کمپانی Nvidia درمورد مشکل کارت گرافیک GTX 970 در بازیها توضیح میدهد

۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۷:۳۵

چندی پیش بود که شرکت Nvidia گزارشی از مشکلات کارت گرافیک GTX 970 را دریافت کرد. بر طبق این گزارش این کارت که حافظه‌ی گرافیکی آن 4 گیگابایت میباشد تنها میتواند اندازه 3.5 گیگ داده پردازش نماید اگرچه حالا هم بازی‌های خیلی کمی پیدا میشود که از همه 4 گیگابایت استفاده کند. کاربرانی که از این کارت در بازیهای قوی تر استفاده میکردند هم مشکلاتی چون کند اجرا شدن و همچنین مشکل تاخیر یا همان Stuttering را گزارش کرده‌اند. در ادامه مطلب میتوانید توضیحات انویدیا در این باره را مطالعه نمایید.

انویدیا در مورد دلیل این اتفاق توضیح داده:

به کارت گرافیک GTX 970 ما 4 گیگ حافظه اختصاص داده شده است. اگرچه این کارت پیکر بندی متفاوت و منابع خطی کمتری نسب به کارت 980 GTX دارذ. اگر بخواهیم به صورت مطلوب ترافیک داده حافظه این کارت را بررسی نماییم، باید بگوییم که ما این کارت را به دو بخش 3.5 گیگابایتی و 0.5 گیگابایتی «500 مگابایت» تقسیم کرده‌ایم. اولویت این کارت در بازیها و برنامه‌ها استفاده از بخش 3.5 گیگابایتی است. زمانی که یک برنامه بسیاز سبک میخواهد از کارت استفاده کند، مصرف درخواستی آن به بخش 3.5 گیگابایتی مخابره میشود، در برنامه های سوم شخص در هرصورت دستور 3.5 گیگابایت را ارسال میکند. این در حالیست که این عمل در GTX 980 کاملا متفاوت است به گونه‌ای که اگر کارت درحال کار بر روی دستور دیگری باشد مقدار بیشتری گزارش داده میشود. زمانی که برنامه‌ای از این کارت بیشتر از 3.5 گیگابایت حافظه میخواهد، از هردو بخش استفاده میشود.

انویدیا در ادامه صحبت‌هایش جدولی را درمورد عملکرد دو کارت ارائه میدهد و میگوید:

هیچ چیز نمی‌تواند عملکرد صحیح این دو کارت را جز آزمایش واقعی برایمان بیان کند که نتیجه‌اش در جدول بالا بیان شده است.

Shadows Of Mordor:در980 GTX مقدار 24% افت داریم و در 970 GTX مقدار 25% که یعنی اختلاف 1 درصدی.
Battlefield 4: در 980 GTX مقدار 47% افت داریم و در کارت 970 GTX مقدار 50% که یعنی اختلاف 3 درصدی.
Call Of Duty: Advanced Warfare:  در 980 GTX مقدار 41% افت داریم و در GTX 970 مقدار 44 درصد که یعنی بازهم اختلاف 3 درصدی.

همانطور که می‌بینید بین این دو کارت اختلاف چندانی وجود ندارد.

انویدیا یک کارت 4 گیگابایتی است که دسترسی به بخش 3.5 گیگابایتی آن راحت ولی دسترسی به بخش 500 مگابایتی آن دشوار است و باعث افت عملکرد میشود. همچنین با توجه به آرمایش صورت گرفته می‌بینیم که آنطور که بنظر می‌رسد بین این دو کارت تفاوت وجود ندارد. همه این مشکلات را هم که در نظر بگیریم باز هم نمی‌توان گفت 970 GTX کارت ضعیفیست و به هر صورت باید بدانیم که با کارتی قدرتمند طرف هستیم. برای توضیح دقیق تر عملکرد دو کارت توجه شما را به تصویر زیر جلب میکنم که توسط سایت LazyGamer ارائه شده

 

 

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید