گیفت کارت
گیفت کارت

اولین شماره از مجله بازینامه منتشر شد

۱۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۴

امروزه بازی‌های ویدئویی به یک صنعت پرطرفدار و پرمخاطب، و البته پردرآمد تبدیل شده است. صنعتی که در کنار ویژگی‌های صنعتی و فنی آن، به شدت وابسته به هنر است. شاید کمتر کسی فکر می‌کرد که بازی‌ها به این سرعت بتوانند جای خود را در سبد فرهنگی خانواده ها پیدا کنند. صنعتی که همیشه جای پیشرفت دارد و به خاطر اینکه صنعتی جوششی به حساب می‌آید فرصت‌های شغلی زیادی به واسطه آن به وجود آمده است.


 
 
 
 
 
این صنعت جوان و نوپا اخیرا راه خود را در کشور ما نیز پیدا کرده است. البته لازم است بگویم از همان ابتدا که بازی‌ها شروع به نشر در سرتاسر دنیا کردند، مردم ما ثابت کردند که علاقه زیادی به بازی دارند و شدیدا به دنبال تجربه عناوین جدید هستند. منظورم از ورود این صنعت به ایران، صنعت بازی‌سازی است. در ابتدا بازی‌های ایرانی فقط به عنوان عناوین بی‌کیفیت و غیراستاندارد شناخته می‌شدند و حتی بازی‌بازهای ایرانی نیز گاها حاضر به تجربه آن‌ها نبودند. لیکن در چند سال اخیر بازی‌سازی ایران با یک جهش نسبتا بزرگ روبه جلو، به همه ثابت کرد اگر به این صنعت به اندازه کافی بها داده شود، می‌تواند خیلی زود پیشرفت کند و حتی در بازارهای جهانی نیز به خوبی معرفی شود.

در این چند وقت اخیر کم نبوده‌اند بازی‌های ایرانی که هم در داخل کشور و هم در بازارهای خارجی حسابی خوش درخشیده‌اند. اما در کنار این شرکت‌های بازی‌سازی، عده‌ای بسیاری نیز بوده‌اند که علاقه بسیاری به ساخت بازی داشته‌اند؛ اما متاسفانه به خاطر عدم گستردگی مراکز علمی معتبر برای آموزش، این مهم دست نیافتنی شده است. رسانه‌هایی همچون سایت‌ها،مجلات و صداوسیما نیز تا به حال به صورت منسجم و منظم اقدام به آموزش این صنعت نکرده‌اند. در صورتی که رسانه‌ها یا حتی یک رسانه می‌توانست با داشتن برنامه و تیمی مجرب اقدام به آموزش نماید.

اما چندی پیش در شبکه‌های اجتماعی خبری مبنی براینکه مجله‌ای اینترنتی به نام ” بازینامه ” قصد دارد تا در زمینه آموزش ساخت بازی‌های رایانه‌ای شروع به کار کند منتشر شد. شروع چنین کاری را از هر جهتی می‌شود مثبت به شمار آورد. هر روز که می‌گذشت اخبار بیشتری از اهداف این مجله منتشر می‌شد. تا اینکه طبق قولی که اعضای تحریریه این مجله داده بودند، شماره اول مجله ” بازینامه ” در تاریخ یکم مهر ماه منتشر شد.

با دانلود این مجله و نگاهی به آن متوجه شدم که هدف پیش روی اعضای مجله بازینامه، بیش از یک رسانه آموزشی است. از کیفیت مطالب و تنوع آن تا طراحی مجله، همه چیز در حد یک مجله استاندارد بود. البته شماره اول و آغاز هر کاری قطعا ایراداتی دارد پس فعلا قصد ایراد گرفتن به مجله را ندارم.

طبق گفته اعضای تحریریه، این مجله قصد دارد تا به رسانه‌ای قوی در زمینه سرگرمی و آموزش تبدیل شود. البته هدف اصلی مجله بازینامه آموزش ساخت بازی‌های رایانه‌ای است.

 

 

امیدوارم تا تیم مجله بازینامه با یک برنامه منسجم و البته هدفمند روبه جلو گام بردارند و در راه خود پیشرفت کنند. نویسندگان نام‌آشنا، مطالب متنوع و خواندنی، نوید یک مجله جدید و خوب را می‌دهد. نکته جالب توجه در این زمینه این است که چنین مجله باکیفیت و تخصصی‌ای کاملا رایگان بوده و نیازی به پرداخت هیچ مبلغی نیست. طبق گقته تحریریه بازینـــــامه، این مجله قرار است ابتدای هر ماه و از طریق وب‌گاه رسمی مجله به نشانی www.bazinameh.org منتشر شود.

 

 

——————————————————–

دانلود اولین شماره بازینامه

——————————————————–

 
 

 

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید