اطلاعیه استودیوی پردیس گیم در رابطه با حل مشکلات اجرای بازی شبگرد برای برخی کاربران‎

۱۳ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۶:۳۹

با سلام خدمت تمامی همراهان گرامی که در تمامی مدت زمان ساخت بازی و بعد از آن ما رو با حمایت های خودشون شرمنده کردند. به دلیل اهمیت نظرات بازیکنان گرامی برای ما و پس از مطالعه نظرات مختلف کاربران و تماس های مرکز پشتیبانی ، ما در این جا قصد داریم که راجع به مشکلات پیش آمده برای عده ای از عزیزان و روش های حل آن راهنمایی های را خدمت دوستان کنیم.


عده ای از دوستان از مشکل فریم ریت بازی و باگ های موجود در آن سخن گفتند در این زمینه قصد ارائه ی توضیحاتی را داریم.
در ابتدا توضیحاتی راجع به پروسه تست بازی شبگرد خدمت شما دوستان ارائه می کنم. بازی شبگرد پروسه ی بسیار طولانی برای تست را پشت سر گذاشته است ، در ابتدا هر چیزی در هنگام ساخت بازی  تست میشده است که این مهم در طول 3 سال ساخت بازی با جدیت انجام شده است و برای مثال برنامه نویسی بازی شبگرد برای رسیدن به نرمی و روانی مورد نیاز تا کنون 4 بار از ابتدا نوشته شده است .
پس از گذراندن مراحل ساخت ، در مدت زمانی در حدود 5 ماه (از نوروز امسال تا مرداد ماه)در حدود 200 نفر بازی را بر روی 50 سیستم مختلف تست کرده و مشکلات را به ما اعلام می کردند ، ضمنا دوستان ما در قسمت فنی بنیاد نیز مسئولیت بررسی ایرادات بازی را بر عهده داشتند که از نظرات این دوستان علاوه بر نظرات دوستانی که به استودیو تشریف می آوردند نیز استفاده شد تا باگ های بازی به حداقل برسد . ما منکر وجود باگ در بازی نمیشویم چون تقریبا این مسئله حتی برای بزرگان این صنعت نیز نشدنی است و برای ما به آرزو می ماند ولی با این حال ما تمام تلاش خود را کردیم که باگی که جلوی ادامه بازی را بگیرد در بازی وجود نداشته باشد.
ضمن اینکه تست بازی در دنیا شغل محسوب میشود و افرادی به صورت حرفه ای در این حرفه مشغولند ولی متاسفانه در ایران به دلیل عدم وجود مراکز تست بازی که در دنیا یکی از مهم ترین ارکان های ساخت بازی به شمار میروند اطلاعات دقیقی به دست ما نمیرسید تا بتوانیم تمام بازی را از باگ خالی کنیم ولی با اینحال سعی کردیم که با استفاده از نظرات بازیبازان بزرگ ایرانی این مشکل را به حداقل برسانیم.
در این تست ها بود که حداقل سیستم مورد نیاز بازی پس از تست های فراوان تعیین شد و اگر شما در روی حداقل سیستم مورد نیاز بازی را با تنظیمات گرافیکی متوسط اجرا کنید با فریم ریتی در حدود 25 فریم بر ثانیه روبه رو خواهید شد.
یکی از دلایلی که دوستان با باگ های متعددی در طول بازی مواجه میشوند از همین افت فریم نشات میگیرد. در صورتیکه فریم ریت شما زیر 25 بار در ثانیه باشد ، کدهای منطق بازی دیر به دیر اجرا میشوند و پردازش لازم بر روی حرکات شما صورت نمیگیرد و اتفاقاتی مانند گیر کردن در کاور تو کاور و … رخ میدهد که این عوامل به دلیل استفاده از موتور بسته شده UDK از دست ما خارج است و به همین دلیل حداقل سیستم مورد نیاز را طوری تعیین کردیم که فریم ریت به طور میانگین 25 فریم بر ثانیه باشد تا اشکالات منطقی در بازی رخ ندهد. گواه این مدعا هم نظرات دوستانی است که با فریم ریت بالا بازی را تمام کرده اند و خیلی از آنها باگی را ندیده اند که شما می توانید در بسیاری از نقدهای منتشر شده از بازی این مطلب را مشاهده کنید.
با این حال مشکل فریم ریت و باگ در بعضی مراحل مانند مرحله اول ، که دوستانی که آن را بازی کرده اند از وسعت آن با خبرند ، بیشتر به چشم می آید. بزرگی این مرحله باعث شده که موتور UDK توانایی لازم برای پردازش آن را نداشته باشد و به دلیل افت فریمدر برخی سیستم ها ما را با مشکل روبه رو کرد ولی با این حال اگر این مرحله را پشت سر گذارید به مراحلی میرسید که به گواه نظر دوستان مشکل فریم ریتی در هیچ کجای آن به چشم نمی خورد.
بزرگی مراحل شبگرد کمی از توانایی های این موتور فراتر بود (موتور ساخت شبگرد UDK است و با آنریل انجین اشتباه نشود) و این مورد با مقایسه دیگر بازیهای موجود در بازار که با این موتور ساخته شده اند،  با شبگرد کاملا مشهود است و این قضیه باعث افت فریمی در بعضی مراحل مانند مرحله اول به خصوص برای دوستانی که رم کم یا ویندوز 32 بیت دارند میشود که ما به این دلیل از شما دوستان پوزش میطلبیم.
در تمامی تماس های گرفته شده با مرکز پشتیبانی که کاربران با مشکلاتی از جمله صفحه سیاه ، افت فریم شدید یا باگ های زیاد در بازی مواجه بودند با استفاده از راهنمای زیر در صورت دارا بودن حداقل سیستم مورد نیاز تمامی مشکلات آنها بر طرف گردید. که امیدواریم مشکل شما دوستان را نیز حل کند
1-مشکل استفاده از گرافیک سی پی یو به جای گرافیک اصلی:
این مشکل بیشتر در لپتاپ ها رخ داده است ، و دوستانی با سیستم های قوی که از عهده اجرای بازیهای سنگینی مانند واچ داگز بر آمده اند از اجرای شبگرد عاجز بودند که به دلیل ارتباط تنگاتنگ سازنده های بازی های مطرح خارجی با سازندگان کارت گرافیک در درایورهای آنها پروفایلهایی وجود دارد که به صورت اتوماتیک بازی آنها را با گرافیک اصلی اجرا می کند که متاسفانه برای ما این قضیه مقدور نیست و کاربر خود باید به صورت دستی مشکل را برطرف کند . روش اصلی بر طرف کردن مشکل در اینجا ذکر میگردد:
لطفا  بر اساس نوع گرافیک خود یکی از این آموزشها را ادامه دهید
در هرکدام از این روشها ابتدا باید یکبار وارد بازی شده باشید

کارت گرافیک AMD:
در ابتدا بر روی دسکتاپ راست کلیک کنید و گزینه Configure Switchable Graphic را کلیک کنید

 

 

سپس از قسمت آمده روبه روی engine.exe آنرا بر روی high performance  قرار داده و تایید کنید سپس بازی را اجرا نمایید(در صورتیکه engine.exe را نمی بینید یکبار بازی را اجرا کنید و سپس مراحل را تکرار کنید)

 

 

تنظیمات Nvidia :
بر روی دسکتاپ راست کلیک کرده و سپس بر روی nvidia control panel کلیک نمایید
سپس به قسمت adjust 3d settings در سمت چپ رفته و بر روی آن کلیک نمایید از صفحه آمده در تب global settings  گرافیک دلخواه (کادر قرمز شده) را بر روی high performance graphic قرار داده و سپس apply نمایید

 

2- در صورتیکه بازی با گرافیک اصلی اجرا میشود ولی باز هم مشکل دارید شما یکی از موارد زیر را نصب نکرده اید و لطفا آن را نصب نمایید
•    آخرین ورژن دایرکت ایکس
•    آخرین ورژن درایور گرافیک خود
•    آخرین ورژن فیزکس درایور
در صورت نصب و به روز رسانی این موارد مشکل شما برطرف خواهد شد.
3-روش های بهبود فریم ریت برای سیستم های ضعیف تر
•    هارد خود را Defrag کنید.
•    گرافیک بازی را از منوی تنظیمات پایین بیاورید و تمام آپشن های گرافیکی را off کنید.
•    در هنگام اجرای بازی برنامه دیگری را باز نکنید
•    در صورتیکه از ویندوز 32 بیت استفاده میکنید 64 بیت را نصب کنید.

توجه :

دوستانی که از لپتاپهای دو گرافیکه استفاده می کنند توجه کنید که برای اجرای بازی با نرخ فریم خوب بر روی لپتاپ حتماً باید در settingکارت گرافیک بغیر از فایل shabgard.exe فایل engine.exe هم روی High-performance قرار بدید در غیر اینصورت تغییری در اجرای بهتر بازی نخواهید دید .

 

امید است با انجام موارد بالا مشکل فریم ریت که باعث مشکلات دیگری مانند باگ های منطقی میشود ، برای بسیاری از دوستان حل شود و آنها بتوانند به انجام بازی بدون هیچ گونه مشکلی بپردازند. ما برای ساخت شبگرد از نظرات شما دوستان استفاده های فراوانی بردیم و این راهنمایی ها حتی پس از عرضه هم برای ما بسیار مهم است . ما در این مدت تمامی کامنت های شما عزیزان در سایت های مختلف را مورد بررسی قرار دادیم و از آنها برای بهبود بازی و ارائه آپدیت های بعدی استفاده می کنیم.
همچنان چشم انتظار نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.
با تشکر از حمایت های شما عزیزان
استودیوی بازی سازی پردیس گیم

0
0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید