گیمفاوب سایت خبری تحلیلی بازی های ویدئویی
English
ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

درس هایی که Telltale می تواند از Life is Strange یاد بگیرد

مقالات
درس هایی که Telltale می تواند از Life is Strange یاد بگیرد

زمانی بود که “Telltale” تنها یک استودیو بازی سازی محسوب می شد؛ اما در چند سال اخیر، به خصوص با موفقیت های بیشماری که در سال 2012 به وسیله The Walking Dead کسب کرد، توانست یک المان جدید در تمام سبک های بازی شود. این سبک به شدت نیاز به یک رقیب ماندگار دارد تا بتواند Telltale را متوجه یک سری از اشتباهات و مشکلات در بازی هایش کند.می توان اسمش را سبک ماجراجویی مدرن یا شبیه ساز تصمیم های سخت گذاشت. عناوینی همچون  The Walking Dead, The Wolf Among Us و به تازگی هم  Tales from the Borderlands و Game of Thrones برای خودشان ژانری جدید شده اند؛ اما اسمی که واقعا برای این سبک باید گذاشت “سبک ماجراجویی TellTale” است.

همه این بازی ها در  مواردی یکی هستند. همه آن ها “بازی های ماجراجویی” هستند که المان هایی همچون حل کردن پازل و داشتن مکالمه نیز درش وجود دارد. دوربین سوم شخص برای تمام این بازی ها است. و در آخر، داستان های چند شاخه ای دارند که تصمیم های شما بر اپیزود های بعدی تاثیر میگرد و مسیر داستان را تغییر می دهد.

خیلی خوب می شد اگر یک بازی دیگر نیز می آمد که همین فرمول را به کار می برد و درش کار های جالب هم میکرد. شاید باید یک تکانی به TellTale داده شود تا به ما آن مسائلی که باید در عناوینش بهتر شود، یاد آوری کند. خبر خوب این است که این بازی منتشر شده است و اسمش هم Life is Strange است.

e4y6qwvhv808mmv9wimd-620x349

Life is Strange یک بازی ماجراجویی چند قسمتی است که تصمیم ها بر آینده داستان تاثیر می گذارد. استودیو Dontnod Entertainment ساخت این بازی را به عهده داشته است و Life is Strange بعد از بازی Remember Me دومین بازی این استودیو به حساب می آید.

یک سری از مشکلات در نقد Life is Strange گفته شد، از جمله مشکل لیپ سینک. دیالوگ های به کار رفته شده توسط شخصیت ها نیز آنچنان نزدیک به حرف های الان یک نوجوان آمریکایی نیست. Beyond two souls نیز که در سال پیش عرضه شد، شخصیت اصلی یک دختر نوجوان بود ولی دیالوگ هایش توسط یک اروپایی نوشته شده بود. این دو بازی بسیار به هم شبیه هستند، چه در موارد مثبت و چه در موارد منفی.

در کل Life is Strange عنوانی است که با یک سری مشکلات می تواند بسیار دوست داشتنی باشد.

هدف از این مقاله این است که بگویم Life is Strange در برخی موارد خیلی بهتر از بازی های Telltale عمل کرده است و به ما یادآوری کرده است که چقدر ما Telltale  را به خاطر اشتباهاتش بخشیده ایم. سخت است که بدانیم Life is Strange عرضه شده و Telltale  در حال نوت برداری از نکات مثبتش نیست.

 

خوب اجرا می شود و گرافیک زیبایی نیز دارد

Life is Strange از موتور Unreal استفاده می کند که باعث شده از دید بهتر و اجرا روان تری نسبت به موتور TellTale داشته باشد. طراحی کاراکتر ها ساده ولی غیر واقع گرایانه و تکسچر ها نیز رزولوشن کمی دارند ولی در کل محیط بازی گرم و دلنشین است.

otvgv06uh7rv7tiu88qi

مطمئنا می توان همین موارد را برای عناوین TellTale گفت  و آن ها هم استایل هنری منحصر به خود را دارند. در حقیقت شاید یک اسکرین شات از Life is Strange تفاوت چندانی با اسکرین شاتی با یکی از عناوین Telltale نداشته باشد.اما بازی های Telltale از نظر دید بصری و اجرا بر روی موتور شرکت خود ضعیف هستند  و   در برخی موارد زشت! همه چیز خیلی کج و نا منظم هستند و حرکت شخصیت ها نیز بیشتر شبیه به روبات است.

هر موقع یکی از عناوین Telltale به ویژه نسخه های کنسولی را بازی می کنم، همیشه یکسری مشکلات یکسان به چشم می آید:افت فریم شدید، هنگ کردن بازی هنگام رد و بدل شدن دیالوگ ها، وقفه های عجیب بین دیالوگ ها و صحنه های اکشن ناپیوسته و جدا از هم. در عناوین جدید نه تنها این مشکلات بهبود پیدا نکرده اند بلکه یک سری موارد بدتر هم اضافه شده است که به خصوص در نسل جدید نیز چندان زیبا به نظر نمی رسند.

هر بار که یک بازی از Telltale انجام میدم، باید عصبانیتم را تنها  با گفتن: ”  بهتر است این مشکلات گرافیکی را قبول کنم و بیشتر به داستان توجه کنم.” اما نباید چنین چیزی گفت. نباید این مشکلات را قبول کرد. بازی  باید بهتر اجرا شود.

بعد از 15 دقیقه انجام بازی Life is Strange، کاملا متوجه  اجرا بسیار راحت  و محیط زیبا آن شدم و دیگر خبری هم از لگ و افت فریم نبود.

تعامل بسیار خوب با محیط

در تصویر زیر چگونگی تعامل با اشیاء در Game of Thrones نشان داده شده است:

aduv8ftnmpplqbir8wp1

 

و در اینجا هم چگونگی تعامل با اشیاء در Life is Strange:

e6zwtvvw6aswrp1s9vdp

دو بازی در این بخش اصلا شباهت ندارند. Telltale  از یک دایره و نوشته های در گوشه آن استفاده می کند در حالی که Dontnod  با یک ایده بسیار جالب آمده است که برجسته شدن نوشته بر روی اشیاء است و نوع فونت این نوشته کاملا به دفترچه خاطرات مکس اشاره می کند.

به علاوه Telltale  شما را ملزم می کند تا با موس در محیط اطراف بچرخید در حالی که Dontnod از دوربین و دید Max برای تعامل استفاده می کند. Dontnod همین المان را در Remember Me قرار داده بود و در عنوان جدیدشان به خوبی آن را کاملتر کردند. هنوز ایراداتی دارد- گاهی باید مکس را خیلی نزدیک آن شی کنم تا با آن تعامل کند- ولی باز هم بسیار بهتر از Telltale است.

داشتن یک مکانیزم مرکزی در بازی

اگر از من بپرسید که مکانیزم اصلی یک بازی از Telltale چه است، احتمالا با کمی تردید جواب بدم “انتخاب ها” ولی باز نمی توانم نسبت به جوابم مطمئن باشم. در مقابل،  Life is Strange  یک ایده اصلی برای خود دارد و تمام طراحی بازی در خدمت گسترش این ایده است.

Max، کاراکتری که با آن بازی می کنید، یک دختر 16 ساله است که تلاش می کند راه درست را در زندگی در یک شهر کوچک به نام Oregon پیش بگیرد. اما یک تغییر بزرگ پیش می یاد: اتفاقات عجیبی بر سر راه مکس قرار میگیرد و می فهمد که قادر به برگرداندن زمان و تغییر تصمیم هایی که چند لحظه قبل گرفته است، می باشد. این ایده به مکانیزم اصلی بازی تبدیل می شود و هم برای حل کردن برخی پازل ها استفاده می شود و هم برای تجربه انتخاب های مختلفی که با آن رو به رو می شویم. البته تنها می توانید زمان را در صحنه ای که هستید به عقب برگردانید و اگر دو ساعت بعد یادتان افتاد که ای کاش یک گزینه دیگر را انتخاب میکردید، دیگر نمی توانید به همان قسمت برگردید.

اینکه چگونه این ایده را Life is Strange به عنوان مکانیزم اصلی قرار داده است واقعا دوست داشتنی تر از یک داستان چند شاخه است. عناوین Telltale مطمئنا در ارائه تصمیم های سخت و قرار دادن عواقبی برای آن ها خیلی خوب عمل می کند ولی دیگر آن تازگی قدیم را ندارند.

استایل خودش را دارد

هر چهار عنوان اخیر Telltale لایسنس شده اند و بر اساس نوشته های دیگر افراد می باشند. از بین آن چهار تا، The Wolf Among Us از سبک متفاوت تری برخوردار است و تا حدودی به خاطر این است که کامیک بوک های Fables پا را فراتر از بازی های ویدیویی گذاشته اند و به سمت سریال های تلویزیونی نیز رفته اند زیرا گستردگی داستانش باعث شده است که افراد بتوانند به طور آزادانه خلاقیت های خود را درش به کار ببرند. سه بازی دیگر Telltale، به خصوص Game of Thrones و The Walking Dead بسیار نزدیک به اصل خود هستند. این بازی ها بیشتر شبیه به نسخه های تعاملی از چیزی هایی هستند که قبلا دیده ایم.

این لزوما چیز بدی نیست، اما هنگامی که  Life is Strange را بازی کردم، یک بازی کاملا جدید با یک ایده تازه بود که من را با یک جهان اصل و شخصیت ها و داستانش آشنا می کرد. این عملکرد باعث شده است تا Dontnod شجاعت خود را در گفتن ایده هایش نشان دهد، چیزی که بازی های Telltale به سادگی از دست داده اند.

بر روی شخصیت ها نیز تمرکز می کند و فقط داستان مطرح نیست

هر چه قدر که بیشتر یکی از بازی  Telltale را انجام می دهم، بازی بیشتر داستانش را در ذهن من فرو می کند. فلسفه Telltale این طور به نظر می رسد که انگار داستان در اولیت اول است و شخصیت ها در اولویت دوم. جایی که ما از کاراکتر ها می فهمیم  زمانی است که در حال انجام کاری هستند یا با اتفاقی رو به رو می شوند. خیلی کم پیش می آید که تنها لحظه ای با آن ها بنشینیم و زمانی که موقعیت دلهره آوری نیست مثل یک انسان معمولی این شخصیت ها را بشناسیم. دوست دارم که زمان بیشتری برای جست و جو و آرامش در این بازی ها باشد اما به خاطر قسمت های متوالی هیجان انگیز و دلهره آور، بیشتر استرس داریم تا آرامش.

lakak8ko5nazobowu0nz

Life is Strange تقریبا این روش را کنار زده است و تکه های زیادی از اپیزود اول را به رشد  شخصیت در حالی که داستان را به جلو می برد، صرف کرده است. این را به صورت خلاقانه از بازی هایی همچون  Gone Home و عناوین ساخته شده توسط  David Cage مثل Heavy Rain و  Beyond: Two Souls قرض گرفته، که اغلب به شخصیت ها فضایی داده می شود تا بنشیند، بچرخد و جست و جو کند.

Max شخصیت بخشنده ای دارد چون به بازیکن این اجازه را می دهد زمانی که کنترلش را در دست دارد در اطراف مدرسه بچرخاند، بر روی یک صندلی بنشیند یا روی تخت دراز بکشد، عکس بگیرد و گهگایی هم نگاهی به دفترچه خاطراتش بیاندازد. برای شخصیت های دیگر هم این لحظات است، همانطور که مکس می تواند به اتاق هایشان برود و آیتم های مهمی که در اطراف است را پیدا کند تا ما را بیشتر با آن ها آشنا کند.

حرف من این نیست که Telltale را یک استودیو کم ارزش خطاب کنیم ، چون خودم هم یکی از طرفداران سر سخت بازی هایش هستم و هرگز چنین کاری نمی کنم. به علاوه تنها با انجام قسمت اول از Life is Strange نمی دانم که Dontnod این المان های جذاب را برای تمام فصل خواهد داشت یا نه. در کل بازی کردن عنوانی همچون Life is Strange واقعا جذاب است و هنگامی هم که به ما یاد آوری میکند که Telltale  تمام بازار این سبک را تصرف نکرده است، مطمئن می شویم ایده هایی جدیدی در راه است، ایده هایی که می توانند به موفقیت های بزرگی دست پیدا کنند.

lifeisstrange

ترجمه شده از سایت kotaku (با کمی تغییرات)

12345678910(11 رای, میانگین آرا 9٫09 از 10 )
Loading...
نظرات

 1. mojy_star گفت:

  Life is Strange بازی خیلی جالب و خوبیه

  ممنون .

  6Thumb up 1Thumb down
 2. DR.HANNIBAL Lecter گفت:

  عالی بود خسته نباشید Yes Yes Yes

  3Thumb up 0Thumb down
 3. SINA گفت:

  من شخصه از life is strange خیلی خوشم اومد و ارتباط بهتری باهاش برقرار کردم/
  ممنون Yes

  3Thumb up 1Thumb down
 4. M.J گفت:

  من این بازی رو دانلود کردم ولی برای اجرا ارور میده Cry یه ارور با پسوند .dll که درست هم نمیشه Cry خیلی دوس دارم اینو بازی کنم

  0Thumb up 0Thumb down
 5. saeed kratos گفت:

  واقعا اپیزود اولش فوق العاده بود.

  2Thumb up 1Thumb down
 6. isapor123 گفت:

  مشکل بازی های جدید tattle گیم پلیشون هستش و گرافیکشوووووووووون دیگه واقعا خسته کننده شده دیگه هیچ پیش رفتی نمیکنند بازیاش حتی دیگه تحمل گرافیک بازیاش رو ندارم Mad Razz
  حداقل life is strang گرافیک زیبا و با کیفیتی داشت آدم روحش شاد میشد بازیش میکرد Yes

  1Thumb up 2Thumb down
 7. gold phoenix گفت:

  با همش موافقم جز تمرکز رو شخصیت ها.به نظر teltale رو این مورد زیاد کم نگذاشته.

  1Thumb up 1Thumb down
 8. rahman1997 گفت:

  اصن قابل مقایسه نیستند این بازی و واکینگ دد
  واکینگ دد که چن سر و گردن ازین بالاتره In Love Razz

  2Thumb up 1Thumb down
 9. sina sony1 گفت:

  از این گرافیک بازیش متنفرم یعنی چی طرف میره پول میده واسه نسل 8 که این بازی بیاد واسش No No No اثلا اینجور گرافیکی رو نباید بذارن واسه نسل 8 بیاد اینو که با نسل7 میشه راحت بازیش کرد به نظره من گرافیک خیلی مهم تو بازی اگه مهم نبود صنعت گیم انقد پیشرفت نمیکردو ما الان پای همون سگا میشستیم

  0Thumb up 6Thumb down
 10. Amir.B گفت:

  واقعاً با قسمت اول حال کردم. بازی یه حس زنده بودن خاصی داره. راحت میشه با شخصیت اصلی ارتباط برقرار کرد.
  ممنون بابت مقاله Yes

  2Thumb up 0Thumb down
  • Amir.B گفت:

   همچنین در ادامه ی حرفهام بگم که گرافیک بازی جالب کار شده و با تم داستانی هماهنگه و واقعاً لازم نیست که گرافیکی مثل بتمن داشته باشه! من خودم بازیهای Telltale رو خیلی دوست دارم مخصوصاً The wolf among us که واقعا عالیه ولی این دوربین بازیهاش خیلی رو اعصابه و اصلاً حس گردش تو محیط رو نمیده ولی توی Life is strange دوربین پشت مکس حرکت میکنه و ارتباط بیشتری با داستان و شخصیت برقرار میشه.

   3Thumb up 1Thumb down
 11. A.C.B.G گفت:

  درسته که بازی های telltale ازنظر گرافیکی کمی ضعیف عمل می کنند بااین که نظر من این هست که اگر گرافیک بازی telltale می خواست چیز دیگه ای باشه شاید دیگه بازی اون جذابیت نداشت ولی هیچ وقت نمیتونید این بازی از نظر شخصیت پردازی ورشد شخصیت برد زیر سوال باور کنید جذابیت این بازی حتی الان از سریالش بیشتر چند وقته سریالش خیلی بد عمل می کنه واون داستان جذاب وگیرا قبل نداره من نمی دونم آخه کارگردان این سریال چه می کنه ولی گند زده به همش رفته ونکته ی آخر هرچند بازی Life is Strange تو بعضی ضمینه ها بهتر ولی هنوز به پای walking Dead نمی رسه walking Dead یه چیز دیگست

  0Thumb up 1Thumb down
 12. ghostiran گفت:

  بدک نبود
  ———————-
  اقا این چه وضعه اخه من الان یه اکانت تازه ساختم با قبلی هر پیامی میدادم میرفت بررسی حذف میشد من که کاری نکرده بودم این چه سایتیه اخه Really Pissed Really Pissed

  0Thumb up 4Thumb down
 13. last of us گفت:

  به نظر من life is strangبهتر از بازى هاى تل تيل هست
  من وسط بازى هاى تل نيل حوصلم سر ميرفت
  گرافيک بازياش و گيم پليشون افتضاح بود
  ولى اين گرافيک خوبى داشت و يک نو آورى داشت که زمانو بر ميگردوندى
  ممنونم

  2Thumb up 0Thumb down
 14. PewDiePie گفت:

  عالی بود ولی اینم در نظر بگیرید TT این سبکو ساخت و گرنه کسی تا 10 سال دیگه هم سراغ بازی اپیزودیک با گیم پلی خاص نمیرفت.
  فصل اول life is strange نکته خوبش این بود که یکم حس کردم میشه داستان بازی رو تغییر داد به خلاف بازی های tt که فقط میخواد بازیکن باور کنه یه تغییری ایجاد کرده

  0Thumb up 2Thumb down
 15. soroush750 گفت:

  به نظر من TT بهترینه اما واقعا من با این بازی بیشتر از بازی های TT ارتباط کردم.مخصوصا با MAX Evil Grin Evil Grin

  1Thumb up 1Thumb down
 16. JUST RUN گفت:

  بچه ها میگن ps4 هک شده؟

  0Thumb up 1Thumb down
  • isapor123 گفت:

   شما این خبرو از کجا شنیدی Question شایعست بابا Yes

   1Thumb up 0Thumb down
  • rahman1997 گفت:

   هک نشده
   همون روش شیرینگ بازی هست که بعضی افراد سودجو اومدن اسمشو گذاشتن هک
   یارو اومده بود پلی استیشنو بفروشه قسم میخورد میگفت پونصد هزار تومن به یکی پول دادم واسم هکش کرده.کار هرکسی نیست هک کردنش و تو ایران فقط چن نفر میتونن و الان با هفتاد تومن واسم بازی میریزه Confused Confused Confused Confused
   بهش گفتم داداش اینا همش چرنده.این اقا ازت کلاه برداری کرده تو بدون دادن پونصد هزار تومن هم میتونسی بازیاشو بصورت شیرینگ با هفتاد تومن بخری ولی این اقا از سادگیت استفاده کرده و اسم این شیرینگ رو هک گذاشته تا پولی ب جیب بزنه ROTFL

   1Thumb up 0Thumb down
   • isapor123 گفت:

    rahman1997 درسته دقیقا همین روشو دارن تو پاساژ نخل اهواز انجام میدن Yes
    مثلا دیتا یه بازی رو کپی میکنن تو کنسول بعد یه اکانت بهت میدن بازی خریداری شده میتونی باهاش بازی کنی بعد تازه بعضی از بازیاشون 150 هزارتومن Shout

    0Thumb up 0Thumb down
 17. faith گفت:

  من این بازی رو هم روی لب تاپم نصب کردم هم رو pc تو لبتاب هرچی تصمیم میگیرم تو pc برعکسش اینطوری دوتا پایان هم زمانو متفاووت دارم البته دوستان شما پرنده رو چه طوری نجات دادید Yes Question

  1Thumb up 0Thumb down
 18. milad452 گفت:

  دوستان این بازی خوبیه ولی یادتون باشه این بازی فقط بر مبنای داستان کار شده حالا کسی انگلیسی بلد نباشه از داستان چیزی نفهمه به چه دردی میخوره؟؟؟؟ پس به درد ما ایرانی نمیخوره وقتتون هدر ندید Question

  1Thumb up 2Thumb down
  • rahman1997 گفت:

   داداش با عرض پوزش حرفت درست نبود
   برداشت من از حرفت این بود
   “هرکی تو ایرانه انگلیسیش خوب نیست”
   اگه اینطوری باشه پس این همه کلاس زبان و زبان آموز که ما میبینیم خیالین؟؟ Thinking No

   3Thumb up 0Thumb down
 19. argada گفت:

  بررسی جالبی بود…
  البته من مخالف نظرات نویسنده هستم…
  Telltale و محیطهاش عمدتا اخر الزمانی و افسانه ای هستند و معمولا یک کتاب و کمیک پشت بازیهاش هستند… اما Life is Strange یک فضای مدرن رو نشون میده!

  فضای دوربین ، نوع دیالوگ ها ، کادر بندی و شخصیت پردازی مسلما در یک بازی اخر الزمانی با یک بازی امروزی تفاوت داره…

  بررسی خوبی بود اما به عمق تفاوت دو بازی توجه نشده…

  0Thumb up 1Thumb down
 20. reza_tport گفت:

  دقت کرده باشین اگه شخصیت اول مرد بود هیچ کدوم از ما با شخصیت اصلی ارتباط بر قرار نمی کردیم Evil Grin
  بی شوخی بازی باحال با فضای متفاوتی هستش
  این bff مکس هم انگار تو اپیزود های بعدی بیشتر از bff میشه ها Evil Grin از تو عکسای اپیزود های بعدی دیدم
  خوب اینطور که معلومه بازی به جزابیت خودش ادامه خواهد داد
  راستی موزیک های داخل بازی فوق العاده هستن یکیش اهنگ : to all of you از syd matters

  1Thumb up 1Thumb down
 21. The Glade of Dreams گفت:

  life is strange عالیه یکی از مهمترین ویژگی مثبتش واسه من پشتیبانی از گیم پده

  1Thumb up 0Thumb down
 22. D@niyal2015 گفت:

  walking dead خیلی خوب بود ولی game of thrones افتضاح به تمام معنا بود Life is Strange هم که حرف نداشت Yes Yes

  1Thumb up 0Thumb down
 23. Cyanide گفت:

  به نظر من از نظر داستان، کارای تل تیل نظیر نداره. یه جوریه انگار داری یه سریال یا فیلم خیلی درگیر کننده میبینی. پر از شوک هستش داستانش. ولی در بقیه موارد Life is strange خیلی بهتره.

  1Thumb up 0Thumb down
عضویت در سایت

ثبت نام برای این سایت

A password will be e-mailed to you.

دریافت رمز جدید

لطفا نام‌کاربری یا نشانی رایانامه خودتان را وارد کنید. برای ساخت یک گذرواژه تازه با رایانامه، شما یک پیوند دریافت خواهید کرد.

نام کاربری و یا آدرس ایمیل خود را جهت طی کردن مراحل بازیابی رمز عبور وارد نمایید.
ورود به حساب

جستجو در سایت