چرا سال ۱۹۹6 یکی از بهترین سال های تاریخ بازی های ویدئویی می باشد؟

۱۲ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۰

در سال 1996، صنعت بازی های ویدئویی به واسطه چند سری بازی جدید به کلی دستخوش تحولات بزرگی شد. آن موقع سال بسیار درخشانی بود و ما شاهد ظهور شخصیت های جدید قدرتمند در کنار ایده های بکر و عالی برای گیم پلی بازی ها بودیم که تمامی این موارد از سوی هر دو قطب بازی سازی جهان، یعنی شرق و غرب ارائه شدند. 1996 سال عناوینی بود که این روزها دیگر برای خود دارای اسم و رسمی شده اند مانند Lara Croft و Crash Bandicoot. سال 96 البته برای Mario هم درخشان بود چرا که ما شاهد آغاز به کار دو شاخه جدید در سری Mario بودیم. فراموش نکنیم که دنیای Pokémon هم در این موقع بود که معرفی شد. نامی که این روزها به موفقیت های چشم گیری دست یافته و وسعت زیادی پیدا کرده است. با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا ببینیم چرا 1996 یکی از بهترین سال های تاریخ بازی های ویدئویی بوده است.

 

Super Mario 64 | Nintendo EAD

سال 1996 بود که کنسول Nintendo 64 به بازار آمد. با آمدن یک کنسول جدید از سوی نینتندو، ما شاهد یک بازی جدید هم در سری محبوب این شرکت بودیم. بازی Super Mario 64 نه تنها یکی از اولین عناوین تاریخ بود که از سبک پلتفرمر سه بعدی بهره می برد، بلکه به عنوان اولین بازی در سری Mario از آن یاد می شود که از جهانی تقریبا باز بهره می برد. بازیکنان در عنوان مذکور هیچ گونه محدودیت زمانی نداشتند و عوض پرداختن به تنها یک آبجکت و حرکت در مسیری خطی، می توانستند همزمان به انجام چند آبجکت مختلف بپردازند و بازی دائما شما را ترغیب به گردش و کاوش در محیط می کرد. صرف نظر از ریسک های بسیاری که برای طراحی این عنوان شد، Super Mario 64 با دوربین چرخشی 360 درجه واقعا انقلابی را در دنیای عناوین پلتفرمر به وجود آورد.

 

Mario Kart 64 | Nintendo EAD

علاوه بر یک بازی پلتفرمر در سری Mario، دارندگان کنسول Nintendo 64 یک بازی جدید را هم از Mario Kart دریافت کردند. Mario Kart 64 اولین بازی در Mario Kart بود که گرافیک سه بعدی داشت. این مهم بعد کاملا تازه ای را به بازی اضافه کرد و ما شاهد عمق بیشتری در طراحی چاله ها، دیوارها و مسیرهای مسابقه بودیم. قابلیت تجربه Mario Kart 64 به صورت چندنفره باعث شد که این عنوان برای مهمانی ها بسیار مناسب باشد و برای دارندگان Nintendo 64 یک خرید واجب.

 

Resident Evil | Capcom

اولین عنوان در سری Resident Evil که توسط آقای Shinji Mikami، مرد پرآوازه سبک ترس ساخته شده، همان بازی است که گامی جدید را در سبک وحشت و بقای دنیای مدرن برداشت. علاوه بر تغییرات بنیادینی که این بازی ایجاد کرد، Resident Evil از یک سیستم هوشمندانه در آیتم های کول پشتی بهره می برد که بعدها در بازی های فراوانی مورد استفاده قرار گرفت. صرف نظر از دیالوگ های ضعیف و بی خود آن، Resident Evil تنش بسیار زیادی را در گیم پلی ایجاد می کند. هنوز هیچ بازی نتوانسته است آن وحشتی را القا کند که سگ ها از پنجره به داخل شیرجه می رفتند.

 

Crash Bandicoot | Naughty Dog

Crash Bandicoot یکی از بهترین و زیباترین گرافیک های زمان خودش را داشت. در صنعت همیشه از بازی نامبرده به خاطر گرافیک هایش، به عنوان یکی از بهترین عناوین کنسول PlayStation یاد می شود. محیط بازی که رنگارنگ هم بود جزئیات خیلی خوبی داشت، سایه پردازی و لبه های صاف همه چیز را واقعی تر نشان می دادند و انیمیشن ها نیز روان بودند. Crash Bandicoot چیز تازه ای را برای سبک اکشن به ارمغان نیاورد و بیشتر عناصر آن هم چیزهایی بودند که در گذشته به دفعات مورد آزمون و خطا قرار گرفته بودند با این حال عمق گیم پلی کار شده، دیدی تازه را در این سبک به وجود آورد. بازی نامبرده یکی از اولین عناوین موفق استدیویی است که در ادامه بازی های بسیار خوبی را هم خلق کرد و این استدیو چیزی نیست جز ناتی داگ.

 

Tomb Raider | Eidos

وقتی که از شما سوال می شود یک شخصیت قدرتمند زن در دنیای بازی ها را نام ببرید، بی درنگ نام Lara Croft را بر زبان خواهید آورد. صرف نظر از ارائه یک شخصیت به یاد ماندنی و نمادین، Tomb Raider به عنوان یک نمونه برای بازی های اکشن ماجرایی قلمداد می شود که بعد از آن منتشر شدند. یک گیم پلی خلاقانه که ترکیبی از اکشن و حل معما است، برای مدت ها در آینده مورد تقلید قرار خواهد گرفت. سبک داستان سرایی Tomb Raider در زمان خودش انقلابی بود و حتی ما شاهد رد چنین سبکی در بازی Uncharted هستیم. Lara بعد از این عنوان بود که وارد دنیای کتاب های کمیک، فیلم های سینمایی اقتباس شده از بازی ها و غیره شد.

 

Shin Megami Tensei: Persona | Atlus

سری Shin Megami Tensei: Persona که همیشه از آن با شخصیت پردازی بسیار قوی و داستان قدرتمند یاد می شود، کار خود را در سال 1996 با بازی Revelations: Persona آغاز کرد. زمانی که همه بازی های نقش آفرینی در قرون باسطان دنبال می شدند، Persona به سراغ یک دنیای مدرن رفت که شخصیت های اصلی آن نیز یک سری نوجوان بودند. بازی مذکور معانی عنوان نقش آفرینی ژاپنی را تغییر داد و با اینکه امتیازات متوسطی گرفت، از آن به عنوان یک بازی کلاسیک خوب یاد می شود.

 

Diablo | Blizzard

در آخرین روز از سال 1996، ما شاهد انتشار بازی Diablo بودیم. جدیدترین اثر Blizzard که در سبک هک اسلش نقش آفرینی ساخته شده بود با اینکه مضمون بسیار تاریکی داشت، توانست بازیکنان را با فعالیت های بی انتها درون بازی به سمت خود جذب کند. اینکه شما کلاس مورد علاقه خود را برای شخصیت ساخته شده داشته باشید یک بحث است اما از طرفی هم تعداد جادوها، ماموریت ها و آیتم ها به قدری بودند که گیم پلی را بسیار اعتیار آور کردند و انتظارات را بالا بردند. مردم به بخش چندنفره Diablo علاقه بسیاری پیدا کردند و تا همین امروز هم از بخش چند نفره بازی نامبرده، به عنوان یکی از بهترین تجربه ها یاد می شود.

این مقاله از سایت Gamespot ترجمه شده است.

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید