مایکروسافت بر سر مصرف انرژی Xbox One با انتقاداتی رو به رو می شود

۲۶ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۵

انجمن حمایت از منابع طبیعی (NRDC) می گوید تغییرات جدید مایکروسافت در مصرف انرژی Xbox One  قدم اول خوبی می باشد، اما زیاد چشمگیر نیست.

در پی گزارشی اخیر از انجمن حمایت از منابع طبیعی، مایکروسافت هفته گذشته با انتشار پستی در بلاگش قدم هایی را که شرکت برای مصرف انرژی کلی Xbox One برداشته و خواهد برداشت را مشخص کرد. هم اکنون محقق ارشد NRDC، آقای Noah Horowitz پاسخی به آن پست منتشر کرده است و در آن خاطر نشان شده که قدم اول مثبتی بوده و از غول تکنولوژی خواسته تا بیش از این به این موضوع اهمیت دهد.

تغییر کلیدی ای که مایکروسافت دارد در Xbox One ایجاد می کند به دارندگان کنسول جدید قابلیت انتخاب حالت “ذخیره انرژی” به جای حالت پیش فرض “Instant-on” را در همان ابتدای کار می دهد. این قابلیت تا چند ماه آینده در آپدیت آینده ی پلتفرم عرضه خواهد شد. آقای Horowitz گفته است که این خبر بسیار عالی می باشد هر چند که وی با نحوه بیانی که در پیام جدید استفاده خواهد شد مخالفت داشت.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید زبان مایکروسافت تقریبا بی طرفانه است. پیام Instant-on به خاطر استفاده از جملاتی مثل ” سرعت راه اندازی سریع تر” و ” آپدیت ها را به صورت خودکار دریافت کنید” طبیعت بسیار مثبتی دارد. اما در سوی دیگر پیام ذخیره انرژی می گوید بازیبازی که این گزینه را انتخاب می کند می تواند انتظار ” زمان راه اندازی کندتر” را داشته باشد و به آنها هشدار داده می شود که “به خاطر آپدیت ها دچار اختلال می شوند” .

آقای Horowitz هم چنین اشاره می کند که پیام مایکروسافت به میزان مصرف انرژی هیچکدام از حالت ها اشاره نمی کند که گروه این میزان را برای حالت Isntant-on دوازده و نیم وات و کمتر از یک وات را برای حالت ذخیره انرژی تخمین زده اند. اگر مردم این اعداد را هنگام انتخاب وضعیت انرژی در مقابل خود ببینند ممکن است “تعداد افراد بیشتری” گزینه ذخیره انرژی را انتخاب کنند.

وی توضیح داد: «و این به معنای تغییرات بسیار کمتر در آلودگی اقلیمی ایجاد شده از تولید الکتریسته اضافی که برای تامین انرژی این دستگاه ها در زمانی که از آن ها استفاده نمی شود هدر می رود، خواهد بود.»

در آینده ی نزدیک، NRDC از مایکروسافت می خواهد که زبان پیام را به چیزی خنثی تر تغییر دهد، هر چند که هیچ ایده ای در این رابطه ارائه نشده است. گروه در آینده از مایکروسافت خواهد خواست که گزینه ذخیره انرژی را به حالت پیش فرض مصرف انرژی تغییر دهد. در بلند مدت NRDC از مایکروسافت می خواهد که مصرف انرژی وضعیت Xbox One standby را در حالت Instant-on به یک وات برساند. آقای Horowitz گفته است NRDC متوجه است که این درخواست ها نیازمند تغییرات سخت افزاری و نرم افزاری می باشد و اجرای آن زمان بر خواهد بود.

مایکروسافت به نوبه خود می گوید حالت Instant-on چیزیست که طرفداران از زمان Xbox 360 خواستار آن بوده اند. شرکت حتی گفته است که از زمانی که کنسول در نوامبر 2013 عرضه شده، توانسته است کل انرژی مصرفی در زمان Instant-on را تا یک سوم کاهش دهد.

شرکت هفته ی گذشته اعلام کرد: «هنگام فکتورینگ آپدیت های ماهانه ی سیستم، ویژگی های جدید در برنامه ها و بازی ها و دانلودهای خودکار تلفن همراه، قابلیت Instant-on به آسانی کاربران را از ساعات بی شماری انتظار رهایی می بخشد.»

در پاسخ به این مطلب آقای Horowitz گفته است در حقیقت آپدیت های Xbox One ” آنقدر ها هم مکرر نیست” و افزود که بازیبازان می توانند آزادانه آپدیت ها را در زمان دیگری دانلود کنند.

آقای Horowitz گفته است: «با تکنولوژی عصر حاضر، هیچ دلیلی وجود ندارد که دستگاهی روزانه دوازده و نیم وات فقط برای آن که بتواند آپدیت ها را دریافت و دانلود کند، مصرف کند. اگر تلفن همراه یا تبلت به این شیوه کار می کرد، باتری تقریبا در مدت زمان بسیار کوتاهی خالی می شد. این دستگاه ها اغلب در زمان استفاده، در صفحه ی اصلی اطاعیه ای دریافت می کنند که آپدیت هایی برای دانلود در دسترس قرار دارند.»

وی افزود: «رقیب مایکروسافت، نینتندو، راه حل عالی و موثری ارائه می دهد که به موجب آن کنسول بازی Wii U هر ساعت به مدت چند ثانیه به صورت خودکار برای بررسی آپدیت روشن می شود. اگر آپدیتی وجود داشت آن را دانلود و نصب می کند و با مصرف کمتر از یک وات خاموش می شود. این عمل باعث صرف بسیار ناچیز انرژی برای آپدیت ها در مقایسه با رویکرد پر مصرف حال حاضر مایکروسافت می شود.»

با این حال، آقای Horowitz از مایکروسافت به دلیل عدم اشاره ی آنها به یکی از اصلی ترین دلایلی که چرا Xbox One در حالت Instant-on انرژی بسیاری مصرف می کند نام برد. دلیل این مصرف انرژی به خاطر قابلیت تشخیص صدای Kinect می باشد. این قابلیت به افراد دارای دوربین Kinect اجازه میدهد که به آسانی با گفتن “Xbox On” دستگاه را روشن کنند.

دارندگان Xbox One می توانند گزینه ی ذخیره انرژی را از طریق منوی تنظیمات انتخاب کنند.

آقای Horowitz پستش در بلاگ را با گفتن این که امیدوار است تیم مهندسی مایکروسافت به راه حل هایی برای بهبود مصرف انرژی کلی Xbox One دست یابند به پایان رسانده است.

وی گفته است: « ما خوشحالیم که مهندسان زبده ی مایکروسافت به سختی در تلاشند که به راه حل های ذخیره انرژی سهل العمل دست یابند و امیدواریم که نتایج، با موضع تاریخی مدیریت شرکت بر روی سازگاری با محیط زیست همخوانی و سازگاری داشته باشد.»

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید