همه برای یکی، یکی برای خودش | نقد و بررسی Game of Thrones – Episode 2: Lost Lords

در وضعیت فعلی صنعت، بازی های درگیر کننده کمتر دیده می شوند. اما “درگیرکننده” در اینجا به چه معناست؟ شاید در یک بازی شوتر به مدت 10 ساعت به صدها نفر شلیک کنید اما هرگز آن طور که باید با آن ارتباط برقرار نمی کنید و درگیر داستان آن نمی شوید و این مشکل گریبان گیر بسیاری از بازیسازان است. از نظر داستانی، Telltale قبلا هم قدرت خود را ثابت کرده بود اما حالا با ماجراهای محبوب و پیچیده وستروسی، عظمت داستان سرایی و شخصیت پردازی خود را به مرحله ای دیگر رسانده است.

GoT_102_LostLords_KeyArt

نام بازی: Game of Thrones – Episode 2: Lost Lords

سازنده و ناشر: Telltale Games

پخش کننده: HBO – Home Box Office

پلتفرم ها: PC/PS4/Xbox One/PS3/Xbox 360/iOS/Android

ممکن است که قسمت اول و دوم نسبت به بازی های قبلی Telltale ضعیف تر عمل کرده باشند اما هنوز هم می توانند برای طرفداران این سبک از بازی ها و همینطور دنیای وستروس (کتاب های جرج آر.آر مارتین و سریال Game of Thrones) مهیج و بسیار جالب باشند. همچنین قابل ذکر است که باید از نظر داستانی خیالتان راحت باشد؛ آقای Ty Corey Franck، دستیار شخصی جرج آر.آر مارتین، در ساخت این سری بازی ها به عنوان مشاور داستانی حضور دارد.

بخش هایی از مقاله که با اسپویل داستانی همراهند، مشخص شده اند.

GoT-ep2

Jon Snow & Gared Tuttle بر روی دیوار

آنچه گذشت…! (حاوی اسپویلر کامل داستانی از قسمت اول و داستان GoT)

در قسمت اول بازی (Iron from Ice) شخصیت های جدید وستروسی ما ماجراجویی خود را آغاز کردند و در طول این قسمت، توانستند پس زمینه خوبی از خود و خاندانشان به بازیکنان ارائه دهند به طوری که می شد سریعا با آن ها ارتباط برقرار کرد. اما این ارتباط در Lost Lords بیشتر و بیشتر می شود. بازی از آن جایی شروع شد که راب استارک (فرزند ادارد استارک از خاندان Stark ها) برای مبارزه با لنیستر ها (یکی دیگر از خاندان های قدرتمند وستروس) می بایست به جنوب این سرزمین می رفت. برای اینکار، به Twins رفته و یکی از نزدیکانش با یکی از دختران والدِر فِری ازدواج کرد. اما والدر فری با خیانت، تمامی استارک ها را قتل عام کرد که این واقعه به عروسی خونین (Red Wedding) معروف است.

Forrester ها که از پرچمداران استارک ها بودند نیز در این عروسی حضور داشته و قتل عام شدند. اما خدمتکار لرد فارستر، یعنی Gared Tuttle نجات پیدا کرد و به Ironrath (مکان اقامت فارسترها) بازگشت. از آنجا بود که خاندان فارستر در لبه سقوط و نابودی قرار گرفت. با تضعیف نیروی آن ها و همینطور به قدرت رسیدن Roose Bolton (در مقام نگهبان شمال وستروس)، خاندان Whitehill ها از این وضعیت سو استفاده کرده و فارسترها را تحت فشار قرار دادند.

در بازی شما شخصیت های متعددی از خانواده فارستر را هدایت می کنید. Mira Forrester به عنوان خدمتکار Margery Tyrell در King’s Landing (پایتخت وستروس) حضور دارد و سعی دارد از نفوذ مارجری برای محافظت از خاندان فارسترها استفاده کند. Ethan (پسر کوچک خاندان) نیز با کشته شدن پدر و برادرش، ارباب شد و کنترل را بدست گرفت. بر سر جنگل های Ironwood همیشه بر سر خاندان ها نزاع بوده است. Ramsey Snow (پسر Roose Bolton) نیز به Ironrath آمد تا در این مورد با فارسترها به مذاکره بپردازد. در این دیدار، Ethan توسط وی کشته می شود. Gared نیز به دیوار (The Wall) فرستاده می شود تا به نگهبانان شب (Night’s Watch) بپیوندد. این پایان قسمت اول یعنی Iron from Ice (آهن از یخ) بود.

Thrones-2015-02-05-01-14-32-75

صجنه اکشن Asher Forrester دردسرساز که توی دردسر افتاده!

اربابان از دست رفته

در قسمت اول بازیکنان با تصمیم ها و دیالوگ های زیادی همراه بودند. تعداد این تصمیم گیری ها در قسمت دوم با افزایش قابل توجهی رو به رو است. شخصیت های جدید به بازی معرفی می شوند و بازیکن می تواند خود را در میان این کرکترهای غنی احساس کند. حتی نحوه برخورد شما با شخصیت های دیگر بر حمایت و رفتار آن ها در آینده اثر می گذارد. بازی Game of Thrones به مانند سریال آن، به نام خود (بازی تاج و تخت) وفادار است؛ در این عنوان، با کشمکش های سیاسی و جدال بر سر بقای خاندان خود رو به رو هستید و این کار از دید شخصیت های مختلف صورت می گیرد؛ شخصیت هایی که مایل ها از یکدیگر فاصله دارند. Lost Lords روایت داستانی از یک خاندان است که از هر موقعیتی برای تثبیت قدرت خود استفاده می کند. می توانید یک عاقل و یا یک سرکش مغرور باشید؛ انتخاب با شماست.

همه برای یکی، یکی برای خودش

به مانند سریال محبوب Game of Thrones (ساخته HBO)، شخصیت پردازی عالی ای در بازی دیده می شود. با هر کسی می توانید رو به رو شوید؛ یک فردی که برای منافع شما کار کند و یا فردی که بر علیه شما باشد. شاید گاهی علایق خود را فدای افراد دیگر کنند و یا اینکه تنها به فکر سود خود باشند. می توانید با خیال راحت این بازی را تجربه کنید چرا که در این قسمت، تلفات نداشتیم! شاید این جمله برای افراد ناآشنا با دنیای وستروس عجیب باشد که برای آن ها نیز توضیح می دهیم: یکی از ویژگی های آقای جرج آر.آر مارتین، خالق این دنیا، “بی رحم” بودن اوست به طوری که به محبوبیت شخصیت های خود توجه نمی کند و هروقت بخواهد آن ها را از میان برخواهد داشت! و  این قضیه به جُک رسانه ها و اینترنت تبدیل شده است. البته باید گفت که David Benioff و D. B Weiss (سازندگان سریال) هم دست کمی از ایشان ندارند و گاهی شخصیت هایی که هنوز در کتاب ها زنده هستند را می کشند. با مشاهده قسمت اول هم فکر کردیم که سری Telltale می خواهد این رویه را پیش بگیرد اما قسمت دوم را با خیال آسوده گذراندیم!

game-of-thrones-ep2-lost-lords

The Wall در سری Telltale

تقلای فارسترها – داستان (اسپویلر کامل داستان قسمت دوم)

همانطور که گفته شد، در این قسمت با شخصیت های جدید رو به رو هستیم. یکی از این شخصیت ها، Asher Forrester می باشد که هم اکنون در شهر Yunkai قاره Essos به سرمی برد. عموی وی به سراغ او رفته و با هم در سفری برای بازگشت به خانه همراه می شوند. یکی دیگر از غافلگیری های این قسمت، زنده بودن برادر Ethan، یعنی Rodrick بود که به شدت زخمی بوده و به Ironrath باز می گردد. حال با اینکه وضعیت جسمانی خوبی ندارد، باید این خانواده را هدایت کند. Gared Tuttle نیز به دیوار (The Wall) می رسد و با شخصیت های جدیدی رو به رو می شود. یکی از شخصیت های کلیدی دنیای وستروس یعنی Jon Snow نیز در این قسمت از بازی حضور پیدا می کند. صداگذاری شخصیت هایی چون Margery Tyrell, Tyrion Lannister و Jon Snow توسط بازیگران آن ها در سریال Game of Thrones انجام شده است. Rodrick باید شرایط خاندان را با ثبات نگاه دارد در حالی که با Whitehill ها دست و پنجه نرم کرده و صحبت هایی از ایجاد اتحاد با خانواده Glenmore دارد. از طرفی Garred Tuttle با خانه جدید خود رو به رو و سعی می کند تا تبدیل به یک تکاور شود. Asher Forrester هم در راه شهر Meereen قرار می گیرد.

2797161-lostlords7

King’s Landing و ماجراهاش! سیاست و زیرکی در اینجا حرف اولو میزنه

پیروز یا کشته شو | گیم پلی، گرافیک و موسیقی

همانطور که قبل تر هم گفته شد، تصمیم گیری امری حیاتی در این بازی است. شاید در قسمت اول این تصمیم ها بازخورد چندانی نداشتند اما مشخصا در قسمت دوم، به سرنوشت اتفاقات حیاتی آینده ختم می شوند. مبارزات و صحنه های اکشن بیشتری نسبت به قسمت قبلی وجود دارند و به هیجان هرچه بیشتر تجربه شما می افزایند. برای انتخاب دیالوگ ها باز هم به شما وقتی محدود داده می شود و باید از حداکثر حواس خود استفاده کنید. البته به راحتی می توانید با کلیک بر روی Pause، بازی را تا هروقت که می خواهید نگه دارید و دیالوگ مورد نظر خود را خوانده و انتخاب کنید! اما مسلما بدون استفاده از آن، با تنش و هیجان بیشتری در بازی رو به رو خواهید بود. به مانند گذشته، سکوت نیز یک گزینه است و لازم نیست هربار حرفی بزنید یا تصمیمی بگیرید.

گرافیک هنری قسمت اول قابل قبول بود و در قسمت دوم، تغییرات قابل توجهی وجود ندارند. اما در این زمینه ضعفی هم دیده نمی شود. صداگذاری و استفاده از بازیگران سریال چون Kit Harrington (در نقش جان اسنو)، Peter Dinklage (در نقش تیریون لنیستر)، Lena Headey (در نقش سرسی لنیستر) و Natalie Dormer (در نقش مارجری تایرل) از نکات مثبت بازی است. به طور کلی، صداگذاری و افکت ها مناسب هستند اما همچنان موسیقی حضور پررنگی ندارد.

lost-lords-4

و باز هم Asher Forrester که در قسمت های بعدی نقش مهمی در بقای خاندان فارستر دارد

تصمیمات و کارهایی که انجام می دهید به علاوه اتفاقاتی که در بازی رخ می دهد، عواملی هستند که هرگز از هیجان بازی نمی کاهند و همواره بازیکن را به سمت ادامه دادن ماجراجویی و داستان سوق می دهند. تمامی عواملی که گفته شد به همراه گیم پلی درگیر کننده، گرافیک هنری زیبا و صداگذاری شخصیت ها این بازی را تبدیل به شاهکاری دیگر از Telltale می کند و تنها مشکلی که هم اکنون می توان از آن گرفت انتظار برای نسخه سوم است!

سازنده بازی، نام قسمت های دیگر را هم مشخص کرده است که می توانید مشاهده نمایید. البته تاریخ انتشار فعلا در دسترس نیست و متعاقبا اعلام خواهد شد:

قسمت سوم: The Sword in the Darkness (شمشیرِ در تاریکی)

قسمت چهارم: Sons of Winter (فرزندان زمستان)

قسمت پنجم: A Nest of Vipers (لانه ای از افعی ها)

قسمت ششم: The Ice Dragon (اژدهای یخی)

Jadval NomreGame

12345678910(بدون امتیاز)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید