مقایسه Forza Horizon 2 و DriveClub | بهترین بازی مسابقه ای برای کنسول ها در سال 2014 کدام است؟

۷ دی ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۱

بازی Forza Horizon 2 امسال با همکاری شرکت مایکروسافت و استدیو Playground Games به صورت انحصاری برای کنسولهای Xbox 360 و Xbox One منتشر شد. عنوانی که با دارا بودن بیش از 200 خودرو، مسابقات مختلف و جاده های طویل نظرات مثبت بسیاری را از سوی منتقدین دریافت کرد. از طرف دیگر ما شاهد بازی DriveClub هستیم. محصول جدید استدیو Evolution Studios که با همکاری شرکت سونی، به صورت انحصاری برای کنسول نسل هشتمی Playstation 4 منتشر شده است. گرافیک این بازی حیرت انگیز می باشد و امکانات اجتماعی جالبی را هم ارائه می کند. با این حال کدامیک به عنوان بازی برتر در سبک مسابقات اتوموبیل رانی شناخته می شود؟ با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا جواب سوال خود را دریافت کنید.

ابتدا متذکر می شویم که مقاله زیر ترجمه شده از سایت Primagames.com می باشد و نظر منتقدین گیمفا را منعکس نمی کند. با این حال از توضیحات مفیدی برخوردار بوده و ناعادلانه به تخریب یک بازی خاص پرداخته نشده است.

گرافیک و صداگذاری:

هم Forza Horizon 2 و هم DriveClub در این بخش عملکرد خوبی دارند به عنوان مثال Forza گرافیک خارق العاده ای را با محیط هایی زیبا، که از کشورهای ایتالیا و فرانسه الهام گرفته شده اند ارائه می کند. طراحی خودروها نیز تحسین برانگیز است.

Forza را گفتیم که گرافیک خوبی دارد اما DriveClub اصلا در این بخش عقب نمی کشد. Evolution Studios از تاخیر یک ساله برای بازی خود در بخش طراحی، به نحو احسنت بهره برده است و ما شاهد جزئیات بسیار بالا در خودروها و مسیرهای مسابقه هستیم. نرخ فریم بازی عالی است و هیچ گونه افتی را حتی در زمان برگزاری مسابقات آنلاین شاهد نیستیم. لازم به ذکر است که DriveClub پیست های مختلفی را در سراسر دنیا به نمایش می گذارد که این خود یک برتری نیست به Forza است.

در بخش صداگذاری DriveClub موسیقی های خیلی خوبی دارد اما Forza با موج های رادیویی مختلف، برتر عمل می کند و ما شاهد موسیقی ها تکنو و راک نیز هستیم. اینکه خودتان آهنگ مورد علاقه تان را موقع رانندگی انتخاب کنید مزیت مهمی است. نکته منفی Forza Horizon 2 اینجاست که یک مجری نسبتا اعصاب خورد کن دارد در حالی که DriveClub تماما به مسابقه اهمیت می دهد.

هر دو بازی در بخش صداگذاری و گرافیک عالی عمل کرده اند و نتیجه به قدری نزدیک است که برنده خاصی را نمی توان اعلام کرد.

نتیجه: مساوی

 

گیم پلی:

وقتی که پای مسابقات وسط کشیده می شود، هر دو بازی خوب ظاهر می شوند.

سیستم فرماندهی خودروها در Forza Horizon 2 عالی است و مهم نیست که شما پشت کدام خودرو قرار می گیرید. از آنجا که ساخته جدید Evolution Studios یعنی همین DriveClub به یک شبیه ساز نزدیک تر است، دریفت کردن در این عنوان مشکل تر از Forza می باشد و کنار آمدن با سیستم رانندگی Forza راحت تر است.

رانندگی در DriveClub هم لذت خاص خودش را دارد مخصوصا که در یک خط مستقیم قرار بگیرید و با حداکثر سرعت به سمت خط پایان حرکت کنید.

تفاوت ها برای این دو بازی در نکات ریز نحفته است. در DriveClub یک سری جریمه وجود دارد که فرار کردن از آنها مقداری مشکل است. شما به خاطر تصادفات، خارج شدن از مسیر پیست و دور نزدن های نامناسب امتیاز از دست خواهید داد و فاصله گرفتن از چنین چیزی با توجه به هوش مصنوعی در نظر گرفته شده خیلی مشکل می باشد.

از طرف دیگر Forza Horizon 2 بخشنده تر است. خبری از امتیازات منفی برای اشتباهات شما نیست و حتی سازندگان سیستمی را در نظر گرفته اند که زمان را بازگردانید و اشتباه خود را تصحیح کنید. چنین چیزی را شاید شما تقلب خطاب کنید اما زمانی که چند متری خط پایان می رسید، شما دست به هر کاری خواهید زد که زحمات خود را بر باد ندهید.

یکی دیگر از مزایای Forza Horizon 2، مسابقه در جاده های آف رود می باشد. این مسئله به برخی مسابقات تنوع می بخشد و باعث می شود که شما با توجه به شرایط، تغییراتی را در سبک بازی خود ایجاد کنید.

موارد ذکر شده مزایای قابل توجهی را برای Forza ایجاد کرده است.

نتیجه: برتری Forza Horizon 2

امکانات آنلاین:

نکته: این مقایسه زمانی انجام شده است که سونی با مشکلات سروری مواجه نشده بوده.

باز هم Forza Horizon 2 و DriveClub هر یک امکانات جالب توجه خودشان را برای ارائه دارند. در Forza شما می توانید وارد سفرهای آنلاین شوید (Online Road Trip) و با دیگر دوستانتان در رویداد Car Meet ملاقات کنید. DriveClub از طرف دیگر به شما اجازه ایجاد یک گروه را می دهد تا اینکه کل جهان را به چالش بکشید.

چالش های موجود در کلاب های DriveClub روش بسیار مناسبی است تا اینکه شما به کسب پول و خرید خوردرهای جدید بپردازید. امکان اینکه بتوانید چالش های مختلفی را در اینترنت پخش کنید و دیگران هم به انجام آنها بپردازند جالب است.

البته توضیحات ارائه شده تا حدودی یک جور غمار می شود چرا که احتمال دارد سر و کار شما با بازیکنان حرفه ای تر بیفتد و آن وقت است که به دردسر می افتید. اگر یک سری دوست دارید که مشغول انجام بازی DriveClub هستند مشکلی نیست اما کار با غریبه ها کمی مشکل تر خواهد شد.

Forza Horizon 2 اینجاست که می درخشد. شما با صحبت کردن در ملاقات های Car Meet یا مشاهده رکوردهای رغیب، می توانید کاملا اطلاع داشته باشید که طرف مقابل چگونه آدمی است. همچنین دوستان شما حتی اگر آنلاین هم نباشند، می توانید آنها را به چالش های گوناگون دعوت کنید و تمامی اینها به لطف Drivatar محقق شده است، سیستمی که سبک رانندگی شما را فرا می گیرد و می تواند یک هوش مصنوعی را طراحی کند که مانند خودتان عمل می کند. البته با اینکه برخی رانندگان بسیار تهاجمی رانندگی می کنند، باز هم Drivatar سیستم جالبی است که دوستان خود را در کنارتان داشته باشید حتی اگر هم آفلاین هستند.

بین چالش های مختلف و  یا اینکه بتوانید با دوستانتان در Online Road Trip گردش کنید، Forza Horizon 2 تجربه شخصی تری را نسبت به DriveClub ارائه می کند و همین مسئله باعث برتری آن می شود.

نتیجه: برتری Forza Horizon 2

جمع بندی:

DriveClub امکاناتی دارد که می شود گفت ارزش تاخیر را داشت. کنترل ها خوب هستند، گرافیک آن نفس گیر می باشد و از نظر ارتباطات اجتماعی با دیگر بازیکنان نیز غنی عمل کرده است. با این حال در دراز مدت این Forza Horizon 2 است که برتر می باشد.

صرف نظر از بخش مرحله ای تک نفره، جدیدترین غول مایکروسافت در دنیای بازی ها از امکانات جالب توجهی مانند Online Road Trip ،Car Meets ،Drivatar و رقابت های مستقیم با رقیبان بهره می برد. با وجود موج های رادیویی مختلف و خودرهای بیشتر، شما دارای بازی هستید که مسافت بسیار طولانی تری را طی می کند.

DriveClub با اینکه یک بازی خیلی خوب انحصاری برای کنسول Playstation 4 می باشد، Forza Horizon 2 برتر است.

نتیجه: پیروزی Forza Horizon 2 در این مقایسه

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید