیزی که به ذهنتان خطور خواهد کرد، گرافیک بسیار بالای این بازی است که نسبت به Open World بودن آن بسیار عالی است. برای اثبات این قضیه کافی است چند ثانیه به کیفیت بارش برف، آتش اسلحه‌ها، نور چراغ‌ها و… بیاندیشید. محیط بازی بسیار پویا و عالی ساخته شده است به طوری که وقتی در خیابان‌های سرد نیویورک قدم می‌زنید می‌توانید مردمانی را ببینید که مداوم در حال تلاش برای به دست آوردن یک لقمه غذا یا دارو هستند، یا ماشین‌ها و زباله‌هایی را خواهید دید که به خاطر ترک شهر توسط مردم روی خیابان‌ها باقی مانده است. از دیگر نکاتی که می‌توان به طبیعی بودن The Division اشاره کرد زمانی است که چند اتوموبیل پشت سر هم قرار گرفته اند که وقتی به شیشه جلو ماشین اول شلیک می‌کنید به صورت ردیفی این گلوله تا آخر می‌رود. در کل همه چیز به صورت منظم ساخته و پرداخته شده است. جالب است که بدانید حتی قوانین فیزیک نیز در این بازی بسیار کاربرد دارد. مثلا در بخش از گیم پلی این بازی دیده بودیم که زمانی یک دشمن پشت یک ماشین پناه گرفته، با شلیک به چرخ خودرو از ارتفاع ماشین کاسته شده و بازیکن به راحتی دشمن را می‌کشد. همچنین The Division از قابلیت Cloud Gaming نیز پشتیبانی می‌کند که برای اولین بار این قابلیت را در بازی Forza Motorsport 5 دیده شد. به لطف این قابلیت محیط بازی همیشه پویا خواهد بود. به عنوان مثال زمانی که بازی را شروع می‌کنید ممکن است صبح باشد و بار دیگر در زمان دیگر که بازی را شروع می‌کنید شب باشد.

گرافیک بازی با اینکه نسبت به 3 سال اخیر افت داشته، ولی می‌توان امیدوار بود که در نسخه نهایی ارتقایی در این بخش مشاهده کنیم.

فساد آمریکا، مرگ نیویورک

نسخه آزمایشی The Division آن طور که انتظار می‌رفت موفق نبود و از مشکلات بسیار زیادی بهره‌مند بود که در طول مقاله به آن کم اشاره کرده‌ام چرا که هدف از ارائه این مقاله نقد نسخه آزمایشی ارائه شده و مقایسه چیز‌هایی بود که در این آزمایش دیدم و قرار است به صورت کامل در بازی ببینیم. از مشکلات بسیار اعصاب خرد کن برای بنده و آن دسته از دوستانی که نسخه آزمایشی را بازی کرده‌اند قطع شدن سرور در طول بازی بود به طوری که در اواسط یک ماموریت مهم به راحتی ارتباط قطع می‌شد. این عمده مشکل شاید از نظر ما مربوط به مشکلات اینترنتی خودمان باشد ولی دلایل دیگری هم هست که بخواهیم از مشکلات اینترنتی خودمان بگذریم. در خبر‌ها مطالعه کرده اید که تقاضا برای دریافت نسخه آزمایشی این بازی بسیار بالا بود. از طرف دیگر اصولا بازی‌هایی که همراه با نسخه های آزمایشی هستند از یک سرور اختصاصی بهره مند نیستند و هجوم کاربران کار را بسیار سخت می‌کند. در طول مقاله گفته شد این روز‌ها بحث‌ها درباره کیفیت The Division بسیار داغ و زیاد است و گفته شد که آخر مقاله نگاهی به این بحث‌ها خواهیم داشت. بحث اصلی آن است که عده ای می‌گویند کیفیت و گرافیک بازی نسبت به روز معرفی یعنی سه سال پیش بسیار افت داشته و عده‌ای دیگر نظر دیگری دارند که می‌گویند این کیفیت در نسخه اصلی برطرف خواهد شد. حقیقتا آن چیز که در نسخه آزمایشی The Division دیده‌ایم حاکی از گرافیک نه چندان جالب بازی نسبت به 3 سال اخیر خبر می داد و همواره در اوایل شروع بازی با افت فریم همراه بود، با اینکه گرافیک بازی تا کنون افت داشته، ولی هنوز هم می‌توان امیدوار بود که در نسخه اصلی گرافیک بازی از این چیزی که در نسخه آزمایشی دیده‌ایم خیلی بهتر شده باشد. در کل بازی‌های چنین سبکی در داخل کشور همواره برای بازیکنان بسیار مشکل دار است و نمی‌توان چنین موردی را برای بازیکنانمان پیشنهاد کرد. گیم‌پلی بسیار عالی و داستان بسیار خوب و موارد جذاب دیگر به کنار و روند اجرایی بازی با اینترنت کشورمان هم به کنار. از حاشیه‌ها که بگذریم در کل با یک بازی بسیار قشنگ روبه‌رو خواهیم بود که همانند آن چیز که در Rainbow Six دیده‌ایم نیازمند یک همکاری تیمی قوی می‌باشد. نیویورک اکنون در حال انقراض است و شما و دوستانتان مسئول پاکسازی و بازسازی شهر هستید. روز 18 اسفند زمانی است که تمام بازیکنان از سرتاسر جهان دست به دست هم می‌دهند تا نیویورک را دوباره به حیات باز گردانند پس خودتان را برای یک مبارزه نفس گیر آماده کنید.

تصاویر و ویدیو قرار داده شده در این مقاله اختصاصی وبسایت گیمفا است.

نقد این بازی براساس نسخه PlayStation 4 این عنوان صورت گرفته است.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید