قارچ ماجراجو | اولین نگاه به بازی Captain Toad: Treasure Tracker

۶ مهر ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۴

مطمئنا همه ی شما Mario را می شناسید. آنقدر در مورد این شخصیت گفته شده است که دیگر نیازی به معرفی ندارد. اما شاید خیلی از کسانی که صرفا نام ماریو را شنیده اند و آن را تجربه نکرده اند با Toad ها آشنایی نداشته باشند. این ها موجوداتی قارچ مانند هستند و اولین بار در Super Mario Bros. در سال ۱۹۸۵ وارد این سری شدند و از آن موقع بار ها در قسمت های مختلف ماریو و انواع بازی های نینتندو ایفای نقش کرده اند. حال شرکت نینتندو قرار است یک بازی جدا از سری ماریو بر پایه یکی از همین قارچ ها بسازد که Captain Toad نام دارد.

Captain Toad: Treasure Tracker

تصویر روی جلد Captain Toad: Treasure Tracker

نام بازی: Captain Toad: Treasure Tracker

سازنده: Nintendo EAD Tokyo

ناشر: Nintendo

پلتفرم: Wii U

تاریخ انتشار: در ژاپن در سال ۲۰۱۴، درسایر نقاط: تعطیلات ۲۰۱۴ و ژانویه ۲۰۱۵

سبک: پازل، سکوبازی

حالت بازی: تک نفره

———————-

شخصیت Captain Toad (با نام کامل: Toad Brigade Captain) برای اولین بار در Super Mario Galaxy ایفای نقش کرد و آخرین حضور او قبل از بازی جدیدش هم در Super Mario 3D World بود که تعدادی مینی گیم به او اختصاص داده شده بود که تقریبا از نظر همه جزء نکات مثبت بازی شمرده می شدند. این شخصیت یک Toad قرمز رنگ است که با کوله پشتی و همین طور یک چراغ بزرگ روی سرش شناخته می شود. او همچنین یک دستمال قرمز نیز دور گردنش می اندازد و همه ی این ها عواملی هستند که باعث می شود او ظاهری جذاب و بامزه داشته باشد.

ولی مطمئنا چیزی که او را از سایر شخصیت های سری Mario متمایز می کند، نا توانی او در پرش است. این ساختار خاص باعث افزایش جذابیت این شخصیت شده است و نینتندو نیز با دانستن این موضوع، اقدام به ساخت یک بازی ار روی این شخصیت کرده است. در Treasure Tracker هدف اصلی شما جمع کردن یک ستاره در آخر هر مرحله می باشد که یکی از فرق های مهم این بازی با مراحل این شخصیت در Super Mario 3D World همین ستاره است. در آن عنوان شما باید ۵ ستاره را در محدوده زمانی مشخص جمع آوری می کردید که همان طور که مشخص است با این عنوان تفاوت های اساسی دارد. از روی همین هدف ساده جمع کردن ستاره، ساعت ها گیم پلی جذاب و با قابلیت تکرار بالا خلق شده است. شما می توانید بعد از تمام کردن هر مرحله دوباره به آن مرحله بازگشته و آیتم هایی که فراموش کرده بودید را جمع کنید.

Captain Toad: Treasure Tracker

پیش به سوی الماس

صحبت از آیتم شد ولی نگفیتم که در بازی چه آیتم هایی وجود دارد. مهم ترین آیتم که در تکمیل هر مرحله نقش دارد، الماس است که در هر مرحله سه الماس قابل جمع آوری وجود دارد. به جز آن یک Miiverse Stamp و تعداد زیادی سکه نیز وجود دارد که به روش های مختلفی قابل جمع آوری هستند. کسب سکه ها با کندن گیاهان انجام می شود که یکی مهارت های اصلی (!) Captain Toad است. با کندن گیاهان احتمال خارج شدن شلغم (Turnip) نیز وجود دارد که قابل پرتاب شدن به سمت دشمنان هستند و همین شلغم (!) ها جزء معدود وسیله های تهاجمی Captain Toad هستند. Miiverse Stamp ها هم نوعی مُهر هستند که برای درج پیام در شبکه Miiverse  به کار می روند که در خیلی از بازی های این شرکت وجود دارند. به عنوان مثال با استفاده از یکی از این مُهر ها که در بازی Super Mario 3D World به دست می آید شما می توانید تصویر Captain Toad را از یک طناب آویزان شده است در پیام های خود در شبکه Miiverse قرار دهید.

با این که این همه نوشتیم ولی هنوز نگفته ایم که بازی دقیقا به چه شکل انجام می شود. شما باید در مراحل، Captain Toad را طوری هدایت کنید که به دشمنان برخورد نکند و یا با امکاناتی نپیر شلغم و یا کلنگ (!) دشمنان را از بین ببرید. برای جلوگیری از برخورد او به دشمنان همانند Super Mario 3D World (با Super Mario 3D Land که برای ۳DS منتشر شده بود، اشتباه نگیرید این نسخه برای Wii U منتشر شده است) می توانید با نگه داشتن انگشت خود بر روی دشمنان در کنترلر لمسی Wii U مانع حرکت آن ها شوید تا Captain Toad بتواند با خیال راحت از مسیر عبور کند. در مورد آیتم شلغم که بالاتر توضیح دادیم ولی هنوز در مورد کلنگ حرف نزده ایم. این آیتم به نوعی نقش یک ارتقا و پاورآپ (Power Up) را ایفا می کند و با استفاده از آن می توانید بلوک ها و دشمنان را در محدوده زمانی مشخصی نابود کنید.

Captain Toad: Treasure Tracker

نمای کلی یکی از مراحل بازی

مراحل جدیدی نیز در این عنوان قرار دارند که بر روی ریل قطار اتفاق می افتند. در این مراحل باید سوار واگن های معدن بشوید و در طول مرحله پیش روی کنید. گیم پلی بازی در صفحه گیم پد Wii U تبدیل به حالت اول شخص می شود و شما باید در این حالت به پرتاب کردن شلغم مشغول شوید. احتمالا خودتان هم حدس زده اید که باید این شلغم ها را به طرف چه چیزی پرتاب کنید، بله! طبیعتا باید به سمت سکه ها و دشمنان پرتاب کنید که البته نیازی به گفتن این موضوع نیست که این کار برای افزایش سکه ها و از بین بردن دشمنان انجام می شود. در صفحه تلویزیون هم یک نمای کلی از مرحله دیده می شود که خود باعث خلق همکاری بین تماشگران و شما می شود. تماشاگران می توانند به شما بگویند که مثلا در فلان نقطه یک سکه قرار دارد و در آن نقطه دیگر هم یک دشمن کمین کرده تا شما قبل از رسیدن به آن، آمادگی پرتاب شلغم به سمت آن را بدست بیاورید.

Captain Toad: Treasure Tracker

تصویری از مراحلی که بر روی واگن معدن انجام می شوند

یکی از ویژگی های خوب بازی که باعث افزایش زیبایی های بصری بازی و همین طور گیم پلی آن شده است، امکان چرخاندن دوربین در هر جهتی است که باعث می شود شما بتوانید همه جای مرحله را با دقت بگردید تا بتوانید راه های مخفی این که در هر مرحله پنهان شده اند را پیدا کنید.

شاید برایتان عجیب باشد اما بازی به نوعی باس فایت هم دارد. البته در این مراحل شما قرار نیست با باس مبارزه کنید، در این مراحل یک اژدهای بزرگ وارد صفحه می شود و شروع به پرتاب آتش و دود به سمت شما می کند و شما هم باید بین سنگ ها پناه بگیرید. این مراحل به همین نوع گیم پلی ساده خلاصه می شوند که البته با این حال باعث افزایش تنوع بازی خواهند شد.

 

Captain Toad: Treasure Tracker

باس فایت های بازی | در این مراحل باید پشت سکو ها پناه بگیرید

بازی Captain Toad: Treasure Tracker از آن بازی هایی است که با طراحی مرحله فوق العاده خود، می تواند نظر بسیاری از بازیبازان را به خود جلب کند. طراحی بامزه تمامی شخصیت های بازی نیز خود عاملی برای جلب نظر مخاطبان به این بازی است. گرافیک خوب بازی بر روی Wii U نیز در این میان بی تاثیر نیست و دیگر بهانه ای برای دارندگان Wii U باقی نمی گذارد که خرید این بازی یکی از بهترین انتخاب های ممکن برای صاحبان کنسول نینتندو است. امیدواریم این بازی بتواند همان طور که الان به نظر می رسد، خوب ظاهر شود و بتوانیم شاهد ساخت عناوین دیگری از این شخصیت جالب باشیم.

 

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید