فناوری بی‌حدومرز | تحلیل نمایش Call of Duty در Gamescom 2015

۲۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۱

در گیمزکام امسال شرکت های سونی و یوبی‌سافت کنفرانسی برای طرفداران خود نداشتند ولی چهار کنفرانس دیگر برگزار شد. این اولین سالی بود که شرکت Activision نمایشی برای عنوان جدید خود یعنی Call of Duty: Black Ops 3 داشت. با این حال هنوز هم اطلاعات زیادی از بخش داستانی بازی منتشر نشده است ولی ویژگی های جدید این عنوان که در کنفرانس خود به اجرا در آمد را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.
Treyarch توسعه‌دهنده این نسخه از این سری خواهد‌بود. کارنامه این استودیو نشان می‌دهد که عناوین بزرگی را می‌سازد. با این حال، باید تا زمان انتشار بازی صبر پیشه کرد و دید چگونه بازی می‌سازند. به نظر می‌رسد این عنوان هم نظیر عناوین دیگر، به موفقیت های زیادی دست یابد.

در ابتدا لازم است که تاکید کنم کنفرانس Call of Duty بر خلاف کنفرانس های دیگر، فقط مربوط به یک عنوان است و عناوین دیگر در آن نمایش داده‌ نمی‌شوند. از این رو، ما فقط به بررسی ویژگی هایی که کارگردان بازی منتشر کرد یا توسط بازیکنان اجرا شد، می‌پردازیم.

Call Of Duty: Black Ops III

مهم‌ترین چیزی که به بخش آنلاین بازی اضافه شده است، Specialists یا متخصص‌ها هستند. نه متخصص در بازی وجود دارد که هر کدام قابلیت ها،توانایی‌های منحصر به‌فردی دارند؛ البته تا به این‌جا فقط شش متخصص معرفی شده‌است. بد نیست نگاهی به این افراد داشته باشیم:
Ruin: این سرباز بی اعصاب که Donnie Walsh نام دارد، از سلاحی قدرتمند استفاده می‌کند. دو دستگاه گرانشی اصلی ترین سلاح وی هستند که در صورت شارژ شدن و کوبیده شدن به زمین تیم حریف با مشکل بزرگی روبرو می‌شود. قدرت ویژه این فرد، Overdrive نام دارد که سرعت او را تا ۱۰% بیشتر می‌کند و همچنین به قدرت او می‌افزاید.
Seraph: او یکی از خطرناک‌ترین متخصص های این بازی است. همانطور که در نمایش ۴ به ۴ بازی هم مشاهده کردیم، سلاح ویژه او یک هفت‌تیر بسیار قدرتمند است که با یک تیر می‌تواند کار حریف‌ خود را تمام کند. توانایی ویژه او   سرعت زیاد وی است. نام اصلی این متخصص، Zehn Zehn می‌باشد.
Outrider: یکی دیگر از متخصص های بازی که Allessandra Castillo نام دارد و یکی از اعضای نیروهای ویژه در برزیل است. سلاح ویژه او یک کمان مدرن به نام Sparrow است که قدرت بسیار بالایی دارد. توانایی ویژه او دیدن دشمنان اطراف خود برای مدت زمان کوتاهی می‌باشد.

Reaper: روباتی متخصص که توسط Coalescence Corporation ساخته می‌شود. سلاح اصلی وی در حقیقت دست او می‌باشد؛ البته بر روی دست او یک مسلسل همه‌فن حریف وجود دارد. ویژگی منحصربه‌فرد او پرتاب سه نارنجک به صورت همزمان به سمت حریفان است که آن‌ها را کاملا گیج می‌کند.
Nomad: این فرد در حقیقت Tavo Rojas نام دارد. سلاح ویژه او H.I.V.E و توانایی انحصاری او، Rejack می‌باشد. H.I.V.E یک سلاح کوچک ولی قدرتمند و کاملا متفاوت است. این سلاح هواپیماهای کوچکی را به منطقه موردنظر می‌فرستند و آن جا را کاملا پاک‌سازی می‌کند. Rejack هم توانایی خوب و بسیار کاربردی می‌باشد که  می‌تواند در یک لحظه او را کاملا مداوا کند حتی وقتی که نزدیک به مرگ باشد.
Prophet: سلاح این فرد Tempest نام دارد که شوک الکتریکی به سمت دشمنان می‌فرستد. این شوک قابل انتقال است و می‌تواند تا چند نفر را به‌قتل برساند. این سلاح در مواقعی که با چند دشمن مواجه می‌شوید، بسیار کارآمد است. نام توانایی منحصربه‌فرد وی، Glitch نام دارد که دشمنان را به مکانی که در چند لحظه پیش بوده اند، می‌فرستد.

سیستم شخصی‌سازی بازی به لطف توانایی ساخت اسلحه بسیار جذاب شده است. شما می‌توانید ظاهر سلاح های خود را عوض کنید، بر روی آن‌ها دوربین بگذارید، آن ها را الکتریکی کنید، رنگ‌شان را عوض کنید و هر چیز دیگری که به ذهن‌تان می‌رسد. این گام بزرگ از سوی Treyarch، به جذاب تر کردن بخش چندنفره کمک‌‌های بزرگی می کند؛ هرچند بخش آنلاین این سری همیشه پرطرفدار بوده است.

در نمایش ۴ به ۴ بازی ما شاهد این بودیم که بازی در بخش چندنفره همچنان سخت است و مدت زمان زیادی نمی‌توانید زنده بمانید و سازندگان بازی در طراحی محیط ها این موضوع را به ما ثابت کرده اند. پرش های بلند، دویدن ها و سرخوردن ها کمک های زیادی به افراد در صورت مواجه شدن با دشمن می‌کند. شما خیلی راحت می‌توانید چند ثانیه در هوا معلق بمانید و دشمنان خود که در پشت سنگرها مخفی شده اند، نابود کنید. در ابتدا، هر بازیکن باید متخصص خودو سلاح ها و توانایی های خود را انتخاب کند. همکاری های تیمی در این بازی حرف اول را می‌زند و تیمی که بیشترین هماهنگی را داشته باشد، می‌تواند برنده مسابقه باشد. بخش چندنفره بازی الهام های زیادی از نسخه پیشین یعنی Call of Duty: Advanced Warfare گرفته است؛ مانند پرش های بلند و دویدن روی دیوار ها و … . با این حال، اصلا خسته کننده به نظر نمی‌رسد و حتی می‌توان گفت که جذاب تر هم شده‌است. بازیکن ها راحت می‌توانند پشت دیوار ها را ببیند و همین امر، باز هم به جذابیت بازی می‌افزاید. در مجموع، این بخش هم برای طرفداران راضی کننده بود.

کلام آخر

پس از چند سال متوالی، بالاخره کنسول نسل هشتمی سونی یعنی PS4 تبدیل به پلتفرم اصلی بازی شد. بتای بازی در ابتدا بر روی این کنسول خواهد بود و احتمالا DLC هایی هم به طور انحصاری خواهد داشت. در طول نمایش، سازندگان هم اعلام کردند که بهترین تجربه بازی بر روی PS4 خواهد بود و احتمالا باندلی از PS4 به همراه COD: Black Ops 3 عرضه شود. Activision هم اعلام رضایت نشان داده است و از این امر، بسیار خشنود است. نمایش بازی اطلاعات زیادی از بخش چندنفره بازی به ما منتقل کرد و نوید یک شاهکار را به ما می‌داد. با این حال، این عنوان برای بهترین FPS شدن، رقیبان بزرگی مثل Rainbow6: Siege و Halo 5: Guardians خواهد داشت.
Call of Duty: Black Ops 3 احتمالا دنباله ای بر نسخه قبلی این سری می‌باشد. بتای این عنوان برای PS4، Xbox one و PC قابل دسترس خواهد بود؛ البته بتای PS4 زودتر از دو پلتفرم دیگر است. این عنوان علاوه بر پلتفرم ‌های ذکر شده برای Xbox360 و PS3 هم منتشر خواهدشد ولی توسعه آن توسط Treyarch نخواهد بود. COD: Black Ops 3 در تاریخ ۶ نوامبر ۲۰۱۵ مصادف با ۱۵ آبان امسال منتشر خواهد‌شد.

0
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید