برای لاغر شدن تتریس بازی کنید

۱۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۹

ولع مصرف طولانی مدت می تواند به چالشی برای بسیاری از مردم تبدیل شود. با این حال، یک مطالعه جدید نشان می دهد که بازی تتریس می تواند به کاهش امیال کمک کند.روانشناسان دانشگاه پلی ماوث انگلستان و دانشگاه فناوری کوینزلند استرالیا در اولین مطالعه ای از این نوع، به دنبال این بودند که ببینند آیا می توانند بازی آجرچینی ساده را در زندگی واقعی شرکت کنندگان اعمال کرد یا نه.

این مطالعه دنباله تحقیق قبلی این تیم است که سال گذشته در مورد این که این بازی چگونه در محیط آزمایشگاهی بر ولع مصرف اثر می گذارد، انجام شده بود.

آنها فهمیدند شرکت کنندگانی که تتریس بازی می کنند احساس ولع مصرف ضعیف تری داشتند. مطالعه جدید منتشرشده در ژورنال رفتار اعتیادی، 31 دانشجوی کارشناسی متشکل از 24 زن و 7 مرد 27-18 ساله را تحلیل کرد. شرکت کننده ها به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند، از یک گروه خواسته شد که تتریس بازی کنند و گروه دیگر شرایط را (فقط با نظارت) کنترل کنند.

در طول آزمایش، از طریق پیام های متنی، سئوالات روزانه در مورد هر احساس ولع مصرف از شرکت کنندگان پرسیده می شد.

از شرکت کنندگان خواسته شد تا سئوالات زیر را به مدت یک هفته و هفت بار در روز دنبال کنند:

• آیا در مورد چیزی که گزارش داده اید قبلاً ولع داشته اید، زیاده روی کرده اید؟
• تا چه اندازه تحت تأثیر الکل هستید؟
• آیا در حال حاضر نسبت به چیزی ولع مصرف دارید؟

اگر شرکت کنندگان به سئوال آخر پاسخ مثبت دادند، از آنها خواسته می شد تا به شدت ولع خود از 0 تا 100 یک نمره بدهند.

سخت است که چیزی را به روشنی تصور کرده و در عین حال تتریس بازی کنیم

برای گروه تتریس، این پروتکل اندکی متفاوت بود. آنها به جای اینکه صرفاً به سئوالات پاسخ دهند، از آنها خواسته شد تا به مدت سه دقیقه تتریس بازی کنند و سپس بار دیگر احساس خود را درباره ولع گزارش دهند.

بعد از سه دقیقه بازی کردن، نتایج نشان داد که ولع شرکت کنندگان گروه تتریس از 70% تا 56% کاهش یافته است.

پروفسور جکی آندراد، از مدرسه روانشاسی و مؤسسه شناخت دانشگاه پلی ماوث، توضیح می دهد:

“به نظر ما اثر تتریس به این دلیل اتفاق می افتد که ولع مصرف شامل مصرف یک ماده خاص یا زیاده روی در یک فعالیت خاص است. یک بازی جذاب برای چشم مانند تتریس فرآیندهای ذهنی که از تصاویر پشتیبانی می کنند را اشغال می کند؛ سخت است که چیزی را به روشنی تصور کرده و در عین حال تتریس بازی کنیم.”

ولع مصرف در کل، در 30 درصد اوقات گزارش می شد که بیشترین میزان آن نیز برای غذا و نوشیدنی های بود. موادی مانند قهوه، سیگار و ….، 21% از موارد ولع مصرف را تشکیل می دادند.

شانزده درصد از موارد ولع شامل فعالیت های دیگر مانند معاشرت، خواب، بازی های ویدئویی و … می شدند. نتایج نشان داد که ولع مصرف غذا اندکی ضعیف تر از سایر موارد است.

نتایج مداوم در طول هفته

روانشناسان دریافتند که اثر تتریس در طول هفته و روی تمام انواع ولع ها مداوم بود. پروفسور جان می از دانشگاه پلی ماوث توضیح می دهد:

“افراد به طور متوسط 40 بار این بازی را انجام دادند اما به نظر نمی رسد اثر آن کاهش یافته باشد. این یافته اهمیت بالقوه دارد زیرا مداخله ای که به دلیل جدید و غیرعادی بودن به تنهایی عمل کرد، با گذشت زمان و آشنایی شرکت کنندگان با آن از مزیت هایش کاسته می شود”.

این مطالعه با توصیه به انجام تحقیقات بیشتر در زمینه تتریس به پایان می رسد. این کار شامل افزایش مدت زمان تحلیل و مشاهده نحوه پاسخ وابستگان به مواد است.

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید