بررسی کامل هدست گیمینگ STRIX 7.1 از ایسوس

۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۴

همانطور که در بررسی قبلی به آن اشاره شد، شرکت ایسوس با نگاهی ویژه به بخش تجهیزات گیمینگ، شگفتی دیگر را در بخش صوتی، برای این رده از کابران خود به ارمغان آورده است.

این بار قصد داریم تا شما را با نیمه خدایی زیبا از خانواده STRIX که با نام هدست گیمینگ STRIX 7.1 شناخته می شود، آشنا کنیم. STRIX با الهام از نام نیمه خدایی در روم و یونان باستان، به شکل جغد، با ویژگی هایی خاص، شامل قدرت شنوایی بسیار بالا، دقت بینایی زیاد، و چنگالهایی رعب آور همراه بوده است. ایسوس هم به دلیل قدرت شنوایی خاص این هیولا، نام هدست های جدید خود را از این موجود برگرفته است.
این شما و این هم STRIX 7.1 از ایسوس!

طراحی درایسوس همیشه به سبکی خاص و با کلاسی جدا، محصولات خود را تولید و به مشتریان خاص خود عرضه نموده است. هدست STRIX 7.1، با ظاهری بسیار زیبا، و امکاناتی بی شک کم نظیر درون بسته ای شکیل در برابرمان قرار دارد:
ابتدا نیم نگاهی به بسته بندی این محصول بی اندازیم:
همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، در روی بسته بندی تصویری از هدست STRIX 7.1و کنترلر کارت صدای اکسترنال آن دیده می شود. همچنین چهار ویژگی صدای 7.1 کاناله واقعی، اتصال Plug-and-play برای کارت صدا، افکت نورپردازی و حذف 90% نویز محیط روی جعبه درج شده است.
در پشت جعبه هم توضیحاتی در مورد نحوه چیدمان درایور مگنت های نئودینیومی آن و نحوه عملکرد کارت صدای همراه این هدست به چشم می خورد که در ادامه به توضیحات بیشتری در موردش می پردازیم.
در دو سمت جعبه هم در مورد تاریخچه نام STRIX و مشخصات فنی آن توضیحاتی درج شده است.

پس از بازکردن درب جعبه هدست STRIX 7.1 نمایی زیبا از خود هدست که شبیه به صورت جغد است خودنمایی می کند:

در لایه بعدی جعبه، کارت صدا و متعلقات هدست وجود دارد که در تصویر زیر مشاهده می کنید:

پس از باز کردن متعلقات درون جعبه، یک عدد هدست STRIX 7.1، یک عدد کارت صدای اکسترنال، یک میکروفن بوم با قابلیت جدا شدن از هدست، یک عدد کابل تبدیل HDMI به چهار جک صوتی برای خروجی به اسپیکر 8 کاناله، یک کابل Y-USB به USB، یک دفترچه راهنما و یک دفترچه گارانتی در آن وجود دارد.

نگاهی نزدیکتر به این هدست بیندازیم:
کانالهای این هدست با نمایی بسیار زیبا به شکل چشم جغد طراحی شده است که می تواند در 3 حالت چشمک زن، ثابت و خاموش نورپردازی شود.(جداً خیلی زیباست، از لحاظ طراحی ظاهری عالی کار شده) هر دو کانال می امکان چرخش 90 درجه ای دارد و به سمت بالا و پایین هم می تواند جابجا شود. دور کانال ها هم با یک بالشتک چرم طبیعی پوشیده شده و برای حفظ تعادل و ثبات هرچه بهتر هدست روی سر، یک بالشتک چرمی حبابدار با طراحی خاص، با قابلیت تنظیم خودکار ارتفاع، بین دو کانال و تاج هدست وجود دارد که روی آن نام و لوگوی STRIX هک شده است.

 

هدست STRIX 7.1 با افکت نور روشن

 

کانالها و بالشتک چرمی


نگه دارنده و نام و لوگوی STRIX

هر کانال این هدست از 5 عدد درایور مگنت نئودینیمی تشکیل شده است که در زیر برایتان لیست کرده ام:
Front: 40mm
Sub-woofer: 40 mm
Center: 30mm
Rear: 20mm
Side: 20mm
یک میکروفن قابل جداشدن نیز در زیر کانال سمت چپ این هدست وجود دارد که مانند میکروفن هدست STRIX 2.0، قابل انعطاف است. از ویژگی این میکروفن قابلیت پاسخگویی در رنج 50Hz-16kHz و میزان حساسیت -40 +/- 3dB است.

تمامی اتصالات به کار رفته شده در این هدست، برای کیفیت بهتر از طلا پوشیده شده است.

طول کابل هدست 1.5 متر است و با یک کابل 1.5 متری دیگر به کامپیوتر متصل می شود.


این هدست به همراه یک کارت صدا به صورت استیشن عرضه شده که به شرح این اکستنشن می پردازیم:

ابتدا به شرح ورودی خروجی های موجود و دکمه ها بپردازیم:
قسمت پشت آن سمت چپ، یک پورت HDMI برای اتصال به هدست وجود دارد.

در قسمت پشت سمت چپ نیز یک پورت HDMI دیگر برای اتصال کابل مبدل HDMI به جک های صوتی وجود دارد. یک پورت USB نیز وظیفه اتصال آن به کامپیوتر و تامین نیروی لازم برای این ابرهدست برعهده دارد.

در زیر استیشن یک سوئیچ خاموش و روشن برای فعال یا غیر فعال کردن ENC (سیستم حذف نویز های پیرامونی) وجود دارد.


یک سلکتور جلوی استیشن وجود دارد که وظیفه آن تعیین مد های مختلف است که مفصل در ادامه به آنها می پردازیم:

استیشن صوتی

چهار دکمه چراغدار روی استیشن است که هر کدام برای کاری خاص تعبیه شده اند که وظیفه آنها به شرح زیر است:
دکمه 7.1 : برای تغییر حالت بین مد صوتی 7.1 و استریو
دکمه AMP: آمپلی فایر داخلی را فعال یا غیرفعال می کند. (تأثیری فاحش در میزان صدا دارد!)
دکمه MIC: فعال یا غیرفعال کردن میکروفن
دکمه SPEAKERS: برای سوئیچ کردن بین اسپیکر و هدست STRIX 7.1
*نکته: فقط یکی از حالت های اسپیکر یا هدست قابل استفاده است!

روی استیشن یک ولوم کنترلر وجود دارد که بسته به حالت سلکتور جلویی استیشن، عملی خاص را انجام می دهد.

خب برسیم به برسی حالات مختلف سلکتور جلویی استیشن:
دور ولوم کنترلر کنار هر قابلیت یک چراغ LED وجود دارد که وضعیت سلکتور را نمایش می دهد یا بیانگر میزان صدای هر بخش است:
به جزئیات سلکتور جلوی استیشن می پردازیم:
حالت MAIN: با قرار دادن سلکتور جلویی در این حالت، بلندی صدای هدست یا اسپیکر را می توانید با ولوم کنترلر روی استیشن تغییر دهید.

حالت MIC: با قرار دادن سلکتور جلویی در این حالت، میزان بلندی صدای میکروفن را می توانید تنظیم کنید.


– حالت SIDE: با قرار دادن سلکتور جلویی در این حالت، بلندی صدای قسمت طرفین را در حالت 7.1 ، در هدست یا اسپیکر را می توانید با ولوم کنترلر روی استیشن تغییر دهید.
– حالت REAR: با قرار دادن سلکتور جلویی در این حالت، بلندی صدای قسمت پشت را در حالت 7.1 ، در هدست یا اسپیکر را می توانید با ولوم کنترلر روی استیشن تغییر دهید.
– حالت CENTER: با قرار دادن سلکتور جلویی در این حالت، بلندی صدای قسمت وسط را در حالت 7.1 ، در هدست یا اسپیکر را می توانید با ولوم کنترلر روی استیشن تغییر دهید.
– حالت FRONT: با قرار دادن سلکتور جلویی در این حالت، بلندی صدای قسمت جلو را در حالت 7.1 ، در هدست یا اسپیکر را می توانید با ولوم کنترلر روی استیشن تغییر دهید.
– حالت SUB: با قرار دادن سلکتور جلویی در این حالت، بلندی صدای قسمت سابووفر را در حالت 7.1 ، در هدست یا اسپیکر را می توانید با ولوم کنترلر روی استیشن تغییر دهید.

حالت LIGHTNING: با قرار دادن سلکتور جلویی در این حالت، نحوه نورپردازی هدست را می توانید عوض کنید،نور این هدست در سه حالت چشمک زن (Breath)، ثابت و خاموش می تواند تنظیم شود. اگر می خواهید نور خاموش شود کافی است تنها ولوم کنترلر را پایین فشار دهید.

lightning 2
حالت چشمکزن

11lightining
نور ثابت

تست در بازی و ادامه بررسی

gaming

حالت SPECTRUM: با قرار دادن سلکتور جلویی در این حالت، با چرخاندن ولوم کنترلر، و قرار گیری در یکی از حالتهای پرچم، سپر، رد پا یا تفنگ مدی خاص برای بازی های مختلف شخصی سازی می کند که در پاراگراف بعدی در مورد آنها توضیح خواهم داد:

بنده تمامی این مدها را در بازی های Battle field 4,Metro 2023, Crysis 3, Bluer,Need For Speed Mostwanter, COD Ghost, World of war craft-burning crusade (offline, server emulator), Project Cars, GTA V, Counter Strike, Sniper Elite II, War Craft III (DOTA) مورد بررسی قرار دادم.

در مد پرچم، ایسوس اکولیزری مخصوص بازی های سبک رالی در این کارت صدا قرار داده است، صداهای اگزوز، جریان باد، بیس موزیک از بقیه صداها بیشتر و بلندتر شنیده می شود.
7flag

در مد سپر، برای بازی های سبک RPG یا OPEN WORDL و سبک استراتژیک بهینه شده است، وضوح صحبت های درون بازی بسیار بالاتر از بقیه صداها است. موزیک هم با بیسی متناسب و کیفیت زیرصداهای بالا شنیده می شود.

8shild

در حالت رد پا، صدا گویی در گوشتان می پیچد، موزیک در بدترین حالت پخش می شود ولی صدای پاها، صداهای پیرامونی نظیر شکسته شدن اشیاء به خوبی از جهات مختلف قابل تشخیص است، این حالت برای بازی هایی مثل Counter Strike یا Battle field بسیار مناسب است و بیشتر برای پیروزی در بازی های شبکه ای و آنلاین به کار می آید.

9foot

حالت تفنگ هم، همانطور که از آیکن آن مشخص است، برای بازی های سبک شوتینگ مناسب است، صدای شلیک ها و ریلود را واقعی تر و پژواک صدا را در محیط های باز بهتر می کند. در بازی Battle Field 4 عالی بود!

10gun
در صورتی که بخواهید این حالت ها را غیر فعال کنید کافی است ولوم کنترلر را به سمت پایین فشار دهید.

در صورتی که مدی غیر فعال شود، چراغهای LED دور ولوم کنترلر از رنگ زرد به صورت یکی در میان قرمز می شوند.

disale
نتیجه گیری و سخن پایانی

سخن پایانی:
ایسوس همواره طرفداران خود را شگفت زده کرده و با در نظر گرفتن شعار خود (در جستجوی شگفتی)، به عنوان یک پیشرو در زمینه تولید قطعات سخت افزاری، پس از بهره برداری از خط تولید سری STRIX، گیمرهای وفادار خود را بیش از پیش، مورد نظر قرار داده است و سعی دارد با محصولاتی از همه نظر بینظیر، این بازار پرسود و پررغیب را به سمت خود سوق دهد. هدست STRIX 7.1 ، از لحاظ کارایی هدستی همه چیز تمام است، از نظر ظاهر هم به جرأت می توان گفت که هدستی به این زیبایی و راحتی را کمتر در رده گیمینگ شاهد هستیم. قیمت 228 دلاری این محصول در نگاه اول برای یک هدست 7.1 کاناله اندکی گران به نظر می رسد، اما یاد آور می شویم که کارت صدایی حرفه ای که خود می تواند ارزشی بیش از 100 دلار داشته باشد با این محصول عرضه می شود، به علاوه طراحی و امکانات را اگر چاشنی نظر خود کنیم، مسلماً قیمت آن نه تنها معقول خواهد بود بلکه مقرون به صرفه هم خواهد بود.

طی بررسی نقاط ضعف و قوت محصول به شرح زیر مشخص شد:

نقاط قوت:

  • 7.1 کانال صدای واقعی
  • پروفایل های متنوع و کارآمد
  • ظاهر بسیار زیبا
  • کیفیت ساخت بالا
  • حذف نویزهای محیط توسط میکروفون
  • استیشن صوتی قدرمتند
  • تفکیک و شفافیت به همراه قدرت مطلوب صدا
  • نگهدارنده بدون نیاز و سازگار انواع ابعاد سر

نقاط ضعف:

  • نداشتن کیف حمل و نقل
  • عدم پشتیبانی از سیستم عامل های غیر از ویندوز

 

 

 

بنا به تست و شرایط این محصول وبسایت گیمفا نمرات هر آیتم را بر اساس جدول زیر به این کیبورد تخصیص داده است:

10طراحی
10امکانات
10کیفیت قطعه
8قیمت در برابر کارایی
9.5بسته بندی
9.5امتیاز نهایی

 

همچنین این محصول با توجه به نمرات کسب کرده از جدول بالا نشان های “انتخاب نویسنده” و “انتخاب گیمرها” را از گیمفا کسب می کند:

GAMEFA (3)Gamer's Choice

 

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید