چهارمین نسل معماری گرافیکی CoreNext به اسم رمز Polaris است

۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰

دو روز پیش شایعاتی در مورد معماری جدید AMD و این که Polaris نام خواهد داشت، پخش شد. ظاهرا این شایعات حقیقت داشته و معماری جدید این شرکت اواسط سال 2016 با پردازنده‌های گرافیکی Arctic Islands که معماری 14 نانومتری FinFET متعلق به Samsung را دارند، عرضه خواهد شد.

طبق گفته‌های AMD با عرضه‌ی این پردازنده‌ها شاهد یک جهش تاریخی در مصرف برق کارت‌های سری Radeon خواهیم بود. مصرف برق تنها بهبود آن‌ها نخواهد بود و شاهد پیشرفت‌‎هایی در زمینه‌ی پشتیبانی از مانیتورهای HDR، بهینه سازی در بخش display controllers و اضافه شدن یک memory controller برای پشتیبانی از HBM2 خواهد بود.

Lisa Su مدیر کل شرکت AMD در این باره گفت:

معماری جدید ما یعنی Polaris پیشرفت‌های فراوانی در زمینه‌ی مصرف برق، کارایی و ویژگی‌های جدید خواهد داشت. سال 2016 با وجود Polaris و تعدادی نوآوری دیگر، برای طرفداران Radeon بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

 

از سایر مواردی که در سری جدید پردازنده‌های گرافیکی AMD شاهد خواهیم بود می‌توان به ارائه‌ی HDMI 2.0a و DisplayPort 1.3 و ویژگی‌های چندرسانه‌ای مربوط encode و decode کردن به صورت 4K h.265 است.
هم‌چنین AMD اعلام کرده که تا سال 2020 شاهد پیشرفت 25 برابری مصرف برق پردازنده‌های قابل حمل این شرکت خواهیم بود.

اولین نسل از معماری GCN این شرکت با سری HD 7000 معرفی شدند (سیلیکـون Tahiti). نسل دوم که GCN 2.0 نام گرفت (اما ابتدا به عنوان GCN 1.1 معرفی شد) با عرضه‌ی R9 290 که بر اساس سیلیکون Hawaii بود رونمایی شد. نسل سوم که GCN 3.0 نام گرفت (و ابتدا با عنوان GCN 1.2 معرفی شد) با عرضه‌ی R9 285 شروع شد. سیلیکون به‌کار رفته در این کارت Tonga نام داشت و بالأخره Polaris که نسل چهارم بوده GCN بوده و با کارت‌گرافیک‌های Arctic Islands این شرکت، اواسط سال 2016 میلادی عرضه خواهند شد.

0
0
برچسب‌ها: ، ، ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید