آخرالزمان در ابعاد جیبی | نقد و بررسی عنوان Fallout Shelter

۱۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۵

همه‌ی انسان‌ها برای ادامه بقا، نیازمند یکسری موارد هستند که علاقه‌ای به آن‌ها ندارند. هیچکدام از ما علاقه‌ای نداریم تا تک تکِ لحظات ناب و طلایی زندگی‌مان را در یک پناهگاه زیرزمینیِ تاریک و مخوف بگذرانیم، ولی اگر یک انفجار هسته‌ایِ مرگبار به وجود بیاید ناچاراً مجبور هستیم برای حفظ جان‌مان در زیرزمین پناه بگیریم. بازی Fallout Shelter به شما یک مسئولیت می‌دهد؛ فرماندهیِ یک پناهگاه زیرزمینی که محل اسکان بسیاری از موش‌ها و حشرات موذی است! این شما هستید که باید این پناهگاه را آباد کرده و افراد زیادی را برای کار کردن در پناهگاه استخدام کنید.

———————————————————————————-

Fallout Shelter

سازنده: Bethesda Game Studios

ناشر: Bethesda Softworks

سبک: ساخت و ساز، شبیه‌سازی مدیریتی

پلتفرم‌ها: IOS – Android


داستان بسیار ساده و تقریباً شبیه داستانِ دیگر عناوین سری Fallout می‌باشد. دنیا تبدیل به جهنمی سوزان شده و اندک مردمی که از انفجار هسته‌ای زنده مانده‌اند دنبال پناهگاه هستند. شما به عنوان فرمانده و ناظر پایگاه بایستی امنیت و آرامش را برای مردمان‌تان فراهم کنید. به گونه‌ای دیگر؛ Fallout Shelter را می‌توان ترکیبی از دو بازیِ Sim City و The Sims دانست. گیم‌پلیِ بازی جذاب و در عین حال کاملاً ساده و قابل درک می‌باشد. شما که مسئول پناهگاه‌تان هستید باید اتاق خواب‌، سالن غذاخوری، نیروگاه و اتاق‌های مخصوص حفاریِ آب بنا کنید و شهروندان بیشتری را استخدام کنید. همه‌ی اتاق‌ها بلافاصله ساخته می‌شوند و نیازی نیست تا مانند سایر بازی‌ها، 50 دقیقه از وقت عزیزتان را برای احداث سالن‌ها و اتاق‌های گوناگون از دست دهید! البته برای ساخت اتاق‌های بیشتر به Cap( پول رایج بازی) بیشتری هم نیازمند هستید که در طول بازی به دست می‌آورید.

از ساخت و ساز بی‌وقفه لذت ببرید!

با چیدن اتاق‌های یکسان در کنار هم می‌توانید آن‌ها را ادغام کنید و با کمی خلاقیت می‌توانید یک آپارتمان شیک زیرزمینی بسازید! سه اتاقِ تصفیه آب، غذاخوری و ژنراتور برق، پایه‌های پایگاه شما را تشکیل می‌دهند؛ به نحوی که اگر یکی از این منابع با شکست مواجه شود بقیه اتاق‌ها هم در مدت کوتاهی نابود خواهند شد. با پیشرفت در بازی ‌می‌توانید اتاق‌های متفاوتی مثل راکتور هسته‌ای، باغچه، مدرسه، آزمایشگاه و… را بنا کنید. در طول بازی، افراد بازمانده با هم ارتباط عاطفی برقرار کرده و بچه‌دار می‌شوند که مسلماً باعث افزایش جمعیت پناهگاه می‌شود، البته با ساخت ایستگاه رادیویی و فرستادن سیگنال به نقاط مختلف، بازمانده‌های بیشتری به سوی شما جذب خواهند شد.

آیا “بچه داری” را تجربه کرده اید؟! واقعاً مسئولیت سنگینی است…

اگر می‌خواهید پیشرفت داشته باشید باید برای هر اتاق که می‌سازید، یکسری از کارکنان خاص را قرار دهید. این کار با نمودار SPECIAL امکان‌پذیر است( کلمه SPECIAL از ترکیب سرواژه‌های کلمات قدرت، ادراک حواس، تحمل، جذابیت، هوش، چابکی و شانس تشکیل شده است). برای مثال، کسانی که از قدرت بیشتری برخوردارند برای کار کردن در اتاق ژنراتور برق مناسب‌تر هستند و یا کسانی که ادراک حواس بیشتری نسبت به بقیه دارند می‌توانند تولید آب و مایعات را بهبود ببخشند و… البته به این معنا نیست که کسی نمی‌تواند کمبودهای خود را جبران کند! شما می‌توانید با فرستادن بازماندگان به اتاق دو و میدانی آن‌ها را چابک‌تر کنید، کلاس درس هوش بازماندگان را می‌تواند افزایش دهد، اتاق بازی شانس را بیشتر می‌کند و …

با نمودار SPECIAL، مسیر رسیدن به پیشرفت را آسفالت کنید!

پناهگاه زیبا و نُقلی‌ِتان برای همیشه امن نخواهد بود؛ بنابراین باید ساکنان خود را قوی و مسلح کنید. هجوم Radroachها و آتش سوزی می‌تواند در هر زمانی به وقوع بپیوندد ولی اکثر اوقات، زمانی که با عجله اقدام به ساخت یک اتاق خواهید کرد سر و کله‌شان پیدا می‌شود. نگرانی ما فقط خطرات احتمالی که در داخل پایگاه اتفاق می‌اُفتد نیست؛ بلکه موجودات خبیثی به نام Deatchclaw می‌توانند از خارج پناهگاه حمله کنند و پول و منابع شما را غارت کنند. همانطور که می‌دانید؛ در Fallout Shelter، می‌توانید ساکنان‌تان را به زمین‌های آلوده ارسال کنید که باز هم خطری جدی برای شما محسوب می‌شود، آن بیرون هیولاهای زشت و بدترکیب منتظر سلاخی و تکه تکه کردن بازماندگان هستند!

آماده‌ی لشکرکشی Deathclawها باشید، در همین نزدیکی‌ها هستند…

دست به دست هم دهیم به مهر، پناهگاه خود را کنیم آباد!

Fallout Shelter با گرافیک خوب( به عنوان یک بازی موبایل!) و گیم‌پلی اعتیادآور توانسته نظر بسیاری از منتقدان را جلب کند. جزئیات اتاق‌ها واقعا چشمگیر است و مکانیزم‌های جالب بازی، روحی تازه به کالبد بی‌جان و غمناک دنیای Fallout هدیه کرده است. در Fallout Shelter می‌توانید اتاق‌ها را بزرگنمایی کرده و حتی مکالمات بین افراد را مشاهده کنید، همچنین برخلاف این موضوع می‌توانید اتاق‌ها را آنقدر کوچک کنید که کل پناهگاه در صفحه نمایش کوچک موبایل‌تان جا گیرد! گاهی مکالمه‌ها به صورت طنزآمیز می‌باشد که باعث عدم خستگی بازیکن می‌شود. این بازی به صورت رایگان عرضه شده و حاوی پرداخت درون برنامه‌ای است که می‌توانید با پرداخت مبالغ مشخص شده جعبه جادویی خریداری کنید و هر چه سریع‌تر پناهگاه‌تان را از فرش به عرش برسانید. منتظر چه هستید؟! همین حالا Fallout Shelter را دانلود کرده و اخرالزمان را با انگشتان خود لمس کنید!

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید