ویتو، وارث ناخلف توماس | پرونده بازی Mafia 2

۱۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۵

پس از این که بازی Mafia 1 The City Of Lost Heaven توانست گیمرهای بسیاری را مجذوب خود کند و همچنین توانست امتیاز های بالایی از بسیاری از منتقدان کسب کند، پس از گذشت 6 سال، شرکت 2K تصمیم به ساخت نسخه ی دوم این بازی گرفت و سرانجام در سال 2010 این بازی برای Xbox 360، PS3 و PC منتشر شد. پس از انتشار این بازی چشمان همه به گرافیک کم نظیرش در خیره شد. همچنین این بازی با داستانی نسبتا خوب و شخصیت پردازی مناسبش توانست بین گیمرها به بازی محبوبی تبدیل شود. اما از نظر بسیاری از منتقدان و گیمرها این بازی اصلا شبیه بازی مافیا نبوده است.

منظور از این حرف این است که شما در بازی دیگر مانند نسخه اول حس نمی‌کنید که میان یک گروه مافیایی زندگی و کار می‌کنید و خبری از آن حال و هوای مافیایی نیست. بلکه شما یک بازی Open world زیبا مانند GTA را در فضای کلاسیک تجربه خواهید کرد. این بازی اگر با یک نام مستقل از مافیا منتشر می‌شد قطعا موفقیت های بیشتری کسب می‌کرد اما همین وفادار نبودن به سبک مافیایی باعث شد تا نمراتش در حد نسخه اول بازی نشود. در ادامه یک نگاه کلی به این بازی می‌اندازیم و نقاط قوت و ضعف بازی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

Mafia II

زندگی سخت

داستان نسخه دوم بازی مافیا، درباره زندگی مردی جوان به نام ویتو (Vito Scaletta) است. وی جوانی خوش قیافه، خوش تیپ و شجاع است که برای رسیدن به اهدافش از هیچ راهی دریغ نمی‌کند. ویتو اصالتا ایتالیایی و اهل جزیره سیسیل است. پدر او اوضاع مالی خوبی نداشته است و به همین علت هنگامی که ویتو و خواهرش کم سن و سال هستند به آمریکا سفر می‌کنند تا پدرش در آن جا کاری پیدا کند و اوضاع زندگیشان را درست کند. زندگی آن ها در شهر Empire Bay  آمریکا نیز اوضاع خوبی به خود نمی‌گیرد. ویتو در نوجوانی با پسری به نام جو (Joe) آشنا می‌شود. دیری نمی‌گذرد که رابطه این دو با هم بسیار صمیمی می‌شود. از آن‌جایی که جو نیز وضع مالی خوبی نداشته است، با هم تصمیم به سرقت از مغازه ها می‌گیرند. هنگام سرقت از یک مغازه، هنگامی که پلیس به آن جا می‌آید، جو با جواهرات فرار می‌کند اما ویتو دستگیر می‌شود. این اتفاقات، هم زمان با رویداد جنگ جهانی دوم بوده اند. در آن زمان به زندانی ها این شانس را می‌دادند که به جنگ رفته و در صورت زنده ماندن پس از جنگ، از زندان آزاد شوند. ویتو نیز از این شانس استفاده کرده  و به جنگ می‌رود.

او در جنگ عملکرد خوبی داشته و پس از این که در یکی از ماموریت ها مجروح می‌شود، او را به شهر خودش باز می‌گردانند. هنگامی که ویتو به شهرش باز می‌گردد، ابتدا پیش جو می‌رود و با او کمی گپ می‌زند. سپس وقتی به خانه می‌رود، متوجه مرگ پدرش و بدهی های سنگین خواهر و مادرش پیرش می‌شود. ویتو تصمیم می‌گیرد به هر نحوی که می‌شود، بدهی های خانواده اش را تسویه کند. برای این کار با جو دوباره دست به کار های خلاف می‌زنند و کم کم پول جمع می‌کنند. در همین کارهای خلاف با چند نفر از اعضای بزرگ گروه های مافیایی آشنا می‌شوند که یکی از آن ها به ویتو پیشنهاد کار با پولی بسیار خوب را می‌دهد و ویتو نیز این پیشنهاد را می‌پذیرد. کار ویتو کشتن افراد مختلف و گرفتن پول از بقیه و کارهای این چنینی بود تا این که در همین رفت و آمد ها به کارخانه رئیسش کمی با کارکنان آن جا  هم صحبت می‌شود. در یکی از گفت و گو ها با کارگر ها، متوجه می‌شود که پدرش نیز در همینجا کارگری می‌کرده و توسط همین شخصی که برایش کار می‌کند، کشته شده است. حال سراسر وجود ویتو را خشم و انتقام فرا می‌گیرد و تصمیم به کشتن این شخص می‌گیرد. اما در این راه با مشکلات و سختی های بسیاری مانند افتادن به زندان و درگیری با دیگر افراد مافیایی، رو به رو می‌شود که باید از تمام آن ها عبور کند. داستان این بازی شاخه های جانبی نیز دارد. مانند مشکلات خواهر ویتو با همسرش و مشکلات جو و….

(در یکی از ماموریت های بازی، شما دستور می‌گیرید که پیرمردی را در خانه ای بکشید. هنگامی که با جو به منزل او می‌روید، او را در حال آب دادن به باغچه اش می‌بینید و می‌کشید. گیمرهایی که نسخه اول را بازی نکرده باشند، از این ماموریت زیاد خوششان نمی‌آید زیرا هدف این کار را نمی‌دانند. اما اگر نسخه اول را بازی کرده باشید، در آخرین سکانس می‌بینید که سال ها بعد توماس دیگر برای خود زندگی ای عادی ساخته و با زن و فرزدنش زندگی می‌کند . روزی هنگامی که باغچه اش را آب می‌دهد، دو فرد مسلح می‌آیند و او را می‌کشند به خاطر لو دادن افراد گروه مافیایی. فکر کنم فهمیده باشید که قضیه چیست. ویتو و جو در آن مرحله توماس آنجلو شخصیت نسخه اول بازی را می‌کشند و این صحنه یکی از صحنه های بسیار غم انگیز بازی است.)

همانطور که مشاهده کردید، داستان بازی به خوبی احساسات گیمر ها را درگیر می‌کند و این از نقاط قوت بازی است. داستان بازی قشنگ است اما همانطور که در مقدمه گفته شد، بار بازی مافیا را به خوبی به دوش نمی‌کشد. یعنی این بازی به عنوان یک عنوان Open World داستان بسیار قشنگی دارد اما حس و حال مافیایی آن کم است.

ویتو و جو، دو دوست جدا نشدنی…

ویتو کاربلد

گیم پلی بازی مافیا 2 بسیار خوب از آب درآمده است اما خب مانند اکثر بازی های دیگر از نقاط ضعفی نیز بخوردار است. در ادامه ابتدا نقاط قوت سپس نقاط ضعف گیم پلی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. پس از شروع بازی اولین نکته از گیم پلی که به چشم می‌آید سیستم کاورگیری و تیراندازی بازی است که واقعا به خوبی کار شده بود. هوش مصنوعی دشمنان نیز در سطح بسیار خوبی قرار داشت به طوری که چند لحظه از کاور بیرون ماندن مساوی با مرگ بود و همچنین دشمنان نیز مقابل شما راه نمی رفتند بلکه آن ها نیز در نزدیک ترین مکانی که می‌توانستند پناه می‌گرفتند و از آن جا به شما تیراندازی می‌کردند. تنوع سلاح ها بازی هم قابل قبول بود و هر کدام از سلاح ها در مواقع خاصی به کار می‌آمدند. دربازی مبارزات نزدیک نیز وجود داشت که واقعا عالی کار شده بود، این مبارزات بسیار واقع گرایانه بودند و انجام دادن آن ها زیاد هم آسان نبود. اگر کمی مکث می‌کردید حریفتان به خوبی از خجالت شما درمی‌آمد. در کل مبارزات بازی چه تن به تن چه با اسلحه از نقاط قوت بازی محسوب می‌شوند. بخش بعدی بسیار خوب بازی رانندگی و ارتقا اتومبیل ها بود که بسیاری از گیمر ها را ساعت ها به خود مشغول می‌کرد. تنوع بسیار زیاد و عالی ماشین ها در بازی به گونه ای بود  که رانندگی با هرکدام تجربه متفاوتی برای بازیکنان بود. در کنار این تنوع خوب گاراژ هایی در سطح شهر قرار داشتند که با رفتن به آن ها می‌توانستید ماشین خود را ارتقا دهید و یا زیبا تر کنید. ارتقا ماشین ها چه از لحاظ سرعت و قدرت موتور و چه از نظر هندلینگ و کنترل ماشین امکان پذیر بود و بعد از این که از گاراژ بیرون می‌آمدید و کمی با ماشینتان در شهر حرکت می‌کردید به خوبی این تغییرات انجام شده را حس می‌کردید. شما در بازی کار های جانبی نیز می‌توانستید انجام دهید که از لذت بخش ترین آن ها سرقت از مغازه های مختلف بود که البته برای انجام این کار باید خطر مقابله با کلی پلیس را نیز به جون بخرید. خب حال وقت آن است که چندتا از مشکلات بخش گیم پلی را نیز عنوان کنیم. اولین مشکل و بزرگ ترین مشکل آن، کوتاه بودن گیم پلی بازی است. به گونه ای که اگر شما یک صبح تا شب پای بازی بنشینید بازی را تموم خواهید کرد (حدود 12 ساعت) در صورتی که مافیا 1 واقعا گیم پلی چالش برانگیز و طولانی ای داشت. دومین مشکل بازی از نظر بسیاری از منتقدان یکنواخت شدن آن است. به طوری که شما امروز ماموریت می‌گیرید، چند نفر را می‌کشید و شب می‌خوابید و فردا هم به همین صورت و… البته درگیر شدن با داستان بازی کمی این مشکل را کم رنگ می‌کند اما باز هم کمی ناخوشایند است. دیگر مشکل بازی، نبودن مراحل فرعی در شهر بزرگ Empire Bay است. اکثر طرفداران سبک Open World علاقه خاصی به ماموریت های فرعی بازی های این سبک دارند اما شما در این بازی با ماموریت های فرعی دست و پنجه نرم نمی‌کنید. به طور کلی اگر بخواهیم گیم پلی بازی را ارزیابی کنیم، در سطح نسبتا خوبی قرار دارد، اما می‌توانست بهتر از این نیز باشد.

طراحی زیبا، نور پردازی خوب، گیم پلی جذاب…

شهر Empire bay، چشم نواز و خیره کننده

بازی مافیا 2 در بخش گرافیک واقعا حرفی برای گفتن باقی نگذاشت. از لحظه شروع بازی، گرافیک زیبا و فیزیک منعطف بازی هستند که بیشتر از هرچیز به چشم می‌آیند. فیزیک بازی از مرحله اول در جنگ جهانی، پس از انداختن نارنجک به داخل خانه و تخریب دیوارها و اشیا درون اتاق شما را حیرت زده می‌کند. پس از آن هنگامی که به شهر Empire Bay می‌روید و سوار ماشین جو می‌شوید، مشاهده می‌کنید که با حرکت کردن ماشین برف هایی که روی سقف انباشته شده بودند، ذره ذره توسط باد در هوا پخش می‌شوند  و در همین حین است که توجه شما با نور چراق های شهر و برفی که آرام آرام از مقابل آن ها عبور می‌کند جمع می‌شود. پس از آن مردم را می‌بینید که بعضی ها دستانشان در جیبشان است و خود را گرم می‌کنند و بعضی چتر بر سر‌خود گرفته اند. در شب های برفی فضای غمگین و احساسی خاصی برا شهر حاکم می‌شود که در کنار رانندگی با یک ماشین کلاسیک لوکس که طراحی آن به بهترین نحو ممکن انجام شده است،  واقعا حس خوبی به آدم منتقل می‌کند. به طراحی چهره ها و شخصیت پردازی بازی نیز نمی‌توان ایرادی گرفت. جو فردی شوخ طبع و خوش گذران و ویتو پسری با اراده و به طور کلی هرکس به بهترین نحو ممکن در نقش خود قرار دارد. طراحی ساختمان ها و اماکن داخل بازی با آن نمای آجری خاص، واقعا چشم نواز هستند.

نیمی از بازی در فصل زمستان جریان دارد و نیمی در فصل بهار که هرکدام زیبایی خاص خود را دارند. هنگامی که به فصل بهار می‌رویم، حس رفتن به یک اتمسفر و فضای جدید به شما دست می‌دهد. در بهار به جای آن شب های برفی و غمگین شهری شاداب را می‌بینید که زندگی در آن جریان دارد. از دیگر نقاط قوت گیم پلی می‌توان به تکان خوردن کت و کراوات ویتو به هنگام راه رفتن و دویدن اشاره کرد که متناسب با جهت حرکت ویتو و سرعت او آن ها نیز تکان می‌خوردند. در مافیا 2 به ریز ترین نکات در بخش گرافیک توجه شده بود مانند ماندند خون و جای زخم روی صورت شما پس از درگیری و نشستن برف روی ماشین ها و…. گرافیک بازی را چه از لحاظ هنری و چه از لحاظ فنی می‌توان یک قدم جلوتر از تمامی بازی های سال 2010 دانست زیرا تا آن زمان هیچ بازی ای با این جزئیات گرافیکی و فیزیک تخریب پذیر منتشر نشده بود.

Empire Bay در شب…

نوایی کلاسیک

موسیقی و صداگذاری بازی مافیا 2 مانند گرافیک آن بسیار زیبا و عالی ازآب درآمده است. موسیقی های بازی که در صحنه های سینمایی میان بازی نواخته می‌شوند بسیار زیبا هستند. همچنین اگر علاقه‌مند به موسیقی های کلاسیک باشید، از لحظه لحظه بازی مخصوصا رانندگی، لذت خواهید برد چراکه آهنگ هایی که از رادیو ماشین پخش می‌شوند واقعا زیبا هستند. آن شب های برفی زیبا در شهر Empire Bay درکنار این موسیقی ها واقعا حس خوبی به گیمر ها منتقل می‌کنند. فضا سازی در بازی فقط توسط گرافیک انجام نمی‌شود. بلکه با ترکیب موسیقی ها و صداهای محیط با گرافیک زیبا این امر به بهترین نحو انجام می‌شود. سازندگان بازی مافیا2 این نکته را به خوبی درک کرده اند و تواستند به خوبی این از پس این بخش برآیند. صداگذاری خوب بازی نیز به این زیبایی ها می‌افزاید. لب و دهن شخصیت ها، حرکات بدن آن و حالت چره های آن ها به خوبی با حرفی که می‌زنند هماهنگی دارد و می‌توان احساس هر فرد در هنگام صحبت کردن را به خوبی درک کرد. همچنین صداگذاری ماشین ها، سلاح ها و صدا های محیط بازی نیز به بهترین نحو ممکن ساخته شده اند و دوری و نزدیکی صدا ها نسبت به شما کاملا برایتان ملموس خواهد بود.

بازی مافیا 2 به عنوان یک بازی Open world  عملکرد بسیار خوبی داشت و با داشتن گرافیک بسیار زیبا و داستانی جالب مخاطبان زیادی جذب کرد اما به خاطر دور شدن این بازی از سبک مافیایی و مشکلاتی در گیم پلی عده ای از این بازی ناراضی بودند. چندی پیش بازی مافیا 3 به طور رسمی معرفی شد. باید صبر کرد و دید که آیا این نسخه می‌تواند دوباره بازی مافیا را به روز های اوج نسخه اول آن بازگرداند یا خیر؟

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید